Merkel roept Duitsers op tot moed SLIPS, Terreurnetwerk opgerold in België Barroso wijst Nederlandse wens korting EU-begroting af DE 4E GRATIS Brussel kan bestaan van CIA-kampen in Europa niet bewijzen 3 SLOGGI Nieuwe kanselier wil Bondsrepubliek binnen tien jaar weer in economische top drie Celstraf en vrijspraak in Kosovo-proces donderdag 1 december 2005 foto Michael Dalder/RTR De Duitse kanselier Angela Merkel luistert naar FDP-oppositieleider Guido Westerwelle in de Bondsdag. Merkel legde gisteren in de Bondsdag haar regeringsverklaring af. door Wierd Puk BERLIJN - Duitsland moet bin nen tien jaar weer tot de drie economisch sterkste landen van Europa behoren. In haar eerste regeringsverklaring riep de nieu we bondskanselier Angela Mer kel (CDU) gisteren in de Bonds dag in Berlijn de Duitsers op om 'moed te tonen en veranderin gen toe te staan'. Met de door haar aangekondig de bezuinigingen en belasting verhogingen denkt Merkel de massawerkloosheid van 5 mil joen werkzoekenden en de eco- Dodental van mijnongeluk in China loopt op QITAIHE - Het dodental door de explosie van zondag in een kolenmijn bij Qitaihe in het noordoosten van China is tot ze ker 170 opgelopen. Dat hebben de Chinese autoritei ten gisteren bericht. Op het mo ment van de explosie zondag be vonden zich zeker 220 kompels onder de grond. Chinese mijnen staan bekend als de gevaarlijkste ter wereld. Vorig jaar kwamen volgens offi ciële cijfers 6000 mijnwerkers om het leven. ANP/DPA Somalische piraten geven schip terug NAIROBI - Somalische piraten hebben een bijna twee maanden geleden gekaapt Keniaas vracht schip vrijgegeven. Ook de tien koppige bemanning is weer op vrije voeten. Ze maken het goed, deelde de reder gisteren mee. De vrijgave kwam tot stand na be middeling door stamoudsten. Het vrachtschip Torgelow was 52 dagen gekaapt en lag sinds dien bij Harardheere, zo'n 300 kilometer van de hoofdstad Mo gadishu. In Harardheere hou den de piraten nog minstens zes andere schepen vast. Piraterij heeft in de ongecontro leerde kustwateren van Somalië bijna epidemische vormen aan genomen. Sinds maart hebben er 23 kapingen of pogingen daar toe plaatsgevonden. Vorige week tekende de Somalische re gering een tweejarig contract ter waarde van 45 miljoen euro met het Amerikaans beveili gingsbedrijf Topcat. De Ameri kanen moeten een einde maken aan de kapingen. Maar het is nog onduidelijk hoe de armlasti ge regering dit wil betalen. De toename van het aantal pa trouilles in de Straat van Malak- ka heeft ervoor gezorgd dat de piraterij in de beruchte Aziati sche zee-engte dit jaar sterk is afgenomen. Elke verzwakking zal er echter voor zorgen dat de aanvallen snel toenemen, waarschuwde het Internationaal Maritiem Bu reau gisteren. Indonesië begon in juli met grootschalige pa trouilles op zee en in de lucht, onder meer na de kaping van een Japanse zeesleper. ANP/AFP/GPD/RTR nomische slapte te kunnen be strijden. Haar regering wil Duitsland 'verrassen'. Duitslands eerste vrouwelijke kanselier sprak waardering uit voor haar voorganger, Gerhard Schroder (SPD), omdat diens rood-groene regering een begin maakte met de sanering van de Duitse verzorgingsstaat. Merkel leidt een zogeheten 'grote coali tie' van CDU/CSU en de sociaal democratische SPD. Voorafgaande aan haar rege ringsverklaring verwees Merkel naar de eerste grote crisis die haar regering te verwerken krijgt: het lot van een Duitse ar cheologe en haar Iraakse chauf feur die deze week in Irak wer den gegijzeld en worden be dreigd met de dood. De ontvoerders eisen dat Berlijn alle samenwerking met de machthebbers in Irak stopzet. De kanselier verzekerde dat de Bondsrepubliek zich niet laat chanteren. Met die uitspraak kreeg de christendemocrate de handen van veel afgevaardigden op elkaar. De bijeenkomst in de Bondsdag illustreerde de nieu we politieke verhoudingen in Duitsland. Twee partijen, die el kaar tot voor kort verketterden, werden door de kiezers gedwon gen met elkaar een kabinet te vormen. „Wie