Plak de lamp tegen de muur Behang is nu verplaatsbaar Vuurwater tussen de bloempotten Draadloos Fröbelen Energie Fauteuil Servies Stopcontacten en stroom kabels zijn storende ele menten in huis. Dat moet anders kunnen, vond desig ner Jos Kranen uit Pannin- gen. Hij bedacht Flexlight, een flexibel lampensysteem, dat je tegen de muur plakt met klittenband. Ergernis en verwondering staan vaak aan de wieg van opmerkelijke vondsten en uitvin dingen. Ook bij Jos Kranen, 28 jaar en net afgestudeerd aan de Design Academy in Eindhoven. „Ik was aan het verhuizen en wilde mijn nieuwe huis inrich ten, maar ergerde me rot dat ik niet zelf kon beslissen waar ik licht wou hebben. De stopcon tacten en tv- en telefoonaanslui tingen lagen al vast. Aannemers en projectontwikkelaars maken uit waar het licht moet komen." Zin om leidingen om te leggen had hij niet, dus moest een ande re oplossing worden gevonden. „Mijn oplossing moest ook esthe tisch zijn en iets toevoegen aan mijn woonruimte." Na enkele levengevaarlijke experimenten met blootliggende leidingen èn rare stroomstoten ontdekte hij de ongekende mogelijkheden van de printplaat. „Dat is een soort legoplaat van epoxyboard van 1,6 mm dikte, waarop een koperlaagje van 2 micron zit. Hier kun je perfect en zonder ge vaar stroom door geleiden. Bo vendien kun je verschillende soorten patronen maken met de ze printplaat, die je overal in je huis tegen de muur kunt bevesti gen." In led-lampjes vond hij de ideale lichtbron voor zijn flexi bel lichtsysteem. „Ledjes zijn erg klein, maar geven zeer veel licht. Ze gaan veel langer mee dan een normale lamp en kosten weinig stroom. Ideaal dus voor mijnsysteem." Stopcontacten heeft Kranen nog steeds nodig, en ook een adapter. „Maar je hebt nog maar een klein stukje kabel nodig dat naar het Flex light systeem loopt. Geen gehan nes meer met draden die onder een bank of achter de cv-radia- tors weggemoffeld moeten wor den", legt Kranen enthousiast uit. Kranen kreeg enthousiaste reac ties. Het systeem werd geselec teerd voor de designbeurs van Milaan. „Alessandro Mendini, de Italiaanse architect van het museum in Groningen, kwam naar me toe en zei dat hij mijn ontwerp erg ingenieus vond", zegt hij glimmend van trots. Bouwpakket Maar ook bij consumenten viel zijn ontwerp in de smaak. Hij heeft er daarom een soort bouw pakket van gemaakt. „Dat be staat uit drie lange rechte stuk ken printplaat, een kroonluch ter met tien lampjes, die tót 1,80 meter hoogte reikt, maar je kunt het ontwerp ook horizontaal te gen de muur aanbrengen." De printplaat plak je met klitten band tegen de muur. Niet met dubbelzijdige tape,want als je dat wilt weghalen beschadig je vaak de muur, zegt Kranen. Was ergernis de oorsprong van zijn Flexlight, verwondering gaf de aanzet tot twee andere op merkelijke ontwerpen: water lampen in een bloemvaas en han gend kampvuur. „Met een vriend zat ik eens te kijken hoe ontzettend lelijk die 'bloemenva- zen met schemerlampjes erop' toch waren. Daar moet iets leuks mee te doen zijn, zeiden we tegen elkaar." De 'bloemen- vaas' werd op een verrassende manier aangepakt.