PZC Verzet tegen Sloebos blijft Goese Deltaschool verdient een beter pand Borsele verbiedt kitesurfen niet Borsselse akkerbouwers naar Raad van State Hansweert is blij met zijn dorpsdrogisterij Redactie: 0113-315649 vwvw.pzc.nl Ê-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 2 december 2005 ER T editie Bevelanden-Tholen B. van de Sande van griffier naar lijsttrekker THOLEN - Van raadsgriffier tot beoogd lijsttrekker van de ChristenUnie in Tholen. Dat car- riereverhaal gaat op voor B. van de Sande uit Tholen. Tot gisteren was Van de Sande officieel nog als raadsgriffier werkzaam op het gemeentehuis in Sint Maartensdijk. Vanaf vol gend jaar zal de Tholenaar zijn oude werkplek als politicus be zoeken. Van de Sande (59) kon ver vroegd stoppen met werken en maakt daar naar eigen zeggen dankbaar gebruik van. Hij werk te 32 jaar voor de gemeente Tho len De CU'er heeft nu voldoen- de tijd om de politiek in te gaan. Eer Van de Sande: „Ik ben al jaren- lang trouw lid van de Christen- Unie en vind het een eer dat ik P van Belzen mag opvolgen. Het partijbestuur wist al lange re tijd dat Paul er na 24 jaar I raadswerk mee wilde stoppen en ook de nummer twee van de fractie, Wim Mol, heeft aangege ven niet verder te gaan in de po- I litiek vanwege zijn eigen be drijf." Ik ben vervolgens door het be stuur benaderd om na mijn af scheid als griffier actief te wor den voor de partij. Ik mag nou de vele tips die ik de raadsleden sinds de invoering van het dua lisme heb gegeven, in de prak tijk uitvoeren", lacht Van de Sande. Programma 0p woensdag 14 december ver gaderen de leden van de Thoolse afdeling van de ChristenUnie j over de definitieve kieslijst. Dan wordt ook het definitieve verkie zingsprogramma vastgesteld. Op nummer twee staat Thole naar Jaap Hage. Meuldijk eerste op lijst PvdA Noord-Beveland WISSENKERKE - De PvdA op Noord-Beveland gaat de raads verkiezingen in met een opmer kelijke lijsttrekker: directeur Ron Meuldijk van openbare ba sisschool De Vliete in Wissenker- ke. Meuldijk is een nieuwkomer bin- nen de PvdA. Hij meldde zich nog maar ruim een jaar geleden [aan als lid. „Uit onvrede met vooral het sociale beleid van het [kabinet-Balkenende", zegt hij, „waarna ik ledenvergaderingen [bengaan bijwonen en steeds en thousiaster ben geworden. Ik 'neb ook meegeschreven aan het programma voor de raadsverkie zingen." De jeugd van dertien tot acht tien jaar verdientmeer aan dacht, vindt Meuldijk. „'Rotkin deren' worden die wel genoemd. Maarzij hebben op Noord-Beve land nauwelijks plekken om sa men te komen. Dat moet veran deren. En er moet een jongeren werker komen." Meuldijk maakte vier, vijf jaar geleden al ongewild naam in de [Noord-Bevelandse politiek. Hij [verving als plaatsvervanger de zieke directeur van De Vliete die had aangegeven niet terug te willen keren. Voor hem moest ftn opvolger komen. Meuldijk was dé kandidaat, maar hij kreeg van de gemeente te horen [dat hij niet geacht werd te solli citeren. Ouders gingen daarop [achter Meuldijk staan en de ge meente moest inbinden. Het con flict leidde tot het vertrek van wethouder Addie Dees-de Looff (WD). „Maar dat heeft", ver klaart Meuldijk met de hand op zijn hart, „niks te maken met mijn huidige activiteiten voor de PvdA." De sociaal-democraten hebben momenteel op Noord-Beveland riee raadsleden, Jan de Looff mt Kortgene en Cor Quinten uit Dolijnsplaat. Quinten staat twee de op de PvdA-kandidatenlijst voor volgend jaar, gevolgd dooi de in het verenigingsleven actie- De Ellen van der Klooster-Dob- belaar uit Wissenkerke en oud- Nibondsman Gerard van der J^l uit Kats. Oud-raadslid en huidig Statenlid Piet Hamelink Pit Wissenkerke is vijfde. Jan de I looff uit Kortgene, nu PvdA- fractievoorzitter op Noord-Beve- Pd, staat op een onverkiesbare zesde plek. Hij is al jaren poli- pek actief. Hij geeft aan 'graag rt11 stapje terug te doen voor de Wfid'. door Harmen van der Werf BORSSELE - Akkerbouwers J. Nijsten en P. de Winter uit Bor- sele zetten hun juridische strijd tegen de aanleg van het Sloebos voort. Zij zijn naar de Raad van State gestapt. Het Sloebos moet gaan functio neren als buffer tussen het dorp Borssele en het industrie- en ha vengebied