Weerzin tegen missie blijft 1 Bush ziet vooruitgang in Irak PZC runneltarief wordt ot 8 procent hoger Schip voor tweede keer geborgen Kyoto-verdrag volledig in werking Geld besparen? Bij ons kan het! ZLM Philippine iren zonder stroom Belofte VS over militaire hulp in Afghanistan overtuigt kabinet niet 22 J (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl 4° 11 Z 4 Vaterkoud roog maar overwegend bewolkt weer. >t vrij krachtig toenemende zuidenwind, laximumtemperatuur slechts 4 graden. 7e jaargang no. 284 nderdag 1 december 2005 inummer 1,25 PZC verzekeringen loorRené Hoonhorst Philippine - zo'n vijf- londerd huishoudens aan Ie noordkant van Philippi- le zaten gisteren van 's niddags tien over vier tot s avonds even na zeven lur zonder stroom. Een iantal getroffenen kon niet token en televisies en ra diotoestellen deden het jiet. Verdere overlast bleef ieperkt in het mosseldorp. Uede doordat de proble men in het Land van Hulst jiog vers in het geheugen la gen, kreeg nutsbedrijf Del- ja enkele tientallen tele foontjes. De bellers werden gerustgesteld. De storing had niets te maken met het veer of graafwerkzaamhe den. „Tweederde van de storingen ontstaat spon- laan in het net, zonder dat direct een oorzaak is aan te geven. Deze storing viel daar ook onder", meldde een woordvoerder van de stroomproducent. Delta zorgde gisteravond voor een tijdelijke omlei ding om de getroffen huis houdens en bedrijven weer aan te sluiten. Omdat de Storing binnen vier uur was opgeheven, krijgen ge dupeerden geen schadever goeding, pagina 15 Philippinenaar kan lachen om storing veel schademeldingen in Hulst door Bouke Berqsma DEN HAAG - Een bliksem bezoek van Amerikaanse topdiplomaten en hoge mili tairen aan Den Haag heeft de twijfels bij kabinet en Tweede Kamer over een nieuwe, risicovolle missie naar Afghanistan gisteren niet weggenomen. De Amerikaanse delegatie be loofde de ministers Bot (Buiten landse Zaken) en Kamp (Defen sie) dat Nederlandse militairen steun krijgen als ze in de provin cie Uruzgan in de problemen zouden komen. Tot onvrede van het kabinet is echter onduide lijk hoe die steun er gaat uit zien. „We hadden een duidelijke boodschap. Er kan geen misver stand zijn over onze solidari teit", zei Daniel Fried, topamb tenaar op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken, gisteren na zijn gesprekken met Bot en Kamp. Maar in kringen rond het kabi net zijn de Amerikaanse 'garan ties' gereserveerd ontvangen. Al gemene toezeggingen zijn mooi, stellen bronnen, maar als de 'shit' uitbreekt, wil het kabinet wel weten binnen hoeveel minu ten hulp van gevechtshelikop ters of andere zogeheten 'quick reaction forces' in de buurt is. Fried: „De Nederlanders kun nen erop vertrouwen dat ze de militaire steun krijgen die nodig is. De Verenigde Staten hebben Afghanistan niet bevrijd van de Taliban om deze missie of een or Ben Jansen OES - Vaste klanten gaan vol- !nd jaar 8 procent meer beta lt voor een rit met een perso- jnauto of een motorfiets door i Westerscheldetunnel. Wie inder t-tag (het elektronische istje waarover abonnees be- hikken) door de tunnel rijdt, in 2006 4,75 procent duurder ,t dan dit jaar. pndcr korting betalen tunnel bruikers in een personenauto I op de motor volgend jaar 4,40 iro. Dat is twintig cent meer in nu. T-taghouders zijn nu 15 euro kwijt voor een rit on- ?r de Westerschei de. Zij ko- len volgend jaar op 3,40 euro. je aandeelhouders van de NV (Advertentie) deel daarvan te zien misluk ken." Hij refereerde aan de val van de moslimenclave Srebrenica in 1995, toen Nederlandse militai ren van de VN-missie Unprofor geen steun kregen van andere westerse landen en opzij werden gezet door het Bosnisch-Servi- sche leger. „We herinneren ons de Balkan tien jaar geleden. Maar Navo is geen Unprofor." De Amerikaanse delegatie be stond uit twee hoge militairen van de Navo en van het Ameri kaanse Midden-Oosten-com- mando in Florida én twee topdi plomaten van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton. Statisch Volgens Fried zullen er Ameri kaanse troepen in het zuiden van Afghanistan zijn, maar zijn dat geen 'statische eenheden'. Het veiligheidsplan wordt een 'flexibel plan' omdat er tegen de Taliban en het terroristennet werk Al Qaeda geen 'traditione le oorlog' wordt gevoerd. De ope raties Isaf (wederopbouw) en OEF (jacht op terroristen) zul len niet samengaan, maar wel aan elkaar worden gekoppeld, zei Fried. Volgens de Amerikanen is de provincie Uruzgan overigens minder gevaarlijk dan de Mili taire Inlichtingen- en Veilig heidsdienst MIVD vreest. Fried en zijn collega Peter Flory we zen erop dat er nog geen zelf moordaanslagen in Uruzgan zijn geweest. De Amerikanen hebben 'een paar slechte dagen gehad in Uruzgan', zei Flory, on der meer met een neergeschoten helikopter. De risico's bestaan vooral uit 'knutselbommen' langs de weg en hinderlagen. Grote verzetshaarden zijn er niet. Voor Kamerleden van de re geringspartijen is er met het be zoek van de Amerikanen weinig veranderd. Volgens Bakker (D66) gaat het niet zozeer om de veiligheidsgaranties als om de ri sico's die in Uruzgan op de loer liggen. ANP Westerscheldetunnel