PZC KiimddMViRKSop Burger wil efficiënte ambtenarij Rob Raats zoekt het op Walcheren expert INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! m Mësggsrsyso Big S hoopt snel met wederopbouw te kunnen beginnen Chinees Uitkomst enquête Schouwen-Duivelands burgerpanel Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 1 december 2005 editie Schouwen-Duiveland waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 vanaf a.s. zaterdag (Alleen Scheldestraat, Paspoortstraat, Dauwendaele, Konmar) U vindt ons aan de Schouwei Heinkenszand. 0113 56 UITVERKOOP Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH (naast de Basiliek) Tel: 0165 - 330620 E-mail: PlM.fashion@planel.nl OPENINGSTIJDEN: di.-do. 9.30-18.00 uur vr. 9.30-21.00 uur za. 9.30-17.00uur Celstraffen voor steekpartij in azc MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 24-jarige asielzoeker uit Libië voor een steekpartij tot zeven maanden cel. De man had 31 juli in het asielzoekerscentrum van Burgh-Haamstede met een mes ingestoken op een vluchte ling uit Armenië. Ook de zuster van het slachtoffer wei'd geraakt. Een 29-jarige man uit Benin kreeg voor zijn aan deel in de steekpartij vijf maanden gevangenisstraf opge legd. Gemeente stoot huizen af ZIERIKZEE - Woningcorporatie Zeeuwland neemt negen woningen en twaalf garages over van de gemeente Schou wen-Duiveland. De huizen staan verspreid in verschillen de plaatsen, de garages staan in Kerkwerve en Scharendij- ke. De gemeente is bezig met het doorlichten van haar taken pakket en het beheer van de panden valt daar niet langer onder. Zowel de woningen als garages zijn in eerste in stantie te koop aangeboden aan de huidige huurders, la ten directeur A. de Ceuster en wethouder A. Croné weten in een gezamenlijk bericht dat gisteren werd verspreid. Een aantal huurders heeft echter bedankt voor de eer, waarop de gemeente Zeeuwland heeft benaderd voor over name van het bezit. De huurders zijn er inmiddels van op de hoogte gesteld dat ze vanaf vandaag een nieuwe huis baas krijgen. De woningen en garages worden opgeno men in het onderhoudsprogramma van Zeeuwland. Voor de hoogte van de huren heeft dit geen gevolgens, aldus bei de instanties. Brandveilige dorpshuizen BRUINISSE - Multifunctioneel centrum De Vanger in Bruinisse krijgt 16 december als eerste dorpshuis op Schouwen-Duiveland een brandveiligheidskeurmerk. Als bewijs dat het gebouw aan alle eisen voldoet, bevestigt wethouder R. van der Wekken samen met MFC-bestuurs- voorzitter W. van Kooten een bordje aan de gevel. De ge meente is twee jaar geleden begonnen met het brandpre ventieproject in dorpshuizen. Alle centra zijn gecontro leerd op de veiligheid en de aanwezigheid van goed be reikbare vluchtwegen. Op grond van de controles zijn de meeste tekortkomingen inmiddels verholpen. De dorps huizen en mfc's hebben tot eind dit jaar de tijd om aan de eisen van de gebruiksvergunning te voldoen. De verplich te vergunning is, naar aanleiding van de grote cafébrand in Volendam, in het leven geroepen om de brandveilig heid in openbare gebouwen te bevorderen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft zich wat dat betreft in eerste instantie gericht op de horecazaken. Voor uitvoering van het project heeft de gemeente honderddertigduizend euro uitgetrokken. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van Big S in Burgh Haamstede wil zo snel mogelijk aan de slag om de jeugdsoos weer toonbaar te maken. „We gaan er tegenaan", klinkt het vastberaden. „Dat hebben we al vaker gedaan." De soos brandde dinsdagavond gedeeltelijk uit. Een dag nadat de brand het inte rieur van jeugdsoos Big S heeft verwoest, zitten vier bestuursle den bij elkaar in de helemaal zwartgeblakerde ruimte. Een noodaggregaat zorgt voor licht en de doordringende brandgeur prikkelt de neus. Op tafel staat een pannetje erwtensoep: de lunch van de vier bestuursleden en verder is het vooral wachten. Wachten op de experts van de verzekering en wachten op me dewerkers van de gemeente, want die is eigenaar van het pand. „We zouden het liefst nu een container voor de deur heb ben en aan de slag gaan, maar we moeten eerst wachten op de verzekering", zegt Wibo de Vlie ger. Samen met Corry Hart, Jaap-Jan den Boer en Marco Renters rommelt hij de hele dag aan in de soos. „We hebben van ochtend gelijk iedereen gebeld. De verzekering, de bierleveran cier, de gemeente, noem maar op." Jaap-Jan komt met een zwartge blakerde fotolijst aanzetten. On der het glas blijkt nog een rede lijk ongeschonden fotocollage te zitten. Daarop is te zien hoe de soos er tot voor kort uitzag. Een helderblauw plafond, een solide ogende bar en veel nostalgische platen aan de muur. Daar is niet veel meer van over. Het plafond is zwart, her en der hangen half gesmolten lampen en de bar is totaal vernield, want daar is de brand ontstaan. De exacte oor zaak is nog niet bekend,. „Ach ter de bar hing een schakelkast. Vermoedelijk is er lekkage ge weest en is daar water in geko men." Muziekcollectie In eerste instantie leek het erop dat de soos de hele muziekcollec tie (opgebouwd sinds de start in 1969) kwijt was. Een nadere in spectie heeft uitgewezen dat het meevalt. De lp's, de cd's en de in stallatie: alles is meegenomen door mensen van stichting Sal vage, een stichting die namens brandverzekeraars hulp ver leent en de schade zoveel moge lijk beperkt. „Die spullen ston den tegenover de bar en daar is het vuur niet geweest. Alles wordt schoongemaakt en ge droogd." Verder is in overleg al les van waarde - zoals de kluis - uit het pand gehaald, vertelt Wibo. Wanneer de vrijwilligers van Big S weer aan de slag kun nen om op te bouwen is nog niet bekend, maar de vooruitzichten zijn gunstig. In een eerste reac tie laat wethouder R. van der Wekken weten dat hij goede hoop heeft dat de verzekering de schade zal dekken. zeeuwse almanak Erg leergierig is hij, Stijn van vijf. Overal waar hij er moge lijkheden toe ziet, breidt hij zijn kennis uit. Zo had hij on langs enkele minder gewilde Yu-Gi-Oh kaarten geruild te gen exemplaren met Chinese tekens. „Ik kan Chinees schrijven", deelde hij zijn juf de volgende dag triomfantelijk mee. Die het kleine genie natuurlijk graag stimuleerde door hem die ochtend een tekenblad te laten vullen met schitterende Chinese karakters. Vader was uiterst trots toen Stijn hem later het bekrabbel- de blad liet zien. „En, wat staat daar nou?", wilde hij we ten. Stijti keek met een meewarige blik terug. „Ja dahag, ik kan toch geen Chinees lézen!" door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het ambtelijk ap paraat kan kleiner en het perso neel kan efficiënter ingezet wor den. En met het inhuren van du re adviesbureaus moet het maar eens afgelopen zijn. Dat is vrij vertaald het antwoord van het burgerpanel op de vraag hoe de gemeente Schouwen-Duiveland nog verder zou kunnen bezuini gen. Het eilandelijk burgerpanel komt, gevraagd naar mogelijke besparingsmogelijkheden, met een breed scala aan suggesties. De omvang van het ambtenaren- appararaat wordt veelvuldig genoemd, evenals het inschake len van adviesbureaus. Ook komt meerdere malen de sugges tie terug om te snoeien in het woud van regels en vergunnin gen. Subsidiebeleid Het subsidiebeleid mag wat het burgerpanel betreft ook best te gen het licht worden gehouden. Op de vraag waar in de visie van het burgerpanel niet aan ge tornd