had gedacht dat ons zoveel zou verbinden?", zei Merkel, en lokte daarmee hoon gelach uit in de zaal. „Het is wennen", bekende CDU-fractie- voorzitter Volker Kauder. „Maar ook dankzij het mense lijk goede klimaat tijdens de on derhandelingen, heeft deze sa menwerking een basis." Volgens de nieuwe SPD-partij- voorzitter Matthias Platzeck hebben Duitslands volkspartij en 'staatspolitieke verantwoor delijkheid' genomen. „De belan gen van de mensen en die van het land zijn belangrijker dan partijpolitieke overwegingen." De oppositie hekelde de plan nen van het nieuwe kabinet. De liberale woordvoerder Guido Westerwelle (FDP) herinnerde eraan dat de SPD nog in de cam pagnes voorstellen van de chris- tendemocaten om de btw met twee procent te verhogen afdeed als een kwalijke 'Merkelbelas ting'. Maar in ruil voor een verhoging van de inkomensbelasting voor de rijkste Duitsers, gingen de so ciaaldemocraten toch akkoord met een btw-verhoging. Zelfs met drie procent, van 16 naar 19 procent. Volgens de oppositie is hier spra ke van 'onbeschaamd kiezersbe drog'. GPD Belgische explosievendeskundigen praten met elkaar tijdens een politie-inval, gericht tegen vermoedelijke moslimterroristen, in Brussel. door Pascale Thewissen BRUSSEL - In Brussel, Charle roi, Antwerpen en Riemst bij Maastricht zijn veertien mensen opgepakt in verband met de zelf moordactie van een Belgische vrouw in Irak. De vrouw, die zich na haar huwelijk tot de is lam bekeerde, blies zichzelf op 9 november op in de buurt van Bagdad door met een bomauto in te rijden op een politiecontro le. Daarbij zouden vijf mensen om het leven zijn gekomen. De vrouw was afkomstig uit Charleroi en heette Muriel. Ze was 38 jaar oud. Het zou gaan om de eerste westerse wouw die zich opoffert voor de jihad. Vol gens de eerste berichten is de wouw - wier identiteit door jus titie in België niet nader wordt door Ton van Lierop en Michel Reijns BRUSSEL - Voorzitter Barroso van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft de Nederlandse wens om een jaarlijkse korting van 1 mil jard euro te krijgen op de Euro pese contributie, gisteren op nieuw en op niet mis te verstane toon van de hand gewezen. „We moeten niet dezelfde kant uitgaan als de sheriff van Not tingham uit de verhalen van Ro bin Hood, die geld stal van de ar men om het aan de rijken te ge- door Thomas Verfuss en Aad Luymes DEN HAAG - In zijn eerste von nis tegen ex-strijders van het Kosovo-Bevrijdingsleger (U£K) heeft het. Joegoslavië-Tribunaal gisteren een celstraf opgelegd van dertien jaar aan Haradin Ba- la (48) wegens onder meer moord. Fatmir Limaj (34) en Isak Mus- liu (35) zijn vrijgesproken op al le punten van de aanklacht bij gebrek aan bewijs. De rechters achten bewezen dat Bala heeft meegedaan aan de moord op negen gevangenen. Hij volgde bevelen op, waarmee rekening is gehouden bij de be paling van de strafmaat. Het UQK-vonnis is de eerste uit spraak van het VN-hof in Den Haag inzake oorlogsmisdaden in Kosovo. In die Servische pro vincie escaleerde het conflict tussen het Joegoslavische leger en de Servische politie enerzijds en het UQK anderzijds in 1998/1999 steeds verder, totdat de Navo aan de kant van de Al banezen ingreep. Voor misda den van de andere kant staat ex-president Milosevic van Joe goslavië terecht. De rechters - de Australiër Par ker, de Zweed Thelin en de Bel gische Van Den Wyngaert - ach ten bewezen dat het kamp La- pusnik wel degelijk bestond, in weerwil van de ontkenningen van de verdediging. In dat kamp werden in 1998 Servische bur gers vastgehouden, evenals etni sche Albanezen die weigerden het UQK te steunen. De rechtere achten een rol van de UQK-commandanten Limaj en Musliu in het kamp echter niet bewezen. De rol van Bala als kampbewaker en deelnemer aan een massa-executie achten zij wel bewezen. ANP ven", stelde de woordvoerder van Barroso. Nederland hoort samen met Zweden, Duitsland en Groot-Brittannie bij de groot ste nettobetalers aan de EU per hoofd van de bevolking. Brits