Brand eist leven negen daklozen Merkel: ontspanning met Poolse buur Engelse dorpelingen willen hun Adele terug mi Tenerife zucht nog onder gevolgen storm Moslimgees telij ke eist vrijlating ontvoerde Duitse 5 Duitse politie heeft geen aanwijzingen voor een aanslag Ex-minister Italië krijgt i toch celstraf Hof Oezbekistan vonnist meer 'rebellen' EU-ministers akkoord met opslaan alle telefoondata Postbank zaterdag 3 december 2005 dnnrFsther Gotink LONDEN - Een postbode is na zeventien jaar trouwe dienst in bet kleine dorp Kcllington, dis trict noord-Yorkshire, overge plaatst omdat ze te populair I Adele Dawson stond altijd zo lang met dorpsbewoners te klet sen dat de post 'te laat' werd be zorgd. Brits postbedrijf Roval Mail heeft haar gedwongen over geplaatst, tot woede van de dor pelingen. De 850 inwoners van Kellington begonnen een handtekeningen actie om 'onze Adele' weer terug te krijgen. Inmiddels zijn twee honderd handtekeningen verza meld. Lokale raadsleden probe ren hun invloed te gebruiken om de populaire postbode weer aan de slag te krijgen. Raadslid Eric Beechev zegt dat Adele Dawson een onschatbare dienst verleende aan de gemeenschap: „Ze is meer dan een postbode. Ze is de persoon die de ouderen in het dorp in het oog houdt. Ui teraard doet ze dan wat langer over haar bezorgronde, maar ik denk niet dat bewoners dal als een probleem beschouwden. Volgens The Times was Adele door Royal Mail gemaand snel ler te werken nadat een staflid haar met een stopwatch had ge volgd tijdens een ochtendronde. Omdat de bezorgster geen vaart maakte, werd ze op een andere ronde gezet, in het nabijgelegen dorp Goole. De gedupeerde Ade le, die niet geïnterviewd wilde worden, is overstuur en heeft haar vakbond ingeschakeld. „Het kwam als een shock voor haar", sprak lokaal ambtenaar Richard Fogden. „Ze had geen enkele waarschuwing gekregen over de tijd die het haar moet kosten de post rond te bren gen." Royal Mail ontkende giste ren dat de vrouw van haar wijk is gehaald en zegt dat ze slechts 'op training' is in Goole. „Ze blijft in Kellington bezorgen en dat is precies wat ze vandaag doet." Personeel van het lokale postkantoor zegt Adele nog niet te hebben teruggezien. GPD I rioor Wierd Puk BERLIJN - Bij een brand in een centrum voor daklozen in de Duitse plaats Halberstadt, zo'n 200 kilometer van Berlijn, zijn negen mensen om het leven gekomen. Vijf raakten gewond. De oorzaak van de brand, die gisterochtend rond half zes uit brak, is volgens de politie niet bekend. De autoriteiten gaan uit van een ongeluk. Aanwijzin gen voor een aanslag zijn er niet in het oosten van Duitsland. Het centrum, bestaande uit woon- containers. bood plaats aan zes tien mensen. Er was geen perso neel aanwezig. Toen de door een ^buurtbewoner gealarmeerde brandweer arriveerde, stond het verblijf al in lichterlaaie. „Hulp kwam snel, maar helaas te ;laat", aldus de minister van Bin nenlandse Zaken van de deel staat. Klaus Jeziorsky (CDU). De brand legde ook vier naastge legen verblijven in de as. Meubelstuk (Aanvankelijk ging de politie uit van tien slachtoffers. Dit aantal werd later bijgesteld toen bleek dat een verbrand meubelstuk voor een verkoold lijk was aan gezien. De doden zijn mannen tussen de 35 en 71 jaar. Red dingswerkers brachten de ge wonde bewoners in veiligheid. Zij werden met rookvergiftiging opgenomen in het ziekenhuis. Uit onderzoek bleek dat het vuur uitbrak in één van de on derkomens en zich snel ver spreidde. Het centrum werd in 1996 gebouwd. Of er regelmatig t MILAAN - De voormalige Itali- j aanse minister van Defensie en naaste medewerker van premier - Berlusconi, Cesare Previti, is gis- - teren tot vijf jaar cel veroor- i deeld wegens corruptie. i i Demagistraten in Milaan beves- jtigden de veroordeling die eer- ]der dit jaar door een lagere rechtbank was bepaald. De zaak kan echter nog één keer in hoger beroep worden behan deld. Previti zou in 1991 een rechter hebben omgekocht met circa 350.000 euro om van juridische problemen af te komen. Het smeergeld was afkomstig ran een Zwitserse rekening van sn medewerker van Berlusco- i as onderneming Fininvest. i Berlusconi en Previti beschuldi- de 'rode rechters' in Milaan eran een politieke vendetta te- I tfflhen te voeren. Overname I Ze ontkennen met klem alle be- j huldigingen. De rechters wa- ihet overigens niet eens met K aanklagers dat is aangetoond cat Previti en Berlusconi Ro omse rechters omkochten om df staatsonderneming SME te annen overnemen. De cel hoeft Previti evenwel niet meer te vre- ®tHij werd vorige maand 71 Nr. Dinsdag ging het Italiaan- parlement akkoord met een ret die veroordeelden boven de straffen thuis laat uitzit- XLANP/RTR/AFP (Advertentie) Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus 230, 4380 AE Vllssmgen Tel: 0118-417500. Fa*; 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594. Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv nl www.bleijenbergbv.nl controles naar de toestand van de containers zijn uitgevoerd kon een woordvoerster van de gemeente niet zeggen. De 'Bun- desarbeitsgemeinschaft Woh- nungslosenhilfe' heeft kritiek op de daklozenopvang. „De centra zijn vaak in een slechte staat", aldus een woord voerster. De ruimten zijn te krap en te vaak wordt er met provisorische onderkomens als wooncontainers gewerkt, stellen de critici. Halberstadts burgemeester Ha- rald Hausmann sprak zijn mede leven uit met de 'armsten der ar men'. Hij beloofde voor de over levenden alternatief onderdak te zullen regelen. GPD Brandweerlieden bekijken de restanten van het daklozencentrum in het Duitse Halberstadt na de felle brand. foto Fabrizio Bensch/RTR van onze redactie buitenland WARSCHAU - De nieuwe Duit se bondskanselier Angela Mer kel heeft gisteren een officieel bezoek aan Polen gebracht. De regeringsleidster wilde met haar reis de opgelopen spannin gen tussen de buurlanden ver minderen. De christendemocrale Merkel en minister Frank-Walter Stein- meier van Buitenlandse Zaken werden in Warschau ontvangen door de nieuwe Poolse president Lech Kaczynski. In de avond hadden Merkel en Sleinmeier een gesprek met de Poolse pre mier Kazimierz Marcinkiewicz, een partijgenoot van Kaczynski, die ook net aan de macht is. Na afloop waren er positieve woor den. Marcinkiewicz zei dat Po len en Duitsland 'een nieuw hoofdstuk kunnen beginnen', nu er in beide landen een machts wisseling is geweest. „Als er ver trouwen is, kunnen we onze pro blemen oplossen", vulde Merkel hem aan. Wat er over de Duits-Poolse geschilpunten is af gesproken, bleef vaag. De bonds kanselier zei dat er een gezamen lijke werkgroep komt om de on derlinge problemen te bespre ken. Conservatief De uiterst conservatieve Kac zynski werd in oktober tot presi dent gekozen. Zijn partij Orde en Rechtvaardigheid won een maand eerder de parlementsver kiezingen. In de campagne zette Kaczynski zich sterk af tegen het machtige buurland. Het ak koord dat Duitsland en Rusland in september ondertekenden over aanleg van een gaspijplei- ding in de Oostzee, heeft in Po len veel ergernis gewekt. Polen vreest inkomsten voor het vervoer van Russisch aardgas over zijn grondgebied mis te lo pen. ANP /DPA Bondskanselier Angela Merkel en de Poolse premier Kazimierz Marcinkiewicz aan de thee in War schau. foto Bartlomiej Zborowski/EPA Van onze redactie buitenland TENERIFE - Ongeveer 20.000 mensen zaten gisteren nog altijd zonder stroom op Tenerife, vier dagen nadat de tropische storm Delta verwoestingen aanrichtte op de Canarische Eilanden. De autoriteiten onderzoeken of de elektriciteitsmaatschappij de voorzieningen niet sneller had kunnen herstellen. De storm vernielde dinsdag cir ca dertig elektriciteitsmasten, waardoor in totaal 300.000 men sen zonder stroom kwamen te zitten. Duizenden telefoonver bindingen zijn nog buiten wer king. Negentien mensen kwamen op de Canarische Eilanden om het leven door Delta, onder wie achttien Afrikaanse immigran ten die verdronken toen hun boot omsloeg. Het natuurge weld heeft ook voor 300 miljoen euro schade aangericht, meld den media op de eilandengroep gisteren. Behalve elektriciteits masten raakten onder meer ook gebouwen en straten door de storm soms zwaar beschadigd. Intussen heeft de tropische storm Epsilon zich gisteren op Miami ontwikkeld tot de veer tiende orkaan dit jaar in het At lantisch gebied. En dat terwijl het orkanenseizoen woensdag of ficieel is geëindigd. Volgens het Amerikaanse Natio nal Hurricane Center in Miami wordt Epsilon niet dodelijk zo als eerdere orkanen dit jaar. Epsilon is genoemd naar de vijf de letter van het Griekse alfa bet. De meteorologen putten daaruit sinds de 21 namen geba seerd op het Latijnse alfabet zijn opgeraakt. Dit seizoen is een nieuw record gevestigd wat betreft het aantal orkanen en tropische stormen. In 1933 hadden 21 stormen een naam gekregen. GPD/ANP/ DPA door Hans Heijt TASJKENT - Vijfentwintig men sen zijn voor het hooggerechts hof in Oezbekistan veroordeeld tot celstraffen van twaalf tot tweeëntwintig jaar wegens deel name aan een gewapende op stand in de stad Andizjan in mei. Dat liet het Oezbeekse Openbaar Ministerie gisteren weten. Volgens het Openbaar Ministe rie hadden de 25 al eerder be kend schuldig te zijn aan terro risme en het voorbereiden van een opstand. Het Oezbeekse hof veroordeelde op 14 november al vijftien mannen tot celstraffen van veertien tot twintig jaar voor hun aandeel in de vermeen de couppoging. In totaal waren 121 mensen aangeklaagd. Militairen richtten na het begin van de revolte half mei in Andiz jan een bloedbad aan onder de tegenstanders van het Oezbeek se regime. Mensenrechtengroe pen stellen dal de regering van de autoritaire president Kari- mov met het proces wil verhul len dat haar militairen een bloedbad hebben aangericht. De Verenigde Staten en de Euro pese Unie hebben de gebeurte nissen in de voormalige Sovjetre publiek veroordeeld. ANP! DPA NAJAF - De radicale moslim geestelijke Muqtada al Sadr heeft de ontvoerders van de Duitse archeologe Susanne Ost- hoff opgeroepen haar on middellijk vrij te laten. De ont voering 'is strijdig met de princi pes van de islam', zei de sjiieten leider gisteren vanuit zijn thuis basis in het Zuid-Iraakse Najaf. Volgens Al Sadr is Osthoff 'een vriendin van het Iraaks volk', omdat zij vanaf het begin tegen de oorlog in Irak is geweest. Al Sadr, die vooral onder ai-me en jonge sjiieten in Irak veel aan hang geniet, kreeg bekendheid met zijn verzet tegen de Ameri kaanse bezetting. De 43-jarige Osthoff, die al jaren in Irak werkt, werd vorige week vrijdag samen met haar Iraakse begelei ders ontvoerd. Na een week is de regering in Berlijn er nog niet in geslaagd contact met de gijzelnemers te leggen. De Iraak se regering helpt Duitsland bij de opsporing van Osthoff. De invloedrijke soennitische raad van moslimschriftgeleer den in Irak riep donderdag al de ontvoerders op de archeologe vrij te laten. ANP/DPA Singapore hangt Australiër op SINGAPORE - In Singapore hebben de autoriteiten vrij dagochtend de Australiër Nguyen Tuong Van geëxecu teerd. De 25-jarige gedetineerde had de doodstraf gekrë- gen wegens drugssmokkel. Het vonnis werd kort na zes uur 's ochtends (lokale tijd) voltrokken in de Changi ge vangenis, maakte een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend. Nguyen werd drie jaar geleden gepakt op het vliegveld van de stadstaat met bijna 400 gram heroïne. Hij was op weg uit Cambodja naar Australië. Rechters in Singapore moeten de doodstraf opleggen als bewezen is dat een per soon zich schuldig heeft gemaakt aan de smokkel van. meer dan 15 gram aan verdovende middelen. ANP/AFP Homoadoptie ook in België BRUSSEL - Een sterk verdeelde Belgische Kamer heeft in de nacht van donderdag op vrijdag voor het adoptie recht door homoparen gestemd. Het voorstel gaat nu naar: de Senaat. Enkele jaren geleden al had België het homo huwelijk goedgekeurd. Het adoptierecht zal in de praktijk vooral handig zijn voor koppels waarbij één de biologische vader of moeder is van het kind. Voor het adopteren van kinderen die uit. het buitenland komen, moet ook het andere land toestem ming geven voor een adoptiegezin dat uit twee vaders of twee moeders bestaat. Er zijn maar zeer weinig landen die dat goedkeuren. ANP Tenten Pakistan zijn ongeschikt ISLAMABAD - Acht weken nadat Pakistan werd getrof fen door een verwoestende aardbeving, is het hoogst onze ker of de dood van duizenden overlevenden kan worden voorkomen. De Verenigde Naties waarschuwden gisteren dat 90 procent van de 420.000 tenten ongeschikt is om in winterse omstandigheden te gebruiken. De VN stelde gisteren drie prioriteiten. Er moeten hitte- bronnen komen voor de families die dreigen te bevriezen, ijzeren golfplaten