Als school niet belangrijk meer is Oog om oog, tand om tand Sommige kunstenaars reizen niet Dankzij giften kan Kinderbescherming op uitstapje trakteren door René Schrier De overheid heeft de aanval op de uitval ingezet, onder leiding van onderwijsminister M. van der Hoeven. Dat wil zeggen dat serieus geprobeerd moet worden het aantal jongeren dat zonder diploma of zogenaamde kwali ficatie de school verlaat, terug te bren gen. Ook in Zeeland is de problematiek ac tueel. Ieder jaar stoppen zo'n 1000 jon geren tussen de 12 en 23 jaar in deze provincie voortijdig met school. Dank zij subsidie van de provincie Zeeland en met steun van het Technocentrum Zeeland kunnen de drie centra die zich in Zeeland met schooluitval bezig houden weer drie jaar vooruit. Elke voortijdige schoolverlater moet bij de ze Regionale Meld- en Coördinatie functie (RMC) aangemeld worden. Zij leggen de contacten met de jongeren en kijken wat er gedaan moet worden om ze in een passende opleiding te krij gen of eventueel aan werk te helpen. De RMC's houden donderdag 8 sep- vrijdag 2 december 2005 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Ze hoopten 1500 euro op te halen, het wer den er 4523. Dat bedrag konden medewerkers van de Raad voor de Kinderbescherming in Mid delburg donderdagmiddag over handigen aan Martin School meester van jeugdzorgverlener Stichting AZZ. AZZ bezorgt er kinderen tussen de acht en de zestien jaar uit pleeggezinnen een uitstap mee naar buitensportcentrum Forest Hill in Westenschouwen. „Nu er zoveel is opgehaald,kun nen we kijken of ook de jonge ren uit de crisisopvang meekun nen," zei Schoolmeester donder- dag. De dag gaat echter aan de neus van de zeventien jongeren die nu in de crisisopvang zitten, voorbij. Voor de buitensportdag wordt beter weer afgewacht in het voorjaar, en dan moeten zij allang elders, thuis of in een te huis, een plek hebben gevonden. Is die plek bij een pleegzorgge- zin, dan maken ze wel alle kans. AZZ heeft 350 kinderen in pleeg- zorg. „Ons budget laat niet toe dat we uitstapjes maken, we zijn afhankelijk van giften," licht Schoolmeester toe. De inzamelingsactie werd op touw gezet door raadsmedewer- kers met als aanleiding het hon derdjarig bestaan van de kinder- beschermingswetten in Neder land. Zij lobbyden bij relaties van de raad in heel Zeeland voor een bijdrage. Gisteren maakte een team van medewerkers een ronde door Zeeland om de gedane toezeggin gen op te halen, onder meer langs dierenasiel Elkie Stich ting in Tholen, waar jaarlijks jongeren voor honderden uren aan taakstraffen verrichten. De stichting droeg 250 euro bij. „Zij zijn een zeer gewaardeerd partner van de Raad,"zegt voor zitter van de actiecommissie Hei een Nouse. „Zij bieden jongeren met een taakstraf niet alleen werk, maar steken ook energie in het jongeren bijbrengen van een dagstructuur. Bovendien kunnen jongeren er na hun taak straf altijd terecht als ze over dag niets te doen hebben." De lit voerde verder via het Haltbu reau in Goes (€100), via gemeen te Terneuzen en jeugdhonk Dau- wendaele. Andere gevers waren de provin cie Zeeland (€2000), Antonius- ziekenhuis Oostburg (€200), be jaardencentrum De Redoute in Sas van Gent (€142) en gemeen te Terneuzen, die samen met de scholen voor voortgezet onder wijs vijfhonderd euro bijeen bracht. Gevers waren verder ad vocatenkantoren en diverse ver zorgingshuizen waar jongeren in de keuken taakstraffen uit- voeren.Vervoerder Connexxion liet donderdag weten het busver voer van de kinderen voor zijn rekening te nemen. Verdachte van zedenmisdrijf blijft vast zitten MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Eede zit sinds fe bruari dit jaar in voorarrest als verdachte van verkrachting van zijn drie jonge kinderen en van brandstichting. Raadsman E. Smit verzocht gisteren de recht bank in Middelburg om de voor lopige hechtenis van zijn Zeeuws-Vlaamse cliënt op te heffen. „Hij heeft altijd de zedendelic ten ontkend. Wel heeft hij de pornografische foto's van zijn stiefdochter en de brandstich ting toegegeven", zei de Middel burgse strafpleiter. Officier van Justitie H. den Hartog verzette zich hiertegen. „Op deze feiten staat jarenlange gevangenis straf." Het verzoek van de raads man werd afgewezen, omdat