ReisJDoeken In Rome met de Nederlandse gids tE^WDSE6iPS,» Trendy de stad in met It's zaterdag 3 december 2005 Wl( Wat is uw meest bijzondere reiservaring? In oktober kun je in het dorpje Hermanus in Zuid-Afrika tientallen parende walvissen zien. Vanaf de kust en op slechts 25 meter af stand. En in Turkije kan je in het voorjaar een ski-afdaling combineren met een bloe- j sem-wandeling in het mooie Cappadocië. Alle maal tips van reizigers voor andere reizigers, j Wij zijn op zoek naar specifieke tips die niet in reisgidsen staan. Wat was uw meest bijzon dere reiservaring die u graag met anderen wilt delen? Omschrijf uw tip in maximaal tien zinnen. Let er op dat de plaats duidelijk vermeld is, net als mogelijk het tijdstip en/ofi datum en andere bijzondere omstandighe- den. Natuurlijk mag u ook meerdere reistips I insturen. We inventariseren de tips en pubü ceren een selectie in de speciale Vakantie beurs-bijlage van januari. Daarnaast plaatsen we ze online om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Geef uw tip door via: redactie@wegenermultimedia.nl Vakantiereiswijzer heet nu zoover VakantieReisWijzer.nl, de onafhankelijke reis- website met vakantiebeoordelingen voor én door reizigers heeft sinds kort een nieuwe naam: www.zoover.nl Dat moet worden uitge sproken als 'zoever'. In 2005 kon VakantieReis- wijzer.nl bogen op meer dan 7 miljoen hits. Ook inhoudelijk is de site veranderd. De zoek mogelijkheden en routing zijn duidelijker en de criteria waarop een accommodatie beoor deeld kan worden zijn vergroot. Zo kunnen be zoekers voortaan hun smakelijke ervaringen over het geserveerde eten kwijt. Er staan op dit moment zo'n 170.000 beoordelingen onli ne over ruim 55.000 accommodaties en 10.000 bestemmingen. Overigens blijft VakantieReis- Wijzer.nl voorlopig nog in de lucht. Skiles in Nederlands Skiles in de Nederlandse taal, dat willen velen. Vooral ouders met jonge kinderen vinden het prettig als wordt onderwezen in de moerstaal. Dat kan voortaan in het Franse Les Menuires. Daar zetelt de Internationale Skischool Snow Bow van ChristianTizot en zijn Nederlandse vrouw Astrid Blacquiere. Komend seizoen bie den zij groepslessen voor kinderen en volwas senen, skiclinics en privé-lessen vanaf hun school in de wijk Reberty in Les Menuires." 'We breiden uit van twee naar vier skileraren, die nu al dagelijks bij mij de Nederlandse les sen volgen, meldt Astrid Blacquiere. Dat de ser vice niet vaker wordt geboden komt omdat het voor Nederlandse skileraren buitenge woon moeilijk in Frankrijk de vereiste diplo ma's te verkrijgen. Skilessen van Snowbow Worden aangeboden op www.frankrijk.nl, de vernieuwde site van Het Frank rijk Huis. Huwelijksreis cadeau Geef een bruidspaar eens de huwelijksreis ca deau in plaats van de een peper-en zoutstel of de bekende envelop. Waarom geen ballon vaart of een olifantensafari, een helikopter- vlucht rondom een bergtop of sneeuwscoote- ren in Alaska, of een weekendje Duitsland, af hankelijk van de vrijgevigheid van uw familie en vrienden. Dat kan via Honeymoon2Give, dat natuurlijk ook de hotelkamers met ge dempt licht en champagne regelt. Via de websi te, of in een persoonlijk gesprek, wordt de hu welijksreis samengesteld. Honeymoon2Give werkt in Nederland samen met een aantal reis organisaties. De reis wordt opgedeeld in verschillende on derdelen en activiteiten, waarmee cadeaus worden gecreëerd in verschillende prijscatego rieën. De cadeaus worden opgenomen in een lijst en op Honeymoon2Give.nl gezet. De huwe- lijksgasten worden via een kaart of e-mailbe- richt op de hoogte gebracht van de originele ca- deaulijst. Zij kunnen vervolgens online of per telefoon een cadeau uitkiezen en betalen. www.honevmoon2qive.nl. Sindbad Reizen Sindbad Wandelvakanties wordt weer Sindbad Reizen, zoals het ooit eerder heette. De naams verandering wordt doorgevoerd omdat de reis organisator zich meer wil richten op een veel breder publiek. 