Gemeente werft orgaandonoren PZC Koopzondag! AledkMAdatM De Biet in Zierikzee verdedigt Zeeuwse eer in Café Top 100 MIDDELBURG VERSCHOORE landelijke proef voor nieuwe aanwas Inwoners Borsele krijgen oud-papiercontainer MortiereboulevardMfliddetoirfr Collectie Poortvliet blijkt gewild Impasse rond fietspad Zeepeduinen is voor gemeente gevoelige tik Zondag 4 December koopzondag blo nsn uit de Jonge Hoek van Dijke Gel ledactie: 0113-315649 vww.pzc.nl :.mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 31,4460 AA Goes vrivertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 december 2005 waarin opgenomen T'wv; de Zierikzeesche Nieuwsbode J' 1844-1998 c' Rflg-fiiï 5EÜBBHIE1 ijnnr Marcel Modde ÖER1KZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft in Jrie maanden tijd 250 registra- Sefonnulieren voor het natio naal donorregister uitgezet, on- ler inwoners die om een nieuw paspoort of identiteitskaart bvamen. Dat is ongeveer een jerde van het totaal aantal men iën dat tussen september en de cember bij de afdeling burgerza ken aanklopte voor papieren. Schouwen-Duiveland is één van je acht gemeenten in Nederland lie op verzoek van het ministe rie van Volksgezondheid mee doet aan een proef om het aan tal donorkandidaten uit te brei- ien. Van de meeste mensen die jangaven geen gebruik te willen [naken van het registratieformu lier, verklaarde het merendeel jaeh al eerder te hebben aange meld als orgaandonor, aldus af delingshoofd J. Starmans. On duidelijk is nog hoeveel inwo ners van de nieuwe lichting geïn teresseerden het registratiefor mulier ook daadwerkelijk heb ben opgestuurd. Die gegevens worden deze maand door het mi nisterie verzameld en beoor deeld. Op basis daarvan zal het departement besluiten welke be proefde registratiemethode het beste is en of toepassing in alle gemeenten mogelijk is. Volgens Starmans was ongeveer twintig procent van de mensen die een registratieformulier kreeg uitgereikt, direct positief. De reacties onder de overige po tentiële. kandidaten was 'wat meer afwachtend'. „Meer in de trant van: dat zullen we eerst thuis op ons gemakje bekijken." Schouwen-Duiveland heeft als beproefde methodiek heel be wust voor de minst opdringerige variant gekozen, vertelt Star mans. „Het enige wat wij heb- HEINKENSZAND - Inwoners van de gemeente Borsele krijgen er vanaf maandag een derde con tainer bij, een blauwe oud-pa- pierconlainer. Het 'uitdelen' van de bakken neemt enkele we ken in beslag. Vrijwilligers van verenigingen blijven in Borsele het oud-pa pier ophalen. De gemeente stelt een wagen met chauffeur be schikbaar. Het doel is meer oud-papier op te halen. Uit praktijkproeven in Lewedorp en Nieuwdorp is gebleken dat dit ook werkt. Het nieuwe inza melsysteem begint in januari. Ook de gemeente Goes gaat van af dan op die manier te werk. Boor Piet Kleemans ^IERIKZEE - De rechterlijke uitspraak eerder deze week dat de aanleg van een fietspad aan de rand van de Zeepeduinen in ftrijd is met het bestcmmings- )lan, is voor de gemeente een stevige streep door de rekening. let betekent, legt juridisch me iewerker M. Schenk-Syswerda 'an de gemeente uit, dat hangen- het verdere verloop van het idisehe gevecht - de gemeen- kan nog beroep aantekenen - ffld het fietspad het geplande s reeds gerealiseerde ttspadennet - onderdeel van Regiovisie Schouwen-West - 'et afgemaakt kan worden. Iet fietspad aan de rand van Zeepeduinen is de ontbreken- schakel. En daar kan nu niet irderaan gewerkt worden." iet plan voor het fietspad heeft in meet af aan voor hevige pro sten gezorgd. Met name J. 'oei uit Burgh ontpopte zich fel tegenstander van hét pad jat in haar visie de rust in de ieepeduinen voor altijd ver- '.oort. 'ij komt dat volgens Stoel lentallen bomen gerooid moe- www.mediamarkt.nl ben gedaan, is inwoners van achttien jaar en ouder die om een nieuw identiteitsbewijs kwa men, vragen of ze prijs stelden op een registratieformulier voor het donorregister. Meer kan een gemeente niet doen, vind ik. In andere plaatsen is er ook actief achter burgers aangebeld om te checken of ze het formulier niet waren vergeten of is er zelfs aan de balie al een iets dwingender benadering toegepast door mid del van een gerichte vraagstel ling." Zijn de ervaringen van de proef positief, dan is de kans groot dat minister Hoogervorst be sluit de registratie voor het do norschap standaard via de ge meentelijke balies te laten verlo pen om zo de aanwas van nieu we donoren extra stimuleren. Schouwen-Duiveland zit daar niet echt op te wachten, zegt Starmans.