AZZ blijft 18-plusser toch helpen Brandweer heeft te goede pakken Nieuwe voorzitter fractie PvdA in raad Tholen Vlissingen wil geld zien uit algemene reserves van Delta Koren Oosterland en New Orleans geven samen kerstconcert Meer woningbouw in kleine kernen Borsele Rampenroute voor Dow Jeugdhulpinstelling wil voorkomen dat jongeren naar andere hulpverlener moeten Verhalen over gevangenen Huis uit de jaren dertig en toch weer niet Met warme wanten bomen planten weekenddiensten vrijdag 2 december 2005 b 14 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen zal de aandeelhou ders van Delta NV oproepen om een eenmalige uitkering uit de algemene reserves van het Zeeuwse bedrijf op te eisen, als Delta Afvalverwerking Rijn mond (AVR) koopt. Dat werd gisteren afgesproken in het twee de deel van de Vlissingse raads vergadering. De motie van de CDA-fractie Vlissingen werd met één stem te gen unaniem aangenomen. Het CDA verklaarde dat Delta niet zijn volledige reserves hoeft op te maken, maar de helft daar van. „De helft van het bedrag van de aandelen wordt uitge keerd", zei C. Seijbel van het CDA. „We laten Delta niet val len, want de algemene reserve is dan nog rijkelijk gevuld", zei ze. Het CDA verklaarde dat de aan deelhouders gecompenseerd moeten worden voor het risico dat ze lopen bij de 'forse investe ring van Delta'. „Met de koop van AVR is 375 miljoen euro ge moeid." Delta heeft de toestemming van de dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie nodig om AVR aan te kopen. Deze aandeelhou ders vergaderen maandag 12 de cember over de voorgenomen koop. Het CDA rekende uit wat het voor Vlissingen zou betekenen als de motie wordt uitgevoerd. Vlissingen heeft 6 procent van de aandelen, die vertegenwoor digen een bedrag van 12 miljoen euro. „We kunnen dan 6 miljoen euro vragen." Tekort Seijbel zei dat deze motie niet is ingegeven door de slechte finan ciële positie waarin Vlissingen zich bevindt. In de aansluitende commissievergadering over de begroting hadden de raadsleden nog veel vragen over de manier waarop Vlissingen het tekort van bijna zes miljoen euro moet wegwerken. De gemeenteraad lijkt geen voor stander te zijn van de forse ver-1 hoging van de afvalstoffenhei-| fing die het college voorstelt. Het college heeft voorgesteld) om in 2006 de afvalstoffenhef-' fing voor huishoudens te verho- gen met ruim 100 euro: van 195 naar 300. Enkele raadsleden! konden zich niet vinden in de verklaring van wethouder P van der Maden (WD/finan ciën), die zei dat de lastenver-' zwaring voor de burgers gedeel-1 telijk gecompenseerd wordt door het afschaffen van het ge bruikersdeel van de onroerende-; zaakbelasting (ozb) voor wonin gen. T. de Roos (SP): „Dat was bedoeld als een tegemoetko-j ming voor de burgers", zei ze. TERNEUZEN - Als alle betrok ken partijen het eens kunnen worden over de financiering kan de westelijke calamiteiten route voor Dow en de bedrijven op de Mosselbanken en het Lo gistiek Park in de loop van 2005 zijn beslag krijgen. Wethouder C. van Schaik sprak die verwachting uit in de com missie Economie en en Beheer. Daar maakte GroenLinks zijn i bezorgdheid kenbaar over de voortgang van de plannen voor! de calamiteitenweg. Over deze' calamiteitenroute is al heel wat gesproken. De milieubeweging' ziet een vluchtweg door het na tuurgebied de Braakman niet zitten. Zoals het er nu naar uit) ziet komt de route langs de noor delijke kant van het natuurge-j bied, aan de zuidrand van de Mosselbanken. De weg mag al leen worden gebruikt bij calami-j teiten. Het is niet de bedoeling! dat woon-werkverkeer en vrachtverkeer er over gaat rij- den. Als de route er is, worden i de Savoyaardsweg en Braak- manweg afgesloten voor