Politie richt blik meer op jeugd PZC PZC Stolp moet terug in Tureluur Varen en winst maken is credo MSC v Adviesbureau ziet wel brood in meer reclame langs de weg Toenemend drugsgebruik en overlast op Schouw en-Duiveland vereisen aanpak CDA Kapelle in crisis gedompeld ÜCOLÏJM "Ïhames International CATiOn De Duisenberg-Regeling: een zekere oplossing eb zaterdag 3 december 2005 J3 jdnorEsme Soesman i ZIERIKZEE - I)e politie Zee land zet een schoolproject op om meer inzicht te krijgen in de drugsproblematiek op Schou- wen-Duiveland. De overlast van jongeren tijdens koopavonden in Zierikzee heeft de aandacht, maar er zijn volgens districts- chef P. Prince vooralsnog geen - signalen dat er iets buitenspo rigs aan de hand is. Hij roept winkeliers en andere betrokkenen op overlast wél bij Salsa-avond Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de politie te melden. Want dat betekent dat incidenten geregis treerd worden en dat er actie op kan worden genomen, aldus Prince naar aanleiding van de bespreking van het Werkplan Politie 2006 in de gemeentelijke commissie samenleving en be stuur. Binnen dat kader vraagt de WD onder meer aanpak van drugsgebruik en - handel op scholen op Schouwen-Duive- land. De fractie krijgt steeds meer signalen dat de problema tiek toeneemt. Dat geldt volgens de liberalen ook voor overlast tijdens de koopavonden in Zie rikzee. Wat dat laatste punt betreft zijn er bij de politie 'geen bijzondere meldingen' binnengekomen, al dus Prince, maar heeft de kwes tie wel de aandacht. Van een sa menscholingsverbod wil de dis trictschef vooralsnog niets ho ren. Het hoort bij deze tijd dat jongeren zich nadrukkelijk ma nifesteren. Bovendien horen rondhangende jongeren ook bij een stad, stelt hij. Is er sprake van iets erastigers dan dat - dan wordt zeker gereageerd, verze kert Prince. „Maar je moet niet te snel zo'n zwaar verbod willen uitvaardigen". Cameratoezicht Ook staat Prince terughoudend tegenover verruiming van de openingstijd in de Renesser hore ca en de introductie van camera toezicht in het uitgaansgebied, zoals met name de Lijst Raats heeft voorgesteld. Beide maatre gelen moet je in een breder ver band bekijken, meent de politie man. Cameratoezicht (en dan vooral het bekijken van de beel den) slorpt veel tijd van de poli tie op, die dan niet aan andere zaken kan worden besteed. En wat het oprekken van de slui tingstijd betreft: „Verander je de tijden, dan verander je de he le aanpak van de openbare or de." Ooit is de nachtelijke slui tingstijd op twee uur gesteld om dat er in het toeristendorp spra ke was van een groot openbare ordeprobleem. En ja, er is veel veranderd, erkent Prince. „We zetten daar ervaren dienders in en die waren echt onder de in druk van de heftigheid in Renes- se. Het gaat er nog steeds fors aan toe." Hij vindt dan ook dat je voorzichtig moet zijn met ver anderingen. „Wat je eenmaal weggeeft, krijg je nooit meer te rug." Lijst Raats en de WD wil len een mogelijke verruiming van de sluitingstijd echter niet bij voorbaat loslaten. De libera len pleiten voor een nader onder zoek naar het effect van een lan gere openstelling en daardoor een geleidelijk vertrek van het uitgaanspubliek. Juist ook om de discussie zo breed mogelijk te kunnen voeren. KAPELLE - CDA Kapelle is in een crisis verzeild geraakt, na dat leden donderdagavond een vernieuwing van de kandidaten lijst voor de raadsverkiezingen hebben afgeschoten. Het afde lingsbestuur is afgetreden en op de vastgestelde kandidatenlijst