hebben de tarieven gisteren vastgesteld. Ze worden vandaag min of meer of ficieel gepresenteerd. De afgelopen twee jaar zijn de tarieven van de Westerschelde tunnel telkens met ongeveer 2,5 procent verhoogd. Daarmee volgde de tunnelmaatschappij de inflatie. In oktober maakte di recteur M. Buis al duidelijk dat deze lijn voor 2006 waarschijn lijk niet zou kunnen worden vastgehouden. Achter De ontwikkeling van het aantal ritten door de tunnel bleef in 2005 licht achter bij de progno ses. Bovendien heeft het tunnel- bedrijf te maken met veel meer t-taghouders - en dus klanten die korting krijgen - dan was voorzien. Bij de opening van de Wester scheldetunnel in 2003 lag het ba sistarief voor personenauto's en motoren op 4 euro. In 2004 en 2005 kwam daar een dubbeltje bovenop. In 2006 wordt dat 20 cent. Bovendien is besloten t-taghouders volgend jaar niet= langer het tot nu geldende kor tingspercentage van 25 te geven, maar voor automobilisten en mo torrijders met een abonnement uit te gaan van een korting van één euro. Daarmee wordt een tunnelpassage voor hen 22,7 pro cent goedkoper dan voor ie mand zonder t-tag. Verdergaand Naar verluidt heeft de NV Wes terscheldetunnel haar aandeel houders (de onderneming is voor 95,4 procent eigendom van de staat en voor 4,6 procent van de provincie) een verdergaande verhoging van de tarieven voor gelegd. De provincie heeft zich daar vierkant tegen verklaard om de lasten voor Zeeuwen die zijn aangewezen op de tunnel niet al te sterk te laten stijgen. (Advertentie) |HR+vDÜBBÉLGLflS Super isolerend! j I /y\ Glashandel i MELIESTE Vakkundige montage üvingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl President Bush maakt een triomfantelijk gebaar naar zijn publiek tijdens zijn toespraak over Irak, gisteren op de marincacademie in Anapolis. foto Jason Reed/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush heeft zijn volk gisteren voorge houden dat er vooruitgang wordt geboekt in Irak. Hij her haalde dat hij niks wil weten van 'kunstmatige tijdschema's over troepenterugtrekking van politici in Washington'. Bush benadrukte in een rede op de marineacademie in Ana polis dat hij wel degelijk een strategie heeft om Irak op ei gen benen te laten staan, opdat de Amerikaanse soldaten zich uiteindelijk kunnen terugtrek ken. Om dat te onderstrepen publi ceerde het Witte Huis gisteren een 35 pagina's tellend docu ment met de titel 'Nationale Strategie voor Overwinning in Irak'. „Ik moedig alle Amerikanen aan het te lezen", aldus Bush. In het stuk (te vinden op www.whitehouse.gov) staat dat een oorlog niet te winnen is op basis van een tijdschema, maar dat wel wordt verwacht dat de troepensterkte volgend jaar zal worden aangepast en dat de Amerikanen 'minder zichtbaar' zullen zijn. De rede van Bush over Irak was de eerste in een reeks in de aanloop naar de Iraakse verkie zingen op 15 december. Presi dent Bush doet een hernieuw de poging om de steun van de Amerikaanse bevolking voor de militaire inspanningen in Irak op te peppen. Het pro bleem is, dat veel Amerikanen niet duidelijk voor ogen staat wat er precies wanneer bereikt moet worden in Irak, zodat de VS zich kunnen terugtrekken. De speech van Bush gaf op die vraag opnieuw geen antwoord, aldus Democraten gisteren. „Het debat gaat helemaal niet over een kunstmatig tijdsche ma. We willen een inschatting horen, wanneer terugtrekking mogelijk is", zei Senator John Kerry. Bush gaat ook helemaal niet in op het argument dat de aanwe zigheid van een grote Ameri kaanse troepenmacht bij draagt aan de opstand, aldus Kerry. „Tachtig procent van de Irakezen wil dat we ons te rugtrekken." GPD door Melita Lantinq ZONNEMAIRE - De kotter Bru iand is gisteren gelicht uit de ha ven van Iïommenede. De houten kotter was daar afgelopen zon dag gezonken. De oorzaak is waarschijnlijk een combinatie van slecht weer, veel regen en achterstallig onderhoud. Twee jaar geleden was het schip ook al gelicht, nadat het was ge zonken in de haven van Scharen- dijke. Na een eerste, mislukte poging lukte het gisteren tegen vieren het schip in zijn geheel op een ponton te hijsen.De Bruiand werd al maanden in de gaten ge houden door de beheerder van het Grevelingenmeer en de wa- terpolitie. De eigenaar lag stel selmatig te lang op dezelfde plaats en moest daarom het Een eerste poging om de Bruiand te lichten mislukte, waarop het schip weer volliep; later op de dag lukte de berging wel. foto Marijke Folkertsma Geheim achter Google ontsluierd Belgische blies zich op bij Bagdad In vier Belgische steden zijn veertien mensen opgepakt in verband met de zelfmoordactie van een Belgische vrouw in Irak. De vrouw, die zich na haar huwelijk tot de islam bekeerde, blies zichzelf op 9 november op in de buurt van Bagdad. Er werden zeven Belgen, drie Marokka nen, twee Tunesiërs en twee Belgen van Tunesi- E* sche origine aangehouden Kamer pleit voor platteland De Tweede Kamer vindt dat de manier waarop minister Van der Hoeven van Onderwijs het geld voor aanpak van achterstanden in het onderwijs verdeelt, te nadelig is voor het platteland. Ook Zeeland is tegen die verdeling in het geweer gekomen. