Dorpen willen biblioservicebus Zeeland moet duurzame provincie worden De zorgboerderij verovert vaste plek PZC i 14 Platform vraagt gemeente Goes om geld Extra voorstelling slotfeest Goes 600 netwerkenReiiessenaar zoekt het op Walcheren Scholenfusie Goes is donderdag 1 december 2005 door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland moet de duurzaamste provincie van Nederland worden. De Staten fractie van GroenLinks wil dat de provincie daarvoor een pro gramma opstelt. De gewenste vooraanstaande po sitie van Zeeland op het gebied van duurzaamheid kan volgens GroenLinks worden bereikt door sterk de nadruk te leggen op water-, wind- en zonne-ener- gie en brede toepassing van bio brandstoffen. Ook denkt de Sta tenfractie aan pompaccumula- tiesystemen. GroenLinks weet ook al waar het geld vandaan kan komen: uit de 250 miljoen euro die het Rijk uittrekt voor duurzame energie in het kader van de afspraken over het lan ger openhouden van de kerncen trale Borssele. Een en ander staat in een notitie die Groen Links vanmorgen aanbiedt aan directeur D. Luteijn van Delta. In dit werkstuk ontvouwt de fractie haar visie op het energie bedrijf. Wat GroenLinks betreft kunnen de productie en de levering van elektriciteit worden verkocht, Het netwerkbeheer dient volle dig in handen van de overheid te blijven, dat wil zeggen bij de huidige aandeelhouders: provin cie en gemeenten. In de overeenkomst over de kerncentrale - het kabinet praat er waarschijnlijk eind december over - komt te staan dat ook de aandeelhouders van de nucleai re stroomfabriek (Delta en Es- sent) samen ook 250 miljoen eu ro in het duurzaamheidsfonds storten. GroenLinks vraagt zich af waarom. De beslissing om de kerncentrale open te houden, is immers in Den Haag genomen. Zeeland zit al met het opslagcen trum voor radioactief afval Covra, naar de mening van GroenLinks het 'Nationale Zink- putje voor Kernafval'. De Statenfractie vindt dat de aan Delta en Essent gevraagde bijdrage van 250 miljoen euro kan worden bijeengebracht door alle elektriciteitsgebrui kers in Nederland daarvoor te laten betalen middels een mini male heffing op de tarieven van de Dienst Toezicht Energiebe drijven (DTe). Niettemin wil GroenLinks dat een flink deel van het fonds voor duurzame energie in Zeeland moet worden besteed 'om alle overlast van de kern centrale een beetje goed te ma ken'. door Willem van Dam GOES - Het dorpenplatform Goes stelt pogingen in het werk om de biblioservicebus naar di verse dorpen binnen de Goese gemeentegrenzen te halen. De eerste contacten daarover zijn inmiddels met de Zeeuwse Bibli otheek gelegd. Het platform heeft de gemeente Goes ge vraagd het initiatief financieel mógelijk te maken. De biblioservicebus rijdt sinds eind oktober op Noord-Beve land en op Schouwen-Duive- land. In die bus kunnen niet al- Adventsconcert Duo Gavotte WEMELDINGE - Duo Gavotte geeft op woensdag 14 december een adventsconcert in de Her vormde Kerk in Wemeldinge. Duo Gavotte bestaat uit orga nist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Tijdens het concert spelen ze be kende advents- en kerstliede ren. De avond wordt afgesloten met een samenzang en enkele or gelimprovisaties. Het concert begint om 20.00 leen boeken worden geleend, er kan ook gebruikgemaakt wor den van allerlei elektronische diensten. Zo is is de autobus on der meer voorzien van een geld automaat, een chipkniplader en internet. Verder is het mogelijk om er postzegels, bioscoop-, trein- en strippenkaarten te ko pen. Het dorpenplatform (de overkoe peling van diverse bewonersor ganisaties in de Goese kernen) meent dat de komst van een der gelijke bus een bijdrage kan le veren aan de leefbaarheid. Het platform zou de bibliobus graag met enige regelmaat zien ver schijnen in Wolphaartsdijk, Kat- tendijke, 's-Heer Arendskerke, Wilhelminadorp en 's-Heer Hen drikskinderen. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de gemeenteraad van Goes spreekt het platform zijn ongerustheid uit over de te ruggang van de leefbaarheid in de dorpen. Het platform con stateert, dat er steeds meer voor zieningen verdwijnen. In de brief vraagt het platform aan dacht voor die problematiek en pleit voor het ontwikkelen van een specifiek kleine kernen-be- leid. Het dorpsplatform wil daaraan graag een bijdrage leve ren. Een eerste stap om de leefbaar heid te verbeteren, kan de inzet van een biblioservicebus zijn. De traditionele bibliobus (waar uitsluitend boeken worden ver strekt) verschijnt nu op maan dagmorgen in 's-Heer Arends kerke, 's-maandagsmiddags in Wolphaartsdijk en 's woensdag morgens in Kattendijke. Die bus, bepleit het platform, moet vervangen worden door een bi blioservicebus. Aan het schema zouden ook Wilhelminadorp en 's- Heer Hendrikskinderen (die dorpen hebben geen bibliobus) toegevoegd moeten worden. Daaraan zijn echter kosten ver bonden. Een uurtje biblio(servi- ce)bus per week kost jaarlijks 7000 euro. Introductie De biblioservicebus werd dit jaar geïntroduceerd door de Zeeuwse Bibliotheek. De bus xijdt nu nog uitsluitend op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Volgend jaar komt daar ook de gemeente Veerebij. Volgens A. van Zanten, hoofd al gemene dienstverlening bij de Zeeuwse Bibliotheek, zijn de er varingen tot dusver positief. „De klandizie is groot, we zien veel nieuwe mensen." Volgens Van Zanten bestaat ook uit het buitenland veel belang stelling voor het project. Door de enorme belangstelling voor het slotfeest van 600 jaar Goes moest een medewerker van de Agri- markt gistermiddag al een pamflet ophangen met de mededeling dat de kaartjes op waren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende GOES - De Agrimarkt stelt tweeduizend gratis kaartjes extra beschikbaar voor de slot manifestatie van 600 jaar Goes in Goes. Met die kaarten kun nen Goesenaren woensdag 28 de cember naar een extra middag voorstelling in de Zeelandhal len. De zevenduizend kaartje die de Goese supermarkt als hoofd sponsor verstrekt, zijn in twee dagen tijd de deur uitgevlogen. Agrimarkt, die het Goese slot spektakel met 35.000 euro finan ciert, besloot deze week alle kaarten geheel gratis te maken, nadat er vanuit de Goese poli tiek kritiek was gekomen op de sponsorconstructie. De super markt had eerder als voorwaar de gesteld dat per kaartje voor tien euro aan boodschappen moest worden gedaan. Maandag liet Agrimarkt in een advertentie weten die voorwaar de te hebben laten vallen. Goese naren konden de kaartjes gratis afhalen en kregen er ook koffie en een bolus bij. Volgens formulemanager F. La- mijn van Agrimarkt heeft het dinsdag en woensdag storm gelo pen. Alle zevenduizend kaarten voor de avondmanifestaties op 28 en 29 december waren woens dagmiddag vergeven. Winkelper soneel moest de mededeling 'uit verkocht' ophangen. De tweeduizend kaartjes voor de extra middagvoorstelling zijn zaterdag 3 december (gra tis) af te halen. Volgens Lamijn blijft het bij één extra voorstel ling, die in wezen de generale re petitie voor de avondmanifesta ties op 28 en 29 december is. Pu bliek krijgt dan een overzicht voorgeschoteld van projecten en evenementen uit het Goee jubi leumjaar. door Rinus Antonisse NISSE - De voortrekkers wer den aanvankelijk wat meewarig