40 40 De eerste spelcomputer van de nieuwe generatie SINGLE ALBUM PZC top top Vakkundig de vangrail in met Gotham W13 Futuristische techno Warme muziek Yonderboi Ongeïnspireerd geneuzel IS Spelen met lieftallig elfje of verschrikkelijke sneeuwman zaterdag 3 december 2005 1.Madonna-Hung Up (1 2 Bob Sinclar - Love Generation (2) 3 Robbie Williams - Trippin' (3) 4 Sugababes - Push The Button (4) 5 The Black Eyed Peas - My Humps '(6) 6 Shakira-Don't Bother (14) 7. James Blunt You're Beautiful (7) 8' Anastacia - Pieces Of A Dream (10) 9 Katie Melua - Nine Million Bicycles (9) 10. Anouk - One Word (26) 11 Christian Walz - Wonderchild (11) 12. Kane All I Can Do (13) 13 Lange Frans Baas B - Het Land Van (5) 14. Coole Piet - De Streken Van Tante Toets' (18) 15 Mariah Carey - Get Your Number (8) 16 Jan Smit - Laura (12) 17. Faith Evans - Mesmerized (16) 18 Dht Ft. Edmee - Listen To Your Heart (15) 19 The Pussycat Dolls - Don't Cha (17) 20. Nickelback - Photograph (19) 21. Kelly Clarkson - Behind These Hazel Eyes (20) 22 Racoon - Love You More (22) 23. Ferry Corsten - Fire (21) 24. Kus - Topje Van M'n Zus (24) 25 Guus Meeuwis - De Weg (23) 26. Kanye West Ft Jamie Foxx - Gold Digger (25) 27. Direct Ft Wibi Soerjadi - Blind For You (-) 28. Gavin Degraw - Follow Through (28) 29. Sean Paul - We Be Burnin' (27) 30 Jamiroquai - (don't) Give Hate A Chance (34) 31 Robbie Williams - Make Me Pure (35) 32. Pharrell Ft Gwen Stefani - Can I Have It Like That (29) 33 Krezip -1 Apologize (-) 34. Tom Novy - Your Body (31 35. Olav Basoski - Waterman (30) 36. Santana Ft Steven Tyler - Just Feel Better (37) 37. Liset Alea - No Sleep (39) 38. Brace Ft Ali B Hi J-rock - Het Kind (40) 39 The Rasmus - Sail Away (-) 40 Hilary Duff - Wake Up (38) 1. Madonna - Confessions On A Dancefloor (1) 2. Katie Melua - Piece By Piece (2) 3. Robbie Williams - Intensive Care (3) 4. II Divo - Ancora (4) 5. Enya-Amarantine (--) 6 Guus Meeuwis - Wijzer (8) 7. Bzn - The Singles Collection 1965-2005(13) 8 Alicia Keys - Unplugged (5) 9. Jan Smit - Jansmit.com (12) 10 Kate Bush - Aerial (10) 11 Frans Bauer - Om Van Te Dromen (9) 12. Anastacia - Pieces Of A Dream (11) 13 Rowwen Heze - T Beste Van 20 Joar-Kilomeaters (7) 14. Kus - Allereerste Kus (16) 15 System Of A Down - Hypnotize (-) 16. De Club Van Sinterklaas - De Liedjes Vd Club Van Sinterklaas (15) 17. James Blunt - Back To Bedlam (17) 18 Eros Ramazzotti - Calma Appa- rente (6) 19. Rammstein - Rosenrot (14) 20. Frans Bauer -10 Jaar Hits (19) 21. K3 - Kuma He (21) Acda En De Munnik - Adem - Het Beste Van (24) 23 Robbie Williams - Greatest Hits (25) Jamie Cullum - Catching Tales (23) André Hazes - Het Complete Hit- overzicht (22) Michael Buble - Caught In The Act (-) Van Kooten De Bie - Koot Bie Audiotheek (18) Trijntje Oosterhuis - See You As I Do (31) Ge Reinders - Bloas Mich Noa Hoes(39) Santana - All That I Am (20) Kinderen Voor Kinderen - 2005 (28) Dire Straits 8i Mark Knopfler - Private Investigations: The Best Of (29) André Rieu - Songs From My Heart (36) Sugababes - Taller In More Ways (27) Green Day - Bullet In A Bible (26) Racoon - Another Day (38) Kane - Fearless (50) Supertramp - Retrospectacle: Supertramp Anthology (47) The Black Eyed Peas - Monkey Business (32) Eurythmics - Ultimate Collection (44) Touriya Haoud in Amerikaanse film De Nederlandse actrice Tou riya Haoud,bekend van Shouf shouf habibi!heeft op nieuw een rol bemachtigd in een Amerikaanse film. Haoud gaat een rol spelen in Prisoners of the sun. De avonturenfilm van Roger Christian gaat over de ontdek king van een verloren stad on der een piramide in Egypte. Haoud speelt Sarah, de dochter