„We halen de lampenfunctie naar de voor grond en duwen de bloemfunc- tie naar achteren. Zodra de lampen als een soort bloemen in de vaas worden ge zet, geven ze licht. Je krijgt dus een elektrische bloem in een vaas." Hoezo, water en elektra geeft toch knallen? „Via het principe van de overloopschake ling van een wasmachine heb je hier geen last van." Onder in de veertig centimeter lange lamp zit een kastje met drie batterij tjes en twee contactpuntjes. „Als die contactpuntjes het wa ter raken, gaan ze branden. Het design maakt dat het weer net geen kitsch is." Ook de in zijn ogen kitscherige kristallen kroonluchters, die vaak aan plafonds van oude hui zen hangen, kregen een creatie ve 'twist'. „De oervorm van de kroonluchter is het kampvuur met volop flakkerende houtblok- kenTDaar ben ik mee aan de gang gegaan. Op een metalen geraamte in de vorm van een kroonluchter wor den houtblokken gespiest of ge schoven. Vervolgens steek je de houtblokken aan en trek je de houtblokkenkroonluchter om hoog aan een ketting. „Hij is zo gemaakt dat je de kroonluchter qua hoogte kunt verstellen. Vier, vijf uur kun je genieten van zo'n hangend kampvuur in je tuin. Een stuk minder zoetsap pig dan zo'n kristallen Sisi-ding aan je plafond." Ray Simoen De ellende van behang is dat het zo permanent is. Wie er op uitgekeken is, heeft geen andere keuze dan er rigoureus iets nieuws overheen te plak ken. Zou het niet mooi zijn als er behang bestond dat je van de mum- kunt trekken en elders weer opnieuw kunt gebruiken? Zonder gehannes met stoomap- paraten en stijfsel. Wel: het be staat. WallCandy, heet het verplaats baar behang. Ontwikkeld en ge produceerd in de Verenigde Sta ten en geïmporteerd door het be drijfje DaDaKids, met twee eige naren. De ene woont in de VS, de andere in Apeldoorn, Ray mond Lori (42). Hij had jaren- Wallcancy is er in verschillende maten en motiefjes. foto GPD lang een goed beluisterd pro gramma op Radio Noordzee. Ook was hij de stem van SBS6. Nu staan in de loods achter zijn huis tientallen pakken WallCan dy opgetast, het product dat zijn vennoot in de VS had opge doken. Het zijn fleurige, vrolijk stemmende, zelfklevende decora- tievellen, die op elk niet al te ruw oppervlak kunnen worden geplakt. Staal, plastic, hout, steen - alles pakt. En het bijzon dere, zegt Lori, is dat je het er ook zo weer vanaf haalt. Zonder dat er lijmresten achterblijven. Na heel veel keren kun je de vel len nog steeds gebruiken. Zo kun je de wandbekleding van een kinderkamer variëren, maar kun je ze ook overplaatsen -n de ene naar de andere ka rn Zijn zoontje Laurens heef' Grazeland-variant in zij?" mer; een weide met boerde graansilo, trekker eri vee. I rens speelt ei-mee, hij schuift met runderen en gebouwen, zo dat de wanden van zijn zolder kamertje nooit lang hetzelfde zijn. Ongeveer als met de plastic figuurtjes die je tegen autora men kunt plakken, al gaat die vergelijking mank, haast Lori zich te zeggen. Die plakken niet op een muur. Dit plakt overal op en je haalt het er ook zo weer af. Marimekko Veel mensen bestellen WallCan dy niet alleen voor de kinderka mers, maar ook voor kinderdag verblijven, of voor hun eigen slaapkamer of badkamer. Dan gaat het vooral om de ontwer pen van het Finse Marimekko, dat groot werd in de jaren zeven tig en nu andermaal de wereld verovert met uitbundige gesti leerde bloemen. Maar DaDaKids is meer dan de klevende decoratievellen, Zo is net een contract gesloten met het Amerikaanse bedrijf Munch- kin, een gigant op het gebied van babyartikelen. Alle ba by-gadgets zijn nu wel uitgevon den, zou je zeggen, maar Munch- kin heeft niches ontdekt. Een speen met antibioticahouder voor zieke kinderen, bijvoor beeld. Of een houder - in Spon- gebob-design - voor die kleine pakjes frisdrank. Michael Amsman WallCandy heeft verschillende maten; de vellen met bloemen van Marimekko bijvoorbeeld zijn 48 bij 48 centimeter. Een pakket van vier vellen kost 49,95 euro, een groot pakket als Space Craft, met sterren die op lichten in het donker, kost 99,95 euro. Alle producten zijn te zien en te bestellen op de website www.dadakids.nl. Een multifunctioneel fauteuil tje. Dat is het nieuwe model 7020 van Scholten en Baijings volgens meubelproducent Gel derland. Volgens het bedrijf is het handzame stoeltje geschikt voor gebruik in woon-, slaap- en televisiekamer. De volledig gestoffeerde fauteuil past zowel in een moderne als klassieke om geving. 