PZC Sluiting blusgroep stuit op verzet Steun voor Schouwse voedselbank Koren Oosterland en New Orleans geven samen kerstconcert Kerkwerfse school, bedrijven, dorpsraad en politieke partijen roeren zich Voorzitter dorpsraad Oosterland vertrekt met gemengd gevoel Redactie: 0113-315649 i www.pzc.nl E-mail:redactie o pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; j Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 2 december 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 doorEsme Soesman ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse politiek toont zich geen voorstander van slui ting van de brandweerpost Kerk- werve. Ook de plaatselijke school, dorspraad en onderne mingen en de ondernemingscom missie van de Schouwen-Duive- landse brandweer voelen niets voor opheffing van de Kerkwerf se blusgroep. Onduidelijke cij fers, de geringe besparing die sluiting oplevert en bovenal het veiligheidsrisico waren de be langrijkste argumenten in de dis cussie die gisteravond werd ge voerd. „Men rekent zich rijk en telt zich later arm", vatte inspreker L. de Kok van de bedreigde blus groep de twijfel samen die hij - met anderen - heeft over de in de rapportage 'Evaluatie brand weerposten' opgenomen cijfers. Dit rapport was uitgangspunt voor burgemeester en wethou ders om, als onderdeel van de tweede bezuinigingsronde, met het voorstel op de proppen te ko men om de post Kerkwerve te sluiten. Met deze beslissing is volgens het rapport een bespa ring van 65.000 euro gemoeid. Niet waar Niet waar, aldus De Kok - die denkt dat er hoogstens 30.000 euro op jaarbasis valt te win nen. Nu wordt namelijk steeds van gemiddelde cijfers uitge gaan die verdeeld worden over negen posten. De Kerkwerfse blusgroep is echter in verhou ding een goedkope post, betoog de De Kok gisteravond tijdens de vergadering van de commis sie samenleving en bestuur. De Voedelbanken 1 vinden dat politiek ernst armoede miskent ZIERIKZEE - De voedselban- ken moeten de politiek de ogen openen over de groeiende armoe de in Nederland. Steeds meer mensen kloppen bij de hulporga nisatie aan voor eten om de week door te komen. lorp garage is al afgeschreven, de brandweerauto nog maar vijf jaar oud (en dus nog makkelijk vijftien jaar bruikbaar), de oplei- dingskosten zijn gering omdat er slechts één brandweerman op cursus is. Wat de overige kosten betreft: die krijg je toch - ook na sluiting - op je bordje. „Omdat gewerkte uren dan aan een an der korps moeten worden be taald." De cijfers zijn weerbarstiger dan het rapport doet vermoe den, sprak ook voorzitter Zwet sloot van de ondernemingscom missie van de Schouwen-Duive- landse brandweer zich, vooraf gaande aan een definitief oor deel, uit. Daarbij doelde hij vooral op de veiligheid, waaraan ook door praktisch alle politieke partijen gerefereerd werd. Diverse frac ties gaven aan niet de verant woordelijkheid te willen dragen voor mensenlevens die op het spel komen te staan als gevolg van een bezuiniging van enkele tienduizenden euro's. Van de 623 objecten die Kerkwerve en omgeving telt worden nu 59 stuks te laat bediend. Na sluiting van de post Kerk werve zal dat bij 447 objecten het geval zijn, vertelde beroeps commandant F. Pijnenborgh desgevraagd. Echter, die situa tie is niet anders dan nu ook al het geval is in bijvoorbeeld Serooskerke en Ouwerkerk. Dor pen waar nu ook al geen blus groep is. Dat risico dreef gisteravond niet alleen politici, maar ook vele brandweerlieden en de dorps raad richting gemeentehuis. Directeur M. Pronk van basis school Samuël, goed voor hon derd leerlingen, uitte per brief zijn bezorgheid over de veilig heid van zijn leerlingen. Diverse bedrijven in en om