CDA steunt plots gedoogbeleid PZC PZC Dit zetje wel aan het denken De Kraker verlaat Goese Lyceum Baarlander ontkent zoontje ernstig te hebben mishandeld ,13 Winkeliers De Spinne willen licht voor de zaak Goese afdeling maakt ommezwaai in verkiezingsprogramma vrijdag 2 december 2005 door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes pro beert zo snel mogelijk te zorgen voor straatverlichting in het ver nieuwde winkelcentrum De Spinne in de Goese Polder. Win keliers die twee weken geleden het doelwit waren van inbre kers. vragen daarom. „Het is 's hier avonds aardedonker." De gemeente is momenteel bezig met de herinrichting van de pu blieke ruimte van het winkelcen trum. 's Avonds is het er aarde donker, omdat lantaarnpalen nog moeten worden geplaatst of moeten worden aangesloten. Volgens M. Boer van Bakker Boer hebben inbrekers daar door 's avonds vrij spel. „Als het zo donker is, is er weinig sociale controle mogelijk. Daarom hoop dat ik dat de gemeente snel voor verlichting zorgt." De bakker, de bloemist en het Chinese restaurant zijn onlangs verhuisd naar het nieuwe win kel- en appartementencomplex. Prompt werden alledrie het slachtoffer van inbraken. Twee weken terug was eerst het Chine se restaurant de klos. De da ders, die het veiligheidsglas in de deur fors hadden toegeta keld, namen computers en de kluis mee. Bij de bakker en de bloemist werd een breekijzer tussen de voordeur gezet, waar door de braakschade aanzien lijk minder was. De bakkerij mist de kluis, wisselgeld (700 eu ro) en een mobiele telefoon, de bloemist driehonderd euro aan wisselgeld. De inbraken hebben de winke liers voorzichtiger gemaakt. Om zes uur, als het pikkedonker is rond het complex, sluiten ze ge zamenlijk af. Rolluiken voor de glazen puien ziet Boer echter niet zitten. „Dan wordt het een vesting. Het moet wel gezellig blijven." i door Frank Balkenende GOES - Het CDA in Goes is van zijn geloof gevallen. Was de frac tie tot nu toe een geharnast te genstander van het gedoogbe leid voor koffieshops, in het ver kiezingsprogramma laat het CDA dat principiële standpunt varen. Het CDA heeft sinds de invoe ring van het gedoogbeleid voor de verkoop van softdrugs in de Oosterschelderegio vastgehou den aan de zogeheten nuloptie. Dat betekent geen enkele koffie shop in Goes gedogen. Een meerderheid in de Goese ge meenteraad steunt dat gedoog beleid wel, met de beperking dat er maximaal twee koffie shops in de stad mogen zijn. Het CDA sluit zich nu aan bij de rek- t de '\aQe( Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kelijken in de raad. De andere christelijke fractie, de SGP/ ChristenUnie, staat daardoor al leen in haar verzet tegen de lega le verkoop van cannabis. „Een kwestie van voortschrij dend inzicht", verklaart fractie voorzitter M. Dieleman. tevens lijsttrekker bij de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar, de koerswijziging van het CDA. „De vraag is of we moeten blijven vechten tegen het feit dat er twee koffieshops in Goes zijn en dat er een raads- meerderheid is die daar geen problemen mee heeft. Er is nu eenmaal een gedoogbeleid." Preventiebeleid Volgens Dieleman is steun aan dat gedoogbeleid nauwelijks een punt van discussie geweest binnen de CDA-afdeling. Vol gens hem speelt mee dat er zel den klachten zijn over de koffie shops, waarvan de exploitanten tevens meewerken aan preven tiebeleid. De plotselinge prag matische benadering van de ge doogde wietverkoop gaat zelfs zo ver dat Dieleman inmiddels ook het nut inziet van een proef met gereguleerde wietteelt. Hij zit daarmee op één lijn met de Goese burgemeester D. van der Zaag. Die roept al jaren dat het gedoogbeleid schizofreen is: ver koop