Vlissingen-Oost. Al zo'n honderd hectare is ervan ge realiseerd, maar het moet twee keer zo groot worden. Tot nu toe is het de gemeente Borsele ech ter met gelukt de resterende gronden te verwerven. Die zijn grotendeels in bezit van De Win ter en Nijsten. Beide akkerbouwers verzetten zich al enkele jaren tegen de aan leg van het Sloebos. Zij deden dat niet zonder succes. De Mid delburgse rechter stelde hen eer der dit jaar in het gelijk in een rechtszaak tegen de gemeente Borsele, maar die heeft vervol gens een nieuwe bestemmings planprocedure in gang gezet. Nijsten en De Winter tekenden daar opnieuw protest tegen aan. Zij zouden extra last hebben van onkruid, omdat het natuur gebied al gedeeltelijk is aange legd. Onlangs wees de provincie hun bezwaren af. Nijsten en De Winter laten het daar niet bij zitten. Zolang de gemeente Borsele naar hun oor deel niet met een aannemelijk koopbod voor hun gronden komt, zetten ze door. Zij hebben daarom beroep aangetekend bij de Raad van State. De kans dat het voor de zitting bij de Raad van State tot een ak koord over verkoop komt, schat zowel De Winter als Nijsten laag in. De Winter spreekt van 'onderhandelen met het pistool op de borst'. Hij zou volgens de gemeente niet gereageerd heb ben op een brief met een aan bod. Nijsten heeft dat wel ge daan. Hij is er niet blijer van ge worden. „Borsele wil alleen een prijs per vierkante meter beta len en niet voor de gebouwen, de verhuizing en het inhuren van deskundigheid. Zo kun je een bedrijf toch niet verplaat sen?" Nijsten zinspeelt erop dat het al aangelegde Sloebos eruit moet. als de Raad van State hem en zijn collega in het gelijk stelt. De Borselse wethouder M. Ver- mue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) bestrijdt dat. De be zwaren van beide boeren tegen het groenproject 't Sloe zijn in eerste instantie een paar jaar ge leden door de rechtbank afgewe zen. Die uitspraak is de basis waarop de aanleg van het Sloe bos kon plaatsvinden, verklaart Vermue-Vermue, ook al zijn De Winter en Nijsten later wel in het gelijk gesteld. Het Sloebos blijft dus gewoon staan, aldus de wethouder, wat de Haagse Raad van State ook beslist in de nieuwe procedure. Volgende week dinsdag is ei rond het groenproject een feest je in Heinkenszand. De gemeen te Borsele draagt dan de eerste fase van de bufferzone over aan de vereniging Natuurmonumen ten. Op de uitnodiging voor de bijeenkomst staat hoopvol ver meld; 'Aan een vervolgfase wordt gewerkt'. Dc leerlingen hebben het naar hun zin op de Deltaschool in Goes, maar het gebouw is volgens directeur Willemstein niet meer geschikt voor speciaal onderwijs en boven dien ongezond. foto Mechteld Jansen door Frank Balkenende GOES - De stookkosten rijzen de pan uit, de ene lekkage volgt de andere op, dc ruimtes zijn wel groot maar onhan dig. Kortom, de Deltaschool voor zeer moeilijk lerende kinderen in Goes is toe aan een nieuw of in elk geval een beter gebouw. Het bestuur van de 51 leerlingen tellen de school, Stichting De Korre, heeft daarvoor bij de gemeente Goes een aan vraag ingediend. Volgens directeur I-I. Willemstein van de Deltaschool is het pand aan de Naereboutstraat in Goes to taal versleten en ook niet meer geschikt voor onderwijs aan kinderen met een verstandelijke beperking. De Deltaschool betrok in 1974 de voor malige lagex-e school, die stamt uit 1954. Vijftig jaar later is duidelijk dat de tand des tijds aan het gebouw heeft ge knaagd. „Echt groot ondei-houd is er nooit gepleegd", zegt Willemstein. De enorme stalen kozijnen met de tallo ze vierkante meters enkel glas en de ho ge lokalen drijven de stookkosten enorm op. „We hebben wel de centrale verwarming laten afregelen, waardoor we twintig procent energiebesparing hebben bereikt, maar dat geld hadden we liever in zaken gestoken waar de leerlingen direct iets aan hebben." Ook gaat er geregeld iets kapot en zijn er lek kages. „We vallen van de ene reparatie - in de andere." Dat het gebouw en de inrichting niet meer van deze tijd zijn bewijzen de kleedkamers, douches en wc's van de aangrenzende gymzaal. Het sanitair is oud en er hangt, een muffe lucht. „Het klimaat in de school is niet echt ge zond", zegt