Vraag om hulp neemt fors toe PZC PZC Opknapbeurt transformatorhuisje Wethouder De Deckere mag blijven maas modes 1 3 Leger des Heils springt driemaal zoveel bij Man ontkent mishandelen baby Kerstmarkten in Graauw en Oostburg vandaag open in Vlissingen! Voor mannen met een GROTERE MAAT: vrijdag 2 december 2005 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Leger des Heils in Terneuzen heeft in de tweede helft van dit jaar drie keer zoveel hulpvragen gehono reerd als in dezelfde periode in 2004. „Een zorgwekkende maar ver- klaarbare stijging", aldus plaat- selijk leider R, Pronk van het Le ger des Heils. De hulpvragen spitsen zich met name toe op voedselpakketten en kleding. Kwamen er in voor- gaande jaren gemiddeld twee mensen per week voor een voed selpakket, nu is dat aantal toege nomen tot zeven aanvragen per week. Pronk: „De dure euro en veel mensen die schulden hebben zijn wel de voornaamste rede- nen dat men aanklopt bij het Le- ger. Ook de Thuiszorg en het Maatschappelijk Werk doen vaak een beroep op ons. We pro- beren te helpen waar we kun- nen." Het Leger des Heils wil in princi pe structurele hulp vermijden. „Maar een jonge vrouw van achttien met een kindje van een maand, of een vereenzaamde man van 87 jaar, dat zijn wel he le trieste gevallen. Daar zeg je ook een tweede keer geen 'nee' tegen." Volgend jaar verwacht het Leger een verder toenemen de druk. Niet alleen op de vrij willigers, maar ook op de finan ciën. „Hulp bieden kost geld, maar onze middelen zijn be perkt", aldus Pronk. (Advertentie) pas mar de\a^et Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het Leger des Heils vraagt daar om mensen die praktisch willen helpen, contact op te nemen. Be drijven of particulieren kunnen hun kerstpakketten schenken aan het Leger. Ook bedrijven of particulieren die iets willen af staan voor de voedselpakketten (lang houdbare etenswaren en verzorgingsproducten) kunnen zich melden bij het Leger. Het Leger probeert mensen die moeilijk rond kunnen komen in de decembermaand een steuntje in de rug te geven. Samen met de gezamenlijke kerken worden er, ondanks een slinkend bud get, 450 kerstpakketten ver spreid. Voor mensen met een krappe beurs houdt het Leger des Heils op 22 december een smakelijke kerstviering, gesponsord door Dow. De viering vindt plaats in het gebouw van de personeels vereniging. Kaarten kunnen op woensdagochtend 7 en 14 decem ber worden aangevraagd bij het Leger des Heils-gebouw aan de Dijkstraat 90 (achter het Schel- detheater) of via telefoonnum mer 694111. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jari ge man uit Baarland, die er van wordt verdacht zijn drie maanden oude baby ernstig te hebben mishandeld, heeft over de toedracht uiteenlopende verklaringen afgelegd. Dat was gisteren in Middel burg voor de rechters aanlei ding om de verdachte stevig aan de tand te voelen. In het laatste verhoor bij de politie had hij verteld zijn zoontje te gen de koelkast te hebben ge gooid. „Ik kon er niet meer te gen", waren zijn woorden. Gisteren kwam hij hier op te rug. „Terwijl ik in de keuken aan het aanrecht stond en de speen op de fles draaide, is mijn zoontje uit mijn hand ge gleden en op zijn achterhoofd op de grond gevallen." De rechters vonden die verklaring onlogisch. „Waarom stond u niet tegen het aanrecht, zodat u het kind had kunnen opvan gen?", vroeg rechtbankpresi dent R. Reinarz. De man moest het antwoord schuldig blijven. Uit het medisch rapport bleek dat de baby een schedelbreuk en een hersenbloeding had. Volgens medici kan het hersen letsel vrijwel zeker niet het ge volg zijn van een val. „Als ik de baby tegen de koelkast had gegooid, dan was hij dood ge weest". reageerde de verdach te. Hij vertelde zijn zoontje daarna in de kamer heftig door elkaar te hebben ge schud. „Ik was heel erg ge strest. Ik wilde hem tot zijn po sitieven brengen." Het drama speelde zich vorig jaar 29 september in Baarland af. Zijn vriendin was die dag voor de eerste keer na haar zwangerschapsverlof aan het werk gegaan. Het kind werd na het incident eerst naar het ziekenhuis in Goes gebracht, waarna de ouders werden doorverwezen naar Antwerpen. De behande lende arts