Gevaar illegaal vuurwerk groeit Hulpverlening hiv-besmette kinderen schiet ernstig tekort 1 PZC Vrouw mag voor het eerst stemmen in Saoedi-Arabië Angela Merkels man gedraagt zich schuw m: Handige tieners kunnen er volgens justitie bommen van maken 1 december 1955 donderdag 1 december 2005 van onze redactie buitenland De verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Industrie in Jeddah, deze week, vormden voor de vrou wen in Saoedi-Arabië een his torische gebeurtenis. Het was voor het eerst dat zij aan ver kiezingen deel mochten ne men. Niemand verwacht dat een van de zeventien vrouwelijke kandidaten een zetel in de raad zal bemachtigen. De offi ciële uitslag wordt pas over enige tijd verwacht. „Maar zelfs als ik geen bestuurslid word, heb ik gewonnen. Al leen al vanwege het feit dat ik aan deze verkiezingen heb kunnen deelnemen", vertelt kandidate Lama al-Sulai- man. Er zijn geen officiële cijfers over het aantal vrouwen dat mocht stemmen, de verkiezin gen stonden slechts open voor het bedrijfsleven. Volgens een werknemer van de KvK heb ben ongeveer 250 vrouwen hun stem uitgebracht, wat neerkomt op ongeveer tien procent van het aantal stem gerechtigde vrouwen. De man nen stemden massaal. De verkiezingen leefden bij hen enorm omdat Saoedi-Ara bië in december toetreedt tot de Wereld Handelsorganisa tie. Bi] de stembusgang ging het om zes plaatsen in de raad, de overige zes worden benoemd door het Ministerie van Handel en Economische Zaken. Tijdens de zes maanden du rende campagne legden de vrouwelijke deelnemers zich voornamelijk toe op voorlich ting over de verkiezingen. Nashwa Taher en Lama al-Su- laiman legden de belangstel lende vrouwen uit dat de KvK hun specifieke belangen tot op heden niet heeft verte genwoordigd. „Als zaken vrouw weten wij precies wat voor hindernissen vrouwen in de weg staan", aldus Taheri „Het is voor ons eerder een be-i wustmakingscampagne daii'. een verkiezingscampagne.1^ Sulaiman heeft de campagne? intensief beleefd. „Het is voor het eerst dat er vrouwen aan verkiezingen deelnemen, en het is een goe- de leerschool geweest voor i mij." Voor Saoedische vrouwen is het vinden van een baan be- hoorlijk moeilijk. Dat komt L doordat de conservatieve mos- limtraditie vermenging van de seksen als anti-islamitisch beschouwt. De onlangs ge kroonde koning Abdullah j staat echter bekend als een voorstander van vrouwenrech- ten. Taher en Sulaiman hebben ge probeerd de vrouwen aan te zetten op een wouw te stem- men. En nog belangrijker: om de vrouwen ertoe aan te zet ten hun echtgenoten op hen 1 te laten stemmen. In Jeddah hebben slechts 2.400 vrouwen j een vergunning om een be drijf te hebben, tegen 20.000 mannen die daar toestem- ming voor hebben. Zonde Conservatieve imams hebben zich afkeurend uitgelaten over het deelnemen van vrou- wen aan de verkiezingen. Zij vinden dat wouwen nooit raadslid mogen worden, om- j dat ze dan moeten samenwer- ken met mannen die niet hun naaste verwanten zijn. Dat is in hun opvatting een zonde. Hoewel de kandidates niet erg optimistisch gestemd zijn ii over het behalen van een ze- j tel, hopen vrouwenrechtenac- tivisten toch dat het ministe- i rie een vrouw zal aanstellen. Ook verwachten ze dat wat j de kandidates nu geleerd heb- ben van nut zal blijken voor I het geval ze ooit aan politieke verkiezingen mee mogen doen. GPD Justitie beschouwt illegaal vuur werk als een groeiend gevaar. De explosieve kracht is vaak ver gelijkbaar met die van een hand granaat. Als knutselende tieners er al bommen mee kunnen ma ken, wat kunnen terroristen dan wel niet? door Rudi Buis Wind en regen hebben vrij spel op het testveld van TNO Rijswijk, waar explosie ven worden getest. Nu even geen proefnemingen. Te gevaar lijk. Er ligt afval van vuurpijlen en rotjes. Kleine jongens, want zwaarder spul mag hier aan de rand van een groot bedrijventer rein niet worden getest, zegt Ed de Jong. „Daarvoor moeten we naar Duitsland of Polen." Op z'n laptop heeft de vuur- werkdeskundige van TNO wat filmpjes staan van zwaar vuur werk, dat illegaal is zodra het in handen van consumenten te recht komt. Op een verlaten ter rein registreert de camera op 170 meter afstand de kracht van een Golden Willow, knal vuurwerk dat alleen door spe cialisten mag worden gebruikt. Als de rook na de daverende klap is weggetrokken, rest een diepe krater. Of er de laatste jaren meer ge