Dubbele tegenslag hockeyteam Heiner heeft de wind in de rug Situatie Roks apart maar niet uniek Laatste groet Utrecht aan David Di Tomasso Heerenveen houdt kans in Uefa-Cup Ondernemers geven Cambuur wat lucht Blessure Moreira de Melo vrijdag 2 december 2005 Voetbalbond wil degradatie Geel BRUSSEL - Verbroedering Geel, een voetbalclub uit de tweede klasse van het betaald voetbal in België, moet na dit seizoen degraderen. Dat voorstel doet de zogenoemde Controlecommissie van de Belgische voetbalbond. De KB- VB wil hiermee Geel straffen voor zijn rol in een omkoop- schadaal. Twee voetballers van de club Waasland beweer den dat iemand van Geel hen in mei trachtte om te kopen. Geel heeft de beschuldigingen steeds ontkend. Volgens de club waren de spelers benaderd met het oog op een even tuele transfer. De Controlecommissie aanvaardt deze uit leg niet en stelt degradatie voor, een een boete van 6250 euro en extra strafpunten. ANP/Belga Schaatsster Garbrecht gestopt BERLIJN - De Duitse schaatsster Monique Garbrecht (36) heeft haar loopbaan beëindigd. De negenvoudig we reldkampioene sprint zei gisteren dat ze niet meer op haar oude topniveau kan komen en daarom stopt. Garbrecht veroverde ook twee medailles op Olympische Spelen. Ze won in 1992 in Albertville brons op de 1000 meter en in 2002 in Salt Lake City zilver op de 500 meter. Op haar palmares prijken verder 36 zeges in wereldbeker wedstrijden. ANP/SID Villeneuve naar BMW Sauber MUNCHEN - De Canadese autocoureur Jacques Villeneu ve rijdt volgend seizoen in de Formule 1 voor het nieuwe team BMW Sauber. Het was lang onzeker of de nieuwe ei genaar van de Duits/Zwitserse combinatie Mario Theis- sen de wereldkampioen van 1997 een stoeltje zou aanbie den. Villeneuve reed dit seizoen naar een tegenvallende veer tiende plaats in het WK Formule 1 voor Sauber-Petronas. Hij wordt bij BMW Sauber teamgenoot van de Duitser Nick Heidfeld. ANP TT-circuit fors ingekort ASSEN - Het nieuwe ingekorte TT-circuit in Assen raakt heel wat strekkende meters asfalt kwijt. De metingen ko men uit op een ronde van exact 4555 meter. Het huidige circuit is bijna 6 kilometer lang. Het verwijderen van de zogeheten noordlus is een aanwinst voor het publiek. Zij zien op 24 juni tijdens de TT de wegracers 26 keer voorbij racen, zeven keer vaker dan tot nog toe. Bovendien bie den drie nieuwe tribunes de kijkers een overzicht op vier cruciale bochten; Haarbocht, Madijk, Ossebroeken en Strubben. De werkzaamheden aan het circuit, waar de noordlus is opgeofferd aan een nieuw evenementencomplex en 7000 parkeerplaatsen, liggen volgens de directie op schema. Medio maart is het asfalteren klaar. ANP Onderzoek naar gedrag Vloet ZEIST - De aanklager betaald voetbal is een vooronder zoek begonnen naar het gedrag van trainer Wiljan Vloet van Sparta. Vloet ging woensdag direct na de 1-0-neder- laag van zijn ploeg tegen FC Twente verhaal halen bij ar biter Temmink. Patrick Gerritsen schoot Twente in de slotseconden van het duel in Enschede naar de zege. Het vooronderzoek kan leiden tot een schikkingvoorstel. ANP van onze sportredactie LEEUWARDEN - Sportclub Cambuur is in ieder geval lot half januari gered. Vastgoedon dernemers Klaas Buwalda, Dirk Hoekstra, Jan Riedstra en advo caat Wim Sleijfer uit Leeuwar den maakten gisteren de 350.000 euro over, die de club nodig heeft om de november- en decembersalarissen van staf en spelers te betalen. Interimdirecteur Harjan van Dam en trainer Roy Wesseling toonden zich opgelucht. Tot hal verwege de ochtend was het doorgaan van de competitiewed strijd van vanavond tegen VW onzeker. Eerst moest het geld binnen zijn. Rond de middag was er pas zekerheid. De vier ondernemers bieden hun noodhulp ten laste van hun eigen bedrijven. Dirk