7020 is verkrijgbaar van af 990 euro. De ontwerpers zijn Stefan Scholten en Carole Baij ings. zaterdag 3 december 2005 De titel zegt het al. 130 Ideeën Om Zelf Te Maken is een leuk boek voor fröbelaars. De ideeën in het boek, verschenen bij uitge verij Tirion, zijn afkomstig uit het woontijdschrift Ariadne At Home. Het boek is onderver deeld in acht categorieën als kin derkamer, tafel en tuin. Iedere categorie bevat een aantal tips die gemakkelijk zelf zijn uit te voeren. Dat beweren althans de samenstellers. Lees vooraf wel goed de soms wel erg beschei den werkomschrijving achter in het boek. ISBN 90 8574 013 4. Prijs 15,95 euro. Kinderen tussen de zes en twaalf jaar verbruiken op hun kamer jaarlijks ruim 50 euro aan energie. Dat blijkt uit een onderzoek van Nuon naar de om gang van kinderen met energie. Het verbruik hangt vooral sa men met de apparaten die jonge- x-en tegenwoordig op hun kamer hebben staan. Zo heeft de helft een televisie op de kamer staan, bijna veertig procent heeft een eigen computer en zo'n twintig procent een dvd-speler. De tele visie vex-b ruikt op jaarbasis 28 euro, de computer 8,50 euro en de dvd-speler 2 euro. Volgens Nuon zijn kinderen zich er wel van bewust dat de apparaten stroom verbruiken. Of ze zich energiezuinig opstel len hangt af van de ouders. Ove rigens zegt zestig procent van de kinderen wel eens met de ouders over energie te praten. Stopcontacten en stroomkabels zijn storende elementen in huis. Dat moet anders kunnen, vond desig ner Jos Kramer uit Panningen. Hij bedacht Flexlight een flexibel lampensysteem dat je tegen de muur plakt met klittenband. foto Vincent van Hoogen Wat kunnen wij Nederlan ders toch ongastvi-ij zijn; een paar weken geleden dwaal de ik met mijn camera over een volkstuincomplex. Ik had wat foto's nodig van decoratieve groentensoorten. Nu zijn dichtst bijzijnde volkstuintjes hier een soort Verenigde Naties. Autoch tonen tuiniei-en er, maar je ziet er ook hele generaties van gast arbeiders staan schoffelen. Italianen, die al in de jaren zes tig kwamen en die intussen al bijna hélemaal in de dorpsbevol king zijn opgelost, Turken, die later kwamen en die nog steeds liever kardoenen planten dan boerenkool, en vogels van aller lei pluimage: Irakezen, Soma- liërs en Afghanen uit het asiel zoekerscentrum die in limbo ver- keren tussen verblijfsvergun ning en uitwijzing en die in af wachting van de dag des oor deels hun zorgen proberen te vergeten in de volkstuin. Natuurlijk mag ik niet generali seren, maar ik moet de eerste Ne derlander nog ontmoeten die mij daar bij die volkstuintjes zonder achterdocht bekijkt. Waai-schijnlijk denkt men dat ik iets te maken heb met de belas tingen, of met de herkeuring voor de WAO. Hoe hartverwarmend anders is het onthaal als ik een Nederlan der van Italiaanse herkomst vraag of ik zijn artisjokken op de foto mag zetten; hij nodigt mij uit in zijn uit oude planken getimmerde gereedschapshokje en tovert zelf een fles grappa - Italiaans vuurwater - tussen de bloempotten vandaan. Als ik hem vraag waarom hij op zijn lapje grond geen spruitjes en Eigenheimex-s teelt, dan