Willemstein. Dat lijkt ook het geval in een lokaal op de eerste ver dieping. Daar hangt een keukengeiser zonder enige vorm van afzuiging. De lokalen en zeker de hal zijn groot. Op zich wel fijn, die viei-kante meters, maar Willemstein mist kleinere kamers waar leerlingen in groepjes kunnen wer ken. Er is maar één compacte ruimte en daar zitten vandaag vier leerlingen en een leerkracht te knutselen temidden van opgestapelde plastic stoelen. „Dit gebouw past totaal niet meer bij onze ondei-wijskundige visie, groepsge wijze aanpak is hier nauwelijks moge lijk. We missen ook kamers om rustig met ouders te kunnen spreken. Datzelf de geldt voor kantoorruimte. Het perso neel zit nu in één lokaal. Dat is niet meer van deze tijd." Pronken Het enige waarmee de directeur kan pronken, zijn de hagelnieuwe ergonomi sche stoelen en tafels, die ervoor zorgen dat leerlingen bijna op ooghoogte van de leerkracht zitten. „Mooi hè, dat is de vlag op onze modderschuit." De gemeente Goes is verantwoordelijk voor de huisvesting van scholen. Wil lemstein hoopt dat de gemeente op niet al te lange termijn een ander, beter ge bouw aanbiedt. Het bestuur heeft daar voor al een aanvraag ingediend. Punt is dat de gemeente elk jaar wordt overspoeld met zulke aanvragen, want scholen groeien uit hun jasje of gebou wen voldoen echt niet meer. Zij pro beert leeggekomen, bruikbare gebou wen weer te vullen met scholen die in ruimtenood zitten of wachten op nieuw bouw. Er is momenteel een ware stoelen dans aan de gang in het Goese onder wijs. Wethouder M. 't Hart (PvdA, onder wijs) erkent dat de Deltaschool een be ter gebouw verdient. De inzet zal zijn om de Deltaschool onder te brengen in het pand van praktijkschool De Wissel (voortgezet speciaal onderwijs) aan de Industriestraat op de Poel IV. Dat ge bouw is al jaren te klein en De Wissel zit dan ook met een dependance in de voormalige Wilhelminaschool aan de Lijnbaan. De Wissel mag samen met De Kring (speciaal en voortgezet speciaal onder wijs), die in semipermanente units aan de Tiendendreef huist, in 2007 haar in trek nemen in de voormalige vakschool aan de Bergweg. Inwoners van Hansweert verdrongen zich gisteren bij de feestelijke opening van het nieuwe onderko men van drogisterij Dronkers. foto Mechteld Jansen door Rob Paardekam HANSWEERT - Olé. olé. Hans weert heeft er een winkeltje bij. In de Nieuwstraat werd gisteren het nieuwe onderkomen van dro gisterij Dronkers feestelijk in ge bruik genomen. Helemaal nieuw is het winkeltje overigens niet, want eigenaresse Ella Dronkers zat er eerst mee in de Kanaalstraat. Ze kwam twee jaar geleden in Hansweert wonen en had geen werk. Ze be sloot daarom een winkel te be ginnen. Daar moet je lef voor hebben, want het is daar net zo als in andere kleine dorpen: veel mensen kopen hun spulletjes lie ver in de stad. Toch loopt de dro- Goes steunt salarisstijging Delta GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders steunt de vooi'genomen salarisvei'hoging voor com missarissen van energiebedrijf Delta. Plet is de bedoeling dat iedere commissaris er jaarlijks 1700 euro bijkxrijgt, zo dat het jaarsalaris stijgt naar 15.700 euro. Een meerderheid in het Goese college - burgemeester D. van der Zaag en de wethouders C. Linssen (CDA) en S. van 't Westeinde (WD) - vindt dat acceptabel. De laatste onderstreept dat de vergoedingen van de commissarissen onder het gemiddelde van vergelijkbai'e bedrijven liggen. Van 't Westeinde zal namens Goes in de aandeelhouders vergadering van Delta op 12 december voor het voorstel stemmen. De wethouders M. 