Van den Hoogenband is terug PZC Gretha Smit maakt vandaag rentree Het dubbelspel wordt verminkt Slowakije en Kroatië in evenwicht Danny Blind hekelt instelling van spelers Kampioen worden noodzaak voor PSY 19 Di Tommaso overleden aan acute hartstilstand Sterke rentree olympisch kampioen na zware rugblessure Feyenoord praat met Huntelaar zaterdag 3 december 2005 yan onze sportredactie UTRECHT - Voetballer David Di Tommaso is overleden aan een acute hartstilstand, vermoe delijk ten gevolge van hartrit- mestoornissen. Dat heeft autop- I sie op het lichaam van de Fran- se contractspeler van FC Utrecht uitgewezen. Naar de exacte oorzaak van de hartstilstand - die fataal bleek in de nacht van maandag op dinsdag - wordt nog nader on derzoek verricht. Di Tommaso werd 26 jaar. Vandaag vindt in zijn geboorte plaats Echirolles, een voorstad van Grenoble, de uitvaart plaats. Namens FC Utrecht is bij de plechtigheid de drie hoofdige directie en een aantal spelers aanwezig. Onder hen Franck Grandell en Mare Antoi- ne Fortuné, landgenoten van Di Tommaso. Tot het selecte gezelschap beho ren tevens aanvoerder Jean-Paul de Jong, Stefaan Tanghe en Sander Keller. Het gezelschap keert vanavond weer terug in Nederland en onder neemt de reis met het pri- vé-vliegtuig van hoofdsponsor Phanos. Donderdagavond nam het Utrechtse publiek al af scheid van de populaire centrale verdediger tijdens een indruk wekkende bijeenkomst in sta dion Galgenwaard. Di Tommaso is bij zijn komst naar FC Utrecht in de zomer van 2004 volgens de strengste ei sen gekeurd, benadrukt de club. Die normen zijn vastgelegd in de zogenaamde Code van Lau sanne en dit jaar ook internatio naal van kracht geworden. GPD AUBURN - De lach op het ge zicht van Pieter van den Hoogen band. meteen nadat hij gisteren het bad in het Amerikaanse stad je Auburn uitklom, zei voldoen de. De olympische zwemkam- pioen is weer terug aan de top na een zware rugblessure. Zijn allereerste wedstrijd in bijna negen maanden tijd, op de 200 meter vrije slag, leverde moeiteloos een tijd op van 1 47,82. En dat was beter dan hij vooraf had durven hopen. puj „Dit is een ongelooflijke over winning", bleef Van den Hoo genband ook een uurtje later, ge legen op een bank onder de kerstboom in het universiteits hotel, licht euforisch. Zijn vreug de was even aanstekelijk als lo gisch, want de PSV-zwemmer heeft een zware tijd achter de rug. Na de Olympische Spelen van Athene kreeg hij last van steeds hevigere rugklachten en uiteindelijk volgde een ingrij pende operatie vanwege een her nia. De revalidatie die volgde, moet leiden tot een terugkeer in de top van 's werelds snelste zwemmer. Bij de Amerikaanse zwemkampioenschappen in de universiteitsstad Auburn, in de staat Alabama, zette Van den Hoogenband gisterochtend tij dens de series de eerste, grote stap. „Het is aan de buitenwacht mis schien moeilijk uit te leggen wat dit voor mij betekent", aldus Van den Hoogenband, „maar na het vele revalideren en trainen was dit een héél, héél fijne race. Echt lekker hard zwemmen zon der dat het me moeite kost. Ik voel helemaal niks meer qua pijn. En als ik nu dit al kan, dan kom ik er uiteindelijk sterker uit." Echt gespannen was hij van te voren met. ..Het is natuurlijk geen olympische finale." Bij het startblok voerde Van den Hoo genband dezelfde rituelen op als altijd. Maar een markant mo ment in zijn carrière was hel ze ker wel. „Dit is speciaal. Ik ben hier met mijn coach Jacco Ver- haeren en mijn fysiotherapeut. Zij hebben, met andere mensen, keihard gewerkt om mij te hel pen bij het herstel. Deze race is mijn manier om ze te bedanken. Het had er allemaal heel anders kunnen uitzien. Jacco zei voor de wedstrijd nog tegen me: 'Piet, het is nog veel te vroeg om achter de geraniums te gaan zit ten' Kritisch Verhaeren was ook een tevreden mens, al bleef hij kritisch. „De opening was goed, die moet