Uitstel verhuizing HKPD dreigt PZC PZC Tja, je moet ervan houden Kleine verhoging belastingen voor in stand houden van ploeg opruimers -13 Middelburg maakt eind aan gratis trouwtoerisme Bedrijven Rooseveltlaan kunnen met processen voor jaren vertraging zorgen Rapport psycholoog belangrijk voor strafzaak fauteuil vandaag open in Vlissingen! eremiasse vrijdag 2 december 2005 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Wie in het oude stadhuis van Middelburg wil trouwen, zal daar vanaf fe bruari volgend jaar voor moeten betalen. Gratis trouwen kan dan alleen nog in het nieuwe stadskantoor. De oplopende kosten zijn daar de belangrijkste reden voor. „Vroeger, toen we nog in het stadhuis zaten, deden we zo'n huwelijk er even tussendoor", zegt ambtenaar L. Slager. „Nu moeten er speciaal twee bodes voor naar het stadhuis. De trouwzaal moet er speciaal voor verwarmd worden, want die wordt alleen nog maar voor hu welijken gebruikt." Steeds vaker kozen stellen uit andere gemeenten ervoor om op maandag- of dinsdagmorgen naar Middelburg te komen om zich gratis in de echt te laten verbinden. Het trouwtoerisme is duidelijk toegenomen, zegt Sla ger. „Wij boden het volle pond en mensen hoefden daar niets voor te betalen." Gratis bruiloften vinden voor taan plaats in het stadskantoor aan de Kanaalweg, zonder toe spraken, zonder bode en met een ambtenaar in gewone kle ren. „Het is prima dat mensen gratis willen trouwen", aldus Slager. „Maar dan weet men wel waar men aan toe is. Het is ook niet zo dat het huwelijk in één of ander achterkamertje plaats vindt. Het is gewoon in de kamer van B en W. Dat is een heel representatieve ruimte." Ook in Arnemuiden wordt het gratis huwelijk afgeschaft. Be taald trouwen kan er nog wel. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De gemeente zou moeten praten met bedrij ven rond de President Roosevelt laan, die niet zitten te wachten op de komst van een nieuw cen trum voor verslavingszorg. Daarmee voorkom je jaren van vertraging, adviseert R. Teeuw- sen, die het proces begeleidt. In een risico-analyse schrijft Teeuwsen dat het huidige Huis kamerproject voor Drugsver slaafden (HKPD) gauw moet ver huizen, omdat de panden aan de Coosje Buskenstraat in slechte staat verkeren. Alleen lijkt haar dat 'de tijd die gemoeid is met het ondertekenen van een geza menlijke overeenkomst vertra- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl niet meer tegen te houden. „Ze kunnen het alleen in tijd tegen houden. Dat weten die bedrij ven donders goed. Daar hebben ze juristen voor in dienst." Als het aan de procesbegeleider ligt, gaat de gemeente morgen nog richting de Rooseveltlaan. Uitleggen wat de bedoeling is van het nieuwe opvanghuis. „Het verschil tussen het HKPD en het nieuwe centrum moet worden uitgelegd. Het wordt na melijk helemaal anders. Nog niet iedereen is daarvan door drongen." Teeuwsen kent genoeg voorbeel den van steden, waar clrugsop- vang en omliggende bedrijven juist samenwerken. „Dat is ook beter voor die bedrijven. Door met elkaar te praten, kun je overlast voorkomen. Het is jam mer dat dit niet is gebeurd, voor dat werd bepaald waar de op vang zou komen." Ook denkt ze dat de verslaafden betrokken moeten worden bij het opzetten van hun nieuwe op vangcentrum. „Overal, in elk bedrijf of instan tie, heb je cliëntenraden. Waar om zou dat bij verslaafden an ders moeten zijn? Zij zijn tot nu toe nauwelijks betrokken bij de plannen. Dat zou anders moe ten. Als cliënten vanaf het begin bij hun verhuizing worden be trokken, heeft die meer kans van slagen." Die overeenkomst is er inmid dels, maar de procesbegeleider vraagt zich toch af of de gemeen