PZC Kerstsfeer proeven in York O VakantieStunt Vakanties ai vanaf 99, www.vakantiestunt.nl De verborgen 'schatten' van Londen ,*y L- WiySrêjj Reis in 5 clicks Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114:372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 3 december 2005 Reizen Een Adventskalender of Christmas crackers? Glühwein of afternoon tea? Zowel Duitsland als Engeland bieden volop mogelijkheden om een paar dagen kerstsfeer te snuiven, maar we moeten kiezen. Het wordt Engeland en wel York. rinnr AIICF PI FKKENPOI I Het is al vele jaren vaste prik, die eerste helft van december. Een dagje naar een kerstmarkt in Duits land. Maar eigenlijk is zo'n dag te wei nig. Dus waarom niet een arrange ment, en waarom eens niet de andere kant op, naar Engeland? De keuze valt daarbij op een stad met een ietwat knus, zelfs popperig imago: York. Met 200.000 inwoners zeker geen dorp, maar de ommuurde binnenstad legt de gehaaste bezoeker automatisch 'dorpse' restricties op. Want eerlijk is eerlijk, van een driedaagse minicruise per veerboot blijft in werkelijkheid slechts een dag shoppen over. Een vrij korte dag zelfs, de lijnbus doet er na melijk twee uur over om van Huil naar York te rijden, waar pas om elf uur de lading dagjesmensen over de stad uitzwermt. Ook wij lopen temidden van de massa richting het autovrije stadscentrum, op weg naar Betty's Tearoom aan St. Helen's Square. Al sinds de opening in 1919 is dit een beroemd etablisse ment, waar in klederdracht gestoken diensters de klanten thee en overheer lijke, maar peperdure (3,25 pond, cir ca 5 euro) taartjes serveren. Betty's bakt zoete lekkernijen voor zowel toe risten als het Britse hof. Winkelen in York en de rest van Engeland vraagt om een goed gevulde portemonnee. Een aantal producten is echter goedko per of identiek geprijsd als in Neder land. Gelukkig zijn dat vaak leuke, ty pisch Britse kerstcadeaus zoals mar- Shambles at night, York Foto's Doug McKinlay melade, blikjes losse thee, shorbread en fudge. Grote warenhuizen in de hoofdstraten van York zoals Marks Spencer en Bhs verkopen aantrekkelij ke pakketten met bijvoorbeeld zeep en badschuim, tafellinnen, delicates sen, bonbons of drank. Speciaalzaken Nog leuker is het zelf de middeleeuw se straten zoals High en Low Petergate en Stonegate te verkennen, waar vaak aparte winkels zijn gevestigd. We stap pen binnen bij Crabtree Evelyn, Lit tle Betty's Tea Shop en Cat Gallery aan Stonegate, maar zelfs voor kattenlief hebbers gaat dit bijna te ver. Want of je Poekie echt blij maakt met gouden sieraden en modieuze jasjes? Iets no- Genoeg cadeaus te kiezen in Little Betty's Tea Shop. dig voor de hond? Een soortgelijke winkel, Give the dog a bone, zit aan de nabijgelegen Fossgate. Er zijn meer bijzondere speciaalza ken, zoals The Japanese Shop aan Cop- pergate, en Heraldic Art in het super- smalle middeleeuwse straatje The Shambles. Daar kun je je familienaam en wapen laten borduren. The Sham bles is de mooiste middeleeuwse straat van York. Ooit waren er alleen maar slagers gevestigd, tegenwoordig zijn het vooral delicatessenzaken en cadeauwinkels die drommen toeris ten trekken. York is het najaar en winter, tijdens de vroeg invallende duisternis, uiterst sfeervol. Struinen door York is boven dien wandelen door een geschiedenis boek. Romeinen, vikingen en middel eeuwers lieten him sporen na. Sommi ge straten en panden lijken ontwor pen door Anton Pieck en zouden niet misstaan in de Efteling. Al ontbreken in York kerstmarkten en straatventers die hongerige bezoekers een warme hap verkopen, voor een eetadres hoef je nooit lang te zoeken. Overal zijn pubs, tearooms en brasseries, vooral in de omgeving van King's Staith en langs de rivieren Ouse en Foss. De om geving van Fossgate is nog een beetje bohémienachtig, met veel tweede hands spullen, boekwinkels en antiek zaken. Na een stukje lopen over de vesting muur zoeken wij net buiten het cen trum de