PZC Vlissingen wil geld Delta zien Huis uit de jaren dertig en toch weer niet Raad neemt motie over overname afvalverwerker aan Stadsraad Domburg twijfelt aan succes nieuw parkeerbeleid Vader ontkent zware mishandeling zoontje Met warme wanten bomen planten PZC Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 2 december 2005 MliMVAÏÏJ.T.rM.l Koor Oosteriand zingt met koor New Orleans DREISCHOR - Het Saint Peter Claver Church Choir uit New Orleans geeft zaterdag 10 decem ber een concert in Dreischor. Het optreden van het Ameri kaanse gezelschap vormt het hoogtepunt van het kerstcon cert van zangvereniging VZOS uit Oosteriand. Van het concert worden opna- l men gemaakt door de Ikon-tele- visie. In de reportage wordt een koppeling gelegd tussen de wa tersnoodramp van 1953 in Zee land en de orkaan Katrina, die eind augustus in de wijde om- trek van New Orleans grote ver- nielingen aanrichtte en duizen den slachtoffers eiste. Zowel 1 koorleden uit Oosteriand als de i gasten uit New Orleans worden voor de camera gehaald om hun verhaal te vertellen. Centraal daarbij staat de ontmoeting tus sen mensen uit twee verschillen de werelden, die meer met el kaar gemeen hebben dan hen lief is. Daarbij komt ook aan bod hoe Zeeland er weer boven op is gekomen. I Aan het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt verder mede- werking verleend door het go- I spelkoor Together uit Nieuwer- kerk, Muziekvereniging Ooster- lands Fanfare en een gelegen- I heids kinderkoor van de openba re basisschool uit Sirjansland. Vorige maand, tijdens het Ame- nkaans familiefeest Thanksgi ving, kwam het Amerikaanse I koor voor het eerst sinds de ramp weer bij elkaar om te zin gen in een schoolgebouw. Het koor is op uitnodiging van de Ikon een aantal dagen Neder- I land en geeft naast Oosteriand op 13 december een speciaal con cert in cultureel centrum Paradi- so in Amsterdam. De televisiere portage wordt op kerstavond uit gezonden op Nederland 1. Lijsttrekker CU Tholen THOLEN - B. van de Sande uit Tholen, tot gisteren nog als raadsgriffier werkzaam op het gemeentehuis in Sint Maartens dijk, zal vanaf volgend jaar zijn oude werkplek als politicus be zoeken. 1 Van de Sande (59) wordt lijst trekker voor de ChnstenUnie in Tholen. Hij werkte 32 jaar voor de gemeente Tholen. Op woens dag 14 december vergaderen de leden van de Thoolse afdeling van de ChristenUnie over de de- j finitieve kieslijst en het wordt I het verkiezingsprogramma vast- i gesteld. Poging tot tasjesroof door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen zal de aandeelhou ders van Delta NV oproepen om een eenmalige uitkering uit de algemene reserves van het Zeeuwse bedrijf op te eisen, als Delta Afvalverwerking Rijn mond (AVR) koopt. Dat werd gisteren afgesproken in het twee de deel van de Vlissingse raads vergadering. De motie van de CDA-fractie Vlissingen werd met één stem te gen unaniem aangenomen. Het CDA verklaarde dat Delta niet zijn volledige reserves hoeft op te maken, maar de helft daar van. „De helft van het bedrag van de aandelen wordt uitge keerd", zei C. Seijbel van het CDA. „We laten Delta niet val len, want de algemene reserve is dan nog rijkelijke gevuld", zei ze. Het CDA verklaarde dat de aan deelhouders gecompenseerd moeten worden voor het risico dat ze lopen bij de 'forse investe ring van Delta'. „Met de koop van AVR is 375 miljoen euro ge moeid." Delta heeft de toestemming van de dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie nodig om AVR aan te kopen. Deze aandeelhou ders vergaderen maandag 12 de cember over de voorgenomen koop. Delta heeft al met het consor tium Suez/Sita in oktober een (niet bindend) bod gedaan om AVR te kopen. Zij willen uitbrei den omdat de schaalvergroting op den duur tot een beter resul taat en rendement zou leiden. Het CDA rekende uit wat het voor Vlissingen zou betekenen als de motie wordt uitgevoerd. Vlissingen heeft 6 procent van de aandelen, die vertegenwoor digen een bedrag van 12 miljoen euro. „We kunnen dan 6 miljoen euro vragen." Tekort Seijbel zei dat deze motie niet is ingegeven door de slechte finan ciële positie waarin Vlissingen zich bevindt. In de aansluitende commissievergadering over de begroting hadden de raadsleden