CNV dreigt scholen te bezetten PZC Mantelzorgers lijden onder overbelasting en morele druk ^xuletmUh Gimbrère Twee doden bij brand tankstation Borne Ouders gezin familiedrama sloegen hulp jeugdzorg af Onderwijsorganisaties willen invoering voor- en naschoolse opvang uitstellen Jongste cokedealer van Schagen is 12 jaar oud Lekkende AIVD-tolk woedend over strafeis Automobilist moet keuring ondergaan 1 donderdag 1 december 2005 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vrijwillige hulpverlening van het Bureau Jeugdzorg Haaglanden heeft en- kele maanden geleden hulp aan geboden aan de vrouw en haar kinderen, die afgelopen weekein de dood werden gevonden. Zowel de vrouw als de vader, i die eveneens bij het familiedra- ma omkwam, heeft die hulp ech ter van de hand gewezen. Dat liet het Bureau Jeugdzorg gisteren weten. Volgens het bu reau was het hulpaanbod speci fiek gericht op het verwerken van huiselijk geweld waarvan de kinderen eerder waarschijn lijk getuige waren. Zondagavond vond de politie het stoffelijk overschot van de 38-jarige vrouw in een woning aan de Debussyslraat in Den Haag. Het ziet er naar uit dat de 36-jarige ex-echtgenoot haar heeft gedood en vervolgens met haar 10-jarige dochter en 8-jari- ge zoon in de auto is gestapt en naar Holten in Overijssel is gere den. Mogelijk heeft de man daar de kinderen omgebracht, de au to in brand gestoken en vervol gens zichzelf van het leven be roofd. Volgens het Bureau Jeugdzorg was het gezin bekend bij de poli tie omdat er eerder een melding van huiselijk geweld was bin nengekomen. „In mei heeft de politie naar aanleiding van hui selijk geweld, gericht op de moe der, de kinderen bij Bureau Jeugdzorg aangemeld'', aldus het bureau. „De kinderen die hier getuige van waren, konden van Bureau Jeugdzorg hulp krij gen bij de verwerking hiervan. De moeder verbleef na het huise lijk geweld niet meer bij haar echtgenoot maar is in mei 2005 met de kinderen naar haar moe der gegaan." Volgens de instantie zijn er di verse pogingen gedaan de kinde ren te helpen bij de eventuele verwerking van het huiselijk ge weld maar werden deze door de ouders afgeweerd. ANP door John Hermse AMERSFOORT - De Onderwijs bond CNV wil desnoods scholen gaan bezel ten om te voorkomen dat scholen al per 1 januari 2007 verplicht worden kinderop- Toch top over werkgelegenheid DEN HAAG - Kabinet, vakbon den en werkgevers zullen van daag alsnog bijeenkomen voor topberaad over de werkgelegen heid. Minister De Geus van Sociale Zaken heelt dat gisteren gezegd na urenlang overleg met FNV-voorzitter Jongerius en haar VNO-NCW-collega Wien- tjes onder leiding van premier Balkenende Het kabinet heeft volgens ingewijden toegezegd 75 miljoen euro te investeren in het creëren van banen en circa 20.000 stageplekken. De 'werktop' zou eigenlijk vori ge week woensdag plaatsheb ben, maar werd op het laatste moment afgeblazen. De vakbe weging was niet tevreden met het bedrag van 40 miljoen euro dat het kabinet op tafel wilde leggen om de kansen op werk te vergroten van groepen die nu moeilijk aan de slag komen. De bonden vroegen 140 miljoen extra, onder meer om stageplek ken te creeren voor jongeren met onvoldoende opleiding en om mensen aan het werk te hel pen die door strengere herkeu ringen hun WAO-uitkering (deels) kwijtraken. ANP Door controles helft minder borstkanker ROTTERDAM - Vrouwen met een hoog risico op borstkanker hebben 40 procent minder kans om de ziekte te krijgen als ze halfjaarlijks door een arts wor den gecontroleerd. Dat concludeert studente Rian Rijnsburger van het Rotterdam se Erasmus Medisch Centrum in haar proefschrift waarop ze van daag promoveert. Bij vrouwen met het allergrootste risico op borstkanker zou de sterfte vol gens haar zelfs met de helft da len als de regelmatige controle wordt uitgevoerd. Bëhalve de halfjaarlijkse check-up bij de dokter zouden de vrouwen ook elk jaar een mammografie en een MRI-scan moeten ondergaan. Deze behan deling is volgens de promoven da een alternatief voor de be staande aanpak die bij vrouwen met een hoog risico op borstkan ker wordt toegepast: het preven tief verwijderen van de borsten en/of eierstokken of een hor moonbehandeling. ANP vang te bieden. De leden van de onderwijsbond riepen in Amers