via de voordeur is legaal, aanvoer via de achterdeur straf baar. Hij vindt het krom dat aan de ene kant de gemeente een ge- doogconvenant met een koffies hophouder sluit en dat aan de andere justitie op de handels waar jaagt. Dieleman spreekt van een 'ver wrongen beleid'. „Zo'n experi ment met legale teelt zou dus niet zo gek zijn. Misschien krij gen we dan ook greep op de ach terdeur." Ook wat betreft de koopzonda gen maakt het CDA een bocht van honderdtachtig graden. Het was in april één van de fracties Informatieavond over medicijnen tegen epilepsie GOES - De Epilepsie Vereni ging Nederland (EVN) belegt woensdag 14 april in hotel Ter minus in Goes een thema-avond over medicijnen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De bijeenkomst is vooral be doeld voor epilepsiepatiënten, ouders van kinderen met epilep sie, artsen, verpleegkundigen en leerkrachten. Er worden inlei dingen gehouden door G.L. Wag ner (van het epilepsiecentrum Hans Berger Kliniek in Breda) en J.C. Doelman (neuroloog in het Oosterscheldeziekenhuis). (Advertentie) Leerlingen van OBS De Vlieger bezochten onder meer Wilthagen Vleeswaren BV, waar ze kennismaakten met duurzaam ondernemen en met de geuren die gepaard gaan met de productie van onder meer knabbelspek en Zeeuwse boerenleverworst. foto Mechteld Jansen door Cornelleke Blok THOLEN - „Bah, het stinkt hier", roe pen ze. Hun neuzen dichtknijpend lo pen de leerlingen van groep zeven en acht van OBS De Vlieger uit Vlissingen woensdag door de bedrijfshallen van Wilthagen Vleeswaren BV in Tholen. Ze maken kennis met het project Duur zaam Ondernemen Tholen van de ge meente Tholen en de provincie. De scho lieren vertegenwoordigen Zeeland in de jeugdjury voor het Ei van Columbus 2006: een serie prijzen voor innovatie en duurzaamheid. Duurzaam Onderne men Tholen (DOT) is genomineerd in de categorie 'kleinschalige duurzaamheid'. Ideeën Wilthagen Vleeswaren BV is één van de dertig Thoolse bedrijven die zich heb ben aangemeld voor het project. De pro ducent van onder meer knabbelspek en Zeeuwse boerenleverworst is al langer bezig met duurzaam ondernemen. DOT heeft ze op nieuwe ideeën gebracht. De gemeenten Tholen en provincie hiel den eerder dit jaar vier cursusbijeen komsten voor de deelnemende bedrij ven. „We kregen aanwijzingen, voorbeelden van andere bedrijven en een boek met tips", vertelt Frank Wilthagen, die sa men met zijn broer Marcel eigenaar is van Wilthagen Vleeswaren BV. Het be drijf probeert het afval zo goed moge lijk te verwerken. Zo loopt het schoon- maakwater bijvoorbeeld niet recht streeks het riool in. „Plet water gaat eerst naar een ondergronds bassin, waar de zware delen bezinken en het vet bovenop blijft drijven. Het schone water in het midden kan weglopen naar het riool", legt Frank Wilthagen uit. Daarnaast wordt het schone plastic af val via een plaatselijke ondernemer ge recycled. „Per week hebben we hier twintig ton vloeibaar vet. Dat wordt ge bruikt voor veevoer." Naast de afvalbeheersing nemen de broers Wilthagen ook maatregelen om het energieverbruik te beperken. Mar cel: „We proberen minder water te ge bruiken bij het schoonmaken en we heb ben afsluiters op de machines geplaatst, zodat ze beter geïsoleerd zijn." Maar duurzaam ondernemen gaat nog verder: de Wilthagens stimuleren hun dertien personeelsleden ook om te car poolen. „Veel mensen komen uit hetzelf de dorp, dus dan kunnen ze net zo goed samen rijden", zegt Frank Wilthagen. De broers willen binnenkort uitbreiden: er komt een nieuwe gebouw bij. Ook daarvoor ontvangen ze tips van de ge meente en provincie. De machines moe ten energiezuinig zijn en kunnen bij voorbeeld zó neergezet worden dat kor tere