staan maar vier namen van men sen die ook raadslid willen wor den. Het CDA-afdelingsbestuur in Kapelle wilde een forse vernieu wing doorvoeren. E. Damen uit Kapelle (hoofd administratie bij een bouwbedrijf) was als nieuw komer direct als nummer één op de ontwerp-kandidatenlijst ge zet. Wethouder G. Burger uit Wemeldinge, vier jaar geleden nog lijsttrekker, was op een on verkiesbare achtste plek ge plaatst. Van de huidige vier (raadsleden stond er slechts één op een zekere verkiesbare twee de positie, de dit jaar pas aange treden Kapellenaar M. Evers- dijk. Het CDA Kapelle heeft straks mogelijk met eens voldoende kandidaten heeft om alle raads- zetels én een wethouderspost in te vullen. Alleen de eerste vier mensen op de nu nog voorlopige .lijst willen daadwerkelijk in de raadzitting nemen. Dichterscollectief biedt Sint hulp ZIERIKZEE - Het Schouws dichterscollectief zit vandaag paraat om Sinterklaasgedich ten-stress op te lossen. Deze gra tis service is tussen 13.00 en 17.00 uur te vinden in culturele huiskamer Perkamentus in de Meelstraat in Zierikzee. ZIERIKZEE - DJ One-two en dansgroep Bailadores komen op zaterdag 10 december naar Brogum in Zierikzee. Die avond voert de salsa de bo ventoon. De dansgroep demon streert verschillende zwoele dan sen waaronder de meringue en limbo. Bezoekers in tropische outfit maken kans op een prijs. De avond begint om 21.00 uur f zmmKi. De stolp van L. van der Wekken aan de Drevensweg, Duivendijke (1910) door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De Schouwse Stolp zou moeten terugkeren in plan Tu reluur. Dat zegt Nescio Midavaine uit Burgh-Haamstede. Hij heeft een kleine studie gedaan naar deze oude boerderij en en is gefacineerd geraakt door de bij zondere bouwwijze. Hij heeft inmiddels contact gezocht met Unesco en ge vraagd om steun voor zijn idee. „Naast de natuur ook cultuur terug brengen met Tureluur." Nescio Midavai ne, 17 jaar en eindexamenleerling athe neum van het Pontes in Zierikzee, heeft zich min of meer bij toeval in de histo rie van de stolpboerderij verdiept. „Ik wil bouwkunde en architectuur gaan studeren. Ik heb dus veel interesse in bouwkunde en ik zag een plaatje van een stolp. Vooral de vorm vond ik inte ressant en toen bleek het echt Schouws te zijn. Voor mij vertegenwoordigt de Schouwse stolp een gebouw uit onze ge schiedenis waar wij trots op mogen zijn. Bovendien rijd ik elke dag langs Tureluur, het gebied waar deze boerde rijen stonden, dus was dit een mooi on derwerp voor mijn essay voor school." Een Schouwse stolp is een laag, vier kant gebouw met een piramidevormig dak. „De karakteristieke vorm is te dan ken aan de verschillende leefomstandig heden" Alles werd namelijk in de rela tief kleine ruimte ondergebracht. De leefvertrekken. de karnruimte maar ook de stallen en de opslag van het hooi. De stenen muren waren bedekt met zwart geteerde planken. „De hui zen moesten geen windvanger worden, maar overeind blijven en in geval van water met de kop boven water blijven." Laatste De laatste stolp op Schouwen is in 1965 gesloopt. Het gebouw aan de Verseput- seweg in Kerkwerve had teveel te lijden gehad van de watersnoodramp. „De stolp werd dei-mate verwoest dat overge gaan moest worden tot herbouw of sloop en de eigenaar koos jammer ge noeg voor het laatste. Het sloophout foto Dirk-Jan Gjeltema werd gedeeltelijk nog gebruikt bij de bouw van een schuur die in de zomer van 1956 aan de Verseputseweg werd gebouwd." Nescio vindt het jammer dat geen enke le