foort hun bestuur op alles te doen om het plan tegen te hou den, 'waarbij harde acties niet mogen worden uitgesloten'. Tot die harde actie zou bezet ting van de school door perso neel en ouders kunnen behoren, zeiden de leden er volgens een woordvoerder van de Onderwijs bond CNV bij. De Algemene Onderwijsbond (AOb) zei gisteren het aangekon digde overleg over de plannen te willen afwachten, maar sloot op termijn harde actie niet uit als dit niets oplevert. Samen met dertien andere orga nisaties in het onderwijs dron gen de twee bonden er gisteren bij de Tweede Kamer op aan de voor- en naschoolse opvang zorgvuldiger in te voeren en in ieder geval niet al per 1 januari 2007. Het onderwijs is voor goede kin deropvang op scholen, maar vindt dat nog veel duidelijker moet worden wat daarvoor no dig is. De 27 miljoen euro die het kabinet volgend jaar voor de invoering beschikbaar heeft ge steld, is in ieder geval veel te weinig, vindt het onderwijsveld. Dit zou neerkomen op 4000 euro per basisschool, terwijl er grote investeringen nodig zijn in ge bouwen, nieuw personeel en op leiding van medewerkers in de kinderopvang. Kwaliteit Te snelle invoering met te wei nig geld, zou ten koste gaan van de kwaliteit van de opvang. Ook de Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de voorstellen van de ministers De Geus (Socia le Zaken) en Van der Hoeven (Onderwijs). De kritiek spitst zich ook toe op de snelheid van invoering, bleek gisteren tijdens de bespreking van de onderwijs begroting in de Kamer. Eerder liet een meerderheid al weten grote bezwaren te hebben tegen de mogelijkheid dat scho len zelf de opvang gaan verzor gen. Goede voor- en naschoolse opvang zou op deze manier niet gegarandeerd zijn. Bovendien moeten ouders opvang door de school uit eigen zak gaan beta len. De overheid springt alleen bij als de school de kinderop vang uitbesteedt aan een profes sionele instelling. Het kabinet kwam juist met de plannen op verzoek van de Tweede Kamer, die zich schaarde achter een voorste] van VVD-leider Van Aartsen. Het kabinet vraagt nog advies van de Onderwijsraad en het Centraal Planbureau en komt in het voorjaar met een definitief voorstel. Mocht uit de adviezen en overleg met het onderwijs blijken dat verplichte kinderop vang per 1 januari 2007 niet mo gelijk is, dan kan deze ook staps gewijs worden ingevoerd, stelt het kabinet. ANP Het grotendeels verwoeste autobedrijf in het Twentse Borne. van onze redactie binnenland BORNE - Bij een brand in een autobedrijf in het Twentse Bor ne zijn gisteren twee doden ge vallen. Het gaat om een 35-jarige man uit Borne die in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is overle den. Een ander slachtoffer, van wie de identiteit gisteravond nog niet werd vrijgegeven, werd na lange tijd en veel moeite door de brandweer geborgen. Het vuur werd rond drie uur ont dekt en sloeg snel over naar de winkel van een tankstation naast het bedrijf. Door de brand raakte een andere man lichtge wond. Volgens de brandweer was er geen direct gevaar voor ontploffing, omdat de tanks van het station ondergronds liggen en benzine-uitstoot niet moge lijk was. De brandweer noemde het vuur rond half vier 'beheers baar', Het garagebedrijf is voor een groot deel verwoest. Een aantal woningen werd ontruimd wegens rookoverlast. De brand weer hield rekening met het ge vaar dat gasflessen en mogelijk auto's met lpg-tanks in het ge bouw konden ontploffen. De doorThea van Beek DEN HAAG - Op de achter grond moet ze altijd aanwezig zijn, al is het maar voor morele steun. „Ik voel dat ik de zorg voor mijn kind deels los moet la ten, want als ik het niet meer kan, zou de hulpverlening er he lemaal voor moeten opdraaien", zegt Janneke Spijker (53). Spijker is een van de vele man telzorgers die de vrijwillige zorg soms niet meer aankunnen en op het randje van instorten ba lanceren. Volgens een vandaag versche nen onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) werden in 2001 zo'n tweehon derdduizend Nederlanders ziek of overspannen door hun zorg verplichtingen, of kregen ze con flicten op het werk of in het ge zin. In 2001 telde Nederland 3,7 miljoen mensen die onbetaalde zorg verleenden aan familie of vrienden met gezondheidspro blemen. Driekwart (2,8 