Kerkwerve hebben eveneens via een brief negatief op het collegevoorstel gereageerd. Lijst Raats, Leef baar Schouwen-Duiveland, ChristenUnie, Alert! gaven met een al nadrukkelijk aan niets voor sluiting te voelen. De WD repte van grote twijfel en het C.DA wil het advies van de oc af wachten. De SGP en PvdA schortten een oordeel voorlopig' op. Scheidend voorzitter Heieen Clerx van de dorpsraad Oosterland: „We hebben echt heel wat afvergaderd." Hoewel er volgens voorzitter Da rnel van der Meer van de Voed- selbank Walcheren toenemende aandacht is voor het werk van de inmiddels 21 vestigingen, is de overheid zich nog onvoldoen de bewust van de ernst van het armoedeprobleem in Nederland. Ook de kerken moeten een 'krachtig signaal' afgeven dat er serieuze maatregelen nodig zijn om het tij te keren, aldus een diaconaal woordvoerder giste ren tijdens een bijeenkomst in Zierikzee. „Wanneer je dit weet en dan leest dat waterschapsbe stuurders zichzelf veertig pro eent loonsverhoging geven, dan word ik daar heel kriebelig van. Zeker in een land waar 'de C' re geert." De desinteresse van de politiek voor dit probleem werd gisteren pijnlijk duidelijk, constateerde een andere bezoeker van de bij eenkomst. Geen van de partijen van Schouwen-Duiveland was vertegenwoordigd. Ook wethou- G. Houtekamer (SGP) van sociale zaken was verhinderd wegens andere verplichtingen, maar had wel een ambtenaar ge stuurd. Kinderen maken eigen tijdschrift OOSTBURG - Twaalf kinderre porters lanceren morgen in het Ledeltheater in Oostburg een nieuw digitaal magazine, met de 'itel Time for Kids. Het magazine is opgezet en inge vuld door kinderen van acht tot twaalf jaar uit de regio West-Zeeuws-Vlaanderen. Het magazine biedt onder meer in terviews met artiesten en recen sies. Time for Kids is onderdeel van hel project Kindvriendelijk West- Zeeuws-Vlaanderen", waarin alle toeristisch-recreatie- ve initiatieven in de gemeente Sluis worden gebundeld. Het in teractieve tijdschrift moet kinde ren via internet laten zien hoe het is om in West Zeeuws-Vlaanderen te wonen, te recreëren en op vakantie te ajn. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Ze is er trots op dat de visvijver er komt en de herdenkings bijeenkomst gewijd aan de watersnood ramp van 1953 beschouwt ze als een hoogtepunt. Toch neemt Heieen Clerx met gemengde gevoelens afscheid als voorzitter van de dorpsraad Ooster land. Ze is bezorgd om de toekomst van dorpshuis De Oosterhof Ze stond aan de wieg van de dorpsraad, werd tot voorzitter gebombardeerd en neemt afscheid omdat het niet langer te combineren valt met haar werk. Heieen Clerx is trots op wat de dorpsraad Oos terland tot stand heeft gebracht. Maar ze vindt het wel bijzonder jammer dat een 100 procent zekere toekomst voor het Oosterlandse dorpshuis niet af te dwingen was. De Oosterhof wordt door de gemeente verkocht. Met de belofte dat van de nieuwe eigenaar geëist wordt dat deze de voorziening in stand houdt. Clerx hoopt er het beste van. „Maar ik ben er niet echt gerust op." Clerx was vier jaar geleden één van de drijvende krachten achter de oprichting van de dorpsraad. Zwerfvuil was de aanleiding. „Ik was de hond aan het uit laten in het bos en ik vond dat er ontzet tend veel rommel lag. Ik vond dat daar echt iets aan gedaan moest worden en dat heeft uiteindelijk tot de oprichting van de dorpsraad geleid. Want in je een tje begin je niet zoveel." Clerx kreeg ge zelschap van acht andere Oosterlan- ders. „Negen totaal verschillende types, maar samen wel een geweldig team en ik denk ook dat dat het geheim van de dorpsraad Oosterland is. Iedereen zet zich er voor in en wie zegt dat hij iets doet, doet het ook. Iedereen