Battenoord moet leuker worden PZC Kind wordt niet geboren om te lijden Goese kernen willen biblioservicebus V£r{ Actie voor aids-wezen Afrika Hoogaard Extra voorstelling Goes 600 Kerstmarkt Zonnemaire Gemeente Middelharnis wil recreatieve mogelijkheden uitbreiden i- 5 JL tot 30% korting wwv/.verfmarktboogaard.nl www.edox-watches.com (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Aids-activiste Anne Martens: „Iedere vijftien seconden raakt een jongere besmet met aids. Daarom kan ik niet zwijgen." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ze windt er geen doekjes om: aids is een mondiale ramp die meer slachtoffers heeft geëist dan de pest. Steeds meer kinderen lo pen de dodelijke ziekte op en dat is wat Anne Martens uit Haamstede drijft om continu - en zeker vandaag, We- reld-Aidsdag - aandacht te vragen voor de meest gevreesde ziekte van deze tijd. „Elke minuut sterft ergens een kind aan aids. Elke vijftien seconden raakt een jongere besmet. Daarom kan ik niet zwijgen." Martens spant zich sinds vijf jaar in voor aids-weeskinderen in Zambia. „Ik zat met een gebroken enkel op de bank en toen zag ik op televisie een reportage over het werk van Pola van der Donck. De tranen schoten in mijn ogen en ik wist meteen dat ik hier iets mee móest doen." Martens ondernam een 750 kilometer lange sponsor-voettocht naar Santiago de Compostela ten bate van het werk van Pola van der Donck. Tijdens de voorbereidingen voor die pelgrimstocht stuurde Van der Donck haar verschillen de foto's van het leed dat door aids aan gericht wordt. Martens: „Eén ervan raakte mij in het bijzonder. Een uitge mergeld lijfje en twee enorme donkere ogen die mij vol berusting aanstaarden, achterop had Pola geschreven 'Dit is Emma, tweeënnhalf jaar oud. Geboren om te lijden en te sterven'. Zij werd het symbool van al mijn acties. Want een kind mag niet geboren worden om te lij den." Pola van der Donck opende in Zambia drie hospices waar aidspatien- ten in waardigheid kunnen sterven. Maar daar bleef het niet bij. Ze bouwde ook een weeshuis en een kleine zieken huis. Haar nieuwste project is het Pala- bana kinderdorp, ofwel het dorp van Hoop. voor aidsweeskinderen in Zam bia. „Het is een juweeltje tussen al die ver nietiging van levens." Opvang van aids- wezen is volgens Martens bittere nood zaak. Worden de kinderen aan hun lot overgelaten, dan gaan ze zwerven en be landen ze vroeg of laat in prostitutie of criminaliteit. En vaak gaat het van kwaad tot erger. Als ze niet al besmet zijn met het aids-virus lopen ze het als nog op. Op de hulp van de regering van hun land hoeven ze niet te rekenen. „Want het wordt daar gewoon ontkend dat aids bestaat. Toekomst Aidsremmers zouden het leed kunnen verzachten, maar die zijn weer veel te duur. Martens: „Dat kost acht dollar per maand. Maar vijf procent van de be volking kan dat betalen en het komt er dus op neer dat er een complete genera tie verloren dreigt te gaan.". In het Palabanakinderdorp krijgen aids- wezen een kans op een toekomst. Maar er moeten, stelt Mariens, nog veel meer kinderen geholpen worden en het dorp moet worden uitgebreid. De omgeving profiteert er ook van,want er is een foto Dirk-Jan Gjeltema moestuin en een boomgaard en de ge teelde producten worden verkocht. De boerderij wordt gesponsord door de ZLM in Goes. De pelgrimstocht van Martens leverde een fraai bedrag op en later deden acht leden van de Rotaryclub het per fiets nog eens dunnetjes over. En dan is er ook nog de Club van 100, een groep men sen die elk jaar '250 euro doneert voor onder meer de projecten van Pola van der Donck. Uitbreiding van het kinderdorp alleen is Mariens niet genoeg. Om kinderen in Nederland van de gevaren van onveilig vrijen en de dodelijke ernst van aids te doordringen, houdt Martens met enige regelmaat lezingen op scholen. „En het is mij opgevallen dat kinderen er vrij weing van weten. Er is op scholen vaak nog veel te weinig aandacht voor. Voor lichting