mag worden lopen de me ningen uiteen. Groenonderhoud kan niet worden gemist, maar ook de inzameling van huisvuil moet de gemeente blijven doen, evenals onderhoud aan zaken als sportaccommodaties en mo numentale gebouwen. Op de vraag wat de gemeente kan doen ter verbetering van re creatie en toerisme op het ei land wordt opvallend vaak ge pleit voor afschaffen van be taald parkeren en verbetering van de bereikbaarheid van het eiland. Meerdere burgerpanelle den pleiten voor verbreding van N59 en N57. Anderen doen de suggestie de toeristenbelasting af te schaffen danwel fors te ver lagen. Ondernemers kunnen hun steen- (Advertentie) tje bijdragen aan een beter toe ristisch klimaat door onderling beter met elkaar samen te wer ken. De klantvriendelijkheid en de prijs-kwaliteitverhouding zijn in de visie van het burgerpa nel eveneens voor verbetering vatbaar. De burgers steken ove rigens ook de hand in eigen boe zem op de vraag wat de inwo ners van Schouwen-Duiveland kunnen doen om het toerist en recreant meer naar de zin te ma ken. De eilanders kunnen zich, vindt het burgerpanel, best wat toleranter opstellen tegenover bezoekers. „Ze geven wel wat overlast, maar houden de econo mie hier draaiende", stelt een van de burgerpanelleden. Een collega-panellid heeft minder op met de toeristen. „Wat wor den 'gewone burgers' beter van overvolle wegen, volle super markten, volle parkeerplaatsen, nachtelijke herrie, overlast door evenementen en het volbouwen van prachtige bouwkavels met vakantiewoningen?" Een derde kiest een middenweg. Lang niet iedereen mag dan belang heb ben bij het toerisme, we kunnen met z'n alleen best wat aardiger zijn. „Iets meer Duits leren zou geen kwaad kunnen." Rob Raats: „We gaan allemaal wel eens een paar keer flink op ons bek." foto Marijke Folkertsma deDRVKKERY Renessenaar wil met nieuwe politieke partij Vlissingse gevestigde orde flink wakker schudden De winkel van Sinterklaas vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met een buideltje met geitenkaas en boeuf of paddestoelen bourguignon en ijskoffie €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30 uur Plat Zeeuws presentatie Zeeuwse za.3-12,11.00-16.00 uur 999 games de nieuwste spellen Markt 51 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl door Marcel Modde RENESSE - 'Het schokeffect', is een 'belangrijk wapen' dat Rob Raats (36) graag hanteert, zoals hij het zelf noemt. Vier jaar gele den zette de Renessenaar uit het niets Leefbaar Schouwen-Duive land (LSD) op de politieke kaart, werd halverweg de rit uit de partij geknikkerd in verband met een 'juridisch akkefietje', bleef tegen ieders verwachting aan als zelfstandig raadslid, kon digde vorige week net zo onver wachts zijn vertrek uit het loka le bestuur aan en besloot en pas sant 'aan de overkant' een nieu we partij - Progressief Onderne mend Vlissingen (POV) - op te richten met de bevriende koffie shophouders Ben Carstens en Gerard Aarden. „Ik zit drie dagen van de week toch al in Vlissingen. Veel van mijn vrienden wonen daar. Om dat je ook in de politiek zit praat je eens met deze en gene en van het één komt het ander. De boulevard, één grote aanflui ting! Voor ondernemers is die ge meente een ramp! Daar gaan wij wat aan doen, de gevestigde orde eens flink wakker schud den in ieder geval." Raats (gescheiden, vader van een zoontje van vijf en inmid dels drie jaar gelukkig met zijn zestien jaar jongere, vermogen de vriendin die i-echten studeert in Leiden en vennoot is van een bedrijfje dat via internet B12-vi- taminepillen verkoopt) lijkt de belichaming van het gezegde 'twaalf ambachten dertien onge lukken'. Maar tot dusver kwam hij weer altijd op z'n pootjes