Aanpak zwakke schakels urgent Monniken aan wieg typische vissersschepen Brandweer moet creatief zijn 15 Akkoord over scholquotum 2006 Tweede Kamer wil kustverdediging sneller op orde hebben ^SNPAHieK tylj&WdUUlÉ FsePP&ü zaterdag 3 december 2005 fjpnr Harmen van der Werf BRUSSEL - De Europese Unie en Noorwegen hebben gisteren een akkoord gesloten over het scholquotum voor volgend jaar. De maximale hoeveelheid te van gen schol is voor alle Noord- J:" zee-landen vastgesteld op L' 57.500 ton. Internationale visse rijbiologen adviseerden half ok tober nog het scholquotum te verlagen van 59.000 ton dit jaar tot 48.000 ton in 2006. Ondanks dat de verlaging volgens het Eu ropees-Noorse akkoord binnen de perken blijft, was voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserij verenigingen niet tevre den. Voor schol is een herstel plan afgesproken. Ook de vangstcapaciteit van de vloot wordt teruggebracht. Alle re den, aldus Daalder, om het scholquotum voor 2006 op 60.000 ton vast te leggen. Neder land heeft formeel bezwaar ge maakt tegen het akkoord en zich voorbehouden tijdens de Europese visserijraad van 19 en 20 december dit ter discussie te stellen. Over het voor Zeeuwse vissers belangrijkere tongquotum on derhandelt Brussel niet met Noorwegen. Internationale visse rijbiologen willen het tongquo tum verlagen van 18.900 naar 11.600 ton. De Europese Com missie maakte eerder bekend niet verder te willen gaan dan een vermindering met vijftien procent. Volgens Daalder gaat minister Veerman van Visserij zich er sterk voor maken 'de schade' voor de vissers verder te beperken. ..Hij heeft verklaard tijdens de visserijraad te gaan voor stabiele quota." Dat houdt in dat wat betreft Nederland voor het tongquotum een verla ging van hoogstens tien procent aan de orde kan zijn voor 2006. Uitvinding waarschuwt bij te veel water op plat dak 'doorFrank van Cooten HULST - Toen afgelopen week einde het dak van de sporthal van Den Dullaert in Hulst in stortte, krabde Hulstenaar Yves denDoelder zich achter de oren. Het toepassing van zijn uitvin ding was deze 'ramp' wellicht te voorkomen geweest. Ikn Doelder is de uitvinder van fat systeem voor het signaleren aeen gevaarlijke hoeveelheid nier op platte daken. Zijn Roof Warning System werkt at sensoren. Als er te veel wa- het dak ligt, gaat een aim af. De mensen kunnen da op tijd het gebouw uit vluch- Tevens kan de eigenaar of dieerder van een school, sport- al supermarkt of meubelboule- -rd ervoor zorgen dat het wa- apeil daalt voordat het dak als Ne an het gewicht van het rater instort. fas den Doelder is van plan prototype van zijn uitvin- Ni binnenkort te installeren bet dak van zijn garagebe- -i]f aan de Absdaalseweg. „Ik ïoek nog een bedrijf dat mijn 5®ng in productie wil ne- «L" te Hulstenaar kwam op het &toen hij op school in Drie- '•"len zat. „Deze school heeft a plat dak. In de zomer was rtbloedhec We besloten wa- het dak te spuiten. We be- Ktenal vrij snel dat dit best ge- 'teflijk was vanwege het ge- jalt De constructie begon te traten. Toen ben ik gaan naden- Ogyer een waarschuwingssys- V 'juidee kreeg in zijn hoofd ver- gstalte tijdens een vliegreis Spanje terug naar huis. „In 'vliegtuig zag ik platte daken (ben een schetsje gaan maken, "isniet zo moeilijk." ilder wijst op een recent irt van de VROM-inspec- 'aaruit blijkt dat 6345 pu- "lebouwen bij hevige re- een gevaarlijk plat dak in. Het gaat om daken van wen waar veel mensen ko- Volgens Den Doelder zijn Ijfers tekenend. Hij hoopt zijn waarschuwingssysteem luctie wordt genomen, ist er toch niet aan den- als het dak van de sporthal ®Den Dullaert ingestort zou fyals er mensen aan het spor- rairen." rjnnr Ernst Jan Rozendaal dEN HAAG - De Tweede Ka- uier wil haast maken met de aan pak van zwakke schakels in de kust. De PvdA wil dat ze over vijf jaar op orde zijn in plaats van in 2020. Ook VVD en CDA j komen met voorstellen versneld geld beschikbaar te stellen. Er ligt al een amendement van "Kamerlid Snijder-Hazelhoff (VVD). Zij wil dat het kabinet 60 miljoen euro uit de extra ardgasbaten toevoegt aan het iiidget voor zwakke schakels en dijkversterking. In Zeeland gaat [het om de kust in West- leeuws-'Vlaanderen en op Wal keren. 