Keus getij denpolders in geheim Verzet tegen hoger tunneltarief vergeefs Burger mag zich pas achteraf uitspreken over keuze ontpolderingsgebieden Filmfestival krijgt nieuwe voorzitter 15 Een lauwerkrans voor superkoe Suzanna 119 Delta zegt niet aan windhandel te doen doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Het uitkiezen van te ontpolderen gebieden langs de Westerschelde gebeurt binnenskamers. Leidraad is on derzoek van de Grontmij. Die bekeek welke polders zich het beste lenen voor omvorming tot getijdennatuur. Gereformeerden over isoleren of participeren GOES - Moet het gereformeerd onderwijs zich isoleren of juist participeren? Die vraag staat centraal op een minisymposium dat woensdag 7 december wordt gehouden in het Hoornbeekcolle ge te Goes. De organisatie is in handen van de Federatieve vereniging van basisscholen op gereformeerde grondslag in Walcheren en west/Zuid-Beveland. De hoofdredacteur van het Re formatorisch Dagblad, W. Kra nendonk, zal tijdens het mini symposium een inleiding hou den vanuit het aspect isoleren. F. van der Duyn Schouten, rec tor magnificus van de Universi teit van Tilburg, benadert het onderwerp vanuit het aspect participeren. De bijeenkomst in het Hoorn beekcollege begint om 19.15 uur. Kerstmarkt in Oostburg OOSTBURG - In het centrum van Oostburg staan zaterdag 10 december tussen de twintig en dertig kramen uitgestald voor een kerstmarkt. De markt duurt van 10.00 tot 20.00 uur. Een week later wordt in de Dorpsstraat in Graauw van 16.00 tot 22.00 uur de jaar lijkse kerstmarkt gehouden, met kraampjes van verenigingen, kinderen en anderen. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Film by the Sea heeft een nieuwe voorzitter. Marjet van Zuijlen is benoemd als opvolger van Hedy d'Anco- na, die het bestuur van het Vlis- singse filmfestival vanaf het be gin - zes jaar geleden - heeft ge leid. Van Zuijlen (1967) zat van 1994 tot 2000 in de Tweede Kamer na mens de Partij van de Arbeid. Daarna koos ze voor een. baan in het bedrijfsleven, bij Deloitte Human Capital Group. Film by the Sea is ongeveer een jaar bezig geweest om een ge schikte nieuwe voorzitter te vin den. Dat is met Marjet van Zuij len gelukt, stelt festivaldirec teur Leo Hannewijk. „Ze is ener giek en ambitieus en dat heeft Film bv the Sea nodig. Boven dien heeft ze een uitstekend en uitgebreid netwerk." Bestuurlij ke ervaring in de filmwereld heeft Van Zuijlen eerder opge daan als voorzitter van de Asso ciatie van Nederlandse Film theaters. Record De zevende editie van Film by the Sea, afgelopen september, was inhoudelijk, organisato risch en financieel (recordaan tal van 37.000 bezoekers) een succes, zo heeft het festivalbe- stuur deze week nog eens gecon cludeerd. Bovendien is de jaarlijkse subsi die van de gemeente Vlissingen onlangs definitief veiliggesteld. d'Ancona acht het daarom een goed moment om het bestuur te verlaten. Behalve d'Ancona heeft ook Sari van Heemskerck-Pilis deze week afscheid genomen van het bestuur, officieel raad van toe zicht geheten. Voor deze be stuursfunctie is nog geen opvol gergevonden. Overlap Zoals Hannewijk al tijdens het jongste festival opperde, wordt Film by the Sea volgend jaar een week later gehouden, van 15 tot en 24 september. Dat is ge- haan om overlap met het Zee land Nazomer Festival te voor komen. Bovendien ontstaat op die ma aier meer tijd om op Zeeuwse scholen het veelbezochte educa tieprogramma van het festival voor te bereiden. Een eerste versie van het Gront- mij-rapport is inmiddels bespro ken in de door het dagelijks pro vinciebestuur opgerichte - beslo ten - stuurgroep natuurontwik keling Westerschelde. Daarin zitten onder leiding van gedepu teerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) vertegenwoordi gers van gemeenten, waterschap pen, landbouw (ZLTO) en na tuur (ZMF). Het gaat om ongeveer driehon derd hectare landbouwgrond tussen de monding van de Wes terschelde en Hansweert. Bij de selectie is onder meer rekening gehouden met