Mohammed B. blijft weg Brussel is tegen ingrijpen Opta in telefoontarieven PZC Baby's krijgen inenting tegen pneumokokken Kabinet pint instanties vast op doorgeven inlichtingen Kabinet wil meer informatie over Afghanistan-missie Zindelijk- een -telefoon dic- dc- Sint zelf grijpt Vodafone Simply Bellen in alle eenvoud vodafone Proces Hofstadgroep begint maandag in Amsterdam-Osdorp Kolos test bestrating in Harlingen Vlaggen uit op verjaardag Amalia Trajectcontrole steden van start Duif afgeschoten in Nieuwe Kerk Opgepakte imam vandaag land uit Acties omroep tegen bezuiniging DEN HAAG - Alle kinderen die vanaf 1 april volgend jaar wor den geboren, krijgen een inen ting tegen pneumokokken. Dat maakte minister Hoogervorst (Volksgezondheid) gisteren be kend. Pneumokokken zijn bacteriën die onder meer longontsteking en hersenvliesontsteking kun nen veroorzaken. Deze aandoe ningen kunnen fataal zijn. Als straks alle baby's worden ingeënt, worden volgens het ministerie van Volksgezondheid gemiddeld 78 sterfgevallen per jaar voorkomen, plus nog eens 85 gevallen van hersenvlies ontsteking, 1800 gevallen van longontsteking en 52.000 ge vallen van middenoorontste king. Kinderen die voor 1 april worden geboren, worden niet alsnog ingeënt. Met het besluit volgt minister Hoogervorst een advies van de Gezondheidsraad. GPD HARLINGEN - Anderhalf jaar lang duurde het, de herbestrating van het rooie Dorp in Harlingen. Een megaklus dus. De gemeente liet een olifant een laatste inspectieronde doen, om er zeker van te zijn dat de bestrating goed was hersteld. foto Gert Gort/WFA door Hans Gertsen DEN HAAG - De Europese Com missie betwist het recht van de Nederlandse toezichthouder Op- ta om in te grijpen in de tarie ven voor kabel-tv in ons land. Het gaat met name om de abon nementstarieven die de bedrij ven UPC, Casema en Essent hun klanten in rekening brengen. Volgens de Opta hebben de drie grote bedrijven momenteel een te sterke marktpositie op het ge bied van kabeltelevisie. Daar door zouden de tarieven moge lijk te hoog zijn. De Opta wil de kabelaars daarom maximumta rieven voor abonnementen op leggen, die gebaseerd zijn op de werkelijke kosten plus een klei ne opslag. Een meerderheid van de Tweede Kamer en minister Brinkhorst (Economische Zaken) steunen de toezichthouder daarin. Maai de Opta kan daartoe alleen over gaan als de Europese Commissie instemt met die vorm van ingrij pen in de markt. En de Commis sie lijkt daar vooralsnog niet toe bereid. Volgens specialisten van de Eu ropese Commissie zijn er voor alsnog geen aanwijzingen dat de kabeltarieven in Nederland te hoog zijn. De gemiddelde abon nee is in Nederland zo'n 15 euro per maand kwijt. Daarmee be- DEN HAAG - Hel kabinet wil dat instanties als lucht vaartmaatschappijen en fi nanciële dienstverleners worden verplicht informa tie aan de inlichtingen- en veiligheidsdiensten te ver strekken. Een wetsvoorstel hierover wordt voor advies naar de Raad van State gestuurd, zo hebben de ministers gis teren besloten. Op deze manier moeten de inlichtingen- en veiligheids diensten makkelijker en sneller informatie kunnen verzamelen. De huidige situatie is dat instanties en organisaties, op een aantal uitzonderin gen na, alleen op vrijwilli ge basis informatie ver strekken. „In het belang van het te gengaan van terroristische aanslagen en andere bedrei gingen van de nationale vei ligheid is deze afhankelijk heidspositie in een aantal gevallen niet langer wense lijk", zo oordeelt het kabi net. ANP vindt Nederland zich in Euro pees perspectief in de midden moot. Bovendien meent Brussel dat de concurrentie op televisie gebied de komende jaren fors zal toenemen door de opkomst van andere distributiekanalen, zoals satellieten en het internet (breedband). Door nu lage maximumtarieven vast te stellen zou de Opta de concurrentie eerder dwarsbo men dan bevorderen, meent men in Brussel. Ook vindt de Commissie dat de door de Opta voorgestelde maatregelen wel erg zwaar ingrijpen in de markt. Om zulke maatregelen te recht vaardigen, moet je bijzonder goede argumenten hebben. Voor alsnog is men er in Brussel niet van overtuigd dat de Opta die heeft. Opta-woordvoerder Edwin van de Haar reageerde gisteren af