van de professor die de stad ont dekt. Ook Sean Patrick Flanery (The adventures of young India na Jones) en Michael Ironside {Free Willyzijn te zien in de productie. Haoud kreeg eerder al een rol in Five Fingers. ANP 1971 Magnavox Odyssee Werkt met spelkaartjes. Kleur wordt gesimuleerd met plastic overlegvellen.Tot 1975 worden er in totaal 200.000 stuks van verkocht. De geschiedenis van de spelcomputer in een notendop. Van de Magnavox Odyssee die werkt met spelkaartjes tot de Vectrex die als eerste spelcomputer met vector graphics werkt. illustratie GPD Eindelijk is hij er, de Xbox 360. Doel van de nieuwste hypermoderne spelconsole: het hart van de gamer en een stek in de huis kamer veroveren. We pro beerden de 360 even uit en wierpen een blik op de stra tegie van Microsoft om de concurrenten Sony en Nin tendo uit te sluiten. Het is Microsoft gelukt. De softwaregigant wilde Sony en Nintendo de loef afsteken met een console van de nieuwe generatie. We gingen er een paar dagen voor zitten om te kij ken wat de Xbox 360 ons te bie den heeft. Meteen valt op dat de 360 erg ge bruiksvriendelijk is. De installa tie is eenvoudig. Draait de 360, dan zijn alle opties makkelijk te vinden via de vier hoofdmenu's. De spelconsole laat zich boven dien prima besturen met de nieu we controller. Opstarten gaat snel, maar het inladen van spel letjes kost wel wat tijd. Wat is er nu zo bijzonder aan de nieuwe Xbox? Allereerst zorgen de sterke en snelle processor en de grafische vermogens van de nieuwe spelconsole voor extra mooie plaatjes. Bij het testen bleek dat realistische beelden en prachtige licht- en schaduw effecten in de nieuwe Xbox 360-games eerder regel dan uit zondering zijn, wat niet wil zeg gen dat elk spel daarmee per de finitie meteen goed is. Daar naast kan de nieuwe Xbox scher pe high definition tv-beelden la ten zien. Ook heel sterk is de Xbox 360 online. Tijdens het testen sloten we de Xbox op simpele wijze aan op ons thuisnetwerk. Het in pluggen van de netwerkkabel was voldoende. Via het gratis Xbox Live Silver abonnement maak je eenvoudig een profiel, waarna je kunt rondsnuffelen op de online marktplaats en kunt chatten met vrienden. Het online menu ziet er erg ge likt uit en het navigeren tussen de verschillende mogelijkheden is een fluitje van een cent. Tegen betaling van Microsoft punten, die je gewoon in de speelgoed winkel moet kopen, kun je op de online marktplaats extra spelni- veaus, game-demo's, oude arca despelletjes als Gauntlet en Joust en nieuwe hits als Bejewel led 2 downloaden. De laatste troef van de 360 is de mogelijk heid om verbinding te maken met een Windows XP-computer op het thuisnetwerk om zo mu ziek, films en foto's van de pc via de Xbox op je tv en stereo af te spelen. Wie Windows Media Center Edition op zijn computer heeft staan, kan zelfs hd-video's naar de 360 sturen. Omdat de Xbox 360 ook een pri ma cd- en dvd-speler met sur round sound-mogelijkheden is en je zelfs je mp3-speler en digi tale camera zonder problemen aan de Xbox 360 kunt koppelen, zou de nieuwe speelmakker met een dienst kunnen doen als ho me entertainment centrum. Hier valt de 360 door de mand. De hypermoderne elektronica in de spelmachine moet enorm wor den gekoeld en de ventilatoren die dat doen maken een hels la waai. Het kijken naar een art house-film of het luisteren naar Beethovens 9e symfonie is zo geen fijne ervaring. Core System Wie graag een Xbox 360 wil ko pen, heeft de keuze uit twee ver sies. De 'echte' Xbox 360 kost 399 euro en het Core System kost 100 euro minder. De verlei ding mag dan groot zijn om voor de laatste te kiezen, maar dat is niet aan te