aanwezige bebou wing, de situatie van de zeewe ring, aanwezigheid van kabels door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeer tegen de zin van de provincie Zeeland gaan de tarieven voor de Wester- scheldetunnel volgend jaar for ser omhoog dan één en twee jaar geleden. Volgens gedeputeerde J. Suurmond, vertegenwoordi ger van de provincie in de aan deelhoudersvergadering van de NV Westerscheidetunnel, is de ze beslissing 'niet goed onder bouwd'. Tunneldirecteur T. Buis bestrijdt dit. In de aandeelhoudersvergade ring van woensdag heeft de pro vincie met haar belang van 4,6 procent het onderspit gedolven. Suurmond heeft de voorgestelde tarieven niet goedgekeurd om dat hij van mening is dat de tun nelmaatschappij eerst met bijge stelde verkeersprognoses moet komen. Ook wil hij de korting voor abonnementhouders pas en leidingen, een logische samen hang tussen gebieden en de kan sen voor nieuwe natuur in de uit verkoren polders. De Dienst Landelijk Gebied on derzoekt de mogelijkheden voor het verwerven van gronden in de betreffende polders. Een punt van discussie is hoe moet worden omgegaan met de wens van boeren die per se in zo'n nat te polder willen blijven. Hierbij speelt mee dat Provinciale Sta ten hebben uitgesproken dat grondverwerving voor de ontpol- dering bij voorkeur op vrijwilli ge basis moet geschieden. Gedeputeerde Kramer liet giste ren in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde (BOWS), bijeen wijzigen als duidelijk is welke mogelijkheden er zijn om zeer regelmatige tunnelklanten meer korting te geven dan wie inci denteel met een t-tag door de tunnel rijdt. Hij had liever ge zien dat 2006 als overgangsjaar zou worden beschouwd, waarin de verhoging van de tarieven in elk geval vooralsnog zou blijven beperkt tot een aanpassing die gelijke tred houdt met de infla tie. De tunneltarieven stijgen vol gend jaar met 4,75 procent. Voor vaste klanten met de t-tag is de verhoging forser, omdat de korting niet langer een kwart van het basistarief in de ver schillende voertuigcategorieën is, maar een vast bedrag, varië rend van één euro voor perso nenauto's en motoren tot 5 euro voor grote vrachtwagens. Suurmond: „Ik heb in de aan deelhoudersvergadering gepleit voor uitstel van deze aanpassin- in Middelburg, weten dat de voorbereidingen voor de ontpol- dering vertrouwelijk zijn. ,.We willen geen onrust over ons af roepen. We doen het niet in alle openbaarheid om de inwoners niet onnodig ongerust te ma ken." Verantwoording Hij verzekerde dat het wel de be doeling is verantwoording af te leggen over de keuze van de pol ders, die begin volgend jaar ge maakt moet worden. „Iedereen is dan in de gelegenheid er een mening over te geven." Kramer heeft de leden van de stuur groep om commentaar op het Grontmij-onderzoek gevraagd. gen omdat ik vindt dat nu spra ke is van overhaaste beslissin gen. Dat de groei van het aantal voertuigen dat van de tunnel ge bruik maakt, dit jaar is tegenge vallen, kan een eenmalige dip zijn." De andere aandeelhouder, het Rijk, deelde deze opvatting niet. Volgens Suurmond is hier mee het verschil duidelijk ge worden tussen regionale belan gen (een gematigde stijging van de tarieven) en die van het Rijk, die als aandeelhouder die zijn belang te koop wil aanbieden een zo hoog mogelijk rendement wil. Groei Het meningsverschil over de ta rieven betekent niet dat provin cie en Rijk nu lijnrecht tegen over elkaar staan in de aandeel houdersvergadering. Suur mond: „Over zaken als veilig heid, beschikbaarheid en de noodzaak van een sluitende ex- Ook wordt nog een aantal des kundigen geraadpleegd. Daarna wordt een definitieve versie van de selectie aan de stuurgroep voorgelegd. Die brengt vervol gens advies uit aan het dagelijks provinciebestuur. Kramer zei te verwachten dat rond die tijd het publiek op de hoogte gesteld wordt en er over oordelen mag. Wethouder E. de Deeltere (Pluist) vroeg zich af welke rol er nog is weggelegd voor het Be stuurlijk Overleg Westerschel de. „De