PZC Oase van rust langs de Aa W17 Columniste Liza schrijft het liefst in pyjama Stil steppen door Rotterdam zaterdag 3 december 2005 f iel Heintz (links) en Liesbeth van Erp. Foto Marnix Schmidt Vanaf volgende week in dit katern tweewekelijks de column van Liza van Sambeek. De schrijfster van het boek Zadelpijn en ander damesleed, over zeven vrouwen die samen ze ven dag fietsen in de Franse Loires- treek. Een introductie. door RUI in pdfisI Achter de naam Liza van Sambeek gaat het duo Ciel Heintz en Liesbeth van Erp schuil. CH: 'Wij zijn vriendinnen al zo'n 25 jaar. maar sinds drie jaar een schrijversduo. De tocht die we in het boek Zadelpijn beschrij ven hebben we zelf gefietst. Jaren geleden, in een strak tempo achter onze mannen aan.' LvE: 'Onze echtgenoten zijn echte fietsfana- ten met het nieuwste materiaal. De afdan kertjes waren voor ons.' CH: 'Ik reed op een veel te zware Batavus.' LvE: 'Het was ook helemaal jouw maat niet. Iedere dag reden we 125 kilometer. Stop pen voor koffie met appeltaart was er niet bij.' CH: 'Niet zeuren, trappen!' LvE: 'Onze mannen houden niet van vrou- wengezeur. Na een klim vanaf de steile kant van een heuvel waren we bijna dood.' CH: 'Toen we na zeven dagen terugkwa men dachten we allebei: Dit was leuk, maar het kan nog veel leuker als we alleen met vrouwen gaan fietsen.' LvE: 'En wel stoppen bij een leuk terrasje of bij een markt met schoenen en sjaaltjes.' CH: 'Zo is de fietsgroep ontstaan.' De beide dames maken er geen deel meer van uit, maar dat komt niet door het boek? LvE: 'In de verte lijken de personages er mis schien een beetje op, maar dat is niet be wust gedaan. We zijn gewoon gestopt met de groep.' CH: 'Voor het boek hebben we de route met de auto nog eens overgedaan. De ho tels checken. Met een dictafoon in de hand alles vastleggen en 's avonds uitwerken.' LvE: 'Dat was de leukste fase. de personages verzinnen, het verhaal dat erbij hoort, alle kenmerken.' Het samen schrijven leverde geen proble men op? LvE: 'Dat kan natuurlijk wel gebeuren. We hadden nog nooit samengewerkt en zoiets stelt de vriendschap op de proef. Je moet el kaar ook vertrouwen, maar dat is goed ge gaan. Onze band is hechter geworden.' CH: 'Ik schrijf het liefst 's avonds en 's nachts. Liesbeth is juist van het vroeg op staan en beginnen.' LvE: 'Samen krijg je betere ideeën. Je moet ook niet op elke slak zout gaan leggen.' CH: 'In ieder geval, schrijven we het beste in onze pyjama.' Het schrijven is een soort tweede car rière? CH: 'Ik runde een toko op het gebied van management consultancy. Nu doe ik dat voor mezelf en ik ben met kunst bezig.' LvE: 'Ik was gynaecoloog en ben nu strate gisch consultant in de gezondheidszorg.' De naamkeuze verliep ook makkelijk? CH: 'Van Sambeek is de meisjesnaam van mijn moeder.' LvE: 'Liza is de naam van mijn grootmoe der. Op haar 33e is ze aangereden op de fiets met mijn moeder achterop. Daarbij is mijn oma overleden.' Wat hebben jullie met reizen? CH: 'We schrijven het liefst op locatie.' LvE: 'Nou weet je nog dat ...appartement in Cannes.' CH: 'Ja, of in Phuket.' LvE: 'Vreselijk, eigenlijk reis ik altijd net voor de ramp uit. Had ik ook in New York.' CH: 'Alleen al die reis naar Phuket. Ik was net daarvoor van de trap gevallen.' LvE: 'Hoe jij in dat vliegtuig lag. CH: 'Jij hebt me nog onderzocht, met je oor lag je op mijn blote buik te luisteren of er niks kapot was van binnen.' LvE: 'En die vlucht duurde maar...' CH: 'Toen we er waren viel jij flauw.' LvE: 'Fatale combi van slaappillen en een borrel.' Van Liza van