Buigen of barsten in Nieuwerkerk Bert-san is toch vooral een bouwer Trainers SKNWK én Bruse Boys gaan voor drie punten in topper uitslagen jsssÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊiÊm vrijdag 2 december 2005 Morres wint futsalderby TERNEUZEN - SSV/E1 Toro heeft voor de tweede keer dit seizoen zijn meerdere moeten erkennen in koploper ZVH/Morres/Controlec. Verloor de Goese eersteklasser thuis met 8-6, in Temeuzen werd het dit keer 8-5 voor de Zeeuws-Vlamingen Pim Bruins zette SSV op voorsprong, maar daarna was het de beurt aan de thuisploeg. In de twintigste minuut maakte Ali Eryürük gelijk en bij rust stond het al 3-1 door goals van Mevlud Eryürük en Kenneth Okerley. Na de pauze liep Morres verder uit. Twee treffers van Jordy Bakker en één van Arno Zwegers gooiden het duel op slot: 6-1. Tien minuten voor tijd deed Mischa Flore iets terug voor SSV. Ralph Zegers maakte vrijwel direct daarna de 7-2. De twee goals van Pim Bruins zorgden nog even voor wat opwinding, maar SSV kon Morres niet verder in het nauw brengen. In de laatste minuut maakten Ralph Zegers en Mischa Flore allebei nog een doelpunt voor hun team. Morres blijft koploper na de zege, SSV staat nu op de vijf de plek. Lezing Snoei in Zierikzee ZEERIKZEE - Mike Snoei, trainer bij eerstedivisieclub Go Ahead Eagles uit Deventer, houdt woensdag 7 decem ber een lezing voor de sponsors van voetbalvereniging Zie- i-ikzee. Zijn betoog gaat over jeugdvoetbal, sponsors en de organisatie binnen een profclub. Eerder dit jaar, in mei, was oud-doelman Hans van Breukelen al gastspreker in Zierikzee. Na aloop van de lezing van Mike Snoei, die omstreeks 19.30 uur zal beginnen, opent de trainer samen met Zierikzee-voorzitter Toon van Tiggelhoven het sponsorho me boven de nieuwe tribune op sportpark Den Hogen Blok. Drie Zeeuwen in middenmoot ZOUTELANDE - Peter van der Stap is zijn leidende posi tie bij het Europees damkampioenschap voor veteranen kwijtgeraakt. De dammer uit Maassluis verloor gisteren in Zoutelande het topduel tegen zijn voormalige ploegge noot Fred Ivens. In een opmerkelijk korte partij zette Ivens zijn tegenstan der aan de kant en deed tegelijkertijd een geslaagde greep naar de koppositie. Hij moet die klassering delen met de Rus Solik Gersjt, die gisteren goede zaken deed door de Letse kanshebber Laimonis Zalitis te verslaan. Peter van der Stap deelt na zijn nederlaag de derde plaats met de Russen Napreenkov en Petukhov. De drie sterkste Zeeuwen maken deel uit van een peloton netje dat met twee punten achterstand op de twee leiders de zesde tot en met dertiende plaats deelt. Peter Schunse- laar, de enige Zeeuw die nog geen partij heeft verloren, hield gisteren in een knappe partij titelverdediger Frank Teer op een gelijkspel. Ook Kees Rijk speelde remise, tegen de Rus Alexander Rats. Aart Walraven kwam op gelijke hoogte met Rijk en Schunselaar door een winstpartij tegen de Amerikaanse Oekraïner Grigory Solodoecho. Evert Wiskerke uit Middelburg boekte zijn eerste over winning ten koste van Jan Grim, die lang goed partij gaf maar uiteindelijk toch moest capituleren. In de staart van het klassement leden de clubgenoten Frans Blaas en Jo Houmes nederlagen maar pakte Maarten Marijs tegen Arie van Diggele zijn