Eerder psychische hulp aan jeugd Brandweer heeft te goede pakken Waarom sluisdeur vastliep, is nog steeds een mysterie Huisarts prijst samenwerking binnen regionaal geestelijk gezondheidscentrum Verkeerde oorkonde voor ridder Hoekman CDA Goes toch voor gedogen koffieshops weekenddiensten vrijdag 2 december 2005 z14( door Wout Bareman TERNEUZEN - De problemen met een van de roldeuren van de zeesluis in Terneuzen zijn niet veroorzaakt door achterstallig onderhoud. Rijkswaterstaat ver zekert dat daarop - bezuini gingsoperaties of niet - niet wordt beknibbeld. Dat gebeurde de laatste jaren wel op alle mogelijke secundai re voorzieningen, maar die ach terstand haalt waterstaat mo menteel weer in. Pas over enkele weken heeft wa terstaat een duidelijk beeld van de problemen, die zich vorige week donderdagmiddag voor deden met een van de sluisdeu ren van de zeesluis in Terneu zen. Dan kan ook worden bepaald wie opdraait voor de kosten van het herstel én van de wachttij den van ruim twintig zeesche pen van en naar Gent: de over heid of de aannemer, die net groot onderhoud aan de deur had uitgevoerd Drama De stremming van de sluis duur de ruim zestig uur. Havensche pen D. Termont van Gent sprak van een drama voor zijn haven. Hij brak voor de zoveelste keer een lans voor snelle venvezen- lijking van een nieuwe, veel grotere zeesluis naast de huidi ge „Als de huidige zeesluis om wel ke reden dan ook uitvalt, kun nen we geen kant meer op. Het alternatief is de Middensluis, maar die heeft een veel te be perkte capaciteit", zei Termont gelaten. Cliché Hoofd W. Vinke van de dienst- kring Zeeuws-Vlaanderen van Rijkswaterstaat gisteren: „Dat verhaal kennen we al jaren en daar valt geen speld tussen te krijgen. Het is een cliché, maar we doen als beheerder wat we kunnen. Maar we hebben wel te maken met een bijna veertig jaar oude sluis, die steeds meer gebreken begint te vertonen. Wa terstaat heeft de komende jaren tientallen miljoenen beschik- baar voor aanpassingen aan het sluizencomplex - dus alle drie de sluizen - en onder meer bag- gerwerken op het Kanaal Gent-Terneuzen. Maar het blijft1 een feit; de sluis veroudert." Vijf jaar geleden al luidde de dienstkring van Vinke de nood klok. Er zouden tientallen extra miljoenen in de nautische ver binding tussen Terneuzen en Gent moeten worden gepompt Intussen werden, om het Gentse leed te verzachten, ook tal van 'toegangsverruimende' maat- regelen aan de sluis getroffen." Langere schepen, met meer diep- gang, het kon allemaal. Beslissing Binnenkort valt bovendien de beslissing over de vervanging van de huidige klapbruggen door rolbruggen. De kosten: eer kleine vijftig miljoen euro, te betalen door de Vlaamse rege ring. Vinke over de problemen van een week geleden: „De betreffen de sluisdeur werd voor hei eerst, na een langdurige revisie, weer gebruikt Maar één van de roldeurwagens, die zo'n sluis deur op rails over de bodem var. de sluis voortbewegen, liep hope loos vast. Over de oorzaak tasten we nog steeds in het duis ter." „Duikers hebben geen troep op de rails aangetroffen, op het eer ste gezicht vertoonde de rails ook geen speling en- tja... het kan van alles zijn." Er gaan de komende dagen weer duikers naar beneden om nog eens haarfijn poolshoogte te ne men, vertelt Vinke. „Daarna ma ken we de balans op. Hangt de deur ietwat uit het lood of is er iets met de rails, dan wordt het een herstelkwestie van maan den. Maar het kan ook een klei nigheid zijn. We weten het niet." Wat Rijkswaterstaat inmiddels wél weet is dat de herstelwerk zaamheden tot nu toe al een paar ton kostten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het regionaal geestelijk gezondheidscentrum (RGC) is een zegen voor Zeeuws-Vlaanderen. Voor vol wassenen dan, want de geeste lijke gezondheidszorg voor de jeugd laat nog steeds veel te wensen over. Kinderen en jonge ren met geestelijke problemen komen vaak op een te laat tijd stip onder behandeling. Dat zei de Hulster huisarts V. Voorbrood gisteren bij de offi ciële opening van het regionaal geestelijk gezondheidscentrum, dat is ondergebracht in een vleu gel van het Temeuzense streek ziekenhuis De Honte. Voor brood is zeer tevreden over de samenwerking tussen de eerste lijns (huisartsen) en tweedelijns gezondheidszorg (specialisten zoals psychologen). Nauwe sa menwerking komt de geestelijke gezondheidszorg zeer ten goede: door tijdige signalering van pro blemen en adequate verwijzin gen krijgen patiënten snel pro fessionele hulp. Mensen die gees telijk in de knoop zijn geraakt en bijtijds onder behandeling ko men, zijn eerder beter. Het RGC heeft zijn nut al bewe zen, maar jeugdzorg is volgens Voorbrood nog steeds een 'on dergeschoven kindje'. „Ouders trekken te laat aan de bel. Ze ko men pas na het ovenvinnen van veel schaamte bij de huisarts, als het probleem al gierend uit de hand is gelopen." Kinderen komen nu vaak pas in contact met geestelijke gezondheidszor gen als de ellende ouders, fami- Toch blijspel KLOOSTERZANDE - Toneel groep 't Spektakel uit Axel speelt morgenavond alsnog het blijspel 'Zusters in Zaken' van Ton Davids in Kloosterzande. Door de stroomstoring kon de voorstelling afgelopen weekend niet doorgaan. Er zijn nog kaarten verkrijg baar. De voorstelling begint om 20.00 uur in Hotel van Leuven. lieleden en onderwijzers al ver boven het hoofd is gegroeid. Het gaat om kinderen, die totaal 'dysfunctioneren en die door ad- hd en andere gedragsstoornis sen' het gezin volledig ontwrich ten. Het huidige verwijzingssys teem, waarbij wachttijden van anderhalf jaar niet ongewoon zijn, werkt verergering van de problemen in de hand, schetste Voorbrood. De huisarts pleitte er dan ook voor om de psycholo gische jeugdzorg op dezelfde leest te schoeien als die voor vol wassenen. Door kinderen tijdig en dicht bij huis te helpen met ondersteuning van een kin derpsycholoog kunnen veel erge re problemen op latere leeftijd worden voorkomen, verwacht hij. Drempel In Hulst haalden Voorbrood en enkele collega's enige tijd gele den een psycholoog in huis. De specialist ziet patiënten gewoon in de huisartsenpraktijk, waar door de drempel minder hoog is en het stigma op geestelijke ge zondheidszorg wordt vermeden. Er zijn kortere wachttijden voor mensen in geestelijke nood en de therapie kan eerder worden afgerond, betoogde Voorbrood. De Hulster huisarts is dan ook uitermate tevreden over de op richting van een regionaal gees telijk gezondheidscentrum, om dat het centrum de continuïteit van de zorg garandeert en door continue supervisie van psycho logen ook de kwaliteit waar borgt. Voorbroods woorden werden breed ondersteund. Ook de gede puteerden M. Ie Roy en G. van Heukelom waren zeer content met de opening van het regio naal geestelijk gezondheidscen trum. Goede samenwerking dicht bij huis tussen de eerste lijns en tweedelijns zorgverle ners komt het welzijn van pa tiënten ten goede. Van Heukel om stelde zelfs dat de regio niet langer moest uitdragen zich 'achterstandsgebied' te voelen en riep vervolgens: „In Zeeuws-Vlaanderen begint de victorie." De oorkonde die burgemeester Lonink (rechts) uit de koker haalt, blijkt niet voor J. Hoekman (links). foto Camile Schelstraete door Wout Bareman TERNEUZEN - Hare Majesteit had zich ver gist. Er was gistermiddag geen andere con clusie mogelijk. Toen burgemeester J. Lo nink van Terneuzen de oorkonde, die