er nog genoeg verdenking bestond dat verdachte zijn kinderen van af begin 2000, toen ze twee en vijf jaar waren, heeft misbruikt. De strafzaak werd voor onbe paalde tijd aangehouden. tember een zogenaamde startconferen tie die is bedoeld voor de partijen die zich in eerste instantie met de voortij dige schoolverlaters bezighouden. Dat zijn trajectbegeleiders, loopbaanadvi seurs, CWI-jongeren werkers, leer plichtambtenaren en beleidsambtena ren. Gekeken wordt hoe deze verschil lende partijen met het probleem aan het werk zijn en gaan en hoe dat op el kaar afgestemd kan worden. Een van de RMC loopbaanadviseurs is Harmen van der Weel. Hij werkt in de regio Walcheren en is is een van de mensen die dagelijks contact heeft met de jongeren om wie het gaat. Uit gesprekken die hij heeft, wordt gepro beerd te analyseren wat er aan de hand is. Heel vaak zijn problemen thuis de oor zaak van het voortijdig schoolverla- Volgens H. van der Weel van de Walcherse Regionale Meld- en Coördinatiefunctie (RMC) zijn er maar weinig jongeren die echt niks willen. „Ze stralen dat wel eens uit, vooral als ze in een groep zijn. Maar als je echt één op één met hen praat, blijkt dat ze heus wel wat van hun leven willen maken, foto Elsbeth Tijssen/GPD ten. Maar al te vaak blijkt dat ouders absoluut geen grip op hun kinderen hebben. Het gevolg kan zijn dat deze kinderen op school of in hun werk pro blemen hebben met leidinggevenden. En dat kan een reden zijn om de school vroegtijdig te verlaten. Maar er zijn ook andere ooi-zaken, zoals drugs, criminaliteit of (psychische) gezond heidsproblemen. Ondanks al die ellende wordt Van der Weel niet somber van zijn werk. Inte gendeel, hij is wel opgewekt door het grote aantal jongeren dat na contac ten met het RMC uiteindelijk weer naar een opleiding of aan het werk gaat. Volgens hem zijn er maar weinig jongeren die echt niks willen. „Ze stra len dat wel eens uit, vooral als ze in een groep zijn. Maar als je echt één op één met hen praat, blijkt dat ze heus wel wat van hun leven willen maken en blij zijn als ze daar hulp bij krij gen. Het speelt ook een rol dat wij on partijdig zijn. Wij verplichten ze tot niets. We zijn niet van de politie, niet van school of van de reclassering. Het komt zelfs wel voor dat jongeren uit zichzelf naar ons toe komen, omdat ze toch iets willen met hun leven." Zijn college Henk Loof, die voor het RMC regio Zeeuws-Vlaanderen werkt, vertelt dat de 12- tot 16-jarigen meest al wel weer naar school gaan. Omdat zij nog leerplichtig zijn, is er - soms met behulp van de gemeentelijke leer plichtambtenaar - altijd nog de wet als stok achter de deur. Van de uitval lers tussen de 16 en 23 jaar gaat ruim 60 procent weer naar een zogenaamd kwalificerend traject. Dat wil zeggen dat ze weer een opleiding gaan volgen. De overige 40 procent gaat aan het werk of zijn eigen weg of wordt niet bereikt en gaat bijvoorbeeld een hulp verleningstraject in. Volgens Loof is een van de oorzaken van het grote aantal uitvallers het ont breken van praktijkvakken en -lessen in het vmbo. Sommige jongens en meisjes hebben er nu eenmaal moeite mee, om teveel met hun hoofd in de boeken te zitten. Loof en Van der Weel geven aan dat de meeste problemen zich toch voor doen aan de onderkant van de samen leving. In gezinnen waar naar school gaan niet tot de eerste prioriteiten hoort. Het komt regelmatig voor dat de mensen van de RMC's in huizen ko men waar geen vloerbedekking ligt en amper meubilair staat. Armoede is maar al te vaak een oor zaak van schooluitval. Maar ze vinden het ook opmerkelijk dat het zo vaak voorkomt dat er binnen een gezin pro blemen zijn waardoor kinderen op school vastlopen. kunst Chantal de Witte debuteert met misdaadroman door Rolf Bosboom KAPELLE - Problemen met haar gezondheid dwongen Chan tal de Witte (29) uit Kapelle de afgelopen jaren herhaaldelijk tot langdurige fysieke rust. Het bracht haar onder meer tot het schrijven, met als resultaat nu de verschijning van haar eerste boek: de misdaadroman De Wet van Talion. Een schrijverschap heeft ze nooit geambieerd. „Ik ben altijd vooral een lezer geweest. Maar vorig jaar april werd ik op een zondag wakker en dacht: zal ik eens een boek schrijven? Kijken of het me