stuurgroep is bezig om allerlei plannen te ontwikkelen en daar besluiten over te laten nemen. Als er eenmaal besluiten genomen zijn - probeer daar nog maar eens wat aan te doen." ploitatie blijven we het met el kaar eens." Tunneldirecteur Buis wijst erop dat alleen in 2003 sprake was van meer tun nelklanten dan de prognoses aangaven. Vorig jaar bleef het gebruik van de tunnel enkele procenten achter op de verwach tingen. Dit jaar is het verschil tussen inschatting en resultaat nog groter. De prognoses gaven een toename ten opzichte van 2004 van 10 procent te zien. In de praktijk bedraagt de groei van het verkeer in 2005 tot nu toe slechts een schamele 1,6 pro cent. Buis: „Voor 2006 is becij ferd dat de groei 8,4 procent zal bedragen, maar veiligheidshal ve gaan we voorlopig maar uit van 2,5 procent." De prognoses zijn gebaseerd op verkeersmodellen die het minis terie van Verkeer en Waterstaat overal in het land toepast. Die blijken niet te voldoen. Daarom laat de NV Westerscheidetunnel Ook wethouder L. Poppe-de Looff (Vlissingen) had twijfels. „We worden overspoeld met uit nodigingen voor bestuurlijke overleggen over natuurontwik keling. Ik ben het zicht een beet je kwijt." Burgemeester S. Kra mer (Kapelle) drong aan op hel dere lijnen. „De mensen vragen zich af: hoe zit het in elkaar, wat doen ze en wat zijn de be voegdheden." Gedeputeerde Kramer zegde toe met een overzicht te komen van de (vele) overlegvormen over de Westerschelde en hoe die ge stroomlijnd kunnen worden. „Openheid en transparantie moeten in elk geval gewaar borgd zijn." onderzoeken of bijstellingen mo gelijk zijn die meer recht doen aan de situatie in Zeeland. Buis: „Hoe dan ook, we hebben te ma ken met een lagere groei van het tunnelgebruik. Dan moet je maatregelen nemen, want de aandeelhouders hebben recht op het afgesproken rendement op het geïnvesteerde vermo gen." Volgens Buis moet niet dramatisch worden gedaan over het loslaten van de korting van 25 procent voor t-tag houders. „De vaste kortingsbedragen lig gen heel dicht bij die 25 pro cent." De tarieven voor de ver schillende voertuigcategorieën zijn volgend jaar: personen auto's en motoren 4,40 euro (met t-tag 3,40 euro), personen auto met aanhanger 6,60 euro (met t-tag 5,10 euro), kleine vrachtwagens, campers en bus sen 16,20 euro (met t-tag 12,40 euro) en grote vrachtwagens 22 euro (met t-tag 17 euro). door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Binnen een maand heeft de Tweede Kamer drie keer gedebatteerd over de energiebedrijven die zouden ver dienen aan gratis verkregen rechten om het broeikas C02 uit stoten. Daarbij gebruikten de volksvertegenwoordigers ter men als 'woekerprijzen' en 'windhandel'. Maakt het Zeeuwse energiebe drijf Delta zich daaraan schul- dig? Directeur energie D. van der Klaauw vindt van niet. Hij plaatst vraagtekens bij het rap port van energie-instituut ECN waaruit blijkt dat energiebedrij ven 30 tot 70 procent van de zo geheten emissierechten doorbe rekenen aan de kleinverbrui kers. De energierekening van een gemiddeld huishouden zou daardoor 11 tot 25 euro per jaar hoger uitvallen. Zin en onzin „Ik kan die som van ECN niet controleren", zegt Van der Klaauw. Minister Brinkhorst (D66, Economische Zaken) heeft toezichthouder DTe op dracht gegeven de zaak verder te onderzoeken. „Dat lijkt me niet onverstandig", aldus Van der Klaauw. „Het is goed als de zin en de onzin uit elkaar wor den gehaald." Hij waarschuwt voor overhaas te maatregelen om in te kunnen grijpen in tarieven van de Neder landse energiebedrijven. „We hebben het hier over een Euro pees systeem. Als Nederland zijn eigen plan trekt, sloop je de positie van het Nederlandse be drijfsleven. Dat kan niet de be doeling van de overheid zijn." De markt van C02-certificaten is internationaal, verklaart Van der Klaauw. In de elektriciteits prijs zijn de emissierechten ver disconteerd, erkent hij, maar geen commercieel bedrijf zal zijn stroom onder de marktprijs verkopen (of kunnen kopen). Hij wijst erop dat de prijs nog wordt opgedreven door partijen die in emissierechten handelen om te speculeren. „Dat is niet verboden. Handel is immers al tijd een kwestie van transacties in verwachtingen." Hij bena drukt dat de energiebedrijven niet met de emissierechten spe culeren. De waarde van de CO.