transportbanden nodig zijn, waar door het energieverbruik daalt. Kostenbesparing Kostenbesparing is voor Frank en Mar cel Wilthagen het belangrijkste motief om duurzaam te ondernemen, bekennen ze. Toch laat het milieu ze niet koud. „Het is een dubbeleffect, dat is het mooie eraan", zegt Marcel. „Het zet je aan het denken", vult Frank aan. Dat is nu precies het doel van Duur zaam Ondernemen Tholen: onderne mer, milieu én personeel moeten er pro fijt van hebben. „People, planet en pro- fit, dat zijn de drie p's die in balans moe ten zijn. Anders werkt het niet", zegt provincie-medewerker Anne-Marie Mol, die het initiatief nam voor het pro ject. Geloof het of niet: Duurzaam Onderne men Tholen is een uniek project in Ne derland. „Het is nog nooit eerder ge beurd dat gemeente en provincie cursus sen geven op het gebied van duurzaam heid", vertelt wethouder Goossen van de gemeente Tholen trots. Dat is ook de reden dat het project genomineerd is voor Het Ei van Columbus. Anne-Marie Mol is ambitieus: „Alle gemeenten in Nederland zouden dit moeten doen. We hopen dat we de prijs winnen en dat er veel publiciteit komt voor het project." Het is een drukke dag voor de leerlin gen van OBS De Vlieger. Na het bezoek aan Wilthagen Vleeswaren BV, krijgen ze uitgebreide uitleg over DOT in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk, 's Middags staat een spel over duurzaam ondernemen en nog een bedrijfsbezoek op het programma. Reclamespotje De leerlingen maken een verslag én een reclamespotje over Duurzaam Onderne men Tholen. Op 31 januari 2006 kiezen ze, samen met de andere deelnemende scholen, welke projecten het Jeugd Ei van Columbus winnen. Op 14 februari maakt de volwassenenjury de winnaars bekend. Aan de prijzen is een wisseltro fee en een geldbedrag van 12.500 euro verbonden. door Maurits Sep MIDDELBURG - De stedelijke scholengemeenschap Nehalen- nia in Middelburg heeft een nieuwe rector. Het bestuur heeft L. de Kraker uit Zoutelande be noemd. Hij zal waarschijnlijk op 1 maart aantreden. Leo de Kraker (49, Temeuzen) is nu nog sectordirecteur van het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) van het Goese Lyceum in Goes. Van uil. die functie is hij ook lid van de centrale directie van de Pon tes Scholengemeenschap. Daar onder valt behalve het Goese Ly ceum ook het Pieter Zeemancol lege in Zierikzee. Het bestuur van Nehalennia heeft De Kra ker gekozen uit twee kandida ten die waren voorgedragen door twee selectiecommissies, één van de schoolleiding en één van de medezeggenschapsraad en de ouders. Beide commissies hadden een andere voorkeur. „De verschillen tussen beide kandidaten waren erg klein. Ze waren in feite gelijkwaardig. Daarom was de keuze voor ons best moeilijk", verklaart be stuursvoorzitter H. Kole. De Kraker zal bij Nehalennia als rector aan het hoofd staan van een directie met vier men sen. Behalve hijzelf zijn dat de drie locatiedirecteuren: één van de locatie Kruisweg en twee van de locatie Breeweg, die deze functie in deeltijd bekleden. De Kraker heeft een lange car rière in het Zeeuwse onderwijs. Hij begon in 1978 als onderwij zer op een basisschool in Oost- burg. Daarna volgden drie jaar op de christelijke lts in Axel. Vanaf 1984 vervulde De Kraker diverse functies op het Delta College in Middelburg. Na de fu sie met de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren bleef hij daar nog drie jaar actief. In 1998/1999 was hij directeur van Het Molenwater in Middelburg, school voor alleenstaande min derjarige asielzoekers. Totdat hij in 2002 aan de slag ging op het Goese Lyceum was hij sec tordirecteur vmbo op het Groen College in Goes. Politiek De Kraker is in Middelburg ook