miljoen) van die mantelzorgers ervaart hun inspanning als belastend. Het SCP onderscheidt vier fasen in de oplopende spiraal van be lasting waarin zij terechtko men. van onze redactie binnenland Gflf\T O ONï WÊ£l? VQ3WEMVEN-/, NE7" ALS LAATST SCHAGEN - De jongste cokedealer van Schagen (Noord-Holland) is twaalf jaar oud. I)at beweren tieners die aankloppen bij het steun punt verslavingszorg in de stad. Hulpverleenster M. van Loon constateert dat er in Schagen steeds jongere gebruikers van harddrugs als xtc, speed en cocaïne komen. De leeftijd van de dealers past zich daarbij aan. Van Loon: „Jonge ren gebruiken vanaf 12,13 jaar alle vormen van harddrugs. Het ge bruik van speed en xtc wordt normaal gevonden, cocaïne is in op komst. Het gebruik van heroïne neemt af." De hulpverleenster maakt zich ook zorgen over het alcoholgebruik onder jongeren. De meest recente cijfers geven aan dat het alcohol gebruik in Schagen ongeveer acht procent hoger ligt dan het lande lijk gemiddelde. GPD Het begint met het gevoel zich gebonden te voelen en nooit vrij te zijn van verantwoordelijkhe den. Daaraan lijdt meer dan een derde van de overbelaste mante- zorgers. Een kwart zit al in de volgende fase: dat de zorg ten koste gaat van eigen huishouden, werk en gezin. Ze zijn in hun eigen vrije tijd te moe om nog iets te onder nemen. Dan zijn er nog tweehon derdduizend mantelzorgers die het gevoel hebben onder zware druk te staan. Ze hebben te veel hooi op hun vork genomen. Nog eens twee honderdduizend zijn zo zwaar belast dat ze al onder de druk zijn bezweken en ziek of over spannen thuiszitten. Vooral de genen die meer dan acht urn- hulp per week bieden -maanden achtereen-, lopen de kans op overbelasting. Dat geldt ook voor mensen die zorgen voor een terminale pa tiënt. Spijker valt ontegenzeg- PvdA-voorman: weg met de Wallen AMSTERDAM - De Amsterdamse Wallen mogen volgens fractievoorzitter Lodewijk Asscher van de hoofdstedelij ke PvdA langzaamaan verdwijnen. „Wat mij betreft wordt de raamprostitutie in Amsterdam actief ontmoedigd", schrijft hij in zijn gisteren gepresen teerde boek Nieuw Amsterdam. „Liever een toeristenat tractie minder dan medeplichtigheid aan misbruik van vrouwen." Vrouwen die in de prostitutie willen werken, kunnen vol gens hem prima terecht in sekshuizen en bordelen. ANP Kerk heropent broodbank HAARLEM - De wijkdiaconie van de protestantse kerk in Haarlem neemt na 415 jaar de broodbank voor de armen in de Grote of St. Bavokerk weer in gebruik. Dit gebeurt uit protest tegen het regeringsbeleid, waar door steeds meer mensen financieel in de knel komen. De diaconie in Haarlem zag dit jaar het aantal hulpvragen van particulieren met ruim 40 procent stijgen. Tijdens twee adventszaterdagen, als de Grote Kerk open is, verkoopt de diaconie broden in de middeleeuwse eiken houten broodbank. De opbrengst is bestemd voor een eet- voorziening voor armen in de stad. ANP Diergaarde Blijdorp gaat bouwen ROTTERDAM - Diergaarde Blijdorp in Rotterdam slaat aan het bouwen. Blijdorp begint met een nieuw restau rant, waarna een volière, een savannehuis, een kas en een ijsberenverblijf volgen. De dierentuin, die in 2007 150 jaar bestaat, krijgt het sa vannehuis en het ijsberenverblijf cadeau voor zijn verjaar dag. In het savannehuis komen giraffen, mohrr-gazellen, zebra's, struisvogels en nijlkrokodillen. Het nieuwe verblijf komt langs het spoor te liggen aan de kant van de oude ingang. Met de bouw wordt het Afri- ka-gedeelte van de tuin grotendeels afgerond. De ijsberen komen aan de nieuwe kant, vlakbij het oceanium. ANP Meer treinen op tijd in de herfst UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben deze herfst meer treinen op tijd laten rijden dan in de twee voorgaande jaren. Dat heeft de vervoerder gisteren laten weten. Van medio oktober tot medio november reed 82,7 procent van de trei nen op tijd. Dat was in de herfst van 2003 nog 74,4 pro cent en een jaar later 81,3 procent. Desondanks lijkt het erop dat de NS zijn afspraken met de overheid dit jaar niet nakomt. De NS heeft beloofd dit jaar 86,5 procent van de treinen volgens de dienstregeling te laten rijden. ANP Peijs houdt vast aan aantal APK's DEN HAAG - Minister Peijs geeft niet toe aan druk van uit de Tweede Kamer om