vaarlijk spul in Nederland circu leert, durft TNO'er De Jong niet te zeggen. „Maar het is er wel. En dat je er kwaad mee kunt, is ook zeker." In economische zin stelt de han del in verboden vuurwerk wei nig voor. Tijdens de jaarwisse ling gaat één a twee miljoen ki lo illegaal knal- en sierwerk de lucht in. De geschatte omzet is tien miljoen euro. De schadelij ke effecten van het zware vuur werk zijn echter veel groter. Schattingen gaan uit van een kostenpost van zeker 10,5 mil joen euro aan ziektekosten en misgelopen belastingen. Nog erger zijn de veiligheidsrisi co's, zoals de opslag van vuur werk in schuurtjes in woonwij ken. In Almere is vorige week een partij van driehonderd kilo Justitie beschouwt illegaal vuurwerk als een groeiend gevaar. De explosieve kracht is vaak vergelijkbaar met die van een handgranaat. Als knutselende tieners er al bommen mee kunnen maken, wat kunnen terroristen dan wel niet? foto Harry Blokzijl/GPD gevonden, waaronder zware bommen ter grootte van een voetbal. In een kelderbox in een woonwijk in Rotterdam trof de politie afgelopen zondag zelfs 1500 kilo aan, veipakt in 115 do zen. Zwaar illegaal vuurwerk heeft veel weg van gewone explosie ven, schrijven onderzoekers in een overheidsrapport over ver boden vuurwerk. Ze maken zich zorgen over misbruik: 'La winepijlen hebben een explosie ve kracht die vergelijkbaar is met een handgranaat. De om standigheid dat lawinepijlen ge makkelijk verkrijgbaar zijn, vormt een aanmerkelijk risico vanuit het oogpunt van terroris me'. Calamiteiten hebben zich nog niet voorgedaan, maar officier van justitie Gustaaf Biezeveld, belast met het landelijk vuur- werkbeleid, vindt dat de risico's worden onderschat. „Zwaar vuurwerk is nu te makkelijk te verkrijgen. In alle discussies over terrorisme zou daar meer aandacht aan moeten worden besteed." Biezeveld, ook één van de op stellers van het vuurwerkrap port, wil zo snel mogelijk een Europees verbod op het gebruik van lawinepijlen, nitraat crackers en zware strijkers om het risico in te dammen dat ter roristen ze gebruiken. „De kraan moet dicht. Dat doe je door zwaar illegaal vuurwerk in heel Europa te verbieden, zo dat je niet even naar België of Duitsland kunt rijden om pijlen of strijkers te halen. Verder zou Europa afspraken met China moeten maken, want het meeste vuurwerk komt daar vandaan." Om de handel in zwaar materi aal tegen te gaan, zetten politie korpsen een paar maanden voor de jaarwisseling speciale vuur werkteams in. Die werken sa men met enkele ambtenaren van onder meer de ministeries van Vrom en Justitie. Autobom In het vuurwerkrapport staat dat de opsporing structureel te kortschiet. Maar met slechts veertig beschikbare ambtena ren en rechercheurs in de maan den voor de jaarwisseling is het nu eenmaal onmogelijk om mil joenen kilo's te onderscheppen. Een rechercheur van het koips Midden- en West-Brabant, die anoniem wil blijven, zegt gere geld ladingen van honderden ki lo's te onderscheppen. „Een zes de deel van illegaal vuurwerk is massa-explosieve lading, dus als je een vracht van zeshon derd kilo in een busje onder schept, zit daar in principe een autobom van honderd kilo bij. Als dat in Jeruzalem wordt ont dekt, is het wereldnieuws. Hier rijden ze dagelijks over de grens." De rechercheur maakt veel le vensgevaarlijke situaties mee, zoals honderden kilo's vuur werk onder een ledikant waarin een kind van acht maanden lag. Het 'spulletje' is ook veel zwaar der geworden. Vroeger had je nog de verboden groene strij kers, die eigenlijk nog relatief veilig waren. Die tijd is voorbij „Bij defensie gebruiken ze de Thunderflash als oefengranaat. Ik zie op straat doodskopstrij kers en betonstrijkers die daar niet voor onder doen." Eén of twee lawinepijlen om een lantaarnpaal binden en hij knakt als een lucifer, zegt hij. Op internet circuleren tips om bommen te maken. Soms is het dweilen met de kraan open, ver zucht de politieman. „Je pakt er eentje en er schieten er dertig door." GPD Angela Merkel en haar man Joachim Sauer. foto GPD door Wierd Puk Ze moet het allemaal alleen doen. Angela Merkel (CDU), Duitslands eerste vrou welijke bondskanselier die giste ren haar regeringsverklaring af legde, krijgt te weinig openlijke steun van haar man Joachim Sauer. Dat vinden niet alleen boule vardbladen als Bild. Ook serieu ze kranten als de Berliner Zei- tung en het weekblad Die Zeit doken in de levenswandel van Sauer, en vragen zich af waar om de 56-jarige chemicus, die professor is aan de Berlijnse Humboldt Universiteit, zich zo schuw gedraagt. 