bekend uit de politiek. Hij zat van 1994 tot 1999 voor D66 in de Middelburgse gemeenteraad. Nog voor zijn vertrek had hij contacten met Leefbaar Neder land, maar hij is nooit actief ge worden voor die partij. Wel heeft hij zijn lidmaatschap van D66 opgezegd toen het eerste ka binet-Balkenende aantrad. De Kraker is daarop lid geworden van de PvdA. Een jaar geleden voorspelde De Kraker in een interview in de PZC al dat hij zijn pensioen niet zou halen op het Goese Lyceum, al was het wel zijn bedoeling nog een paar jaar daar te blij ven. „Maar voor hetzelfde geld komt er iets leuks op mijn pad", voegde hij daaraan toe. En: „Als ik zelf niet meer leer, dan ga ik me vervelen. Ik wil constant be zig zijn met nieuwe dingen." OM vordert 6 ton van Rillander in de Goese raad die uitbreiding van het aantal koopzondagen van vier naar acht verijdelde. De Ondernemers Organisatie Goes (OOG) had daarom ge vraagd om te kunnen inspelen op evenementen die zich op zon dag op de heringerichte Grote Markt afspelen. Van het CDA moet de onderne mersorganisatie buiten de vier vaststaande koopzondagen nu vier extra zondagen op flexibele wijze kunnen invullen. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg wil van een 44-jarige inwoner van Rilland 594.000 euro hebben. Dat bedrag zou de Rillander enkele jaren geleden hebben verdiend met de handel in softdrugs. De geschatte drugs winst moet naar de Staat. Over de plukzevordering wordt tussen de officier van justitie en de verdediging schrifte lijk gecorrespondeerd. Daarna worden de wederzijdse standpunten in een zitting van de meervoudige kamer nog eens toegelicht. Hogere bijdrage tennisbanen HEINKENSZAND - Tennisverenigingen in de gemeente Borsele kunnen een bijdrage tegemoet zien voor onder houd van gemeentelijke tennisbanen en die wordt hoger dan het college van B en W eerst had voorgesteld. Op ini tiatief van CDA-raadslid A. Schenk stemde gisteravond een nipte meerderheid van CDA en PvdA voor een jaar lijkse bijdrage van 650 in plaats van de voorgestelde 400 euro per baan. De twee partijen vonden de verhoging alleszins redelijk, omdat tennisverenigingen jaarlijks zeker 1200 tot 1300 eu ro per baan kwijt zijn én vrijwilligers ook nog veel doen. SGP/ChristenUnie, Lokale Partij Borsele, GroenLinks en WD stemden tegen. Borselse tennisverenigingen kunnen meer contributie vragen, aldus E. Weug (Lokale Partij Borsele) en C. Weststrate (SGP/ChristenUnie). Om tennisvereniging Tebo in Heinkenszand te helpen met broodnodige investeringen in de banen, neemt de gemeen te een baan over voor 24.000 euro. De raad ging ook in meerderheid akkoord met een onderzoek a 10.000 euro naar samenwerking tussen de voetbal- en tennisvereni ging in Ovezande. Herselman voert VVD Kapelle aan KAPELLE - De WD Kapelle gaat met wethouder J. Her selman de strijd voor de gemeenteraadverkiezingen in. Zittende raadsleden P. Arkenbout en G. van Gooi staan twee en drie op de liberale kandidatenlijst. Op een waarschijnlijk ook verkiesbare vierde plek prijkt B. Verdunnen uit Schore die eerder al in de Kapelse raad zat. De zes andere kandidaten op de lijst hebben aangegeven (nog) niet in de raad te willen. Kapelle kan heel goed zelf standig blijven, aldus Herselman, en 'waar nodig kunnen we met andere gemeenten samenwerken, zoals wat be treft onderwijs'. Vrouw mishandelt man VLISSINGEN - Een 33-jarige vrouw uit Vlissingen is gis ternacht aangehouden omdat zij een 46-jarige plaatsge noot had mishandeld. Zij kregen ruzie over geld. De politie kon de ruzie aanvan kelijk sussen, maar een paar uur later moesten agenten toch weer uitrukken. De vrouw had de man zo hard op zijn oog geslagen dat hij er een kapotte wenkbrauw aan overhield. De man trapte op zijn beurt de ruit uit de voordeur. De vrouw is gearresteerd voor mishandeling. Zij zit in het Huis van Bewaring in Middelburg. De man heeft een be keuring gekregen voor vernieling en het veroorzaken van nachtelijk rumoer. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Baarland, die ervan wordt verdacht zijn drie maan den oude baby ernstig te hebben mishandeld, heeft over de toe dracht uiteenlopende verklarin gen afgelegd. Dat was gisteren in Middelburg voor de rechters aanleiding om de verdachte stevig aan de tand te voelen. In het laatste verhoor bij de politie had hij verteld zijn zoontje tegen de koelkast te heb ben gegooid. Ik kon er niet meer tegen", waren zijn woor den. Onlogisch Gisteren kwam hij hier op te rug. „Terwijl ik in de keuken aan het aanrecht stond en de speen op de fles draaide, is mijn zoontje uit mijn hand gegleden en op zijn achterhoofd op de grond gevallen." De rechters vonden die verklaring onlo gisch. „Waarom stond u niet te gen het aanrecht, zodat u het kind had kunnen opvangen?", vroeg rechtbankpresident R. Rei- narz. De Baarlander moest het antwoord schuldig blijven. Uit het medisch rapport bleek dat de baby een schedelbreuk en een hersenbloeding had. Vol gens medici kan het hersenletsel vrijwel zeker niet het gevolg zijn van een val. „Als ik de baby tegen de koelkast had gegooid, was hij dood geweest", reageer de de verdachte. Hij vertelde zijn zoontje daarna in de kamer heftig door elkaar te hebben ge schud. „Ik was heel erg gestrest. Ik wilde hem bij zijn positieven brengen." Het drama speelde zich vorig jaar op 29 september in Baarland af. Zijn vriendin was die dag voor de eerste keer na haar zwangerschapsverlof aan het werk gegaan. Doorverwezen Het kind werd na het incident eerst naar het ziekenhuis in Goes gebracht, waarna de ouders werden doorverwezen naar Antwerpen. De behande lende arts vermoedde kindermis handeling en schakelde de poli tie in. De toestand van het kind was kritiek. De baby werd eerst kunstmatig in coma gehouden. De conclusie van de medici is dat het slachtoffertje zowel gees telijk als lichamelijk invalide zal blijven. De man zei verklaringen onder druk van de politie te hebben af gelegd. Officier van justitie G. Oosterveld wilde daarom de vi deo-opnamen van de verhoren van de politie nog eens bekij ken Hel Openbaar Ministerie heeft de Baarlander ten laste ge legd dat hij geprobeerd heeft zijn zoontje van het leven te be roven. De verdachte is opgeno men in de Forensische Psychia trische Kliniek (FPK) in Assen. De rechtbank heeft de zaak aan gehouden tot volgend jaar 26 ja nuari. Instrumenten op meezingmiddag ELLEWOUTSDUK - Leunis de Jonge uit Heinkenszand, verza melaar van speciale muziekin strumenten, is zondag te gast op de meezingmiddag in het kerkje van Ellesdiek. De Jonge vertelt over zijn collec tie van onder meer fluiten en bij zondere instrumenten, zoals hommel, draailier en doedelzak, en zal er ook bespelen. Het mee zingen wordt begeleid door Le- nie Stokman. De meezingmid dag begint om half drie 's mid- dags. agenda I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM COC-cafe De Soos. 22.00 uur:Vrijdagavondcafè; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24. 9.00-12.00 uur. Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning. Het Snooker Centrum. 13.30-16.30 uur Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND Mr de Casembroot- huis, 18 30 uur: Ophalen lampionnen en aansluitend lampionoptocht; Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tol en met 20 jaar; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur; Soos, biljarten: WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29