aangekeken. Een boer die een zorgboerderij begint - dat is me wat. De gniffelaars hebben onge lijk gekregen. Na een voorzichti ge start, heeft de zorgboerderij in Zeeland vaste voet aan de grond gekregen. Om dat te onderstrepen werd gisteren op een aantal Zeeuwse zorgboerderijen het boek Een ploeg van goud gepresenteerd. Daarin vertellen deelnemers over hun ervaringen als 'hulp- boer'. Landelijk zijn inmiddels zo'n 9000 mensen met een ver standelijke, lichamelijke of psy chische beperking als zodanig actief, in Zeeland ruim 150. Voor boeren vormen de zorgacti viteiten een welkome aanvul ling op de agrarische bedrijfs voering. Voor de deelnemers - mensen die vaak moeilijk aan het gewone arbeidsproces kun nen meedoen - is het een zinvol le dagbesteding. Het mes snijdt zodoende aan twee kanten. De zorgboerderij voorziet in mo derne vormen van zorg buiten de zorginstelling. Bij het opzet ten ervan in Zeeland speelt Bui tenkans, adviescentrum voor on dernemen in het landelijk ge bied, een belangrijke bemidde lende rol. Ook de provincie zet er haar schouders onder. Het is niet alleen een nuttige nevenacti viteit voor boeren, maar het draagt ook bij aan de leefbaar heid ten plattelande. Inmiddels zijn er in de provincie zestien zorgboerderijen aanwe zig. Daarnaast zijn er - en daar mee springt Zeeland er landelij ke gezien uit - zeven zogenoem de welkomboerderijen, alle in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn ge wone hoeves, waar de boer en boerin een of twee keer in de week (oudere) mensen ontvan gen. Die hebben zo enige afwis seling in het dagelijks leven. Er zijn plannen voor nieuwe zorg en welkomboerderijen. De zorg moet vooral uitgelegd worden als begeleiding bij het werk dat de deelnemers op de boerderij aanvatten. Want het is wel de bedoeling dat elke dag de handen uit de mouwen gaan. Niet iedere boer of boerin is er voor geschikt. Enig gevoel voor het omgaan van mensen met een 1 beperking is noodzakelijk. Het boek Een ploeg van goud is mede gemaakt met het oog op de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning, i waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de gemeenten Die krijgen via het boek een in druk van de wijze waarop de combinatie van landbouw en zorg in de praktijk werkt. Er wordt één Zeeuwse zorgboer-1 derij voorgesteld. De Akkerwin- de bij Nisse. Die is op initiatief] van Marjo Boonman-Geijs inge richt als werk-leerboerderij en met name bestemd voor mensen j met autisme. De deelnemers I worden ingezet voor het onder- i houden van de tuinen, bij de ver- i zorging van dieren, in de bloe menkas en in de theeschenkerij. In het boek toont deelnemer Mi randa van Kuppevelt zich en thousiast over de kansen die De Akkerwinde biedt. Ze is onder meer actief in de thee-schenke- rijen vindt het contact met de gasten erg leuk. Ook haar vader Frans, begeleider op De Akker-1 winde, laat zich lovend uit over de mogelijkheden die de boerde rij biedt voor mensen met een be perking. Een ploeg van goud. Hartver- warmende ervaringen rondom de zorgboerderij. Door Jeannet van Ganzewinkel. Uitgeverij Roodbont, Zutphen. Prijs 22,50 euro. Celstraffen voor steekpartij MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gis teren een 24-jarige asielzoeker uit Libië voor een steekpartij tot zeven maanden cel. De man had op 31 juli in het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede met een mes ingesto- ken op een vluchteling uit Arme-1, nië. Ook diens zus werd ge raakt. Een 29-jarige man uit Be nin kreeg voor zijn aandeel in de steekpartij vijf maanden cel. door Marcel Modde onzeker geworden door Rinus