eerste punt. Hnnr Klaas Verspoor GOES - Voert blauw-zwart za terdagmiddag in Nieuwerkerk de boventoon of gaat paars-wit op vijandelijke bodem furore maken? In de derde klasse A staat de confrontatie tussen kop loper SKNWK en runncr-up Bruse Boys op het programma. Dat wordt genieten geblazen voor de voetballiefhebber. Na elf duels prijkt de naam van SKNWK aan kop van de rang lijst. In zijn tweede seizoen bij SKNWK heeft trainer Adriaan Nieuwenhuijze de boel aardig op de rails en met een ongesla gen status begint hij met zijn ploeg aan de tweede competitie helft. Bruse Boys-trainer Nico Sehoute, eveneens bezig aan zijn tweede seizoen, kreeg tot nu toe slechts één nederlaag te verwerken. Mede daardoor gaan SKNWK en Bruse Boys aan kop in hun klasse en bedraagt de Nieuwerkerkse voorsprong op de Bruse rivaal drie punten. Reëel beeld Het kampioenschap behoort aan het eind van het seizoen voor beide Duivelandse clubs tot de mogelijkheden, maar geeft het wel een reëel beeld van het voetbal op Schouwen-Duive- land om ook op zaterdag een tweedeklasser te hebben? Met de trainers kijken we vooruit naar de ontmoeting van zater dag, naar het verleden en naar de toekomst. Adriaan en Nico, jullie ploegen hebben toch niks te zoeken in de tweede klasse van het zaterdag voetbal? Adriaan Nieuwenhuijze: „Dat denk ik zeker wel! De selectie is dan wel smal en dat zou zeker in de tweede klasse nog weieens een probleem kunnen worden, maar qua niveau kan de selectie het zeer zeker aan. Of de stand in onze klasse typerend is voor het Schouwse voetbal over het algemeen weet ik niet. Afgaand op de eerste wedstrijd vond ik Bru wel één van de betere ploe gen. Wij hebben het er vrij moei- De trainers Adriaan Nieuwenhuijze (SKNWK, links) en Nico Sehoute (Bruse Boys, rechts) proberen hun team morgen naar de winst te leiden in het onderlinge treffen. foto Marijke Folkertsma lijk gehad. Bij de voorspelling vooraf had ik Bru al als winnaar van een periode getipt. Vorig jaar hebben wij voor de beker te gen ze gespeeld en verloren." „Dat wij bovenaan staan vind ik terecht. Ik ben eigenlijk nog geen betere ploeg dan de onze te gengekomen. Tegen Seroosker- ke en Bruse Boys waren we ge lijkwaardig en ik vond ook Hein- kenszand één van de betere ploe gen. Stevig en stug, maar niet be ter." Nico Sehoute: „Waarom zouden wij niks te zoeken hebben in de tweede klasse? Bru heeft een goed toekomstperspectief: het heeft de jeugd en dus de toe komst. Als. we op de weg door kunnen gaan zoals we nu bezig zijn, dan maken we daar een kans. En of dat dan met mij als trainer is of met iemand anders, dat maakt niet uit, maar ik weet zeker dat Bruse Boys in de twee de klasse zou kunnen spelen." „Ik denk zeker dat de stand in onze klasse een goed beeld geeft van het Schouwse voetbal in de derde klasse, tiet moet wel, want we staan eerste en tweede na elf wedstrijden. En in een competitie is altijd het totaal van alle resultaten van toepas sing. We hebben verloren van Serooskerke, maar de enige ploeg die ik echt beter vond was Heinkenszand. We hebben daar een 1-1 weggekaapt, maar die ploeg moeten we niet onder schatten." Op 3 september eindigde het eer ste treffen tussen SKNWK en Bruse Boys in 0-0. In de 58e mi nuut werd een doelpunt van de