'ot 2020 heeft het Rijk 743 mil joen euro beschikbaar voor de janpak van zwakke schakels. Op Prinsjesdag heeft staatssecre taris Schultz-van Haegen (WD, Verkeer en Waterstaat) daarvan al 96 miljoen vervroegd uitge trokken. De Kamer vindt dat niet genoeg. Twee maanden geleden wist de Kamer 50 miljoen euro extra los ie peuteren. VVD, SGP en LPF hadden om 100 miljoen euro ge worden aangepakt. „Als het fout gaat. kunnen we de burgers nooit uitleggen dat we wisten dat er zwakke schakels in de kust zitten, maar dat er te laat iets aan is gedaan. Dat wil nie mand op zijn geweten hebben. Je hoeft als simpele volksverte genwoordiger maar op die plek ken in Zuid-Holland en Zeeland te gaan staan om de ernst van het probleem te snappen." Snijder hoort met genoegen dat Boelhouwer een motie indient om de aanpak te versnellen. „Anders had ik het gedaan." Dekking Ook het CDA studeert op een motie. Kamerlid Haverkamp zoekt nog naar een financiële dekking voor een versnelde aan pak. „Dit is geen kwestie van partijpolitiek. De hele Kamer is ervan doordrongen dat het alle maal sneller moet. Als volgend jaar een dijk doorbreekt, kun je niet aan mensen uitleggen dat de aanpak daarvan nu eenmaal wat later gepland stond." De haast van de Kamer is gede puteerde M. Kramer (PvdA. wa terkeringen) 'uit het hart gegre pen'. Op het ogenblik wordt gewerkt aan planstudies voor de aanpak van de zwakke schakels in Zee land en Noord- en Zuid- Hol land. Begin volgend jaar bieden de provincies die aan Schultz aan. Dan moet duidelijk zijn welk project wanneer kan wor den aangepakt. In West- Zeeuws-Vlaanderen kan de spa de bij wijze van spreken morgen in de grond, de Walcherse situa tie moet nog nader worden on derzocht. „Snelheid is allereerst van be lang met het oog op de veilig heid", aldus Kramer. „Maar we kiezen ook voor een integrale aanpak waarbij we bijvoorbeeld de vernieuwing van recreatie voorzieningen meenemen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn we daar het verst mee. Het zou bui tengewoon vervelend zijn als het plan rond is, maar we vervol gens op geld moeten wachten." het amendement van Snij- wordt komende week tij dens de begrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat ge probeerd de versnelde 96 mil joen euro van Schultz alsnog [meerdan te verdubbelen. Daarbij blijft het niet. De Ka mer wil dat de zwakke plekken in de kustverdediging veel eer der dan in 2020 op orde zijn. ns PvdA-Kamerlid Boel houwer moeten alle zwakke iels tussen 2007 en 2010 In het verlengde van het symposium brachten de genodigden een bezoek aan de Timmerfabriek in Vlissingen. foto Lex de Meester Vastleggen Het zijn dergelijke bijzonderhe den die de Stichting Behoud Hoogaars wil vastleggen voor het nageslacht. Dat was ook aan leiding voor het lustrumsympo sium: er is over de scheepstypen die door de eeuwen heen de door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De vorm van historische Zeeuwse vissersche pen is nauw verwant aan die van kleine boten in Vlaanderen, de turfpleytcn in Brabant en de aken van de Kromme Rijn. Dat komt doordat de oorsprong van de platbodems dezelfde is en te ruggaat tot de activiteiten van de kloosters in de twaalfde eeuw. Scheepskenner G. Schutten leg de die stelling gisteren in Mid delburg op tafel tijdens een sym posium van de vijftienjarige Stichting Behoud Hoogaars. Hij wees op het ontginningswerk van de monniken in de Lage Landen en hun inzet voor het steken van turf als brandstof. Handzame boten waren daarbij onontbeerlijk. De platbodem die toen ontstond was - met kleine aanpassingen - eeuwenlang basis voor hoog aars, hengst, schouw, boeieraak en aanverwante types Schutten gaf aan dat de verschillen voor al te maken hadden met de aard van het werk waarvoor de boten ingezet werden Zo waren de schepen voor de garnalenvisserij (in de woelige monding van de Wester- en Oos- terschelde) gericht op zeewaar digheid en trekkkracht. Sche pen voor de oester- en mossel teelt moesten over een redelijke snelheid (ook destijds werd al zaad in het noorden gehaald) en een flink laadvermogen beschik ken. J. Annemans van het scheep vaartmuseum in Baasrode ver telde dat scheepjes afkomstig van de rechter Schelde-oever al verschilden in bouw met die van de linkeroever: kromme voorste vens aan de Brabantse kant en rechte aan de Vlaamse kant. Schelde en haar zijrivieren heb ben bevaren, maar betrekkelijk