stolpboerderij is overgebleven. Hij denkt dat herbouw van een stolp heel goed past in Tureluur. „Dat gebied wordt ook helemaal terug gebracht naar vroeger met kreken en meertjes en zo. Daar zou een boerderij heel goed inpassen want die stonden vroeger ook in het natte gebied van Laag Schouwen. Bovendien denk ik dat het belangrijk is omdat je nu helemaal geen afspiegeling meer hebt hoe men sen vroeger leefden. Nu zijn alleen de rijkere huizen nog over en de molens na tuurlijk, maar huizen van arme boeren zijn er niet meer. Die leefden juist in die stolpen." Alle schepen Italiaanse rederij te boek gesteld door twee Zeeuwen door Harmen van der Werf RILLAND - Wie wel eens zijn hoofd over de Westerschel- de-dijk steekt, ziet ze regelma tig varen, de containerschepen van MSC. Tegen de driehonderd heeft het van oorsprong Italiaan se bedrijf er inmiddels varen. „Miracle Success Company'", noemt Adri de Schipper uit Ril land de rederij liefkozend. De Schipper maakte met zijn collega-scheepsliefhebber Jaap Janse uit Kapelle een tweede boek over MSC, wat in werke lijkheid staat voor Mediterra nean Shipping Company. Janse, in het dagelijks leven werkzaam bij de Kapelse drukkerij Hersel- man, zorgde voor de vormge ving. De Schipper leverde de teksten. Samen zochten ze uit duizenden foto's uit de eigen col lecties de mooiste exemplaren. Al ging dat niet altijd op. „Van sommige opvallende schepen wilden wij per se een foto in het boek hebben", zegt Janse. „Dan kom je soms bij iets minder mooie prenten uit." Verknocht Al van jongs af aan zijn De Schipper en Janse aan schepen verknocht. De Schipper woonde in zijn jonge jaren in het ge hucht Eversdijk bij Kapelle en ging vaak naar de Westerschel- de. „Ik schreef dan de namen van schepen op, ging er boeken over lezen en zo is het verder ge groeid." Met Janse is het net zo gegaan. Hij is geboren en geto gen in Hansweert. Als kind deed hij niets liever dan langs het wa ter struinen en naar schepen kij ken. „En dan ga je de rederijen herkennen en het rolt het van zelf verder." Voor MSC is De Schipper uitein delijk gevallen. „Omdat het een nog zo jonge rederij is, uit 1970. Oprichter Gianluigi Aponte die vanuit Genève het bedrijf nog al tijd leidt, heeft MSC helemaal zelf opgebouwd. Hij is simpel be gonnen, met een tweedehands Duits vrachtschip Patricia, en nu is MSC na Maersk uit Dene marken de tweede containerre derij ter wereld." 'Varen en winst maken', dat is het credo van Aponte. „Hij ging in zijn begintijd zelfs zover dat hij een schip vlak voor de sloop kocht en vervolgens hield hij zo'n schip nog tien jaar in de vaart'", weet De Schipper. Hij is vol bewondering over de Itali aan wiens zoon Diego als vi ce-president bij MSC werkt en zijn dochter Alexia de cruisetak 'doet'. „Het is een echt familie bedrijf, zoals trouwens ook Mae rsk." De Schipper trekt een ver gelijking met een andere, veel bekendere reder die in de jaren vijftig en zestig naam maakte, de Griek Aristoteles Onassis (1906-1975). „In zijn hoogtijda gen had hij vijftig, zestig super tankers." Met andere woorden: Onassis was afgezet tegen Apon te 'een kleintje'. From Patricia to Pamela, The door Marcel Modde ZIERIKZEE- Gemeenten kun nen munt slaan uit reclame-ui- tingen langs wegen. Volgens het Nationaal Adviesbureau Buiten reclame (NABB) in Kortenhoef worden de mogelijkheden in Ne derland momenteel onvoldoen de benut. In vergelijking met omliggende landen, ziet het het bureau zelfs kans de bestedin gen van buitenreclame te ver dubbelen. En