thuisploeg, gemaakt door Peter Willemse, afgekeurd. Wat staat jullie als trainers nog het meeste bij van de openingsdag van de competitie toen jullie in Bruinis- se tegenover elkaar stonden? Nieuwenhuijze: „Wij voetbal den de eerste helft echt goed. We legden Bruse Boys onze wil op en speelden constant op hun helft. In de tweede helft waren er wat omzettingen bij Bru en trok Thomas Groeneveld het spel naar zich toe. De tweede helft zijn we daar goed weggeko men, maar het was een wed strijd met twee heel verschillen de helften. Wij hadden voor rust wat kleine kansjes, maar Bru had na rust de kansen. Bij ons is er weinig meer nagepraat, maar ik denk dat er in Bru meer is na gepraat over hun afgekeurde goal." Sehoute: „Wat me het meest bij staat? Dat wij terecht een doel punt maakten en dat die onte recht werd afgekeurd! En dat kwam door hun grensrechter! Daar is nog wel heel veel over nagepraat, maar het is een inci dent op zich. Iedereen was op dat moment heel erg boos. Qua veldspel ontliepen we elkaar, over de hele wedstrijd gezien, niet veel. Wij begonnen vrij ze nuwachtig en speelden niet den derend. De eerste helft was SKNWK beter, maar wij de tweede helft." SKNWK en Bruse Boys lijken weinig geheimen voor elkaar te hebben. Wat is volgens jullie de voornaamste kracht van jullie te genstander en hoe ga je die an gel uit hun spel halen? Nieuwenhuijze: „Ik vind ze voor in erg sterk met Peter Willemse. Hij is één van de betere voetbal lers in de derde klasse. En ik vind dat ze een paar onbereken bare spelers erbij hebben lopen die zomaar een wedstrijd kun nen beslissen. Maar ik ga niks veranderen in mijn opstelling, want wij spelen verdedigend al tijd in de zone. Wij zijn als ploeg iets degelijker, maar Bru heeft een hele goede jonge ploeg. Zaterdag ben ik alleen te vreden met een overwinning, want dan zitten we op een voor sprong van zes punten." Sehoute: „Nieuwerkerk heeft een goed middenveld, achterin een goed centrum en voorin sco ren ze redelijk vaak. In Bru speelden ze op het middenveld met de punt naar voren, met twee controlerende middenvel ders. Tierie speelde achter de spitsen, en De Bruine en Pad mos controlerend. Ik weet wel dat we te veel ontzag hebben ge had in de topwedstrijden tot nu toe, maar als wij de sprong naar boven willen maken moeten we de drie punten hebben. We moe ten va banque spelen. We heb ben niks te verliezen en we zullen wel zien waar we uitko men." New York. NBA.CIeveland Cava- liers-LA Clippers 112-105. Memphis Grizzlies-Toronto Raptors 92-66, Miami Heat-Atlanta Hawks 96-74, Washington Wizards-Portland Trailblazers 96-89, New York Knicks-Chicago Bulls 109-101, Detroit Pistons-New Jersey Nets 93-83, Boston Celtics-Philadelphia 76ers 110-103, Phoenix Suns-Indiana Pacers 109-91, New Orleans Hor nets-Denver Nuggets 102-95, Seattle Su- personics-Charlotte Bobcats 104-94. Golden State Warriors-Sacramento Kings 113-106. Zoutelande. EK dammen voor vete ranen. Vijfde ronde: F. Ivens (Ned)-P. v.d. Stap (Ned) 2-0, L. Zalitis (Letl)-D. Gersjt (Rus) 0-2, A. Petoechov (Rus)-J. Lelis (Let) 2-0, F. Teer (Ned)-P. Schunse laar (Ned) 1-1. R. Zdoroveac (Dtsl)-R. Prokoupets (Isr) 1-1, A. Napreenkov (Rus)-H. Cordier (Fr) 2-0, C. Rijk (Ned)-A. Rats (Rus) 1-1, K. Turiy (Ukr)-D. Kleinrensink (Ned) 1-1, H. Klein- rensink (Ned)-E. Holstvoogd (Ned) 1-1, A. Walraven (Ned)-G. Solodoecho (Ukr) 2-0, S. Tombak (Isr)-J. Plantin (Fr) 1-1, J. Houmes (Ned)-AI. Schwarzman (Isr) 0-2, Y. Lebedev (Rus)-F. Blaas (Ned) 2-0, J.Mutulis (Let)-W.Bennink (Ned) 0-2, J.L. Grim (Ned)-E. Wiskerke (Ned) 0-2, 5. Markowski (Pol)-V, Hermans (Belg) 2-0, M. Marijs (Ned)-A. van Diggele (Ned) 1-1. Stand: 1. F. Ivens (Ned) 8 punten, 2. S. Gersjt (Rus) 8, 3. A. Petoe chov (Rus) 7, 4. P. v.d. Stap (Ned) 7, 5. A. Napreenkov (Rus) 7, 6. L. Zalitis (Let) 6, 7. F. Teer (Ned) 6, 8. R. Prokoupets (Isr) 6, 9. A. Rats (Rus) 6, 10. R. Zdoro veac 6, 11. P. Schunselaar (Ned) 6, 12. A. Walraven (Ned) 6,13. C. Rijk 6. Loting ronde 6: D. Gersjt-F. Ivens, P. v.d. Stap-A, Petoechov, F. Teer-A. Napr eenkov, L. Zalitis-R. Zdoroveac, R. Pro- koupets-A. Walraven, P. Schunselaar-A. Rats, C. Rijk-K. Turiy, J. Platin-AI. Schwarzman, H Coprdier-J. Lelis, E. Holstvoogd-Y. Lebedev, D. Kleinren- sink-S. Tombak, E. Wiskerke-H. Klein rensink, S. Markowski-W. Bennink, J. Mutulis-G. Solodoecho, J. Houmes-F. Blaas. J.L. Grim-A. van Diggele, V. Her- mans-M. Marijs. Hongkong. Hongkong Open, Euro pese Tour 2006. Stand na eerste dag: 1 Kang (ZKo) 64, 2. Erlandsson (Zwe), Gibson (Can), Randhawa (Ina) 65, 5 Kjeldsen (Den), Delamontagne (Fra), McEvoy (Eng) 66, 29. o.a. Derksen (Ned) 69, 68 o.a. Lafeber 72. Canberra. Champions Trophy, vrou wen.Vierde speelronde: Neder- land-China 1-1 (1-1). 28. Hoog 1-0 (sc), 31. Chunling Tan 1-1. Australiê-Argenti- nië 1-1, Zuid-Korea- Duitsland 1-2. Stand: 1. Nederland 4-10, 2 Australië 4-10, 3. Argentinië 4-7, 4. China 4-4, 5. Duitsland 4-3, 6 Zuid-Korea 4-0. Chanti-Mansisk. Wereldbeker. Tweede ronde, tweede partij: Korne- jev (Rus)-Tiviakov (Ned) 0,5-0,5 (1-1), Sokolov (Ned)-Zhang (Chn) 1-0 (2-0), Moisejenko (Oek)-Van Wely (Ned) 0,5-0,5 (1-1), Sjeparinov (Bul)-lvantsjoek (Oek) 0,5-0,5 (1,5-0,5), Bacrot (Fra)-Kem- pinski (Pol) 0,5-0,5 (1,5-0,5), Sadvakas- ov (Kaz)-Aronian (Arm) 0-1 (1-1). Bijzonderheid: Tiviakov en Van Wely spelen vandaag tiebreak. Beaver Creek. Wereldbeker man nen. Super-G: 1. Reichelt (Oos) 1.17,33, 2. Guay (Can) 1.17,37, 3. Lanzin- ger (Oos) 1.17,49, 4. Lund Svindal (Noo) 1.18,00, 5. Rahlves (VSt) 1.18,22, 6. Defa- go (Zwi) 1.18,25. Lucky Day. 6-15-17-18-20- 21-22-28-31-36-42-45-48-50-58-60-65-68 -71-76. Duiveland en ZSC'62 strijden tegen degradatie ZIERIKZEE - In Nieuwerkerk w ordt er gestreden om de koppo sitie, maar een paar kilometer verderop in Oosterland is de in zet morgen van een heel ander kaliber. Zowel Duiveland als ZSC'62 verkeert in een positie waarin geen enkele ploeg zich graag bevindt, want beide clubs hebben degradatiezorgen. Na tien duels heeft ZSC'62 in de derde klasse A slecht twee pun ten vergaard. Duiveland staat er, met zeven uit tien, iets beter voor. Dit seizoen ontmoetten de teams elkaar nog niet. Uit de laatste tien onderlinge ontmoe tingen zal ZSC'62 moed putten. De club uit Scharendijke won immers zes van die tien ontmoe tingen, Duiveland slechts drie. Twee van die drie Duiveland-ze- ges werden overigens vorig sei zoen behaald. Toen won de ploeg van scheidend trainer Jan Heikamp met 8-1 en 2-0. Op de openingsdag van het sei zoen ging zondag-tweedeklasser Zierikzee kansloos onderuit bij Dosko. In Bergen op Zoom werd het 4-0. Zondag is de return in Zierikzee. Na de onderlinge ont moeting bleek Zierikzee toch re gelmatiger de punten te pakken dan Dosko. Op de ranglijst staat Dosko voorlaatste met een ach terstand van vijf punten op Zie rikzee, dat achtste staat. Zierik zee wil zich in ieder geval revan cheren voor de mislukte ouvertu re van de competitie. In de standaard vijfde klasse B verlaten alle eilandelij ke clubs het eiland. Dreischor reist af naar Kwadendamme en daar zal blijken in hoeverre de ploeg van trainer Kees Verwest zich her steld heeft van de nederlaag te gen koploper Zeeland Sport. Ou- werkerk speelt in Fijnaart tegen Kaaise Boys. Eerder dit seizoen bleek die ploeg met 2-0 te sterk voor de Duivelandse vereniging. Renesse neemt het in een duel in de middenmoot op tegen Nieuw Borgvliet. Een dag eerder heeft DFS op pa pier goede kansen om drie pun ten aan het totaal toe te voegen. Daarvoor zal de ploeg dan wel m Burgh-Haamstede moeten af rekenen met Hoedekenskerke, dat voorlaatste staat in de vier de klasse A. Mevo krijgt in de andere vierde klasse te maken net koploper Krabbendijke. WIK'57 speelt in Bergen op Zoom tegen ZPR'84. Brouwers haven heeft een uitwedstrijd te gen Yerseke. Hongkong. WK. Vrouwen, tweede ronde: Atkinson (Ned/2)-Stoehr (Fra) 9-5 9-10 9-2 9-2, Natalie Grinham (Aus/5)-Naudé (Ned) 9-4 6-9 9-0 9-4. Uefa Cup. Tweede ronde. Groep E FC Basel - Tromso 4-3 (1-3). 2. Strand 0-1, 17. Petric 1-1, 19. Arst 1-2, 29. Strand 1-3,61. Delgado 2-3,67. Chipper- field 3-3, 75. D.Degen 4-3. Scheidsrech ter: Slupik (Pol). Toeschouwers: 14.718. Gele kaart: Kibebe (Tromso). Rode Ster Belgrado - AS Roma 3-1 (1-1). 23. Nonda 0-1, 37. Zïgic 1-1, 77. Purovic 2-1, 86. Zigic 3-1. Scheidsrech ter: Hansson (Zwe). Toeschouwers: 35.000. Gele kaart: Alvarez. Aquilani (AS Roma). Bijzonderheid: 90. Cassano (AS Roma) mist strafschop. Stand: Strasbourg 3 2 1 0 7 5-1 FC Basel 3 2 0 1 6 6 -6 AS Roma 3 1114 4-5 RodeSter 3 1 0 2 3 5-6 Tromso 4 1 0 3 3 7 -9 Programma: Woensdag 14 decem ber: RC Strasbourg-Rode Ster Belgra do, 20:45: AS Roma-FC Basel, 20:45. Groep F Levski Sofia-Olympique Marseille 1-0 (O-O). 56. Yovov 1-0. Scheidsrech ter: Vollquartz (Den). Toeschouwers: 12.000. Gele kaart: Eromoigbe, Bardon, Angelov, Borimirov (Levski), Beye (Olympique Marseille). Dinamo Boekarest-CSKA Moskou 1-0 (O-O). 72. Munteanu 1-0. Scheids rechter: Stuchlik (Oos). Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Zicu, Grigorie (Dina mo). Stand: Levski Sofia 3 2 0 1 6 3 2 Olympique M. 3 2 0 1 6 3-2 Dinamo B. 3 1114 1-1 CSKA Moskou 4 1 1 2 4 3-4 Heerenveen 3 0 2 1 2 0-1 Programma: Woensdag 14 decem ber SC Heerenveen-Levski Sofia, 20:45; Olympique Marseille-Dinamo Boeka rest, 20:45. Groep G Rapid Boekarest - Paok Saloniki 1-0 (1-0). 45. Maldarasanu 1-0. Scheidsrech ter: Nobs (Zwi). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: N. Constantin, Burdujan (Ra pid), Vangelis (Paok). Stade Rennes - Shaktar Donetsk 0-1 (0-1) 38. Elano 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Dereli (Tur). Toeschou wers: 18.727. Gele kaart: Faty. Didot, Ed- man, Briand (Rennes), Hubschman, Ti- moshchuk, Aghahowa. Srna (Shaktar) Stand: Sh. Donetsk 4 3 0 1 9 4-1 Rapid B. 2 2 0 0 6 3-0 Stuttgart 3 2 0 1 6 4-3 PaokS 2 0 0 2 0 1-3 St. Rennes 3 0 0 3 0 0-5 Programma: Woensdag 14 december VFB Stuttgart-Rapid Boekarest. 