Privatisering van net is gevaarlijk Gewone jongemannen, gevaarlijke gedachten God bestaat weer PZC PZC Pentagon beticht van manipuleren berichtgeving Irak CDA vindt wegblijven van noodhulp door Tennet afgelopen week onacceptabel te gast 3 december 1955 zaterdag 3 december 2005 door Jos Hessels, Pieter Omtzigt en Siem Buijs De overheid moet elektri citeitsnetten niet uit han den geven aan commerciële par tijen. De gebeurtenissen in Hulst en Haaksbergen van vori ge week laten precies zien waar de Splitsingswet van minister Brinkhorst niet deugt: de priva tisering van de netten is gevaar lijk en schadelijk. Extreem winterweer veroor zaakte afgelopen weekeinde meerdere stroomstoringen in heel Nederland, waarbij de uit val in de gemeenten Haaksber gen en Hulst het meest in het oog sprong. Niet alleen het feit dat als gevolg van weersomstan digheden duizenden gezinnen en bedrijven zonder elektrici teit kwamen te zitten was aan leiding voor het ter verantwoor ding roepen van de minister. Het was met name de omvang en de duur van de storing, die vragen oproept over de staat van het netwerk en de mate van onderhoud ervan én de inzet van de netbeheerders ter plaat se. De CDA-fractie heeft in de Tweede Kamer altijd zonder mitsen en maren gepleit voor het absoluut garanderen van de kwaliteit en de betrouwbaar heid van onze energienetwer ken. Vaak vonden we echter een Kamermeerderheid tegenover ons, die de afweging tussen een goed of een uitstekend netbe- heer uitsluitend maakte op ba sis van kostenplaatjes in plaats van op basis van kwaliteit. Ze ker.nu minister Brinkhorst een wetsvoorstel bij de Kamer heeft ingediend, dat de structuur van de energiesector ingrijpend zal veranderen, is het goed een ge degen afweging te maken over de uitgangspunten, waaronder het beheer van de energienetten moet plaatsvinden. De kern van deze Splitsingswet is het voornemen van de minis ter om energiebedrijven te ver plichten hun netwerkbedrijf vol ledig af te splitsen van hun ver koopactiviteiten. Beide bedrijfs onderdelen mogen na de split sing niet meer dezelfde aandeel houders hebben. In de praktijk betekent dit dat gemeenten en provincies - nog steeds de enige toegestane aandeelhouders van Nederlandse energiebedrijven - direct nadat de wet in werking is getreden, hun commerciële deel mogen verkopen. Volgens de toelichting bij de Splitsings wet mogen de bedrijven (de hui dige aandeelhouders) twee jaar later ook een minderheidsbe lang in de netwerken afstoten. Zodoende worden ook de voor onze maatschappij vitale ener gienetwerken geprivatiseerd. Tegen deze privatisering van de netwerken heeft de CDA-frac tie in de Tweede Kamer princi piële bezwaren. Juist de gebeur tenissen van de afgelopen week laten zien, dat bij aanleg, onder houd en beheer van energienet werken geen enkele commer ciële afweging gewenst is. Wat het CDA betreft dienen alle net werken dan ook helemaal in handen te blijven van overhe den. Geen privatisering, dus. Dit geldt in versterkte mate voor de hoogspanningsleidin gen. Deze ruggengraten van de Nederlandse energie-infrastruc tuur zijn zodamg belangrijk voor de voorzieningszekerheid dat wij het beheer van alle hoog spanningsnetten in handen wil len leggen van het staatsbedrijf Tennet. Noodsituaties Deze super-netbeheerder is nu al verantwoordelijk voor de zwaarste hoogspanningsleidin gen. De minister regelt in zijn Splitsingswet dat ook de interre gionale netten vanaf 110 kilo- volt (kV) in handen van Tennet komen. Het CDA heeft afgelo pen jaar al gepleit voor het ver lagen van die grens tot 25/50 kV, waarmee ook de transport netten (en dus alle hoogspan ningsnetten) bij Tennet in be Vrachtwagens brengen generatoren in Hulst rond, nadat vorige week zaterdag de verleden stroom was uitgevallen. Volgens het CDA laten de stroomstoornissen in Hulst en in Haaksbergen zien dat privatisering van de netten gevaarlijk is. foto Camile Schelstraete heer komen. Dit is belangrijk voor de coördinatie ten tijde van noodsituaties, maar geeft ook het onderhoud in handen van een volstrekt niet-commer- ciële partij. Tennet wordt hier mee eveneens verantwoordelijk voor het beheren van