is zijn antwoord diplomatiek: „Kan mijn vrouw niet klaarma ken." Ali, een Tux-kse volkstuin der, is net de sleutels van zijn Opel kwijt en verontschuldigt zich dat hij geen tijd heeft om mij te ontvangen. Hij blijft lie ver zoeken, maar heeft er geen bezwaar tegen dat ik zijn in drukwekkende kardoenenplan tage op de foto zet. Een rijzige meneer uit Afghanistan ont vangt mij als ware ik de burge meester; hij schenkt mij een kop je mierzoete thee en presenteert zelfs een zelfgebakken koekje. Ik ben geboeid door de zaadjes waarmee het koekje is be strooid; voor het eerst in mijn leven eet ik amaranthuszaad. Het was mij al opgevallen dat er hier en daar in de tuintjes een rijtje Amaranthus caudatus staat, maar ik had nog niet de conclusie geti'okken dat die plant eetbaar is en daarom op de volkstuin wordt geteeld. Voor mij is Amaranthus cauda tus is een ouderwetse eenjarige plant, met treurig neerhangende rode bloempluimen. 'Love lies bleeding', liefde-ligt-te-bloe- den, heet de plant in het Engels en hoewel de bloemkleur eerder aan wijn doet denken dan aan bloed word je er niet vrolijk van. In mijn jeugd, in de jax-en vijftig van de vorige eeuw waar in mensen nog postelein en raap stelen aten, zag je die dikke ro de kattenstaarten nog weieens in tuinen, vaak samen met brandweerautorode salvia's, maar sinds de vaste planten steeds meer in de mode zijn ge raakt kom je ze zelden meer te gen. Amaranthus caudatus is een oud cultuurgewas; de Inca's teel den het al en nadat de Spanjaar den de plant naar Europa brach ten is hij over de hele wereld ver- spreid geraakt. Niet alleen kan het zaad van de plant tot meel worden vermalen, maar ook het blad is eetbaar; amarant is een groente die rauw gegeten wordt, in salades, en die na de IJsheili- gen in de volle grond kan wor den gezaaid. Het jonge blad kan meei'dere malen achtereen wor den gesneden. Bij ons in Holland kennen we amaranthuszaad voornamelijk als bestanddeel van zangzaad. Amaranthus caudatus is niet de enige geteelde soort; een tweede die je in zaadcatalogi tegenkomt is Amaranthus hypochondria- cus. De Latijnse naam sugge reert dat je ook van deze plant niet vrolijk wordt, maar dat valt mee. Om te beginnen staat de bloempluim van Amarantus hy- pochondriacus stevig overeind en ten tweede is de bloemkleur wat vrolijker rood dan die van Amaranthus caudatus. Romke van de Kaa Amaranthus hypochondriacus. Hameren, hakken, boren. De draadloze accuboorhamer GBH 36 V-LI doet volgens producent Bosch niet onder voor vergelijk bare apparaten met snoer. Het zou de eei-ste boorhamer zijn die op een accu werkt. Met een volle kan de gebruiker volgens de fa- biïkant tot 155 gaten boren in beton. Het zogenaamde 36-volt lithium-ionenaccupack kan al tijd worden opgeladen, ook al is de accu nog niet helemaal leeg. De zelfontlading is volgens Bosch laag: zelfs wanneer het apparaat een jaar niet gebruik is, blijft bijna de hele lading be houden. Het vermogen zou bo vendien niet afnemen. De GBH 36 V-LI kost 449,95 euro (met één accu). Het zogenaamde Bunzlau Castle servies uit Polen is al meer dan honderd jaar verkrijgbaar. Het bedrijf Clip in Zeist brengt het servies sinds kort in een eigen tijds jasje op de Nederlandse markt. Opvallend is dat aarde werken sei-vies verkrijgbaar is in meer dan tweeduizend ver schillende, kleurrijke dessins. Die laten zich volgens Clip ge makkelijk combineren, zodat ie dereen z'n eigen servies kan sa menstellen. Informatie: 030 - 6920202, www.bunzlau.nl of www.clinbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29