Black Swan aan Peasholme Green op. Het is de oudste pub van York, en volgens de overlevering krij gen de gasten er aan de bar gezelschap van enkele oude geesten. Die hebben tijdens ons bezoek kennelijk even een vrije dag, want op twee vaste klanten na oogt de in donkere kamers verdeel de zaak erg leeg. We lopen weer terug naar de stad voor een snelle sandwich, en nemen daar na een kijkje in de grootste kathedraal van Noord-Europa. Een toeristische at tractie in feite, want er zijn diverse ex cursies en audiotours mogelijk, je kunt de kathedraal, de crypten of de to^en bezoeken, dat alles tegen beta ling uiteraard. Een wègwijzer voor de deur atten deert op een flink aantal andere be zienswaardigheden die we eigenlijk niet mogen missen. Toch kiezen we weer voor een winkel, het schuin te genover de kathedraal gelegen grote herenhuis The Red House. Het lijkt een museum, maar is een antiekzaak. Loop er door de klokkenkamer, speel goedkamer of art decokamer, en koop er eventueel een heel bijzonder kerst cadeau. Zoals het Chinese stenen beeld van een man te paard uit de acht ste eeuw (680 pond), of een zilveren pe per- en zoutstel uit 1900 voor 90 pond. Telkens op het horloge kijkend, bus 534 naar Huil vertrekt alweer om half vijf, beseffen we hoe jammer het is dat we maar zo weinig tijd hebben. We lopen nog even een rondje door de Museum Gardens waar veel te dikke eekhoorns chips uit je hand eten, en haasten ons dan naar het station. Een dagje York is prima voor een eerste kennismaking, maar het smaakt be slist naar meer. Het oude stadscentrum van York is vrij com- pact en goed te belopen. Er zijn tal van beziens waardigheden zoals de York Minster, de impo sante kathedraal uit 1220 die de stad domi neert. Ook aardig zijn de diverse musea, zoals het York Castle Museum (historie en oud speelgoed in voormali ge gevangenis), York Dungeon (griezelen) en het Natio nal Railway Museum, het grootste spoorwegmuseum van Europa. En uiteraard het Jorvik Viking Centre, waar de vikinghistorie is nagebootst, 's Avonds zijn er diverse spooktochten, die telkens om half acht begin nen: www.ghosttrail.co.uk,www.ghosthunt.co.uk en www.ghostdetective.com. Met de York Pass kun je een, twee of drie dagen ruim dertig attracties bezoeken, een dagpas kost 19 pond: www.yorkpass.com. In december zijn er tal van kerstevenementen.- Van 8 tot en met 11 december en van 17 tot en met 20'decem ber zijn er kerstmarkten, op 10 en 11 december trek ken zingende kinderen en de kerstman doorde straten tijdens het Festival of Angels. Een overzicht Staat op www.yuletideyork.com York is vanuit Nederland het makkelijkst bereikbaar per nachtboot. P&O Ferries vaart dagelijks het traject Rotter- dam-Hull vice versa, een minicruise kost vanaf 59 euro per persoon' tel. 020-201 33 33, www.poferries.nl Middlesbrough York Blackpool ^ONlNKR/i* Londen met kerst is niet alleen de kerstboom op Trafalgar Square, of de met honderdduizenden lamp jes verlichte winkels in Oxford Street. Wie slim is, neemt zijn schaatsen mee en volgt de Thee ms. door KOOS VAN WEES I Het uitzicht vanaf The Terrace. een heu vel in de Londense deelgemeente Richmond, is overweldigend. Kilometers ver reikt het. In de verte meandert de Theems en blinkt Windsor Castle in het zonlicht. Londen zoals wij dat kennen, met zijn drukke verkeer, het lawaai, de toeristen, is mijlenver weg. Richmond upon Thames is het Wasse naar van Londen. Een plek waarin welge stelde en beroemde Angelsaksen in alle anonimiteit hun leven slijten. Met heu vels, kastelen en parken, waar je ook als toerist jezelf in mijmeringen kunt verlie zen. En met een centrum dat het intieme van het dorpsleven combineert met het mondaine van de stad. door een overaan bod aan bekende en vooral dure merken, maatkleermakers en diamantairs. Richmond geldt als een van de 'hidden gems' van Londen, de verborgen kroonju welen. Het zijn plekken waarvan het hoofdstedelijk toeristenbureau vindt dat ze