weinig bekend en daar moet iets aan gedaan worden. Dat de Schelde een rol speelde in de ontwikkeling van de scheepsbouw is wel duidelijk. Logisch, gezien het maritieme en economische belang van het gebied tussen de 15e en 18e eeuw, maakte J. Parmentier van de Universiteit Gent duidelijk. Hij stelde dat de Schelde in de tijd het centrum van de gouden Delta was, belangrijker dan Am sterdam, terwijl de Maasmond pas in de tweede helft van de 18e eeuw opkwam. De eerste haven die vanaf het laatste deel van de 13e eeuw tot grote bloei kwam, was Brugge, betoogde Parmentier. Kruis punt van de handelsroutes tus sen Middellandse Zee, Noordzee en Oostzee. Hij merkte op dat de neergang van de stad in de 16e eeuw niet zozeer door verzan ding van het Zwin veroorzaakt werd, maar meer door het feit dat de verwende stedelingen zich niet aanpasten aan de eco nomische ontwikkelingen. Doorgeefluik Parmentier zei dat de bloei en neergang van Brugge en Antwer pen ook de ontwikkelingen van de Zeeuwse havens beïnvloed de. Hij omschreef Zeeland voor al als doorgeefluik van produc ten en de Zeeuwen als transpor teurs. Vlissingen werd net als Rotterdam meer een werkstad, Middelburg een sjiekere kooplie- denstad en Veere een vrijplaats voor illegale activiteiten als smokkelen en kaapvaart. Commissaris van de koningin W. van Gelder onderstreepte dat de aandacht voor maritiem erfgoed voor Zeeland van groot belang is. Het gaat niet alleen om schepen, ook om havens, wei-ven, aanleginrichtingen en gereedschappen. Hij was blij met de groeiende belangstelling. COR DE JONGE CDA bezorgd over tunnel Sluiskil MIDDELBURG - Het CDA in de Staten van Zeeland maakt zich zorgen over de financiering van de tunnelplan nen bij Sluiskil. Het rendement van de Westerscheldetun- nel, voor zover dat boven 7,5 procent uitkomt, kan wor den ingezet voor de bouw van een tunnel onder het ka naal Terneuzen-Gent. Maar wat zijn de gevolgen voor de tunnel Sluiskil als dat rendement niet wordt gehaald, wil de fractie van het dagelijks provinciebestuur weten. Deze vraag is ingegeven door het besluit de tarieven voor de Westerscheldetunnel extra te verhogen, omdat de aantal len voertuigen die er gebruik van maken, achterblijven bij de prognoses. Het CDA is ook benieuwd of bij de ver koop van de aandelen die het Rijk in de NV Westerschel detunnel heeft, garanties kunnen worden bedongen over de tunnel Sluiskil. Bij de gesprekken over die aandelen- verkoop moet volgens het CDA handhaving van de kor ting van 25 procent voor vaste klanten van de Wester scheldetunnel aan de orde worden gesteld. Duits lintje voor topman Dow GROEDE - Voorzitter Bart Groot van de raad van com missarissen bij Dow Benelux heeft gisteren in de Duitse stad Magdeburg een hoge Duitse onderscheiding gekre gen: het Kruis van Verdienste van de Bondsrepubliek Duitsland, kortweg het Bundesverdienstkreziz. De in Groede woonachtige Dow-man kreeg de onderschei ding gisterochtend opgespeld door minister-president Böhmer van de deelstaat Sachsen-Anhalt. Groot dankt zijn onderscheiding, die vergelijkbaar is met een konink lijke onderscheiding in Nederland, aan zijn bijdrage aan de reorganisatie van de chemische en andere industrieën in voormalig communistisch Oost-Duitsland. Groot was van 1995 tot 2004 directeur van Dow in Duitsland. Drankrit goede les voor Goesenaar MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 27-jarige inwoner van Goes voor dronken rijden tot 800 euro boete en acht maan den rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De Goesenaar werd op 8 september dit jaar in zijn woonplaats betrapt met een alcoholgehalte van 830 micro gram: bijna vier keer zoveel als toegestaan. De Goesenaar zei dat hij zijn lesje wel had geleerd. Hij wordt er nog elke dag aan herinnerd als hij op zijii fiets naar zijn werk moet. „Dat klinkt oprecht", vond de politierechter. Monopolie Casino wankelt BREDA - Het staatsmonopolie op casino's hangt aan een zijden draad. De regering kan niet hard maken dat parti culiere concurrenten geen kans mogen krijgen op de Ne derlandse markt. Dat heeft de rechtbank in Breda uitge sproken in een procedure tegen de Staat. De rechtbank oordeelt dat de regering het casinobezoek eerder lijkt aan te moedigen dan te beperken. Dat de regering gokversla ving bestrijdt, blijkt nergens