vermoedde kinder mishandeling en schakelde de politie in. De toestand was kri tiek. De baby werd eerst kunst matig in coma gehouden. De conclusie van de medici is dat het slachtoffertje zowel geeste lijk als lichamelijk invalide zal blijven. De man zei verklaringen on der druk van de politie te heb ben afgelegd. Officier van Jus titie G. Oosterveld wilde daar om de video-opnamen van de verhoren van de politie nog eens bekijken. De rechtbank heeft de zaak aangehouden tot volgend jaar 26 januari. Maurice Kindt (rechts) zet samen met andere vrijwilligers de deuren van het oude transformatorhuisje in de verf. door René Hoonhorst WESTDORPE - Het is nog steeds geen pronkjuweel, maar de eerste streken zijn gezet. De deuren van één van de oudste Zeeuwse transformatorhuisjes zitten in de grondverf. Voor het eind van het jaar moet het elektriciteitssta tionnetje er weer pront uit zien. Maurice Kindt is een tevreden man. De Zwartenhoekse Zeesluis is onlangs nog officieel benoemd tot rijksmonument. En er is eindelijk erkenning voor het his torisch belang van het uit de jaren twin tig van de vorige eeuw daterende trans formatorhuisje. Een gebouwtje waar voor hij al jaren ijvert. Als vrijwilliger maakte hij de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) enthousiast voor een opknapbeurt van het kotje. Toen de stichting met 2500 euro over de brug kwam - het maximumbedrag dat SLZ kan uittrekken voor cultuur-histo risch interessante 'kleine landschapsele menten' - kon de gemeente Terneuzen niet achter blijven. Dus kwamen de ont brekende 3500 euro er ook. Genoeg om nieuwe deuren en wat materiaal te ko pen. Kindt moet zelf met enkele andere 'vrijwillige landschapsbeheerders' de handen nog wel uit de mouwen steken. Poetsen, het schuren van luchtroosters en het schuren en verven van de deuren zijn niet in de subsidies inbegrepen. Maurice Kindt vindt het niet erg. Hij klopt zich ook niet op de borst. „Ik doe het ook voor mezelf. Ik houd van West- dorpe en wil het dorp graag in ere hou den. Als daar eens wat voor moet gebeu ren aan een pand of een kunstwerk, dan doe ik dat met plezier. Gelukkig doen veel mensen dat ook, door hun eigen dommen keurig bij te houden", stelt hij. Na enig aandringen wil Kindt wel kwijt dat het mooi zou zijn als nog wat meer mensen hun eigendommen aan de Graafjansdijk tiptop in orde zouden houden. „Iedereen die hier woont, wil toch trots zijn op die prachtige dijk." Dat mensen volgend voorjaar weer trots kunnen zijn op het elektricteitssta- tionnetje staat vast voor Kindt. De deu ren moeten binnen enige weken drie keer een laag verf hebben gehad en de luchtroosters zien er tegen die tijd ook wel weer fris uit. Kindt hoopt dat voor het eind van het jaar ook nog een infor matiebord op het transformatorhuisje prijkt. Een bord dat even uitlegt dat het kleine pandje een van de eerste station netjes was, die de stroom verdeelde die foto Camile Schelstraete geleverd werd door de PZEM-centrale even verderop. Die centrale werd tus sen 1921 en 1923 gebouwd. Plet elektriciteitshuisje werd gebouwd naar het ontwerp van de Amsterdamse architect Abel Antoon Kok. Het onder scheidde zich in zijn jeugd ook al van veel collegaverdeelstationnetjes, omdat het een ondergrondse kabelaansluiting had. De meeste stroomkotjes waren des tijds 'hoogtorentransformatorstations' die de bovengrondse kabels in de pol ders bijelkaar brachten. Kindt zal pas echt tevreden zijn als er weer een transformator, wat oude scha kelkasten en wat koperen leidingen in het kotje zijn ondergebracht. Als dan ook het originele zinken dak - dat het pandje een enigszins frivool uiterlijk geeft - nog eens wordt vernieuwd, is Kindt een tevreden man. „Dan is het echt een mooi gebouwtje om tijdens een Open Monumentendag mee te pron ken." door Harold de Puysseleijr HULST - Wethouder E. de Deckere van de gemeente Hulst hoeft niet op te stappen als ge volg van zijn optreden rond de afgifte van een bouwvergunning voor een woning in Vogelwaar de. De motie van wantrouwen tegen De Deckere die de fracties van Progressief Hulst en Algemeen Belang gisteravond tijdens een extra raadsvergadering in stem ming lieten brengen, vond geen steun bij de