PZC i Hulster raadslid in het nauw Zieltogende spar niet zomaar tegen de vlakte fHYPOTHEEKRENTE Afspraken over aanpak winkeldiefstal In de war «j VVD'er beraadt zich op politieke carrière na waarschuwing van zijn baas Puzzelen met duizenden scherven I toy Kijk op Bezoekersmanager houdt werk HULST - De financiering van de Stichting Bezoekersma- nagement Hulst is veiliggesteld door het college van bur gemeester en wethouders. Het college mocht van de raad de benodigde 20.000 euro niet halen uit het verwachte overschot op de begroting 2006. Het bedrag dat de stich ting structureel van de gemeente krijgt, moest elders bin nen die begroting gevonden worden. Dat is gelukt, liet wethouder P. Weemaes weten. De gemeente heeft een mee vallertje omdat de premie voor de ziektekostenverzeke ring voor ambtenaren lager uitvalt dan verwacht. „Dat be drag is 20.000 euro en dat hevelen we over naar de post toerisme op de begroting, waarmee de financiering voor het bezoekersmanagement structureel is opgelost." Het bestuur van de stichting Bezoekersmanagement is daar blij mee. „Het is een moeilijke bevalling geweest, maar ik ben zeer tevreden dat het nu structureel geregeld is", zegt stichtingsvoorzitter J. Van Puyvelde. Afspraken over calamiteitenroute TERNEUZEN - Als alle betrokken partijen het eens kun nen worden over de financiering, kan de westelijke cala miteitenroute voor Dow en de bedrijven op de Mosselban- ken en het Logistiek Park in de loop van 2006 zijn beslag krijgen. Wethouder C. van Schaik sprak die verwachting uit in de raadscommissie Economie en en Beheer. Daar maakte GroenLinks zijn bezorgdheid kenbaar over de voortgang van de plannen voor de calamiteitenweg. Over de calamiteitenroute is al heel wat gesproken. De milieu beweging ziet een vluchtweg door het natuurgebied de Braakman niet zitten. Zoals het er nu naar uitziet, komt de route langs de noordelijke kant van het natuurgebied, aan de zuidrand van de Mosselbanken. De weg mag al leen worden gebruikt bij calamiteiten. Het is niet de be doeling dat woon-werkverkeer er over gaat rijden. „Ook de Zeeuwse Milieu Federatie kan zich tot nu toe helemaal vinden in de afspraken", zegt Van Schaik. „Een bureau onderzoekt nu wat het allemaal gaat kosten. Aan de hand daarvan wordt besloten wie wat gaat betalen." Kinderen maken eigen tijdschrift OOSTBURG - Twaalf kinderreporters lanceren morgen in het Ledeltheater in Oostburg een nieuw digitaal maga zine, met de titel Time for Kids. Het magazine is opgezet en ingevuld door kinderen van acht tot twaalf jaar uit de regio West-Zeeuws-Vlaanderen. Het magazine biedt on der meer interviews met artiesten en recensies. Time for Kids is onderdeel van het project Kindvriendelijk West- Zeeuws-Vlaanderen", waarin alle toeristisch-recreatieve initiatieven in de gemeente Sluis worden gebundeld. Het interactieve tijdschrift moet kinderen via internet laten zien hoe het is om in West-Zeeuws-Vlaanderen te wonen, te recreëren en op vakantie te zijn. door Harold de Puysseleijr HULST - Hulster ondernemers willen samen met de gemeente en de politie een nog steviger vuist maken tegen de winkel- criminaliteit en de overlast in het koopcentrum. Hulst is de eerste gemeente in Zeeland waar winkeliers samen met politie en overheid een pro ject beginnen om de problemen structureel te lijf te gaan. Dat gebeurt begin volgend jaar, liet voorzitter T. Mattheeuws van ondernemersclub Hulst Rey- naertstad woensdagavond we ten, tijdens de ledenvergadering van zijn vereniging. „Bestrijding van winkeldiefstal is van enorm belang voor ons", aldus Mattheeuws. „Want je kunt werken zo hard je wil, als ze het onder je handen vandaan stelen schiet je daar niets mee op." Het project 