Ambulances in één hand PZC Goes krijgt een echte toegangspoort De zorgboerderij verovert vaste plek Vrouwen in de hoofdrol op Thools rockfestival Provincie wil verder netwerken in overleg Rijn-Schelde Delta Drugsvoorlichting in Borsele ook thuis Centrale organisatie is bijna compleet donderdag 1 december 2005 sl^ Goesenaar bedreigde en beledigde justitie door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor het bedreigen en beledigen van medewerkers van het parket van justitie ver oordeeld tot een straf gelijk aan het voorarrest van elf dagen. Het accent van de strafmaat lag op de twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, waar van de proeftijd met een jaar verlengd. Tijdens de proeftijd moet hij zich houden aan een aantal (strengere) voorwaarden van de reclassering. De irritatie en de boosheid van de Goesenaar heeft te maken met zijn boot, die drie jaar gele den door het Openbaar Ministe rie in beslag is genomen bij zijn zoon. De boot was door zijn zoon gebruikt voor criminele ac tiviteiten. Omdat hij nog steeds zijn boot niet terug heeft ge beurt het dat de man door zijn alcoholgebruik ontspoort en zich afreageert op het Openbaar Ministerie in Middelburg. Die si tuatie deed zich 15 november ook voor toen hij dreigende tele foontjes naar parketmedewer kers pleegde. Tegen een vrouw had hij geroepen: „Ik ken je wel. Ik weet je wel te vinden. Als je gewoon je werk doet heb je niets te vrezen." Haar collega had hij uitgescholden voor klootzak. Of ficier van justitie G. Oosterveld kon zich wel iets bij de frustra tie voorstellen, omdat de ver dachte zijn enige vrijetijdsbeste ding afgenomen ziet worden. „Maar u gaat er niet goed mee om De telefoontjes zijn bij de parketmedewerkers dreigend overgekomen. U bent in juni ook al veroordeeld voor bedrei gingen tegenover Justitie." De officier eiste een maand cel plus de verlenging van de proeftijd van twee maanden. Raadsman A. Bals vond dat de uitingen van zijn cliënt in een andere context moesten worden gezien. „Hij is meer een blaf fende hond." De Goesenaar sprak zelf over visserstaal, maar politierechter G. van Unnik dacht er anders over. „Als u zo doorgaat geraakt u aan lager wal." Zeeland moet duurzaamste provincie worden door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland moet de duurzaamste provincie van Nederland worden. De Staten fractie van GroenLinks wil dat de provincie daarvoor een pro gramma opstelt. De gewenste vooraanstaande po sitie van Zeeland op het gebied van duurzaamheid kan volgens GroenLinks worden bereikt door sterk de nadruk te leggen op water-, wind- en zonne-ener- gie en brede toepassing van bio brandstoffen. Ook denkt de Sta tenfractie aan pompaccumula- tiesystemen GroenLinks weet ook al waar het geld vandaan kan komen: uit de 250 miljoen euro die het Rijk uittrekt voor duurzame energie in het kader van de afspraken over het lan ger openhouden van de kerncen trale Borssele. Een en ander staat in een notitie die GroenLinks vanochtend aan biedt aan directeur D. Luteijn van Delta. In dit werkstuk ont vouwt de fractie haar visie op het energiebedrijf. Wat Groen Links betreft kunnen de produc tie en de levering van elektrici teit worden verkocht. Het net werkbeheer dient volledig in handen van de overheid te blij ven, dat wil zeggen bij de huidi ge aandeelhouders: provincie en gemeenten. In de overeenkomst over de kerncentrale - het kabinet praat er waarschijnlijk eind december over - komt te staan dat ook de aandeelhouders van de nucleai re stroom fabriek (Delta en Es- sent) samen ook 250 miljoen eu ro in het duurzaamheidsfonds storten. GroenLinks vraagt zich af waarom. De beslissing om de kerncentrale open te houden, is immers in Den Haag genomen. Zeeland zit al met het opslagcen trum voor radioactief afval Covra, naar de mening van GroenLinks het. 