Antonisse m'14:1.la Rob Ilaats: „We gaan allemaal wel eens een paar keer flink op ons bek." foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil voor 90.000 euro per jaar mee blijven doen in de Rijn-Schelde Delta (RSD) Samenwerkingsorganisa tie. Dat is een besloten club van overheden en belangenorganisa ties, waarin gepraat wordt over 'kansen en belangen' op het ge bied van ruimtelijke ordening, economie en verkeer in Zuid west-Nederland. Vpor de samenwerking werd in 1999 een akkoord gesloten. Dat loopt af en gisteren is in Middel burg, na een vergadering van de Stuurgroep Rijn-Schelde Delta, een nieuwe overeenkomst aange gaan (tot 2012). RSD leidt nauwelijks tot concre te voorstellen, maar is vooral een club, bedoeld om te 'netwer ken'. Zo nu en dan worden on derzoeken gepresenteerd. Wat daarmee gebeurt is niet erg dui delijk. De deelnemers betalen de kosten van het secretariaat (medewerkers en huisvesting), dat in Bergen op Zoom zit. Volgens gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) is RSD wel de enige club waarin Zeeland met alle bu ren om tafel zit. Dat loopt van de Benelux Economische Unie en Vlaams Gewest tot de provin cies Noord-Brabant, Zuid-Hol land, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen en diverse ge meenten. Ook vertegenwoordi gers van de Kamers van Koop handel, de havenbedrijven in de Delta en de natuur- en milieuor ganisaties (uit Zuid-Nederland en Vlaanderen) zijn erbij betrok ken. U, vindt het een nuttig overleg? Vfin Waveren: „Zeker. Het gaat om samenwerking tussen gebie den die aan elkaar grenzen en miet elkaar te maken hebben. Je wisselt uit wat er speelt en voert gezamenlijke projecten uit. Deels is hel bedoeld om elkaar informeel te ontmoeten. In feite is het een uniek platform, dat we in stand moeten houden." Kunt u een concreet voorbeeld geven van resultaten sinds 1999 Van Waveren: „Een rapport over de wegenstructuur tussen Antwerpen en Rotterdam. Dat maakte duidelijk dat elke pro vincie en daarachter elk land op zichzelf bezig is. Zo'n rapport brengt partijen bij elkaar." RENESSE - 'Het schokeffect', is een 'belangrijk wapen' dat Rob Raats (36) graag hanteert, zoals hij het zelf noemt. Vier jaar gele den zette de Renessenaar uit het niets Leefbaar Schouwen-Duive land (LSD) op de politieke kaart, werd halverweg de rit uit de partij geknikkerd in verband met een 'juridisch akkefietje', bleef tegen ieders verwachting aan als zelfstandig raadslid, kon digde vorige week net zo onver wachts zijn vertrek uit het loka le bestuur aan en besloot en pas sant 'aan de overkant' een nieu we partij - Progressief Onderne mend Vlissingen (POV) - op te richten met de bevriende koffie shophouders Ben Carstens en Gerard Aarden. „Ik zit drie dagen van de week toch al in Vlissingen. Veel van mijn vrienden wonen daar. Om dat je ook in de politiek zit praat je eens met deze en gene en van het één komt het ander. De boulevard, één grote aanflui ting! Voor ondernemers is die ge meente een ramp! Daar gaan wij wat aan doen, de gevestigde orde eens flink wakker schud den in ieder geval." Raats (gescheiden, vader van een zoontje van vijf en inmid dels drie jaar gelukkig met zijn zestien jaar jongere, vermogen de vriendin die rechten studeert in Leiden en vennoot is van een bedrijfje dat via internet Bl2-vi- taminepillen verkoopt) lijkt de belichaming van het gezegde 'twaalf ambachten dertien onge lukken'. Maar tot dusver kwam hij weer altijd op z'n pootjes te recht. Zijn vier jaar geleden begonnen politieke carrière ontsproot uit frustratie over het bestuur van de landelijke partijen op Schou wen-Duiveland. Met name