nog veel vragen over de manier waarop Vlissingen het tekort van bijna zes miljoen euro moet wegwerken. De gemeenteraad lijkt geen voor stander te zijn van de forse ver hoging van de afvalstoffenhef fing die het college voorstelt. Het college heeft voorgesteld om in 2006 de afvalstoffenhef fing voor huishoudens te verho gen met ruim 100 euro: van 195 naar 300. Enkele raadsleden konden zich niet vinden in de verklaring van wethouder P. van der Maden (WD/finan ciën), die zei dat de lastenver zwaring voor de burgers gedeel telijk gecompenseerd wordt door het afschaffen van het ge bruikersdeel van de onroerende- zaakbelasting (ozb) voor wonin gen. T. de Roos (SP): „Dat was bedoeld als een tegemoetko ming voor de burgers", zei ze. In de commissievergadering werd er enige tijd gesteggeld over de hoogte van de meevaller die de gemeente heeft ontvan gen van het Rijk omdat de in komsten uit de ozb-belasting wegvielen. Vóór deze rijksmaat regel, ontving Vlissingen jaar lijks circa 2,8 miljoen euro aan ozb. Het Rijk compenseerde dat verlies met 2,3 miljoen euro. Om dat de overheid inzag dat lang niet alle gemeenten voldoende hadden aan de tegemoetkomin gen, ging het nog een keer over tot een extra uitgave. Volgens H. de Haas (PvdA) betekende dat voor Vlissingen nog eens cir ca 9 ton extra. „Dan blijft vier ton over." Hij suggereerde dat dit bedrag het tarief van de afvalstoffenhef fing kan verlagen. Op dinsdag 13 en donderdag 15 december worden in de begro- tingsraad de besluiten genomen. MIDDELBURG - Mooi of lelijk? Het is altijd een punt van discussie, en zeker als het over architectuur gaat. De kopers vinden de huizen in jaren-dertigstijl in de Mortiere mooi, de belangstelling is groot. De welstandscommissie is niet helemaal tevreden. Vooral niet over de vrije kavels aan de buitenrand van de wijk. De huizen die daar gebouwd worden, hebben de commissie veel hoofdbrekens gekost, staat in het jaarver slag over 2004. „Je kunt erover discussiëren of de jaren-dertigstijl een gelukkige keu ze is", zegt voorzitter E. van Dreven van de commissie. „Maar daar is voor gekozen. dus dat is een gegeven." Over drie van de vier architecten die hebben meegewerkt aan de rest van de woningen, is de commissie te spreken. „Eén architect, Vpn Egmond, heeft heel veel ervaring, toch kwam hij met wat wij een ladenplan noemen. Het was niet aangepast aan de situatie in Middelburg." De welstandscommissie adviseert de gemeente naar aanleiding van de ervaringen in de Mortiere om in hel vervolg niet te bescheiden te zijn en zorgvuldig een architect te kiezen. foto Lex de Meester doorMaurits Sep DOMBURG - De stadsraad Domburg 1 zet grote vraagtekens bij het positivis me van de gemeente over het nieuwe parkeerbeleid. Stadsraadslid K. van de Velde zei dat gisteravond op de eerste openbare vergadering van de nieuw ge vormde stadsraad. fl I wv\_ii tmjuctc uic wc gcuicciiic uuui j j een deskundig bureau heeft laten uit- V voeren, blijkt dat de meeste Dombur- gers tevreden zijn over het parkeerbe- leid dat begin dit jaar is ingevoerd. De ;i stadsraad betwijfelt echter of de enquê- .u te een betrouwbaar beeld toont. Van de j Velde wees erop dat 190 van de 850 for- 'jJ t muiieren zijn teruggestuurd. Zij noem- 9 de dat 'een schrikbarend laag aantal'. I Bovendien hebben sommige Dombur- gers geen enquêteformulier ontvangen en anderen twee. Bij de stadsraad zijn ook veel klachten binnengekomen van Domburgers. Verdeeld Tijdens de vergadering van de stads raad bleken de aanwezigen verdeeld te zijn over het parkeerbeleid. Er kwa men zowel negatieve als positieve reac ties. Kritiek was er voornamelijk op het grote aantal bekeuringen dat is uit geschreven aan vooral toeristen. Vol gens G. Prenger van de stadsraad zijn in de kernen Domburg en Veere, waar het parkeerbeleid dit jaar is ingevoerd, in zeven maanden tijd zesduizend boe tes uitgedeeld. Enkele inwoners van Domburg noemden dat gisteren klantonvriendelijk, zeker in een dorp dat zo van toeristen afhankelijk is. An dere dorpsbewoners deelden weliswaar die kritiek, maar stelden daar de voordelen voor de eigen bevolking te genover. Die zijn nu verzekerd van een parkeerplaats voor of vlak bij hun huis. Tot de invoering van het betaald- en