'Nationale Zink- putje voor Kernafval'. De Statenfractie vindt dat de aan Delta en Essent gevraagde bijdrage kan worden bijeenge bracht door alle elektriciteitsge bruikers in Nederland daarvoor te laten betalen middels een mi nimale heffing op de tarieven van de Dienst Toezicht Energie bedrijven (DTe). Niettemin wil GroenLinks dat een flink deel van het fonds voor duurzame energie moet worden besteed 'om alle overlast van de kerncen trale een beetje goed te maken'. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Thuis aan ouders voorlichting geven over effecten en gevaren van drugs- en drankgebruik. Borsele trekt volgend jaar dit 'wapen' uit de kast. naast voorlichting aan leer lingen van de hoogste klassen op basisscholen. Emergis verslavingszorg gaat de door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Regionale Ambulance Voorziening Zee land is bijna compleet. De cen trale organisatie voor de Zeeuw se ambulancezorg heeft nu bei de ambulancediensten in Zee land onder haar hoede. De Cen trale Post Ambulancevervoer, de dienst die de ambulancerit- ten regelt, gaat komend jaar op in de RAVZ. De Ambulancedienst boven de Westerschelde is sinds deze maand gefuseerd met de RAVZ De ambulancedienst in Zeeuws-Vlaanderen fuseert niet, maar blijft bij de zorgkoe- pel Zorgsaam, waar ook de door Harmen van der Werf GOES - De Goese ondernemer Gé, eigenaar van onder meer Chinees restaurant Nian Hao, heeft grootse plannen voor de ontwikkeling van een res taurant en hotel met congres ruimtes aan één van de belang rijkste toegangswegen tot Goes, de 's-Hcer Hendrikskinderen- dijk. Het project is gedacht op de plek waar momenteel onder meer het Natuursteenhuis is ge lessen op basisscholen doen. Zo ook dc bijeenkomsten thuis voor ouders en verzorgers van de oud ste leerlingen in het Borselse ba sisonderwijs. Voor het eerst in Borsele worden ouders en ver zorgers zo direct bij drugs- en drankvoorlichting betrokken. In Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen toe horen. Wel is de dagelijkse aansturing in handen van de RA VZ, zegt directeur J. van der Vel de. Hij en Zorgsaam hebben een overeenkomst gesloten waarin zij ook overeenstemming over het beleid voor de ambulance zorg afspreken. „Zorgsaam wil de ambulance dienst graag in de eigen zorgke- ten houden", verklaart Van der Velde. De RAVZ telt nu boven de Wes terschelde honderd werknemers en vijftien ambulances. In Zeeuws-Vlaanderen werken veertig mensen bij de ambulan cedienst met zes ambulances. De aansturing vanuit de RAVZ borgt dat de ambulances overal vestigd. Eigenaar van het per ceel, J. Zandee uit Zoetermeer, heeft inmiddels een voorlopig koopcontract afgesloten met Gé. De huurovereenkomst met het Natuursteenhuis wordt eind 2006 beëindigd, is ook afgespro ken. Gé die nog geen toelichting wil geven, presenteert volgende week zijn ideeën aan de gemeen te Goes Hij heeft eerder al wel bekendheid gegeven aan zijn plannen. Aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk verrees een bord met de mededeling dat er een restau- de gemeente Tholen is daar al eens mee gewerkt. Die proefne ming sloeg aan. In 's-Gravenpolder en Heinkens- zand wordt begonnen met de thuisbijeenkomsten, is de bedoe ling. De gemeente geeft namen door aan Emergis van inwoners dezelfde kwaliteit spoedhulp le veren. Van der Velde wil nu ver dere afspraken maken met huis artsen en ziekenhuizen over de overdracht van patiënten. Zoeken met patiënten „We willen graag per zieken huis