Sluis is voor kleine windmolens PZC PZC Even stilstaan bij 'verdronken' Sluiskil Zestig jaar lief en leed B VSrf Noordstraat betaalt het volle pond aan baatbelasting 13 Meerderheid gemeenteraad heeft geen bezwaar tegen turbines voor eigen gebruik donderdag 1 december 2005 door Raymond de Frel SLUIS - Een ruime meerder heid van de Sluise gemeente raad heeft geen bezwaar tegen de plaatsing van windmolens met een maximumhoogte van vijftien meter. Het Sluise colle ge wil gevolg geven aan de pro vinciale beleidsvisie windmo lens 2004-2007. Daarin zijn ge bieden aangewezen waar de bouw van kleine windmolens (maximumhoogte vijftien me ter) is toegestaan. Volgens de beleidsvisie mogen de turbines alleen op het platte land en op industrieterreinen worden toegestaan. Ook mogen ze alleen bestemd zijn voor ei gen gebruik. De Sluise raad oor deelt op 22 december over het voorstel. Feit is dat de term 'windmolen' het voorbije jaar in West-Zeeuws- Vlaanderen op zijn zachtst gezegd beladen is ge worden. Eerder dit jaar schoot de ge meenteraad na een periode van heftige commotie de bouw van maximaal acht, meer dan hon derd meter hoge turbines in de Hoofdplaatpolder af. „Molens van maximaal vijftien meter zijn natuurlijk heel wat anders, maar als je nu in Hoofd plaat het woord 'windmolen' laat vallen, klimmen veel bewo ners meteen in de hoogste boom", zegt CDA-fractievoorzit- ter L. Flikweert. „Het ligt dus (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nog erg gevoelig, we zullen daar om heel goed moeten peilen hoe de samenleving tegen deze klei ne turbines aankijkt. Maar in principe zijn wij geen tegenstan der, zolang het maar geen gigan tische parken worden." Raadslid W. Gijsel van WD/ Ge meentebelangen vindt dat het voorstel nogal vroeg na de wind molensoap in Hoofdplaat op de agenda staat, maar zijn fractie gaat wel akkoord. ..Maar alleen als de molens in het buitenge bied binnen het bouwblok (op het erf) worden geplaatst. Daar mee voorkomen we dat ze her en der op het platteland worden ge plant. En op deze manier is even tuele geluidsoverlast alleen voor de initiatiefnemer en niet voor de omwonenden", aldus Gijsel. PvdA-fractievoorzitter J. Boog aard is het daar roerend mee eens. „Wij vinden dat de ge meente de vrijheid moet krijgen om over verzoeken voor deze mo lens te beslissen. Voorwaarde is voor ons wel dat de turbines niet zomaar midden in hel land worden gezet, ze mogen niet op vallen", zegt Boogaard. Oppositiepartij Dorpsbelangen Toerisme is een andere me ning toegedaan. „Wij zien ook kleine windmolens als vervui ling, als ze her en der in het land verrijzen. Die dingen worden ge subsidieerd, maar wie ruimt ze weer op, als later blijkt dat ze niets opleveren? Wij zijn dus te gen", zegt raadslid L. Baarends. De fractieleden van de andere oppositiepartij, Nieuw West lig gen niet wakker van een molen tje meer of minder. Raadslid H. Meijer: „Je ziet ze nauwe lijks, hoort ze niet. dus wij heb ben hier weinig moeite mee. Dit is het niveau klein, kleiner, kleinst', dus zien wij het pro bleem niet. Wat natuurlijk niet betekent dat we de hele streek driedubbeldik moeten volstou- Piet Bruggeman (83) en Alice de Maat (82) Irouweden zestig jaar ge leden in Graauw. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Piet Bruggeman (83) en Alice de Maat (82) trouwden zestig jaar geleden in Graauw. Gisteren vierde het echtpaar feest op afdeling Dotterbloem van verpleeg- en verzorgings huis De Blaauvve Hoeve in Hulst. Piet woont in een van de verzor gingsflats en Alice, die afhanke lijk is van een rolstoel wordt ver zorgd op de afdeling Dotter bloem. Ze geniet nog elke dag van het leven. „Vrolijk blijven en plezier maken, dat is het re cept." Piet weet nog precies hoe hij Ali- - ce ontmoette. „Ik ging op zon dagavond altijd uit met een ka meraad en Alice, die in dezelfde straat woonde als ik, deed dat met een vriendin. We zijn met ons vieren vaak gaan wandelen, naar Emmahaven en dan dron ken de mannen een pintje in ca fé De Poorter en keken we met de meisjes naar de zee. Maar die meisjes moesten altijd om 21.00 uur thuis zijn. Wij pakten er daarna nog een pintje in Graauw." Het echtpaar trouw de op 30 november 1945. Het feest werd gevierd bij Alice thuis en in het plaatselijke café. „Toen we trouwden bezat ik pre cies