waarvan overlevenden een onderdak kunnen bouwen en tenten die geschikt zijn om in grote kou te gebruiken. ANP/DPA/AFP Chinese minister weg na giframp PEKING - Het vervuilingsschandaal in het noordoosten van China heeft de Chinese minister van Milieu gisteren zijn baan gekost. Door een ontploffing op 13 november in een chemische fabriek stroomden tonnen kankerverwek kende benzeen in een rivier, waardoor miljoenen mensen vorige week dagenlang geen kraanwater konden drinken. Het persbureau Xinhua noemde geen reden voor het plot selinge vertrek van Zhenhua, maar volgens de Chinese te levisie is zijn ontslag een direct uitvloeisel van het mi lieuschandaal. ANP/RTR/AFP Duizendste executie VS voltrokken RALEIGH - In de Verenigde Staten is gisterochtend de duizendste executie voltrokken sinds de herinvoering van de doodstraf in 1976. Kenneth Lee Boyd kreeg een dodelijke injectie wegens een tweevoudige moord in 1988. De 57-jarige bracht zijn laatste uren door met zijn familie. ANP/AFP/RTR door Cor de Horde BRUSSEL - De Europese minis ters van Justitie zijn het giste ren eens geworden over de mas sale opslag van telefoon- en in ternetgegevens. Telefoonmaatschappijen moe ten van iedereen bijhouden wan neer hij met wie belt. Ook e-mailverkeer en internettelefo- nie worden opgeslagen. Dat vereenvoudigt de strijd te gen terreur en zware criminali teit, zo denken de ministers. Het voorstel is zeer omstreden we gens de inbreuk op de privacy. Misdrijven De EU-landen moeten de gege vens minimaal zes maanden en maximaal twee jaar bewaren. Die mogen alleen gebruikt wor den voor het vervolgen van ern stige misdrijven. De ministers zijn het echter niet eens geworden over de definitie daarvan. Volgende week stemt het Euro pees Parlement hierover. De justitiewoordvoerders heb ben eerder al in meerderheid geëist dat er een duidelijke afba kening komt van het begrip ern stige misdrijven. Ook wil het parlement de gegevens niet lan ger dan een jaar bewaren. Volgens minister Donner van Justitie biedt het bewaren van de gegevens grote voordelen bij de opsporing van internationale bendes. „Vanuit opsporingsoog punt is het voordeel evident: ik weet hierdoor welke informatie ik in een andere lidstaat kan krijgen." De komende EU-wet regelt ove rigens niet het vastleggen van de inhoud van telefoongesprek ken en e-mails. Geheim De inhoud van de communicatie- blijft geheim. Voor Nederland, denkt Donner aan een bewaar-, termijn van een jaar voor telefo nie en een half jaar voor interr netgegevens. Het is de eerste keer dat het Eu ropees Parlement echt invloed heeft op een justitie-onderwerp. Maar volgens Donner dreigen veel üdstaten alsnog het parle ment te passeren, als het volgen de week niet de eisen van de mi nisters slikt. Aanslagen metro Huidig EU-voorzitter Groot-, Brittannië, dat in juli getroffen werd door aanslagen in de me tro in Londen, is groot voorstan der van de dataopslag. „Het ef fect zal enorm zijn. We moeten sterk staan bij de strijd tegen terrorisme en georganiseerde misdaad", zei minister Clarke (Binnenlandse Zaken). Volgens hem zijn de ministers', het Europarlement al flink tege moet gekomen. ANP (Advertentie) HERHAALDE OPROEP VOOR KLANTEN VAN DE POSTBANK Ln de afgelopen dagen is aan veel Nederlanders een e-mail verstuurd die op het eerste gezicht afkomstig lijkt te zijn van de Postbank. Hierin wordt gevraagd om op een link te klikken en gebruikersnaam, wachtwoord en TAN-codes voor Mijn Postbank.nl in te vullen. Deze e-mail komt niet van de Postbank. Uw inloggegevens voor intemetbankicrcn zijn strikt persoonlijk De Postbank zal u daarom nooit naar uw gebruikersnaam, wachtwoord of TAN-codes vragen. Niet via e-mail. telefonisch of op welke andere manier dan ook. Heeft u deze e-mail ontvangen, klik dan niet op de link en verwijder het bericht U hoeft verder geen actie te ondernemen Als u wél gegevens hebt ingevuld, neem dan direct contact op met de Postbank om dit te melden, telefonisch op 0900-1958 (€0.10 per minuut) of via het e-mailadres postbank@postbank.nl. U wordt dan verder geholpen door een van onze medewerkers. Voor meer informatie kunt u ook terecht op www.postbank.nl. Met vriendelijke groet. Postbank N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5