is ook altijd op de vergaderingen. En we hebben echt heel wat afvergaderd." De dorps raad heeft in de vier jaar van haar be staan heel wat tot stand gebracht. De felbegeerde visvijver komt er binnen af zienbare tijd en elk jaar wordt een grootscheepse schoonmaakactie (Ooster land Megaschoon) gehouden, om maar iets te noemen. De viering van het 650-jarig bestaan ziet Clerx als één van de hoogtepunten, evenals de herden king van 50 jaar Watersnood in dorps huis De Oosterhof. Clerx: „Dat was erg indrukwekkend. Er waren toen mensen die al die tijd over de ramp hadden ge zwegen en nu eindelijk hun verhaal kon den vertellen. Dat heeft veel indruk op mij gemaakt. Discussie Een stevige discussie met de gemeente is Clerx nooit uit de weg gegaan. Was soms nodig ook want de dorpsraad was het lang niet altijd eens met de aanpak van de gemeente. Over het bouwvallige muurtje rond de hervormde kerk is heel wat afgesteggeld en uiteindelijk kreeg de dorpsraad slechts gedeeltelijk haar foto Marijke Folkertsma zin. „Maar ik denk dat we zeker serieus worden genomen door de gemeente. En ik vind het ook heel belangrijk om te blijven praten. Je moet altijd open blij ven staan voor andere meningen en vi sies." Natuurlijk blijft er altijd iets te wensen over. Clerx. „Een dorpsraad is geen wondermiddel. En je moet ook uitkij ken dat je als dorpsraad niet met elke scheefliggende stoeptegel gaat be moeien. Daar is de klachtenlijn van de gemeente voor en dat werk goed. Clerx, van huis uit fiscalist, begon zon der enige bestuurlijke ervaring aan het voorzitterschap, maar van die beslis sing heeft ze nooit spijt gehad. „Ik heb er heel veel van geleerd. En vergaderen hoeft niet vervelend te zijn. Van een goe de vergadering krijg je juist energie" Clerx sluit zeker niet uit dat ze ooit te rugkeert in de dorpsraad „Maar ik wil in ieder geval het komende jaar meer ge nieten van mijn dochter. Want het moe derschap blijft mijn mooiste carrière." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Voedselbank Schouwen-Duiveland begint 23 december met de uitgifte van pakketten aan mensen die onder de armoedegrens leven. Het ver deelpunt wordt ondergebracht in de vestiging van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee. Vertegenwoordigers van diaco nieën, maatschappelijke werk en de gemeente toonden zich gis teravond tijdens een informatie bijeenkomst in het MFC bereid tot ondersteuning van het initia tief van de Voedselbank Walche ren. De voorziening in Zierikzee wordt voorlopig bestuurd van uit Middelburg, plaatselijk ge coördineerd door Han en Hanne- ke van Iwaarden, en kan later uitgroeien tot een zelfstandige (Advertentie) het alfabet van Zeeland vestiging. Volgens voorzitter Da niël van der Meer van de Voed selbank Walcheren groeit het aantal mensen dat behoefte heeft aan een wekelijks pakket levensmiddelen gestaag. Lande lijk zijn inmiddels 21 voedsel- banken actief, die meer dan vijf duizend gezinnen bijstaan. Ve len verkiezen uit schaamte de anonimiteit in plaats van uit te komen voor hun armoede en hulp te vragen, aldus Van der Meer. „De armoede in Nederland is van een heel andere orde dan bij voorbeeld in Afrika. Het gaat om mensen die een paar keer per week geen warm eten op ta fel kunnen zetten, beschimmeld brood eten, gezinnen waarvan de kinderen niet kunnen deelne men aan het verenigingsleven of soms van ellende zelfs niet iede re dag naar school kunnen." De voedselbank wil vooral ook die anonieme doelgroep bereiken, vertelt Van der Meer. Bijkomende doelstelling is dat de organisatie verspilling van le vensmiddelen in Nederland wil tegengaan. Veel etenswaren die tegen de uiterste verkoopdatum aanzitten, worden