één tientje, we hadden zo net na de oorlog een moeilijke tijd, maar we hebben het goed gehad, veel gereisd, veel gezien en als ik op tijd mijn pint en bor rel krijg blijf ik een tevreden man", grapt Piet. Hij is nog kerngezond en fietst als het even kan dertig kilome ter per dag. „De tuin van mijn zoon spit ik ook nog regelmatig om en ik help heel veel hier op Dotterbloem. Ik kom hier elke dag en vind het leuk om ande ren te helpen." Het echtpaar kreeg twee kinderen, heeft drie kleinkinderen en vier achter kleinkinderen. Alice komt uit een gezin van zeven kinderen, haar vader was kolenboer, „Ik had een betrekking, maar hielp ook veel thuis. We brachten de kolen en peterolie huis aan huis. Toen we trouwden heeft Piet een tijdje in de landbouw ge werkt en daarna in Breskens in de bouw. Later is hij metselaar geworden en werkte hij ook in de bouw, waarvan twaalf jaar in België." In 1988 verhuisde het echtpaar naar Hulst omdat Alice daar met de rolstoel wat gemakkelijker boodschappen kon doen. Zeven jaar geleden is zij naar de Dotterbloem geko men. Zij puzzelt graag en bor duurde ook tot voor kort. Sa men leggen ze elke dag wel een kaartje. Piet gaat de prijskaar- tingen in Terhole en Hulst af, maar samen spelen ze elke avond een spelletje jokeren. Gisteren werd het feest gevierd met een receptie en daarna voor de familie en bewoners van Dot terbloem een diner. De slankste horlogecollectie ter wereld bij onderstaande juweliers. Gces i i Juwelier '1 Goudoppertje (Goes, lange Ke^stiaat 48 Ooslburg. Bu-g B^cMsTiS'. S:uis Juwelier Dijkstra. Zucs Juwelier Wijffels Noords" 103 Viissingen Juwelier van Boven ,at 90 www.edox-watches.com Kerstconcert OOSTBURG - De koninklijke muziekvereniging Veronica uit Zuidzande en het gemengd koor Het Tweede Couplet uit Eeklo geven donderdag 15 december een kerstconcert in de rooms-ka- tholieke kerk in Oostburg. Veronica en Plet Tweede Cou plet brengen afzonderlijk een aantal werken ten gehore, maar zingen ook samen liederen. Zo wordt onder andere Anthem uit de moderne opera Chess geza menlijk gezongen. Het dubbel concert begint om 20.00 uur. Sluiskil 1960. De voor de kanaalverbreding gesloopte cafés bij de oude brug in de jaren zestig. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De 'polities' Breepoel en Bracke; Dries Dieleman die zijn fri- teskot dreef in een oude treinwagon; Ho- noré Colsen die de bejaarden na het jaarlijkse busreisje toesprak met de woorden 'Beste menschen'. En dat alle maal pal aan de rand van het Kanaal naar Ter neuzen, in het dorpshart van 'Sluuskille'. Naarmate hij ouder wordt, denkt Theo van Esbroek er steeds vaker aan terug. Het gezellige dorpsleven van de jaren vijftig en begin jaren zestig. Met alleen langs het Kanaal van Gent naar Terneu- zen al zes cafeetjes. De brug waar niet alleen auto's, fietsers en voetgangers overheen moesten, maar ook de trein. De molenromp aan de 'molenhoek' op de kruising van Bovenweg en Kanaal- weg en de Nederlands hervormde kerk aan de Molenweg. En tweehonderd ver dwenen huizen en winkels aan de Ka- naalweg, de Benedenweg en gedeeltes van de Bovenweg, de Middenweg, de Spoorstraat en de Nieuwe Kerkstraat. Een directe aanleiding om alle herinne ringen boven te halen, heeft Van Es- broek niet. Nu zijn vader en moeder er niet meer zijn en hij de 57 nadert, ko men de nostalgische jeugdherinnerin gen bovendrijven. Wim Sonneveld zong dat destijds zo mooi in Het Dorp vindt Van Esbroek. „Ik was een kind en wist niet beter dan dat het nooit voorbij zou gaan. Dat gevoel bekruipt me steeds vaker. Ik heb tot mijn veertiende in Sluiskil gewoond en tot mijn twaalf de direct aan het kanaal aan de toenma lige Kanaalweg. Samen met zo'n twee honderd andere panden ging ons huis tegen de vlakte om de vaarweg te kun nen verbreden. Het hele kloppende dorpshart van Sluiskil werd er als het ware uitgerukt." De huizen en winkels werden destijds moedwillig gesloopt en vielen dus niet ten prooi aan een overstroming. Toch spreekt Van Esbroek over 'het verdron ken Sluiskil'. „Waar de huizen en win kels destijds stonden is nu water. Voor mij is dat deel van Sluiskil dus door het water verzwolgen." Van Esbroek heeft twee oude (school)maten bereid gevon den om samen met hem een tentoonstel ling in te richten onder de titel 'Het Ver dronken Sluiskil". De