Jeugd beboet voor kleine delicten PZC Uitzetten imam Eindhoven is volgens moskee provocatie Gedenkteken voor prins Bernhard onthuld Protest tegen doodstraf VS Warme Golfstroom neemt in kracht af Werkgroep pleit voor meer veiligheid spoorwegen Jurist vindt cijfers over groei criminaliteit zwaar overdreven i li ik Gary Le°n Brown De Nederlandsche Bank beproeft eerlijke euro's vrijdag 2 december 2005 door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De spoorsector moet op korte termijn meer aan dacht geven aan de veiligheid. Concrete maatregelen zijn no dig. zoals een centraal meldpunt waar machinisten onveilige si tuaties snel bij spoorbeheerder ProRail kunnen melden. Die aanbeveling doet de parle mentaire Werkgroep ProRail aan de Tweede Kamer, die het functioneren van ProRail onder zocht, De spoorbeheerder kwam eerder dit jaar zwaar onder vuur na een reeks treinongeluk ken. ProRail zegt dat de werk groep terecht aandacht vraagt voor de veiligheid op het spoor „Maar", zegt een woordvoerder, „de trein is nog steeds het veilig ste vervoermiddel." Ook onder schrijft ProRail de conclusie dat de sein- en wisselstoringen de komende jaren verder kunnen verminderen. Daarvoor is geen extra geld nodig. Volgens de werkgroep is de vei ligheid op het spoor niet direct in het geding, maar zijn er wel 'ontwikkelingen die zorgelijk zijn'. Verwezen wordt naar de harde kritiek van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid van Pieter van Vollenhoven dat er te veel treinen door rood sein rijden en dat het automatische remsys- teem verouderd is. De verkeersleiders van ProRail staakten dit jaar ook al mede vanwege de hoge werkdruk. Vol gens hen ontstaan geregeld ge vaarlijke situaties op het spoor. De Inspectie Verkeer en Water staat (IVW) vond daarvoor geen aanwijzingen. GPD doorGuido de Bruin AMSTERDAM - De geregis treerde jeugdcriminaliteit is in de afgelopen jaren weliswaar enorm gestegen, maar slechts in een klein deel van de gevallen gaat het om ernstige delicten. De politie deelt aan jongeren veel processen-verbaal uit voor kleine delicten als het drinken van een breezer op een station. Dat zei de Nijmeegse jurist prof. mr. Y. Buruma gisteren tijdens een congres in Amsterdam ter gelegenheid van honderd jaar Kinderwetten. Tussen 2002 en 2004 steeg het aantal proces sen-verbaal voor minderjarigen met ruim 17 procent tot bijna 50.000. Slechts 10 procent daarvan be treft 'echt ernstige gevallen', zei Buruma, hoogleraar straf- en strafprocesrecht aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. De huidige samenleving kan vol gens hem 'te weinig hebben van jongeren die hun grenzen ver kennen' Hij ziet niets in het in voeren van steeds meer sancties voor relatief lichte vergrijpen als spijbelen. „Wat voor een treurige samenleving is dit, waarin het onderwijs zo bedon derd in elkaar zit dat we de poli tie nodig hebben om spijbelaars op te pakken?" Zachte aanpak Buruma keerde zich tegelijker tijd tegen een zachte aanpak van zulke jongeren. De verguis de 'paternalistische' opstelling die het gezag vroeger koos, was volgens hem zo gek nog niet. Hij vindt ook dat jongeren die zwa re delicten op hun naam hebben staan en vaak in herhaling ver- Kabinet: leger toch op missie in Afghanistan DEN HAAG - Het kabinet zal vrijwel zeker toch 1100 militai ren naar de Afghaanse provin cie Uruzgan sturen om vanaf volgend jaar juni gedurende twee jaar bij te dragen aan de Wederopbouw van het land. De twijfels die premier Balken- I ende en de ministers Bot (Bui tenlandse Zaken) en Kamp (De- j fensie) deze week nog hadden, zijn verdwenen na belangrijke I toezeggingen gisteren van de Na- vb. Dat melden bronnen rond Bet kabinet. Mogelijk besluit het kabinet vandaag al over de missie. De veiligheidsgaranties voor de Nederlandse militairen zouden afdoende zijn. Overi