De schuld, de schaamte en het geweld voorbij PZC zaterdag 3 december 2005 suikerwerk RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Natuurlijk wil je ingrijpen als je vader je moeder slaat. Uiteraard vind je datje de po litie moet bellen als je de buurvrouw ziet rondlopen met ogen die bont en blauw zijn. Wanneer besluitje dat het tijd is om die pri vacy te schenden? Wat doe je dan? Esthers vader mishandelde haar moeder elke avond. Hij sloeg en schopte haar. De 10-jarige Esther lag in bed en hoorde het. Elke avond. „Ik durfde niet te slapen en ik durfde er ook niet uit. Ik hoorde mijn moeder gillen en ik schreeuwde: Hou op!, maar hij stopte niet." Zij is blij dat haar va der weg is en dat de rechter hem een con tactverbod heeft opgelegd. Esther houdt niet meer van haar vader. Eenderde van alle geweldsdelicten in Ne derland valt onder de categorie huiselijk ge weld. De meeste moorden worden gepleegd in huiselijke kring. Een op de vijf vrouwen krijgt ermee te maken. In alle geledingen van de maatschappij en in het hele land. Kinderen krijgen er altijd een psychische klap van. Veertig procent krijgt te maken met posttraumatische klachten: depressie, angst, woedeaanvallen, slaapproblemen en asociaal gedrag. De laatste jaren is er meer aandacht voor deze groep. Sinds kort komt gerichte hulpverlening op gang, zoals het project Met je vingers in je Oren, waarin Jeugdzorg, de Stichting Toe vluchtsoord en de GGz Groningen samen werken. Het is bedoeld voor kinderen tus sen 8 en 12 jaar, die in groepjes praten over wat er is gebeurd, him emoties delen en ad viezen krijgen over hoe zij in gevallen van huiselijk geweld kunnen handelen. Buurvrouw Want niet iedereen is zo moedig als Martin. Op het Drentse platteland veranderde hij het leven van zijn nieuwe buurvrouw. Op een avond kwamen zijn buren op bezoek voor een kennismakingsborrel. Bij binnen komst zag hij meteen het blauwe oog van zijn buurvrouw. „Ik ben tegen de kast gelo pen", luidde haar smoes. Martin bedacht zich geen moment en richtte zich in onom wonden bewoordingen tot de buurman: „Laat ik niet merken dat jij met je vingers aan je vrouw zit. Als je dat nog eens doet, dan maak ik er werk van. Handen thuis." Een heldere boodschap. „Ik heb nooit meer iets bespeurd en het leek wel of zij prettiger met elkaar omgingen. Ik werd plotseling met die mishandeling geconfronteerd en daarom kon ik er iets van zeggen. Het lijkt me veel lastiger als je iets hoort van mogelij ke mishandeling. Ik denk niet dat ik me er dan mee had bemoeid." Esther had op een zekere avond geen be gon het weer. Dan stond hij voor de deur te schreeuwen dat hij ons dood zou maken." De plegers van huiselijk geweld zijn grof weg in te delen in drie categorieën, zeggen Martrees Groffen en Rob Slootman, dader behandelaars bij de AFPN, de Ambulante Forensische Psychiatrie Noord Nederland. „Dat zijn de oppotters, de korte lontjes en mensen met een psychiatrische aandoe ning. Er is opvallend veel alcoholverslaving Ik schreeuwde: Hou op!, maar hij stopte niet moeienis meer nodig. „Mijn moeder en ik hadden erover gepraat om samen weg te gaan. Toen mijn vader 's avonds thuis kwam, schreeuwde hij dat hij mij mee zou nemen." Toen het slaan en schreeuwen van haar moeder weer begon, was voor Esther ineens de maat vol. „Toen heb ik de politie gebeld. Ik ben met mijn moeder naar een blijf-van-mijn-lijfhuis gegaan. Daar was het wel rustig. Toen wij terugkwamen be te zien bij deze plegers." Bij de AFPN mel den zich gemiddeld acht daders per week. Bijna allemaal mannen. Gestuurd door de politie en nadat zij hiermee zelf hebben in gestemd. Hun behandeling geschiedt met een stok achter de deur; als iemand niet wil meewerken, dan kan dat van invloed zijn op de strafmaat. In zo'n acht gesprekken wordt met hen nagegaan wat zij kunnen doen om uit die geweldsspiraal te klimmen. „Wij gaan na in welke situatie zij agressief worden, hoe zij reageren en wat het alterna tief zou kunnen zijn voor dit gedrag", legt Groffen uit. „Hoe zij hun signalen kunnen herkennen voordat het uit de hand loopt: zweten, versnelde hartslag, schreeuwen. Even weggaan is dan belangrijk. Wij ma ken deze afspraken over het gedrag altijd samen met de partner en het maatschappe lijk werk. In die afspraken kan worden vast gelegd dat een vrouw niet gaat schreeuwen dat hij een mietje is als hij wegloopt." Want bij het stoppen van geweld achter de voordeur heb je zowel dader als slachtoffer nodig. Dat is de basis van Thuisfront, een samenwerking tussen hulpverleners, justi tie en politie. Het is gebaseerd op de gedach te: slaan mag niet en bij het stoppen ervan heb je hulp nodig. Zowel dader als slachtof fer krijgen hulp; vrouwen van het maat schappelijk werk, mannen van de AFPN. „De mannen die hier komen vinden het heel fijn dat zij eens een luisterend oor krij gen", zegt Groffen. De methode werkt. Een op de drie daders stopt met mishandelen. Voor meisjes als Esther wacht echter wel een uitdaging. De helft van de kinderenv ouders met losse handjes verzeilt later zei in een situatie waarin huiselijk geweld wordt gebruikt, zegt Astrid Steenkamp vaj de regiopolitie Groningen. Of als dader of als slachtoffer. Want als het eenmaal alsgj woon wordt gezien, dan is de weg terug j zwaar. Steenkamp: „Het is een spiraal. Dj eerste klap valt niet zo hard. Dan volgen j wittebroodsweken, de dader heeft spijt® alles is weer goed. Tot de spanning op bouwt en het escaleert, vaak erger dan de eerste keer. Ik hoorde wel eens slachtoffer zeggen: dan had ik maar niet zo moeten za ren. Slaan is niet normaal. Nooit." Orkaankracht Esthers leven ging ook door. Zij bezocht Met je Vingers in je Oren. „Dat hielp wel. Wij moesten een soort weerbericht geven van hoe wij ons voelden." Voelde zij zich vroeger vaak als een zondvloed met orkaa kracht 12, nu staat haar barometer op op klaringen met hier en daar een bui. Anita Pepping en Inki de Jon?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22