noodsitua ties, waarbij ook de snelle ge coördineerde inzet van noodag- gregaten hoort. Het méér dan een etmaal wegblijven van deze noodhulp in de afgelopen week is absoluut niet acceptabel en zal voor de toekomst uitgeslo ten moeten worden. Een goede, gedegen aanleg van een hoogspanningsnetwerk wil ook zeggen dat er altijd een backup moet zijn, in het geval er een kabel of een mast uitvalt. Dat wil dus niet zeggen dat vol staan kan worden met een reser vekabel, die over dezelfde mast gaat, zoals in Haaksbergen het geval was. Transportnetten moeten ge bouwd worden in een ring, zo dat de stroom van beide kanten kan komen. Natuurlijk brengt dat extra kosten met zich mee, maar we mogen er niet in be rusten dat regio's, alleen maar omdat ze aan de grens liggen (we spreken toch van één Euro pa?) minder goed verzekerd zijn van hun energievoorziening. Vanuit commercieel oogpunt zijn deze extra investeringen on verantwoord. Vanuit maat schappelijk oogpunt zijn ze on ontbeerlijk. Natuurlijk is er veel mis gegaan de afgelopen week, waar geen mens invloed op kon uitoefe nen. De weersomstandigheden waren - voor Nederland - der mate extreem, dat je redelijker wijs niet kan verwachten dat al le systemen intact blijven. Na tuurlijk zijn er voorbeelden van het buitenland, waar het alle maal nog net iets erger was. Het is dan ook niet onze opzet om het veld rond te gaan met be schuldigingen en aanklachten. Het is wel onze taak om te leren van de fouten, die gemaakt zijn. Zeker nu een ingrijpende her structurering van de hele sector op stapel staat, levert het ge beurde misschien juist die be langrijke informatie op, die de nieuwe structuur van goed uit stekend kan maken. Jos HesselsPieter Omtzigt en Siem Buijs zijn lid van de Tweede Kamer voor het CDA door Ans Bouwmans Amerikaanse media heb ben ontdekt dat het Pen tagon journalisten in Irak be taalt voor 'goed nieuws-be- richten' en heimelijk propa gandamateriaal in Iraakse kranten propt. Washington is in verlegenheid gebracht. Mediawaakhonden in de VS zijn boos maar niet geschokt. „Het is onbetamelijk en ver achtelijk. Maar verbazing is de afgelopen jaren een verou derde emotie geworden voor mensen die de pers volgen", zegt Matthew Felling van het Centrum voor Media en Pu blieke Betrekkingen in Was hington. Ook in eigen land hebben en kele Amerikaanse ministeries columnisten betaald of pseu- do-nieuwsberichten zonder afzender in de media weten te smokkelen. Sinds de Los Angeles Times de propagandapraktijken in Irak aan het licht bracht, kwam er in Washington een stroom reacties op gang. „Als dit waar is dan ondermijnt het de onafhankelijkheid van de Iraakse media en de geloof waardigheid van de VS", al dus John Warner. De Republi keinse Senator heeft als voor zitter van de Defensiecommis sie veel invloed en riep ambte naren van het ministerie van Defensie (Pentagon) op het matje. Zij beloofden de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Volgens de Los Angeles Ti mes worden verhalen geschre ven door 'informatiemedewer kers' van de Amerikaanse strijdkrachten, vertaald in het Arabisch door contractan ten en dan aangeboden aan Iraakse media. De bron van het verhaal wordt daarbij ver zwegen. Veel van de stukken komen in de krant als 'onaf hankelijke' nieuwsstukken, al dus de Times. De tussenpersoon is de Lin coln Group in Washington. Het bedrijf heeft een miljoe nencontract met het Penta gon voor een 'creatieve' en 'agressieve' aanpak van de strategische communicatie in Irak. Volgens de New York Times en de kranten van Knight Rid der krijgt een aantal journalis ten honderden dollars per maand van het Amerikaanse leger om positief over opera ties in Irak te schrijven. De praktijken zijn naar de media gelekt door legerofficieren die er grote bezwaren legen hebben. Dat het Pentagon zo veel tijd nodig heeft voor een reactie, wijst erop dat er gro te meningsverschillen over het nut en effect ervan be staan, zegt Diane Farsetta, medewerkster van het Cen trum voor Media en Democra tie in Wisconsin. „Ze weten niet of ze het moeten verdedi gen of zich ervan moeten dis tantiëren." Het onderzoeksbureau van het Congres tikte de rege- ring-Bush eerder dit jaar op de vingers omdat er vi deo-persberichten waren ver spreid die niet van gewoon nieuws te onderscheiden wa ren. Dat komt neer op heime lijke propaganda en is verbo den in de VS. Gevoeliger In Irak ligt het nog gevoeli ger. Een vrije, onafhankelijke pers is één van de.pijlers van de democratie. Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken geeft miljoenen uit aan het trainen van onaf hankelijke journalisten. Een legerwoordvoerder in Bagdad zei deze week dat 'alles wat we doen is gebaseerd op fei ten en niet op fictie'. Als ka- kezen positieve stukken over de VS in media niet meer gelo ven, omdat ze denken dat het betaalde informatie is, dan is Amerika nog verder van huis. meent Felling. GPD door Peter Elberse en Merel van Leeuwen De verwachtingen zijn hoog gespannen rond het proces tegen veertien verdachten die lid zouden zijn van het vermoei- delijke terreurnetwerk de Hof stadgroep. Na de vrijspraak van terreurverdachte Samir A. is het de vraag of de aangescherp te terrorismewetgeving de rech ters voldoende handvatten biedt om tot een veroordeling te komen. Het Openbaar Ministerie heeft niets anders dan dozen vol ge dachtegoed. menen advocaten. Maandag begint het proces. Het OM denkt dat de veertien 'vrij gewone, onopvallende jon gemannen, opgegroeid in de ei gen Nederlandse gemeenschap', bezig zijn geweest 'zich in stilte een overtuiging te vormen, die gruweldaden rechtvaardigt'. Ju ridisch heeft het OM dat ver taald in deelname aan een orga nisatie die het plegen van terro ristische misdrijven tot oog merk heeft, in de periode okto ber 2003 tot medio november 2004. De moordenaar van Van Gogh is Mohammed B., spil in het Hofstadnetwerk- Hij schreef en vertaalde radicaal-is lamitische geloofsgeschriften en verspreidde deze onder zijn geestverwanten. Islamoloog R. Peters heeft in opdracht van het OM al het digitale materiaal on derzocht dat op de computers van de verdachten is aangetrof fen. Daaruit blijkt volgens hem dat er sprake is van 'samenwer king door een duidelijke uitwis seling van bestanden tussen de verdachten'. Nergens werd op geroepen tot het plegen van aan slagen of andere terroristische aanslagen, aldus Peters. Dat deed alleen Mohammed B. in zijn zelfgeschreven geschriften. In B.'s Amsterdamse woning vonden veel zogenoemde huiska merbijeenkomsten plaats, waai de strenge, wraakzuchtige en ge welddadige leer werd gepre dikt. En B. pleegde daadwerke lijk een terroristisch misdrijf, de moord op Van Gogh. Hij werd afgelopen zomer veroor deeld tot levenslang. Het OM vindt dat B. zich desondanks ook voor zijn activiteiten in het Hofstadnetwerk moet verant woorden. Scherpschutters richten op liet bezette pand in de Haagse Antheu- nisstraat, waar Ismail A. en Jason W. woonden. Over het huis, dooi de AIVD voorzien van afluisterapparatuur, zal tijdens het proces nog het nodige worden gezegd. foto Ed Oudenaarden/ANP Volgens de officieren van justi tie, K. Ploov en A. van Dam, is het belangrijkste bindmiddel van de groep de Tawhied, de strikte leer van de eenheid van Allah. Door Mohammed B. en de nog voortvluchtige 'geeste lijk leider' van de Hofstad groep, de Syriër Abu Khaled, is de leer van de Tawhied onlosma kelijk verbonden met de Takfir, die stelt dat alle andersdenken den ketters of ongelovigen zijn. Zij zijn een gevaar voor de 'wa re moslims' en moeten bestre den en gedood worden. Het radicale, explosieve gedach tegoed van het Hofstadnetwerk kreeg handen en voeten op 10 november, toen justitie en poli tie overgingen tot de arrestatie van Ismail A. en Jason W. Zij be woonden een antikraakwoning in de Antheunisstraat in het Haagse Laakkwartier. Bij de ar restatie raakte een aantal agen ten gewond. Over het betreffen de pand, door de AIVD voor zien van afluisterapparatuur, zal tijdens het proces nog het no dige worden gezegd. Ook ver dachte Nouriddin El F. kon be trapt worden op meer dan al leen radicaal gedachtegoed. Bij zijn aanhouding op 22 juni in Amsterdam bleek hij een door geladen machinepistool bij zich te dragen. Veroordelingen voor het geweld in de Antheunis straat en voor het wapenbezit lijken onontkoombaar, hoewel