één telefoonnummer om pa tiënten aan te kondigen en één vaste plaats om ze af te leveren. Dat kan nu wel eens wisselen." Volgens Van der Velde moest de ambulancedienst in het verle den soms zoeken naar een plaats in een ziekenhuis. „Het was niet altijd even helder of er ook een specialist aanwe zig was. Nu hebben de zieken huizen gesteld: we leveren 24-uurszorg, daar moeten we rantvoorziening met 888 zit plaatsen zou komen. Op last van de gemeente Goes moest de tekst eraf, omdat de aankondi ging veel te voorbarig was. De gemeente moet zich nog over het project uitspreken. I.andschapsbeleid De plannen van Gé aan de toe gangspoort tot Goes staan los van de ontwikkeling van een congres- en horecacentrum in Colijnsplaat, vlakbij de Zeeland- brug. Hij wil beide projecten uitvoe- die een rol spelen in bijvoor beeld kerken, hel onderwijs en de medische wereld. Hen wordt vervolgens gevraagd ouders en verzorgers van kinderen tot zes tien jaar uit te nodigen en een lo catie te regelen voor een voor- lichtingsvond, waar een mede ons aan houden. Daar valt voor de patiëntenzorg nog enige winst te halen." Komend jaar moeten de tien cen tralisten van de Centrale Post Ambulancevervoer formeel over naar de RAVZ. Nu hoort de CPA nog bij de Regionale Brand weer Zeeland. In de praktijk wei-ken de centralisten al twee jaar vanuit de gemeenschappelij ke meldkamer, samen met poli tie, brandweer en GHOR, de ge neeskunde dienst voor ongeval len en rampen. De Zeeuwse gemeenten, de be stuurders van de regionale brandweer, hebben al inge stemd met die overdracht. Ko mend jaar moeten gemeenten en RAVZ het eens worden over de ren. Het dagelijks provinciebe stuur heeft deze week nog laten weten tegen het project bij Co lijnsplaat te zijn, omdat dit in strijd is met het landschapsbe- leid van de provincie. Aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk gaat nog meer gebeuren. De Goese projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker heeft het bedrijfspand gekocht van Verkerk Keukens dat twee jaar geleden failliet is verklaard. De naam van Van Garderen en Dek ker staat groot op het gebouw. J van Garderen meldt dat er werker van Emergis verslavings zorg komt praten. Het doel is zo wel jongeren als hun ouders en verzorgers duidelijk te maken wat drugs en drank 'doen'. Het idee is dat basisscholieren dan weerbaarder naar de middelba re school gaan. En voor ouders en verzorgers is het wel zo aar dig te weten hoe zij het gebruik van drugs kunnen herkennen. financiële losmaking van de dienst. Van der Velde heeft ook aanvullende opleidingsplannen voor de centralisten die de Meld kamer Ambulancezorg gaan vor men. Voor Van der Velde betekent de fusie een vereenvoudiging van zijn functioneren. Sinds zijn aantreden in 2003 was hij direc teur van de RAVZ in wording én directeur van de Ambulance dienst Boven de Westerschelde èn hoofd van de Zorgsaam am bulancedienst Zeeuws-Vlaande ren. Het directeurschap van RAVZ en de noordelijke ambulance dienst zijn nu samengevloeid, zijn positie bij de zuidelijke dienst blijft ongewijzigd. een autoshowroom komt. Welke kan hij nog niet zeggen. Onder handelingen zijn gaande. Hij verwacht dat die binnen drie maanden zijn afgerond. Een bouwvergunning is volgens Van Garderen verleend. Het huidige pand gaat volledig tegen de vlak te. Goes heeft een autoboulevard op bedrijventerrein De Poel II. Van Garderen: „Niet iedereen wil daar zitten en het terrein aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk is een fantastische zicht- locatie." door Rinus Antonisse NISSE - De voortrekkers wer den aanvankelijk wat meewarig aangekeken. Een boer die een zorgboerderij begint - dat is me wat. De gniffelaars hebben onge lijk gekregen. Na een voorzichti ge start heeft de zorgboerderij in Zeeland vaste voet aan de grond gekregen. Om dat te onderstrepen werd gisteren op een aantal Zeeuwse zorgboerderijen het boek Een ploeg van goud gepresenteerd. Daarin vertellen deelnemers over hun ervaringen als 'hulp- boer'. Landelijk zijn inmiddels zo'n 9000 mensen met een ver standelijke, lichamelijke of psy chische beperking als zodanig actief, in Zeeland ruim 150. Voor boeren vormen de zorgacti viteiten een welkome aanvul ling op de agrarische bedrijfs voering. Voor de deelnemers - mensen die vaak moeilijk aan het gewone arbeidsproces kun nen meedoen - is het een zinvol le dagbesteding. Het mes snijdt zodoende aan twee kanten. De zorgboerderij voorziet in mo derne vormen van zorg buiten de zorginstelling. Bij het opzet ten ervan in Zeeland speelt Bui tenkans, adviescentrum voor on dernemen in het landelijk ge bied, een belangrijke bemidde lende rol. Ook de provincie zet er haar schouders onder. Het is niet alleen een nuttige nevenacti viteit voor boeren, maar het draagt ook bij aan de leefbaar heid ten plattelande. Inmiddels zijn er in de provincie zestien zorgboerderijen aanwe zig. Daarnaast zijn er - en daar mee springt Zeeland er landelij ke gezien uit - zeven zogenoem de welkomboerderijen, alle in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn ge wone hoeves, waar de boer en boerin een of twee keer in de week (oudere) mensen ontvan gen. Die hebben zo enige afwis seling in het dagelijks leven. Er zijn plannen voor nieuwe zorg en welkomboerderijen. De zorg moet vooral uitgelegd worden als begeleiding bij het werk dat de deelnemers op de boerderij aanvatten. Want het is wel de bedoeling dat elke dag de door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil voor 90.000 euro per jaar mee blijven doen in de Rijn-Schelde Delta (RSD) Samenwerkingsorganisa tie. Dat is een besloten club van overheden en belangenorganisa ties, waarin gepraat wordt over 'kansen en belangen' op het ge bied van ruimtelijke ordening, economie en verkeer in Zuid west-Nederland. Voor de samenwerking werd in 1999 een akkoord gesloten. Dat loopt af en gisteren is in Middel burg, na een vergadering van de Stuurgroep Rijn-Schelde Delta, een nieuwe overeenkomst aange gaan (tot 2012). RSD leidt nauwelijks tot concre te voorstellen, maar is vooral een club, bedoeld om te 'netwer ken'. Zo nu en dan worden on derzoeken gepresenteerd. Wat daarmee gebeurt is niet erg dui delijk. De deelnemers betalen de kosten van het secretariaat (medewerkers en huisvesting), dat in Bergen op Zoom zit. Volgens gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) is RSD wel de enige club waarin Zeeland met alle bu ren om tafel zit. Dat loopt van de Benelux Economische Unie en Vlaams Gewest tot de provin cies Noord-Brabant, Zuid-Hol land, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen en diverse ge meenten. Ook vertegenwoordigers van de kamers van koophandel, de ha venbedrijven in de Delta en de natuur- en milieuorganisaties (uit Zuid-Nederland en Vlaande ren) zijn erbij betrokken. U vindt het dus een nuttig over leg? Van Waveren: „Zeker. Het gaat om samenwerking tussen gebie den die aan elkaar grenzen en met elkaar te maken hebben. Je wisselt uit wat er speelt en voert gezamenlijke projecten uit. Deels is het bedoeld om elkaar informeel te ontmoeten. In feite is het een uniek platform, wat we in stand moeten houden." Kunt u een concreet voorbeeld geven van resultaten sinds 1999? Van Waveren: „Een rapport over de wegenstructuur tussen handen uit de mouwen gaai Niet iedere boer of boerin is ei