'Waar was haar man?', kopte Bild toen de christendemocrati sche kanselier haar eed had afge legd. Sauer was niet in de Bonds dag verschenen. Hij volgde de plechtigheid 'wegens drukke werkzaamheden' liever op zijn universitaire werkkamer. De Berliner Zeitung ergerde zich aan dat gedrag en meende dat de 'chemicus met het borstel haar' zich alleen maar belang rijk wil maken. Sauer heeft echter al lang van te voren aangekondigd dat hij niet als 'de man van' door het leven wenst te gaan indien Merkel (51) kanselier zou worden. Hij Wil om zijn werk als internatio naal bekend chemicus worden gewaardeerd. Dus toen zijn vrouw onmiddellijk na haar aan treden naar Parijs reisde en daar werd verwelkomd met een onhandige handkus van presi dent Chrirac, was Sauer even min aan haar zijde. Sauer, die sinds 1998 met Mer kel is getrouwd, contrasteert op vallend - en niet alleen in uiter lijk - met de zeer aanwezige Do- ris Schroder, echtgenote van de vorige kanselier, Gerhard Schroder (SPD). Die stond haar man in het openbaar met raad en daad terzijde. Maar de verlegen chemicus Sau er is volgens het protocol tot niets verplicht. Wat hij in zijn functie als echtgenooot van de Duitse bondskansher wil doen. bepaalt hij zelf. Indien hij wil zwijgen tegenover journalisten, dan is dat Sauers goed recht. Werkbezoeken Als hij zich wil beperken tot één gemeenschappelijk optreden per jaar met zijn echtgenote, bij voorbeeld bij de Bayreuther Festspiele, dan kan dat ook. Hij wil geen beschermheer worden van een stichting, noch boeken schrijven over zijn vrouw, en hij heeft geen zin om op buitenland se trips mee te gaan. „Buiten landse reizen van de bondskan selier zijn werkbezoeken", al dus een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken. „En professor Sauer zou aan de werkgesprek- ken sowieso niet kunnen deelne men." Dat is wel handig voor de gastheren, die geen alternatief partnerprogramma in elkaar hoeven te draaien. Volgens Duitse media kan Joachim Sauer aan enkele eten tjes echter niet ontsnappen. Zo is Duitsland in 2007 gastheer van de G7, en dan zal Sauer zich toch tussen de staatshoof den en regeringsleiders moeten begeven. Maar tot 2007 is er vol doende tijd, schijft Die Zeit, voor de man van de kanselier om aan zijn rol te wennen. GPD pagina 5 Merkel roept op tot moed door Nona Eveleens Elke minuut, ook vandaag op Wereld Aidsdag, sterft er gens op aarde een kind aan de gevolgen van aids. Volgens de VN heeft slechts een fractie van de jeugd toegang tot aidsrem- mers, vooral in Afrika waar het besmettingspercentage het hoogst is. „Het is leuk om naar school te gaan, alleen willen de andere kinderen niet met me spelen", Duistert Dennis (8) verlegen. Hij voelt zich vandaag niet lekker en is diep weggedoken in zijn windjack. Zijn gezicht zit onder de witte koortsblaasjes. Dennis is hiv-positief. Hij is een van de naar schatting 130.000 besmette kinderen in Kenia. On geveer 20.000 van hen zouden aidsremmers moeten slikken, maar door geldgebrek krijgen nog geen duizend van deze patiëntjes medicijnen toege diend. De dosering moet maandelijks worden bijgesteld vanwege de snelle verandering in hun ge wicht. Pas vanaf 13 jaar kunnen ze aidsremmers voor volwasse nen slikken, die tegenwoordig in veel delen van Kenia beschik baar en betaalbaar zijn. „De medicijnen voor kinderen krijgen veel minder aandacht van de farmaceutische indus trie", meent Christine Jamet, hoofd van het aidsproject van Artsen zonder Grenzen (AzG) in Kibera, een omvangrijke slop penwijk in de Keniaanse hoofd stad Nairobi. „De industrie in vesteert weinig geld in het ont wikkelen van medicijnen die makkelijker aan kinderen kun nen worden toegediend." De moeder van Dennis vindt de verzorging van haar zoontje zwaar. „Ik moest zelfs mijn baan opgeven omdat hij meerde re malen per dag, op gezette tij den, een steeds andere dosering van een medicinale siroop moest krijgen. Tegenwoordig is het eenvoudiger met een halve ta blet, twee keer per dag. Maar nu ben ik veel tijd kwijt om hem uit te leggen waarom hij door zijn omgeving vaak wordt afge wezen." Hiv-besmetting in Kibera er vaart de moeder van Dennis als een dubbele last. „Het is belang rijk voor geïnfecteerden om goed te