ook daarover nog voldoende stof tot discussie is. Zo is er de op het oog dubieuze rol van Sa- leh B., mogelijk een informant van de AIVD. Hij zou de hand granaten aan Jason W. hebben geleverd. De verwachting is dat advocaten op die situatie verwe ren zullen baseren die ertoe strekken dat de autoriteiten het geweld zelf in de hand hebben gewerkt. Dozen vol gedachte goed. „Als mensen daarop wor den veroordeeld", zegt advo caat B. Nooitgedagt, „dan heb ben wij een buitengewoon groot probleem in dit land." ANP Mijn vader zaliger is zijn hele leven kerkmeester geweest. Bij ons thuis was het dus gewoon verboden om te twijfelen aan Onze Lieve Heer of aan zijn scheppingsverhaal: '...en God zag dat het goed was'. Dat taboe werd je trouwens goed ingepeperd in de cathe- chismus, het katholieke spoorboekje naar het hiernamaals: 'Waartoe zijn wij op aarde? Wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor in de hemel te ko men.' Die zekerheden gingen verloren op de hbs en de universiteit. Want daar kreeg je te horen dat Charles Darwin al in 1859 - The Origin of Species, waarin hij met zijn evolutietheorie, 'natural se lection' en 'the survival of the fittest' - het bijbelse scheppingsverhaal onder uit haalde. Toen leek dat verhaal over de Ark van Noach - trouwens het hele boek Genesis - ineens toch wel erg on waarschijnlijk. Bestaat-ie nou of be- staat-ie niet? En met de ontmaskering van Sinterklaas voelde ik mij voor de tweede keer verraden. Even latei- kwam de bijtende humor van Maarten 't Hart die in een van zijn boeken met die hele geschiedenis de draak stak. Maar nu is er dus - ergens tussen het scheppingsverhaal en het darwinisme - een splinternieuw verhaal: Intelligent Design, overgewaaid uit Amerika en misschien om die reden nog niet in goed Nederlands vertaald. Geen belet sel voor onze minister Van der Hoeven om over dit verheven onderwerp een parlementair debat voor te stellen. Wat een gotspe! Is er ergens in de wereld een land waar het parlement zich be raadt over het bestaan van God? Wegge- floten is de minister er een beetje van teruggekomen: nu moet het een debat worden over wetenschap en religie. Nu is ID - zo zullen we het maar afkor ten - een idee dat al in 1802, vóór Dar win dus, werd geopperd door William Paley, een Engelse dominee die in een weiland een horloge had gevonden en op de gedachte kwam: zo'n ingewik keld uurwerk kan toch niet zo maar door mensenhanden zijn gemaakt. Wel nu, dat was - en is nog steeds - de kern van de nieuwe theorie: de complexiteit van een organisme is op zichzelf al het bewijs dat er een God moet bestaan. Nu is het niet meer het uurwerk maar allerlei biologische processen die als be wijs worden aangedragen. Zo blijkt al leen al het stollen van bloed zo com plex te zijn dat dat niet door een gelei delijke opeenvolging van genetisch overgedragen veranderingen kan wor den verklaard. Om over wat er alle maal in onze hersens gebeurt maar te zwijgen. Daar moet toch op zijn minst een 'sturende hand' achter gezeten heb ben. Door aan te sluiten bij de moleculaix-e biologie krijgt ID ineens een weten schappelijk sausje. Maar goed be schouwd hebben de nieuwe godsgezin- den geen nieuwe en ook geen eigen theorie. Zij schieten slechts gaten in die van Darwin. Zij werpen alleen een - onbewijsbare - hypothese op, name lijk dat er een bovennatuurlijke kracht - God - geweest moet zijn in de oor sprong van het menselijk leven. Vanwaar toch - in deze goddeloze 21e eeuw - de herleving van dit ouderwetse gedachtegoed? Allereerst: echt ouder wets is het niet, want de nieuwe theorie verwijst Darwin niet naar het verdom hoekje. Zoals Darwin destijds open stond voor 'enig bewijs van het tegen deel', zo willen de nieuwe predikers best toegeven dat de aarde al miljarden jaren bestaat en dat de mens ook best het resultaat kan zijn van fysieke aan passingen aan zijn omgeving, al blijft de overdracht van dieren naar mensen voor hen een betwistbaar taboe. Met die tegemoetkoming wordt de theorie aantrekkelijk voor bepaalde evolutio nisten die toch graag een godsgeloof willen blijven koesteren. Zij weten zich gesteund door een kerk die het boek Ge nesis