andere politieke par tijen in de gemeenteraad. Een motie van afkeuring haalde het evenmin. De wethouder kreeg niet de door Progressief Hulst gevraagde 'flinke tik op de vingers'. Progressief Hulst en Algemeen Belang hadden samen met de WD om de extra raadsvergade ring gevraagd. Ze vonden dat De Deckere 'informatie had ach tergehouden en de raad regel recht had voorgelogen', zo ver klaarde fractievoorzitter A. Heg- ger in de bomvolle raadzaal. Er waren stoelen tekort om alle toehoorders een zitplaats te bie den. Volgens Hegger had de wethou der zowel bij de raadsleden als bij de bezwaarmakers tegen de bouwvergunning valse verwach tingen gewekt door in de ge meenteraadsvergadering van 10 november te verzwijgen dat de pap feitelijk al gestort was en de vergunning toch zou worden af gegeven. „Onze fractie kan geen enkele rechtvaardiging voor dit gedrag acceptabel vinden", aldus Heg ger. „Los van de informatie plicht beschouwen wij het onom wonden liegen tegen de gemeen teraad als een politieke doodzon de, die in een gezond, geloof waardig democratisch stelsel af straffing verdient." De Deckere kwam met een uitge breid verweer, waarin hij stap voor stap de hele procedure rond de gewraakte bouwvergun ning uiteenzette. Hij legde uit (aan de hand van de interne procedure die stuk ken bij de gemeente volgen) dat hij op de avond van de raadsver gadering 'nog niet op de hoogte was en kon zijn van de stand van zaken in de procedure'. „Ik heb op 16 november pas kun nen constateren dat de bezwa ren tegen de bouwvergunning ongegrond waren verklaard. Het was dus geen kwestie van achterhouden van informatie, want ik was niet op de hoogte van de precieze stand van za ken." De meeste fracties namen genoe gen met deze uitleg. De PvdA vond het te ver gaan om de wet houder naar huis te sturen. „We willen dat de wethouder ex cuses aan de raad maakt en de agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscenlrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten. Kanaalzone biljarten; 14.00 uur. Bingo; 16.00 uur: Zitgymnas- tiek; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: biljar ten, pieren; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20 00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve. 9.00 uur Vrij biljar ten, fysio gym. Engels, computeren; 10.00 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljar ten Kanaalzone; 13.30 uur; Bridge, inter net café, KBO bingo; KOEWACHT - De Vlaschaard. 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - St.Albert. 13.00 uur: Regionale biljartcompetitie; De Regenboog, 13.00 uur: ANBO biljar ten; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, Gewonde bij ongeval IJZENDUKE - Bij een ongeluk op de Watervlietseweg in IJzenclijke is gistermiddag om zes uur een man gewonclge- raakt. Zijn personenauto kwam onder een vrachtwagen terecht. De 58-jarige man uit de gemeente Sluis raakte be klemd en hij werd in ernstige toestand per ambulance naar een ziekenhuis in Knokke vervoerd. Vrouw mishandelt man VLISSINGEN - Een 33-jarige vrouw uit Vlissingen is gis ternacht aangehouden omdat zij een 46-jarige plaatsge noot had mishandeld. Zij kregen ruzie over geld. De poli tie kon de ruzie aanvankelijk sussen, maar een paai- uur later moesten agenten toch weer uitrukken. De vrouw had de man zo hard op zijn oog geslagen dat hij er een ka potte wenkbrauw aan overhield. De man trapte op zijn beurt de ruit uit de voordeur. De vrouw is gearresteerd voor mishandeling. Zij zit in het Huis van Bewaring in Middelburg. De man heeft een bekeuring gekregen voor vernieling en het veroorzaken van nachtelijk rumoer. Einde gratis trouwen Middelburg MIDDELBURG - Wie in het oude stadhuis van Middel burg wil trouwen, zal daar vanaf februari volgend jaar voor moeten betalen. Gratis trouwen kan dan alleen nog in het nieuwe stadskantoor. De oplopende kosten zijn daar de belangrijkste reden voor. „Vroeger, toen we nog in het stadhuis zaten, deden we zo'n huwelijk er even tus sendoor", zegt ambtenaar L. Slager. „Nu moeten er spe ciaal twee bodes voor naar het stadhuis. En de trouwzaal moet verwarmd worden. Steeds vaker kozen stellen uit andere gemeenten ervoor om op maandag- of dinsdagmorgen naar Middelburg te komen om zich gratis in de echt te laten verbinden. Het trouwtoerisme is duidelijk toegenomen, zegt Slager. „Wij boden het volle pond en mensen hoefden daar niets voor te betalen." Gratis bruiloften vinden voortaan plaats in het stadskantoor aan de Kanaal weg, zonder toespraken, zonder bode en met een ambtenaar in gewone kleren. Maar wel in de kamer van B en W.