'Stop Winkelcrimi- naliteit' verloopt aan de hand van een stappenplan, dat moet resulteren in het Keurmerk Vei lig Ondernemen (KVO) van het hoofdbedrijfschap Detailhan del. De eerste stap is het maken van afspraken tussen onder nemers en politie/gemeente over maatregelen waarmee ze ge zamenlijk de veiligheid in het winkelcentrum gaan aanpak ken. Een van de mogelijkheden die het project biedt, is het af sluiten van een convenant dat winkeliers in staat stelt een col lectief winkelverbod af te geven aan winkeldieven die gesnapt zijn. „We zijn in Hulst al op de goede weg, want er is al regelmatig overleg tussen de ondernemers, de gemeente en de politie", al dus bezoekersmanager M. de Bruin, die is aangesteld als aan jager voor het project. Ze stipte ook de telefooncirkel aan, waar mee winkeliers die met crimina liteit te maken hebben, elkaar als het nodig is kunnen waar schuwen. Het project is door de leden van Hulst Reynaertstad met instem ming ontvangen. Nepwapens OUDE TONGE - Twee mannen van 19 en 20 jaar uit Sommels- dijk en Nieuwe Tonge zijn don derdagnacht aangehouden, toen bij een politiecontrole bleek dat ze veertien imitatiewapens en bijbehorende munitie in hun au to hadden. Met deze 'gele bolle tjes' kan echt worden geschoten. (Advertentie) zeeuwse almanak De natuur is in de war. De warmste herfst sinds tijden. Vogels die opgehokt worden. Oranje paprika's. Het moet niet gekker worden. En nu le zen we in de Eendrachtbode, het Thoolse weekblad, ook al over een duivenhoudersvere- nigi7ig uit Oud-Vossemeer. Hoe die heet? De Zwaluw. 2 Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes II Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; I Nationaal: 020-4562500. j vrijdag 2 december 2005 BMES t: H u*. flTÏÏ1 door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Hulster WD-ge- meenteraadslid L. Reyns beraadt zich op zijn politieke m-carrière. Hij vindt dat hij in zijn ei'. functie als volksvertegenwoor diger wordt belemmerd door 0 zijn werkgever, Woonstichting ;at Hulst. ijn. Reyns was gisteravond de opval- f- lende afwezige bij de extra I raadsvergadering, waarin de i fracties opheldering wilden over de rol die wethouder E. de e Deckere speelde bij de afgifte van een bouwvergunning voor ge-: een woning aan het Schapers- hoekpad bij Vogelwaarde Het r aanvraagformulier voor die extra raadsvergadering is ook door Reyns ondertekend Reyns zegt dat zijn steun voor die extra vergadering in verkeer- de aarde is gevallen bij zijn werkgever, J. Valckx, de direc- j teur van Woonstichting Hulst. „Hij zei mij dat hij mijn handte- ug-j kening geen gelukkige move >ro-: vond. Die opmerking stemde r- mij tot nadenken en daarom heb 1 ik besloten de extra raadsverga- -rt dering niet bij te wonen." s Bouwaanvraag Hoewel de bouwvergunning voor het Schapershoekpad volle dig los staat van de Woonstich- j ting - de corporatie heeft niets te maken met de bouwaanvraag •ia en het vergunningentraject - vindt de directie van de Woonstichting dat Reyns zich niet moet mengen in de discus sie. „Volgens mijn werkgever kan hierdoor de samenwerking tus- I sen de Woonstichting en de ge- Jf meente in gevaar komen. De di rectie wil niet dat De Deckere, als wethouder medeverantwoor delijk voor beslissingen omtrent woningbouw, in het nauw komt. Althans, niet door mijn toedoen. Ik begrijp dat. Ik wil mijn werk gever niet schaden en neem hem niks kwalijk." Reyns, die hoofd technische dienst is bij de Woonstichting, wil niets horen over belangen verstrengeling. „Ik heb me al tijd onthouden van stemming als er in de raad gesproken werd over de Woonstichting. Ik ben al tijd integer geweest. Als ik gis teravond toch naar die raadsver gadering was gegaan, dan