is heel hard nodig. Aids houdt niet op bij de landsgrenzen. En op nog geen negen uur vliegen verkeren aidswe- zen in de grootste mogelijke ellende. Wie meer wil weten over de acties van Martens kan bellen: 0111-651859. Gif ten zijn welkom op giro 7295771 t.n.v. Aidsweeskind Burgh- Haamstede Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG. Korendijk 34. tel 0118-650024 VLISSINGEN, Gildeweg 25. lel 0118-431304 donderdag 1 december 2005 Tractor botst met auto OOSTERLAND - Een tractor heeft gisterochtend op hel kruispunt van de N59 met de Oud Heiligeweg bij Ooster- land een botsing veroorzaakt met een auto De 38-jarige bestuurder van het landbouwvoertuig wilde ter hoogte van het tankstation de rijksweg oversteken. Op datzelfde moment reed vanaf de Oud Heiligeweg een 24-jarige automobiliste linksaf de N59 op, richting Zierik- zee. De vrouw was al op de doorgaande weg, toen de trac tor eveneens aan zijn oversteek begon. Daardoor raakte de 38-jarige man de auto met de klepelmaaier die aan de voorkant van de tractor was gemonteerd en liep de auto aanzienlijke schade op. De automobiliste bleef onge deerd. Nieuwe stemcomputers in Tholen SINT-MAARTENSDIJK - Inwoners van de gemeente Tho len kunnen bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006 gebruik maken van nieuwe stemcomputers. Vandaag sluit de gemeente Tholen als eerste van Neder land een contract met SDU-uitgevers voor de nieuwe ver- kiezingsdienst New Vote. De oude stemmachines van de gemeente Tholen waren aan vervanging toe. De nieuwe stemcomputers zijn ge bruiksvriendelijker dan de oude machines en de verkie zingsuitslag is sneller bekend. Een ander voordeel is dat SDU eigenaar blijft van de com puters, zodat de gemeente altijd over moderne appara tuur kan beschikken. Daarnaast verzorgt SDU het onder houd. Paard van Troje deelt boeken uit GOES - Boekhandel Het Paard van Troje uit Goes deelt in de week voor kerst, in samenwerking met Uitgeverij Lemniscaat, prentenboeken uit aan kinderen die wat extra's kunnen gebruiken. Lemniscaat heeft dertig pakketten met twaalf prentenboe ken beschikbaar gesteld. Het Paard van Troje zoekt orga nisaties, die werken met jonge kinderen. Iedereen kan ideeën inbrengen De boekhandel kiest uit de inzendingen welke organisa ties prentenboeken krijgen. Suggesties kunnen doorgegeven worden via e-mailadres hetpaardvantroje@hetnet.nl of via de invulkaartjes in de winkel. Kans op nieuw leven Amac klein 's-HEERENHOEK - Curator S. van Boven uit Middel burg schat de kans op een doorstart van producent van aardappelrooiers Amac in 's-Heerenhoek laag in. Van Boven is door de rechtbank benoemd tot zaakgelas tigde, nadat Amac gisteren zoals verwacht failliet is ver klaard. Op last van de bank is vorige week de poort van het bedrijf gesloten. „Als een doorstart mogelijk is", zei Van Boven, „heeft het management daarvoor vaak een idee. Dat is hier niet het geval." De vijfenveertig, op non-actief gestelde werknemers moe ten er rekening mee houden dat zij vandaag worden ont slagen. Zij hebben nog salaris te goed. Het is gebruikelijk dat uitkeringsinstantie UVW die verplichting overneemt van een failliet bedrijf, maar, merkt curator Van Boven op, 'de uitbetaling zal helaas nog zeker een paar weken op zich laten wachten'. agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis Zierikzee, 19.30 uur: Commissie Samenleving en Bestuur (Advertentie) door Frank Balkenende GOES - De Agrimarkt stelt tweeduizend gratis kaartjes extra beschikbaar voor de slot manifestatie van 600 jaar Goes in Goes. Met die kaarten kun- ZONNEMAIRE - Het dorpshuis in Zonnemaire staat zaterdag 10 december helemaal in het teken van de kerst. Die dag wordt in het dorpshuis de traditionele kerstmarkt gehouden. Tussen 16.00 en 21.00 uur zijn tal van kerstdingetjes te koop zoals speelgoed, kaarsen en kerststuk jes. nen Goesenaren woensdag 28 de cember naar een extra middag voorstelling in de Zeelandhal len. De zevenduizend kaartje