Hoekstra: „Het uur u was daar en nie mand deed iets. Toen zijn wij spontaan opgestaan. Wij heb ben geen raden van toezicht en kunnen snel handelen." Volgens Hoekstra zit Leeuwar den 'gigantisch in de lift' en zou het daarom eeuwig zonde zijn als „bij Cambuur de lichten uit gaan." Was de noodhulp uitge bleven, dan zou Cambuur giste ren surseance van betaling heb ben aangevraagd. Van Dam: „We kunnen nu weer tot half ja nuari door. Dan moet het be staansrecht van Cambuur duide lijk zijn en moet er een goed plan op tafel liggen." Er zal sa men met de KNVB een sane ringsplan worden opgesteld. De Cambuursupporters die zich voor het stadion hadden verza meld, reageerden opgelucht. Woensdag brak grote paniek uit nadat de club zelf een persbe richt had verspreid, waarin werd meegedeeld dat het faillis sement nabij was. De drie par tijen die bij de onderhandelin gen betrokken zijn - gemeente, investeerder Accoladegroep en huisbankier Friesland Bank - wilden Cambuur niet de helpen de hand toesteken. De partijen weigerden een overbruggings krediet te verstrekken. Cambuur worstelt met een schul denlast van ruim 8 miljoen euro, maar de verwachting is dat het bedrag na dit seizoen nog aan zienlijk zal oplopen. GPD door Annemiek Steenbekkers DEN BOSCH/CANBERRA - Veel meer nog dan van het eer ste puntenverlies bij de Cham pions Trophy balen de Neder landse hockeysters van het weg vallen van Fatima Moreira de Melo. Oranje, dat gisteren in het Australische Canberra met 1-1 gelijkspeelde tegen China, komt door de blessure van de Rotter damse ineens dun in de midden vensters te zitten. Laren-speelster Minke Smabers (knie) revalideert in Nederland, terwijl de Amsterdamse Miek van Geenhuizen vanwege een conditionele achterstand nog maar mondjesmaat inzetbaar is. Eén geluk: de 1-1 van Argenti nië en Australië van gisteren maakt dat de finale binnen handbereik is. „We kunnen de fi nale nog mislopen", becijfert Miek van Geenhuizen. „Als wij morgen van Australië verliezen en Argentinië wint ruim van Ko rea, dan kan het nog misgaan." Uitgaande van een positiever scenario heeft Nederland aan een gelijkspel tegen het gast land in opbouw genoeg om de nacht van zatredag op zondag (5 uur Nederlandse tijd) aan de fi nale van het toernooi met de top- zes van de wereld te beginnen. Eerste zorg is de blessure van Moreira de Melo. De midden veldster kreeg na acht minuten spelen een pass van teamgenote Minke Booij tegen het boven been. „Net boven de knie. Kan gebeuren", reageert bondscoach Mare Lammers. „Dat been is he lemaal stijf. 'Faat' kan er niet eens op staan, laat staan op lo pen. Australië wordt moeilijk, hopelijk kan ze zondag weer meedoen." Voor de zekerheid wordt er vandaag een echo ge maakt. Puzzel „Het is een domper. Nadat Fati ma was uitgevallen, liep het toch even minder", zegt Lam mers, die als eerste oplossing te gen China verdedigster Sophie Polkamp een linie opschoof. „Dat blijft een mogelijkheid. Ook Jiske Snoeks, Janneke Schopman en Maartje Paumen op mid-mid is een optie, maar aan die puzzel moet ik nog be ginnen." Wie zeker niet het gat opvult, is de 23-jarige Miek van Geenhui zen. die nog met de naweeën kampt van een whiplash. Zij is blij dat ze ritme en conditie op Maartje Goderie (links) in duel met de Chinese Shaoyan Mai tijdens de wedstrijd Nederland-China (1-1). foto Tim Wimborne/Reuters kan doen. „Ik heb steeds tien, vijftien minuten gespeeld, maar tegen China noodgedwongen in eens veel meer. Dat voel ik nu wel. Spierpijn en weinig lucht. Na twee acties sta ik al enorm te hijgen. Mijn doel dit toernooi is lekker ballen, acties maken en beter worden." Oranje, dat vandaag een rust dag heeft, opende de score, een straf cornervariant met Ellen Hoog als afmaakster. De 1-1 van Chungling Tang, viel kort daarna. Lammers: ,.We hebben drie geweldige wedstrijden ge speeld. Tegen China ging het wat minder, maar móchten we de finale halen, dan is dat meer dan ik had bedacht." GPD I door Peter de Brie ROOSENDAAL - De bliksem carrière van trainer Dolf Roks als herintreder bij RBC is bijzon der, maar niet uniek. „Henk van Stee is ooit bij WV ontslagen en dezelfde avond nog terug aan genomen onder invloed van de spelersgroep", weet directeur Jan Reker van de Coaches Be taald Voetbal (CBV). Een wijs besluit, vindt Reker. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. De enige gel dige reden om een trainer weg te sturen, is wanneer de spelers het met meer in hem zien zitten. Je moet accepteren dat er altijd een club zeventiende staat en eentje achttiende. Geen grond voor ontslag, zolang de relatie met de selectie goed is. Maar clubs vinden vaak dat ze iets moeten doen. En twintig spelers wegsturen gaat niet." Het waren de RBC-spelers die de hand in eigen boezem staken, nadat Roks dinsdag was ontsla gen. Ze wilden 'helemaal gaan' voor hun trainer. Waarop de dub Roks weer in dienst nam, maar de bal bij de selectie legde. „Laten jullie het dan maar eens zien." Zeldzame solidariteit, meent analist Hugo Borst. „Ik vind het wel goed van die spelers, al denk ik niet dat het RBC het tij nog kan keren. Wie Roks ook zou vervangen. De groep komt kwaliteit tekort en dan is dit al leen uitstel van executie." Het optreden van de RBC-leiding noemt Borst amateuristisch. Mark Boetekees, directeur van de Federatie Betaald voetbal Or ganisaties (FBO), ziet wel ge gronde redenen voor de omslag bij RBC. „Als directie en bestuur volhar den in hun standpunt, krijg je ontevreden spelers en dat kan RBC ook niet gebruiken. Dit her roepen ontslag hoeft niet nega tief uitgelegd te worden voor de club. En die is belangrijker dan de voorzitter, de directrice en de trainer." In het Korbach-effect - het elf tal gaat draaien na de schok van een trainerswissel - gelooft Borst niet. „De statistieken to nen aan dat zoiets hooguit even tjes werkt." Misschien dat de snelle come back van Roks verschil maakt, filosofeert Boetekees. „Het ver trouwen van de spelers is voor hem een geweldige impuls. Als dat overslaat naar het veld... Een RBC-effect? Het is te hopen voor de club." GPD door Robert Jan van der Horst i UTRECHT - Op indrukwek- i kende wijze heeft Utrecht gister- Li avond afscheid genomen van de begin deze week op 26-jarige leeftijd overleden voetballer Da vid Di Tommaso. Zo'n 12.000 toeschouwers in Sta dion Galgenwaard bewezen de fransman de laatste eer, in aan wezigheid van diens vader, broer en vrouw Audrey. Di Tommaso wordt morgenmid dag begraven in zijn geboorte plaats Echirolles, een voorstad ie van Grenoble. Over de doods oorzaak van Di Tommaso, die in de nacht van maandag op dins- dag in zijn slaap overleed, is nog L altijd niets bekend. Gisterochtend namen de spelers en de medische en technische De ABN Amro 1 passeert de finishlijn bij Kaapstad. Op de achtergrond de Tafelberg. foto Nic Bothma/EPA staf van FC Utrecht al afscheid van de opgebaarde Di Tomma so, „En dat was goed", aldus trainer Foeke Booy. „De meesten van ons hebben het beeld voor ogen van de Di Tommaso zoals hij zondag nog tegen Ajax speelde. Hoe wreed of wrang ook, nu hebben we kunnen zien dat David echt dood is. Alles krijgt in het ver werkingsproces nu de juiste plaats. Toespraken en speeches over heersten de bijeenkomst, die een uur duurde. Het spreekgestoelte stond op de middenstip. Daar voor waren stoeltjes opgesteld, gedrapeerd met rode en witte doeken, de clubkleuren. Familie en vrienden van Di Tommaso vonden er een plek, met daarom heen de selectiespelers van FC Utrecht en hun partners. GPD door Peter van der Meeren DEN HAAG/KAAPSTAD - De eerste fles champagne was nauwelijks leeg of Roy Hei ner kon in de haven van Kaapstad de twee de fles ontkurken. De technisch directeur van het zeilteam van ABN Amro sloeg gister middag een dubbelslag. 