niet veel harder. Maar op de tweede helft van de race valt nog wel wat te winnen, zo maakte hij een foutje bij het laatste keer punt. Er kan vanavond in de fi nale nog wel een seconde af, ver wacht ik. Desondanks is dit wel erg goed als je bedenkt dat zijn laatste échte wedstrijd die in Athene was, anderhalf jaar gele den." Overigens kwalificeerde Van den Hoogenband zich met zijn serietijd al ruimschoots voor het Europees kampioenschap van komende zomer in Istanboel. Maar dat was gisteren bijzaak. Van den Hoogenband versloeg in Aubum niet alleen zijn Ame rikaanse tegenstanders, maar boekte ook een eerste, fraaie ze ge op zijn blessurespook. En dan mag je als topsporter op recht gelukkig zijn. GPD Duits stadion wordt gesloten wegens scheur KAISERSLAUTERN - Het 85 jaar oude Fritz-Waiter-Stadion in Kaiuserslautern is gesloten nadat een scheur in het beton werd ontdekt. De voetbalwed strijd tussen Kaiserslautern en Eintracht Frankfurt die van daag zou worden gespeeld, is verschoven naar 14 december. Het stadion is één van de twaalf waar volgend jaar wedstrijden voor het wereldkampioenschap voetbal worden gespeeld. Er staan vijf duels gepland, die vol gens de club niet in gevaar zijn. De organisatie van de WK beves- 4t! meninë gisteren ,1 Het stadion in Kaiserslautern is Jj recent opgeknapt. Duitsland in- jj vesteerde in totaal 1,5 miljard etv; euro in de bouw en renovatie van alle voetbalstadions die voor de WK worden gebruikt. in!' ANPIRTR i. aim ROTTERDAM - Feyenoord-trai- Is1"'1 ncrErwin Koeman en technisch S directeur Mark Wotte hebben af gelopen week een onderhoud ge- |09|H had met Klaas Jan Huntelaar. jljW De Rotterdamse club ziet in de kaan spits van Heerenveen een even ly 1* tuele opvolger voor Dirk Kuijt. ir 2-c Huntelaar is eerder al uitge- breid bekeken door scouts van ime, het Duitse Hamburger SV en ook Ajax en AZ hebben in een meerder stadium hun interesse Js kenbaar gemaakt. ücMc -Mark Wotte en ik hebben inder- Grasf daad een gesprek met hem ge- had", vertelde Koeman gisteren. Vei: Ik heb duidelijk aangegeven 3nte| wat ik zou willen en hoe ik het zou zien, mocht hij naar Feye noord komen. Ik denk dat mijn verhaal bij Klaas Jan duidelijk is overgekomen. We houden hem de komende maanden in ie der geval van dichtbij in de pei ling. Meer wil ik er op dit mo ment niet over zeggen." Feyenoord kreeg toestemming van Heerenveen om een oriënte rend gesprek met de spits van long Oranje te hebben. Huntel aar heeft bij de Friese club nog oen contract tot de zomer van 2007. Huntelaar ontbreekt vanavond overigens bij Heerenveen in het uitduel met AZ. De spits heeft een knieblessure opgelopen in de thuiswedstrijd tegen RBC. Heel ernstig is de kwetsuur niet. Heerenveen hoopt over twee we ken weer over Huntelaar te be schikken, in het cruciale Uefa Cupduel met Levski Sofia Dominik Hrbaty hield zijn land Slowakije gisteravond in de race om de Davis Cup door de Kroaat Mario Ancic terug te wijzen. foto Petr Josek/RTR door Cilya van der Kooy BRATISLAVA - De finale van de Davis Cup tussen Slowakije en Kroatië is na de eerste dag in evenwicht: 1-1. Ivan Ljubicie pakte gisteren in Bratislava het eerste punt voor de Kroatische ten nissers door Karol Kucera in de ope ningspartij in drie sets (6-3 6-4 6-3) te verslaan. Dominik Hrbaty trok voor ei gen publiek de stand gelijk met zijn ze ge op Mario Ancic: 7-6 6-3 6-7 6-4. De winst van Hrbaty leidde tot grote op luchting in het Slowaakse kamp. De his torische finale waarin beide landen op jacht zijn naar hun eerste Davis Cupti- tel begon met een grote tegenvaller voor Slowakije. Karol Beek moest vlak voor de start van de eindstrijd afhaken met een knieblessure. Zijn vervanger Ku cera kende niet bepaald een succesvol seizoen met slechts drie overwinningen. Hij kwam er ondanks de steun van het thuispubliek tegen Ljubicie dan ook niet aan te pas. De Kroaat behaalde