Beter toezicht op subsidies pzc PZC Gekroonde Biet als enige Zeeuwse café in Top 100 Vlissingen snijdt in groot en klein Gemeente Middelburg komt tegemoet aan kritiek rekenkamer Zangavond in Middelburg Hcöüjn De Duisenberg-Regeling: een zekere oplossing eb ,13 I HA MES INTERNATIONAL j Stadsraad wenst bushalte dichter bij Doniburgs verzorgingshuis HnnrMaurits Sep DOMBURG - Bij verzorgings huis Simnia in Domburg moet een bushalte komen. Dat is een wens van de stadsraad Dom burg. Bewoners en bezoekers moeten nu te ver lopen, vindt stadsraadslid J. Flipse. De dichtstbijzijnde haltes voor bewoners van Simnia en de aan leunwoningen en hun bezoekers staan nu bij molen Weltevreden aan de Roosjesweg en bij de Ra bobank aan de Singel. Flipse pleit ervoor een halte te maken op de hoek van de Brouwerij - weg en de Traverse. Volgens haar is die afstand beter te belo pen voor bewoners en bezoe- 1 kers. De gemeente kan geen besluiten nemen over bushaltes, zegt J. Bostelaar, kernwethouder voor i Domburg, maar is wel bereid te bemiddelen bij de provincie en busmaatschappij Connexxion. .De provincie gaat over de be- j reikbaarheid en Connexxion be paalt de route. De norm is dat in de bebouwde kom iedereen maximaal 500 meter moet lopen naar de dichtstbijzijnde halte." Voordat de gemeente zich gaat inspannen voor de bushalte, wil zij wel inzicht hebben in de be hoefte aan een halte dichterbij I Simnia, zegt de kernwethouder, j Bovendien moet dan nog eens I goed onderzocht worden of de j Brouwerijweg geschikt is als j busroute. Volgens Bostelaar is eerder gesteld dat daar geen bus sen doorheen mogen omdat het een woonstraat is. Bewoners van de Brouwers- buurt en Hopmande zijn niet te- gen een halte op de hoek van de Brouwerijweg en de Traverse, maar willen dan wel dat de bus vanaf Westkapelle via de Singel I en de Brouwerijweg gaat rijden. Enkelen vrezen dat als een nieu we halte dichter bij Simnia komt, Connexxion dan een rou- te zal kiezen via de Nijverheids- weg over een parkeerterrein door hun buurt. Dat zou niet al leen tot de komst van bussen lei- den, maar ook van auto's die naar het vakantiepark Buiten hof Domburg moeten. MIDDELBURG - In de christe lijke gereformeerde Gasthuis- kerk in Middelburg wordt vrij dag 9 december een advent-mu- ziek- en zangavond gehouden. De gemengde koren Jubilate Deo uit Middelburg en Ethan uitBorssele nemen er aan deel. De avond begint om 20.00 uur. Kerstzangavond ARNEMUIDEN - In de Neder lands Hervormde Kerk van Ar- nemuiden vindt zaterdag 10 de cember een kerstzangavond plaats. Vanaf 19.00 uur zingen het Christelijk Interkerkelijk Man nenkoor Fontanus, het kinder koor Jubilate en het gemengd koor De Lofstem. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Instellingen die subsidie ontvangen van de gemeente Middelburg moeten zich in de toekomst beter verant woorden. Vorige maand concludeerde de rekenkamer nog in een rapport dat het niet altijd duidelijk is of subsidies ook gebruikt worden waaiwoor ze zijn bedoeld. Op het gemeentehuis wordt al een tijdje gewerkt aan een nieuwe methode van subsidieverstrek king. Het plan is nu klaar. Instellingen die jaarlijks een be drag boven de 25.000 euro ont vangen, moeten vanaf 2007 een verklaring van een accountant laten zien. Verenigingen en in stellingen die minder dan 7000 euro krijgen, hoeven dat niet. Ze moeten wel verantwoorden wat er met het geld dat ze van de gemeente hebben gekregen, is gedaan. Op dit moment beslist de ge meenteraad over elke afzonder