Sambeek verscheen Zadelpijn en an der damesleed en Het verwende nest. Van de beide titels zijn er samen 150.000 ver kocht. De route van de fietstocht is na te lezen in Zadel pijn de reisgids. Zadelpijn wordt door Joop van den Ende-producties binnenkort bewerkt tot een theaterstuk en IDTV gaat het verfilmen. De hippe tweewieler Segway van iGo is nu ook in Rotterdam te huur. Foto GPD/PR Lawaai in Lissabon Lissabon luidt de laatste dag van 2005 met veel lawaai uit. Op 31 december gaat daar namelijk de autorally Lisboa-Dakar van start. Voor het eerst in de geschiedenis zal het pistoolschot dus niet klinken in Parijs of een Spaanse plaats. Het internationale circus brult van start op het Prac;a do Imperio. Wat verder, op het Pra<;a do Comerco brandt dan op de eerste dag van het nieuwe jaar een feest los. ook met al die buitenlanders voor de ra ce. De grootste kerstboom, 72 meter hoog, van Europa staat daar dan al weken te flonkeren. Wie iets langer wil blijven in de Portugese hoofd stad aan de Taag kan Een paar dagen eerder, tus sen 28 en 30 december zijn bij het Cultureel Centrum van Belém (CCB) en Universidade Mo- dema, alle, vaak bizarre auto's, motoren en vrachtwagens van de Dakar-race al te bekijken. Zie ook: www.dakar.com en www.visitlis- boa.com. Mickey Minnie op schaatsen Disney On Ice brengt de bezoeker deze winter een trip vol fantasie in Mickey Minnie Magi sche Reis. De show is te zien van 14 t/m 26 de cember 2005 in de Statenhal van het NCC in Den Haag en van 28 december t/m 1 januari 2006 in de Brabanthallen in Den Bosch. Disney On Ice bezoekt ons land als sedert 1989 en is in de loop der jaren uitgegroeid tot de grootste familieshow van Nederland. Tegen het decor van Disney Lilo Stitch, de Klei ne Zeemeermin, 101 Dalmatiërs en Peter Pan krijgen de bezoekers een show van twee uur op vier locaties: dromerige Londen, een kleurrijk tropisch eiland, in het verre Nooitgedachtland en in de diepblauwe zee. Prijzen: Volwassen en Kind65+/ groepen, 1ste rang resp. 26,00 en 21,50 euro en 2de rang 19,50 en 15,00 euro. Voor groepskortingen (vanaf 20 pers.) zie www.disneyonice.nl. Kaartverkoop: Na tionale Theaterkassa: 0900 - 202 9200, zie www.ntk.nl. Ticket Service: 0900 - 300 1250, zie www.ticketservice.nl, voor meer informatie naar: www.disneyonice.nl. Nog een keer een blik op de Drentsche Aa bij het bruggetje waar de wandeling begint. Staatsbosbeheer heet de gasten in het Drentsche A (met één a)-gebied welkom. -r- Tip^nps De hippe tweewieler Segway van iGo is nu ook in Rotterdam te huur. Opstappunt van de elektri sche step met accu en grote wielen is het Wil lemsplein, naast het restaurant Prachtig aan de Maas, waar ook de Speedoboten vertrekken. Voor de enkeling, duo's en groepen. De bediening van het voertuigje is simpel en ra zendsnel te leren. Voorover leunen en hij gaat vooruit, naar achter leunen en hij gaat achter uit. Sturen gaat eenvoudig via de linker stuur- hendel. Het opladen van de accu kan via elk nor maal stopcontact. In Amsterdam karren de Seg- way's al geruisloos rond, naar keuze uitgerust met elektronica die uitsluitsel geeft over routes, restaurants, musea met hun openingstijden en prijzen. Een tafeltje bestellen terwijl men staan de door de stad toert? Het kan. Wie meer wil weten kan moet kijken op www.iqo.nu. Zo slingert de Drentsche Aa zich door het landschap. tend zandweggetjes (100 kilometer in totaal) en verharde wandelpaden (40 kilometer): asfalt zal je er nauwelijks zien. Het is dan ook geen gebied waar je echt met de auto in kunt. Dat zou de