hiermee als eerste speler zijn tiende overwinning op rij in een Davis Cupsei zoen. Hrbaty gaf de Slowaken op de tribunes van de Sibamac Arena weer hoop. Met bij vlagen uitstekend tennis nam hij te gen Ancic al snel een 2-0-voorsprong in sets. In het derde bedrijf bracht de Kroaat de spanning terug in de partij, maar Hrbaty herpakte zichzelf en beslis te de wedstrijd met 6-4 in zijn voordeel. Ancic zal vandaag samen met Ljubicie aantreden in het dubbelspel tegen Hrba ty en Michal Mertinak. Morgen volgen de laatste enkelspelen. ANP/RTR doorJohan Stobbe HEERENVEEN - Elke dag twij felde Gretha Smit deze week op het ijs van Thialf. Dan weer ging hel wel aardig, dan weer liep het voor geen meter. Twij fel, twijfel, twijfel. Tot gisteroch tend. Toen schaatste Smit, lang geplaagd door een vervelende bekkenblessure, eindelijk weer eens lekker. „Mijn beste dag, de snelle rondjes gingen weer wat gemakkelijker." Daarom besloot Smit in samen spraak met coach Ingrid Paul om vandaag deel te nemen aan de vijf kilometer bij de World Cup in Heerenveen. In de B-groep, dat wel, want Smit heeft er geen zin in dat Anni Friesinger of Claudia Pechstein haar op een ronde achterstand zet. „Daarom is het ook wel goed dat ze in de B-groep start", wist Paul, „want ik ken Gretha, die probeert toch mee te gaan. Dat moet niet. Ze mag niet diep- gaan. Het is eerst zaak om het racegevoel terug te krijgen." Gretha Smit stond dit seizoen nog maar weinig op het ijs. Re den was een val tijdens een skeelertraining eind juli Daar bij liep ze een bekkenblessure op, die maar heel langzaam ge nas. „Twee weken geleden stond ik nog maar een half uur op het ijs, nu kan ik gelukkig weer wat temporondjes zijden", zei Smit aan de vooravond van de vijf ki lometer op het ijs van Thialf. Ho ge verwachtingen van haar ren tree in het internationale schaatsveld koestert Smit niet. „Ik ben nog lang niet in super- vorm, maar ik ben al lang blij dat ik weer schaats. Ik moet nu twaalf rondjes op niveau rijden, dat zal nog niet meevallen. Als het een beetje meezit kan ik 7.20 rijden. Na drie, vier minuten is het waarschijnlijk gebeurd, ik zal wel goed kapotgaan. Maar ik moet vooral niet naar ande- t Ge1 p^rzijn goede veranderingen in de ■^-Jsport en er zijn slechte veranderin- gen. Het verschil tussen beide werd de ^gelopen tijd blootgelegd op de tennis baan. Goede veranderingen verbeteren Primair de sport zelf, slechte verande ringen richten zich in hoofdzaak op het spekken van de portemonnee. Om te beginnen een wijs besluit. De Hawk-Eye zal tijdens tenniswedstrij den gebruikt gaan worden, werd deze "eek bekendgemaakt. Met een compu ter kan bepaald worden of een bal in of j1" is. Het dringt - jammer voor de kij- 12 lf kers - woedeaanvallen a la McEnroe te- Tg, maar belangrijker is natuurlijk dat het de eerlijkheid van het spel ten goede komt. Uit is uit, in is in. Klaar. Goed voor de sport. Maar deze vooruitgang weegt absoluut niet op tegen de verminking van het dubbelspel, zoals de ATP die een paar dagen eerder openbaarde. Twee ten- nis-onterende ideeën werden uitge spuugd door deze mondiale tennisorga- nisatie. Wat is er besloten? Ten eerste wordt bij een 1-1-stand in sets als derde (en beslissende) set een super-tiebreak gespeeld. Daarbij wint uiteindelijk het duo dat als eerste de tien punten heeft bereikt. Ten tweede wordt het fenomeen deuce afgeschaft. Bij 40-40 in de game is het volgende punt meteen beslissend. Wat denkt de ATP hiermee te bereiken? Het spel moet aantrekkelijker worden, vindt men. Er moeten weer mensen naar het dubbelspel komen kijken. Maar dat lukt echt niet op deze manier. Het spel zal niet aantrekkelijker worden door deze nieuwe telling. Hooguit ligt het aantal spannende momenten in een par tij iets dichter bij elkaar. De enige ze kerheid is dat de tennissers een stuk sneller van de baan zijn. Maar dat is juist onaantrekkelijk