In Uruzgan geldt wet van Taliban Spanningen lopen hoog op in Venezuela I Vijandige BN'ers PZC PZC Veerman schaadt aanzien politiek Waarnemers spreken positief verhaal Rumsfeld tegen r&sÊmïdk&smiii 2 december 1955 vrijdag 2 december 2005 Het kabinet overweegt om 1100 extra troepen naar Afghanistan te sturen. In de provincie Uruz gan, waar ze ingezet zullen wor den, laat de veiligheid nog zeer te ivensen over. Evenals in de rest van het land, trouwens. door Frans van den Houdt De Amerikaanse minister van Defensie, Donald Rumsfeld, riep onlangs nog zeer optimistisch dat Irak veel kon leren van Afghanistan. Met dat laatste land ging het snel de goe de kant op. De veiligheid werd met de dag beter, grote delen van het land waren zo goed als stabiel. Irak ligt wat dat betreft jaren achter, verzekerde Rumsfeld. Waarnemers ter plekke laten een heel ander, veel negatiever geluid horen. Zowel leden van de Afghaanse politie en veilig heidsdienst als internationale functionarissen, stellen bezorgd vast dat het juist steeds gevaar lijker wordt. Op politiek gebied is het afgelo pen jaar inderdaad vooruitgang geboekt. Hamid Karzai werd tot president gekozen en rede lijk vrije verkiezingen in sep tember zorgden voor een nieuw parlement, dat deze maand voor hel eerst bijeen komt. Die ontwikkelingen hebben zich echter niet vertaald in vrede en stabiliteit. Integendeel. Vooral in het oos ten en zuiden van het land neemt het aantal aanvallen, schietincidenten en zelfmoord aanslagen toe. Voor de zelfmoordacties wordt Al Qaeda verantwoordelijk ge houden, dat in met name het oosten steeds meer voet aan de grond krijgt. „Dit baart ons gro te zorgen", liet een politiecom missaris zich onlangs ontvallen. „De tactieken die aanhangers van de Taliban en Al Qaeda toe passen om het land te destabili seren. worden steeds bedreigen der." De laatste tijd hebben militan ten hun gewelddadige acties op gevoerd om de buitenlandse sol daten het land uit te drijven. Bomaanslagen langs de wegen in het midden en zuiden van het land, een beproefde guerrillatac tiek in Irak, kostten aan diverse soldaten van het Navo-leger in Afghanistan (Isaf) het leven. Maar ook in de hoofdstad Ka boel vonden onlangs twee zelf moordaanslagen plaats. Het afgelopen jaar verloren ze ker 1400 mensen door geweld het leven, het hoogste aantal sinds de Amerikanen in 2001 de toenmalige Taliban-machtheb- bers het land uit bombardeer den. De Navo-missie bestaat nu uit zo'n negenduizend soldaten die merendeels actief zijn in het re latief rustige noorden en westen en de hoofdstad Kaboel. Ook hulpverleners zijn vaak slacht offer van aanslagen. Dit jaar staat de teller al op dertig do den, vorig jaar waren het er vie rentwintig. Het geweld maakt het voor hulpinstanties uitermate moei lijk de wederopbouw van het land adequaat ter hand te ne men. En hoe langer het herstel van de infrastructuur, scholen en zie kenhuizen uitblijft, hoe meer mensen zich tegen buitenlandse militairen en hulpverleners ke ren en sympathiseren met de mi litanten. Broeinest Zo ook in Uruzgan, waar de Ne derlandse soldaten gestatio neerd zouden worden. De pro vincie stond bekend als een broeinest van jonge Talibanstrij- ders en was eens de thuisbasis van Mullah Omar, de eenogige leider van de Taliban Eén van de oprichters van de or ganisatie, Mohammed Abbas Akhund, hield zich volgens de Amerikanen lange tijd schuil in de bergen van het zeer rotsach tige, grotendeels onherbergza me Uruzgan. In de aanloop naar de parle mentsverkiezingen intimideer den en bedreigden de Taliban hier op grote schaal burgers om te voorkomen dat ze naar de stembus zouden gaan. Ameri kaanse patrouilles werden aan gevallen en de kiesraad werd het werken zo goed als onmoge lijk gemaakt. De regering in Ka boel heeft geen enkele controle over de wetteloze provincie. Macht en invloed worden ge deeld door Amerikaanse solda ten, lokale milities en groepen Talibanstrijders. Het gaat de Amerikanen echter te ver om te spreken van het Wilde Westen. „Alleen omdat Mullah Omar hier vandaan komt? Onzin. Wij zijn goed in staat de opstande lingen in toom te houden", ver zekerde de Amerikaanse kolo nel Terry Sellers aan de voora vond van de verkiezingen. Weerbarstig De realiteit is weerbarstiger. De Taliban blijven onophoudelijk terreur uitoefenen in Uruzgan. Het is om die reden dat veel Af- ghanen als de dood zijn zich openlijk achter de Amerikanen te scharen, uit angst voor wraakacties. Anderzijds telt Uruzgan veel fundamentalisten die zich loya le Taliban-sympathisanten