lijke subsidie. Dat wordt in de toekomst anders. De raad moet op grote lijnen bepalen wat er met de subsidieverstrekking moet worden bereikt. Ook inwo ners van de gemeente zouden in direct invloed kunnen uitoefe nen op wat er met het geld moet worden gedaan. Die invloed kun nen ze aanwenden via de wijkta- fels, vergaderingen die in elke wijk plaatsvinden. Inventarisatie Komend jaar wordt een inventa risatie gemaakt van alle subsi dies die worden verstrekt. Ook dat was een kritiekpunt van de door Inge Heuff ZIERIKZEE - Café De Gekroon de Suikerbiet in Zierikzee is dit jaar het enige Zeeuwse café dat de twaalfde editie van de Café Top 100 heeft gehaald. Café De Mug uit Middelburg staat van wege de nummer 1-notering van vorig jaar voor drie jaar in de eregalerij en is daarmee uitgeslo ten van deelname. Robbert Roggeband van 'De Biet' is trots op de notering. „Vo rig jaar kwamen we binnen op de 65ste plaats, nu zijn we geste gen naar 58", aldus Roggeband. Het succes van De Biet is vol gens hem ook te danken aan zijn team. „Het commentaar van de jury is dat ik wat te weinig aan wezig ben. Dat zie ik als een compliment voor Theo de Looze, Miriam 't Veer en het vas te groepje studenten dat helpt. rekenkamer; het is op dit mo ment niet mogelijk om op een rij tje te krijgen welke instellingen allemaal subsidie ontvangen. De rekenkamer constateerde bo vendien dat de dossiers niet al tijd volledig zijn. Ook accoun tantsbureau Deloitte had daar eerder al in een rapport op gewe zen. Om de uitvoering te verbete ren wil de gemeente onder meer een nieuw computersysteem aan schaffen. In 2004 keerde de gemeente bijna vijftien miljoen euro aan subsidies uit. Het grootste deel Zij weten de juiste sfeer in het café te brengen. Bovendien ben ik vaak wel op de achtergrond aanwezig." De Café Top 100 is een initiatief van het vakblad Misset Horeca. Van de 11.000 cafés in Neder land zijn er zo'n 475 anoniem be zocht door een van de zeventien daarvan werd besteed aan zo- genheten gemeenschappelijke re gelingen, samenwerkingsverban den met andere overheden, zo als de stadsgewestelijke brand weer. De komende tijd wordt onder zocht wat het precies kost om de gewenste veranderingen door te voeren. De gemeenteraad zal geld beschikbaar moeten stel len. Pas als de financiële gevol gen van de plannen helemaal duidelijk zijn, neemt de gemeen teraad een besluit. Voor het ko mend jaar verandert er niets. juryleden. De cafés zijn beoor deeld op gastvrijheid, sfeer en interieur, hygiëne, en productbe handeling en vakmanschap. Aan de Top 100 is een lijst van aanbevolen cafés toegevoegd. Hier zijn wel Café de Vriend schap uit Middelburg en Het An ker uit Hulst opgenomen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Vijftienduizend hier, tienduizend daar. En dan daar nog eens vijfduizend. Vlis- singen komt miljoenen tekort en denkt die ook bij kleine, sociale organisaties te kunnen halen. Blader de programmabegroting door en je belandt al snel bij de bladzijdes vol heroverwegingen. Naast de zescijferige bezuinigin gen springen ook vier- en vijfcij- ferige bedragen in het oog. Niet zelden richten gedupeerde organisaties zich tot het college en raadsleden. In pleidooien, en soms smeekbedes, om alsjeblieft van hun budget af te blijven. Het HVO, stichting voor huma nistisch onderwijs, deed dat om dat de gemeente voor het gods dienst- en humanistisch onder wijs een budget van 15.000 euro wil schrappen. „Dat is geen wijs besluit", vindt D. Krutwagen van het HVO „Andere gemeenten zien wel de waarde in van humanistisch on derwijs. Vlissingen kent de tradi tie zelf ook al vanaf de jaren ze ventig. Wat onze docenten doen, is betaald vrijwilligerswerk. Ik heb berekend dat ze voor 6 euro 18 per uur voor de klas staan. Een schijntje. De tranen schie ten me in de ogen als ik dat be drag zie." Nekslag Het Ikos, het interkerkelijk over leg in schoolzaken, maakt zich even druk. De Stichting Welzijn Ouderen ziet eveneens 15.000 eu ro aan zich voorbijgaan. Maar ook de straatmarkt moet eraan geloven, en de zomeractiviteiten voor de jeugd. Allemaal relatief kleine bedragen. Die de nekslag kunnen betekenen voor organi satie die toch al niet veel geld te besteden hebben. „Het gaat om kleine bedragen die voor een kleine club veel kunnen betekenen", zegt Krut wagen. „Ik heb het gevoel dat mensen uit de samenleving opzij worden gezet. Wat mensen aan elkaar bindt, trekt de gemeente hiermee uit elkaar. Dit is geen goede zaak voor het vertrouwen van de burger in de politiek." Wikken en wegen Wethouder P. van der Maden (fi nanciën) is zich ervan bewust dat juist kleine organisaties hard worden getroffen. „De vraag waarom we niet alleen grote organisaties aanpakken, is me vaker gesteld. Terwijl we juist nauwkeurig wikken en we gen om over een breed maat schappelijk veld overal wat weg te halen. Dat kan drastisch zijn voor sommige organisaties." Het kan ze de kop kosten, „Dat is een moeilijke afweging. Maar als we veel weghalen bij grote organisaties, vallen die in hun totaliteit om. Dan zijn nog meer mensen de dupe. Wij denken dat de organisaties nu overeind kun nen blijven, dat ze hooguit moe ten besparen op activiteiten." Op dat moment komt het aan op inventiviteit. „Misschien dat or ganisaties kunnen gaan samen werken. Of dat ze met meer men sen een gebouw benutten. Of sa men het vervoer regelen. In som mige hoeken valt nog best wat te bezuinigen." (Advertentie) '"A- meldkamer-service I INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING ■TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING LE WESTRAAT 13 GOES/KLOETINGE Bel; 0113-213720 Kijk voor informatie op www.dexialease.nl iéaseverlies 1/ eegalease Xj Consumenten bond zaterdag 3 december 2005 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie ;Stationspark 28 jPostbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Schrijvers Johan den Hollander (links) en Hans Sakkers (rechts) met burgemeester Schouwenaar in de atoomschuilkelder in de parkeergarage. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Iets meer dan vijf jaar na de oplevering van de atoom schuilkelder in Middelburg viel de muur in Berlijn. De koude oorlog was voorbij. De kelder, onderdeel van par keergarage De Geere, is nooit als schuil plaats gebruikt. Hans Sakkers en Johan den Hollander maakten een boek over de schuilkelders in Middelburg. Want de Geerekelder was niet de enige schuilplaats tegen atoomdreiging, ook onder het gebouw van Delta, onder het kantoor van de provincie aan het Groe ne Woud en onder de oude brandweer kazerne aan de Looierssingel zijn schuil kelders. Het zijn er zoveel dat Sakkers spreekt van een 'schuilkelderagglomera tie'. „Zo'n concentratie van schuilkel ders in een provinciestad is nergens in Nederland terug te vinden." Schuilkelders werken op de lachspie ren, heeft Sakkers gemerkt. „Ook toen de kelder nog gebouwd moest worden, werd er al cynisch over gedaan. In de kelder was geen eten, maar het was wel de bedoeling dat mensen er twee