die de Goese supermarkt als hoofd sponsor verstrekt, zijn in twee dagen tijd de deur uitgevlogen. Agrimarkt, die het Goese slot spektakel met 35.000 euro finan ciert, besloot deze week alle kaarten geheel gratis te maken, nadat er vanuit de Goese poli tiek kritiek was gekomen op de sponsorconstructie. De supermarkt had eerder als voorwaarde gesteld dat per kaartje voor tien euro aan boodschappen moest worden ge daan. (Advertentie) door Willem van Dam GOES - Het dorpenplatform Goes stelt pogingen in hel werk om de biblioservicebus naar di verse dorpen binnen de Goese gemeentegrenzen te halen. I)e eerste contacten daarover zijn inmiddels met de Zeeuwse Bibli otheek gelegd. Het platform heeft de gemeente Goes ge vraagd het initiatief financieel mogelijk te maken. De biblioservicebus rijdt sinds eind oktober op Noord-Beve land en op Schouwen-Duive- land. In die bus kunnen niet al leen boeken worden geleend, er kan ook gebruikgemaakt wor den van allerlei elektronische diensten. Zo is is de autobus on der meer voorzien van een geld automaat, een chipkniplader en internet. Verder is het mogelijk om er postzegels, bioscoop-, trein- en strippenkaarten te ko pen. Het dorpenplatform (de overkoe peling van diverse bewonersor ganisaties in de Goese kernen) meent dat de komst van een der gelijke bus een bijdrage kan le veren aan de leefbaarheid. Het platform zou de bibliobus graag met enige regelmaat zien ver schijnen in Wolphaartsdijk, Kat- tendijke, 's-Heer Arendskerke, Wilhelminadorp en 's-Heer Hen drikskinderen. Leefbaarheid In een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de gemeenteraad van Goes spreekt het platform zijn onge rustheid uit over de teruggang van de leefbaarheid in de dor pen. Het platform constateert, dat er steeds meer voorzienin gen verdwijnen. In de brief vraagt het platform aandacht voor die problematiek en pleit voor het ontwikkelen van een specifiek kleine kernen-beleid. Het dorpsplatform wil daaraan graag een bijdrage leveren. Een eerste stap om de leefbaar heid te verbeteren, kan de inzet van een biblioservicebus zijn. De traditionele bibliobus (waar uitsluitend boeken worden ver strekt) verschijnt nu op maan dagmorgen in 's-Heer Arends kerke, 's-maandagsmiddags in Wolphaartsdijk en 's woensdag morgens in Kattendijke. Die bus, bepleit het platform, moet vervangen worden door een bi blioservicebus. Aan het schema zouden ook Wilhelminadorp en 's- Heer Hendrikskinderen (die dorpen hebben geen bibliobus) toegevoegd moeten worden. Daaraan zijn echter kosten ver bonden. Een uurtje biblio(servi- ce)bus per week kost jaarlijks 7000 euro. De biblioservicebus werd dit jaar geïntroduceerd door de Zeeuwse Bibliotheek. De bus rijdt nu nog uitsluitend op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Volgend jaar komt daar ook de gemeente Veere bij. Volgens A. van Zanten, hoofd al gemene dienstverlening bij de Zeeuwse Bibliotheek, zijn de er varingen tot dusver positief. „De klandizie is groot, we zien veel nieuwe mensen." Volgens Van Zanten bestaat ook uit het buitenland veel belang stelling voor het project. door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - De gemeen te Middelharnis wil bij Batten oord - aan de Grevelingen tegen over Bruinisse - meer mogelijk heden voor recreatie scheppen. Het is aan de gemeenteraad aan te geven waar naar haar idee de beste mogelijkheden liggen. Voor Battenoord - tussen de Gre- velingendam en Herkingen aan de Grevelingen gelegen - liggen twee plannen klaar. Buijs en Buijs hebben een plan inge diend voor invulling van ooste lijk Battenoord en Menheerse projecten richt zich in haar plan op westelijk Battenoord. In beide gevallen gaat het vol gens B. Hollander van de ge meente Middelharnis nog om zeer voorlopige plannen. Inhou delijk wil Hollander daar met meer over kwijt dan dat het gaat om plannen voor recreatie parken. „Het is allemaal nog heel prema tuur". aldus Hollander. Hij legt uit dat allereerst de