te recht. Zijn vier jaar geleden be gonnen politieke carrière ont sproot uit frustratie over het be stuur van de landelijke partijen op Schouwen-Duiveland. Met name voor jongeren moest er meer aandacht komen, vond Raats. De achterliggende perio de is er echter weinig in het posi tieve veranderd, constateert hij. Ondanks de 7 van de 23 zetels die LSD en de andere nieuwko mer Alert! vanuit het niets in de wacht sleepte. LSD, met ei-va ren bestuurders als de oud-wet- .houders Wim Stouten en Pia (Advertentie) Berrevoets, werd door de geves tigde orde buiten het college ge houden. Alert! mocht het wel even proberen en plooide zich, tot teleurstelling en ergenis van Raats, al snel naar de dames en heren van weleer. „Als ze van be gin af aan samen waren opge trokken, in de coalitie óf opposi tie, hadden we iets kunnen ver anderen op Schouwen-Duive land. Na de val van het college over Nobelgate, is Alert! wel bij de oppositie aangeschoven, maar toen was het al te laat." Dieptepunt In september 2003 kwam het tot een dieptepunt in de prille poli tieke carrière van de jonge hond uit Renesse. Eerder dat jaar werd hij veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij het vervoer van 110 wietplanten, het in be zit hebben van 28 gram hennep en het verzet dat hij pleegde te gen zijn aanhouding. De uit spraak van de rechtbank werd ook in hoger beroep bevestigd. LSD kwam door 'het juridisch akkefietje' mede in opspraak en zette Raats onder druk. Hij brak uiteindelijk met zijn geestes kind, maar hield onder de noe mer Lijst Raats vast aan zijn raadszetel. Zijn vijfhonderd eu ro boete is inmiddels betaald en ook de honderdzestig uur dienst verlening bij jeugdherberg de Stoofpolder in Bruinisse ('dat werk varieerde van het ontbijt klaarmaken tot dakgoten schoonmaken') is volbracht. Raats houdt vol dat hij niets fouts heeft gedaan, maar het slachtoffer is geworden van het dwalende Nederlandse rechts systeem. „Koffieshops worden getolereerd, maar de aanvoer is verboden. Dat is net zoiets als wel melk mogen verkopen in de supermarkt, maar geen koeien mogen houden. Bovendien blijf ik er bij dat het belachelijk is hoe ik ben aangepakt. Ik reed al leen maar mee in die auto. De bestuurder heeft een lagere straf gehad! Maar goed, achter af heeft het me meer gebracht dan gekost: wijsheid en publici teit. In m'n hart weet ik wat goed of slecht is. We gaan alle maal wel eens een paar keer flink op ons bek. Dat is ook hele maal niet erg. Daar kan je dan voor weglopen, of je kunt door pakken en zeggen: hier ben ik weer, praat met me. Daarom ben ik in de raad gebleven. Ik had van LSD meer loyaliteit ver wacht. Ze zitten daar in eerste instantie toch door mij. Maar ik begrijp het wel dat ze het zo heb ben gespeeld." Zinloos Aanblijven en de naamslijst na de verkiezingen versterken of een terugkeer naar LSD is zin loos, aldus Raats. „Ik zou hier doorgaan als ik het idee had dat ik iets kon bereiken. Maar met één of twee zetels blijft het vech ten tegen de bierkaai. En de kans dat LSD straks weer in de oppositie belandt, lijkt me jam- mergenoeg heel erg groot, wan neer de oude club zoals gewoon lijk de rijen sluit als het er op aankomt. Persoonlijk heb ik een uitdaging nodig. Dat is Vlissin gen op dit moment. Er moet daar een schokeffect teweeg worden gebracht. Het is er echt nog véél slechter gesteld met de politiek dan op Schouwen-Dui veland." Raats mikt met de POV voorzichtig op vijf zetels. Wordt hij gekozen, dan verhuist hij naar Vlissingen. Tijdelijk, want mijn huis in Renesse doe ik echt niet weg." (Advertentie) 6.000 STUKS INTERNATIONAAL INGEKOCHT' INVENTUM grillplaat Slechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33