't Hai*t (PvdA) en D van Ewijk (Groen- Links) zijn tegen een hogere vergoeding voor de commis sarissen. Van Ewijk vindt dat die niet past 'in een lijd dat iedereen qua inkomen gelijkblijft'. Mannen met nepwapens gepakt OUDE TONGE - Twee mannen van 19 en 20 jaar uit Som- melsdijk en Nieuwe Tonge zijn donderdagnacht aange houden in verband met verboden wapenbezit. Het twee tal liep tegen de lamp toen hun auto door een politiesur- veillance werd geïnspecteerd. Daarbij werden veertien imitatiewapens en bijbehorende 'munitie' gevonden. Volgens een wooi'dvoerster van de po litie Rotteixlam-Rijnmond gaat het om zogenaamde 'gele bolletjes' waarmee daadwerkelijk kan worden geschoten. De mannen zijn aangehouden en voor nader verhoor over gebracht naar het politiebureau. De auto en het schiet tuig zijn in beslag genomen. De politie wilde gistei'en geen nadere mededeling doen over de herkomst van de spullen. Garantie aankoop molen Ovezande HEINKENSZAND - Stichting Molen De Blazekop heeft een flinke steun in de rug gekregen om de zwaar verwaar loosde molen De Blazekop bij Ovezande aan te kunnen ko pen. De Borselse gemeenteraad steunde gisteravond in meer- derheid een voorstel van het college van B en W om voor de aankoop een gemeentelijke garantie te geven van 240.000 euro. Alleen SGP/ChristenUnie stemde tegen, omdat die fractie dit geen taak van een gemeente. Voorzitter P. Boonman van stichting Molen De Blazekop vernacht dat volgende week een voorlopig koopcontract kan worden getekend met de eigenaren, de gebroeders De Baar uit het Zeeuws-Vlaamse Graauw. De Blazekop is de enige rietge- dekte achtkantige beltmolen in Zeeland. De molen is er aan de buitenkant slecht aan toe, maar het binnenwexk is nog goed. door Harmen van der Werf' HEINKENSZAND - Het verbod op kitesurfen op de Westerschel- de bij Borssele is van tafel. De Borselse burgemeester J. Gelok trok het voorstel voor een ver bod gisteravond in, nadat een meerderheid van de gemeente raad had aangegeven daar niet voor te voelen. Het college van burgemeesters en wethouders van Boi-sele wil de een verbod instellen op ver zoek van elektriciteitsproducent EPZ, nadat eerder dit jaar een matras van een Belgische kite- surfer in een hoogspannings mast terecht was gekomen en kortsluiting veroorzaakte. Bors selse kitesurfers trokken bij de gemeenteraad aan de bel, toen bekend werd dat het college van B en W een verbod wilde instel len. Die actie heeft geholpen. CDA, PvdA, de Lokale Partij Borsele en GroenLinks trokken partij voor de kitesurfers. ,,Je moet geen verbodregel instellen op basis van één incident", zei P. van den Dries (CDA). Hij pleitte voor 'een zeer ruimhartig ontheffingenbeleid' voor kitesur fers aan de Kaloot bij Borssele. PvdA'er A. Witkam diende een motie om het verbod van tafel te halen en met de kitesurfers en de politie overleg te gaan voe- ren. „Als de kitesurfers een vere niging oprichten, is het gemak kelijk regels af te spreken", al dus Witkam, „zoals een verbod op het kitesurfen met een ma tras" De PvdA-motie hoefde niet eens in stemming te komen Burge meester Gelok voelde de bui al hangen, trok zijn voorstel voor een verbod in en zegde overleg toe. Tubekites Een grote groep aanwezige kite surfers kon tevreden naar huis. Met een verbod op het kitesur fen met een matras hadden zij geen moeite. Kitesurfer P. Huis man uit Heinkenszand: „Wij ge bruiken die dingen niet, maar lichtere tubekites. Als die los schieten, gaan ze rollen en schie ten niet de lucht in zoals matras- kites," De Borsselse kitesurfers willen een club oprichten waarvan de leden automatisch bij de Neder landse Kitesurf Vereniging (NKV) zijn aangesloten, waar mee de aansprakelijkheid is af gedekt. „Alleen jammer voor de Belgen die bij Borssele komen", zei Huisman, „die kunnen geen lid worden van de NKV." (Advertentie) gisterij hartstikke goed, maar doordat het pand aan de Kanaal straat een nieuwe eigenaar kreeg, die het niet meer aan Dronkers wilde verhuren, ging hij toch bijna ten onder „Ik stond op het punt om al mijn ar tikelen in de uitverkoop te doen toen de dorpsraad met op dit pandje wees", zegt de eigenares se. „Ik ben er heel tevreden mee." De inwoners hebben de af gelopen jaren al genoeg winkels zien verdwijnen. ITansweerte- naar Kees Knuit, die de nieuwe drogisterij opende, kreeg nog een boodschap mee van Dron- kers. „Doe iets voor de kleine winkeltjes, wethouder! Die zijn essentieel voor de leefbaarheid van ons dorp." zeeuwse almanak In de war De natuur is in de war. De warmste herfst sinds tijden. Vogels die opgehokt worden. Oranje paprika's. Het moet niet gekker worden. En nu le zen we in de Eendrachtbode, het Thoolse weekblad, ook al over een duivenhoudersvere- niging uit Oud-Vossemeer. Hoe die heetDe Zwaluw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27