Betalen wordt goedkoper in EU PZC Verhofstadt steekt zijn nek uit met pleidooi voor sterk Europa Mabel bekritiseert aidsbeleid Amerika Ififiilïïili'iU Akkoord over EU-begroting Banken verliezen monopolie op grensoverschrijdende transacties Ook verzorgers krijgen waakuren doorbetaald Nog vijf mensen vast voorzelfmoordaanslag Belgische vrouw Eerwraak wordt breder vervolgd Vulkaan Popocatepetl spuugt as en stoom Eis levenslang voor moord op Munir A-MERKEN SANITAIR TEGEN ABSOLUTE BODEMPRIJZEN Geen restpartijen of dumpzaak! Maar... Alle A-merken voor de allerlaagste prijzen. Dat is Sani-Dump. Het enige wat wij dumpen is de prijs! vrijdag 2 december 2005 door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie wil elektronisch betalen binnen de EU een stuk eenvoudi ger en goedkoper maken. Euro pees Commissaris McGreevy (in terne markt) heeft daartoe giste ren een voorstel gepresenteerd. Als de lidstaten akkoord gaan, is het rond 2010 net zo makke lijk, net zo goedkoop en net zo zeker om goederen of diensten in het buitenland te kopen en te betalen met een creditcard als nu in eigen land al het geval is. In het voorstel van McGreevy verliezen de banken het monopo lie op dit soort grensoverschrij dende betalingen. Ook verzeke raars, supermarkten en telefo niebedrijven mogen in de toe komst elektronische betalingen tussen verschillende EU-landen verrichten. De Ierse eurocom missaris verwacht een forse toe name van de concurrentie op het gebied van elektronisch beta lingsverkeer en daardoor veel la gere kosten voor de burger. De kosten die banken hun klan ten in rekening brengen voor be talingsopdrachten verschillen nu nog enorm binnen de EU. De gemiddelde klant van een Neder landse bank is met 34 euro per jaar het goedkoopst af, maar in Italië kan het oplopen tot 252 eu ro per jaar. Volgens berekeningen van Mc Greevy zullen de Europese con sumenten jaarlijks zo'n 50 tot 100 miljard euro minder kwijt zijn aan dit soort transacties als het voorstel wordt overgeno men. De totale omvang van het elek tronisch betalingsverkeer in de EU wordt geschat op 53 biljard euro per jaar. Nu heeft elke lid staat nog eigen betalingssyste men. De extra kosten van beta lingen tussen verschillende lid staten zijn daardoor onnodig hoog en maken zo'n 2 tot 3 pro cent van het bruto binnenlands produkt uit. Snelheid In het voorstel van McGreevy staat bovendien dat banken of andere financiële dienstverle ners in de toekomst maximaal twee dagen mogen doen over een grensoverschrijdende elek tronische betaling. Als iemand op maandag betaalt, moet het geld uiterlijk dinsdagavond op de rekening van de buitenlandse ontvanger staan. Banken wilden minstens drie door Ton van Lierop BRUSSEL/LUXEMBURG Ook verzorgend personeel in in stellingen voor bejaarden en ge handicapten valt onder de Euro pese regels voor wachttijden en dient tijdens zogeheten waak uren gewoon loon te ontvangen. Dat besloot het Europees Hof van Justitie gisteren na een klacht van een Franse verpleger in een instelling voor gehandi capten. Deze was ontslagen, om dat hij eiste dat nachtelijke waakuren ook zouden meetellen bij de totale arbeidstijd. „Deuren van aanwezigheid moe- BRUSSEL - Justitie in Brussel houdt nog vijf van de veertien personen vast die woensdag wer- den gearresteerd bij huiszoekin- I gen nadat het nieuws naar bui- i ten kwam dat een Belgische 1 vrouw drie weken geleden in Irak een zelfmoordaanslag heeft gepleegd. Dat maakte de Brusselse justitie gisteren bekend. Van de woens- aangehouden personen is er één onder voorwaarden vrijgela ten en zijn er acht helemaal vrij. Alle arrestanten zouden banden hebben met een netwerk dat in België vrijwilligers zoekt voor zelfmoordaanslagen in Irak. heeft geschokt gerea geerd op het nieuws over de zelf moordactie van eigen bodem. Het ging om een 38-jarige tot de BRUSSEL - Niet alleen de direc te daders van eerwraak dienen vervolgd te worden, maar ook fa milieleden en bekenden die bij een eremoord hebben geholpen. vindt het voltallige Euro pees Parlement, dat gisteren een oproep ondersteunde tot een be tere bestrijding van eerwraak van PvdA-europarlementariër van Turkse origine Bozkurt. De oproep