Veere moet ondernemers helpen Koopzondag! fl Adedia@A1arkt Vlissingen speelt met heffing op zeker MIDDELBURG Morgenkoopzondag! bin n9n uit Voorzitter ondernemersverenigingen pleit voor betere samenwerking Zondag 4 December koopzondag Gel de Jonge Hoek van Dijke Leerlingen lopen voor Paardoes Alternatief van PvdA voor forse stijging afvalheffing Objginals [Redactie: 0113-315649 Iwww.pzc.nl E-mail:redacties pzc.nl Postbus 31.4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 december 2005 ^■VERSCH£SRE Vervanging sluisdeuren Veere VEERE - De grote sluis in Veere is volgende week ge stremd voor het scheepvaartverkeer. Daarom kunnen al leen schepen met een lengte tot zestig meter, een breedte tot 7,45 meter en een diepgang tot 2,80 meter van het Ka naal door Walcheren naar het Veerse meer. De ebdeuren van de grote sluis worden gewisseld. De deu ren waarmee nu wordt geschut, gaan eruit voor onder houd. Ze worden vervangen door de reservedeuren. Boete voor helen brilmontuur MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A Gaakeer heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Goes voor heling van een brilmontuur veroordeeld tot 190 euro boete. De man kwam vorig jaar in november bij een opti cien in Goes met een montuur zonder glazen. Het mon tuur, ter waarde van 299 euro, zou afkomstig zijn van een andere winkel. De bedrijfsleidster nam daarop contact met die opticien. Die verklaarde zo'n montuur te missen en deed aangifte van diefstal. De bedrijfsleidster kwam gisteren als getui ge haar eerder afgelegde verklaringen bevestigen. De ver dachte zei het montuur via de marktplaats te hebben ge kocht. De politierechter kon diefstal niet hard maken, maar vond de heling wel bewezen. Dubbele werkstraf voor Clingenaar MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Clinge voor diefstal van een aggregaat veroordeeld tot 64 uur werkstraf. Omdat de man in de proeftijd van een eerdere veroordeling zat, kreeg hij bovendien nog zestig uur extra werkstraf opgelegd. De man nam vorig jaar op 3 november een aggregaat weg uit een schaftkeet in Clinge. Zelf verscheen hij niet op de rechtszitting. Zijn raadsman had voor de derde keer uit stel van de zaak gevraagd, maar dat verzoek werd afgewe zen. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. Kattenoverschot in Z-Vlaanderen TERNEUZEN - De Dierenbescherming in Zeeuws-Vlaan deren zit in haar maag met een kattenoverschot. De Die renbescherming kreeg dit jaar al meer dan zevenhonderd katten binnen. Voor de tamme poezen zijn vaak opvang centra beschikbaar, maar de verwilderde en schuwe kat ten wil niemand hebben. „We worden overstelpt met ver wilderde katten. Ze komen hoofdzakelijk van campings, waar vakantiegangers hun dier hebben achtergelaten. We zijn nu volop aan het vangen, om de dieren in te enten en te castreren of steriliseren. Als de campinghouders niet willen dat de katten daarna worden teruggebracht, rest ons maar één ding: afmaken", zegt voorzitter A. Eefting. (Advertentie) (Advertentie) is gezellig winkelen (Advertentie) www.mediamarkt.nl LCD PLASMA TV DVD HIFI WITGOED COMPUTER FOTO CD TELECOM zeeuwse almanak Na een pittige voetbaltrai ning en een hete douchebeurt ging de Temeuzenaar voor de spiegel staan. Tien uur 's avonds, over anderhalf uur naar bed, maar voor die paar pinten in de kantine moet je er natuurlijk nog even op en top uitzien. En dus smeerde hij een halve pot gel in zijn haar. „Er komen vast nog wel wat vrouwen binnen", grapte een medespeler. Waarop een der de verbaasd opkeek. „Dat doet ie met voor de vrouwen hoor! Hij moet straks zijn hond nog uitlaten!" Genieten komt van Binnenuit. EEN LEUKE PRIJS ZIT U GOED BIJ JORI Promotieactie: van 15 oktober tot 15 december 2005 modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl Nadat de leerlingen van de CSW de cheque van 4000 euro bij Paardoes hadden overhandigd, gaf trouwe bezoeker Gert Stolk hen wat uitleg over paarden. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - Manege Paardoes weet nog niet hoeveel geld de verzekering uit keert om de afgebrande veldschuur te herbouwen. De 4000 euro die leerlingen van de CSW bij elkaar hebben gelopen, komt zeker van pas. Zo'n dertig scholieren van de Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren in Vlissingen hebben gisteren een cheque voor 4000 euro overhandigd. Zij hebben dat geld ingezameld met een sponsor loop. Pakweg driehonderd leerlingen van de CSW-vestiging aan de Coorte- laan in Vlissingen hebben in november meegedaan aan een dropping. Zij liepen van Valkenisse over het strand terug naar Vlissingen. Een tippel van twee uur, maar voor het goede doel. Beheerster J. Delfos van de manege voor gehandicapten van Paardoes was blij met de actie. Dat geld kan Paardoes volgens haar heel goed gebruiken voor de nieuwe veldschuur. De oude schuur is in augustus afgebrand. De schade be draagt zo'n 150.000 euro. Delfos ver wacht niet meer dan een ton te krijgen van de verzekering. „De schadeafhande- ling is nog niet rond. We denken dat dat voor het einde van het jaar wel lukt. Dan gaan we zo snel mogelijk beginnen met de herbouw. We hebben de vergun ning daarvoor al aangevraagd." Sinds de brand wordt het hooi opgesla gen onder plastic op het weiland bij de manege. „Dramatisch is dat", vertelt Delfos. „Zeker met dit slechte weer. Het zeil wappert los en de tractoren rij den het weiland kapot." rinor Maurits Sep ROUDEKERKE - De gemeente Veere moet ondernemers niet be lemmeren met allerlei regels maar hen juist stimuleren iets nieuws te gaan doen. Op hun beurt moeten de ondernemers ook eens werkelijk laten zien dal ze nieuwe dingen kunnen en willen opzetten. Die dubbele boodschap brengt C. Zuiddam, de nieuwe voorzitter van de Fe deratie Ondernemersverenigin gen Veere (FOV). £uiddam uit kritiek op de be reidwilligheid van de gemeente Veere om ondernemers te hel ipen. „In essentie zou het moeten gaan om het denken in kansen in plaats van het denken in be- liemmeringen. Er wordt door de gemeente niet gekeken naar hoe zij voorwaarden kan scheppen om ondernemers te laten onder nemen Er wordt vooral geke ken naar de bestaande regels om deze te handhaven." Het gaat dus vooral om de houding die ambtenaren uitstralen, Vindt Zuiddam. Zij moeten met alleen dingen tegenhouden om dat die niet voldoen aan de re gels, maar ook meedenken over alternatieven. „Ambtenaren heb ben van zichzelf het beeld dat ze hun werk goed doen, maar on dernemers ervaren dat vaak als belemmerend. Ik heb met ambte naren gesproken maar hun zelf beeld klopt niet met het imago dat ze hebben." Mede schuldig Omgekeerd hebben onderne mers ook een verkeerd zelf beeld, meent Zuiddam. Zij zijn volgens hem mede schuldig aan de ontstane situatie. „De ver meende ondernemerszin van on dernemers in Veere is eigenlijk helemaal niet zo groot. Met na me in de toeristische sector en de aanverwante dienstverlening is sprake van gemakzucht." Tientallen jaren lang hoefden re creatie-ondernemers nauwelijks moeite te doen om toeristen bin nen te halen, stelt Zuiddam vast. Dat heeft ertoe geleid dat ze afwachten en niet inspelen op trends. Als nieuwe voorzitter van de Federatie van Onderne mersverenigingen Veere - een koepel van alle lokale onderne mersverenigingen in de gemeen te - wil Zuiddam de impasse doorbreken. Vandaar zijn dub bele boodschap richting zowel gemeente als ondernemers. „Ik ben geen missionaris. Ik vind ge woon dat de gemeente innova tief ondernemen mogelijk moet maken Ondernemers moeten voeling houden met de markt en snel reageren op trends. De over heid moet daarmee rekening houden." Zuiddam onder schrijft bovendien de kritiek van de Kamer van Koophandel op het woud aan regels en wet ten. Ook die zijn een belemme ring voor veel ondernemers. „Er zit veel dor hout tussen dat weg kan. De gemeente moet de eer ste stap zetten door regels af te schaffen. Dat verkort voor on dernemers de tijd tussen visie en realisatie van een plan. Het duurt nu soms jaren voordat iets kan worden uitgevoerd." Veel regels dienen ter bescher ming van de burgers. Zuiddam accepteert dat. „We hebben in onze democratiel samen de re gels gemaakt. Ondernemers zijn ook burgers en zijn dus niet te gen regels. Maar regels moeten geen doel op zich zijn." Man gewond bij bedrijfsongeval op zeesleper TERNEUZEN - Een man uit België is gisterochtend gewond- geraakt bij een ongeval tijdens reparatiewerkzaamheden op een zeesleper in Terneuzen. Het slachtoffer stond bij een ta kel en trok deze aan om een as te tillen die in de machinekamer gerepareerd moest worden. De ze takel was met het ketting- blok bevestigd aan een stalen brandtrap. Hierbij is vermoedelijk de span ning op de brandtrap te groot ge worden, waardoor een las van de trede het begaf. Het blok sloeg los tegen het hoofd van het slachtoffer. Het slachtoffer liep een hoofd wond op. en is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De arbeidsinspectie is over het irbeidsongeval in kennis ge steld. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen voelt zich min of meer gedwongen de afvalstoffen heffing volgend jaar met ruim 100 euro per huishouden te ver hogen. Doet ze dat niet, dan be staat volgens wethouder P. van der Maden (WD, financiën) de kans dat de gemeente geld moet inleveren aan het Rijk. De Vlissingse gemeenteraad moet de begroting nog wel goed keuren. Daarover wordt medio december in twee begrotingsra den gesproken. De fracties bera den zich op wijzigingsvoorstel len om het tekort van 5,8 mil joen euro aan te pakken. Want een aantal is het niet eens met de manier waarop de verhoging van de tarieven voor de gemeen telijke afvalstoffenheffing tot 300 euro per huishouden wordt doorgevoerd. Burgers redeneren dat zij moe ten boeten voor de financiële problemen van het stadhuis. De verhoging van de afvalstoffen heffing levert de gemeente Vlis singen 2,1 miljoen euro op. Ze denken: zo kan ik elke begroting sluitend maken? „Ik wil het graag verklaren. Daar ben ik ook al een tijdje mee bezig. Ik beantwoord veel mailtjes van bezorgde burgers. Dat zie ik als mijn plicht Ik merk trouwens dat ik de be zorgdheid of irritatie voor een groot deel wegneem als ik onze beweegredenen voor deze lasten- zet. Van 195 euro naar 300 euro verhoging zorgvuldig uitleg.is een forse verhoging. Wat is de uitleg dan? „Afvalverwijdering kost de ge meente jaarlijks 6 miljoen euro. De inkomsten zijn 4 miljoen eu ro. Dus slechts 65 procent van de kosten die we maken wordt gedekt. Het Rijk en ook de ge meenteraad heeft altijd aange drongen op een 100 procent kos tendekkende heffing voor afval verwijdering. Dat betekent dat we naar 300 euro voor huishou dens moeten gaan." De gemeenteraad had toch op een stapsgewijze verhoging inge- „Wij hadden ook liever een tus senstap gemaakt, maar we heb ben wel met een groot tekort af te rekenen. Daar komt bij dat het Rijk in 2006 het gebruikers deel van de onroerendzaakbelas- ting (ozb) afschaft. Daardoor krijgen we 2,8 miljoen euro min der geld binnen. Het Rijk com penseert dat verschil met 2,2 miljoen euro. Dat leverde nog een tekort op van bijna 6 ton. Het Rijk zag in dat gemeenten in het land worstelden met dit verlies aan inkomsten en liet er nog een keer een berekening op los. Vlissingen krijgt alsnog een door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van de PvdA ziet moge lijkheden in de begroting om de lastenverhoging via de afvalstof fenheffing niet met 105 euro maar met 37 euro per huishou den te verhogen. Daarvoor dient het een voorstel in dat in de begrotingsraden van 13 en 15 december wordt be sproken. De PvdA neemt geen genoegen met het argument van B en W dat inwoners weinig zullen mer ken van de verhoging, doordat een deel van de onroerendezaak- belasting wordt afgeschaft. De PvdA vindt dat daarvoor het be lastingvoordeel niet is bedoeld. Wethouder P. van der Maden (fi nanciën) heeft de fractie er niet van kunnen overtuigen dat de gemeente de verhoging van de afvalstoffenheffing moet door voeren om een extra uitkering van het Rijk te behouden De PvdA heeft geen helderheid gekregen of het Rijk aan die uit kering de voorwaarde heeft ver bonden dat de kosten en de in komsten die te maken hebben met afvalverwijdering in even wicht met elkaar moeten zijn. eenmalige bijdrage van ruim 9 ton. Gevolg is dat we ongeveer 4 ton dit jaar overhouden. Die wil len we als een risicobuffer toe voegen aan de algemene reserve. Want zo hoog is die niet voor Vlissingen. Kan die vier ton niet gebruikt worden om de tarieven voor de afvalstoffenheffing te verlagen? „Nee, daar heeft het Rijk een stokje voor gestoken door voor waarden te stellen aan die extra uitkering. De kans bestaat dat deze bijdrage versneld door het Rijk wordt afgebouwd, als Vlis singen nog ruimte heeft om de gemeentebelastingen te verho gen. We moeten dus naar 100 procent kostendekkende afval verwijdering toe." De kans bestaat, zegt u. Kunt u niet duidelijker zijn? Het Rijk zegt niet dat de gemeenten de in komsten van de ozb die ze mislo pen, maar moeten verhalen op de burgers. „Dat klopt. Maar we willen ze ker niet de compensatie van het Rijk mislopen In officiële stuk ken wordt niet meer duidelijk heid gegeven dan dat de over heid rekening houdt met een snellere afbouw van de compen satie voor die gemeenten die niet voor een volledige kosten dekkende rioolheffing zorgen. We spelen op zeker." pagina 13 Vlissingen snijdt in groot en klein (Advertentie) ■Haaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11