20:45, Paok Saloniki-Stade Rennes, 20:45. Groep H Sevilla - Vitoria Guimaraes 3-1 (3-1). 10. Saviola 1-0, 27. Saviola 2-0, 39, Adriano 3-0, 44. Bena 3-1. Scheidsrechter: Bertini llta). Toeschou wers: 35,000. Gele kaart: Kanoute, Ma- resca, Marti (Sevilla), Rogerio, Drago- ner, Neca, Bena, Mario Sergio (Vitoria). Besiktas - Zenit St. Petersburg 1-1 (1-1). 25. Akin 1-0, 30. Gorshov 1-1. Scheidsrechter: Kircher (Dui). Toeschou wers: 20.000. Gele kaart: Adem Dursun, Hassan (Besiktas), Mares, Radimov, Gorshov (Zenit). Stand: Zenit St. Pet. 4 2 1 1 7 5-4 Sevilla 3 2 0 1 6 7-3 Bolton W. 3 1 2 0 5 3-2 Besiktas 3 0 2 1 2 2-5 V.Guimaraes 3 0 12 1 3-6 Programma: Woensdag 14 decem ber Bolton Wanderers-Sevilla, 20:45; Vi toria Guimaraes-Besiktas, 20:45. Bert Bouwer ontketende in de jaren ne gentig een handbalrevolutie in Neder land met het project 'meiden met een mis sie'. Hij haalde met het nationale team grote evenementen, al werd hét doel (de Olympische Spelen) niet bereikt. Volgen de week vrijdag staat hij als coach van Japan tegenover zijn ex-pupillen tijdens het WK in Sint Petersburg. door Bauke Boersma DEN HAAG/GUDME - Zijn twee oudste dochters wonen er nog. Net als veel vrien den van de familie. Maar verder, zo stelt Bert Bouwer, missen hij, zijn vrouw en de jongste dochter van het gezin Neder land amper. „Misschien komen we ooit terug", zegt de coach van de handbal- sters van Japan, „maar een abc-tje is dat niet. Daarvoor bevalt het leven ons hier te goed." 'Hier' is niet het land van de rijzende zon, maar het Deense Gudme. De plaats waar Bert Bouwer zijn loopbaan als club trainer begon. En tevens laatste halte voor de Japanse handbalsters op weg naar het WK in Sint Petersburg, dat maandag begint. „Hier kunnen we heer lijk toewerken naar het WK", vertelt Bouwer, de coach die in de jaren negen tig een revolutie ontketende door met een stel handbalgekke meiden uit de Ne derlandse competitie te stappen, met als doel via veel trainingen en oefenduels de kloof met de wereldtop te dichten of op zijn minst fors te verkleinen. „We maken gebruik van de faciliteiten van mijn club GOG Gudme, spelen oefenduels tegen goede tegenstanders. Ideaal." Al koestert Bouwer niet de illusie dat Ja pan op het WK veel opzien zal baren. „Het is en blijft een WK, dus je weet het nooit. Maar Japan heeft een inhaalslag te maken." Dat klusje lijkt op Bouwers lijf geschre ven, al is hij vooralsnog slechts tot en met het WK in dienst van de Japanse bond en werkte hij pas zeventig dagen met zijn nieuwe 'meiden'. „Binnenkort evalueren we. De bond wil graag door en ik heb er ook oren naar. Mits aan bepaal de voorwaarden wordt voldaan." Zoals een meerjarige overeenkomst. Én de mogelijkheid het bondscoachschap te blijven combineren met zijn werk voor GOG Gudme, waar hij een halfjaar terug werd ontheven uit de functie van hoofd coach. Die 'degradatie' liet op zijn ziel echter geen littekens achter, zegt de Vleu- tenaar. „Na het project 'meiden met een missie' ambieerde ik een baan als coach bij een sterke Europese club. Maar ik ben erachter gekomen dat het