een verhoging van inkomsten uit deze hoek kan een belastingstijging temperen, stelt de NABB zich zo voor. Omgerekend komt het bureau uit op een jaarlijks voordeel van 25 euro per huishouden. „Iedere burger mag van haar gemeente verwachten dat dit potentieel wordt benut." Het NABB is voorstander van een éénduidig reclamebeleid met contracten voor bushokjes, billboards, drie hoeksborden. lichtmastreclame, steigerdoeken en ook de beschik bare digitale media. Daarmee ontstaat volgens het bureau 'een rustiger en evenwichtiger straat beeld' en door de koppeling met een onderhoudsverplichting oogt alles bovendien netter, Wethouder A. Croné (Financiën, WD) is niet echt enthousiast over de ideeën van het NABB. Het reclamebeleid van de ge meente beperkt zich momenteel tot honderdtwintig kunststof driehoeksborden Croné: „De driehoeksborden zien er netjes uit en zijn geaccepteerd. Maar we moeten oppassen dat we het eiland niet volhangen met aller lei rotzooi. Het zal heus wel wat extra inkomsten opleveren, maar daar staat tegenover dat er ook weer allemaal nieuwe re geltjes moeten worden bedacht om te zorgen dat het netjes blijft en niemand overlast heeft. En daar willen we als gemeente nu net vanaf! PvdA bedenkt parkeerkaart Hulst HULST - Stimuleer het bezoek aan de binnenstad van Hulst door inwoners van de gemeente voor 25 euro een speciale parkeervergunning te laten kopen. Daarmee kun nen ze maximaal een uur vrij parkeren in het centrum. Dat is de strekking van het initiatiefvoorstel dat PvdA-raadslid R. van Domburg aan de gemeenteraad wil voorleggen. De PvdA is al langer voorstander van een me thode die het bezoekers van de Hulster binnenstad gemak kelijker maakt om te parkeren. Het idee om parkeerders op het 's-Gravenhofplein achteraf te laten betalen, bleek technoisch onhaalbaar. Daarom bedacht Van Domburg een ander systeem: stel alle inwoners van de gemeente in de gelegenheid voor 25 euro per jaar een parkeervergun ning en een parkeerschijf aan te schaffen. ..Het mes snijdt aan drie kanten", legt Van Domburg uit. „Het is handig voor bezoekers die op verschillende plekken in de binnen stad moeten zijn. Ook voor inwoners van de kernen, bij voorbeeld Nieuw-Namen of Lamswaarde, is het uitnodi gender om naar het centrum van Hulst te komen. En ten slotte kan de parkeervergunning een impuls geven aan de economie in de binnenstad." Sportclubs leren over sponsoring SINT JANSTEEN - De gemeente Hulst houdt vrijdaga vond in het kader van het breedtesportproject Zeeuws-Vlaanderen Grenzeloos Actief een themabijeen komst over sportsponsoring. Door stijgende exploitatie kosten, voortschrijdende privatisering, het dichtdraaien van subsidiekranen en teruglopende ledenaantallen zien steeds meer sportverenigingen zich gedwongen externe geldbronnen te zoeken. Tijdens de themabijeenkomst handvatten aangereikt om die bronnen met succes aan te boren. De themabijeenkomst is georganiseerd in samen werking met SportZeeland. Jan Verhaert verzorgt de bij eenkomst. Hij zette zijn eerste stappen op het gebied van sportsponsoring toen hij trainer was van onder meer de voetbalclubs PEC Zwolle, SC Heracles en Sportclub Ge- nemuiden. Voor de bijeenkomst in de kantine van VV Steen zijn sportverenigingen en leden van de sponsorcom missie uitgenodigd. Rechter gelooft verweer niet MIDDELBURG - Twee 41-jarige inwoners van Aarden burg moesten gisteren voor de Middelburgse politierech ter verschijnen wegens rijden onder invloed. De een pro beerde een straf te ontlopen door