van Bozkurt komt jen dag nadat tal van Turkse en Koerdische organisaties een handtekeningenactie tegen eer- Taak zijn begonnen „Soms ajn hele families betrokken bij mrwraak", aldus Bozkurt. •Zelfs als het moeilijk is bewijs krijgen tegen een hele fami- -é moeten ze wel vervolgd wor sen. Zo laat je als Openbaar Mi- toterie zien dat het absoluut on- ianvaardbaar is aan te zetten tot eerwraak." Bozkurt vraagt ook om een bete- coördinatie van de aanpak ;in eerwraak, waarbij samen- •erking nodig is met landen •waar men al langer daarmee ge- mfronteerd wordt. Het is een ttropees probleem en we moe- n het gezamenlijk aanpak- <n." ANP werkdagen de tijd hebben voor dit soort betalingen, omdat het ze anders teveel geld zou kos ten. McGreevy is niet onder de in druk van dat argument. „Als banken het te duur vinden, moe ten ze dit soort transacties maar aan andere dienstverleners over laten Ze hebben nu een grote voorsprong. Ze moeten de uitda ging gewoon aangaan", aldus de Ierse eurocommissaris. Volgens hem zal het grensoverschrij dend betalingsverkeer fors toe nemen als allerlei bestaande ju ridische en bureaucratische be lemmeringen wegvallen. De bur ger zal dan sneller geneigd zijn om goederen en diensten in het buitenland te kopen en dat komt de werking van de interne markt in de EU ten goede, aldus McGreevy. GPD ten echter in hun geheel als ar beidsuren worden verrekend", stelt het Hof in een verklaring. Eerder had het Hof ook al beslo ten dat wachttijden voor brand weerlieden, artsen, ambulance personeel en verplegers op een eerste hulpafdeling als arbeids uren gelden. Daardoor mogen zij inclusief de ze waakuren op grond van Euro pese regels niet langer dan 48 uur werken. De uitspraken van het hof baren veel lidstaten zorgen. Ze willen dat de Europese regels veran derd worden, zodat de 'slaap- diensten' niet langer als werk tijd gelden. ANP islam bekeerde vrouw, Murielle Degauque. Volgens Belgische kranten zou de vrouw tot de islam bekeerd zijn bij haar eerste huwelijk met een Algerijn. Bij haar tweede hu welijk met de Marokkaanse Belg Hissam Goris trad de radi calisering in. ANP Krant meldt driehonderd vluchten CIA naar Europa LONDEN - Vliegtuigen van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zijn ruim driehonderd keer op Europese vliegvelden geland. Dat meldde gisteren The Guar dian. De Britse krant baseert zich op logboeken met vluchtge- gevens van in totaal 26 toestel len die de CIA gebruikt. Uit de gegevens kan niet wor den opgemaakt of de CIA deze vluchten gebruikte voor het ver voer van vermeende terroristen naar Oost-Europese landen voor verhoor. Volgens geruch ten gebruiken de Amerikanen Europese vliegvelden tijdens tus senstops. De Europese Unie heeft Washington inmiddels om opheldering gevraagd. Volgens de informatie van The Guardian heeft de CIA onder meer 96 tussenstops in Duits land gemaakt, tachtig in Groot-Brittannië en vijftien in Tsjechië. ANP MEXICO CITY - De ruim vijfduizend meter hoge vulkaan Popocatepetl spuugt een wolk van as en sloom uit in de Mexicaanse provin cie Puebla De plaatselijke autoriteiten waarschuwden omwonenden gisteren dat zij zich moesten beschermen tegen de asregen waar mee de eruptie gepaard ging. foto Pedro Pardo/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - De eerste zin van zijn 'Manifest' telt slechts vier woorden: 'Europa is in crisis'. Maar de Belgische premier Ver hofstadt zou zijn aard verlooche nen als hij daar geen oplossing voor had. Zeventig pagina's ver der heeft hij de crisis opgelost en staat er een nieuw Europees project op poten, een unie waar de burger volgens hem wél mee uit de voeten kan. 