te weinig aandacht krijgen, omdat die vooral uitgaat naar de 'hotspots' van de grote stad. Terwijl er zoveel meer te zien is. Helemaal in een periode dat Londen zich onderdompelt in romantiek, en die onbekende plekken in sfeervolle kerst verlichting een Dickensiaanse uitstraling krijgen. Dan is een uurtje in de 'tube', de Londense ondergrondse, een kleine prijs. Richmond biedt plaats aan koninklijke paleizen en tuinen, met naast The Terra ce als topattractie de koninklijke botani sche tuinen van Kew, kortweg bekend als Kew Gardens. Niet alleen staat er de grootste en hoogste kas van de wereld, met de meest exotische planten en bo men, maar sinds een paar maanden huis vesten ze ook de wonderlijke glassculptu ren van de Amerikaanse kunstenaar Dale Chihuly.Voor wie dat niet genoeg is. helpt misschien de wetenschap dat recht voor die enorme kas in de kerstperiode een tijdelijke ijsbaan wordt aangelegd. Het is een regelrechte hype tijdens Lon den in kersttijd: door de hele stad verrij zen in de maanden november, december en januari ijsbanen. Schaatsen mee dus, of hopen dat niet alle huurschaatsen al door anderen zijn ondergebonden. Zo ook in Greenwich, een van die andere plekken waar je niet onmiddellijk strui kelt over de hielen van de toerist voor je. Ook aan de Theems, maar dan wat meer stroomafwaarts. En met een ijsbaan die nog wat mooier ligt dan in Richmond, vinden ze in Greenwich. Recht voor de Koninklijke Zeevaartschool, en op steen worp afstand van het Observatorium, dat is gewijd aan de nul-meridiaan en Green wich Mean Time, de basis van de tijdsin deling op aarde. Greenwich is net iets toeristischer dan Richmond. Dat vertaalt zich in een kerst markt die sinds vorige week elk weekend op het overdekte marktplein wordt ge- houden.Maar ook hier geldt dat wie even de moeite neemt van een wandeling, de drukte moeiteloos achter zich laat. Met als beloning, vanaf het observatorium, een schitterend uitzicht op Canary Wharf, de nieuwste zakenwijk van Lon- den.Canary Wharf zelf, aan de overkant "i AA.A, ti A,' AIIL X JA 1 De ijsbaan in Greenwich. Foto GPD van de Theems, is een zaken wijk, met een groot aanbod aan winkels en restaurants. 8 Hart van deze volledig nieuwe Londense metropool vormt One Canada Square, met 244 me- ter het hoogste gebouw van Enge- land. Er tegenover bevindt zich een eveneens op grote hoogte gelegen res taurant, Le Plateau. Dat biedt tijdens de kerstvakantie uitzicht op, jawel, een ijs baan. Biertent Voor wie op zoek is naar het kerstgevoel heeft Canary Wharf meer te bieden. Lon- denaren zelf reizen in de kerstperiode al jaren richting zakenwijk om daar de kerstmarkt te bezoeken. Het is een van de weinige in Londen die dagelijks is ge opend. 'Hidden' kun je Canary Wharf on mogelijk noemen, met zijn van mijlen ver zichtbare megagebouwen. Wie de Theems afvaart, of gewoon de metro pakt naar London Bridge, komt in Banksi- de, een stadsdeel dat zo oud is als Londen zelf, maar relatief onbekend. Het is de plek waar Shakespeare's Globe Theater is herbouwd en waar middeleeuws Londen moeiteloos herkenbaar is in de smalle straten en gerestaureerde huizen. Het huisvest het kleine thee- en koffiemu- seum van ras-Londenaar Edward Bra- mah, een gevangenismuseum in de eeu wenoude Clink-gevangenis en ook een markt.De voedselmarkt met producten uit heel de wereld trekt steeds meer Lon- denaren, en dat straalt uit op de omge ving, waar restaurants en pubs als pad denstoelen uit de grond schieten. Het is er goed toeven, ook in kersttijd. Voor wie het schaatsen een beetje moe is. 9 Birmingham Oxford Cambridge Conden Dover Portsmouth Bri9hton Richmond, Kew, Greenwich, |j. Canary Wharf en Bankside zijn het snelst bereikbaar met de ondergrondse en de trein Lonuden is groot, dus houd wel rekening met relatief lange reistijden: vanuit het centrum een uur in de me tro is heel normaal, Op elk metrostation zijn overzich ten verkrijgbaar van de trein- en me trolijnen, die