dagen bleven. Raadslid Kamermans vroeg in de gemeenteraadsvergadering aan de burgemeester of mensen tussen de fall-out door boodschappen moesten doen bij Trefcenter, zoals de Konmar toen nog heette." In de onderste verdieping van de par keergarage was plaats voor maximaal 12.000 mensen. Dat aantal was eigen lijk te hoog, want mensen hadden per persoon maar 35 vierkante centimeter ter beschikking. Tamelijk krap, stelde ook burgemeester Koos Schouwenaar gisteren in de toiletruimte vast. „Hoe kun je eigenlijk bij het toilet komen als je met zoveel mensen in die garage staat?" Slachthuis Over meer dingen was slecht nage dacht, heeft Sakkers ontdekt. De kelder heeft bijvoorbeeld maar twee ingangen. „Dat trappenhuis zou in geval van nood een slachthuis geworden zijn.Wie be paalde wanneer de garage vol was? En wat moest er met de auto's gebeuren als mensen in paniek de garage in wilden? Voor de deur die de kelder luchtdicht had moeten kunnen afsluiten, staat vrij dag een Mercedes. „Er is toen niet nage dacht over hoe je een volle garage zo snel mogelijk leeg krijgt." Bezoekers van de parkeergarage kun nen als ze goed kijken nog zien dat de kelder een koude-oorlogverleden heeft. Maar het meeste is te zien in ruimtes die voor bezoekers verborgen blijven. Achter een dikke ijzeren deur gaan 232 toiletten schuil. Er liggen ook stapels ■inklapbare bedden. In een andere ruim te staan installaties die de lucht moes ten zuiveren van giftige stoffen. De bouw van de kelder riep destijds ver zet op. Sakkers: „Op het moment dat het bekend was dat er een schuilkelder zou komen, werd meteen de SSSAM op gericht, de Stichting Samenwerking Stop Atoomschuilkelder Middelburg. Een actie leverde binnen acht uur acht honderd handtekeningen op." Het was midden jaren tachtig, de tijd van de massale demonstraties tegen kernwa pens. Die protestbeweging ging hand in hand met het verzet tegen schuilkel ders, signaleert Sakkers. Volgens Sakkers heeft het Middelburg se gemeentebestuur de raad in 1982 on der druk gezet. De gemeente kon een subsidie krijgen voor de bouw van de kelder, maar de raad moest wel binnen tien dagen beslissen. Zonder de subsi die werd de ontwikkeling van het Gee- regebied financieel onmogelijk omdat een bank zich uit het project had terug getrokken. Sakkers toont aan dat er al jaren gesproken werd over de bouw van een atoomschuilkelder in Middelburg. Dat er subsidie te halen viel, was ook al minimaal een jaar bekend. Sakkers wil dat de schuilkelders op de gemeentelijke monumentenlijst worden geplaatst. „De Koude Oorlog heeft een enorme impact gehad op de samenle ving. Ik wil graag dat men daarbij stil staat, dat men niet onbewust dingen gaat weghalen." De Geerekelder is de enige atoomschuilkelder voor publiek in Zeeland. Het is één van de 25 atoom parkeerkelders in Nederland. „De kelder was eigenlijk bedoeld voor passanten, voor winkelend publiek. Middelburgers werden geacht zelf een schuilplaats bij hun huis te bouwen. Als er een bom op het Sloe zou vallen, zou je hier misschien wel kunnen overleven, maar tegen een voltreffer met een atoombom is natuurlijk niets bestand. De vraag is of je dan niets moet doen als overheid. Aan de andere kant is al les wat je doet is eigenlijk onzin." Hans Sakkers en Johan den Hollander, Schuilkelders in Middelburg, ISBN: 9080090093, verkoopprijs €16. INTRODUCTIEAANBIEDING De veerdienst OOSTENDE - RAMSGATE vaart weer!! Retourpassage auto 4 pers., met TRANSEUROPA FERRIES incl. overnachting in typisch Engelse Inn met ontbijt. 