toenmalige wo ningen van Loek van Hecke en Piet van Puyvelde werden weliswaar niet geof ferd aan de kanaalhonger, maar ook zij koesteren de jeugdherinneringen en zou den het dorp nog wel eens in oorspron kelijke staat willen terugzien. Om het beeld uit zijn jeugd weer zo hel der mogelijk op het netvlies te krijgen, wil het trio foto's van alle verloren gega- ne woningen en winkels verzamelen. „We willen de verdwenen straten pand voor pand laten zien zoals het vlak voor de sloop was. De foto's moeten dus onge veer tussen 1950 en 1964 zijn gemaakt. We zijn dus niet op zoek naar nog oude re foto's waarop de molenromp bijvoor beeld nog wieken heeft." Van Esbroek en zijn kompanen hopen in februari of maart een overzichtsten toonstelling in centrum 't Meulengat ('mooie naam in dit verband') in te rich ten. Ze willen de straten huis voor huis in herinnering roepen, markante winke liers en kroegbazen in hun nering to nen, de molenstomp laten zien en uit zicht op de 'cafékade' geven. „En na tuurlijk willen we de oude brug eren. Die lag bij de bocht in de Kanaalweg een stukje noordelijker dan de huidige kanaalbocht. Als je van de oostkant de brug overstak stond je in één keer mid den in het dorp. Het zou mooi zijn als we een enorme foto die dat effect geeft bij de ingang van de zaal in 't Meulen- hof kunnen plaatsen." Bolwerk Sas veiliger geworden SAS VAN GENT - De aanpak van het Bolwerk in Sas van Gent heeft wel degelijk geleid tot een veiliger verkeerssi tuatie. Dat is de mening van wethouder C. van Schaik. naar aanleiding van kritiek door TOP/Gemeente- belangen. De kritiek betreft met name de aanleg van fiets- suggestiestroken. In de commissie economie en Beheer be nadrukte P. Snoodijk dat er te weinig communicatie is ge weest met de inwoners, verkeersorganisatie 3VO en de Stadsraad. Dat werd echter door Van Schaik met klem be streden. „Het plan heeft overal ter inzage gelegen, is be sproken in deze commissie en met de Stadsraad", aldus de wethouder. „De Fietsersbond hebben we gevraagd, fiets er eens over. Die mevrouw van de bond heeft ons la ten weten dat het toch een hele verbetering is voor fiet sers." Volgens Van Schaik moeten de Sassenaren nog aan de si tuatie wennen Jaar respijt voor ondernemers TERNEUZEN - Coördinatie en Management (CM), de koepel van ondernemers in de Terneuzense binnenstad, krijgt nog een jaar de tijd om te bewijzen dat de extra 25.000 euro subsidie van de gemeente geen weggegooid geld is. De gemeenteraad verdubbelde dit jaar de subsidie van 25.000 naar 50.000 euro. De voorwaarde daarbij was wël dat CM dit jaar moest aantonen dat er substantieel meer bezoekers naar Temeuzen gelokt zouden worden. Met extra acties en attractie hoopt CM een omzetgroei van 30 tot 40 procent te bewerkstelligen binnen drie jaar. De om zetgroei zal voornamelijk komen van nieuwe bezoekers. De methode om de toename van het aantal bezoekers te meten is volgens Coördinatie en Management vrij simpel. Als de parkeeropbrengsten toenemen, betekent dit dat er ook meer bezoekers komen. Of die methode helemaal wa terdicht is betwijfelde de politiek, maar de raadsleden konden verder ook niets beters bedenken. Gratis parkeren Terneuzen bepleit TERNEUZEN - De fractie van GroenLinks in Terneuzen heeft er in de commissie Economie en Beheer voor gepleit dat binnenstadbewoners gratis kunnen parkeren. Ze beta len nu voor een parkeervergunning 21 euro per jaar. Wet houder C. van Schaik vond de suggestie 'sympathiek', evenals het voorstel om iedere binnenstadbewoner twëe parkeerkaarten te geven. Dan kan de visite ook gratis par keren. Afgezien van de moeilijkheid om één en ander te controle ren is er volgens de wethouder ook een capaciteitspro bleem. Er is niet genoeg parkeerruimte om iedereen twee kaarten te geven. Over een jaar bekijkt de gemeente hoe het gaat met het parkeren en of het beleid wellicht nog 'verfijnd' moet worden, Hardrijder is rijbewijs kwijt KRABBENDIJKE - Een 26-jarige hardrijder uit Krabben- dijke heeft gistermiddag zijn rijbewijs moeten inleveren nadat hij betrapt werd door een videoauto van de politie. De surveillanten zetten hem aan de kant en vorderden het rijbewijs in nadat zij constateerden dat de automobilist met een snelheid van 160 km over de N289 in Kruiningen reed. Daar is 100 kilometer per uur de limiet. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum.. 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten, bieden, handvaar digheid: De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, solo dansen; 19.30 uur Groei en Bloei kerstbloemschikken; Trefpunt, 10.00 uur: Tekenen, schilde ren; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14,30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: dansen, GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 'i Heike, 13.15 uur; Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9,00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex)hartpatiénten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 9.30 uur: Computeren, Engels: 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, com puteren; 13.30 uur: Handwerken, koers bal; 19.00 uur: Line dance, bridge les; De Blaauwe Hoeve, 19.00 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos: PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur ANBO biljarten; SINT-JANSTEEN De Warande. 13.00 uur- Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos. 15.30 uur Kreatieve Vorming; 19.30 uur: EHBO-cursus, TERNEUZEN De Hoeve, 20.00 uur. Bingo; De Veste, 13.30 uur. Canasta, biljarten, handwerken; 't Schelpenhoekje, 20.00 uur: Haza Data gebruikersgroep Zeeuws-Vlaanderen. (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG, Korendijk 34. lel. 0118-650024 VLISSINGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 www.verfmarktboogaard.nl (Advertentie) DOMBURG GOES Kleding van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant I nu tot 30% korting Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De winkeliers in de Noordstraat in Terneuzen betalen voorlopig het maximum aan baatbelasting voor de herin richting van de winkelstraat. Bij het besluit om de Noord straat op te knappen is besloten dat de ondernemers 37,5 pro cent in de verbeteringskosten zouden bijdragen. Dit met een maximum van 300.000 euro. De inrichtingskosten zijn geraamd op 800.000 euro. Nu de werkzaamheden achter de rug zijn, willen burgemeester en wethouders de baatbelasting gaan innen De gemeenteraad moet de belastingverordening per 1 januari vaststellen. Op dit moment zijn volgens het college de werkelijke kosten van de opknapbeurt van de Noord straat nog niet bekend. De ver wachting is dat de kosten lager zijn, maar voorlopig wordt uitge gaan van het maximaal te verha len bedrag van 300.000 euro. Als de definitieve kosten be kend zijn, kunnen de tarieven eventueel met terugwerkende kracht worden verlaagd. De gemeente hanteert drie hef fingscriteria, Ondernemers beta len allemaal een bedrag van 1000. euro per zaak, vervolgens 3,67 euro per 1000 euro WOZ-waarde en tenslotte 139,92 euro per strekkende me ter frontbreedte. In principe is er sprake van een heffing in eens, maar winkeliers hebben de mogelijkheid om de heffing te spreiden over een periode van vijftien jaar. Hoewel de baatbelasting wordt ingevoerd in overleg met de on dernemers van de Noordstraal, zouden kwaadwillende winke liers roet in het eten kunnen gooien. Door een recente uit spraak van het Hof in Den Haag is namelijk twijfel ontstaan over de mogelijkheden om herinrich tingskosten van een winkelge bied via een baatbelasting te ver halen „Als gevolg van deze uit spraak bestaat het risico dat bij een beroepszaak de verordening onverbindend wordt ver klaard", schrijven B en W aan de raad. Tegen de uitspraak van het Hof is cassatie ingesteld. Het Terneuzense college volgt het advies van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten op en stel len de gemeenteraad voor de ver ordening vast te stellen en de ontwikkelingen af te wachten. De baatbelasting wordt morgen besproken in de scommissie Be stuur en Middelen. Die verga dert om 19.30 uur in het stad huis. (Advertentie) HET BESTE VAN TWEE KO O K E I L A N D E N Marianne Co Simmers (voorheen Restaurant 'De Waag' uit het Schouwse Serooskerke. 57e plaats in 'Lekker') en Michel Louws van Restaurant 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk vormen samen het beste van twee toprestaurants. Wolphaartsdi|kse Veer lWolphaartsdijk. tel. Oil 3-5813: ivww.veerhuis.nel, veerhuis.wolphaartsdijk@hetnet.nl N HET VEERSF. MEER VOOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39