uit, vindt de rechtbank. Op deze manier is de Staat het monopolie op casino's niet waard, zo luidt het oordeel van de Bredase rechters. De procedure tegen de ministers van Justitie en Economi sche Zaken is aangespannen door een particuliere Franse casino-exploitant, die vestigingen in Nederland wil ope nen, te beginnen in Bergen op Zoom. Holland Casino over weegt een vestiging in Zeeland te openen. door Emile Calon REVINGE - Maarten Leune uit Nieuwerkerk is een van de laat ste der Mohikanen. Hij is als vrijwilliger officier bij de brand weer. Nog niet zo lang geleden waren zowat alle officieren vrij willigers. Nu zijn dat er nog twee. De andere officieren van de Zeeuwse korpsen zijn alle maal beroeps. De oudere zijn veelal opgeklom men van spuitgast tot officier. De jongere garde wordt ge vormd door mannen en vrouwen die de brandweeracademie ge volgd hebben. Leune volgt samen met achttien beroepsofficieren deze week een reeks van oefeningen in het Zuid-Zweedse Revinge. Giste ren, tijdens de laatste dag, moest hij voor de vijf maal laten zien dat hij goed kan samenwer ken met anderen. Een van hen, de Goese veilig heidsambtenaar Maurits van Belzen, boft als hij het heeft over de inzet van de vrijwilli gers. Zij zijn de kurk waarop de brandweer drijft. Voor het geld moeten ze het niet doen, weet hij maar al te goed. Desondanks offeren wekelijks zo'n duizend Zeeuwen minimaal een avond op om goed voor de dag te ko men als het alarm afgaat. Leune werd 22 jaar geleden, als jonge ambtenaar bij de gemeen te Arnemuiden, gevraagd lid te worden van de vrijwillige brand weer. Hij had het er snel naar zijn zin. De kameraadschap, ook nu nog, daar is hij zeer over te spreken. En het kunnen hel pen. Toen hij in '87 verhuisde naar Duiveland duurde het nau welijks een maand of hij werd daar lid van de club. Daar be sloot hij ook om in zijn vrije tijd de officiersopleiding te volgen. Dat betekende een avond in de week cursussen volgen en een avond in de week oefenen. Daar naast moest er natuurlijk gestu deerd worden. Verstoord Hij weet nog goed dat op zijn werk, de gemeente Duiveland, niet altijd enthousiast gerea geerd werd als hij na een alarm het werk het werk liet. Zeker zijn naaste collega's keken wel eens verstoord. Dan vroeg hij wel eens wat hij zou moeten doen als een van hun familiele den bekneld zou zitten na een ongeval. Sinds een aantal jaren is hij bui ten Zeeland werkzaam als be leidsmedewerker van het Neder lands Bureau Brandweerexa mens. Toch is hij nog steeds ver bonden aan zijn korps, dat van Oosterland en is hij ook eens in de vier weken piketofficier Dan werkt hij vier van de rijf dagen thuis zodat hij bij een noodop roep toch snel ter plaatse kan zijn. Leune merkt goed dat de aanwas van nieuwe vrijwilligers moeilijk verloopt. Er moet ac tief geworven worden. Hij denkt dat de tijd niet meer veraf is dat besloten moet worden om vrij willigers meer rechtszekerheid te geven en ze parttime in dienst te nemen. Anders komt er een moment dat het niet meer lukt een korps op peil te houden. Centraal punt Fred Moens van het Korps Sluis vreest ook dat dat moment met rasse schreden nadert. Hij meent dat de gemeente er op ter mijn niet aan ontkomt een aan tal beroeps op een centraal punt te stationeren. Die kunnen dan te hulp schieten als er in een van de omliggende dorpen een calamiteit voordoet. Want zeker overdag wordt het steeds moei lijker om een brandweerwagen met voldoende mensen uit te la ten rukken. „We moeten dus creatief zijn en nieuwe oplossin gen zoeken." Jongerenkoor AARDENBURG - Het Jongeren koor Aardenburg geeft zaterdag 10 december een kerstconcert in de RK kerk aan de Weststraat in Aardenburg. Het thema van dit jaar is 'Kerst in alle talen'. Het concert, dat onder leiding staat van dirigent Freddy Moens, be gint om 19.30 uur. bij nader inzien In het artikel over de voortijdige school verlaters die begeleid worden door de Regionale Meld- en Coördinatiefunc ties, stond dat deze RMC's op 8 septem ber een startconferentie houden. Dat moet donderdag 8 december zijn. In het artikel over het jaarverslag van Stichting AZ2 in de krant van vrijdag werd gemeld dat over twee weken een nieuwe cliëntenraad wordt geïnstal leerd; het gaat echter om een jongeren- raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15