Toch geen kamp in Vrij straat PZC De Vink al vijftig jaar vogelgek 14 Zeeland moet duurzame provincie worden De zorgboerderij verovert vaste plek Provincie wil verder netwerken in overleg Rijn-Schelde Delta Ambulancediensten Zeeland verder in één organisatie Brand videotheek wellicht opzet Terneuzen schrapt locatie als mogelijkheid voor woonwagencentrum Verhalen over vergeten gewetensgevangenen Vlissinger bij ruzie gewond donderdag 1 december 2005 door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland moet de duurzaamste provincie van Nederland worden. De Sta tenfractie van GroenLinks wil dat de provincie daarvoor een programma opstelt. De gewenste vooraanstaande positie van Zeeland op het ge bied van duurzaamheid kan vol- gens GroenLinks worden be reikt door sterk de nadruk te leggen op water-, wind- en zon- ne-energie en brede toepassing van biobrandstoffen. Ook denkt de Statenfractie aan pompaccumulatiesystemen. GroenLinks weet ook al waar het geld vandaan kan komen: uit de 250 miljoen euro die het Rijk uittrekt voor duurzame energie in het kader van de af spraken over het langer open houden van de kerncentrale Borssele. Een en ander staat in een notitie die GroenLinks van morgen aanbiedt aan directeur D. Luteijn van Delta. In dit werkstuk ontvouwt de fractie haar visie op het energiebe drijf. Wat GroenLinks betreft kunnen de productie en de leve ring van elektriciteit worden verkocht. Het netwerkbeheer dient volledig in handen van de overheid te blijven, dat wil zeg gen bij de huidige aandeelhou ders: provincie en gemeenten. In de overeenkomst over de kerncentrale - het kabinet praat er waarschijnlijk eind de cember over - komt te staan dat ook de aandeelhouders van de nucleaire stroomfabriek (Delta en Essent) samen ook 250 miljoen euro in het duur zaamheidsfonds storten. Groen Links vraagt zich af waarom. De beslissing om de kerncentra le open te houden, is immers in Den Haag genomen. Zeeland zit al met het opslagcentrum voor radioactief afval Covra, naar de mening van Groen Links het 'Nationale Zinkputje voor Kernafval'. De Statenfractie vindt dat de aan Delta en Essent gevraagde bijdrage van 250 miljoen euro kan worden bijeengebracht door alle elektriciteitsgebrui kers in Nederland daarvoor te laten betalen middels een mini male heffing op de tarieven van de Dienst Toezicht Energiebe drijven (DTe). Niettemin wil GroenLinks dat een flink deel van het fonds voor duurzame energie in Zeeland moet wor den besteed 'om alle overlast van de kerncentrale een beetje goed te maken'. door René van Stee TERNEUZEN - De Vrijstraat in Sas van Gent is definitief uit beeld als locatie van een nieuw woonwagencentrum. Dat bleek gisteren tijdens de raadscommis sie omgeving. Tijdens de bespreking van een gpfivullend locatieonderzoek naar de verplaatsing van het hui dige centrum aan de Tweekwart- wfeg bleek een meerderheid voor stander van de Schapersweg als löc'atie. Daarmee wordt een be langrijk argument voor verplaat sing - de integratie van woonwa genbewoners in de woonwijken - verlaten. Een andere reden Voor verplaatsing is de komst van alcoholproducent Nedalco en eventuele uitbreiding van dit bedrijf. R. de Meyer (PvdA) vond in eerste instantie dat een raadsbreed onderschreven on derdeel van het raadsprogram- ma niet opeens van tafel mocht worden geveegd. Net als de meerderheid van de commissie ging zijn partij uitein delijk wel akkoord met het schrappen van de Lepoutreweg, de Marijkestraat, de Vrijstraat en de Canadalaan in Sas van Gent en het Kanaalpark in Phi lippine. M. Vereecken (GroenLinks) en P. van der Heijden (D66) von den dat er op basis van de huidi ge informatie geen besluitvor ming mogelijk was. Zij wilden veel meer zaken uitgezocht zien, nadat de keuze voor een beperkt aantal locaties was gemaakt. Ook hadden zij net als De Meijer veel moeite met het schrappen of het opvoeren van locaties zoals diverse andere fracties deden. Gesteund door Vereecken, Van der Heijden, J. Verdunnen (TOP-Gemeentebe- langen) en R. Noët (WD) maak te inspreker C. Sprangers na mens de