rust ook verstoren, je móet er gaan wandelen of fietsen. En je mobieltje uitzetten. Voor de wandelaars zijn er in het ge bied door Staatsbosbeheer niet min der dan elf verschillende routes uitge zet, tussen de vier en achtenhalve ki lometer lang, die ook eenvoudig aan elkaar te koppelen zijn. De routes, die met genummerde groene paaltjes ge markeerd zijn, voeren langs de mooi ste plekjes van het stroomdalland- schap. Schipborg Een voor de hand liggende wandeling om je ontdekkingstocht door dit fraaie stukje natuur mee te beginnen, is de vijf kilometer lange route die van start gaat bij café-restaurant de Drentsche Aa bij het dorp Schipborg. Vooral ook omdat je op die route de beek, waarnaar het landschap ge noemd is, een paar keer in al z'n glo rie tegenkomt. Meteen al bij het start punt zie je hem.vrij breed, richting het Noorden kronkelen. Want de Drentsche Aa die met water 'gevoed' wordt door meerdere kleine beekjes die in de omgeving ontspringen, komt tenslotte - maar dan zit je al in de provincie Groningen - in het veel bredere Reitdiep terecht, dat tenslot te bij Zoutkamp in het Lauwersmeer uitmondt. Vanaf Schipborg leidt de wandelroute eerst richting Zeegse, waar je in de buurt van hotel Duinoord rechtsaf buigt en via wat bebouwing (het is mooi wonen daar) langs een groot en rustig recreatiepark met veel (stacara vans komt: 't Stroomdal geheten. Wat verderop ligt De Zevensprong, een stukje oplopend terrein waarop beeld houwer Derk den Boer uit Groningen een Tandschapswerk' gebaseerd op de zevenster gecreëerd heeft. Een gro te steen in het midden, wat kleinere rondom. Het heet een 'poortplek' te zijn waar een aantal energiebanen in het landschap in een soort knoop punt bij elkaar komen, zo leert een 'uitleg-paneeltje'. Zuidlaren Verder wandelend kom je langs de Zeegster Loop, een klein maar fraai beekje, en vervolgens langs grote ak kers om daarna op een pad langs de provinciale weg van Vries naar Zuidla ren te belanden. Daar is het. met het voortdenderende verkeer pal naast je, natuurlijk even gedaan met de rust, maar dat duurt maar een paar hon derd meter. Bovendien is er de plek waar je de inmiddels al wat breder ge worden Drentsche Aa opnieuw kunt bewonderen. En je slaat dus al vrij snel weer een zandweg naar rechts in, die onder een dak van bomengebla- derte langs mooie veenplassen voert. Niet verwonderlijk dat aan een van die plassen een mooi kampeerterrein (met ook trekkershutten) is aange legd, dat tevens over een buitenmanè- ge en een klein strandje beschikt. Het complex heet De Vledders, en als je dat gepasseerd bent, zie je ook alweer het startpunt van de wandeling, ca- Café-restaurant Drentsche Aa, waar je een wandeling door het stroomdaliand- schap kunt beginnen. Het stroomdallandschap Drentsche Aa ligt ten noordoosten van Assen en is per au to bereikbaar via de A28. Met het openbaar vervoer is er moeilijk te komen. Maar op het NS-station Assen kun je uiteraard een fiets huren. Folders met een uitgebreide beschrijving van de ver schillende wandelroutes zijn gratis verkrijgbaar bij de VW's en meestal ook bij de cafés en uitspannin gen, die dienst doen als start- en eindpunt. Bij de VW's is ook een grote Staatsbosbeheerkaart van het hele gebied te koop, die Drentsche A met één A heet. De kaart kost 4 Euro De ANWB heeft in het ge bied trouwens ook een Stroomdalroute uitgezet. In formatie over het gebied is verder te vinden op www.staatsbosbeheer.nl en op www.drentsche- aa.nl Drenthe is het land van bos en veen, van heide en hunebedden. Maar het heeft, ten