-,",Zoiets vergt extra ambtelijke capaciteit en wat dat betreft kunnen wij onze tijd wel beter gebruiken. Voor niets gaat de zon op." De landelijke proef is ingegeven door het grote tekort aan org aandonoren dat er in Nederland bestaat. In het donorregister kan iemand laten vastleggen wel of juist geen donor te willen zijn. Momenteel is van 4,7 mil joen Nederlanders bekend wat er na hun overlijden met hun or ganen mag gebeuren. In andere landen, zoals bijvoorbeeld Bel gië, geldt automatisch de regel dat iedereen donor is, tenzij het tegendeel is vastgelegd. Voor het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis valt over een jaar het doek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting MIDDELHARNIS - De collectie schilderijen en aquarellen van Rien Poortvliet krijgt waar schijnlijk een nieuw plekje. De weduwe van de in 1995 overle den tekenaar en schilder heeft inmiddels tal van aanbiedingen gehad. De collectie moet elders worden ondergebracht omdat het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis over een jaar sluit. „Ik heb zoveel aanbiedingen vanuit heel Nederland", vertelt zijn weduwe, C. Poortvliet. „Vanaf dat bekend werd dat het museum sluit staat de telefoon roodgloeiend. Daar zitten ook mensen van Flakkee tussen die zeggen dat de collectie behou den moet blijven." Mevrouw Poortvliet heeft nog geen enkel idee waar de collectie uiteinde lijk terecht zal komen. „Ik wacht eerst alles af en ga daarna alles nog eens rustig be kijken. Ik dacht dat het in een kluis opgeslagen moest worden, maar dat is gelukkig niet zo. Dit is voor mij en mijn zoons een he le opsteker." Ze geeft aan dat ze voorkeur heeft voor een plek ergens in het midden van het land, want ge makkelijker bereikbaar. „Want Middelharnis is wel ver weg en is ook niet bereikbaar met de trein." De collectie omvat ongeveer 1400 werken. Olieverfschilde rijen en aquarellen die voor zijn boeken zijn gemaakt. Van die 1400 werken worden er momen teel steeds zo'n tweehonderd ten toongesteld. Het is de bedoeling van de familie Poortvliet dat de ze collectie bij elkaar blijft. „Al leen voor de werken voor het boek 'kabouter' wil ik wel een uitzondering maken. Dat mag wel naar een kinderziekenhuis of zo, maar de rest moet bij el kaar blijven." Het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis sluit omdat al ja ren verlies wordt geleden. Het museum trekt steeds minder be zoekers en zit nu op 13.000 be zoekers per jaar. Voor een gezon de exploitatie zijn ongeveer 24.000 bezoekers op jaarbasis nodig. Het museum in het oude gemeentehuis in Middelharnis is in 1992 geopend door Prins Bernhard. Op 1 januari 2007 is sluit het museum. ten worden om het pad aan te kunnen leggen. Dat beschouwt zij als zinloze vernieling. Al met al reden genoeg voor Stoel - die inmiddels hulp had gekregen van het echtpaar De Jong - te blijven strijden tegen het fiets pad. Toen de gemeente Schou wen-Duiveland een aanlegver- gunning verleende, werd door De Jong een bezwaarschrift in gediend. Het besluit dat be zwaarschrift ongegrond te ver klaren is nu door de rechter ver nietigd. De rechter oordeelt dat de verleende aanlegvergunning in strijd is met het bestemmings plan. Gronden in het beschermd natuurgebied mogen alleen ge bruikt worden voor behoud en herstel van landschappelijke en cultuurhistorische waarden. Beroep Wethouder W. Renden zegt de rechterlijke uitspraak nog niet te hebben kunnen bestuderen. Zolang dat nog niet gebeurd is weigert Renden inhoudelijk commentaar op de kwestie. De gemeente beraadt zich nog op de vraag of zij al dan niet be roep aantekent tegen het be sluit, Daarvoor heeft ze zes we ken de tijd. Theo de Looze (links) en Robbert Roggeband (rechts) achter de tap in De Biet. Miriam 't Veer ontbreekt. U0 PLASMA TV DVD WITGOED COMPUTER FOTO CD TELECOM door Inge Heuff ZIERIKZEE - Café De Gekroon de Suikerbiet in Zierikzee is dit jaar het enige Zeeuwse café dat de twaalfde editie van de Café Top 100 heeft gehaald. Café De Mug uit Middelburg staat van wege de nummer 1-notering van vorig jaar voor drie jaar in de eregalerij en is daarmee uitgeslo ten van deelname. Robbert Roggeband van 'De Biet' is trots op de notering. „Vo rig jaar kwamen we binnen op de 65ste plaats, nu zijn we geste gen naar 58", aldus Roggeband. Het succes van De Biet is vol gens hem ook te danken aan zijn team. „Het commentaar van de jury is dat ik wat te weinig aan wezig ben. Dat zie ik als een compliment voor Theo de Looze, Miriam 't Veer en het vas te groepje studenten dat helpt. Zij weten de juiste sfeer in het café te brengen. Bovendien ben ik vaak wel op de achtergrond aanwezig." De Café Top 100 is een initiatief van het vakblad Misset Horeca. Van de 11.000 cafés in Neder land zijn er zo'n 475 anoniem be zocht door een van de zeventien juryleden. Deze zijn beoordeeld op gastvrijheid, sfeer en