gemente- raad zich uit moet spreken over de vraag of en zo ja waar zij re- creratieve ontwikkeling rond Battenoord wil. Pas als op die vraag een duidelijk antwoord wordt gegeven, kunnen de plan nen verder ontwikkeld worden. Het gaat, zegt Hollander, in dit stadium nog niet over een inhou delijke keuze tussen twee plan nen, maar louter een planologi sche keuze met betrekking tot waar er precies recreatieve on- wikkelingen komen. In theorie ligt de keuze tussen westelijk, oostelijk of helemaal niet nog open, maar de politiek heeft eer der tijdens een zogeheten 'vilt stiftensessie' een voorkeur uitge sproken voor ontwikkeling van westelijk Battenoord. Open gebied Deze keuze was mede gebaseerd op het feit dat dit gebied groten deels is omsloten door bebos sing en in het open gebied aan de oostzijde van Battenoord (re- creatie)woningen niet op hun plaats zijn. Een keuze voor ont wikkeling van westelijk Batten oord past ook beter in het pro vinciaal streekplan. Daarin wordt aangegeven dat dat in het gebied qua toeristisch-recreatie- ve activiteiten ontwikkelingen gericht op water en rust moge lijk zijn. Momenteel wordt onderzocht of de Groeneweg de belangrijkste schakel kan worden tussen de provinciale weg en de gebieden Battenoord en Herkingen. Rekening houdend met deze verbindingsschakel ligt het westelijk ontwikkelingsgebied gunstiger dan het oostelijk. Het college vraagt de gemeente raad in beginsel medewerking te verlenen aan een recreatieve ontwikkeling in westelijk Bat tenoord. Dat voorstel komt vandaag, don derdag 1 december, aan de orde tijdens de gemeenteraadsverga dering. Deze wordt gehouden in het gemeentehuis in Middelhar nis. Aanvang 19.30 uur. Verkoop kavels kent nauwelijks beperkingen ZIERIKZEE - Op Schou wen-Duiveland is nauwelijks sprake van verkoopbeperkende maatregelen bij nieuwbouwwo ningen. Dat zegt wethouder R. van der Wekken in een reac tie op een rapport van de vereni ging voor ontwikkelaars en bouwondernemers. De vereniging stelt dat verkoop- beperkende maatregelen boven een bepaald bedrag bij wet ver boden zijn. De ondernemers wor den - aldus de vereniging - bo vendien benadeeld in hun afzet mogelijkheden en kunnen soms geen marktconforme prijs voor de woningen krijgen. Verkoop- beperkende maatregelen zijn bij voorbeeld toewijzingscriteria, prijsvoorschriften of anti-specu- latiebeding. Op Schouwen-Dui veland is hier nauwelijks sprake van. Alleen voor kavels die de gemeente zelf uitgeeft wordt een sociaal-economische bin ding gehanteerd. „Maar dat zijn hele kleine plannetjes, zoals bij voorbeeld 'd Heule in Nieuwer- kerk. Zodra het om grotere pro jecten gaat wordt een projectont wikkelaar ingeschakeld", zegt Van der Wekken. Verreweg de meeste nieuwbouwprojecten op Schouwen-Duiveland lopen via een projectontwikkelaar en dan is er geen sprake van beperken de voorwaarden. Braakballen pluizen RENESSE - Kinderen kunnen op 10 december weer braakbal len pluizen bij Ecoscope. De middag begint met een film over uilen. Daarna worden braakbal len uit elkaar geplozen en kun nen kinderen ontdekken wat de uilen hebben gegeten. De middag begint om 14.00 uur. Vooraf opgeven bij Ecoscope. Orgelconcert ZIERIKZEE - Leerlingen van or ganist Rinus Verhage geven op zaterdag 10 december een leer lingenconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Twintig orga nisten spelen een gevarieerd pro gramma met werken van Pachel- bel, Bach, Mendelssohn en Krebs. Het concert begint om 19.00 uur. (Advertentie) Wolphaartsdijkse Veer I. Wolphaartsdijk. tel. 0113-581320, vvww.veerhuis.net. veerhuls.wolphaartsdijk@hetnet.nl Marianne Co Simmers (voorheen Restaurant 'De Waag' uit het Schouwse Serooskerkc, 57e plaats in 'Lekker') en Michel Louws van Restaurant 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk vormen samen het beste van twee DOMBURG GOES Kleding van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant 0\_J: Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35