'De echte wandelaar weet ons wel te vinden', zegt directeur Frits Deben, 'maar we willen ons meer richten op mensen die voor het eerst op een actieve vakantie gaan en zich niet direct in het zweet willen wer ken.' Voor deze groep is er bij voorbeeld wan delen en wellness of wandelen en culinair. Info: 020-5218484, e-mail info@sindbad.nl, www.sindbad.nl. Europa al zo'n beetje afgelopen is. Maar wat wil je, met zo veel sneeuw en bijna de hele dag licht. Scandinavische winterpret dat is op de slee achter honden of rendier aan, kruipen door nauwe grotten, barbecuen met rendiervlees of skiën met een onvergetelijk uitzicht over de fjorden. door HANS VAN ALEBEEK Hoog in het puntje van Noorwegen en Zweden wordt wintersport pas leuk als het elders in Op heel veel topo-examens staat hij nog steeds op het lijstje: Kiruna. Stadje in de nok van Zweden, ver boven de poolcirkel. Een koud mijn werkersplaatsje dat pas echt op de we reldkaart kwam te staan toen midden jaren tachtig een paar malloten er vlakbij een ijshotel van blokken ijs in elkaar metselden. Heel de wereld komt er sindsdien 's winters ijskoud overnachten, liefst na eerst opge warmd te zijn met wodka uit smelten de ijsglaasjes. In Kiruna zelf wil je nog niet begraven worden. Maar dankzij de enorme hoe veelheid ijzererts onder de grond kun je hier, op het dak van Scandinavië, wel onvergetelijke wintersport bele ven. Want door die rijke mijn én het verbindende treinspoor naar buur stad Narvik in Noorwegen, een paar honderd kilometer verderop, is win terpret in de witte wildernis nooit ver te zoeken. Skiën kan natuurlijk, maar waarom niet eens wat anders? Achter de hus ky's aan bijvoorbeeld. In de knisperende vrieskou staat Michael Forsén naast zijn hondenslee te wachten. Elf Alaskische husky's hui len en janken alsof ze net slaag gehad hebben. Maar dat horen we verkeerd: dit is voorpret, geen verdriet. 'Dit ren nen is hun lust en hun leven', zegt For sén terwijl hij de leiders Flipper en Snickers een schouderklopje geeftGe- lijk Drs. P op zijn trojka schieten we in vliegende vaart door de stille bos sen. Forsén stuurt zijn honden met een precisie alsof het een Volvo op winterhanden is. Halfweg mogen de beesten -en wij- even uitrusten. Zij rol lend in de sneeuw om af te koelen, wij opwarmend in een tipi bij het kamp vuur met een kop dampende koffie Nils-Anders Kuhmunen, in kleurige traditionele Sami-kle- ding, kookt en vertelt tegelijkertijd. Om half negen 's avonds gaat de zon pas aan het zakken. uit een zwartgeblakerd potje boven het kampvuur. Sami-souvenirs Hier kun je bijvoorbeeld ook op be zoek gaan bij Nils-Anders Kuhmunen. Een oude Sami, het politiek correcte woord voor Lap, maar zo noemt nie mand dit volk meer. Net zo kleurrijk als zijn kleren zijn, vertelt hij over het harde leven tussen de rendieren. Tus sendoor serveert hij Sami-soep met rendiergehakt en roostert hij ge droogd rendiervlees boven een hout vuurtje. Als toetje gooit Nils-Anders zijn gasten nog even op de rendierslee en probeert hij tot slot nog wat Sa mi-souvenirs te slijten. Hé, het is wel 2005 en ook zijn houtvuurtje moet na tuurlijk blijven roken. Met een botermesje van rendierbot op zak, we konden het niet laten, gaat onze onvergetelijke reis verder west waarts, langs het treinspoor richting Atlantische Oceaan. De rust en de ruimte zijn overdonderend. Maar wat wil je, dit gebied is half zo groot als Zwitserland en er wonen alles bij el kaar 23.000 mensen. Dan zie je dus maar heel af en toe een auto. En ver der vooral veel glooiende bergen en sneeuw en af en toe een diepbevroren meer met ijsvissers erop. En dat half april! Langs het bielzenspoor, elke dag vol zwarte wagons met ijzererts op weg naar Narvik, zijn in de loop