bewoners van Sint Al- bert-Noord, de wijk waartegen het nieuwe woonwagencentrum aan de Vrijstraat zou komen te liggen, gehakt van de tussenrap portage. Criteria Kortweg kwam het erop neer dat tien verschillende locaties op basis van dezelfde criteria (waaronder industrielawaai en landschappelijke inpassing) ver schillend werden beoordeeld. „Het tussenrapport en het ad vies van B en W om drie locaties uit te sluiten zijn een bewuste poging om de raad in meerdere stappen te sturen naar een on vermijdelijke keuze voor de Vrijstraat", aldus Sprangers. Wethouder A. van Waes ontken de dit ten stelligste. Volgens hem was het de vooral de bedoe ling diverse locaties uit te slui ten om vaart achter een langs lepend dossier te zetten. Ook sprak hij tegen dat het college een tactiek volgde om een be sluit over dit lastige onderwerp over de gemeenteraadsverkiezin gen heen te tillen. MIDDELBURG - Vier min of meer bekende Zeeuwen lezen op 10 december in de Drukkerij in Middelburg verhalen voor over vergeten gewetensgevangenen. Zij doen dat op uitnodiging van de groep Middelburg van men senrechtenorganisatie Amnesty International. De verhalen zijn fictief, maar gaan over echte mensen. Gewetensgevangenen zijn men sen die vast zitten vanwege hun politieke of godsdienstige over tuiging of vanwege him af komst, geslacht of seksuele iden titeit. Amnesty spreekt van 'politieke gevangenen' als de mensen ge weld hebben gebruikt of gepro pageerd, bij gewetensgevange nen is daar geen sprake van. De bijeenkomst in De Drukkerij duurt van elf uur tot één uur 's door Rinus Antonisse NISSE - De voortrekkers wer den aanvankelijk wat meewarig aangekeken. Een boer die een zorgboerderij begint - dat is me wat. De gniffelaars hebben onge lijk gekregen. Na een voorzichti ge start, heeft de zorgboerderij in Zeeland vaste voet aan de grond gekregen. Om dat te onderstrepen werd gisteren op een aantal Zeeuwse zorgboerderijen het boek Een ploeg van goud gepresenteerd. Daarin vertellen deelnemers over hun ervaringen als 'hulp- boer'. Landelijk zijn inmiddels zo'n 90U0 mensen met een ver standelijke, lichamelijke of psy chische beperking als zodanig actief, in Zeeland ruim 150. Voor boeren vormen de zorgacti viteiten een welkome aanvul ling op de agrarische bedrijfs voering. Voor de deelnemers - mensen die vaak moeilijk aan het gewone arbeidsproces kun nen meedoen - is het een zinvol le dagbesteding. Het mes snijdt zodoende aan twee kanten. De zorgboerderij voorziet in mo derne vormen van zorg buiten de zorginstelling. Bij het opzet ten ervan in Zeeland speelt Bui tenkans, adviescentrum voor on dernemen in het landelijk ge bied, een belangrijke bemidde lende rol. Ook de provincie zet er haar schouders onder. Het is niet alleen een nuttige nevenacti viteit voor boeren, maar het draagt ook bij aan de leefbaar heid ten plattelande. Inmiddels zijn er in de provincie zestien zorgboerderijen aanwe zig. Daarnaast zijn er - en daar mee springt Zeeland er landelij ke gezien uit - zeven zogenoem de welkomboerdenjen, alle in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn ge wone hoeves, waar de boer en boerin een of twee keer in de week (oudere) mensen ontvan gen. Die hebben zo enige afwis seling in het dagelijks leven. Er zijn plannen voor nieuwe zorg en welkomboerderijen. De zorg moet vooral uitgelegd worden als begeleiding bij het werk dat de deelnemers op de boerderij aanvatten. Want het is wel de bedoeling dat elke dag de handen uit de mouwen gaan Niet iedere boer of boerin is er voor geschikt. Enig gevoel voor het omgaan van mensen met een beperking is noodzakelijk. Het boek Een ploeg van goud is mede gemaakt met het oog op de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning, waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de gemeenten. Die krijgen via het boek een in druk van de wijze waarop de combinatie van landbouw en zorg in de praktijk werkt. Er wordt één Zeeuwse zorgboer derij voorgesteld. De Akkerwin- de bij Nisse. Die is op initiatie! van Marjo Boonman-Geijs inge richt als werk-leerboerdenj