'Manifest voor een nieuw Euro pa' is de provocerende onderti tel van het pamflet dat Verhof stadt schreef. Europa is traag, technocratisch, politiek ver deeld en economisch zwak, con stateert hij. Geen wonder dat de burger er niet in gelooft. „Voor de jongere generaties gaat er geen bezieling uit van Europa." Zijn conclusie: alleen een daad krachtige 'Verenigde Staten van Europa' kan het tij keren. Europa moet ophouden te betut telen en de lidstaten moeten zelf doen wal ze het beste kunnen, meent Verhofstadt. De Unie moet zich concentreren op een aantal kerntaken. Voorop staat de aanpak van de sociaal-econo mische problemen, de globalise ring en de vergrijzing. Een Europees leger en een Euro pese diplomatie moeten voorko men dat de EU ooit nog machte loos moet toezien bij conflicten in haar buurt. Verhofstadt noemt ook de aanpak van crimi naliteit en terrorisme, technolo gie en onderzoek. „Alleen als we op deze terreinen tot een geza menlijke aanpak komen, zal Eu ropa meetellen in de wereld." Bevlogenheid De Belgische premier is de eer ste regeringsleider die, na het fiasco met de Europese Grond wet, zijn nek uitsteekt en 'met een visie voor de toekomst komt De schrijver Verhofstadt geeft zijn bevlogenheid de volle ruimte, maar de politicus Ver hofstadt weet hoe moeilijk de praktijk is. De lidstaten hebben geen ge meenschappelijk antwoord op de vraag waar het met Europa heen moet. Juist op de gevoelige terreinen die de Belgische pre mier noemt, willen zij geen macht afstaan ..Sommige lan den zien de EU alleen als een economisch samenwerkingsver band of, erger nog, een geld kraan", constateert Verhof stadt. GPD Guy Verhofstadt: De Verenigde Staten van Europa. Manifest voor een nieuw Europa - Uitge verij Houtekiet door Saskia Gaster DEN HAAG - Tijdens een con gres in het kader van de interna tionale Wereldaidsdag in Am sterdam bleek gisteren dat de Europese Unie en de Verenigde Staten zeer verschillend denken over de manier waarop de ziek te moet worden bestreden. Zo uitte prinses Mabel, die zich al jaren bezighoudt met de strijd tegen aids en hiv (het vi rus dat aids kan veroorzaken), zware kritiek op de Amerikaan se regering. President Bush en zijn regerings ploeg belemmeren volgens de echtgenote van prins Johan Fri- so de strijd tegen aids onder druggebruikers. Verder zouden de Amerikaanse bestuurders prostituees stigmatiseren. De kritiek heeft al geleid tot een rechtszaak, die werd aangespan nen door het Open Society Insti tute, waar de prinses voor werkt. In de zaak gaat het erom dat de regen ng-Bush alleen or ganisaties financiert die een ver klaring tekenen waarin zij zich expliciet uitspreken tegen pros titutie. „Sekswerkers zijn vaak het slachtoffer van stigmatisering, geweld en discriminatie" en nu worden „organisaties die deze mensen helpen met Amerikaans overheidsgeld verplicht om deze mensen expliciet te veroorde len", zei de prinses. De Open Society hoopt met de rechtszaak te bereiken dat de an- tiprostitutïeverklaring ongrond wettelijk wordt verklaard. De prinses zei verder dat de VS po gingen ondernemen om alle ver wijzingen naar schone naalden uit documenten van de Verenig de Naties te halen, hoewel we tenschappelijk is bewezen dat spuitenomruil helpt in de strijd tegen de verspreiding van aids onder druggebruikers. Bijval De aidsbestrijder van koninklij ken huize staat niet alleen met haar kritiek op de Verenigde Staten. „We zijn zeer ongerust over de terugkeer van partijdige of incomplete boodschappen over hiv-preventie, die niet be rusten op bewijzen en die slechts beperkt effectief zijn", stelde de EU in een verklaring. „Wij, de Europese Unie, geloven stellig dat hiv-preventie alleen succesvol kan zijn door alle be naderingen te gebruiken waar van we weten dat ze effectief zijn en niet door slechts één of enkele selectieve acties te onder nemen." ANP Geweld bij verkiezingen Egypte CAIRO - Aanhangers van de oppositie zijn gisteren slaags geraakt met de oproerpolitie in de laatste ronde van de ge faseerde parlementsverkiezingen in Egypte. Volgens de mensenrechtenorganisatie EOHR schoot de politie -in Baltim ten noorden van de hoofdstad Cairo een aanhan ger van de linkse politicus Hamdin Sabahi dood. Ook zou de politie honderden mensen de toegang hebben ontzegd tot stembureaus in plaatsen waar de Moslim Broederschap (MB) en andere oppositiepartijen veel aan hang hebben. Vorig weekeinde pakten de autoriteiten al honderden leden van die organisatie op. ANP/RTR Huisdieren Japan krijgen luxehotel TOKIO - Japanse huisdieren kunnen tijdens de vakantie van hun baasjes voortaan ook zelf genieten van het leven in een echt vijfsterrenhotel met tip top verzorging. Het luxeverblijf opende gisteren zijn deuren op het vliegveld Narita bij de hoofdstad Tokio. 