het ver keer en deels verwijderd ten be hoeve van natuurontwikkeling, 1 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - AZZ blijft jon geren ook na hun achttiende hel pen. De Zeeuwse instelling voor jeugdhulp trekt daarmee een eer der besluit in om de leeftijds grens te trekken bij achttien jaar. Oudere cliënten zouden worden overgedragen aan ande re instellingen, zoals het Gors, Philadelphia en Arduin. Dat moest de wachtlijsten helpen slinken. Maar de praktijk blijkt weerbar stig. Jongeren zouden aan het eind van hun behandeling te ma ken krijgen met nieuwe hulpver leners. Om dat te voorkomen wil AZZ de jongeren hun behan deling bij AZZ laten afmaken. MIDDELBURG - Vier min of meer bekende Zeeuwen lezen za terdag 10 december in de Druk kerij in Middelburg verhalen voor over vergeten gewetensge vangenen. Zij doen dat op uitnodiging van de groep Middelburg van men senrechtenorganisatie Amnesty International. De verhalen zijn fictief, maar gaan over echte mensen: Hada, een boekhande laar uit China en Atim, een advo caat uit Sudan. Hij wordt al twee jaar vastgehouden zonder aanklacht. Gewetensgevangenen zijn men sen die vast zitten vanwege hun politieke of godsdienstige over tuiging of vanwege hun af komst, geslacht of seksuele iden titeit. Kinderboekenschrijver Ben Slin- genberg en miss Zeeland Tam ara Mahassen lezen brieven voor over Hada. De Middelburgse burgemeester Kóós Schouwenaar en Groen- Links-medewerker Newaf Yürdem lezen brieven voor over Atim. De bijeenkomst duurt van 11.00 tot 13.00 uur. De zorg aan de jeugdigen en ouders is onderwijl gewoon doorgegaan, door grote inzet van medewerkers, meldt het jaarverslag. „De actuele ontwikkelingen ge ven mij de overtuiging dat AZZ in 2005 opnieuw de benodigde kracht en het elan heeft gevon den om ook in de toekomst jeugdzorg van hoge kwaliteit te kunnen blijven bieden in Zee land", stelt Goovers. Bij die ontwikkelingen zouden grote uitbreidingen horen van het aantal opvangplaatsen bij de afdeling Verblijf en Behande ling. Daar zijn de grootste wachtlijsten. Onderhandelingen met het Zorgkantoor zijn gaan de. Met instellingen de Zuidwes ter in West-Brabant en Emergis werkt AZZ aan uitbreiding met 56 plaatsen voor kinderen met lichtverstandelijke handicaps, waarvan het merendeel ernstige problemen heeft. Of dat alles gaat lukken is nog niet bekend. Ook de vraag naar crisisopvang en noodhulp bleef in 2004 gro ter dan AZZ aankan. Thuissituatie Precieze cijfers over het aantal kinderen en jongeren dat in 2004 terechtmoest bij AZZ zijn uit het verslag niet af te leiden. Ook een vergelijking met 2003 kan niet worden gemaakt, om dat AZZ de hulpverlening in 2004 reorganiseerde in vier nieu we afdelingen. Daarvan was de afdeling Ouder- en gezinsbegeleiding, met behandeling in de thuissi tuatie en dagbehandeling, der mate populair bij AZZ-mede- werkers die een nieuwe functie zochten dat daar een vacatures top is afgekondigd. AZZ werkte eind 2004 met 504 personeelsle den, een kleine vijftig minder dan het jaar ervoor. Een vernieuwde cliëntenraad wordt over twee weken geïnstal leerd. Ditmaal vormen de leden een 'redelijke afspiegeling' van de verschillende zorggroepen bij AZZ, vindt woordvoerster B. Cleutjens. Dat was volgens het jaarverslag in 2004 nog niet het geval. Waarnemend directeur H. Goovers meldt dat in een brief bij het jaarverslag 2004. Dat verslag is sterk verlaat dooi de tumultueuze reorganisatie die AZZ de afgelopen twee jaar heeft doorgemaakt, nadat vorig jaar bleek dat de instelling fi nancieel aan de grond dreigde te raken. Directeur G. Schaart en het provinciebestuur raakten met elkaar in conflict over het verwijt dat AZZ de ernst van de situatie niet eerder had meege deeld. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de Goese burgemeester D. van der Zaag, gaf zijn zetel plotseling op na dat hij zich als vertrouwensper soon had opgesteld voor AZZ-werknemers die klaagden over intimidatie, wantrouwen en ontoelaatbare druk. De provincie schortte vervol gens een miljoenenlening op die AZZ door de reorganisatie moest helpen, nadat bleek dat AZZ wilde fuseren met instel ling voor gehandicaptenzorg Ar duin. Na het afketsen van dat plan meldde directeur Schaart zich ziek. Goovers stapte in als gedelegeerd bestuurder. Inmiddels zijn de gemoederen binnen AZZ bedaard. De relatie met de provincie lijkt hersteld. MIDDELBURG - Mooi of lelijk? Het is al tijd een punt van discussie, en zeker als het over architectuur gaat. De kopers vinden de huizen in jaren-dertigstijl in de Mortiere mooi, de belangstelling is groot. De wel standscommissie is niet helemaal tevreden. Vooral niet over de vrije kavels aan de bui tenrand van de wijk. De huizen die daar gebouwd worden, heb ben de commissie veel hoofdbrekens gekost, staat in het jaarverslag over 2004. „Je kunt erover discussiëren of de jaren-dertigstijl een gelukkige keuze is", zegt voorzitter E. van Dreven van de commissie. „Maar daar is voor gekozen, dus dat is een gegeven." Over drie van de vier architecten die heb ben meegewerkt aan de rest van de wonin gen, is de commissie te spreken. „Eén archi tect, Van Egmond, heeft heel veel ervaring, toch kwam hij met wat wij een ladenplan noemen. Het was niet aangepast aan de si tuatie in Middelburg." De welstandscommis sie adviseert de gemeente naar aanleiding van de ervaringen in de Mortiere om in het vervolg niet te bescheiden te zijn en zorgvul dig een architect te kiezen. foto Lex de Meester door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Jan Oudesluijs volgt Chiel van der Linde na de komende gemeente raadsverkiezingen op als fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid in Tholen. Henk Nieu- wenhuis is het nieuwe gezicht op plaats drie van de verkie zingslijst. Van der Linde (62) is al sinds vijf periodes fractievoorzitter van de PvdA in de gemeente raad van Tholen. Hoog tijd om plaats te maken voor een opvol ger, vindt hij. „Plet is wel vol doende geweest." Van der Linde ziet Oudesluijs als een waardige opvolger. „Hij heeft zich uitstekend ontwik keld in de afgelopen jaren. Ik heb er het volste vertrouwen Tweede Kanier Jan Oudesluijs (46) uit Sint-Maartensdijk is sinds drie jaar actief als raadslid. Hij volg de destijds Luuk Blom op, die naar de Tweede Kamer vertrok. Wethouder Marianne Velthuis (48) uit Tholen-stad voert de PvdA-lijst aan. Zij is opnieuw beoogd wethouder. Henk Nieuwenhuis (62), ook uit Tholen-stad, is een nieuw ge zicht op de kandidatenlijst. Hij is gepensioneerd fysiotherapeut en wil zich vanuit die achter grond gaan richten op sport en welzijn. Gemeenteraadsleden Marty den Plaan (51) uit Sint-Annaland en Ellen van der Wal (53) uit Sint-Maartensdijk staan op plaats vier en vijf op de lijst. Aandachtspunten in het verkie zingsprogramma van de PvdA zijn werkgelegenheid, zorg, cul tuur en onderwijs in Tholen. De Partij van de Arbeid in Tho len vindt het belangrijk om de werkgelegenheid in stand te hou den en nieuwe banen te schep pen. Daarnaast moeten er met de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning genoeg voorzie ningen blijven voor burgers. Het Thoolse cultuurbeleid staat op dit moment op een laag pitje. De PvdA wil dat veranderen. Verder moeten er volgens het verkiezingsprogramma nieuwe plannen ontwikkeld worden voor de behuizing van de Thool se scholen. OOSTKAPELLE - Een ijzige wind giert over de vlakte aan de Oude Domburgseweg. Maar over een paar