raden. Het Core system mist de af standsbediening, de draadloze controller en de harde schijf die compatibiliteit met oude Xbox games verzorgt. Zonder schijf is het bovendien onmogelijk om via de online marktplaats extra levels te downloaden. Later uit breiden met een harde schijf is wel mogelijk, maar die kost los al 99 euro. Bovendien ben je er met de aankoop van de console en een spel nog niet. Als je alle mogelijkheden van de Xbox 360 wilt benutten, houd dan reke ning met extra uitgaven voor een Xbox Live Gold abonne ment en kaarten met Micro- soft-punten. Aanbod In Nederland is, net als in de Verenigde Staten, het aanbod beperkt. Aantallen wil Micro soft niet noemen, maar er zijn bij de lancering niet meer dan enkele duizenden Xboxen in Ne derland voorhanden. Wie bot vangt, moet een week wachten; winkels worden alleen vrijdags beleverd. Ten minste tot maart volgend jaar zal er een uiterst beperkte hoeveelheid exempla ren te koop zijn. Is het een blunder van jewelste of een marketingtruc van for maat, bedoeld om zoveel moge lijk ophef rond de nieuwkomer te regisseren? „Het gaat wat ver om te zeggen dat we beperkte aantallen consoles als marketin ginstrument gebruiken", houdt Frank van IJzendoorn van Mi crosoft zich op de vlakte. De komende drie maanden moet Microsoft wereldwijd tussen de 2,75 en drie miljoen Xboxen ver kopen. Zo wil het concern vol doende voorsprong hebben als concurrenten Sony en Nintendo met hun nieuwe apparaten ko men. De maand waarin de productie lijnen wel op stoom moeten zijn - maart 2006 - is opvallend zorg vuldig gekozen. Naar verluidt brengt Sony in april zijn grote 2005 Xbox360 rivaal voor de Xbox 360 uit, de Playstation 3. En zo'n introduc tie van een concurrent is natuur lijk lekker te verpesten met een fikse partij rivalen en - wie weet - een prijsverlaging. In de marsroute die Microsoft heeft uitgezet, worden de eerste maanden dan ook vooral de ver stokte gamers gepaaid; mensen die al een 'oude' Xbox hebben. Dat zijn er in Nederland 300.000, zegt Microsoft. Het is een doelgroep die het meeste bereid is om zo snel mo gelijk een nieuw apparaat te ko pen. Mensen die sowieso het nieuwste van het nieuwste wil len hebben, die zich laten leiden door de betere beeldkwaliteit en de veel uitgebreidere mogelijk heden om via internet tegen el kaar te spelen. 'Early adapters', voor wie de prijs geen rol speelt. Een aanzienlijk deel zal weken geleden al (voor 40 euro) het eer ste recht op het apparaat heb ben gekocht. Zij zullen ook met een spellen en accessoires in slaan. „We denken dat de eerste kassa-aanslag tussen de acht honderd en negenhonderd euro zal liggen", zegt Paul Naber van Microsoft. Familiemachine Pas als er voldoende apparaten beschikbaar zijn, gaat Microsoft ook de minder fanatieke doel groep - 'players' in het jargon - via reclame aanspreken; dertig plussers die ook nog wel eens een spel willen spelen, mannen én vrouwen, want Microsoft wil het apparaat nadrukkelijk als familiemachine neerzetten. Maar juist voor deze doelgroep loont het om te wachten met de aankoop. Wachten tot met de Playstation 3 of de Revolution van Nintendo voldoende verge lijkingsmateriaal voorhanden is. Hoe lang gewacht moet worden is nog niet duidelijk, maar het is onwaarschijnlijk dat deze appa raten, net als de 360, tegelijker tijd wereldwijd in de winkels ko men. Over de prestaties van die apparaten is nog veel duister, maar ze zullen op zijn minst aan de 360 gewaagd zijn. Net als de nieuwe Xbox zullen ook de PS3 en de Revolution het vooral van hogere beeldkwaliteit moeten hebben. De vraag is of het door snee huishouden bereid is daar voor te betalen. Jasper Wigleven en Herman Stil Racegames zijn in Neder land de absolute nummer een op de oorspronkelijke Xbox. Zo belangrijk zelfs, dat Microsoft ze als aparte catego rie beschouwt. 