eten, maar soms weet ik niet waar ik de volgende maal tijd vandaan moet halen. Ik woon niet voor niets in een krot tenwijk. We krijgen weliswaar de medicijnen gratis van Artsen zonder Grenzen, maar Dennis heeft bijvoorbeeld ook een goe de jas nodig zodat hij geen kou vat. Want een simpele verkoud heid kan zo maar tot een long ontsteking leiden." De Verenigde Naties zijn on langs een campagne begonnen voor met name hulp aan miljoe nen kinderen die cloor aids zijn getroffen. Wereldwijd hebben zeker vijftien miljoen kinderen minstens een ouder aan de infec tie verloren. Daarvan krijgt slechts tien procent enige vorm van ondersteuning. Monster Elke minuut sterft ergens in de wereld wel een kind aan de ge volgen van aids en elke minuut raakt een kind besmet met het virus. „Vooral in Afrika ver woest het aidsmonster de jeugd van vele kinderen. Kinderen die de toekomst zijn van hun land", zo staat te lezen in een onlangs verschenen VN-rapport. Artsen zonder Grenzen ver strekt aan meer dan 10.000 in woners van zowel de sloppenwij ken van Nairobi als van het wes telijk deel van het land gratis aidsremmers. „Zonder de medi cijnen was mijn Ruth al lang dood geweest", vertelt de moe der van het 12-jarige meisje. „Ze was zo vaak ziek, lag voort durend in het ziekenhuis, maar vaak ook niet omdat we het niet konden betalen Sinds ze aids remmers gebruikt, is Ruth een ander kind. Een gewoon, blij meisje dat van haar jeugd ge niet." Ruth knikt instemmend en verklaart dapper: „Ik ben hiv-positief. Daardoor ben ik soms een beetje ziek, maar over het algemeen voel ik me prima. Ik hoef niets te laten, ik kan al les doen zolang ik maar elke dag mijn medicijnen neem." Tijdens haar bezoeken aan de kliniek van Artsen zonder Gren zen. in het hartje van Kibera, heeft Ruth geleerd open en eer lijk over haar besmetting te spre ken. „Maar op school weet nie mand het, anders willen de ande re kinderen niet meer met me spelen. Niet omdat ze me niet aardig vinden, maar omdat ze dom zijn en niets over hiv we ten. Dus ik bewaar mijn geheim heel goed." Normaal Voor de familie van Ruth is haar besmetting een chronische ziek te, die een normaal onderdeel van het gezinsleven is gewor den. Het meisje, de jongste van vijf kinderen, neemt thuis geen bijzondere plaats in „Ik moet net als mijn broers en zussen meehelpen in het huishouden en als ik iets fout doe, word ik net zo hard gestraft als zij." GPD SPEELGOED - De herverkave ling is van invloed op de ver koop van speelgoed in Zee land. In Sinterklaastijd valt op dat in het herverkavelde Zuid-Beveland veel speel goed-draglines, zandauto's en tractoren worden verkocht. STRAF - Een Zierikzeese vis- verkoper is door de rechtbank in Middelburg bestraft wegens onvoorzichtigheid. Hij verliet zijn winkel waarna de oven uit brandde. Ternauwernood bleef het bij een binnenbrand je, dat net op tijd kon worden geblust. Omdat er gevaar be stond voor omliggende pakhui zen legde de rechtbank een geldboete op van 250 gulden of twee maanden celstraf. STRAALJAGER - In Alaska is; een straaljager van de Ameri-j kaanse luchtmacht een woon-j huis binnengevlogen. Minstens- vijftien mensen werden ge-i dood, onder wie vrouwen en kinderen. De piloot kwam om. LIJST - Het ministerie van Jus titie heeft naar aanleiding van commotie in de Duitse pers een lijst samengesteld van Duitse oorlogsmisdadigers die in Nederland gevangen zitten. Het gaat om 39 personen. De hiv-positieve Dennis en zijn moeder. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail redactie® pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur 5 pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch® pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vri|dag van 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Postbus 31 4460 AA Goes Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20.5S per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar- €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC. t.a v. lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: f 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemone Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben vrij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze labonnementenladmmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- :o. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot 'ir WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4