voor geschikt. Enig gevoel vo< het omgaan van mensen met et beperking is noodzakelijk. Het boek Een ploeg van goud i mede gemaakt met het oog o de invoering van de Wet Maal schappelijke Ondersteuninj waarbij een belangrijke rol weggelegd voor de gemeentel Die krijgen via het boek een ip druk van de wijze waarop d combinatie van landbouw e zorg in de praktijk werkt. Er wordt één Zeeuwse zorgboei derij voorgesteld, De Akkerwir de bij Nisse. Die is op initiatie van Marjo Boonman-Geijs inge richt als werk-leerboerderij e met name bestemd voor mense met autisme. De deelnemei worden ingezet voor het ondei houden van de tuinen, bij de vei zorging van dieren, in de bloe menkas en in de theeschenkerij In het boek toont deelnemer Mi randa van Kuppevelt zich en thousiast over de kansen die D Akkerwinde biedt. Ze is onde meer actief in de thee-schenke rijen vindt het contact met d gasten erg leuk. Ook haar vade Frans, begeleider op De Akker winde, laat zich lovend uit ove de mogelijkheden die de boerde rij biedt voor mensen met een be perking. Een ploeg van goud. Hartvet warmende ervaringen rondon de zorgboerderij. Door Jeanne van Ganzewinkel. Uitgeven Roodbont, Zutphen. Prijs 22,51 euro. Aggregaat weg YERSEKE - Onbekenden heb ben tussen dinsdagavond half ze ven en gisterochtend half ach een aggregaat weggenomen. Het blauw/oranje aggregaa stond langs de A58 ter hoogt van de afri Yerseke/Kruiningen en was hie geplaatst om de bouwput van d boring onder de A58 te bema len. Het aggregaat, ter waard van enkele tienduizenden eii ro's, is vermoedelijk weggeno men met behulp van een vracht auto met hijskraan. Antwerpen en Rotterdam. Dat maakte duidelijk dat elke pro-j vincie en daarachter elk land op zichzelf bezig is. Zo'n rapport brengt partijen bij elkaar. Als Zeeland trekken we zelf Delta-j landschap. Dat project moetj aangeven wat we gezamenlijk kunnen doen om het landschap te beschermen en te verster ken." Waarom komt de club in alle be slotenheid bijeen? Van Waveren: „Er gebeuren heus geen geheimzinnige din gen. Vooral de ontmoeting is be langrijk. Ik wil het geen beslo ten club noemen, er vinden ook regelmatig publieksbijeenkom- sten plaats." Gedeputeerde Van Waveren on derschrijft van harte de opvat ting dat grensoverschrijdende afstemming van beleid steeds be langrijker is. Zeker nu de in vloed van de Europese Unie al maar groter wordt. Verhalen over gevangenen in de Drukkerij MIDDELBURG - Vier min of meer bekende Zeeuwen lezen op 10 december in de Drukkerij in Middelburg verhalen voor over vergeten gewetensgevangenen. Zij doen dat op uitnodiging van de groep Middelburg van men senrechtenorganisatie Amnesty International. De verhalen zijn fictief, maar gaan over echte mensen: Hada, een boekhande laar uit China en Atim, een advo caat uit Sudan. Hij wordt al twee jaar vastgehouden zonder aanklacht. Gewetensgevange nen zijn mensen die vast zitten vanwege hun politieke of gods dienstige overtuiging of vanwe ge hun afkomst, geslacht of sek suele voorkeur. Kinderboekenschrijver Ben Slin- genberg en miss Zeeland Tam ara Mahassen lezen brieven voor over Hada. De Middelburg se burgemeester Koos Schouwe- naar en GroenLinks-medewer- ker Newaf Yürdem lezen brie ven voor over Atim. De bijeen komst duurt van lltot 13 uur. Mireille Quist (links), leadzangeres van Nodal Point en Esther Vroegop van Tears of Blood. foto Con Clasquin door Willem Jonqeneelen SINT-MAARTENSDIJK - Rockmuziek een mannenwereld? Niet helemaal. Tij dens het eerste Women Who Rock Festi val dat zaterdag in Partycentrum Hae- stingc in Sint-Maartensdijk wordt ge houden. treden vanaf 's middags 16.00 uur maar liefst zeven rockgroepen op die allemaal een ding gemeen hebben: een dame in de spits! 