te niet eens moet gaan praten met omliggende bedrijven. Die hebben al eerder aangegeven te gen de komst van de drugsver slaafden te zijn. Ze zijn bereid te procederen tot de Raad van State, zo waarschuwde de voor zitter van de Vlissingse Bedrij- venclub. Dat juridisch gebekvecht kan wel eens een aanzienlijke vertra ging opleveren, vreest Teeuw sen. Ze spreekt in haar analyse van drie jaar oponthoud. „Ter wijl het eigenlijk een kwestie van gezond verstand is om er sa men over te praten. De bedrij ven hebben grote bezwaren, maar er valt heus met ze te pra ten. Iedereen heeft wel een ver slaafde in zijn omgeving." De bedrijven kunnen procede ren wat ze willen, het nieuwe centrum van verslavingszorg is Kerstinstuif met Line Dancers SEROOSKERKE - De Country Coast Line Dancers houden zon dag 11 december een kerstin stuif in Café Olmenruif in Serooskerke, Het dansen begint om 13.30 uur. Aansluitend is er vanaf 15.30 uur een Oosters buf fet. Dat kost tien euro per per soon. Winterfair MIDDELBURG - DE commissie Verre Projecten Oostkerk houdt zaterdag 10 december een win terfair in de Oostkerk in Middel burg. De opbrengst van de verkoop van Zeeuwse producten zoals fruit, boeken en speelgoed, gaat naar projecten in Roemenië en .Bangladesh. De winterfair be gint om 9.00 uur. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hoe vaak gebeurt het niet dat je vol verwachting de karton nen flappen van je kerstpakket opzij duwt, door de soepblikken en glühwein grist, op weg naar Het Cadeau, dat vol geestdrift uit de doos tilt, en de zoveel ste kunststof slacentrifuge aantreft? Diepe zucht. Wat moet je daar nou mee? Waarschijnlijk eindigt het ergens ach terin een keukenkastje, achter de jus- kan met bijpassende glazen en het broodrooster met bedrijfslogo, dat je voorgaande kerstdagen had gekregen. Uiteindelijk gooi je het weg. Je kunt het ook weggéven. Of ruilen. Het is helemaal hip om met je nieuwe, maar nooit gebruikte spulletjes naar een ruilmarkt te gaan. En om daar met andere, nieuwe spulletjes weg te gaan. Bij het Milieu Informatie Centrum en Milieu Educatie Centrum, kortweg MIC- MEC, is de hele maand december een ruilmarkt, Komt dat even mooi uit met die totaal overbodige kerstcadeaus en sinterklaasaanfluitingen. „Als ik nu al die volle winkels zie, denk ik: wat zonde van de grondstoffen." Els van den Kerkhof is van MICMEC. Ze vindt comfortshopping maar niks. „Mensen kopen uit een leegte. Terwijl je ook kunt gaan wandelen, of een boek lezen. En nu, tegen de tijd van kerst, al die folders met dure dingen. Zonde. Mensen weten van gekkigheid niet wat ze moeten geven. Ze hebben alles al." Consuminderen heet het principe dat de milieubewuste mevrouw naleeft. Ze wijst op niet-winkeldag van afgelopen zaterdag. Toen is de ruilmarkt geopend. „Er zijn al heel wat mensen langsge- weest. Geen drommen, maar tientallen. Ze druppelen door de dag binnen." Vooral vrouwen, verklapt Van den Kerkhof. Vrouwen met tassen. Soms ook een man, als die mee moet met zijn vrouw. Om spullen te dragen. In het milieulokaal staan twee kramen. Een voor de paar-euro-spulletjes, en eentje met wat duurdere spullen. Schaatsen bijvoorbeeld, boeken, cd's. Twee Chinese vaasjes, een vulpen in een donkerblauw doosje, een horloge. Maar ook een dekbedhoes, twee kaasplateaus („of we die nog ooit kwijtraken...?") en een massageset met hulpstukken. „Typische relatiegeschenken", zegt Els, terwijl ze een pakketje vastpakt, door het plastic kijkt. „Dit is, geloof ik, een krultang. Deze borstel hoort erbij." Te goed om weg te gooien, leuk voor ie mand die het toevallig kan gebruiken. De boeken doen het goed. En de elektri sche grill, die iemand