70 p.p. (bij 2 pers. 95 p.p.) Thames Travel International Informatie en reserveringen 0118 47 44 77 Of surf naar: www.britainacross com (Advertentie) Spectaculair kerstfeest vieren op de boulevard in Vlissingen! Bel voor onze kerst en nieuwjaarsspecial! Op beide kerstdagen keuze uit: Begane grond: een heerlijk 7 gangen kerstdiner j-q met tussendoor J7/JU 2 live optredens c A^ion le etage: een heerlijk 5 gangen diner buffet dansant, met non stop live .n muziek van Ex-pose 49,50 www.hotelarion.nl 0118 - 410 502 Werkstraf voor diefstal fles port MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 22-jarige man uit Vlissingen voor een winkeldiefstal 28 uur werkstraf opgelegd. De Vlissinger stal op 5 juli in de plaatselijke supermarkt een fles port van 7,99 euro. Drankrijder moet half jaar cel in MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Axel komt door zijn alcoholverslaving regelmatig in contact met jus titie. Gisteren moest hij zich bij de rechtbank in Middel burg voor de zoveelste keer verantwoorden voor een ver keersdelict waarin drank een rol speelde. Omdat de Axe laar nog in zijn proeftijd zat van een half jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf, hing hem een forse straf boven het hoofd. Politierechter A. Gaakeer legde de zes maanden celstraf op, plus twee weken extra wegens het dronken rij- den op zijn scooter en het negeren van een rijverbod. De man gaf op 13 augustus in Axel geen voorrang aan een vrouw met kind op een fiets. Zij hielden aan de aanrij ding geen letsel over. Raadsman A. Cambier vond dat een opname in een verslavingskliniek de enige oplossing was om zijn cliënt van zijn verslaving af te helpen. Diefstal tien tubes tandpasta VLISSINGEN - In een winkelpand in de Lange Zelke in Vlissingen is gisteravond even na zessen een 42-jarige Vlissinger aangehouden wegens winkeldiefstal. De man had tien tubes tandpasta, met een totale waarde van 8,90 euro, gestolen. Crisis in CDA Kapelle KAPELLE - Het CDA in de gemeente Kapelle is in een crisis verzeild geraakt, nadat leden donderdagavond een vernieuwing van de kandidatenlijst voor de raadsverkie zingen hebben afgeschoten. Het afdelingsbestuur is afge treden en op de kandidatenlijst staan maar vier namen van mensen die ook raadslid willen worden. Het afdelingsbestuur wilde een forse vernieuwing door voeren. E. Damen uit Kapelle was als nieuwkomer direct als nummer één op de ontwerp-kandidatenlijst gezet. Wet houder G. Burger uit Wemeldinge, vier jaar geleden nog lijsttrekker, was op een onverkiesbare achtste plek ge plaatst. Van de huidige vier raadsleden stond er slechts één op een zekere verkiesbare tweede positie, de dit jaar pas aangetreden Kapellenaar M. Eversdijk. Toen de CDA-leden donderdagavond toch Burger tot lijst trekker kozen, trok Damen zich terug. Ook andere nieu welingen van de ontwerp-lijst hielden het voor gezien. Het CDA Kapelle heeft straks mogelijk niet eens voldoen de kandidaten heeft om alle raadszetels én een wethou- derspost in te vullen. Alleen de eerste vier mensen op de nu nog voorlopige lijst willen daadwerkelijk in de raad zitting nemen. Vernielingen aan strandpaviljoen NIEUWVLIET - Aan een strandpaviljoen in Nieuwvliet zijn donderdagavond rond half tien vernielingen aange richt. De toegangsdeur en een ruit werden vernield. Toen de daders kans zagen om de toegangsdeuren te openen, ging het alarm af, waarna zij op de vlucht zijn geslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13