jaar kunnen de Oostkapellenaren er heerlijk be schut wandelen door hun eigen dorpsbos. Zestig schoolkinderen van de Regenboogschool, Eben Haëzer en De Knotwilg hebben gisteren jonge boompjes geplant voor het landgoedbos Schoon oord. Gewapend met spades en tegen de kou beschermd door warme wanten en dikke dassen stapten ze stoer door de natte klei, achter wethouder Jan Bostelaar aan, die de eerste boom in de grond zette. Er worden zeker 30.000 bomen geplant op veertien hectare. Het landgoedbos hoort bij het land inrichtingsproject Walcheren van de Dienst Landelijk gebied. In het voorjaar hebben Oostka- pelse schoolkinderen de eerste fase van het bos aangeplant. Gis teren is de tweede fase aange- legd. foto Ruben Oreel door Emile Calon REVINGE - Werken bij de brandweer is niet ongevaarlijk. Dat weten de vrijwilligers en of ficieren donders goed. Maar cu rieus genoeg draagt de bescher mende kleding bij aan dat risi co. De kwaliteit van die kleding is namelijk zo goed dat brand weerlieden, als ze niet goed op letten, nauwelijks weet hebben van de verzengende temperatu ren waarin ze soms werken, weet groepscommandant Tonny van der Borgt van de brandweer Heinkenszand maar al te goed. Samen met Kees Jonker (brand weer Schouwen-Duiveland) neemt hij deze week deel aan de oefening van Zeeuwse brand weerofficieren in het Zweedse Revinge. Na de lunch vertellen ze hoe goed hun kleding tegen woordig is. Kou, nattigheid, ex treme warmte; met hun brand- weerpak aan kunnen ze pro bleemloos doorwerken. Het helmvisier van Jonker is echter enigszins vervormd door de hit te van een eerdere brand. Dat be tekent dat hij zeer dicht bij een enorme hittebron is geweest. Ook de helmen van enkele ande re brandweerlieden tonen derge lijke sporen. Van der Borgt benadrukt dan ook dat een brandweerman zich zeer goed bewust moet zijn van de risico's die kunnen ontstaan bij een brand. Zijn werkkleding stelt hem in staat een fel vuur tot op zo'n drie meter te nade ren. Gewone vrijetijdskleding is dan al lang verbrand of gesmol ten. Het is volgens Van der Borgt dan ook nodig dat een brand weerman tijdens het blussen re gelmatig letterlijk zijn hand uit een mouw steekt. Ter verduide lijking steekt hij zijn arm om hoog waarbij de mouw van de jas wat naar achteren schuift, waardoor de pols bijna bloot komt te liggen. Zo kan een brandweerman de temperatuur voelen tijdens het blussen. Van der Borgt heeft brandweerman nen gezien die te lang in een te grote hitte werkten. „Dan treedt warmtestuwing op. Het lichaam raakt verhit, men wordt koort sig, waardoor de alertheid af neemt." Bewusteloosheid De volgende stap is bewusteloos heid. Noch het een, noch het an der mag gebeuren, benadrukt Van der Borgt. Want het is im mers niet de bedoeling dat er ook aan de zijde van de brand weer slachtoffers vallen. Toch gebeurt dat, weet hij maar al te goed. Weinig daadwerkelijk blussen, is ook een veiligheidsrisico, ver volgt Eric Hol (commandant zaterdag 3 en zondag 4 decem ber 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr, Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland J. M. E. Adriaansen, Thorbeckelaan 3, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: M C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel. (0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, L Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) nbulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter- markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. door Marcel Modde DREISCHOR - Het Saint Peter Claver Church Choir uit New Orleans geeft zaterdag 10 decem ber een concert in Dreischor. Het optreden van het Ameri kaanse gezelschap vormt het hoogtepunt van het kerstcon