'The Pet Inn Royal' biedt plaats aan 250 huisdieren, zo-' wel honden en katten als hamsters en konijntjes. Zelfs fretten zijn welkom. Het hotel beschikt over 170 kamers, waarvan de prijs varieert tussen de 30 en 120 euro. ANP Navo staakt hulpactie Pakistan ISLAMABAD - Pakistan zal de Navo niet vragen de hu manitaire missie in het aardbevingsgebied te verlengen. Verwacht wordt dat de militairen begin januari vertrek ken. De Navo had voor de activiteiten in Pakistan een mandaat van negentig dagen gekregen. De Navo zette vanaf 11 oktober twee luchtbruggen op naar Pakistan voor de levering van hulpgoederen. In het kader van deze hulpoperatie stuurde Nederland een veld hospitaal vanuit Afghanistan. In de omgeving Bagh in de deelstaat Kashmir geven de Nederlandse militairen medi sche hulp aan aardbevingsslachtoffers. ANP/RTR Opnieuw vogelgriep in Roemenië BOEKAREST - De Roemeense autoriteiten hebben in het zuidoosten van het land drie nieuwe gevallen van vogel griep geconstateerd. De gouverneur van de regio Braila zei gisteren dat in de dorpen Bumbacari en Dudescu tien tallen dode kippen zijn gevonden. Gouverneur Motri zei dat hij opdracht heeft gegeven 8000 vogels te doden. De Wereld gezondheidsorganisatie WHO beticht China er van afspraken inzake de bestrijding van de vogelgriep niet na te komen. Ondanks herhaalde verzoeken hebben de Chinezen WHO-experts nog steeds geen monster van de virusvariant H5N1 geleverd dat medio november voor de eerste menselijke besmetting in China zorgde. Daar mee kan het virus niet onderzocht worden. ANP/AFP Sergio Pitol wint Cervantes-prijs MADRID - De Mexicaanse schrijver Sergio Pitol (1933) heeft de Cervantes Literatuurprijs 2005 gewonnen, de meest prestigieuze literaire prijs in het Spaanse taalge bied. Er is een bedrag van ruim 90.000 euro aan verbon den. Pitol schreef romans, gedichten en biografieën. Ver der heeft hij veel werk vertaald van Henry James en An ton Tsjechov. Volgens de jury heeft hij enorm bijgedragen aan het Spaanse literaire erfgoed. ANP/EFE door Cor de Horde BRUSSEL - Afgevaardigden van hel Europarlement en van de nationale regeringen van de EU zijn het eens geworden over de Europese begroting van vol gend jaar, zo is gisteren bekend gemaakt. Daarbij blijven de uit gaven van 'Brussel' beperkt tot bijna 112 miljard euro ofwel 1,01 procent van het bruto 'na tionaal' inkomen van de EU. Deze uitkomst ligt dicht bij de wensen van de regeringen, die hadden ingezet op een zuinige begroting. Wel heeft het Euro parlement 235 miljoen euro uit de onderhandelingen gesleept voor hulp aan de tsunami-gebie- den, arme suikerboeren in de derde wereld en Irak. Ook is er 100 miljoen om de Europese eco nomie te moderniseren. Hoewel het parlement flink heeft moeten inleveren, is het re sultaat volgens europarlementa riër Mulder (VVD) verdedig baar. „Ieder jaar moeten we mil jarden overvragen om enkele honderden miljoenen te krij gen." De begroting van 2006 vormt in direct een bodem onder de meer jarenbegroting voor de periode 2007 tot en met 2013, waarover nog lang geen overeenstemming bestaat. Daarom eisten met na me grote betalers zoals Neder land een sober budget. Huidig EU-voorzitter Groot- Brittannië werkt aan een omstre den voorstel waarbij in de meer jarenbegroting gesnoeid wordt in de steun aan arme regio's. Eerder kreeg het voorstel tegen wind, maar nu toont Duitsland zich welwillender. ANP JAKARTA - De openbaar aan klager in Indonesië heeft giste ren levenslang geëist tegen de pi loot Pollycarpus Priyanto we gens moord op de mensenrech tenactivist Munir. De moord is vorig jaar septem ber gepleegd op een vlucht naar Amsterdam. De Garuda-piloot Priyanto (44) zou Munir (38) ar senicum hebben gegeven in een glas sap. Volgens mensenrech tenorganisaties handelde Priyan to in opdracht van inlichtingen- diensten .ANP/DPA/AFE hMIIH ji]J ill il Ij'ld jé lil J'JtliTTI 2000 m2 sanitairshowroom volgens nieuw concept! van Konijnenburg weg 7 Bergen op Zoom (op de woonboulevard) Tel.: Di 6d - 21 o 74o - www.sanidump.com OP MAANDAG GEOPEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5