is als wer ken bij een Europese topclub in het voet bal. Je krijgt geen kans iets op te bou wen, moet direct presteren. Bij mindere resultaten wordt de portemonnee getrok ken, terwijl het er vaak niet eens af kan. En in plaats van je speelsters beter probe ren te maken, ben je alleen bezig om ze Bert Bouwer: „Het is toch speciaal dat ik met Japan tegenover mijn ex-pupillen sta." foto Cees Zorn/GPD happy te houden. Zodat ze presteren op het moment dat het moet." Dat is óók een kwaliteit. Maar niet de voornaamste van Bouwer, weet de coach. „Ik heb er wel eens met Louis van Gaal over gesproken. Die wil ook iets kunnen opbouwen, spelers iets leren, beter ma ken. Dat geldt voor mij net zo." Klein Dus stuurt Bouwer tegenwoordig de hoofdcoaches van GOG Gudme aan, traint hij een jeugdteam van de club en een regioselectie van de Deense bond, is hij docent bij de Europese handbalfedera- tie en probeert hij de Japanse vrouwen de finesses van de sport bij te brengen. „Technisch is het allemaal best aardig, maar ze zijn zo klein. In Japan kiezen de lange vrouwen voor volleybal." Daarnaast zijn er culturele hobbels, zegt Bouwer, die door Japanners steevast wordt aangesproken met Bert-san of Ber- to. „Japanners zijn niet gewend aan in spraak", merkte de Nederlander in het halfjaar dat hij nu met het team werkt. „Wat de coach zegt, voeren ze uit en er wordt met gediscussieerd over wezenlij ke handbalzaken. Nu is te veel inspraak ook niet goed. maar wat meer feedback zou welkom zijn." Bouwer wil ook wel weer eens zijn eigen spullen dragen. „Maar dat mag dus niet. En na het eten is er altijd wel iemand die dh'ect een kop koffie voor me haalt", lacht hij. „Nou. als ik dat in Nederland niet zelf deed, kon ik een kop koffie wel vergeten, hoor." Ach, Nederland. Daar ligt verreweg het grootste deel van zijn handbalverleden, maar een toekomst in het polderland ziet Bouwer niet zo een-twee-drie. Of het moet het opzetten van een sportschool naar Deens voorbeeld zijn, waar talenten in diverse takken van sport veel trainen kunnen combineren met studeren. Maar ooit weer eens de kar van het Nederland se handbal trekken? Nou. nee. „Ik had het er laatst met Monique Feijen (gebles seerde speelster van Oranje en GOG) over dat het uitdagend lijkt, en in Neder land ook nodig is, weer zo'n project als 'meiden met een missie' te starten. Tege lijkertijd constateerden we dat het zin loos is. Dat het slechts een herhaling van een eerder vertoond kunstje wordt, met dezelfde afloop." Dat kunstje krikte het niveau van de be treffende groep handbalsters ziender ogen op, maar kon nooit rekenen op een breed draagvlak. „Ach, ik ben er klaar mee", kijkt Bouwer kort terug. „Ik heb de clubs destijds de handschoen aange reikt, maar werd niet opgepakt. Terwijl dat toch echt nodig is als handbal in Ne derland structureel op hoog niveau wil blijven."Desondanks is Oranje op dit mo ment waarschijnlijk nog een maatje te groot voor Japan. Bouwer: „Ik geef Ne derland een goede kans de eerste ronde te overleven. Zelf wil ik vooral genieten van het feit dat ik weer op een WK ben, en van het duel met Oranje in het bijzon der. Het is toch speciaal dat ik nu tegen over mijn ex-pupillen sta."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35