door de voed selproducenten vernietigd, ter wijl daar kwalitatief nog niks mis mee is. De Voedselbank Ne derland heeft met diverse leve ranciers afspraken over de gra tis aanlevering van lang houdba re spullen voor verspreiding on der mensen die het heel goed kunnen gebruiken. Daarnaast wordt er in de regio's zelf ge bruik gemaakt van plaatselijke bakkers, groenteboeren en su permarkten voor het aanbren gen van verse etenswaren. Hoeveel Onduidelijk is nog hoeveel inwo ners van Schouwen-Duiveland zitten te wachten op hulp van de voedselbank. Van der Meer gaat er vanuit dat die situatie niet veel verschilt met de Wal- cherse. Daar werd begonnen met twee adressen, maar het be- Goes steunt salarisstijging Delta GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders steunt de voorgenomen salarisverhoging voor com missarissen van energiebedrijf Delta. Het is de bedoeling dat iedere commissaris er jaarlijks 1700 euro bij krijgt, zo dat het jaarsalaris stijgt naar 15.700 euro. Een meerder heid in het Goese college - burgemeester D. van der Zaag en de wethouders C. Linssen (CDA) en S. van 't Westein de (WD) - vindt dat acceptabel. De laatste onderstreept dat de vergoedingen van de commissarissen onder het ge middelde van vergelijkbare bedrijven liggen. Van 't West einde zal namens Goes in de aandeelhoudersvergadering van Delta op 12 december voor het voorstel stemmen De wethoudei-s M. 't Hart (PvdA) en D. van Ewijk (Groen- Links) zijn tegen een hogere vergoeding voor de commis sarissen. Van Ewijk vindt dat die niet past 'in een tijd dat iedereen qua inkomen gelijk blijft'. Poging tot tasjesroof VLISSINGEN - Een veertigjarige vrouw die gistermid dag over de Noordbeekseweg in haar woonplaats fietste, is ternauwernood ontsnapt aan een tasjesrover. Tussen 15.20 uur en 15.30 uur fietste zij ter hoogte van de Zuider- baan, toen ze een stomp tussen haar schouderbladen kreeg. De vrouw keek opzij en zag iemand met een bivak muts op half uit het portierraam van een personenauto hangen, terwijl hij probeerde haar rugtas te stelen. De po ging mislukte. De daders reden weg in de richting van Bossenburg. Belasting stijgt voor opruimploeg MIDDELBURG - Vanaf 2008 betaalt ieder huishouden in Middelburg jaarlijks drie euro om de opruimploeg in stand te houden. Die rukt uit naar aanleiding van klach ten die binnenkomen bij de servicetelefoon. Toen de ploeg zes jaar geleden werd opgericht, bestond die uit tien mensen met een gesubsidieerde baan. Gesubsi dieerde arbeid is inmiddels afgeschaft, de mensen worden nu betaald door de gemeente. Tot 2008 is er daar geld voor opgenomen in de begroting, daarna niet meer. Om ervoor te zorgen dat het werk toch gedaan wordt, gaat de afvalstoffenheffing in 2008 met een procent om hoog. Dat betekent per huishouden een verhoging van drie euro per jaar. Samen met wat geld uit het potje groen- beheer is dat voldoende om vijf mensen aan het werk te helpen. Er hoeft niemand te worden ontslagen, want van de zeven mensen die nu nog aan het werk zijn. gaan er in de tussentijd twee met pensioen. De ploeg heeft zijn nut bewezen, vindt K. Sanderse van de gemeente. „Ze hande len alle klachten af die bij de servicetelefoon binnen ko men. Dat varieert van klachten over zwerfafval en over hangende takken tot losliggende stoeptegels." De service telefoon is twee jaar geleden ingesteld. stand is in een jaar tijd uitge groeid tot 120 huishoudens. De deelnemers moeten de pakket ten straks zelf in Zierikzee ko men ophalen. „We doen het eten in twee grote boodschappentas sen, dus niemand hoeft te zien dat je met spullen van de voed selbank over straat loopt", slecht Van der Meer een mogelij ke drempel. Voor inwoners