der jaren een paar echte skioorden verrezen. Riksgransen (goed voor 50.000 toeris ten per jaar) en Björkliden (35.000 gas ten per jaar) zijn de bekendste. Maar ook dit is niet te vergelijken met skiën in de Alpen. De bergen komen amper boven de 1.000 meter uit, het aantal verschillende afdalingen is be scheiden en die ellendige sleepliftjes zijn eerder regel dan uitzondering. En après-ski in een zwetende berghut vol volk zal je ook tevergeefs zoeken. Maar daar staat veel moois tegenover. Strakke, brede pistes waar iedereen -met veiligheidshelm op- volop de ruimte heeft. Plus nog heel veel ande re attracties. Een hele bijzondere is de Laktatjakka-berghut, de hoogste van Zweden (1228 meter) met achttien bedjes voor gasten die echt iets bijzon ders willen. Hut Er komen is wel wat lastig. Sommigen lopen het stuk vanaf Björkliden, de meesten laten zich brengen per snowscooter of pistebully. Terug kan op ski's. Maar verder kan er eigenlijk helemaal niets want eenmaal in de hut houdt de rest van de wereld op te bestaan. Buiten raast een ziedende sneeuwstorm, binnen brandt de ka chel en serveren de gastvrouwen Jen ny en Maria een heuse sterrenmaal tijd: gerookte zalm vooraf, rendier vlees met een pasteitje en vruchten taart toe. En verder? Geen radio, geen tv, geen bereik op de mobiele, alleen maar sneeuw en elkaar. The Shining, maar dan in de knusse familie-uitvoe ring. 's Ochtends heeft Thor zijn god Als Drs. P. in een trojka door de usneeuw. Skiën in Zweden en Noorwegen is door de bank geno men niet zo uitdagend en spectaculair als bijvoorbeeld in de Alpen De voorzieningen zijn in orde maat wel wat ouderwets (sleepliften). Ook het aantal afdalkt- gen en pistes is beperkt. Voor echte skiërs biedt Narvik in Noorwegen de meeste uitdaging (veel off-piste). Hier vind je wel een gondel en stoeltjesliften en wat pittiger pistes. Neem bij voorkeur wel eigen skimateriaal mee want de ver huur is hier met alles. Vanuit Nederland is het niet mogelijk om direct op Kiruna of Narvik te vliegen. Vanuit Stockholm rijdt wel een nachttrein naar Kiruna en de achterliggende wintersportplaatsen. Wie op tijd reserveert (www.connex.se) kan al voor iets meer dan 11 euro instappen Voor meer informatie over de hondensleetochten (en andere outdooractiviteiten in de regio Kiruna) en Samen-activitei ten: www.kirunanature.com en www.rensjon.com Meer infor matie over de skigebieden van Björkliden (23 pistes, in totaal 15 km lang) en Riksgransen (34 pistes) is te vinden op www.bjorkliden.com en www.nksgransen.nu Voor algemene informatie over Zweden: Zweeds Bureau voor Toerisme, Flevo- laan 4,1382 JZ Weesp. Tel. 00 800 - 3080 3080 (info en bro chure aanvragen) en www.visit-sweden.com Meer info over ski in Narvik is te vinden op de site www.narvi- kinfo.no Algemene informatie over Noorwegen biedt het Noors ver keersbureau: Innovation Norway, tel. 0900 - 899 11 70 en www.visitnorway.nl delijk sneeuwkanon al weer opgebor gen en is de lucht strakblauw. Door het ouderwets dichtgevroren raam zien we een trage colonne voorbijtrek ken: het Zweedse leger op ski's. Ietsje verderop vinden we hun nachtver blijf: twintig uitgegraven iglo's met bedbanken van sneeuw. Een echt ijs- hotel! Als ware Zweedse soldaten storten we ons die ochtend in weer een ander winters avontuur: een afdaling in een pikdonkere ijsgrot. Zonder begelei ding zeker niet doen. Waarschijnlijk kan dat ook niet eens want zonder on ze gids Peter Dahlström waren we de molsgaten aan de rand van de piste zo voorbij gesuisd. Helmpje op, koplampje aan en afzak ken maar langs een dik touw. Het is doodeng. Na een paar meter is alle daglicht weg en voelen we ons een mol in een diepvries. Kruipen, klim men en klauteren naar..., ja naar wat? Niemand weet hoe diep deze spelon ken en tunnels eigenlijk zijn. Ook Dahlström niet, maar hij weet