lukt." Het lukte, getui ge De Wet van Talion, al was het begin lastig. „Ik lees uitslui tend dit soort boeken en dan denk je dat je wel weet hoe het moet. Dat blijkt dus echt niet zo te zijn." Het verhaal tot in de de tails kloppend krijgen zonder dat het geforceerd wordt, bleek een hele klus te zijn. Ook met dialogen had ze aanvankelijk moeite. „Ik dacht dat je altijd correct Nederlands moet gebrui ken, maar daardoor werd het heel erg schrijftaal. Dat heb ik snel losgelaten, door de persona ges gewoon te laten praten." Als m een roes werkte ze vier, vijf maanden achtereen aan haar ro man. „Ik vond het heel leuk om te merken dat je hoofdpersonen oen eigen leven gaan leiden. Je kunt vooraf voor een wending in het verhaal wel optie 1, 2 of 3 bedenken, maar tijdens het schrijven blijkt er ineens een op- he 4 te zijn. De personages pro feteerden voor mijn gevoel ook af en toe als ik ze in een bepaal de richting wilde dwingen. Bo vendien hebben ze hun namen bijna zichzelf gegeven." Uitgeverijen öe Witte - haar meisjesnaam, s=mt sinds zes jaar heet ze Chan- hl Bakker - heeft het boek niet geschreven met het streven dat -ct zou worden uitgegeven. Na dat ze het af had, heeft ze het Kn half jaar weggelegd. Later keft ze de thriller eerst aan Saar echtgenoot laten lezen en fevolgens aan haar schoonzus. •Die laat het echt wel merken ze het niet goed vindt. Maar fczei: je bent niet wijs als je dit °Pde plank laat liggen." fet boek stuurde ze op naar en kele gerenommeerde uitgeverij- Chantal de Witte: „Ik wilde heel bewust de moorden beschrijven. Dat is misschien mijn morbide geest." foto Dirk-Jan Gjeltema en. Terwijl die doorgaans het overgrote deel van de inzendin gen zonder toelichting afwijzen, kreeg ze tot haar verbazing twee uitgebreide reacties. „Dat vond ik al een groot compli ment." Tot een uitgave kwam het echter niet. Een internetuit- geverij besloot wel tot publica tie. De Wet van Talion is de wet van evenwaardige vergelding: oog om oog, tand om tand. Daar draait het ook om in de mis daadroman van De Witte. De hoofdpersoon is de jonge archeo loge Lee Hartman, die verneemt dat haar ouders Will en Anna thuis zijn vermoord. De aanstichter blijkt de gedeti neerde Shelldon Hunt te zijn, die recent heeft ontdekt dat Hartman zijn vader is. Hunt is. buitenechtelijk, vrijwel gelijk met Lee geboren. Uit wraak en jaloezie bereidt hij vanuit de ge vangenis het plan voor om de fa milie en vrienden van Lee uit de weg te ruimen en uiteindelijk zijn 'halfzus' zelf. Het is een boek dat dwingt tot verder le zen en soms veel wegheeft van een ideaal scenario voor een Hol ly wood-productie. „Ik heb het boek ook compleet als een film voor me gezien. Daardoor hoef de ik alleen maar te beschrijven wat ik zag. Dat was heel bizar, want ik ben helemaal niet visu eel ingesteld, maar ik beleefde alles heel intens." De Wet van Talion is geen klas sieke whodunit, want de dader is al viij snel duidelijk. De enige onzekerheid is van wie hij bui ten de gevangenis hulp krijgt. Het bood De Witte de gelegen heid om de vaak gruwelijke mis daden zelf enkele keren uitge breid aan bod te laten komen. „Ik wilde heel bewust de moor den beschrijven. Dat is mis schien mijn morbide geest." Ze verdiepte zich tijdens het schrijven in allerlei zaken, zoals het gereedschap van de patho loog-anatoom en de werking van de leugendetector. „Op het moment dat je iets zwart op wit zet, moet het wel kloppen. Bo vendien vind ik het zelf leuk als er aardige weetjes in een boek staan, al moet je ervoor waken dat je je kennis zo gaat ten toonspreiden, dat de lezer uit het verhaal raakt." Huiverig Het schrijfvirus heeft De Witte nu flink te pakken. Ze werkt aan een kinderboek, maar heeft ook al het 'geraamte' voor een tweede misdaadroman gereed. Toch is ze er huiverig voor om eraan te beginnen, omdat het lastig te combineren is met haar baan bij een zorgverzekeraar in Tilburg. ..Ik weet nu waar ik aan begin, besef dat het schrij ven van zo'n boek moeilijk, zwaar en veelomvattend is. Het laat weinig ruimte voor andere dingen in je hoofd." Chantal de Witte, 'De Wet van Tal ion', uitgeverij Leesmijnboek.nl, 344 blz.. 15,95 euro. ISBN 90-808087-41. door Anita Tournois TERNEUZEN - Zes beeldend kunstenaars exposeren hun