premier en huidig EU-voorzit- ter Blair wil deze landen com penseren door voor de begro tingsperiode 2007 tot en met 2013 minder geld te stoppen in de Europese fondsen voor ach tergebleven regio's, waar vooral de Oost-Europese lidstaten van zouden profiteren. Nederland zou daardoor minder geld hoe ven te betalen aan de EU. Hoogste Elke Nederlander droeg vorig jaar ruim 180 euro af aan de EU. Dat is de hoogste persoonlij ke contributie van alle lidsta ten. De Europese Commissie zegt echter dat Nederland ten onrechte douane-inkomsten van de haven van Rotterdam meetelt bij het nationaal inkomen. De EU-leidere moeten medio vol gende maand op hun driemaan delijkse topontmoeting een ak koord zien te vinden over de ko mende meerjarenbegroting voor de Europese Unie. De rege ring-Balkenende wil daar hard inzetten op een korting van 1 miljard euro per jaar. Mede daardoor dreigt een forse aanva ring. Verder willen de Britten vasthouden aan hun automati sche korting op de nettobijdrage van tweederde. De uitspraak van Barroso's woordvoerder over Robin Hood is voor een deel ook tegen Londen gericht. Blair zal begin december een voorstel voor de EU-begroting presenteren dat veel soberder zal zijn dan een Luxemburgs pakket, dat in juni al door vijf lidstaten werd afgewezen, waar onder Nederland. Dat ging uit van een Nederlandse korting van ongeveer 600 miljoen euro. Het Nederlandse kabinet her kent zich in ieder geval hele maal niet in de Robin Hood-ver- gelijking. Een woordvoerder van minister Zalm (Financiën) wijst erop dat Nederland wil be zuinigen op geld dat bestemd is voor de vijftien 'oude' EU-lidsta- ten en niet op dat voor de nieu we landen. ANP foto RTR toegelicht - samen met haar echtgenoot via Turkije naar Irak gereisd. De man is spoor loos. Hij zou door de Amerikaan se troepen in Irak om het leven zijn gebracht. Het gaat om een jonge, blanke vrouw, geboren en getogen in België. De politie hield familie en vrienden van het stel al enige tijd in de gaten en viel gisterochtend in alle vroegte op veertien verschillen de adressen binnen. In het Brus selse Ukkel werd de hulp van de 'ontmijningsdienst' ingeroepen. Er werden echter geen explosie ven gevonden. Er werden zeven Belgen, drie Marokkanen, twee Tunesiërs en twee Belgen van Tunesische ori gine aangehouden. Ook in Frankrijk is een arrestatie ver richt. De arrestanten worden er van verdacht lid te zijn van een terroristische organisatie. Het onderzoek naar de groep was al vier maanden aan de gang. Ver moed wordt dat de organisatie zelfmoordterroristen opleidde. „Verschillende personen uit Bel gië hebben al deelgenomen aan één of meerdere aanslagen in Irak en andere personen, die nog steeds in België aanwezig zijn, zouden zich voorbereiden op een deelname aan dergelijke aanslagen", aldus Glen Aude- naert van de federale politie in een toelichting. Volgens minister van Justitie Laurette Onkelinx toont de zelf- moordactie van de Belgische vrouw in Irak eens te meer aan dat het terrorisme vaste voet aan de grond heeft gekregen in België. In België lopen al 170 zaken met betrekking tot terrorisme, aldus Onkelinx. Sydney klaar voor Nieuwjaarsfeest SYDNEY - De Australische stad Sydney wil New York, Londen en Parijs in de schaduw zetten. De metropool heeft nu al de voorbereidingen gereed voor een groots nieuwjaarsfeest dat een miljoen bezoekers moet gaan trek ken. De Harbour Brigde staat centraal in het vuurwerkspekta kel dat omgerekend 2 miljoen euro gaat kosten. Een van de hoogtepunten zal een vuurwerk zijn in de vorm van drie enorme harten met een hoogte van 35 meter ter ere van de internationale hulporganisatie Oxfam. ANP Doden door busongeval Nepal KATITMANDU - Een busongeluk in Nepal heeft gisteren zeker 35 hindoe-pelgrims het leven gekost. Vijftien perso nen raakten gewond. De bus raakte 370 kilometer ten wes ten van de hoofdstad Kathmandu van de weg en viel 200 meter diep in een ravijn, aldus een legerwoordvoerder. Het voertuig was onderweg van de hoofdstad