van de omliggen de dorpen die (financieel) geen kans zien naar Zierikzee te rij den, komt hulp uit kerkelijke hoek. Een vertegenwoordiger van het eilandelijk diaconaal verband omarmde gisteren de suggestie uit de zaal dat de kerken in dat geval een bezorging aan huis moeten regelen. Mensen die voor een wekelijks voedselpak ket in aanmerking willen ko men. kunnen zich aanmelden via het maatschappelijk werk, de gemeentelijke sociale dienst of via de kerkelijke organisaties op Schouwen-Duiveland. door Marcel Modde DREISCHOR - Het Saint Peter Claver Church Choir uit New Orleans geeft zaterdag 10 decem ber een concert in Dreischor. Het optreden van het Ameri kaanse gezelschap vormt het hoogtepunt van het kerstcon cert van zangvereniging VZOS uit Oosterland. Van het concert worden opna men gemaakt door de Ikon-tele- visie. In de reportage wordt een koppeling gelegd tussen de wa tersnoodramp van 1953 in Zee land en de orkaan Katrina, die eind augustus in de wijde om trek van New Orleans grote ver nielingen aanrichtte en duizen den slachtoffers eiste. Zowel koorleden uit Oosterland als de gasten uit New Orleans worden voor de camera gehaald om hun verhaal te vertellen. Centraal daarbij staat de ontmoeting tus sen mensen uit twee verschillen de werelden, die meer met el kaar gemeen hebben dan hen lief is. Daarbij komt ook aan bod hoe Zeeland er weer boven op is gekomen. Aan het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt verder mede werking verleend door het go spelkoor Together uit Nieuwer- kerk, Muziekvereniging Ooster- lands Fanfare en een gelegen heids kinderkoor van de openba re basisschool uit Sirjansland. Reputatie De wijk Treme, waar de Saint Peter Claver Church staat en het koor vandaan komt. heeft lange tijd de reputatie gehad één van de gevaarlijkste gebie den van New Orleans te zijn, ver telt VZOS-voorzitter Theunie van der Laan. Drugs, prostitu tie, armoede en leegstand vorm den tot een aantal jaar geleden het typische decor van een Ame rikaanse achterstandsbuurt. Dankzij de inzet van Father Mi chael Jacques werden de mis standen aangepakt en kreeg ook het stadsbestuur weer aandacht voor de vergeten buurt. Met be hulp van een duizendkoppige buurtwacht en de politiemacht die er zijn taken weer oppakte, groeide Treme uit tot één van de veiligste buurten, met daarin centraal een kerk die tijdens de diensten uitpuilde van belang stellenden uit de wijde omtrek. Kerk en vele huizen werden ech ter door de orkaan en het water vernield. De zeventig koorleden verblijven nog steeds bij familie en in opvangcentra buiten de stad, heeft Van der Laan begre pen. Vorige maand, tijdens het Amerikaans familiefeest Thanksgiving, kwam het koor voor het eerst sinds de ramp weer bij elkaar om te zingen in een schoolgebouw. Het koor is op uitnodiging van de Ikon een aantal dagen Nederland en geeft naast Oosterland op 13 de cember een speciaal concert in cultureel centrum Paradiso in Amsterdam. De uitzending is op kerstavond op Nederland 1. Gewonde IJZENDIJKE - Bij een ongeluk op de Watervlietseweg in IJzen- dijke is gistermiddag om zes uur een man gewondgeraakt. Zijn personenauto kwam onder een vrachtwagen terecht. De 58-jari- ge man uit de gemeente Sluis raakte beklemd en hij werd in ernstige toestand per ambulan ce naar een ziekenhuis in Knok- ke vervoerd. zeeuwse almanak In de war De natuur is in de war. De warmste herfst sinds tijden. Vogels die opgehokt worden. Oranje paprika's. Het moet niet gekker worden. En nu le zen we in de Eendrachtbode, het Thoolse weekblad, ook al over een duivenhoudersvere- niging uit Oud-Vossemeer. Hoe die heet? De Zwaluw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31