bracht, was eigen lijk gelijk weg. „Een mevrouw kwam twee tassen met dure spullen brengen. Die mocht - heel terecht - de grill." Ze neemt niet alles aan. „Iemand kwam met zo'n ding om voedsel mee vacuüm te trekken. Die hoefden we niet. Het had te lang in de keukenla gelegen." Els weet nog, dat 'die mevrouw met de grand foulard' zo verguld met haar buit naar huis ging. „Oh, en het mannen- schort is ook weg, zie ik", blikt ze naar haar collega Nicole Vermorkum. „Dat zat nog helemaal in de plooi." Vanmorgen was er nog een mevrouw die het tasje van haar rollator had volge stouwd met spulletjes. „Die van de uiensnijer", herinnert ze Els. Die kijkt bedenkelijk. „Oh ja!Ze weet het weer. „Die de thermoskan wilde." De middeleeuwen krijgen een nieuw elan. Heb jij voor mij hout, dan geef ik jou brood. Nu wordt een uiensnijer inge wisseld voor een thermoskan. foto Lex de Meester Of een Chinees servies, waarmee de Oostkapelse dames binnenwandelen. „Ik weet niet hoe het werkt hoor, ik heb zomaar wat meegenomen", klinkt het. Moeder en dochter zetten, op verzoek, de doos met spulletjes op tafel. Duiken direct op de marktkramen af. Nicole wijst hun de weg. Hier de goedkopere dingen, daar de duurdere. Intussen kan Els zich amper inhouden. „Oeoeoe", zegt ze, terwijl ze nieuwsgie rig in de doos gluurt. „Het is elke keer zo spannend." Je ziet haar denken: zal ik... En ja, ze zal. „Een Chinese pop, die mag blijven. Een Chinese vaas, ja ja. die kan nieuw zijn. En een Chinees doosje. Niet nieuw, wel antiekerig. Nou nou, die mevrouw is vast in China geweest. Oh, en een juwelenkistje. Een heel mooi juwelenkistje, zelfs. Weet u zeker dat u het kwijt wil, mevrouw?" Ja, zegt die besluitvast. Ze draait weer om naar de marktkraam. Bekijkt wat kettinkjes met een kritische blik in haar ogen. „Tja, je moet ervan houden." Els wijst haar nog op een bonnetje, voor als ze niets kan vinden. Maar dat is niet nodig. Mevrouw heeft al een Afrikaanse ketting om. „Doe me deze maar." De ruilmarkt is op dinsdag en donder dag te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur aayi de Korenbloemlaan in Vlissingen. Dorpsplatform Oost-Souburg vergadert OOST-SOUBRG - Het Dorps platform Souburg houdt woens dag 14 december om 19.30 uur zijn laatste vergadering van dit jaar in het wijkcentrum de Zwaan. Tijdens de bijeenkomst wordt gesproken over een eventuele naamswijziging van het Dorps platform Souburg. Verder onder meer nieuws over burgerparticipatie en over de activiteiten van het Dorpsplatform voor komend jaar. Cantatedienst in Middelburg MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg vindt zon dag 11 december een cantate dienst plaats. De dienst begint om 16.30 urn en staat onder leiding van Gert Jan Smit. Aan de dienst wordt meegewerkt door het Bachkoor. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vanaf 2008 be taalt ieder huishouden in Mid delburg jaarlijks drie euro om de opruimploeg in stand te hou den. Die rukt uit naar aanlei ding van klachten die binnenko men bij de servicetelefoon. Toen de ploeg zes jaar geleden werd opgericht, bestond die uit tien mensen met een gesubsidi eerde baan. Gesubsidieerde ar beid is inmiddels afgeschaft, de mensen worden nu betaald door de gemeente. Tot 2008 is er daar geld voor opgenomen in de be groting, daarna niet meer. Om ervoor te zorgen dat het werk toch gedaan wordt, gaat de afvalstoffenheffing in 2008 met een procent omhoog. Dat be tekent per huishouden een ver hoging van drie euro per jaar. Samen met wat geld uit het pot je groenbeheer is dat voldoende om vijf mensen aan het werk te helpen. Er hoeft niemand te wor den ontslagen, want van de ze ven mensen die