„Dat is een heel repre sentatieve ruimte." Boeren verzetten zich tegen Sloebos BORSSELE - Akkerbouwers J. Nijsten en P. de Winter uit Borsele zetten hun juridische strijd tegen de aanleg van het Sloebos voort. Zij zijn naar de Raad van State ge stapt. Het Sloebos moet gaan functioneren als buffer tus sen het dorp Borssele en het industrie- en havengebied Vlissingen-Oost. Al zo'n honderd hectare is ervan gereali seerd, maar het moet twee keer zo groot worden. Tot nu toe is het de gemeente Borsele echter niet gelukt de reste rende gronden te verwerven. Die zijn grotendeels in bezit van De Winter en Nijsten. Beide akkerbouwers verzetten zich al enkele jaren tegen de aanleg van het Sloebos. En zolang de gemeente Borsele naar hun oordeel niet met een aannemelijk koopbod voor hun gronden komt, zetten ze door. Zij hebben daarom beroep aangetekend bij cle Raad van State. De kans dat het voor de zitting bij de Raad van State tot een akkoord over verkoop komt, schat zowel De Winter als Nijsten laag in. Nijsten: „Borsele wil alleen een prijs per vierkante meter betalen en niet voor de ge bouwen, de verhuizing en het inhuren van deskundig heid. Zo kun je een bedrijf toch niet verplaatsen?" zegt De Rooij. „Vandaar dat we voor de zaterdag hebben geko zen." De markt duurt van 10.00 tot 20.00 uur. De markt in Graauw begint en eindigt wat later: op 17 decem ber is de Dorpsstraat van 16.00 uur tol 22.00 uur het toneel voor de jaarlijkse kerstmarkt. Vanaf het gemeenschapshuis tot Her berg De Graauw is er plaats voor kraampjes van verenigin gen, kinderen en andere belang stellenden. De Dorpsstraat wordt sfeervol verlicht en afge sloten voor doorgaand verkeer. De kerstman, fanfare en het kerkkoor zijn ook aanwezig. Ver koop van alcohol, behalve glüh wein, is niet toegestaan. Dit jaar wordt er ook weer een wedstrijd georganiseerd voor het mooist verlichte huis. De drie mooist verlichte huizen worden tijdens de kerstmarkt bekendgemaakt Deelnemers kunnen zich tot 8 december aanmelden bij voorzit ter R. Jaberg en secretaris J. Buysrogge van de dorpsraad. OOSTBURG - In Oostburg en Graauw worden voorbereidin gen getroffen voor de jaarlijkse kerstmarkten. Oostburg is als eerste aan de beurt: daar staan de kramen op zaterdag 10 de cember opgesteld. Graauw heeft een week later zijn kerstmarkt. In het centrum van Oostburg worden 10 december tussen de twintig en dertig kramen ver wacht. De meeste standhouders komen van buiten Oostburg. „Maar de ondernemers van Oost burg kunnen natuurlijk zelf ook deelnemen", zegt ondernemer W. de Rooij. Vorig jaar was er geen kerstmarkt in het Oost- burgse centrum. „We hopen dat een nieuwe start van de kerst markt het begin is van een tradi tie", aldus De Rooij. Oostburg kiest bewust voor een kerstmarkt tijdens de openings tijden van de winkels. „Het hou den van een kerstmarkt in de avonduren of op zondag blijkt in Oostburg erg lastig te zijn", Advertentie met spectaculaire lAA-rKtt actie vandaag, morgen en op 5 december! belofte doet dat het nooit meer voor zal komen", zei D. van Damme. Het CDA vond dat de wethouder een 'helder en duide lijk betoog' had gehouden. Ook Groot Hontenisse en De Decke- res eigen partij Groot Hulst lieten weten volledig achter de wethouder te staan en het vol ste vertrouwen in hem te heb ben. (Advertentie) 14.00 uur: Kaarten; De Warande. 13.00 uur: Biljarten compe titie Kanaalzone; 13.30 uur: De Zonne bloem; 19.00 uur: Jeugdsoos, SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. U slaagt bij Sas van Gent Een kostuum met een kleine maat pantalon? Geen probleem! Ook extra lange stropdassen! Gentsestraat Stationsstraat Ook 's zondags open van 14.00 - 18.00 uur. 's maandags gesloten. Tel. 0115-451447 - www.maasmodes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39