-certifica- ten is volgens Van der Klaauw niet één op één in de consumen tenprijs te vertalen. Zou het ka binet dan ook via een prijsmaat regel ingrijpen in de tarieven van de energiebedrijven - de Ka mer wil die mogelijkheid onder zoeken - dan zou dat funest zijn. Niet alleen voor de concurrentie positie van de energiebedrijven, maar voor het hele systeem van emissierechten, dat is opgezet om de uitstoot van schadelijke broeikasgassen terug te drin gen. „Het is juist de bedoeling dat de schaarste aan CO,-certifi- caten de prijs opdrijft. Op die manier betaalt degene die bij draagt aan de uitstoot van broei kasgas. Ga je nu de consument compenseren door in te grijpen in de energietarieven dan haal je het principe onderuit dat de vervuiler betaalt." Zouden de emissierechten niet gratis wor den uitgegeven maar geveild, dan zouden de kosten volledig worden doorberekend aan de consument, aldus Van der Klaauw. Die is dan nog duurder uit. (Advertentie) luxe prada cadeauset (eau de parfum en bodylotion) twv €80 fX^ voor €57,50 uniek: laat de fles gratis graveren met naam, wens of boodschap december in december: geuren van mare jacobs bij besteding van 65 de douchegel of de bodylotion cadeau (t.w.v. €35 tot €58) MARC JACOBS tijdens de sinlweken bijpassende unieke gedichten bij uw aankopen spaar met de van biemen jubileum spaarkaart voor gratis princessproduc-ten! heel 2006 bezoek onze nieuwe (jubileum)website: www.parfumerievanbiemen.nl PARFUMERIE VAN BIEMEN klokstraat 10 goes vrijdag 2 december 2005 swb Burgemeester A. Huisman van Reimerswaal (links), veehouder Cor van Schaik (midden) en zijn zoon Lourens met superkoe Suzanna 119 foto Mechteld Jansen door Willem van Dam OOSTDIJK - Best beest, die Suzanna 119: goed benenwerk, keihard in de bo venbouw, pittig karakter en - misschien wel het allerbelangrijkste - een uitste kende uierophanging. Honderdduizend liter melk heeft zij inmiddels geprodu ceerd. Dat is, weten de kenners, een pri ma prestatie. Want Suzanna 119 schaar de zich daarmee in het rijtje van super koeien als Carla 50 (Koewacht), Jans 3 (Grijpskerke) en Anna 91 (Kapelle). En dat moest gisteren, op het bedrijf van de familie Van Schaik in de Sint Pieterspolder bij Oostdijk, natuurlijk worden gevierd. De stemming in de huiskamer van Anco en Cor van Schaik was gisterochtend op perbest. Familieleden, vrienden, verte genwoordigers van boerenorganisaties - ze waren allemaal gekomen om die kanjer van een koe te huldigen. Het ge zelschap werd getrakteerd op koffie met cake, een glaasje Zeeuwse wijn of appelsap naar keuze en een ferme hand druk van de burgemeester. En het feestvarken zelf? Dat had een extra maaltje bix gekregen en staat in de stal - op een vers bedje van stro, keu rig geschrobd en geschoren - te wach ten op de lauwerkrans. In de huiskamer wordt op waarderende toon over haar gesproken. Honderd veer tig melkkoeien staan er op het bedrijf in de Sint Pieterspolder, en nog nooit eerder heeft de familie Van Schaik een koe gehad die zóveel melk leverde. Zoon Lourens roemt de 'gebruikseigen schappen' van Suzanna, vader Cor is een en al lof over haar eigenzinnig ('Ze is niet zo groot, maar laat zich in de kudde niet wegdrukken') gedrag en moeder Anco vertelt enthousiast hoe uit bundig Suzanna altijd door de weide huppelt als in het voorjaar de staldeu ren weer zijn opengegaan. Wim Poppe van de rundveeverbeterings- organisatie Delta knikt instemmend: Su zanna 119 - ze is de twaalf jaar reeds ge passeerd - heeft het goed gedaan. Maar eerlijk is eerlijk, uitzonderlijk is haar prestatie niet. Jaarlijks overschrijden in Nederland een paar honderd koeien de 100.000 li ter-grens, er is er zelfs een geweest die 