hoort bij een koninklijke onderscheiding, wilde overhandigen aan J. Hoekman, ontdekte hij de fout: de oorkonde stond op naam van een ander. Van een Rotterdammer. Lonink had Hoekman, die voorzitter is van de raad van bestuur van handelsmaatschap pij (en inmiddels multinational) De Hoop, net meegedeeld dat 'het de koningin had be haagd'. Hoekman was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en kreeg van Lonink de bijbehorende versierselen opge speld. Toen restte nog de overhandiging van de bijbehorende oorkonde. De burgemees ter opende de verzegelde koker, begon voor te lezen en stokte... Hoewel op de koker de naam van Hoekman stond, bleek de oorkon de bestemd voor een ander. Lonink achteraf: „Hopelijk kunnen we dit nog herstellen en kunnen de oorkondes wor den uitgewisseld." Het foutje van de konin gin deed niets af aan de imposante loop baan van de geboren Krabbendijkenaar Hoekman, die vandaag de dag in Zaamslag woont. Hij begon veertig jaar geleden bij De Hoop op de afdeling Handel, waar hij zich vooral bezighield met de verkoop van zand en grind. In 1980 werd hij benoemd tot ad junct-directeur, in 1984 trad hij toe tot de raad van bestuur, waarvan hij inmiddels een jaar voorzitter is De Hoop werd in 1911 opgericht en groeide uit tot een moederbe drijf van een groep met meer dan veertig vestigingen in Nederland, België en Enge land. Het bedrijf telt 1500 werknemers, van wie er 700 in Zeeland werkzaam zijn. Hoekman is ook actief in tal van brancheor ganisaties en bekleedde bestuursfuncties in een handvol verenigingen en organisaties. door Emile Calon REVINGE - Werken bij de brandweer is niet ongevaarlijk. Dat weten de vrijwilligers en of ficieren donders goed. Maar cu rieus genoeg draagt de bescher mende kleding bij aan dat risi co. De kwaliteit van die kleding is namelijk zo goed dat brand weerlieden, als ze niet goed op letten, nauwelijks weet hebben van de verzengende temperatu ren waarin ze soms werken, weet groepscommandant Tonny van der Borgt van de brandweer Heinkenszand maar al te goed. Samen met Kees Jonker (brand weer Schouwen-Duiveland) neemt hij deze week deel aan de oefening van Zeeuwse brand weerofficieren in het Zweedse Revinge. Na de lunch vertellen ze hoe goed hun kleding tegen woordig is. Kou, nattigheid, ex treme warmte; met hun brand- weerpak aan kunnen ze pro bleemloos doorwerken. Het helmvisier van Jonker is echter enigszins vervormd door de hit te van een eerdere brand. Dat be tekent dat hij zeer dicht bij een enorme hittebron is geweest. Ook de helmen van enkele ande re brandweerlieden tonen derge lijke sporen. Van der Borgt benadrukt dan ook dat een brandweerman zich zeer goed bewust moet zijn van de risico's die kunnen ontstaan bij een brand. Zijn werkkleding stelt hem in staat een fel vuur tot op zo'n drie meter te nade ren. Gewone vrijetijdskleding is dan al lang verbrand of gesmol ten. Het is volgens Van der Borgt dan ook nodig dat een brand weerman tijdens het blussen re gelmatig letterlijk zijn hand uit een mouw steekt. Ter verduide lijking steekt hij zijn arm om hoog waarbij de mouw van de jas wat naar achteren schuift, waardoor de pols bijna bloot komt te liggen. Zo kan een brandweerman de temperatuur voelen tijdens het blussen. Van der Borgt heeft brandweerman nen gezien die te lang in een te grote hitte werkten. „Dan treedt warmtestuwing op. Het lichaam raakt verhit, men wordt koort sig, waardoor de alertheid af neemt." Bewusteloosheid De volgende stap is bewusteloos heid. Noch het een, noch het an der mag gebeuren, benadrukt Van der Borgt. Want het is im mers niet de bedoeling dat er ook aan de zijde van de brand weer slachtoffers vallen. Toch