gens zal het versterkte bataljon van de landmacht waarschijn lijk steun krijgen van eigen, Ne derlandse Apache-gevechtsheli- 'sopters en F16-gevechtsvliegtui- gen. ANP pagina 3 In Uruzgan geldt wet van Taliban vallen, best zwaarder gestraft mogen worden. Dan moet er vol gens hem wel betere nazorg ko men voor jongeren die hun straf hebben uitgezeten. Daarin is een individuele benadering door hulpverleners 'met twee ogen en een neus' van groot belang. „We hebben zoveel geïnvesteerd in preventie, dat we vergeten dat het allerbelangrijkste moment na de taakstraf of detentie komt. De beste voorspeller van criminaliteit is eerdere crimina liteit", verklaarde Buruma. Van de verbetering van die nazorg, die minister Donner (Justitie) in het vooruitzicht heeft gesteld, heeft hij echter nog weinig ge merkt. ANP Een bezoeker plaatst een anjer bij het monument. foto Henk van Holland/GPD van onze redactie binnenland WAGENINGEN - Prins Pieter-Christaan onthulde gis teren in Wageningen een gedenkteken voor prins Bern hard. Het gedenkteken is bevestigd aan de muur van Hotel De Wereld, waar de Duitsers in 1945 hun capitulatie teke nenden en waar Bernhard ieder jaar het veteranendefilé afnam. Prins Bernhard overleed gisteren precies een jaar geleden. Circa honderd genodigden, onder wie een klein aantal oorlogsveteranen, en nog eens 150 belangstellenden woonden de onthulling bij. Het gedenkteken is gemaakt door kunstenares Hannah van Munster. Donner op matje na vlucht tbs'er DEN HAAG - Tweede Kamerlid Eerdmans van de LPF eist ophel dering van minister Donner (Jus titie) over de jongste ontsnap ping van een gevaarlijke jeugd-tbs'er. Eerdmans vindt dat het publiek te laat is ingelicht. Een 21-jari ge jeugd-tbs'er wist maandag middag in Amsterdam aan zijn begeleider te ontkomen. Gisteren volgde een opsporings bericht. ANP oe.SLBJTELVAM *\})N Ho/S van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Het besluit van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) om imam E. Bers- ham, alias Abu Tareq, het land uit te zetten wordt door de Al Fourqaan-moskee opgevat als een 'provocatie' jegens de imam en de islamitische gemeenschap. Minister Verdonk zou een hetze voeren tegen de imams, staat in de verklaring die het moskeebe stuur gisteren heeft verspreid. In de verklaring wordt bena drukt dat de imam, evenals de twee anderen van wie de ver blijfsvergunning niet wordt ver lengd, nooit geweld heeft gepre dikt of goedgekeurd. De Al Fourqaan-moskee zegt dat de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) geen be wijs kon aandragen voor de be schuldiging dat de imams 'op ruiende tekst gebruiken' in hun preken.. Imam Abu Tareq werd woens dag van zijn bed gelicht en in vreemdelingenbewaring ge steld, nadat de IND een be zwaarschrift van zijn advocaat had afgewezen. De advocaat heeft beroep aangetekend tegen de uitzetting. Hoewel de imam had aangekon digd vrijwillig naar het buiten land te willen vertrekken om daar de uitslag van de beroeps procedure af te wachten, werd hij toch in bewaring genomen. Volgens een woordvoerder van de IND is dat gebeurd om een waarborg te hebben dat Abu Ta req 'ook daadwerkelijk Neder land zal verlaten en dat hij zal aankomen in het land van zijn keuze'. E. Bersham, alias Abu Tareq (42) studeerde aan de Islamiti sche Universiteit van Khartoem in Soedan en studeerde daarna Engels in Bosnië. Hij was ruim zes jaar actief als imam in Ne derland. De Eindhovense imams rekenen zich tot de stroming van het salafisme, hetgeen vol gens hen betekent dat zij terug willen naar de bronnen van de islam en het leven van de pro feet Mohammed naleven, zoals dat overgeleverd is in de verha len van diens metgezellen. De AIVD onderscheidt in een rapport over Saoedische invloe den in Nederland uit 2004, twee stromimgen binnen het salafis me, een vreedzame