'Rock met ballen', zo wordt rockmuziek met leadzangeressen vaak wat denigre rend genoemd. Ooit kwam er namelijk een verzamelalbum uit met die titel. Daarop, naast een weinig verhullende foto van een welgevormde dame, alleen maar hits van rockdames. Ook volgens initiatiefnemer van het festival Pierre Bouwens, tevens actief als drummer achter leadzangeres Mireille Quist in de rockband Nodal Point, wordt een roek- dame vooraan op het podium nog vaak als iets heel bijzonders ervaren. „Je on derscheidt je daarmee toch nog vaak van de rest in de rockwereld. Dat merk ik heel vaak als we zelf optreden. Eer lijk gezegd zie ik ook liever een vrouw dan een man op een podium. Maar dat zal wel komen omdat ik zelf een man ben." Het idee voor het eerste Women Who Rock Festival is het rechtstreekse ge volg van een Women Who Rock Tour die Mireille Quist met Nodal Point langs een aantal zalen in Nederland voerde. Vaak samen met een aantal an dere rockgroepen met zangeressen, zo als de Haarlemse nu-metalband The Na me en de Eindhovense hardrockband in jaren tachtig-stijl, Erazer. Bouwens: „De bal ging rollen toen de Tholenaren Frans van Berge en Hans Visser het wel zagen zitten het concept uit te bouwen tot een heus festival. Dit jaar nog met vooral regionaal talent. Slaat het festi val echter aan en kunnen we sponsors of subsidies binnenhalen, dan volgt er komend jaar wellicht een editie met een landelijke topper. We zijn in ieder geval blij dat het festival, met naast de zeven optredende groepen ook nog een clinic van de Bergse gitarist Conrad Hulter- mans en een demonstratie skaten op een in de zaal opgestelde mini ska- te-ramp, door de lage entreeprijs als laagdrempelig kan worden be schouwd." Afsluiten Onder de deelnemende groepen zijn er twee met Thools metalbloed. Naast Mi reille Quist uit Sint Philipsland is dat de slechts 18-jarige Esther Vroegop uit Poortvliet. Ze zingt in de metalband Tears Of Blood. „Dat juist wij als plaat selijke band het festival af mogen slui ten vind ik heel bijzonder. En ook wel een beetje spannend. We hebben toch minder ervaring dan de meeste bands die voor ons spelen. Maar dat lukt wel hoor, we kunnen echt wel een feestje bouwen", zegt ze overtuigend. Esther staat wel vaker voor hete vuren. Met haar coverband, met leden die verder uit Sint-Maartensdijk en Sint-Anna- land afkomstig zijn, heeft ze inmiddels ook de finale bereikt van The Clash Of Coverbands, volgende week vrijdag in Goes. „Als we winnen mogen we in Pa- radiso in Amsterdam spelen. Dat is pas spannend!" Vroegop is trots dat dit nieuwe festival juist op het eiland Tholen wordt georga niseerd. „Dat is superstoer! Daar wordt weinig gedaan voor de metal-scene. Er is niet eens een café waar rockmuziek gedraaid wordt." Haar groep speelt covers van groepen als Iron Maiden, Judas Priest, Thin Liz zy en Metallica. Mannenmuziek. „Dat maakt me niets uit. Ik vind dat lekkere muziek om te zingen. Omdat je er emo ties in kwijt kunt." Ook als die teksten typisch vanuit een mannelijk oogpunt zijn geschreven? „Ja. In een vorig band je zong ik ook 'Whole Lotta Rosie' van AC/DC. Dat deed ik dan maar als pot." Women Who Rock Festival, zaterdag 3 december in Partycentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Aanvang 16.00 uur, entree 5,- in de voorverkoop, 7,- aan de zaal legitima tie verplicht). Met: Displayed (Bergen op Zoom), Wicky (Roosendaal), The Na me (Haarlem), Miss Behaviour (Bergen op Zoom), Erazer (Eindhoven), Nodal Point (Bergen op Zoom) en Tears of Blood (Sint-Annaland). Einde 01.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36