nu nog aan het werk zijn, gaan er in de tussen tijd twee met pensioen. De ploeg heeft zijn nut bewe zen, vindt K. Sanderse van de ge meente. „Ze handelen alle klachten af cüe bij de servicetelefoon binnen komen. Dat varieert van klach ten over zwerfafval en overhan gende takken tot losliggende stoeptegels." De servicetelefoon is twee jaar geleden ingesteld. Het nummer is bedoeld om zaken die snel kunnen worden opgelost te mel den. Volgens Sanderse is de ploeg nodig. „Middelburg scoort goed in een landelijk on derzoek naar zwerfafval. Mid delburgers zijn ook zuinig op hun stad. Zwerfafval wordt echt niet getolereerd." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een negentien jarige inwoner van Vlissingen moet volgens officier van justi tie H. den Hartog eerst door een psycholoog onderzocht worden om een goed beeld te krijgen van de verdachte. En dat is van belang voor de strafmaat. De officier gaf gisteren in Mid delburg de rechtbank een tussen vonnis in overweging. De psy chiater, die de Vlissinger wel heeft onderzocht, sprak over een zeer ernstige persoonlijk heidsstoornis en overwoog een tbs-behandeling. De strafzaak werd zover moge lijk inhoudelijk behandeld. De officier achtte bewezen dat de verdachte op 24 mei in de Vlis singse scene een man had be schoten en op 24 augustus twee broers met wapens had be dreigd. Verder zag ze voldoende bewijs voor de heling van een aantal goederen en het dealen in cocaïne. Ze eiste nog geen straf, omdat ze eerst de conclusie van de psy- Vrouw mishandelt man VLISSINGEN - Een 33-jarige vrouw uit Vlissingen is gis ternacht aangehouden omdat zij een 46-jarige plaatsge noot had mishandeld. Zij kregen ruzie over geld. De poli tie kon de ruzie aanvankelijk sussen, maar een paar uur later moesten agenten toch weer uitrukken. De vrouw had de man zo hard op zijn oog geslagen dat hij er een ka potte wenkbrauw aan overhield. De man trapte op zijn beurt de ruit uit de voordeur. De vrouw is gearresteerd voor mishandeling. Zij zit in het Huis van Bewaring in Middelburg. De man heeft een bekeuring gekregen voor vernieling en het veroorzaken van nachtelijk rumoer. OM vordert 6 ton van Rillander MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg wil van een 44-jarige inwoner van Rilland 594.000 euro hebben. Dat bedrag zou de Rillander enkele jaren ge leden hebben verdiend met de handel in softdrugs. De ge schatte drugswinst moet naar de Staat. Over de plukze- vordering wordt tussen de officier van justitie en de verde diging schriftelijk gecorrespondeerd. Daarna worden de wederzijdse standpunten in een zitting van de meervoudi ge kamer nog eens toegelicht Afspraken over calamiteitenroute TERNEUZEN - Als alle betrokken partijen het eens kun nen worden over de financiering kan de westelijke calami teitenroute voor Dow en de bedrijven op de Mosselban- ken en het Logistiek Park in de loop van 2006 zijn beslag krijgen. Wethouder C. van Schaik sprak die verwachting uit in de commissie Economie en en Beheer. Daar maakte GroenLinks zijn bezorgdheid kenbaar over de voortgang van de plannen voor de calamiteitenweg. Over deze cala miteitenroute is al heel wat gesproken. De milieubewe ging ziet een vluchtweg door het natuurgebied de Braak man niet zitten. Zoals het er nu naar uitziet, komt de rou te langs de noordelijke kant van het natuurgebied, aan de zuidrand van de Mosselbanken. De weg mag alleen wor den gebruikt bij calamiteiten. Het is niet de bedoeling dat woon-werkverkeer en vrachtverkeer er over gaat rijden. Als de route gerealiseerd is worden de Savoyaardsweg en Braakmanweg afgesloten voor het verkeer en deels verwij derd ten behoeve van natuurontwikkeling. „Er