en een op de jihad gerichte tak. De imams zeggen tot de eerste stroming te behoren. Maar volgens de AIVD betekent dat niet dat 'deze stro ming over het algemeen minder fel is in het afkeuren van het Westen'. Dat betekent dat zij vraagtekens zetten 'bij de wense lijkheid van integratie van mos lims in de westerse samenle ving'. Volgens de AIVD hebben de imams inderdaad nooit opge roepen tot de jihad, maar het feit dat zij in de moskee recrute- ring toestonden voor de jihad. wordt hen zwaar aangerekend, aldus een woordvoerster.GPD DEN HAAG - Amnesty International plaatste gis teren duizend kruisen bij de Amerikaanse ambas sade op het Lange Voorhout in Den Haag. De ac tie was een protest tegen de doodstraf in de Vere nigde Staten. Op de kruisen staan de namen van de geëxecuteerden en de datum van executie. De ze week zou in de VS de duizendste executie plaatsvinden, maar deze werd vooralsnog verij deld door tussenkomst van een gouverneur. foto Gerrit de Heus/ANP Groenhuijsen niet naar NOS HILVERSUM - Charles Groenhuijsen wordt niet de pre sentator van het NOS Journaal van acht uur. Hij wil zich niet houden aan het verbod op bijverdiensten en zou colle ga's onbeschoft behandelen. Groenhuijsen zou begin ja nuari Philip Freriks opvolgen. Rob Trip wordt nu ge noemd als diens opvolger. Groenhuijsen was tot voor kort correspondent in de Vere nigde Staten. Volgens NOS-hoofdredacteur Hans Laroes hebben de politieke opvattingen van Groenhuijsen niets met zijn vertrek te maken. Eerder was er kritiek op diens pro-Amerika houding. Deze week verklaarde Groenhuij sen tijdens een lezing in Vlissingen nog, dat hij tot het kamp-Bush gerekend kan worden. GPD iPod biedt ook seksgenot GOUDA - Nu had de iPod al heel wat mogelijkheden, maar die zijn met de komst van de iBuzz nog ruimer ge worden. De iBuzz is een vibrator die werkt via de muziek van de iPod. Hoe luider de muziek, hoe harder de vibrator zijn werk doet, zo beloven de makers van de iBuzz. Het apparaatje doet zijn werk door het aan een iPod of an dere mp3-speler te koppelen en daarna de muziek aan te zetten. Vervolgens begint de zogeheten bullit-vibrator te dansen op de tonen van de muziek. ANP Den Haag onderzoekt gezinsdrama DEN HAAG - Een onafhankelijke commissie gaat de ach tergronden onderzoeken van het drama waardoor een Haags gezin afgelopen weekeinde om het leven kwam. Dat heeft de gemeente gisteren laten weten. Den Haag is geïnteresseerd in wat instanties vooraf hebben geweten en hoe ze hebben gehandeld. De politie vond zondagavond het stoffelijk overschot van de 38-jarige vrouw in een woning in Den Haag. Het ziet er naar uit dat de 36-jarige ex-echtgenoot haar heeft ge dood en vervolgens in Holten haar 10-jarige dochter en 8-jarige zoon heeft omgebracht, de auto in brand gesto ken en zichzelf van het leven beroofd. ANP Reclamemakers mijden reclames DEN HAAG - Bijna een op de drie reclamemakers zet al tijd zijn tv op een andere zender als er een commercial komt. Veertig procent vindt dat er te veel TV-reclames zijn. Dat blijkt uit onderzoek onder reclamemakers van Interview-NSS in opdracht van weekblad Adformatie. Bijna twee derde (64 procent) zegt zich er aan te storen dat de samenvattingen van voetbalwedstrijden door recla mes worden onderbroken. „Reclamemakers zijn net gewo ne mensen", concludeert het weekblad. ANP Tweede slachtoffer Borne bekend BORNE - De tweede dode die woensdag te betreuren was bij de brand in een autobedrijf in Borne blijkt de 52-jari- ge eigenaar van de zaak te zijn. Dat liet de politie gisteren weten. Het vuur brak woensdagmiddag rond drie uur uit in de werkplaats en sloeg over naar de winkel van een naastge legen tankstation. Woensdag meldde de politie dat een 35-jarige man uit Borne was omgekomen. De identiteit van het tweede slachtoffer was toen nog onbekend. ANP Op de