to nen. Zij moeten traditioneel niks van vreemden hebben, be handelen hen al snel als vijan den. Ze zijn daarom niet van zins de Amerikanen informatie te verschaffen over de schuil plaatsen van de militanten. Schuilplaatsen die er in Uruz gan, met z'n vele bergen, grot ten en bergpaadjes, in over vloed zijn. Dit en het geringe aantal be schikbare buitenlandse solda ten maakt het uitermate moei lijk grip te krijgen op de provin cie. GPD door Ap van den Berg Met een heel onschuldig gezicht riep landbouw minister Cees Veerman in het Vragenuurtje: „Wanneer ie mand een fout maakt en eer lijk zegt dat het een fout is, dan vind ik dat nog niet zo'n verkeerd mens." Die opmer king oogstte bij velen afkeu ring. In een interview had Veer man nadrukkelijk bedenkin gen geuit tegen de hervormin gen in de gezondheidszorg. Hij zei: „Neem nou het zorg stelsel; de idee daarachter is dat mensen rationeel de beste verzekeraar kiezen. Dat is on zin. De vrijmaking van de energiesector levert het be wijs. Nog geen tien procent van de klanten is naar een an dere energieleverancier ge stapt, Mensen kiezen voor een situatie waarin ze zich ko sjer voelen, niet voor een paar tientjes voordeel." Een uitglijertje? Geenszins. Want op de vraag waarom Veerman zijn bedenkingen niet in de ministerrraad had geventileerd, antwoordde hij blijmoedig: „De teerling is al lang geworpen. Ik doorzie de fouten, maar heb geen zin meer daar bomen over op te zetten." Met die ontboeze ming trad hij de politieke mo res met voeten: kabinetsle den spreken met één mond en bewindspersonen vallen el kaar niet openlijk af. Sommige commentatoren vin den dat onzin en sommige mi nisters ook. De afgelopen maanden zag Alexander Pechtold er geen been in om op allerlei terreinen onver bloemd zijn mening te geven. Zelfs de premier bezondigde zich eraan, door onder het mom van 'mijn persoonlijke mening' te zeggen dat hij niets voelt voor een gekozen premier. Dat moet Veerman hebben aangemoedigd ook een duit in het zakje te doen. De WD eiste dat Veerman zijn woorden zou inslikken, beducht als ze waren voor de gevolgen voor hun minister i van Volksgezondheid Hooger- vorst. Want het ging om het hoofdpunt uit het regeerak koord dat nota bene op het punt van invoering staat. Het interview was spekkie voor het bekkie van de oppo sitie, die mordicus tegen de nieuwe basisverzekering is. SP-Kamerlid Kant riep Veer man ter verantwoording van- I wege diens 'plotselinge aan- val van gezond verstand'. Veerman haastte zich te zeg- j gen dat 'het fout was om in het interview het woord fout te gebruiken". Politiek gezien i kon hij niet anders. Maar j overtuigend was de boetedoe- ning allerminst. GroenLinks-Kamerlid Ven- drik legde de vinger op de ze- i re plek: „Het interview is waarschijnlijk geautoriseerd. Daar heeft u over nagedacht. Nu komt u hier zeggen dat het een fout is dat u de fou ten in het zorgstelsel heeft doorzien. Dat meent u toch i niet serieus?" En hij vervolg de: „U was eerlijk in dat in terview. U zei wat u dacht, j maar nu doel u niet meer wat j u zegt." Iedereen op de pu- blieke tribune voelde op zijn klompen aan dat Veerman in het interview zijn hart had ge lucht. En iedereen kon vast stellen dat de knieval vrijwel zeker niet gemeend was. Het heeft het beeld neergezet van een kabinet dat verdeeld is over het belangrijktse onder- I werp in deze regeerperiode. Geloofwaardig Veerman staat er gekleurd op j als iemand die in de krant eer lijk zijn mening geeft en in het parlement glashard jokt, En Balkenende maar hame ren op de kloof met de kiezer en op waarden en normen, De handelwijze van Veerman I is, zoals Kamerlid Vendrik zei, niet fair, niet handig, niet goed voor zijn geloof waardigheid, maar bovenal niet goed voor het aanzien van de politiek. GPD door Hans Heyt De spanningen lopen hoog op in de aanloop naar de parlementsverkiezingen van zondag in Venezuela. Grote op positiepartijen hebben zich te ruggetrokken, omdat ze denken dat president Hugo Chavez en zijn aanhangers de stembus gang zullen manipuleren. Vice- president José Vicente Rangel leverde felle kritiek op de boy cot. Hij betichtte de oppositie van sabotage en het voorberei den van een staatsgreep met de steun van Washington. De positie van Chavez staat niet direct op het spel in de verkie zingen overmorgen, waarin on geveer veertien miljoen Venezue- lanen 167 nieuwe parlementa riërs mogen kiezen. Voor de lan gere termijn is de stembusgang echter van groot belang voor de linkse populist Chavez. De Vijfde Republikeinse Bewe