goed op elkaar aanslui ten. Daar zijn ook dagkaarten verkrijg baar Voor een euro of acht kan je daarmee Londen tot in alle uithoeken bereizen. Pas op: voor half tien 's och tends gelden andere tarieven. Wie ook de bekende toeristenattrac ties wil bezoeken met kerst kan te recht op wwww.visitlonden.com Daar staat ook een routeplanner, een toeristische top-tien en hotelaanbiedin gen. De hier besproken ijsbanen staan er meestal van begin december tot eind februari. De prijs ligt rond de tien pond (ongeveer 15 euro), voor een uur schaatsen, inclusief schaatshuur. O verwinterzon Hagelbuien, sneeuwstormen, blikseminslagen en temperatu ren rond het vriespunt: officieel is het nog geen winter, maar het lijkt er al behoorlijk op. Niets is lekkerder dan in een barre win ter de biezen pakken en naar de zon reizen. Waar zou u het liefst de overwinterzon opzoeken? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Vernieuwing op Vakantiebeurs Jaarlijks een nieuwe opzet, dat zou u het liefst zien op de Vakantiebeurs. U zou willen dat touroperators en lan den op de beurs beter zouden samen werken. En internetaanbieders mogen zich volgens u best meer laten zien, blijkt uit de laatste graadmeter. De uitslag: Jaarlijks nieuwe opzet 33% ©Samenwerking tussen __0/ touroperators en landen >Meer internet reisaanbieders 24% Lezingen van reizigers en operators Groter aanbod van landen 8% Vraag antwoord Ik wil graag een jaar gaan reizen buiten Europa. Wat moet ik daarvoor regelen? Anneke Verkerk van JoHo (Stichting Jongeren projecten op het gebied van Onderwijs, Hulpver lening Ontwikkelingssamenwerking): 'Als je voor lange tijd op reis gaat, moetje aan veel din gen denken. Eerst bepaal je de routekeuze, het doel van de reis en maak je een planning. Waar je vooraf goed aan moet denken is een aantal standaardzaken: de verhuur van het huis, afspra ken maken met de energieleverancier, telefoon opzeggen, belastingen en (zorg)verzekeringen checken, eventuele abonnementen opschorten, post door laten sturen en eventuele andere fi nanciële verantwoordelijkheden. Check de gel digheid van je paspoort en denk aan andere reis documenten, zoals een internationaal rijbewijs. Het is verstandig om kopieën van je paspoort, andere waardepapieren en nummers achter te laten bij bekenden. Maak vervolgens een rnee- neemlijst en regel een wereldreisverzekering.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@wegenennultimedia.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Sport is zo oud als Methusalem. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er in steden sportmusea zijn. Met informatie over het sportverleden van de afgelopen honderd jaar. Voetbal, schaatsen, wielrennen, hockey, judo, ruitersport, tennis, zwemmen, atletiek en roeien komen aan bod in de Olympic Experience in Amsterdam. Bezoe kers kunnen door de catacomben van het Olym pisch Stadion een tour maken door het heden, verleden en de toekomst van de Nederlandse sport. In dit museum kan de bezoeker zelf actief bezig zijn. Op een schaatsplank kunnen mensen tegen Gerard van Velde schaatsen. Tegen Theo Bos kan gefietst worden. Turnen staat centraal in de meest actuele tentoonstelling van het Zwit serse sportmuseum. In de Duitse sportmusea staan wereldkampioenschappen en de Olympi sche Spelen centraal. In het Belgische sportmu seum worden onder andere deze vragen beant woord: Deden onze grootouders ook aan 'fit ness'? Waar komt tennis vandaan? Hoe zagen de eerste fietsen er uit? Amsterdam: www.sport.nl/specials/nieuws/home.php3?id=20 861&catid=26 Hofstade, België: www.sportimonium.be Bazel, Zwitserland: www.swiss-sports-museum.ch Leipzig, Duitsland: www.sportmuseum-leipziq.de Keulen, Duitsland: www.sportmuseum-koeln.de Een racefiets uit de eerste Tour de France en een exemplaar van carbonfiber uit 2003 geven een goed beeld van de technische vooruitgang van de racefiets. Foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41