bronzen plaquette is een beeltenis van Bernhard te zien, voorzien van een anjer. Alle genodigden hadden gisteren een witte anjer bij zich. De bloemen werden na de onthulling bij het gedenkteken achtergelaten. De onthulling zou aanvankelijk worden gedaan door de vader van Pieter-Christiaan, mr. Pieter van Vollenho ven. Deze was echter verhinderd. ANP door Martijn Hover EINDHOVEN - De warme Golf stroom die Noordwest-Europa een mild klimaat bezorgt, is ern stig in kracht afgenomen. Als die trend doorzet, kan dat lei den tot een daling van de gemid delde temperatuur. De tempera tuurdaling zou in Scandinavië 5 tot 10 graden kunnen bedragen. Bij ons zou ze kunnen uitkomen op 2 tot 4 graden. Dat constateren Britse oceano grafen die het afgelopen jaar me tingen hebben verricht aan de Golfstroom, die warm oceaan water uit de tropen transpor teert naar het noorden van de Atlantische Oceaan. Daar aange komen koelt het af en zinkt het naar de bodem, om vervolgens terug te stromen naar het zui den. De uitkomst van hun metin gen hebben de onderzoekers ver geleken met die van soortgelijke waarnemingen uit 1957,1981 en 1992. Zoet water Klimatologen hadden al voor speld dat de Golfstroom in kracht zou kunnen afnemen door de toevoer van zoet water naar de Noordelijke IJszee. Het zoete water is afkomstig van smeltende gletsjers op Groen land en van rivieren met smelt water uit Siberië. Zoet water is lichter dan zout water en 'drijft' dus op het zeewater. Het zout ere water van de Golfstroom kan zich er niet mee vermengen, waardoor het eerder naar de bo dem zinkt om aan zijn terugreis naar de tropen te beginnen. We tenschappers vermoeden dat de zogenaamde 'kleine ijstijd', een periode met uitzonderlijk stren ge winters tussen 1300 en 1850, wellicht ook werd veroorzaakt door een verstoring in het circu latiepatroon van het oceaanwa ter. Somber De eergisteren afgesloten meteo rologische herfst deed in elk ge val niet aan een ijstijd denken, al werd het 25 november nog even knap winters. Die dag komt in de boeken als de 'som berste' dag sinds het KNMI de globale straling is gaan bijhou den, in 1957. Maar verder waren november en de rest van de herfst een stuk warmer dan normaal. Met een gemiddelde temperatuur van 12 graden eindigde de herfst van 2005 gelijk met de record warme herfst van 1731. Dat waren dan de warmste sinds 1607. Vanaf dat jaar zijn betrouwbare metin gen beschikbaar. GPD door Jan Kooy ling aandacht voor de achterge stelde positie van boeren uit de derde wereld op de wereldka toenmarkt. Zij kunnen niet con curreren met bedrijven uit rijke landen, die vaak forse subsidies ontvangen. „Nu is het nog onduidelijk waar de katoen voor de eurobiljetten vandaan komt, dat gaat verande ren", aldus Blokland. „Zalm heeft al toegezegd dat biljetten voortaan worden gemaakt van eerlijk geproduceerde katoen. Als de proef slaagt, gaan hij en president Wellink van De Neder landsche Bank het eerlijke biljet ook promoten in andere Europe se landen." Daarop vooruitlopend gaan de CNV-jongeren hun actie alvast door Europa verspreiden. Het campagnebudget is 12.000 euro, de opbrengst van de actie in Ne derland. ANP UTRECHT - De Nederlandsche Bank gaat de komende twee jaar bij wijze van proef eurobil jetten drukken die zijn gemaakt van eerlijke katoen. Dat is het gevolg van een weddenschap die minister Zalm (Financiën) eer der dit jaar aanging met de jon gerenafdeling van het CNV. Voorzitter A. Blokland van CNV Jongeren maakte dat gisteren be kend. De afgelopen maanden slaagde de organisatie erin om 12.000 in plaats van de vereiste 10.000 symbolische eerlijke euro's te verkopen. Dat gebeurde onder meer tijdens popfestivals. Maan dag bezegelen Zalm en CNV Jon geren de uitkomst van de wed denschap Met de actie vroeg de CNV-afde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3