werk in de hal en passerelle van het gemeentehuis van Ter neuzen met als gemeenschappe lijk thema Reizen. De titel van de tentoonstelling, Sommige kutistenaars reizen niet, lijkt dus een contradictie maar daagt uit en wil juist verduide lijken dat je niet per se verre reizen hoeft te maken om op reis te zijn. De invalshoeken van waaruit is gewerkt, ver schillen dan ook sterk van per soon tot persoon. Van het werkelijk maken van reizen naar verre en andere oor den tot het reizen binnen eigen blikveld en geest. Zelfs het ma teriaal inspireert vaak tot een ware ontdekkingsreis, aldus Jo- rien Brugmans, die experimen teert met tal van materialen en werkwijzen. Brugmans is naast Elsje van Ree en Hajo Hoffmann een van de drie kun stenaars die wonen en werken in Zeeuws-Vlaanderen. Niet woonachtig in de streek, maar wel een Zeeuw is Jan Kettele- rij uit Tholen. Ronald Wigman woont zowel in Amsterdam als op Bali in Indonesië en Guus Hoelen is van oorsprong Utrechtenaar, maar woont bij Brussel. Hun geëxposeerde werken va riëren van schilderijen, sculptu ren en foto's tot een installatie. Hoelen voert het publiek via een beeldscherm door het land schap van ruimte en tijd. Voor deze beelden maakt hij geen verre reizen, ze ontstaan van uit zijn denken. Wigman is ge fascineerd door voeten, voet stappen, die een weg al of nog niet hebben afgelegd, indruk ken en afdrukken achterla tend. In een bijpassend gedicht laat hij weten dat schoenen bij het reizen, ver of dicht bij huis, belangrijke objecten zijn en we dat pas ontdekken als we het zonder moeten stellen. Zijn werk is grafisch, opgebouwd uit vlakken en vaak wit om rand. Kettelerij werkte jaren als bloemsierkunstenaar. Via grafi sche vormgeving kwam hij uit bij het ruimtelijk vormen en beeldhouwen in steen en is in alle disciplines actief. Voor zijn sculpturen maakt hij ge bruik van onder andere mar mer, speksteen, albast, serpen- tijn en Franse kalksteen. De vormgeving is vloeiend en sier lijk, met als uitgangspunt de ei genheid van de steen, organi sche vormen als basis en geïn spireerd door zijn florale ach tergrond en een voorliefde voor architectuur. Het thema reizen vindt zijn weerslag in werken als De golfslag van het leven, Ontmoeting en Vrijheid. Het zesluik Thuiskomen van Brugmans komt bijzonder tot zijn recht op de vierkante zuil. Wie er rondom loopt, leest: 'Mijn stad - aan - water is van alle tijden, slechts de mens, ik, wij zijn het die komen en gaan' met daarboven de plattegrond van een, haar, stad VerdraaiT leuke stad en linodruk van Ter neuzen) en acrylschilderijen met profielen van de mens op weg in een grafische vormge ving. Naast het ontdekken van materialen vormt reizen voor haar vooral het onophoudelij ke verwonderen naast een in nerlijk groeiproces, inzoomen bij jezelf: de reis als zoektocht naar het eigen ik met als reis doel het thuiskomen. Glanzend De grote foto's van Hoffmann en partner Van Ree trekken de aandacht door hun glanzende uiterlijk, een eigenschap van lamdaprint, laserprint op foto papier en coating. We zien beel den van talloze indrukken, die beiden opdeden tijdens hun ve le reizen naar zeer diverse plek ken op deze aardbol. Het zijn landschappen met verstilde pa norama's maar ook stadsge zichten, architectuur, bewo ners en vervoer zijn met bijbe horend karakter en typische ei genschappen in beeld ge bracht: kleurrijk, druk, schreeuwerig, modern, maar ook aftands, troosteloos en de solaat. Hoffmann ziet reizen als ge transformeerde droom met vra gen die nooit worden beant woord en waarbij de plaats van aankomst het juist niet blijkt te zijn. Voor Van Ree is de camera bovenal een registra tiemiddel. Ruimte krijgen en creëren, zowel fysiek als in de geest, met doorvoelde beelden als resultaat. Zes kunstenaars op reis in de ruimte van het gemeentehuis, met typisch eigen beeldmate riaal, gepresenteerd in een ex positie, die zeer gevarieerd is en als reisdoel zeker de moeite waard. Tentoonstelling t/m 6 januari in de hal en passerelle van het ge meentehuis in Terneuzen. Ge opend: ma.-do., 9-17 uur, vr. 9-20 uur. De sculptuur In de golfslag van het leven van Jan Kettelerij met op de achtergrond fotobeelden van Elsje van Ree. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17