naar een tempel in Swargadwari. ANP Indonesië geeft 9634 eilanden naam MAKASSAR - Indonesische ambtenaren moeten met spoed ten minste 9634 eilanden een naam geven. Daarmee wil Jakarta voorkomen dat de anonieme stipjes op de kaart in handen van andere landen vallen. Minister Numberi (Martieme Zaken en Visserij) is vooral bezorgd over twaalf eilanden, waarvan zes grenzen aan buurlanden. De eilanden moeten volgens hem snel be woonbaar worden gemaakt, om te voorkomen dat andere landen ze claimen. Ook de Verenigde Naties hebben Indo nesië gevraagd de eilanden voor 2007 te benoemen. Indo nesië is de meest uitgestrekte archipel ter wereld. Het land bestaat uit 18.108 eilanden. Daaronder zijn enkele van de grootste in de wereld (zoals Sumatra), maar ook talloze rotsen, riffen en zandbanken. Ruim de helft van de circa 220 miljoen Indonesiërs woont op het dichtbevolkte Java. ANP Executies bloedwraak Pakistan LAHORE - Zes leden van dezelfde familie zijn gisteren in Pakistan opgehangen omdat ze in 1989 drie leden van een andere familie hadden gedood wegens belediging, meldt de politie van de stad Faisalabad. Het zestal vermoordde drie leden van een rivaliserende fa milie nadat deze volgens de moordenaars beledigende op merkingen hadden gemaakt over enkele vrouwelijke ver wanten van hen. De twee families waren al jaren in een vete verwikkeld. GPD/RTR Herstel strand Cancun duurt jaar MEXICO-STAD - Plet duurt zeker een jaar voordat de ha gelwitte stranden van de Mexicaanse badplaats Cancun zijn hersteld. Dat zegt de Mexicaanse president Vicente Fox. Orkaan Wilma richtte afgelopen maand enorme schade aan in de kuststreek van het schiereiland Yucatan. Zand van de zee bodem moet worden opgespoten om de stranden weer in oude luister terug te brengen, aldus Fox. Hij pleit ervoor permanente apparatuur te installeren in het gebied om stranden na orkanen te kunnen herstellen. ANP/RTR door Aad Luymes en Ton van Lierop BRUSSEL - Europees commis saris Frattini (justitie en binnen landse zaken) zegt geen bewij zen te hebben voor het bestaan van CIA-kampen in Europa, waar verdachten van terrorisme worden verhoord of mogelijk ge marteld. Dat heeft hij gisteren meegedeeld tijdens een perscon ferentie. Frattini baseert zich op gesprek ken met Amerikaanse autoritei ten en de ministers van Binnen landse Zaken van diverse Oost-Europese EU-lidstaten, waar zich deze kampen van de geheime dienst van de VS zou den bevinden. Frattini baarde maandag nog opzien door zijn uitspraak dat hij EU-lidstaten die CIA-kampen op hun grond gebied hebben, wil uitsluiten van de besluitvorming in Euro pa en hun zelfs hun stemrecht af wil nemen. Daarvoor zou wel unanimiteit nodig zijn tussen al le EU-lidstaten, behalve het land in kwestie. Ook dienen er dan harde bewijzen te zijn. Zo'n uitsluiting is mogelijk op grond van het Verdrag van Nice. Vol gens de Amerikaanse mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch bevinden zich ze ker in Polen en komende EU-lid- staat Roemenië kampen van de VS waar Afghaanse en Iraakse gevangen zouden zijn gemar teld. De betrokken landen heb ben het bestaan van dergelijke kampen meteen ontkend. De zaak heeft ook een Neder lands staartje gekregen, omdat minister Bot van Buitenlandse Zaken eigenlijk geen steun meer wil geven aan Amerikaanse mis sies, waarbij gevangenen naar andere landen worden overge bracht. Volgens het hoofd van de Duitse inlichtingendienst is er geen be wijs voor de geruchten dat de CIA met gevangenen tussen stops heeft gemaakt op Duitse vliegvelden. „We hebben geen bewijs, geen feiten. Het zijn al leen geruchten", aldus Ernst Uhrlau in een interview met Die Zeit dat vandaag verschijnt, De Duitse autoriteiten zijn in middels een onderzoek begon nen naar geruchten dat een Egyptische verdachte via de Amerikaanse militaire basis Ramstein naar Oost-Europa is gebracht. ANP (Advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 l/m 31 december 2005 zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5