voor jongeren moest er meer aan dacht komen, vond Raats. De achterliggende periode is er ech ter weinig in het positieve veran derd, constateert hij. Ondanks de 7 van de 23 zetels die LSD en de andere nieuwkomer Alert! vanuit het niets in de wacht sleepte. Ergernis LSD, met ervaren bestuurders als de oud-wethouders Wim Stouten en Pia Berrevoets. werd door de gevestigde orde buiten het college gehouden. Alert! mocht het wel even proberen en plooide zich, tot teleurstelling en ergenis van Raats, al snel naar de dames en heren van wel eer. „Als ze van begin af aan sa men waren opgetrokken, in de coalitie óf oppositie, hadden we iets kunnen veranderen op Schouwen-Duiveland. Na de val van het college over Nobelga- te, is Alert! wel bij de oppositie aangeschoven, maar toen was het al te laat." In september 2003 kwam het tot een dieptepunt in de prille poli tieke carrière van de jonge hond uit Renesse. Eerder dat jaar werd hij veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij het vervoer van 110 wietplanten. het in be zit hebben van 28 gram hennep en het verzet dat hij pleegde te gen zijn aanhouding. De uit spraak van de rechtbank werd ook in hoger beroep bevestigd. LSD kwam door 'het juridisch akkefietje' mede in opspraak en zette Raats onder druk. Hij brak uiteindelijk met zijn geestes kind, maar hield onder de noe mer Lijst Raats vast aan zijn raadszetel. Zijn vijfhonderd eu ro boete is inmiddels betaald en ook de honderdzestig uur dienst verlening bij jeugdherberg de Stoofpolder in Bruinisse ('dat werk varieerde van het ontbijt klaarmaken tot dakgoten schoonmaken') is volbracht. Raats houdt vol dat hij niets fouts heeft gedaan, maar het slachtoffer is geworden van het dwalende Nederlandse rechts systeem. Verboden „Koffieshops worden getole reerd, maar de aanvoer is verbo den Dat is net zoiets als wel melk mogen verkopen in de su permarkt, maar geen koeien mo gen houden. Bovendien blijf ik er bij dat het belachelijk is hoe ik ben aangepakt. Ik reed alleen maar mee in die auto. De be stuurder heeft een lagere straf gehad! Maar goed, achteraf heeft het me meer gebracht dan gekost: wijsheid en publiciteit. In m'n hart weet ik wat goed of slecht is. We gaan allemaal wel eens een paar keer flink op ons bek. Dat is ook helemaal niet erg, Daar kan je dan voor weglo pen, of je kunt doorpakken en zeggen: hier ben ik weer, praat met me. Daarom ben ik in de raad gebleven. Ik had van LSD meer loyaliteit verwacht. Ze zit ten daar in eerste instantie toch door mij. Maar ik begrijp het wel dat ze het zo hebben ge speeld." Aanblijven en de naamslijst na de verkiezingen versterken of een terugkeer naar LSD is zin loos, aldus Raats. „Ik zou hier doorgaan als ik het idee had dat ik iets kon bereiken. Maar met één of twee zetels blijft het vech ten tegen de bierkaai. En de kans dat LSD straks weer in de oppositie belandt, lijkt me jam- mergenoeg heel erg groot, wan neer de oude club zoals gewoon lijk de rijen sluit als het er op aankomt. Persoonlijk heb ik een uitdaging nodig. Dat is Vlissin gen op dit moment. Er moet daar een schokeffect teweeg worden gebracht. Het is er echt nog véél slechter gesteld met de politiek dan op Schouwen-Dui veland." Zetels Raats mikt met de POV voor zichtig op vijf zetels. Wordt hij gekozen, dan verhuist hij naar Vlissingen. Tijdelijk, want mijn huis in Renesse doe ik echt niet weg." door Willem van Dam GOES - De plannen voor een volledige fusie tussen het Sint- Willibrordcollege en het Buys Ballot College in Goes gaan mo gelijk niet door. De schoolbesturen (verenigd in de Stichting Christelijk Voortge zet Onderwijs