ging (MVR) van Chavez heeft nu 69 zetels in de Nationale Assem blee. Chavez hoopt zondag zijn machtsbasis te vergroten. Als de aanhang van Chavez tweederde van alle zetels krijgt, kan de president met steun van het parlement wijzigingen in de grondwet bewerkstelligen. In de Venezolaanse grondwet staat dat een president gerechtigd is om twee termijnen van zes jaar vol te maken. Volgens die spelregels mag Chavez in de presidentsverkie zingen van december volgend jaar een gooi mag doen naar een tweede termijn. Daarna is het af gelopen. Tegenstanders van de president zijn ervan overtuigd dat als Chavez de beoogde tweederde meerderheid in het parlement krijgt, hij via een wijziging van de grondwet de weg vrij wil ma ken voor een derde president schap. De regering-Chavez zal alles uit de kast halen om die zetelwinst zondag te kunnen realiseren en zal ook niet terugdeinzen voor het manipuleren van de uitslag, menen politieke tegenstanders van de president. Weinig vertrouwen Oppositiepartijen als de cen trumrechtse Democratie Actie (AD), de christendemocratische Copei en de conservatieve Recht vaardigheid Eerst hebben zó weinig vertrouwen in een eerlijk verloop van de stembusgang, dat ze deze week besloten van deelname af te zien. „Onder de huidige omstandigheden kun nen we niet deelnemen aan het electorale proces", zei topman Henry Ramos van AD op een persconferentie. „Het is beter de verkiezingen uit te stellen." De oppositiepartijen zijn onder meer kritisch over de samenstel ling van de kiescommissie CNE, waarin voornamelijk leden van de MVR van Chavez zitten. Controleren Ook op de elektronische stemma- chines hebben de tegenstanders van de de president het nodige aan te merken. Met de gebruikte software zouden de autoriteiten het stemgedrag van de kiezers kunnen controleren. Voorzitter Jorge Rodriguez van de kiescommissie wees de kri tiek van de hand en zei dat 'de verkiezingen van zondag de eer lijkste en de meest transparante in de wereld zullen zijn'. Ook wees hij erop dat waarne mers van de Europese Unie en de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) zullen toezien op een eerlijk verloop van de stembusgang. Vicepresident Rangel schamper de dat de boycot is ingegeven door een slechte score van de op- positiepartijen in de peilingen. „Zelfs in de prognose die voor de oppositiepartijen het gun stigst is, halen ze niet meer dan dertig zetels", stelde Rangel gis teren in de Spaanse krant El Pais. Bush Rangel zei ook dat de rege- ring-Bush achter de boycot zit, omdat Washington af wil van Chavez die een fel tegenstander is van het Amerikaanse rege ringsbeleid. In een verklaring voor de Vene zolaanse nieuwszender Globovi- sion ontkende woordvoerder Sean McCormack van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken dat Washington de oppositiepartijen heeft beïn vloed. Hij toonde wel begrip voor de boycot. „Net als alle andere mensen in de wereld hebben de Venezolanen recht op vrije en eerlijke verkiezingen", aldus Mc Cormack. ANP De oppositie in Venezuela krijgt haar aanhangers massaal op de been bij het slot van de verkie zingscampagne in Maracaibo. foto Raquel Chavez/RTR Jll?' i ,l""" ii *E~-s r Ik blijf het een gestoorde gewoonte vinden. Over collega's, partijgenoten of kennissen in de media kritische of vervelende dingen zeggen, die je nog nooit direct tegen hen zelf heb gezegd. Neem nou Hirsi Ali die in een artikel partijgenoot Hans Wiegel een conserva tieve reactionair noemt, die veilig opge sloten in zijn boerderij in Diever alle contact met hoe het er werkelijk aan toegaat in de wereld verloren heeft. Par tijgenoot betekent in de meest oor spronkelijk zin van het woord dat je aari dezelfde kant staat. Niet dus. Maar zelfs als dat niet in alle opzichten zo is, waarom dan het niet eerst eens recht streeks tegen hem zeggen? Of als je dat te veel eer vindt, waarom dan in ieder geval hem met opgebeld en gezegd luis ter eens, ik heb een artikel geschreven, dat komt dan en dan uit en daarin schrijf ik dit en dat over jou. Ik vond het wel zo netjes dat zelf tegen jou te zeggen in plaats van dat je het straks uit de krant moet vernemen'. Of neem minister Veerman die in een interview met de Volkskrant het nieuwe zorgstel sel van collega Hoogervorst een fout noemt. Hoogervorst moest het zelf op zaterdagmorgen in de Volkskrant le zen. Hij heeft vervolgens Veerman ge beld en laten weten dat hij bepaald niet geamuseerd was door die kritiek. Hoe is het in godsnaam mogelijk dat je op vrijdagochtend in de ministerraad vrolijk