voor het publiek! Het gros van de dubbelaars is al in op stand gekomen. In september hebben de beste 45 dubbelaars van de wereld zelfs al een rechtszaak aangespannen tegen de ATP. Op dat moment had de ATP nóg ingrijpendere veranderingen in gedachten. Een set zou tot vijf games worden gespeeld, met een tiebreak bij 4-4. En nog erger: alleen spelers die tij dens een toernooi in het enkelspel uit komen, mogen daarnaast in het dubbel spel meedoen. De dubbelaars zagen de boterhammen van hun bord verdwijnen. Ze richtten een beweging op ter bescherming van hun beroepsgroep - 'Save Doubles' - en stapten naar de rechter. De meest dra conische maatregelen zijn nu voorlopig van de baan, maar ook de iets minder rigoureuze (invoering super-tiebreak Schaakduo na tiebreaks verder CHANTI-MANSISK - Loek van Wely en Sergei Tiviakov hebben zich gisteren via de tiebreak geplaatst voor de der de ronde van de wereldbeker schaken in Chanti-Mansisk Tiviakov rekende af met Oleg Kornejev uit Rusland en Van Wely met de Oekraïner Aleksandr Moisejenko. Bei den kwamen ook via rapidpartijen gelijk uit (2-2) in de tiebreak, zodat het snelschaken de beslissing moest bren gen. Zowel Tiviakov als Nederlands kampioen Van Wely won meteen de eerste partij, waarmee de minitweekam pen beide waren beslist (4-3). Ivan Sokolov bereikte don derdag de derde ronde al door een vlotte 2-0-overwinning op de Chinees Zhang. Hij speelt in de derde ronde tegen de Rus Malakhov. Tiviakov is gekoppeld aan de Rus Saka- jev en Van Wely speelt tegen Radjabov uit Azerbeidzjan. ANP Ardila: Ik kies voor Rabobank ANTWERPEN - De Colombiaanse wielrenner Mauricio Ardila fietst naar eigen zeggen volgend jaar voor Rabo bank. In de Gazet van Antwerpen meldt Ardila dat hij de ze week reeds een contract heeft ondertekend bij de bank- ploeg. Theo de Rooij wilde dat namens Rabobank gisteren niet bevestigen. De Rooy gaf wel toe geïnteresseerd te zijn in de klimmer, die dit jaar opviel in de Ronde van Italië en Ronde van Spanje. In de Vuelta miste Ardila de dagze ge in de dertiende etappe omdat hij de finish 150 meter te vroeg had ingeschat. Hij eindigde als negende in het eind klassement. ANP Europese eretitel judoka Bosch UTRECHT - Edith Bosch is uitgeroepen tot Europees ju doka van het jaar. Dat maakte de Europese judobond (EJU) gisteren bekend. De 23-jarige viel voor het eerst in haar carrière deze eretitel ten deel. Bosch veroverde dit jaar zowel de Europese als de wereldtitel in de klasse tot 70 kilogram. Haar coach Chris de Korte viel ook in de prij zen. De EJU riep hem uit tot beste judocoach bij de vrou wen. Cor van der Geest, vader en trainer vari wereldkam pioen Dennis van der Geest, kreeg de eretitel Europees coach bij de mannen. ANP Atkinson naar halve finale WK HONGKONG - Titelverdedigster Vanessa Atkinson heeft zich gisteren in Hongkong geplaatst voor de halve finale van de wereldtitelstrijd. De Nederlandse versloeg de En gelse Vicky Botwright in drie games: 9-6, 9-0 en 9-7, In de halve eindstrijd neemt Atkinson het vandaag op tegen de Maleisische Nicol David. De andere halve finale gaat tus sen de zusjes Grinham, Natalie en Rachael. ANP McEnroe terug in het dubbelspel LONDEN - Tennislegende John McEnroe wil een come back maken in de ATP-tour. Hij zal met de Zweedse spe ler Jonas Björkman meedoen aan het dubbelspel op het toernooi van San José in februari, zo maakte hij in Lon den bekend. „We gaan er met een reden heen, de titel", al dus de 46-jarige McEnroe. De Amerikaan boekte zijn laat ste succes op een ATP-toernooi in 1992 aan de zijde van Michael Stich. Het Amerikaans/Duitse koppel won dat jaar het dubbelspel op Wimbledon. ANP/AFP door Mike van Damme AMSTERDAM - Het moet een pittig relaas zijn geweest dat Ajax-trainer Danny Blind deze week afstak tegen zijn spelers. Gisteren hekelde de trainer openlijk de instelling van zijn ploeg in bepaalde