allang niet meer letterlijk neemt en die zich niet - nog niet - tegen ID heeft gekeerd. ID is eigenlijk hetzelfde als evolutie, maar dan onder goddelijk geleide. Dat slaat aan - en daar zit de tweede reden - in rechts-religieuze kringen die vooral in Amerika in opmars zijn en waaraan de aura van president Bush niet vreemd is. Al eerder is hij de 'evan gelicals' welgezind gebleken. Zo is daar nu beroering op de middelbare scholen in zo'n 25 deelstaten waar in het curriculum gesteld wordt dat 'evo lutie slechts een theorie is. geen objec tief gegeven' en dat 'intelligent design als een alternatief daarvoor ook moet worden onderwezen'. Feit is dat nog steeds tweederde van de Amerikanen gelooft dat de mens wel de gelijk door God zelf werd geschapen, zij het niet in zeven dagen. Ik heb er de vijf jaar lange reis die Darwin samen met Captain FitzRoy rond de wereld maakte nog eens op nageslagen: Dar win en de Beagle heet het. Hij komt aan op de Galapagos-eilanden en hij ontdekt daar dat dezelfde vogels ande re snavels hebben, een eerste aanwij zing dat de fauna zich aanpast aan wat de flora te bieden heeft: 'survival of the fittest'. Later vindt hij in het hooggelegen An- desgebergte fossielen van schelpdieren, volgens de rechtzinnige FitzRoy een be wijs van de bijbelse zondvloed - en dus van de Ark van Noach - die daar be staan moeten hebben. Maar volgens Darwin het tegendeel: die schelpdieren leefden vroeger gewoon op de zeebo dem en zijn door de werking van de aardkorst omhooggestuwd. Dat laatste lijkt intussen onbetwist baar. Maar toch blijft de zoektocht naar God onuitroeibaar. Want ja, de evolutieleer laat nog steeds één vraag onbeantwoord: wie heeft dan aan de wieg gestaan van die ene oercel, of - zo als anderen het zien - die ene Big Bang? Lees Hans Küng - die overtuigde twijfe laar - er maar eens op na. Hij beant woordt de titel van zijn boek 'Does God exist' met een zeer zorgvuldig Ja. Voor U misschien een troost, voor ande ren een vloek. Arnold van Niekerk MARINE - De matrozenoplei- dïng van de Nederlandse mari ne verhuist in januari van Vlis- singen naar Den Helder. De op leiding komt aan boord van Hr. Ms. kruiser 'De Ruyter'. Het is overigens niet de bedoe ling dat de marine helemaal vertrekt uit Vlissingen. EXPLOSIE - Vier mensen zijn gistermiddag omgekomen bij een ontploffing in de emmer- spoelkamer van het gemeente lijk vervoersbedrijf in Breda. In de spoelkamer van de vuil- nisdienst was de voorberei ding voor een cabaretavond die vanavond zou worden ge houden, bezig. De oorzaak van de ontploffing is nog onbe kend. DORPSHUIS - Commissaris van de koningin, mr. A.F.C. de Casembroot, heeft gisteren het nieuwe dorpshuis van Kruinrn- gen geopend. NOBELPRIJS - De vluchtelin genorganisatie van de Verenig de Naties zal de Nobelporijs voor de wede (35.000 dollar) gebruiken voor het opheffen van het vluchtelingenkamp op het Griekse eiland Tinos, en voor de zoektocht naar nieuwe woonruimte. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 A, L. Kroon (adjunct) Centrale rednctie: Stationspark 28 Postbus 31 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur®pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93 00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. 10113)315670 Fax. (01131315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudcloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. maandag l/m vrijdag: zondag* van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax: (076)5312340 Fax:(0114)372771 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Tel (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV aan ons verstrekle gegevens hebben wij opg een onderdeel van hot Wegener-concern. De door u enomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze ducten ven du titels on de werkmaatschapp de derdon. Als u op deze informatie geen p zersservice. Postbus 314460 AA Goes en) informeren over voor u relevante diensten en pro en van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteor- js stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie Behoort tot 'i' WeGeNÖR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4