'Zijn' boten kwa men als eerste en tweede over de finish van de eerste etappe in de Volvo Oceaanrace. Daarmee werd Heiners gelijk bevestigd. De winnaar van olympisch brons in Atlanta 1996 koos in overleg met de Argentijnse ont werper Juan Kouyoumdjian voor twee ex treem brede boten. Die moeten het hebben van veel wind. „Ik heb naar de gemiddelden van de laatste races gekeken", zei Heiner. „De gemiddelde snelheid lag rond de zes tien knopen (bijna 29 km/u). Als je voor zo'n extreem ontwerp kiest, weet je dat je niet altijd voorin kunt varen." Niet getwijfeld Daarom raakte Heiner ook niet van de kook toen het vlaggenschip (met de winnende schipper van deze etappe, de Nieuw-Zeelan- der Mike Sanderson) tijdens de proloog in het Spaanse Sanxenxo als laatste finishte. Er stond destijds weinig wind. Heiner: „En als dan de tactische keuzes met goed uitval len, kan het gebeuren dat je achterop raakt." In het kamp van de Nederlandse bank, een sponsor van 20 miljoen euro, stormde het vervolgens niet. „Ik heb niet getwijfeld, ik kreeg alleen maar een bevestiging van mijn gelijk." In de etappe van 12.000 kilometer naar Kaapstad namen Sanderson en de zijnen re vanche. Met dank aan de wind, die de win nende boot in negentien dagen naar de fi nish blies. Na vijf dagen werd de koppositie veroverd en vorige week werd het snelheids record over 24 uur verbeterd tot 546 mijl (ruim 980 kilometer). Er waren ook proble men. Zo brak in de stormachtige eerste da gen - toen twee boten tot opgave werden ge dwongen - een stuurwiel af en diende er een brandje geblust te worden, na kortsluiting in de bedrading. Schipper Sanderson gaf gistermiddag, na het glas champagne en de onvermijdelijke pul bier, toe soms benauwde momenten te hebben gekend „Ik had het gevoel dat we op een tikkende tijdbom voeren. Het ging ongelooflijk snel. Alles kraakte en we kon den niet bovendeks zijn zonder het nsico te lopen van boord te worden geslagen. Het be angstigt me dat de bemanning zegt dat we nog altijd met het maximale uit de boot heb ben gehaald. Ik vond het nu al behoorlijk tricky." De Nieuw-Zeelander verklaarde dat niet al leen het ontwerp, maar ook de reeds in maart uitgestippelde tactiek de basis was voor de triomf. Sanderson en zijn Ameri kaanse navigator Stan Honey kozen op de Atlantische Oceaan voor een zeer westelijke route. De Braziliaan Torben Grael koos voor de kortste weg, maar de winnaars kre gen meer wind in de zeilen. Ze hadden gis termiddag bij de finish zo'n honderd mijl voorsprong op Grael, die ook nog de tweede boot van team-Heiner (met de Nederlanders Gerd Jan Poortman, Hans Horrevoets en Simeon Tienpont) voorrang moest verlenen. „Dit is mooi om mee te maken, maar ik had zelf ook wel graag willen meevaren", erken de Roy Heiner. Hij was vooral 'erg trots' op de jonge bemanning van de tweede boot met de Franse schipper Sebastien Josse. „Ze zijn heel rustig gebleven." Opgelucht Heiner verklaarde opgelucht te zijn over de veilige aankomst. „Want je kunt niet ont kennen dat er deze etappe brokken zijn ge maakt." De technisch directeur kan zich voorstellen dat de buitenwacht vreemd aan kijkt tegen de race, waarin tientallen miljoe nen euro's omgaan en nu al veel schade is ge leden. „Het is als Formule 1 rijden, er kan al tijd wat stuk gaan. Ik vernacht daarom ook niet dat we met alle boten de wereld rond komen. Heiner verwacht wel dat het 24-uursrecord weer wordt gebroken. „Geloof me, dat gaat over de zeshonderd mijl heen." Dat kan vanaf 2 januari, in de tweede etappe van Kaapstad naar Melbour ne. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - SC Heerenveen heeft nog een kans om in navol ging van AZ te overwinteren in het toernooi om de Uefa-beker. Levski Sofia, de laatste oppo nent van de Friezen in groep F, won gisteravond voor eigen pu bliek met 1-0 van Olympique Marseille. Dat is Marseille, eveneens met zes punten, ondanks de neder laag ook. Concurrent CSKA Moskou verloor namelijk in Boe karest met 1-0 van Dinamo. De Roemenen behielden daardoor een kans. Heerenveen staat nu onderaan in de poule met twee punten, maar kan toch nog door gaan. Dan moet het zelf met ten minste twee doelpunten verschil van Levski winnen. Bovendien mag Marseille niet verliezen van Dinamo. „Dit was het op één na beste sce nario voor ons", reageerde Hee- renveen-trainer Gert-Jan Ver beek gisteravond vanuit Sofia, waar hij de wedstrijd tussen Levski en Marseille bekeek. „Het beste was geweest als Mar seille had gewonnen omdat we het dan over twee weken voor ei gen publiek nog in eigen hand hadden gehad. Nu is dat niet zo, maar we hebben nog alle kans om ons te kwalificaren. De kans dat regerend kampioen CSKA Moskou Europees ook na de winter nog actief is in Euro pa is echter vrijwel nihil. CSKA Atkinson ronde verder, Naudé uitgeschakeld HONGKONG - Vanessa Atkin son heeft op het wereldkampi oenschap squash in Hongkong de derde ronde bereikt. De nieuwe nummer één van de wereld, in Hongkong als tweede geplaatst, had vier sets nodig om de als vijftiende geplaatste Fran^aise Isabelle Stoehr te ver slaan: 9-5 9-10 9-2 9-2. Voor Annelize Naudé eindigde het toernooi in de tweede ronde. Naudé, als veertiende geplaatst, verloor in de tweede ronde van de Australische Natalie Grin- ham, die als vijfde op de plaat singslijst staat. Grinham won in vier sets: 9-4 6-9 9-0 9-4. ANP is al uitgespeeld en is volledig af hankelijk van andere ploegen. Pas wanneer Heerenveen en Di namo Boekarest beide verliezen, bekeren de Russen alsnog door. Heerenveen speelt de laatste wedstrijd thuis tegen Levski So fia. Volgens Verbeek heeft zijn ploeg zeker kans om die wed strijd te winnen. „Maar dan moeten we wel een keer sco ren", aldus Verbeek. Heeren veen maakte tot op heden nog geen enkele goal in de Ue fa-Cup. „Tegen deze ploeg zie ik wel mogelijkheden. Het is een elftal dat aanvallend speelt met drie spitsen en een aantal zeer goede voetballers. We hebben tot nu toe tegen elke tegenstan der kansen gekregen. Het wordt tijd dat we er nu eens eentje in- schoppen." ANP Ivanicevic wil leider tennisteam Kroatië worden BRATISLAVA - Goran Ivanise vic wil de nieuwe Daviscup-cap- tain van Kroatië worden. De 34-jarige voormalig Wimble- don-kampioen zei dat aan de vooravond van de Daviscupfina- le tussen Kroatië en Slowakije, die vandaag in Bratislava be gint. Beide ploegen staan voor het eerst in de finale van het lan- dentoernooi. Ivanisevic stopte vorig jaar met tennis vanwege een schouder blessure, maar zit niettemin in de Kroatische Daviscupselectie. Coach Niki Pilic zag Ivanisevic de laatste weken elke dag hard trainen en was verrast over het niveau van de linkshandige top- speler van weleer. Niettemin geeft Pilic de voor keur aan Ivan Ljubicic en Mario Ancic, ook voor het dubbelspel van morgen. Goran speelt ech ter tennis van hoog niveau, maar hij is wel de nummer vier van het team", aldus Pilic. Ivanisevic geeft Kroatië de kans de komende jaren het Daviscup- toernooi te domineren. „Als de ze ploeg bij elkaar blijft, kan er de komende tijd veel moois ge beuren. We kunnen dit jaar, vol gend jaar en het jaar erop win nen. Ik hoop dat als captain mee te maken. Maar nu eerst deze fi nale." GPD/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19