wedstrijden. „Zo mild als ik het hier uitleg, heb ik het de spelers niet ge zegd", liet Blind weten. Zo mild waren zijn woorden ech ter niet, gistermiddag. Blind he kelde de instelling van de ploeg in bepaalde wedstrijden, waar onder die tegen NEC en FC Utrecht. Beide duels werden met 1-0 verloren, vooral door het gebrek aan scherpte, vond de trainer. „Het besef waar het allemaal om gaat is niet genoeg aanwezig", meende Blind zelfs. De nederlagen hebben immers hun weerslag op de hele club. Binnen alle geledingen neemt de nervositeit alleen maar toe, nu de resultaten uitblijven. Onte vreden supporters richten hun woede vooral op voorzitter John Jaakke. „Er gebeurt genoeg om de ploeg heen door de slechte re sultaten", aldus Blind. „Daar moeten de spelers hun verant woordelijkheid voor nemen. Ze moeten stilstaan dat het niet al leen om het team gaat." Dat ge beurt momenteel nog veel te wei nig, volgens de trainer. Vooral door de jonge spelers. „Zij zijn meer bezig met hun eigen omge ving dan met de ploeg en de club", meent Blind. Lezen De problemen zijn afgelopen we ken breed uitgemeten in de me dia. Blijkbaar hebben de spelers de kranten al die tijd niet open geslagen en bleef de televisie veelal op zwart, als ze de gevol gen van het dramatische seizoen niet inzien. „Ze hoeven van mij maar één ding te lezen", reageer de Blind. „Dat is de ranglijst. Dat lijkt me voldoende." Ajax staat momenteel negende. GPD ren kijken. Dit is puur een trai ningswedstrijd voor eind decem ber." Dan, op het olympisch kwalifica tietoernooi moet Smit in vorm zijn. Ze heeft er vertrouwen in. „Als ik gedacht had dat ik het niet zou redden, had ik beter met vakantie kunnen gaan." Smit heeft in ieder geval minder pijn in haar bot, „en de laatste twee dagen heb ik gelukkig ook geen uitstraling meer naar de be nen." GPD en afschaffing deuce) zijn een inbreuk op het wezen van de tennissport. De Hawk Eye is dat zeker niet. Die maakt het spel juist schoner. De invoe ring ervan kan zelfs drempelverlagend werken voor andere sporten. Hoe lang wordt er bijvoorbeeld al niet gesproken over een camera op de achterlijn van een voetbalveld? Zulke technische snuf jes voegen iets toe aan de sport. Maar het overhoopgooien van een traditione le puntentelling breekt de sport alleen maar af. Om dat te zien heb je geen haviksoog nodig. Rudy Boogert van onze sportredactie EINDHOVEN - Guus Hid- dink vreest dat PSV komende zomer opnieuw spelers moet verkopen om financieel ge zond te worden. Voorzitter Rob Westerhof maakte vorige week bekend dat de club afge lopen seizoen tien miljoen eu ro tekort kwam op de begro ting. Hiddink: „Daar schrok ik wel van, ja. De consequentie van dat soort berichten is vaak dat er spelers verkocht moe ten worden. De situatie is in ieder geval niet zo dat je zegt: we kunnen ons van alles per mitteren." Hiddink hoopt dat de club nieuwe wegen kan inslaan om andere geldstromen aan te bo ren. Hij toonde zich wel tevre den met het besluit van de di rectie om met langer te gok ken op verkoop van het sta dion. „Ook in moeilijke tijden moet je creatief zijn en je cultuur goed overeind houden." De financiële situatie maakt de noodzaak om opnieuw kampioen te worden des te groter. Het duel met NAC van vanavond heeft daarom alle prioriteit bij Hiddink. Hij wil nog niet vooruitkijken naar de beslissende Champions League-wedstrijd tegen Fe- nerbahce van dinsdag. Zeer zwaar „Volgende week wordt het zeer zwaar met wedstrijden tegen Fenerbahce en Feye noord. Maar NAC mag daar door niet in de schaduw ko men te staan. We gaan geen spelers achterhouden. Het is zeer belangrijk dat we aan kop blijven." Hiddink laat Ibrahim Afellay buiten de ploeg vanwege een liesblessure. Ook het duel met Fenerbahce komt waarschijn lijk te vroeg voor hem. Jason Culina speelt vanavond op zijn plaats. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19