met elkaar aan tafel zit, weet dat er morgen in de krant door jou hef tige kritiek op het beleid van je 'beste collega' wordt gespuid en daar wel iets over loslaat, maar niet wat je nou pre cies tegen de krant hebt gezegd? Het zijn twee voorbeelden uit vele. In de spraakmakende en leidinggevende krin gen van ons land gaat het er met grote regelmaat op deze manier aan toe. In kringen van gewone burgers overigens ook. Tal van mensen spuien regelmatig tegen anderen vervelende of ondermij nende dingen over een derde die ze te gen die derde zelf niet zeggen. Het is een van de voornaamste bronnen van conflicten tussen mensen. Maar het is nog iets anders. Het is ook een symp toom van psychologische onvolwassen heid of scherper gezegd, van gebrek aan persoonlijke integriteit. Het woord integriteit komt van twee Latijnse woorden ('in' en 'langere'), die tezamen zoiets betekenen als niet aanraken, niet besmetten, niet bezoedelen. Een inte ger persoon bezoedelt of besmet ande ren niet in psychologische en publieke zin. Die zegt dus niet opzettelijk din gen die bedoeld zijn om bij die anderen een negatiever gevoel of oordeel over een pei'soon teweeg te brengen. Ieder een die op iemand publiekelijk kritiek levert, die hij of zij niet eerder tegen die persoon zelf heeft geuit, doet dat wel met die bedoeling. Want door met kritiek op een collega of partijgenoot meteen naar de media te gaan. plaatst hij of zij de betreffende voor een vol dongen feit. De bezoedeling is er met een, neemt vrijwel altijd epidemische proporties aan want er staan direct tal van vrijwilligers klaar om 'm verder te verspreiden, en kan nooit helemaal on gedaan worden gemaakt. Onderzoek laat zien dat het tussen 'dader' en 'slachtoffer' ook vrijwel nooit meer goed komt. Er ontstaat vrijwel op slag een zekere mate van vijandschap die blijft wringen. Dat roept een vraag op. Hebben degenen die zich aan dit ge drag bezondigen een grotere dosis vij andigheid in hun persoonlijkheid dan anderen? Zouden Hirsi Ali en Veerman relatief hoog scoren? Dal zou heel goed kunnen. We weten van 'gewone' bur gers met dezelfde gedragingen, dat ze inderdaad een hoger vijandigheidssco re hebben. Ik vind het geen geruststel lende gedachte dat we ons door nogal wat van dat soort figuren laten leiden. Rene F.W. Diekstra KINDERWETTEN - In de Rid derzaal in Den Haag is gister middag herdacht dat vijftig jaar geleden de Kinderwetten tot stand kwamen. Koningin Juliana was bij de plechtig heid aanwezig. RECORD - De Veerse en Arne- muidse garnalenvissers heb ben een goed jaar achter de rug. Tussen november 1954 en december 1955 is een omzet van 750.000 gulden geboekt. Dat is een record, want tot dus ver was het hoogste bedrag 512.000 gulden. De laatste twee maanden - de garnalen- maanden bij uitstek - waren overvloedig en hebben grote in vloed gehad op het record. RATTENPLAAG - De ratten- plaag op Schouwen-Duive- land wordt radicaal aange pakt. In de raadzaal van het stadhuis in Brouwershaven zijn afspraken gemaakt voor een bestrijdingsplan. Burge meester Van Leeuwen werd bij gestaan door D. Langeveld van de gemeente Wageningen. Hij heeft ervaring met ratten bestrijding. Jaarlijks richten ratten in Nederland voor vijf tig miljoen gulden schade aan. De verdelgingskosten zijn 2,2 cent per rat. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (ad|unct) Centrale redactie: Slationspark28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax- (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc,nl Middelburg: Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax- (0118)493009 E-mail redwalch s pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzeo@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.r acceptgiro Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20.55 per kwartaal 59,75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mall: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftolijk, 1 maand voor h einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers por stuk. maandag t'm vrijdag: 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax, (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w iv.pzc.nl/adverteren rbehouden ivmciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van tv rekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestan nniarimimstratip en nm u te (leien) informeren over v< en van Wegener of d< de derden Als u op deze informatie gi zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot -zv WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4