wijzend op de opstelling van Brussel: „Wij zijn er juist hele maal niet van overtuigd dat er genoeg concurrentie is of dat die er snel komt. Daarom willen we de kabelaars niet rustig hun gang laten gaan. Als nationale toezichthouder zijn wij beter in staat om over de Nederlandse markt te oordelen dan Brussel". Overregulering Dat laatste ontkent de Europese Commissie niet. Maar in Brussel wil men de regelgeving in de EU niet te ver uiteen laten lopen. Ook wil Brussel dat bedrijven overal in de EU onder vergelijk bare omstandigheden kunnen opereren. De wijze waarop de Opta in Nederland wil ingrijpen wordt door de Commissie gezien als 'een typisch voorbeeld van het soort overregulering waar we nu juist van af willen'. GPD door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De kans dat er op nieuw Nederlandse militairen naar Afghanistan gaan neemt met de dag toe. Op militair vlak zijn veel vragen van het kabinet opgelost. Om de knoop door te hakken is echter nog meer infor matie nodig, verklaarden de mi nisters Kamp (Defensie) en Bot (Buitenlandse Zaken) gisteren na het kabinetsberaad. „Over de veiligheid van de mili tairen, de militaire ondersteu ning en de samenwerking met de Navo-bondgenoten in Afgha nistan zijn al afspraken ge maakt", verklaarde premier Bal kenende. „Er is veel meer duide lijkheid. We hebben een positief beeld." Bot wil echter tijdens de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de Navo volgende week donderdag op de laatste wagen nog ant woord krijgen. Ook wil hij de Amerikanen maximaal onder druk zetten om openheid te ge ven over het al dan niet bestaan van geheime Amerikaanse ge vangenkampen in Europa. De Tweede Kamer maakt zich daar grote zorgen over. Kringen rond het kabinet ver wachten dat er volgende week een besluit valt over het sturen van 1100 militairen naar de Af ghaanse provincie Uruzgan. Uruzgan geldt echter als een on rustige regio. GPD ryp 13! j V Vtyidelyfc. lefbaar IcJeurenSc-herm Veel gebrvifete funetieA onder aparte- toetten V SegmtcMerm rve-f alle- belangrijke 'informatie Nu een Simply Prepaid toestel San 99/99 Voor 79/99 of een gratis toestel by een "V-gsrig abonnement Ga voor meer informatie naar de winkel, www.vodafone.nl of bel 0800-0560 Vodafone City Point BelCompany t for telecom Tell Me Dixons make the most of now Speciaal korps jaagt op ontsnapte tbs'ers door Frank Hendrickx DEN HAAG - Er komt een spe ciale tbs-politie voor het opspo ren van ontsnapte gedetineer den. De eenheid begint volgend jaar te werken. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) be kendgemaakt. De speciale eenheid moet in staat zijn om zeer snel alle infor matie over' ontsnapte tbs'ers te vergaren. Nu duurt dat vaak lang, omdat de gegevens bij di verse korpsen berusten. De een heid moet in staat zijn om onder grote politieke en maatschappe lijke druk te opereren. Het Korps Landelijke Politie Dien sten krijgt de leiding over het team. Afgelopen maandag ontsnapte opnieuw een tbs'er, een 21-ja- rige man. Deze man is gister avond opnieuw aangehouden in Amersfoort. De tbs'er wist tij dens een proefverlof te ontsnap pen aan zijn begeleider. Dat maakte Justitie donderdag be kend via een uitgebreid televisie- bericht. LPF-Kamerlid Eerdmans vindt dat minister Donner van justitie veel te lang heeft gewacht met de bekendmaking van het nieuws. Eerder heeft Donner toe gezegd dat hij binnen 48 uur ruchtbaarheid geeft aan de ont snapping van tbs'er. Eerdmans eist opheldering van de minis ter. Vragen Onafhankelijk Kamerlid Wil dere heeft schriftelijk vragen ge steld. Hij wil weten wat er te recht is gekomen van beloftes om tbs'er beter te bewaken tij dens verloven. De maandag ont snapte man wist te ontkomen door zonder zijn begeleider in een lift te stappen. Vorige week ontsnapte ook al een tbs'er uit een kliniek in Balkbrug. Die kwam een paar dagen later zelf weer terug. De Tweede Kamer doet onder zoek naar het tbs-beleid. Vol gend jaar zal een parlementaire commissie de resultaten presen teren. Het tbs-systeem kwam on der vuur te liggen, nadat in juli een ontsnapte tbs'er een man doodsloeg. GPD door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Mohammed B.. de tot levenslang veroordeelde