'Overige sportga- mes' (voetbal vooral) staan op de derde plaats - nummer twee zijn schietspellen. Geen wonder dat tussen de vijf tien premières voor de Xbox 360 ook een racespel zit: Pro ject Gotham Racing 3. Een ga me waarin met de allerduurste productieauto's door straten van - vooral Amerikaanse - ste den gescheurd kan worden. Vergeleken met een spel als Gran Turismo heeft Project Got ham het nadeel dat auto's niet getuned kunnen worden. De au to's kunnen dus niet van nieu we motoren, remmen of andere snelheidsverhogende snuiste rijen worden voorzien. „Dat is ook niet nodig", zegt Gees Len- gers van Microsoft. „Wij heb ben al gekozen voor de allersnel ste auto's ter wereld. De onder grens ligt bij een topsnelheid Project Gotham Racing 3 blinkt uit door haarscherpe beelden. van 275 kilometer per uur." Onder de beschikbare wagens - geheide racenamen als de McLa ren F1 en de Aston Martin DBR 9 - zit ook de Nederlandse Spy- ker C8 Double 12 S. Wagens die in de echte wereld uitsluitend in races als Le Mans te vinden zijn. Winnen is niet het enige doel. Met stijl rijden, door bochten driften en de schade beperkt houden, levert extra punten - kudo's - op, waarmee nieuwe aankopen gedaan kunnen wor den. Ook hier uit de brute reken kracht van de Xbox 360 zich in de details. Wie de macht over het stuur kwijtraakt en de vang rail in duikt, ziet het publiek ter plekke eerst achteruit dein zen en vervolgens enthousiast klappen vanwege de schuiver. En is de monteur een slodder vos, dan zijn de vette vingers op de voorruit de hele race zicht baar. Aan een spel als Project Got ham Racing is nog het beste het Xbox-dilemma te merken. Ei genlijk heeft alleen het uiterlijk van het spel baat bij deze nieu we generatie spelcomputer - als spel zelf biedt PGR geen verras sing meer. Maar wie zich laat imponeren door brute reken kracht: elke auto in Project Got ham Racing 3 is opgebouwd uit evenveel elementen - 80.000 - als een compleet speelscherm in de vorige versie. En wie straks in New York over de Brooklyn Bridge scheurt, mag zich realise ren dat de brug net zo veel beeldelementen bevat als het he le Project Gotham Racing 2. Waarvan akte. Herman Stil Project Gotham Racing 3, 64,99 euro, 3+ jaar De samenwerking die de Ne derlandse veteraan Speedy J (Jochem Paap) en de Duitser Chris Liebing aangaan is een monsterverbond. Op verzoek van Paap sloegen beide elektro- nicaproducers hun handen in een voor zijn serie Collabs op het vermaarde Novamute. Live duurt de set minstens vier uur om de spanningsboog op te kun nen bouwen, op de cd hebben de mannen minder tijd. De futuris tische en industriële techno, hier en daar subtiel verweven met vervreemdende soundsca pes, werkt ook in een kort tijds bestek aanstekelijk en hypnoti serend. Minder beukend dan het solowerk, maar ook hier zijn de beats rauw èn de loops dwin gend. Als Collabs 3000 zijn de twee op 17 december in Amster dam te horen. Speedy J draait zaterdag 3 december tijdens Clash solo in de Groninger Oos terpoort. Peter van der Heide Chris Liebing/Speedy J - Col labs 3000 Metalism (Novamute/PIAS). Speelduur: 74,27 minuten Van de trage, jazzy lounge en triphop die Yonderboi op zijn debuut Shallow And Pro found liet horen, is vijf jaar la ter niet veel meer over. De Hon gaarse muzikant Laszló Fogara- si (24) mijdt zo de valkuil van herhaling. Op zijn tweede cd Splendid Isolation weet Yonder boi zijn elektronische muziek wel weer veel warmte mee te ge