had dat zeker gevolgen gehad voor mijn positie op het werk. Ik moet daarom kiezen: de politiek of mijn baan. En ik kies voor mijn baan, wie zou dat niet doen? Ik denk niet dat ik me nu nog op een geloofwaardige ma nier kan inzetten voor de WD. Maar ik laat mijn beslissing om al of niet door te gaan in de poli tiek, mede afhangen van wat het partijbestuur erover te zeg gen heeft." Afkeur Iedereen in de Hulster politiek, alle fracties en de burgemeester en de drie wethouders, heeft weet van de kwestie-Reyns, zo blijkt uit navraag. Zij spreken hun grote afkeur uit over de gang van zaken. Desondanks ko zen alle raadsleden er gister avond voor het deksel op de pot te laten en geen vragen te stel len over de afwezigheid van Reyns. Hoewel zij een zeer uitge sproken mening hebben over de gang van zaken, wil niemand met naam genoemd worden. „Wij weten immers ook niet hoe het precies zit, en zonder bewijs kunnen we de kwestie niet aan de kaak stellen", is de algemene opvatting. En ook: „We hebben Reyns beloofd niet over de zaak te praten. We hebben toege stemd omdat we hem niet ver der in de problemen willen bren gen." Valckx zelf reageert gelaten op de kwestie: „Ik heb inderdaad met Reyns gesproken en ik vind dat ik me de opmerking die ik te gen hem heb gemaakt, mag per mitteren. Ik heb hem in eerste in stantie als burger van Hulst ge zegd dat ik die extra raad een te zwaar middel vond. Maar ik heb die opmerking ook gemaakt als directeur van de Woonstichting. In onze CAO staat vermeld dat een werknemer het bedrijf waar voor hij werkt geen schade mag toebrengen. En ik vind dat hier sprake van is. Het is een kleine gemeenschap. De gemeente en de Woonstichting moeten met el kaar verder. Desondanks is Reyns oud en wijs genoeg om zelf een beslissing te nemen over wat hij doet met mijn op merking." De angst van Reyns dat de ar beidsverhoudingen zouden ver troebelen als hij toch naar de raad zou zijn gegaan, is volgens Valckx onterecht. „Als hij was gegaan, had dit geen gevolgen gehad voor zijn baan bij de Woonstichting. Ik vind het ver velend voor Reyns dat hij zich nu beraadt over zijn politieke carrière, maar de beslissing die hij daarover neemt, is uitslui tend de zijne." Burgemeester J.F. Mulder wil, als er meer duidelijkheid is over hoe de hazen precies hebben ge lopen, wellicht een gesprek aan gaan met Valckx. De nu ontsta ne commotie zint Mulder aller minst. „Reyns is een zeer inte ger raadslid en hij verdient dit alles niet." pagina 13 wethouder mag blijven AZZ blijft hulp bieden aan achttien-plusser MIDDELBURG - AZZ blijft jon geren ook na hun achttiende hel pen. De Zeeuwse instelling voor jeugdhulp trekt daarmee een eer der besluit in om de leeftijds grens te trekken bij achttien jaar. Oudere cliënten zouden °"m worden overgedragen aan ande- :'J re instellingen, zoals het Gors, Jj Philadelphia en Arduin. Dat moest de wachtlijsten helpen w slinken. Maar de praktijk blijkt weerbar stig. Jongeren zouden aan het eind van hun behandeling te ma ken krijgen met nieuwe hulpver leners. Om dat te voorkomen wil AZZ de jongeren hun behan deling bij AZZ laten afmaken. Waarnemend directeur H. Goovers meldt dat in een brief bij het jaarverslag 2004. Dat verslag is sterk verlaat door de tumultueuze reorganisatie die AZZ de afgelopen twee jaar heeft doorgemaakt, nadat vorig jaar bleek dat de instelling financieel aan de grond dreigde te raken. De provincie verweet directeur G. Schaart dat hij de ernst van de situatie niet eerder had meegedeeld. De provincie schortte ook een miljoenenle- ning op die AZZ door de reorga- j nisatie moest helpen, nadat bleek dat AZZ wilde fuseren met instelling voor gehandicap- i tenzorg Arduin. Na het afketsen van dat plan meldde Schaart zich ziek. 1 Inmiddels zijn de gemoederen binnen AZZ bedaard. De relatie met de provincie lijkt hersteld. De zorg aan de jeugdigen en 1 ouders is gewoon doorgegaan, door grote inzet van medewer- kers, meldt het jaarverslag. 