het aantal APK-keuringen te verminderen. De CDA-bewindsvrouw denkt dat dit niet goed is voor het milieu en de veiligheid in het verkeer. Peijs voorziet hogere kosten, doordat het verkeer onveili ger wordt als er minder keuringen plaatsvinden. Schrap pen in het aantal periodieke keuringen levert daardoor per saldo geen lastenvermindering op. ANP foto Jack Huygens/ANP brandweer gaf in de loop van gisteravond het sein brand mees ter. Volgens de brandweer ont stond de brand in de werk plaats, waar vermoedelijk benzi ne vlam heeft gevat. ANP lijk in die risicogroep. Ruim tien jaar had ze de intensieve zorg voor twee kinderen die al op jon ge leeftijd diabetes kregen. Een van hen kreeg anderhalf jaar ge leden een ongeluk en liep daar bij hersenletsel op. „Toen dacht ik: nu zijn we weer terug bij af. Het eerste jaar was echt afzien. Ik dacht: hoe kom ik hier doorheen? Soms ben je zo moe, dan wil je een paar da gen even helemaal niets. Dan blijft alles maar door je hoofd malen." Exta belastend Spijker schat per week acht tot tien uur bezig te zijn als mantel zorgen De hulp die ze ooit kreeg van een kinderarts en psycho loog ervaart ze nu als nog extra belastend. Ze spraken elkaar te gen en gaven mij de schuld van alle problemen, in plaats van be grip te hebben voor de situatie. Daar kan ik nu nog kwaad over worden." GPD door Ferdi Schrooten ROTTERDAM - Justitie heeft gisteren acht jaar cel geëist te gen AIVD-tolk Outman ben A. (35). Volgens het openbaar mi nisterie (OM) staat vast dat A. zijn functie als audiobewerker heeft misbruikt om staatsgehei- me informatie achterover te drukken en door te spelen aan terrorismeverdachten. Ben A. reageerde woedend op de straf- Ben A. zou onder meer versla gen van operaties van AI- VD-volgploegen en afgeluister de telefoongesprekken hebben gelekt. De informatie is onder meer aan getroffen bij verdachten van het Hofstadnetwerk. Vertrouwelij ke stukken zijn ook gevonden bij Ben A. thuis en op zijn werk plek, aldus de aanklager, A. Zwaneveld. Ben A. heeft daar door lopende terrorismeonder zoeken, de staatsveiligheid en medewerkers van de AIVD in ge vaar gebracht. De officier kon slechts gissen naar het motief. Ben A. is mos lim, maar geen extremist. Ook kent hij de meesten aan wie hij stukken doorspeelde niet per soonlijk, maar alleen als doelwit van AIVD-onderzoek. Mogelijk vond hij het spannend om te spioneren en waande hij zich in die hoedanigheid onaantast baar, aldus de aanklager. Ben A. ontkende alles. De advo caten menen dat hun cliënt moet worden vrijgesproken om dat hij geen eerlijk proces heeft gehad. De raadslieden spraken er schande van dat de AIVD als benadeelde partij zelf het be wijs heeft verzameld. Daardoor is ontlastend bewijs mogelijk niet in het dossier gevoegd. De verdachte en zijn advocaten sug gereerden dat grotere misstan den binnen de AIVD worden ge camoufleerd. Ontdaan De verdachte was ontdaan over de eis van acht jaar cel. „Mij is de schuld in de schoenen gescho ven. Ik ben geïntegreerd, heb mijn hele leven in Nederland ge werkt en gestudeerd. Ik had het prima naar mijn zin bij de AI VD. En nu word ik uitgespuugd als kut-Marokkaan en word ik de rest van mijn leven door de AIVD gevolgd." Uitspraak 14 december. GPD van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Automobilis ten moeten bij het verlengen van hun rijbewijs een keuring ondergaan. Dal stelde 3VO, de landelijke organisatie voor ver keersveiligheid, gisteren. De organisatie presenteert mor gen een speciaal hiervoor ont wikkelde lest: de Rijstijlscan. De scan bestaat uit vier onderde len. Een praktijkrit, een profiel test (om inzicht te krijgen in de eigen rijstijl), een theorietoets en een test voor het gezichtsver mogen. Volgens 3VO kunnen veel ongelukken worden voorko men als automobilisten zich meer bewust zijn van hun rijge drag. Jaarlijks vinden er in Ne derland ruim een miljoen onge vallen plaats, daarbij zijn circa 2,5 miljoen mensen betrokken. Volgens een woordvoerder wordt 90 procent van de onge vallen veroorzaakt door gedrag en niet door een mankement aan de auto. ANP (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISSINGEN ACCESSOIRES 25% /KORTING LANGE DELFT 16 MIDDELBURG LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3