te verklaren dat hij thuis, na het autorijden, had gedronken. Iemand had deze zomer gezien hoe de man bij het wegrijden van een par keerplaats in Sluis een andere auto raakte, en belde de po litie. Amper tien minuten nadat de verdachte thuis was, stonden er agenten voor de deur. In de tussentijd zou de man vier flesjes witbier gedronken hebben, zo verklaarde hij. Maar politierechter A. Gaakeer ging daaraan voorbij. Ze hield vast aan de uitslag van de blaastest. Wel hield ze in de strafmaat rekening met het belang van het rijbewijs voor de man. Ze veroordeelde de verdachte tot duizend euro boete en acht maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. Voor de andere 41-jarige Aardenburger was ze min der mild. Deze verdachte had zich 20 mei in zijn woon plaats schuldig gemaakt aan het dronken rijden in een au to, zonder verzekering. Daarbij had hij een ongeval ver oorzaakt. De rechter sloot zich aan bij de eis van de offi cier: tien maanden rijontzegging en 1245 euro boete. Vernielingen aan strandpaviljoen NIEUWVLIET - Aan een strandpaviljoen in Nieuwvliet werden donderdagavond rond half tien vernielingen aan gericht. De toegangsdeur en een ruit werden vernield. Toen de daders kans zagen om de toegangsdeuren te ope nen, ging het alarm af, waarna de daders vluchtten. 24-uurs meldkamer-service m. Trta -S-S' M INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720 E-mail: lnfoOcolijnbv.nl j success story continues... heet het tweede MSC-boek van De Schipper en Janse dat deze week van de persen is gerold. Het belooft een collector's item te worden. Slechts vijfhonderd exemplaren zijn ervan gedrukt. MSC is hoofdsponsor en heeft een bescheiden aantal afgeno men. „Niet te veel, want één van de kenmerken van het bedrijf is dat het niet met geld strooit. MSC is vrij gierig." Om dat te il lustreren vertelt De Schipper een anekdote. Hij was donder dag bij MSC Benelux in Antwer pen om een eerste exemplaar af te geven. Een volle neef van pre sident Gianluigi Aponte, Mauri- zio Aponte, is daar de baas. „Hij gaf aan dat dit tweede boek voorlopig voldoende is, want 'an ders kunnen we straks een schip minder kopen'." Fruitjagers De Schipper is van plan door te gaan met publicaties. Zijn grote fotocollectie van schepen vraagt erom gebruikt te worden. „Over koelschepen, fruitjagers, is nog geen boek. Ik ga dat proberen te maken." Om eerlijk toe te voe gen. „Veel liefhebbers vinden fruitjagers ook mooier dan con tainerschepen." Adri de Schipper en Jaap Janse, From Patricia to Pamela, The suc cess story continues. 400 kleu renfoto's, met complete MSC-vloot- lijst, 124 pagina's, 40 euro. INTRODUCTIEAANBIEDING De veerdienst OOSTENDE - RAMSGATE vaart weer'! Retourpassage auto 4 persmet TRANSEUROPA FERRIES incl. overnachting in typisch Engelse Inn met ontbijt. 70 p.p. (bij 2 pers. 95 p.p.) Thames Travel International Informatie en reserveringen 0118 47 44 77 Of surf naar: www britainacross.com Advertentie Spectaculair kerstfeest vieren op de boulevard in Vlissinqen! - M el voor onze kerst en nieuwjaarsspecial! Op beide kerstdagen keuze uit: Begane grond: een heerlijk 1 7 gangen kerstdiner j-q met tussendoor 2 live optredens le etage: een heerlijk 5 gangen diner buffet dansant, met non stop live muziek van Ex-pose 4y, jU www.hotelarion.nl 0118 - 410 502 Advertentie Kijk voor informatie op www.dexialease.nl stichting m ieaseve rlies rtnlgliig Eff.cnb.z «ticktir.Q Q eegalease Consumenten bond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65