interi eur, hygiëne, en productbehan deling en vakmanschap. Alleen Flevoland heeft ook slechts een café in de Top 100. „We zijn ei genlijk geen authentiek Zeeuws dorpscafé tegengekomen", ver telt jurylid Sander van Werkho ven. En ook in steden als Middel burg, Vlissingen, Goes of Hulst hebben we geen cafés gevonden die in de Top 100 pasten. Maar we staan altijd open voor sugges ties van bezoekers." Aan de Top 100 is een lijst van aanbevolen cafés toegevoegd. Hier zijn wel Café de Vriendschap uit Middel burg en Het Anker uit Hulst op genomen. De Biet wordt beoordeeld als een café met een knusse ambian ce, verzorgd, gezellig en schoon waar het goed toeven is mede dankzij het leuke en gastvrije personeel. „Dat is ook wat mij voor ogen staat", zegt Rogge band. „Een bruin café waar een breed publiek zich thuis kan voelen." Hij doet er veel aan om het iedereen naar de zin te ma ken. Dart-, biljart- en klaverjas- verenigingen hebben er hun ei gen avond en er is regelmatig op Vervanging sluisdeuren Veere VEERE - De grote sluis in Veere is volgende week ge stremd voor het scheepvaartverkeer. Daarom kunnen al leen schepen tot een lengte van zestig meter, een breedte van 7,45 meter en een diepgang an 2,80 meter van het Ka naal door Walcheren naar het Veerse meer. De ebdeuren van de grote sluis worden gewisseld. De deu ren waarmee nu wordt geschut, gaan eruit voor onder houd. Ze worden vervangen door de reservedeuren. Boete voor helen brilmontuur MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Goes voor heling van een brilmontuur veroordeeld tot 190 euro boete. De man kwam vorig jaar in november bij een opti cien in Goes met een montuur zonder glazen. Het mon tuur, ter waarde van 299 euro, zou afkomstig zijn van een andere winkel. De bedrijfsleidster nam daarop contact met die opticien. Die verklaarde zo'n montuur te missen en deed aangifte van diefstal. De bedrijfsleidster kwam gisteren als getuige haar eerder afgelegde verklaringen be vestigen. De verdachte zei het montuur van iemand te hebben gekocht. De politierechter kon diefstal niet hard maken, maar vond de heling wel bewezen. Drankrijder moet half jaar cel in MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Axel komt door zijn alcoholverslaving regelmatig in contact met Jus titie. Gisteren moest hij zich bij de rechtbank in Middel burg voor de zoveelste keer verantwoorden voor een ver keersdelict, waarbij drank een rol speelde. Omdat de Axe laar nog in zijn proeftijd zat van een half jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf, hing hem een forse straf boven het hoofd. Politierechter A. Gaakeer legde de zes maanden celstraf op, plus twee weken extra wegens het dronken rij den op zijn scooter en het negeren van een rijverbod. De man gaf 13 augustus in Axel geen voorrang aan een vrouw met kind op een fiets. Zij hielden aan de aanrij ding geen letsel over. Raadsman A. Cambier vond dat een opname in een verslavingskliniek de enige oplossing was om zijn cliënt van zijn verslaving af te helpen. Zijn cliënt moet 12 december weer voor de rechtbank verschijnen, voor andere strafbare feiten. Dubbele werkstraf voor Clingenaar MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Clinge voor diefstal van een aggregaat veroordeeld tot 64 uur werkstraf. Omdat de man in zijn proeftijd zat, kreeg hij bovendien nog 60 uur extra werkstraf opgelegd. Advertentie is gezellig winkelen (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. foto Dirk-Jan Gjeltema zondagmiddag levende muziek die varieert van covers uit de ja ren zeventig tot gipsy jazz en smartlappen. Roggeband wordt na vier jaar gedeeld partner schap met Ton Dankers (eige naar restaurant De Proeverij) per 1 juni 2006 eigenaar van De Biet. Veel veranderingen zal dat niet opleveren. „Het bruine café groeit weer in populariteit en De Biet doet het goed. Ik kijk naar de vraag van klanten, afge lopen zomer hebben we daarom een kleine lunchkaart inge voerd. Maar verder houden we het zo." VOOR EEN LEUKE PRIJS ZIT II GOED BIJ JORI Promotieactie: van 15 oktober tot 15 december 2005 U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl zeeuwse almanak Na een pittige voetbaltrai ning en een hete douchebeurt ging de Temeuzenaar voor de spiegel staan. Tien uur 's avonds, over anderhalf uur tiaar bed, maar voor die paar pinten in de kantine moet je er natuurlijk nog even op en top uitzien. En dus smeerde hij een halve pot gel in zijn haar. „Er ko men vast nog wel wat vrou wen binnen", grapte een me despeler. Waarop een derde verbaasd opkeek. „Dat doet-ie niet voor de vrouwen hoor! Hij moet straks zijn hond nog uitlaten!" (JUKilNAlS EEZD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63