ven. Melancholie overheerst, maar af en toe waagt Yonderboi zich ook aan pakkende song structuren die in popmuziek voor de hand liggen. In hoeverre Tom Holkenborg zijn steentje hieraan heeft bijgedragen, blijft overigens gissen. De meeste nummers luisteren als duistere geluidscollages, maar ze bezit ten altijd diepgang. Sfeervolle viool- en cellopartijen combine ren fraai met dreigende dans- beats, terwijl een aanstekelijk pianomotiefje neerdaalt. Zou ideaal zijn als soundtrack voor weer een onbegrijpelijke film van David Lynch. Yonderboi treedt begin januari op tijdens EuroSonic in Groningen. Peter van der Heide Yonderboi - Splendid Isolation (Mole Listening Pearls/Daredo/Coast To Coast). Speelduur: 56,55 uur. Engeland is dol op het des tructieve gedrag van' knuf feljunkie' Pete Doherty (The Li bertines) en zijn arme vriendin netje Kate Moss. Dus is de relea se van zijn nieuwe cd met de Ba- byshambles groot nieuws. De hy pe is net zo treurig en oppervlak kig als de plaat, want in feite heeft Down in Albion niks om het lijf. Net als de tweede Liber- tines-cd zijn het onafgewerkte aanzetten tot nummers die ver zanden in gedrogeerde noncha lance. Bij The Libertines heerste nog spanning tussen voorman nen Barat en Doherty, dit keer mag Pete zijn eigen ongecontro leerde gang gaan. Het is een uur lang ongeïnspireerd geneuzel waarin het oorspronkelijke ta lent zo ver weggesnoven en -ge spoten is dat de paar vlagen die nog resten een pijnlijke herinne ring oproepen aan verprutste po tentiële schoonheid. Maaike Borst Babyshambles - Down in Al bion (Rough Trade/Konburrent) Speelduur: 63,56 minuten Kameo, een mix van avonturengame, platformspel en sprookjes boek. foto Herman Stil/GPD Hét ultieme spel zit er de ko mende tijd voor de Xbox 360 nog niet in. Sterker, voor de nieuwste versie van Halohet bestverkochte spel voor de 'oude' Xbox, is nog niet eens een verschijningsdatum bekend. Hou maar vast aan 2008, tege lijk met de verschijning van de eerste Halo-speelfilm. Of ande re spellen voor de 360 de Ha lo-lacune kunnen vullen, is de vraag. Microsoft verwacht zelf veel van Kameo: Elements of Po wer, een spel uit eigen keuken dat direct bij de introductie van de nieuwe console verschijnt. En inderdaad, Kameo valt zeker op tussen de vijftien games waarmee de 360 het de eerste tijd moet doen. Kameo is een elfje dat zichzelf kan veranderen in allerlei we zens - een verschrikkelijke sneeuwman, een vleesetende plant die toevallig goed kan bok sen, of een bal die alles uit de weg ruimt. Al die metamorfoses zijn nodig ook, want haar fami lie wordt ontvoerd en het is aan Kameo om dat te stoppen. Het spel is een kruising tussen een avonturengame, een plat formspel en een driedimensio naal sprookjesboek. Ontwikkelaar Rare, een dochter van Microsoft, gaf zo ongeveer alle elementen in het spel een ei gen intelligentie mee. Beesten, planten, objecten; allemaal rea geren ze op elkaar. Het beeld is dan ook bepaald levendig te noe men, overdadig vaak, wat af leidt van het spel. In de details ontpopt zich de kracht van een nieuwe genera tie-spelcomputer als de Xbox 360. Voor het eerst zijn de speel- schermen van dezelfde kwaliteit als de tussenfilmpjes, die be doeld zijn om ontwikkelingen in het spel uit te leggen. Herman Stil Kameo: Elements of Power, Ra re, 64,99 euro, 12+ jaar 1982 Vectrex Eerste spelcompu ter met vector- graphics. Deze techniek vormt de basis voor de huidige consoles. Kleur door overlegveller Thuisversie van het populaire tennisspel uit de automatenhal. Wordt door Atari op de markt gebracht. Vele imitaties volgen. 1975 Pong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39