geluk kig wel de weg. Na een spannend uur tje steken we blij en opgelucht de kop weer door het sneeuwgat.De reis ein digt, na een geweldig treinritje langs de diepblauwe fjorden, in het Noorse Narvik. Een havenstad die met het treinspoor als navelstreng verbonden is aan Kiruna. Uit de verre regio ko men mensen hier skiën. Wie de gon del naar boven neemt, weet waarom. In twintig jaar wintersport hebben we nog nooit zo'n ongelooflijk uitzicht Bodo 6 s!en tor/JD/A NPIGN gehad: op de voorgrond alleen maar prachtige -vaak lekker pittige- pistes en pal daarachter de zee en de fjor den. Een unieke combinatie. Echte durfals kunnen nog een stuk verder omhoog klimmen en dan The Black Hole nemen, een piste zo zwart als een mijnwerker in Kiruna. Wij hebben voorlopig echter genoeg zwarte gaten gezien. Witte sneeuw willen we, om lange banen te trek ken. En dat de plaatselijke school jeugd van Narvik je dan links en rechts inhaalt, terloops een salto of pi rouette makend, doet ons niks. Deze bult bij Narvik zullen we niet gauw vergeten. («ROME MET DE Het kan niet anders of diegene die ooit in het fascinerende Rome is ge weest, is voortdurend op zoek naar zo'n beetje alle informatie die over de stad voorhanden is. Het kan niet genoeg zijn. Om vooral de eerste infohonger te stillen bij dagjestoeristen uit de Lage Landen, hebben drie Nederlandse gidsen, werkzaam in Rome, de han den ineengeslagen en een alleraar digst boekje gepubliceerd: 'In Rome met de Nederlandse gids'. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het uitnodigend ogend boekje al- weer een paar jaar oud is, maar het heeft deze rubriek nog niet eerder ge haald en bovendien is inmiddels een herziene versie op de marlet versche nen. Het gidsje is per e-mail te bestel len en is in ons land slechts op een plek te koop: bij Zus Zo in Oost- burg. Annemieke Breijer, Hadelinde Brug ge en Irene Stellingwerffkwamen op het idee omdat zij regelmatig na af loop van een excursie de vraag kre gen of de toelichtende verhalen en jaartallen op papier stonden. Aldus kwam dit 'herinneringsboekje', zo als zij het zelf noemen, tot stand. In derdaad, om lekker thuis op je gemak nog eens na te lezen wat je een paar da gen eerder aan den drukke lijve hebt ondervonden. Aan de hand van een stads wandeling krijgen alle trekpleisters op speelse wijze een beurt, onderwijl op bescheiden wijze ach tergrondinfo gevend. Een plattegrond completeert het gidsje. Een leuk initiatief, dat Nederlandse gidsen in andere (hoofd)steden tot in spiratie kan dienen. 'In Rome met de Nederlandse gids', uitga ve van De Nederlandse Gids, Italië. 72 blz., «15,25,te bestellen via romegids@romegids.it of mfo@zus-en-zo.nl Zie ook www.rome- qids.it Van stedengidsjes krijgen de uitge vers maar niet genoeg. Je vindt ze zo langzamerhand in alle maten en vor men. Kosmos komt nu met een nieu we serie 'trendy' reisgidsen: de 'It's'-reeks. Als eerste titels versche nen ringbandige gidsjes over Barce lona en Antwerpen. Zowel qua vormgeving, taalgebruik en lay-out nadrukkelijk op niet al te oude bezoekers gericht. De leukste restaurants, de hipste kledingwin- keltjes, de intiemste hotelletjes staan erin, promoot de uitgever. 'It's vertelt je waar je moet zijn'. Door het gidsje over Antwerpen blade rend komen we inderdaad van alles tegen. Dansen onder het wasgoed bij voor beeld, of in het smartlappencafé. Tweedehands outfit kopen of ontbij ten in de bieb. Maar helaas, aan ons is het niet be steed. Wij vinden het boekje nogal beperkt, onhandig in het gebruik en allesbehalve overzichtelijk. 'It's Barcelona' en 'It's Antwerpen', uitge geven door Kosmos. Luxe ringband met fluweelbedrukking, 168 blz *19,95.IS- BN 90-215-8091 -8 (Barcelona) en 90-215-8101-9 (Antwerpen) Zie ook www.boekenwereld.com. GERARD CHEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42