gebeurt dat, weet hij maar al te goed. Weinig daadwerkelijk blussen, is ook een veiligheidsrisico, ver volgt Eric Hol (commandant Noord-Beveland). „Veel uitruk ken zorgt voor veel ervaring." Zijn korps moet gemiddeld een maal in de week uitrukken. Zijn mensen willen zich tijdens zo'n calamiteit bewijzen, laten zien dat ze er staan. Om die reden moet hij ze eerder temperen dan aanmoedigen. Hij vertelt dat bi] de training zeer de nadruk ge legd wordt op veiligheid, om te voorkomen dat er bij het eigen korps ongevallen gebeuren. Want dat moet hoe dan ook voor komen worden. Uit recent onderzoek is geble ken dat de meeste slachtoffers bij de brandweer vallen door het nemen van te grote en onno dige risico's. door Frank Balkenende GOES - Het CDA in Goes is van zijn geloof gevallen. Was de frac tie tot nu toe een geharnast te genstander van het gedoogbe leid voor koffieshops, in het ver kiezingsprogramma laat het CDA dat principiële standpunt Het CDA heeft sinds de invoe ring van het gedoogbeleid voor de verkoop van softdrugs in de Oosterschelderegio vastgehou den aan de zogeheten nuloptie. Dat betekent geen enkele koffie shop in Goes gedogen. Een meerderheid in de Goese ge meenteraad steunt dat gedoog beleid wel, met de beperking dat er maximaal twee koffie shops in de stad mogen zijn. Het CDA sluit zich nu aan bij de rek- kelijken in de raad. De andere christelijke fractie, de SGP/ ChristenUnie, staat daardoor al leen in haar verzet tegen de lega le verkoop van cannabis. „Een kwestie van voortschrij dend inzicht", verklaart fractie voorzitter M. Dieleman, tevens lijsttrekker bij de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar, de koerswijziging van het CDA. „De vraag is of we moeten blijven vechten tegen het feit dat er twee koffieshops in Goes zijn en dat er een raads- meerderheid is die daar geen problemen mee heeft. Er is nu eenmaal een gedoogbeleid." Volgens Dieleman is steun aan dat gedoogbeleid nauwelijks een punt van discussie geweest binnen de CDA-afdeling. Vol gens hem speelt mee dat er zel den klachten zijn over de koffie shops, waarvan de exploitanten meewerken aan preventiebeleid. NIERSTICHTING zaterdag 3 en zondag 4 december 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil. Sas van Gent, Axel. Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht. St. Jan steen en Clinge). vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet. Hoofdplaat. IJzendijke, Breskens, Groe- de. Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen) Tandartsen Geheel Zeeuws-Vlaanderen: Otheense Kreek, J. van Galenstraat 1, Terneuzen, (0115) 612685. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voorspoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg. Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J Kop. Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424 Spreekuur zat. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur Kliniek voor gezelschapsdieren De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P de Vos. Zat. en zon uitsluitend behandeling van spoed- patiènten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens. Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg Afspraken via telefoonnr. 0117-454484 Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E, O M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. 0114-312701Spreekuur 11.00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer 0117-456500, Kanaalzone: Telefoonnummer 0115- 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500 Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610 Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850 Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40