noordoosten van hoofdstad Assen, ook een prachtig stroomdallandschap, genoemd naar de belangrijkste beek die er doorheen loopt, de Drentsche Aa. Een oase van rust, vrede en onbedorvenheid, die niet ten onrechte onlangs door zes inspecteurs van de Stichting Natuur en Milieu werd uitgeroepen tot het mooiste landschap van ons land, samen overigens met het Geul- en Gulpdal in Limburg. Hnnf HOR UF VRIFSI Het stroomdal van de Drentsche Aa is het laat ste gave Nederlandse beekdallandschap. Haar aantrekkingskracht ontleent het niet alleen aan rustig voortkabbelende en kronkelende beekjes, maar ook aan het omringende landschap: hooilan den, weilanden, akkers, bloemtapij ten, houtwallen, uiteraard de typisch Drentse esdorpen met boerderijen rond de Brink, elzensingels, heidevel den, zandverstuivingen, veenplassen. Waar vind je elders een dergelijke af wisseling in een landschap? Zoiets aparts, dat móet wel een Natio naal Landschap zijn. Want ook dit be langrijke natuurgebied moet vanzelf sprekend voor latere generaties be houden blijven. Maar nee, het tiendui zend hectare grote gebied in de drie hoek Assen-Gieten-Glimmen heeft ook een duidelijke agrarische en, met al die aantrekkelijke dorpen, een woonfunctie, en kreeg daarom de kwalificatie 'Nationaal Park' niet. Het werd het 'Nationaal beek- en esdor- penlandschap Drentsche Aa', dat zich ten doel heeft gesteld om, met de on misbare steun van Staatsbosbeheer, de geheel eigen sfeer en identiteit van dit Noord Drentse landschap te behou den. De inspecteurs van Natuur en Milieu, die het stroomdallandschap, gehol pen door niet minder dan 5000 gewo ne 'natuurgenieters', de maximale vijf sterren toekenden, zullen - behal ve de schoonheid van het landschap op zich - ongetwijfeld ook de histori sche waarde van het gebied zwaar in hun beoordeling hebben laten we gen. Want je waant je er terug in het begin van de vorige eeuw, in dit land schap dat ontstond door de manier waarop er vanaf de Middeleeuwen tot aan het eind van de 19e eeuw land bouw werd bedreven. Evenwicht Boeren bouwden er eeuwenlang hun huizen op de overgang tussen de laag gelegen, vochtige beekdalgronden en de hoge zandrug waarop de es (het ak kerland) kwam te liggen. Er ontstond daar een prachtig evenwicht tussen mens en natuur: de boerderijen wer den uiteraard gebouwd op plekken waar de grond vruchtbaar was, scha pen zorgden voor de mest om de ak kers vruchtbaar te houden, de natte graslanden in het beekdal leverden hooi op, waarmee het vee 's winters gevoerd kon worden. Nu, door de komst van kunstmest, is de rol van het schaap als bemester van het ak kerland uiteraard uitgespeeld. Maar voor het overige üjkt het in het stroomdallandschap wel of de tijd stil is blijven staan: er liggen bijna uitslui- fé-restaurant de Drentsche Aa. Wat onderweg trouwens even opmer kelijk was, is een bord langs de provin ciale weg waarop Staatsbosbeheer be zoekers welkom heet in het stroom dallandschap Drentsche A. Eén A? Ja wel, legt Henk Post, districtshoofd SBB uit: 'Aa is een oorspronkelijk Ger maanse naam voor een water; in Fries land werd dat later Ee, in Groningen Ae. In de Napoleontische tijd werd Aa op de kaarten A, maar dan ging het vooral om de beek zelf. Bij Staatsbosbeheer hebben we ten slotte de werkafspraak gemaakt om het stroomdallandschap Drentsche A te noemen, en de beek zelf blijft de Drentsche Aa.' Klinkt haast logisch, maar een tikje verwarrend is het wel. De website www.drentscheaa is bij voorbeeld weer met dubbel a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43