160.000 liter haalde. De gemiddelde koe, weet Poppe, komt niet verder dan 30.000 liter. Melkkoeien in Zeeland doen het ietsje beter dan de soortgenoten in de rest van het land. En hoe dat komt? Het gras is er prima, het klimaat gunstig en: de meeste veehou ders in de provincie - waar akkerbouw toch de belangrijkste boerenbedrijfstak is - zijn de echte liefhebbers. Tien nakomelingen heeft Suzanna 119 op de wereld gezet. De meeste zijn intus sen bij de slager beland. Dochter Suzan na 124 echter heeft alles in zich om haar moeder achterna te gaan. Meer dan 70.000 liter heeft zij de familie Van Schaik inmiddels geschonken. En met een beetje geluk haalt ook zij de 100.000. „Het is een sterke koe en ze ver keert in goede conditie", zegt Cor van Schaik hoopvol. In de stal staat Suzanna 119 een beetje onwennig met de krans om de nek en keert vervolgens - is het uit hooghartig heid? - haar achterwerk naar het gezel schap. Dat blijft vol bewondering toekij ken: wat een uierophanging! Hoop voor scholen platteland DEN HAAG - Minister Van der Hoeven (CDA, Onder wijs) gaat op zoek naar meer geld voor achterstandsleer lingen op plattelandsscholen. Ze geeft daarmee gehoor aan de wens van de Tweede Kamer. Die wil dat Van der Hoeven de drempel verlaagt die is ingebouwd in de rege ling om onderwijsachterstanden in het basisonderwijs te gen te gaan. Van de lagere drempel profiteren vooral scho len op het platteland. De maatregel kost Van der Hoeven 25 miljoen euro extra, maar ze heeft een jaar de tijd om dat geld te zoeken. Ze gaf gisteren aan dat te willen doen. In de door Van der Hoeven voorgestelde regeling kan Zee land rekenen op zestien extra leerkrachten voor de aan pak van achterstanden. Volgt ze aan de wens van de Ka mer dan worden dat er nog meer. Zeelandbrug nacht gestremd ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maan dag op dinsdag van middernacht tot vijf uur 's ochtends gesloten voor het wegverkeer. Het fietspad en het wegdek woren gereinigd en er worden reflectors geplaatst op de barriers. Bij de Zeelandbrug en toeleidingswegen worden informatieborden geplaatst en er wordt een omrïjroute aangegeven via de Stormvloedkering. Voor bijzondere si tuaties is het mogelijk ambulances te laten passeren. Eettherapie Emergis is kanshebber KLOETINGE - De therapie voor eetstoornissen van Emer gis in Kloetinge is genomineerd voor verkiezing als beste behandelmethode door de Nederlandse Patiënten en Cliënten Federatie (NPCF). Emergis behandelt en bege leidt jonge vrouwen met anorexia of boulimia en betrekt daar hun familie of gezin bij. Dat laatste is reden voor de NPCF om Emergis in de rij van twaalf ziekenhuispraktij ken te scharen die meedoen aan de Best-Practiceverkie- zing in februari. Politie zoek vermist meisje TERNEUZEN - De politie intensiveert de zoektocht naar de 16-jarige Kimberley Siau uit Terneuzen, die al sinds 12 september wordt vermist. Het meisje vertrok die dag gewoon van huis en heeft sindsdien niets meer van zich la ten horen. Kimberley heeft een Indonesisch/Moluks uiter lijk, normaal postuur, bruin haar (glad), bol gelaat, bruin/zwarte ogen, brede neus, normale mond. onregelma tig bovengebit en is rechtshandig. Zij spreekt met een Bra bants dialect. Ze heeft een piercing in de navel (twee roze hartjes verbonden met een ketting). Op de dag van haar verdwijning droeg zij een spijkerbroek, witte zomerschoe nen en een rood vestje (aan de voorzijde geel/zwart ge streept). Mensen die meer informatie over Kimberley kun nen geven, kunnen bellen naar 0900-8844. Letsel na uitwijken voor auto KAPELLE - Een zeventienjarig meisje uit de gemeente Borsele is dinsdagavond tussen kwart over acht en half negen gewondgeraakt bij een ongeval op de Vierwegen in Kapelle. Het meisje, dat op een scooter reed, moest uitwij ken voor een tegemoetkomende auto die midden op de weg bleef rijden. Zij kwam in de berm terecht en viel. Haar rechterarm raakte hierbij uit de kom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15