moordenaar van Theo van Gogh, is maandag en dinsdag niet aanwezig tijdens de eerste dagen van de rechtszaak rond de Hofstadgroep. Zijn advocaat P. Plasman zal zich op verzoek van B. tijdens deze dagen pas sief opstellen. Plasman zei gisteren dat het nog onduidelijk is of zijn cliënt donderdag wel voor de recht bank verschijnt als het Open baar Ministerie de individuele zaak van B. behandelt. Bevel Mocht B. uit eigen beweging niet willen komen, dan zal de rechtbank vermoedelijk een bevel doen uitgaan om hem naar de bunker in Am sterdam-Osdorp over te bren gen, zo heeft advocaat Plasman begrepen. In de rechtszaak rond de moord op Van Gogh wilde B. niet dat zijn advocaat hem verdedigde. Of dat nu weer het geval is, is nog niet helemaal duidelijk. Plasman heeft woensdag over leg met zijn cliënt die in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught verblijft. Zo weet de advocaat nog niet of hij later in het proces een pleidooi zal houden. Het OM beschouwt B. als de spil van het vermeende terreurnet werk en wil dat hij daarom te rechtstaat, ook al kan er geen straf meer tegen hem worden geëist. Het OM vindt dat waar heidsvinding en het publiekelijk afleggen van verantwoording de strafvervolging van B. in het ka der van de Hofstadzaak recht vaardigen. Behalve B. staan vanaf maan dag nog dertien andere jongens terecht die ervan worden ver dacht dat ze deel hebben uitge maakt van de vermeende terreu rorganisatie. ANP pagina 4 gewone mannen, gevaarlijke gedachten zaterdag 3 december 2005 3 DEN HAAG - De vlaggen, met oranje wimpel, gaan voor taan uit op 7 december, de verjaardag van prinses Catha- rina-Amalia. Premier Balkenende heeft daartoe de alge mene vlaginstructie voor rijksgebouwen gewijzigd, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekendge maakt. De oudste dochter van kroonprins Willem-Alexan- der en prinses Maxima wordt aanstaande woensdag twee jaar. Op haar eerste verjaardag werd niet gevlagd voor het meisje, omdat de vlaggen toen nog halfstok hingen voor haar overleden overgrootvader Bernhard. ANP AMSTERDAM - Op de 80-kilometer snelwegen rond Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht treedt vanaf vandaag de trajectcontrole in werking. De trajectcontrole houdt bij Amsterdam het verkeer in de gaten op de AIO West tussen knooppunt Nieuwe Meer en Coentunnel, bij Rotterdam op de A20 tussen knooppunt Kleinpolderplein en Terbregseplein en bij Utrecht het ver keer op de parallelbanen A12 tussen knooppunt Ouden rijn en Lunetten. Bij Den Haag gaat het om het verkeer tussen het Prins Clausplein en de Utrechtsebaan, de A12. De snelheid wordt in beide richtingen gemeten. ANP AMSTERDAM - Een rondvliegende duif is gisteren ge welddadig aan zijn einde gekomen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het dier is uit de lucht geschoten, omdat het overal poep te. Eerst werd nog geprobeerd de duif te vangen, maar toen dat mislukte, werd een bedrijf ingehuurd, waarvan een medewerker het beestje met een luchtbuks uit de lucht schoot. Een paar weken terug ontstond landelijke ophef toen een mus werd gedood die tienduizenden dominosteentjes van de recordpoging 'Domino Day' omgooide. GPD DEN HAAG - De woensdag aangehouden imam van de Eindhovense moskee Al Fourqan vertrekt zaterdag uit Ne derland. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteravond laten weten. De islamitische voorganger, die als radicaal wordt gezien, gaat naar verluidt naar zijn geboorteland Soedan. Hij be schikt ook over een Bosnisch paspoort. Personeel van de Immigratie- en Naturalisatiedienstbe geleidt de geestelijke naar zijn vliegtuig op Schiphol. De man heeft beroep aangetekend tegen zijn uitzetting. ANP HILVERSUM - De publieke omroep heeft gisteren op nieuw actie gevoerd. Dat was te merken bij de uitzending van Netwerk op Ne derland 1. Dat toonde beelden van lege stoelen en zond en kele oude reclamefilmpjes uit. Donderdag werd al een aantal VARA-programma's ge vuld met een verklaring tegen de plannen van de raad van bestuur Publieke Omroep om de zenderindeling ingrij pend te wijzigen. Verder was toen tijdens de uitzendingen op Nederland 3 slechts publiek te zien. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3