Zeeland) van de betrokken onderwijsinstellin gen hebben een extern organisa tiebureau opdracht gegeven te onderzoeken welke vorm van sa menwerking de effectiefste is. Indien het bureau tot de slotsom komt dat een fusie niet de meest optimale oplossing is, wordt niet uitgesloten dat de voorgeno men fusie wordt afgeblazen. „Het advies zal in elk geval zwaar wegen bij de uiteindelij ke beslissing", verklaarde voor zitter M. Vermue-Vermue van de Stichting Christelijk Voortge zet Onderwijs Zeeland gisteren. Bestuur en directies van het (ka tholieke) Sint-Willibrord en het (protestants-christelijke) Buys Ballot hebben ouders en verzor gers van de leerlingen inmiddels schriftelijk geïnformeerd over de recente ontwikkelingen. Aanleiding om een extern bu reau (Imago uit Breda) te vra gen alle voor- en nadelen van de fusieplannen tegen het licht te houden, vormen de vele reacties van zowel ouders als leerkrach ten op de voorgenomen fusie. Die fusie zou per 1 augustus 2007 een feit moeten zijn; de in terconfessionele school voor voortgezet onderwijs telt dan - indien de plannen doorgaan - 2600 leerlingen. De fusie zou noodzakelijk zijn om leerlingen voldoende studierichtingen en vakkenpakketten te kunnen blij ven bieden. Ook financiële as pecten spelen een rol. Weerstand De fusieplannen, die anderhalve maand geleden bekend werden gemaakt, riepen nogal wat weer stand op. Het personeel van het Sint-Willibrordcollege sprak zich kort na de bekendmaking vierkant uit tegen de voorgeno men fusie; het twijfelt aan de noodzaak van een fusie en he kelt het gebrek aan informatie. Mede tegen die achtergrond is besloten een organisatiebureau in te huren. Volgens bestuursvoorzitter Ver- mue bekijkt het bureau drie sce nario's: wat zijn de voors en te- gens van een volledige fusie; wel ke eventuele andere samenwer kingsvormen zijn mogelijk; hoe ziet de toekomst van beide scho- len er uit indien ze op de huidi ge voet verder gaan? Het organi satiebureau wordt daarbij bijge staan door een begeleidingsco- missie, waarin vertegenwoordi gers van bestuur, ouders, docen ten en management zitting heb ben. Bestuursvoorzitter Vermue gaat ervan uit dat er nog voor de kerstvakantie een rapportage I op tafel ligt. Eén organisatie voor ambulances in Zeeland MIDDELBURG - De Regionale Ambulance Voorziening Zee land is bijna compleet. De cen trale organisatie voor de Zeeuw se ambulancezorg heeft nu bei de ambulancediensten in Zee land onder haar hoede. De Cen trale Post Ambulancevervoer, de dienst die de ambulancerit- ten regelt, gaat komend jaar op in de RAVZ. De Ambulancedienst boven de Westerschelde is sinds deze j maand gefuseerd met de RAVZ. i De ambulancedienst in Zeeuws- Vlaanderen fuseert niet, maar j blijft bij de zorgkoepel Zorg- saam, waar ook de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen toe ho ren. Wel is de dagelijkse aansturing j in handen van de RAVZ, zegt di recteur J. van der Velde. Hij en j Zorgsaam hebben een overeen- j komst gesloten waarin zij ook overeenstemming over het be-1 leid voor de ambulancezorg af- j spreken. „Zorgsaam wil de am- bulancedienst graag in de eigen zorgketen houden", verklaart 1 Van der Velde. De RAVZ telt nu boven de Wes terschelde honderd werknemers I en vijftien ambulances. In i Zeeuws-Vlaanderen werken j veertig mensen bij de ambulan- J cedienst met zes ambulances. De aansturing vanuit de RAVZ i waarborgt dat de ambulances overal dezelfde kwaliteit spoed- hulp leveren. Van der Velde wil nu verdere afspraken maken met huisartsen en ziekenhuizen over de overdracht van patiën ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30