vergunningparkeren stonden de stra ten meestal vol met auto's van toeris ten. Op basis van de enquête heeft het colle ge van B en W het parkeerbeleid gedeel telijk aangepast. Zo wil het college de eindtijd voor het betaald parkeren met een uur verlengen tot zeven uur 's avonds, zodat Domburgers die pas na zes uur thuiskomen, toch een parkeer plaats voor de deur kunnen vinden. Ook wordt de prijs voor de eerste par- keervegunning voor en huishouden ver laagd tot 25 euro. De gemeenteraad moet de evaluatie en de wijzigingen van het parkeerbeleid nog goedkeuren. Dat gebeurt in de raadsvergadering 15 december. De stadsraad heeft de Domburgers gister avond opgeroepen hun mening nog eens duidelijk te maken. De stadsraad wil die dan volgende week schriftelijk overbrengen aan de raadsleden. Bestuur De stadsraad kwam gisteren voor het eerst in een openbare vergadering bij een. De raad is in het voorjaar gevormd en heeft de afgelopen maanden besteed aan de voorbereidingen. Tegelijk met de gemeenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar moet een definitief bestuur worden gekozen. Mensen die zich kandidaat willen stellen, kunnen dat tot 23 december doen bi] de huidige secretaris, J. van Noort. VLISSINGEN - Een veertigjarige vrouw die gistermid dag over de Noordbeekseweg in haar woonplaats fietste, is ternauwernood ontsnapt aan een tasjesrover. Tussen 15.20 uur en 15.30 uur fietste zij ter hoogte van de Zuider- baan, toen ze een stomp tussen haar schouderbladen kreeg. De vrouw keek opzij en zag iemand met een bivak muts op half uit het raamportier van een personenauto hangen, terwijl hij probeerde haar rugtas te stelen. De po ging mislukte. De daders reden weg in de richting van Bossenburg. Goes steunt salarisstijging Delta GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders steunt de voorgenomen salarisverhoging voor com missarissen van energiebedrijf Delta. Het is de bedoeling dat iedere commissaris er jaarlijks 1700 euro bij krijgt, zo dat het jaarsalaris stijgt naar 15.700 euro. Een meerder heid in het Goese college - burgemeester D. van der Zaag en de wethouders C. Linssen (CDA) en S. van 't Westein de (WD) - vindt dat acceptabel. De laatste onderstreept dat de vergoedingen van de commissarissen onder het ge middelde van vergelijkbare bedrijven liggen. Van 't West einde zal namens Goes in de aandeelhoudersvergadering van Delta op 12 december voor het voorstel stemmen. De wethouders M. 't Hart (PvdA) en D. van Ewijk (Groen- Links) zijn tegen een hogere vergoeding voor de commis sarissen. Van Ewijk vindt dat die niet past 'in een tijd dat iedereen qua inkomen gelijk blijft'. Gewonde bij ongeval IJZENDIJKE - Bij een ongeluk op de Watervlietseweg in IJzendijke is gistermiddag om zes uur een man gewondge raakt. Zijn personenauto kwam onder een vrachtwagen terecht. De 58-jarige man uit de gemeente Sluis raakte be klemd en hij werd in ernstige toestand per ambulance naar een ziekenhuis in Knokke vervoerd. Mannen met nepwapens gepakt OUDE TONGE - Twee mannen van 19 en 20 jaar uit Som- melsdijk en Nieuwe Tonge zijn donderdagnacht aange houden in verband met verboden wapenbezit. Het twee tal liep tegen de lamp toen hun auto door een politiesur- veillance werd geïnspecteerd. Daarbij werden veertien imitatiewapens en bijbehorende 'munitie' gevonden. Het zou gaan om zogenaamde 'gele bolletjes' waarmee daad werkelijk kan worden geschoten. De mannen zijn aange houden en voor nader verhoor overgebracht naar het bu reau. De auto en het schiettuig zijn in beslag genomen. De politie wilde gisteren geen nadere mededeling doen over de herkomst van de spullen. mer heftig door elkaar te heb ben geschud „Ik was heel erg ge strest. Ik wilde hem tot zijn posi tieven brengen." Het drama speelde zich vorig jaar 29 sep tember in Baarland af. Zijn vriendin was die dag voor de eer ste keer na haar zwangerschaps verlof aan het werk gegaan. Het kind werd na het incident eerst naar het ziekenhuis in Goes gebracht, waarna de ouders werden doorverwezen naar Antwerpen. De behande lende arts vermoedde kindermis handeling en schakelde de poli tie in. De toestand van het kind was kritiek. De baby werd eerst kunstmatig in coma gehouden. De conclusie van de medici is dat het slachtoffertje zowel gees telijk als lichamelijk invalide zal blijven. De man zei verkla ringen onder druk van de politie te hebben afgelegd. De officier van justitie wilde daarom de vi deo-opnamen van de verhoren van de politie nog eens bekij ken. Het Openbaar Ministerie heeft de Baarlander ten laste ge legd dat hij geprobeerd heeft zijn zoontje van het leven te be roven. De verdachte is opgeno men in de Forensische Psychia trische Kliniek (FPK) in Assen. De rechtbank heeft de zaak aan gehouden tot 26 januari 2006. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Baarland, die ervan wordt verdacht zijn drie maan den oude baby ernstig te hebben mishandeld, heeft over de toe dracht uiteenlopende verklarin gen afgelegd. Dat was gisteren in Middelburg voor de rechters aanleiding om de verdachte ste vig aan de tand te voelen. In het laatste verhoor bij de poli tie had hij verteld zijn zoontje te gen de koelkast te hebben ge gooid. Ik kon er niet meer te gen", waren zijn woorden. Gisteren kwam hij hier op te rug. „Terwijl ik in de keuken aan het aanrecht stond en de speen op de fles draaide, is mijn zoontje uit mijn hand gegleden en op zijn achterhoofd op de grond gevallen De rechters vonden die verklaring ongeloof waardig. Uit het medisch rapport bleek dat de baby een schedelbreuk en een hersenbloeding had. Vol gens medici kan het hersenletsel vrijwel zeker niet het gevolg zijn van een val. „Als ik de baby tegen de koelkast had gegooid dan was hij dood geweest", rea geerde de verdachte. Hij vertel de zijn zoontje daarna in de ka- door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Een ijzige wind giert over de vlakte aan de Oude Domburgseweg. Maar over een paar jaar kunnen de Oostkapellenaren er heerlijk be schut wandelen door hun eigen dorpsbos. Zestig schoolkinderen van de Re- genboogschool, Eben Haëzer en De Knotwilg hebben gisteren jonge boompjes geplant voor het landgoedbos Schoonoord. Gewa pend met spades en tegen de kou beschermd door warme wanten en dikke dassen stapten ze stoer door de natte klei, ach ter wethouder Jan Bostelaar Kinderen van de Regenboog- school, Eben Haëzer en De Knot wilg plantten gisteren jonge boompjes aan voor het landgoed- bos Schoonoord. foto Ruben Oreel aan, die de eerste boom in de grond zette. Bostelaar nam zijn taak uiterst serieus. Bomen zijn belangrijk, hield hij de kinderen voor. „Want wat maken bomen?" „Zuurstof!" „En wat is zuurstof?" „Lucht!" „Juist. Dus dan kunnen we..." „Ademen!" Dat zal wel lukken, als het bos klaar is. Er worden zeker 30.000 bomen geplant op veertien hec tare. Plet landgoedbos hoort bij het landinrichtingsproject Wal cheren van de Dienst Landelijk gebied (DLG). Er komen 'au tochtone soorten', vertelde Bert Paul de Kam van DLG. „Eik, sleedoorn, meidoom, fruitbo men." In het voorjaar hebben Oostka- pelse schoolkinderen tijdens de Nationale Boomplantdag de eerste fase van het bos aange plant. Op de alternatieve boomplant dag is gisteren de tweede fase Op het eerste oog is er nog wei nig te zien dat iets van een bos doet vermoeden. De jonge aan plant is dun en klein. Maar over een paar jaar zal het een echt bos zijn, voorspelt Marinus van der Wel van de dorpsraad Oost- kapelle. De dorpsraad is nauw betrokken bij de aanleg van het bos, waarin ook wandelpaden komen. Oostkapelle ligt tussen de bo- menrijke natuurgebieden De Manteling en Oranjezon. Toch heeft het dorp volgens Van dei- Wel behoefte aan nog nog meer bos. „Wij zijn een recreatiedorp. Maar als het slechter weer is, trekt iedereen van het strand naar de bossen." Dat doen niet alleen de mensen, ook dieren zul len erheen trekken, voorspelde wethouder Bostelaar. „Reeën en zo." Daar keken de kinderen niet vreemd van op. Die zitten hier nu ook al. Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 igratis) f c het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak In de war De natuur is in de war. De warmste herfst sinds tijden. Vogels die opgehokt worden. Oranje paprika's. Het moet niet gekker worden. En nu le zen we in de Eendrachtbode, het Thoolse weekblad, ook al over een duivenhoudersvere- niging uit Oud-Vossemeer. Hoe die heet? De Zwaluw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11