en met name bestemd voor mensen met autisme. De deelnemers worden ingezet voor het onder houden van de tuinen, bij de ver zorging van dieren, in de bloe menkas en in de theeschenkerij. In het boek toont deelnemer Mi randa van Kuppevelt zich en thousiast over de kansen die De Akkerwinde biedt. Ze is onder meer actief in de thee-schenke- rijen vindt het contact met de gasten erg leuk. Ook haar vader Frans, begeleider op De Akker- winde, laat zich lovend uit over de mogelijkheden die de boerde- rij biedt voor mensen met een be perking. Een ploeg van goud. Hartver- ivarmende ervaringen rondom de zorgboerderij. Door Jeannet van Ganzeuhnkel. Uitgeverij Roodbont, Zutphen. Prijs 22,50 euro. Aggregaat weg bij afrit Yerseke YERSEKE - Onbekenden heb ben tussen dinsdagavond en woensdagmorgen een aggregaat gestolen. Het aggregaat stond langs de A58 ter hoogte van de afrit Yerseke/Kruiningen en was hier geplaatst om de bouw put van de boring onder de A58 te bemalen. Het apparaat, ter waarde van enkele tienduizen den euro's, is vermoedelijk weg genomen met behulp van een vrachtauto met hijskraan. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil voor 90.000 euro per jaar mee blijven doen in de Rijn-Schelde Delta (RSD) Samenwerkingsorganisa tie. Dal is een besloten club van overheden en belangenorganisa ties, waarin gepraat wordt over 'kansen en belangen' op het ge bied van ruimtelijke ordening, economie en verkeer in Zuid- west-Nederland. Voor de samenwerking werd in 1999 een akkoord gesloten. Dat loopt af en gisteren is in Middel burg, na een vergadering van de Stuurgroep Rijn-Schelde Delta, een nieuwe overeenkomst aange gaan (tot 2012). RSD leidt nauwelijks tot concre te -voorstellen, maar is vooral ;een club, bedoeld om te 'netwer ken'. Zo nu en dan worden on derzoeken gepresenteerd. Wat .daarmee gebeurt is niet erg dui delijk. De deelnemers betalen de kosten van het secretariaat (medewerkers en huisvesting), dat in Bergen op Zoom zit. Volgens gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) is RSD wel de enige •club waarin Zeeland met alle bu ren om tafel zit. Dat loopt van de Benelux Economische Unie en Vlaams Gewest tot de provin cies Noord-Brabant, Zuid-Hol land, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen en diverse ge meenten. Ook vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel, de ha venbedrijven in de Delta en de natuur- en milieuorganisaties ;(uit Zuid-Nederland en Vlaande ren) zijn erbij betrokken. U vindt het dus een nuttig over- leg? ;Van Waveren; „Zeker. Het gaat om samenwerking tussen gebie- deh die aan elkaar grenzen en met elkaar te maken hebben. Je 'wisselt uit. wat er speelt en voert gezamenlijke projecten uit. Deels is het bedoeld om elkaar •informeel te ontmoeten. In feite is het een uniek platform, dat we in stand moeten houden." Kunt u een concreet voorbeeld geven van resultaten sinds 1999? Van Waveren: „Een rapport over de wegenstructuur tussen Antwerpen en Rotterdam. Dat maakte duidelijk dat elke pro vincie en daarachter elk land op zichzelf bezig is. Zo'n rapport brengt partijen bij elkaar. Als Zeeland trekken we zelf Delta landschap. Dat project moet aangeven wat we gezamenlijk kunnen doen om het landschap te beschermen en te verster ken." Waarom komt de club in alle be slotenheid bijeen? Van Waveren: „Er gebeuren heus geen geheimzinnige din gen. Vooral de ontmoeting is be langrijk. Ik wil het geen beslo ten club noemen, er vinden ook regelmatig publieksbijeenkom- sten plaats." Gedeputeerde Van Waveren on derschrijft van harte de opvat ting dat grensoverschrijdende afstemming van beleid steeds be langrijker is. Zeker nu de in vloed van de Europese Unie al maar groter wordt. Vogelkeuring in Breskens, in 1983. Op de achtergrond links Piet Morel. foto Camile Schelstraete door Claudia Sondervan door Wilma Valk BRESKENS - Een halve eeuw geleden richtten enthousiaste vo gelliefhebbers uit Breskens vere niging De Vink op. De leden de len een voorliefde voor sommige kanaries en tropische vogels, maar vooral voor wildzang. Er staat