'De actuele ontwikkelingen ge- i yen mij de overtuiging dat AZZ m 2005 opnieuw de benodigde kracht en het elan heeft gevon- den om ook in de toekomst jeugdzorg van hoge kwaliteit te i bieden"stelt Goovers. "j Bij die ontwikkelingen zouden grote uitbreidingen horen van bet aantal opvangplaatsen bij de afdeling Verblijf en Behande- rj bng. Onderhandelingen met het Zorgkantoor zijn gaande. Met in- stellingen de Zuidwester in ^est-Brabant en Emergis werkt AZZ aan uitbreiding met 56 plaatsen voor kinderen met bchtverstandelijke handicaps, waarvan het merendeel ernstige Problemen heeft. Ook de vraag naar crisisopvang en noodhulp bleef in 2004 gro- I ler dan AZZ aankan. HULST - Een groep vrijwilligers is nog zeker de hele winter zoet met het opnieuw in elkaar zetten van oude aardewerken voorwerpen. De scherven zijn dit voorjaar gevonden bij de archeologische opgravingen op de loca tie van bouwproject Onder de Toren, in de binnenstad van Hulst. Elke woensdag- en donderdagmiddag komen de vrijwilligers bijeen op de zolder van het 's Landshuis aan de Steenstraat. Daar staan 27 grote dozen, gevuld met in totaal zo'n vijfhonderd - tot zeshonderd kilo scherven, vertelt M. Zwartelé van de werkgroep Archeo logie van de oudheidkundige kring de Vier Ambachten. Deze zomer hielden dezelfde vrijwilligers zich al bezig met het schoonmaken en gereedmaken voor verzending van de duizenden scherven. Ze werden naar bureau Ar- cheomedia in Capelle aan den IJssel gebracht, waar het materiaal is geselecteerd. Daarna is het aardewerk te ruggestuurd naar Hulst. De vrijwilligers zijn nu bezig de scherven uit te zoeken en te beschrijven. Volgens Zwartelé gebeurt dat allemaal in nauw overleg met de provinciaal archeoloog. „Het is een monnikenwerk, waar we zeker een dikke winter mee bezig zijn." De voorwerpen die terug in elkaar zijn gezet, worden in een permanente expositie tentoongesteld. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Bewoners van de Terneuzense wijk Lie- venspolder ergeren zich aan de belabberde toestand van een spar in de Geranium straat. Door wind en sneeuw is de spar eind vori ge week zo toegetakeld, dat de boom dreigt om te vallen. Buurtbewoner G. Mahu ziet de boom (een atlasceder), die naast een parkeerplaats staat, als een gevaar voor spelende kinderen. „Takken kunnen elk moment afbre ken", zegt hij. Rond de boom ligt het vol met afge broken takken. De gemeen te wil die bewaren. „In deze tijd van het jaar is er veel waag naar kerst- groen. Vooral kerken en scholen willen de takken graag gebruiken voor kerst stukjes. Daarom laten wij ze maar liggen", aldus gemeen tewoordvoerder D. Tim- mers. Mahu ziet de boom het liefst tegen de vlakte gaan. „Dat ding kan zo niet blijven staan. Geen gezicht, maar waarschijnlijk heeft de gemeente een kapvergun- ning nodig om hem om te leggen. Het is ook altijd wat." De gemeente wil eerst naar de staat van de boom kijken, voordat er actie wordt ondernomen. „De spar staat er al meer dan vijftig jaar. Daarom willen wij de boom niet zomaar te gen de vlakte gooien", zegt Timmers. Bewoner P. d' Hont heeft vanuit zijn raam vrij zicht op de spar. „Als je dit nog een boom kunt noe men", zegt hij. D'Hont woont 35 jaar in de wijk. „Toen ik hier kwam wonen, was het al een flinke knaap. Zo'n twintig jaar geleden brak de top af bij een zware storm. Het heeft nog lang ge duurd voordat de takken aan de beurt waren." foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37