ligt nu een afspraak dat de calamiteitenroute er komt", aldus Van Schaik. Volgens de wethouder is er geen reden voor be zorgdheid. „Ook de Zeeuwse Milieu Federatie kan zich tot nu toe helemaal vinden in de afspraken. Een bureau onderzoekt nu wat het allemaal gaat kosten. Aan de hand daarvan zal besloten worden wie precies welke kosten gaat betalen." Herselman voert VVD Kapelle aan KAPELLE - De WD Kapelle gaat met wethouder J. Her selman de strijd voor de gemeenteraadverkiezingen in. Zittende raadsleden P. Arkenbout en G. van Gooi staan twee en drie op de liberale kandidatenlijst. Op een waar schijnlijk ook verkiesbare vierde plek prijkt B. Verdur- men uit Schore die eerder al in de Kapelse raad zat. De zes andere kandidaten op de lijst hebben aangegeven (nog) niet in de raad te willen Kapelle kan heel goed zelf standig blijven, aldus Herselman, en 'waar nodig kunnen we met andere gemeenten samenwerken, zoals wat be treft onderwijs'. choloog wilt afwachten. Raads man E. Smit bepleitte voor de schietpartij nadrukkelijk vrij spraak. Toon Verder meende hij wel dat met het tbs-advies in één gesprek met de psychiater de toon was gezet. „Mijn cliënt heeft een aan varing gehad met de psychiater. Ik hoop dat de psycholoog zich niet laat beïnvloeden door zijn bevindingen." De rechtbank doet op. 14 december uitspraak via een tussenvonnis. Verhalen over gevangenen in de Drukkerij MIDDELBURG - Vier min of meer bekende Zeeuwen lezen op zaterdag 10 december in de Drukkerij in Middelburg verha len voor over vergeten gewetens gevangenen. Zij doen dat op uitnodiging van de groep Middelburg van men senrechtenorganisatie Amnesty International. De verhalen zijn fictief, maar gaan over echte mensen: Hada. een boekhande laar uit China en Atim, een advo caat uit Sudan. Hij wordt al twee jaar vastgehouden zonder aanklacht. Gewetensgevangenen zijn men sen die vast zitten vanwege hun politieke of godsdienstige over tuiging of vanwege hun af komst, geslacht of seksuele iden titeit. Amnesty spreekt van 'poli tieke gevangenen' als de mensen geweld hebben gebruikt of ge propageerd, bij gewetensgevan genen is daar geen sprake van. Kinderboekenschrijver Ben Slin- genberg en miss Zeeland Tam ara Mahassen lezen brieven voor over Hada. De Middelburg se burgemeester Koos Schouwe- naar en GroenLinks-medewer- ker Newaf Yürdem lezen brie ven voor over Atim. De bijeenkomst duurt van 11.00 tot 13.00 uur. Adventsmarkt VEERE - Goede doelen als Am nesty, Unicef en plaatselijke or ganisaties houden vrijdag 9 en zaterdag 10 december een ad ventsmarkt in de kleine kerk van Veere. Op vrijdag is van 19.00 tot 21.30 uur behalve de markt ook didge- ridoo-muziek. Zaterdag duurt de markt van 10.00 tot 16.00 uur. Die dag is er ook harpmuziek, een kledingpre- sentatie en muziek van het Zeeuws Ensemble Sonore. In gang aan de Kapellestraat. agenda I STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG Midgard, 21.00 uur: Lost Key-concerten; Zeeuwse bibliotheek, 10.30 uur: Sympo sium Stichting behoud hoogaars, Wijkgebouw De Vergulde Baars, 19.00 uur: Sint-Nicolaasshow, VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00-16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker; Wijkcentrum Aldegonde, 20.00-01.00 uui: Vrije dansavond; Café De Hoppit, 21.30 uur: Optreden Slik; WESTKAPELLE - Zaal Westkapelle Her rijst, 19.30 uur: Jaarlijkse uitvoering mu ziekvereniging OKK en voorstelling van de Westkappelse Toneelploeg. .00 t de '\aQe< met spectaculaire TAX-FREE actie vandaag, morgen en op 5 december! Trcéjjinaweg 364 Vlisjingcn Van der Spiegelstraat uwur.fietspiexier.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13