niet veel op schrift over de beginjaren, maar de huidige voorzitter Piet Morel weet nog heel wat namen en anekdotes. „Veel vogels werden vroeger ge vangen met de lijmstok", zegt Morel. „Stokken met een soort lijnolie. Er werden vooral sijzen gevangen, want die zongen mooi. Soms raakten de veren van de vogels beschadigd, maar die groeiden toch wel weer aan." Vooral het 'puttertje', de distelvink, was geliefd. „De put ter was in de kooi af te richten. Het diertje werd geleerd met zijn lange snavel vanuit zijn kooi een vingerhoed vol met eten naar boven te halen, ofte wel 'te putten'. In de natuur zoekt de distelvink zijn eten bij de distel. Hij put dan met zijn snavel in de grote kaardenbol- len." Groei In Breskens waren er in de be ginjaren heel wat vogelliefheb bers, wat tot een snelle groei van de vereniging leidde. „Al in 1957 hielden we onze eerste ten toonstelling in een café aan de Haven Westzijde. We waren aan gesloten bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, vo gels werden geringd en we kon den ermee spelen. Er kwam een keurmeester uit Bergen op Zoom om de vogels te beoorde len. Keurmeesters beoordelen vogels niet alleen op zang, maar ook op kleur, veren, voeten en snavel. De kleinste onregelma tigheid wordt opgemerkt." De tentoonstellingen werden op uiteenlopende locaties gehou den: in het casino, de bovenzaal van de vismijn, het kantoor van de CHV, de showroom van de voormalige Ford-garage en de laatste jaren in De Uitkomst. „We moeten tentoonstellingen houden om geld voor de vereni ging binnen te krijgen. Vogels houden kost veel geld. Niet al leen de vogels zelf, maar ook het voer, zoals zaad en vitaminen." De vereniging telt nu ruim veer tig leden; maar een klein deel daarvan is werkelijk actief met vogels in de weer. Receptie In De Uitkomst wordt vrijdag om 19.30 uur de jaarlijkse ten toonstelling geopend. Deze avond worden ook de jubilaris sen (vijftig en veertig jaar lid) ge huldigd. Zaterdag gaat de zaal om half twee uur open. Van drie tot vijf wordt een feestelijke re ceptie gehouden. De zaal sluit om negen uur. Zondagmorgen is er om tien uur een opkoper. Vo gels kunnen dan geruild en ver kocht worden. De tentoonstel ling wordt om zes uur afgeslo ten. door René van Stee TERNEUZEN - De brandweer sluit brandstichting in een video theek aan de Axelsestraat in Ter- neuzen niet uit. Plaatsvervan gend commandant Kees Over- dulve baseert dit vermoeden on der meer op de verklaring die de eigenaar van de videotheek heeft afgelegd. De politie trof op de eerste ver dieping van het pand ook een hennepkwekerij met meer dan tweehonderd planten aan. De in stallatie was nog in bedrijf. De technische recherche heeft in middels onderzoek verricht naar de oorzaak van de brand. Gisteren kon een medewerkster van de politie niet bevestigen dat er een verband bestaat tus sen de brand en de ontdekking van de hennepkwekerij. Er zijn nog geen mensen aangehouden. De eerste melding van de brand kwam dinsdagnacht omstreeks drie uur binnen. De brandweer van Terneuzen rukte uit met een hoogwerker en twee autotanks- puiten. De brandhaard is ontstaan in de verkoopruimte van de video theek op de begane grond. De be woner van de bovenverdieping was niet thuis. De eigenaar van de videotheek was tijdens het uitbreken van de brand wel in het pand aanwezig. Hij kon tij dig ontkomen. Bovendien waar schuwde hij zijn buren, die ook hun woning verlieten. Hoewel er veel rookontwikke ling was, hoefde volgens Over- dulve niemand te worden geëva cueerd. Het pand heeft op de be gane grond zware brandschade opgelopen. De inventaris is nage noeg vernield. De bovenverdie ping heeft rookschade. Het scha debedrag is onbekend, maar Overdulve denkt dat die min stens honderdduizend euro be draagt. Het pand is niet onher stelbaar beschadigd. De brandweer bestrijdt het vuur in de videotheek aan de Axelsestraat. Een kleine drie maanden gele den was er elders in een Temeu- zense videotheek een poging tot brandstichting. In de nacht van zondag 11 op maandag 12 sep tember werd bij de videotheek in