cert van zangvereniging VZOS uit Oosterland. Van het concert worden opna men gemaakt door de Ikon-tele- visie. In de reportage wordt een koppeling gelegd tussen de wa tersnoodramp van 1953 in Zee land en de orkaan Katrina, die eind augustus in de wijde om trek van New Orleans grote ver nielingen aanrichtte en duizen den slachtoffers eiste. Zowel koorleden uit Oosterland als de gasten uit New Orleans worden voor de camera gehaald om hun verhaal te vertellen. Centraal daarbij staat de ontmoeting tus sen mensen uit twee verschillen de werelden, die meer met el kaar gemeen hebben dan hen lief is. Aan het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt verder medewerking verleend door het gospelkoor Together uit Nieu- werkerk, Muziekvereniging Oos- terlands Fanfare en een gelegen heids kinderkoor van de openba re basisschool uit Sirjansland. Noord-Beveland). „Veel uitruk ken zorgt voor veel ervaring." Zijn korps moet gemiddeld een maal in de week uitrukken. Zijn mensen willen zich tijdens zo'n calamiteit bewijzen, laten zien dat ze er staan. Om die reden moet hij ze eerder temperen dan aanmoedigen. Hij vertelt dat bij de training zeer de nadruk ge legd wordt op veiligheid, om te voorkomen dat er bij het eigen korps ongevallen gebeuren. Want dat moet hoe dan ook voor komen worden. Uit recent onderzoek is geble ken dat de meeste slachtoffers bij de brandweer vallen door het nemen van te grote en onno dige risico's. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De kleine re dorpen in de gemeente Borse le komen er in de woningbouw- planning tot 2015 bekaaid van af. De oppositie in de Borselse gemeenteraad wreef dit gister avond het college van B en W on der de neus. PvdA, GroenLinks en de Lokale Partij Borsele, de drie partijen die niet in B en W zitten, toon den zich kampioenen 'nieuw bouw in de kleinere kernen van Borsele' en pleitten voor een eer lijker verdeling van woningen de komende tien jaar. „Want", betoogde PvdA'er A. Witkam op basis van cijfers, „er is de laat ste jaren al sprake geweest van een scheefgroei." In Heinkens zand en 's-Iieerenhoek is vooral gebouwd. In Heinkenszand staat ook nog veel in de steigers in de uitbreidingswijk Over de. Dijk. Raadslid N. Wem van de Lokale Partij Borsele stelde daarom voor om 75 woningen uit de derde fase van Over de Dijk te verdelen over de kleine re kernen. Het kleine kernenbeleid ligt al tijd gevoelig in de Borselse poli tiek. Niet één van de drie colle gepartijen CDA, SGP/ Christen- Unie en VVD, durfde het dan ook aan om de oppositie van ka toen te geven. Zeker niet omdat voorzitter C. van der Maas van de dorpsraad 's-Heer Abtskerke had ingesproken én gepleit voor spoedige nieuwbouw in zijn dorp, in elk geval eerder dan het in de woningplanning aangege ven jaartal 2010. SGP/ Christen- Unie sloeg met een verzoek om extra aandacht voor de 'groei kern' 's-Gravenpolder een iets andere toon aan. In 's-Graven polder is de laatste jaren weinig gebouwd. Planninglijst Hoe sterk de kritiek ook was. het college van B en W wist te voorkomen dat het ongenoegen oversloeg naar de collegepar tijen. Wethouder Avan Opdorp (VVD) beloofde in april een aan gepaste planningslijst, waarin dus meer aandacht kan zijn voor de kleinere kernen. „Als daar aan nieuwbouw behoefte is." Zijn collega M. Vermue-Ver- mue (CDA) meldde dat in 's-Heer Abtskerke (nog) wordt gepraat over de aankoop van grond aan het einde van Van de Plasschestraat. Wat betreft wo ningbouw in 's-Gravenpolder gaf zij aan dat de gemeente be zig is met een locatie ten westen van de Schuitweg. Die ligt bin nen de geurcirkel rond het uien- bedrijf TOP, maar daaraan 'wordt gewerkt'. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30