winkelcentrum Serlippens aan de Drebbelstraat een molo- tov-cocktail naar binnen ge gooid. De daders gooiden eerst een stoeptegel door de winkelruit. De eigenaar verklaarde gisteren desgevraagd dat de molo- tov-cocktail niet ontbrandde, omdat het flesje met hierin ben foto Robin Zegers zine en een theedoek niet brak. Daardoor bleef de schade be perkt. De huidige eigenaar van de vi deotheek aan de Drebbelstraat nam deze over van de man die de nu uitgebrande zaak aan de Axelsestraat drijft. MIDDELBURG - De Regionale Ambulance Voorziening Zee land is bijna compleet. De cen trale organisatie voor de Zeeuw se ambulancezorg heeft nu bei de ambulancediensten in Zee land onder haar hoede. De Cen trale Post Ambulancevervoer, de dienst die de ambulancerit- ten regelt, gaat komend jaar op in de RAVZ. De Ambulancedienst boven de Westerschelde is sinds deze maand gefuseerd met de RAVZ. De ambulancedienst in Zeeuws-Vlaanderen fuseert niet, maar blijft bij de zorgkoe- pel Zorgsaam, waar ook de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen toe horen. Wel is de dagelijkse aansturing in handen van de RA VZ, zegt directeur J. van der Vel de. Hij en Zorgsaam hebben een overeenkomst gesloten waarin zij ook overeenstemming over het beleid voor de ambulance zorg afspreken. „Zorgsaam wil de ambulancedienst graag in de eigen zorgketen houden", ver klaart Van der Velde. De RAVZ telt nu boven de Wes terschelde honderd werknemers en vijftien ambulances. In Zeeuws-Vlaanderen werken veertig mensen bij de ambulan cedienst met zes ambulances. De aansturing vanuit de RAVZ borgt dat de ambulances overal dezelfde kwaliteit spoedhulp le veren. Van der Velde wil nu ver dere afspraken maken met huis artsen en ziekenhuizen over de overdracht van patiënten. Zoeken met patiënten „We willen graag per zieken huis één telefoonnummer om pa tiënten aan te kondigen en één vaste plaats om ze af te leveren. Dat kan nu wel eens wisselen." Volgens Van der Velde moest de ambulancedienst in het verle den soms zoeken naar een plaats in een ziekenhuis. „Het was niet altijd even helder of er ook een specialist aanwe zig was. Nu hebben de zieken huizen gesteld: we leveren 24-uurszorg, daar moeten we ons aan houden. Daar valt voor de patiëntenzorg nog enige winst te halen." Komend jaar moeten de tien cen tralisten van de Centrale Post Ambulancevervoer formeel over naar de RAVZ. Nu hoort de CPA nog bij de Regionale Brand weer Zeeland. In de praktijk werken de centralisten al twee jaar vanuit de gemeenschappelij ke meldkamer, samen met poli tie, brandweer en GHOR, de ge neeskunde dienst voor ongeval len en rampen. De Zeeuwse gemeenten, de be stuurders van de regionale brandweer, hebben al inge stemd met die overdracht. Ko mend jaar moeten gemeenten en RAVZ het eens worden over de financiële losmaking van de dienst. Van der Velde heeft ook aanvullende opleidingsplannen voor de centralisten die de Meld kamer Ambulancezorg gaan vor men. Voor Van der Velde betekent de j fusie een vereenvoudiging van zijn functioneren. Sinds zijn aantreden in 2003 was hij direc teur van de RAVZ in wording én directeur van de xAmbulance- dienst Boven de Westerschelde èn hoofd van de Zorgsaam am bulancedienst Zeeuws-Vlaande ren. Het directeurschap van RAVZ i en de noordelijke ambulance dienst zijn nu samengevloeid, zijn positie bij de zuidelijke I dienst blijft ongewijzigd. VLISSINGEN - Een negentien jarige Vlissinger is gistermiddag in zijn woonplaats gewond ge raakt. Dat gebeurde tijdens een woordenwisseling met een acht tienjarige plaatsgenoot. In de woning van het slachtof fer, aan de Vlissingse President Rooseveltlaan, ontstond een woordenwisseling tussen hem en de plaatsgenoot. Die liep uit op een schermutseling waarbij de negentienjarige zijn hand ver wondde aan een mes Hij is per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis maar kon nadat de wond was ge hecht, het ziekenhuis weer verla ten. De achttienjarige Vlissinger is in de woning aangehouden. Het mes werd in beslag geno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40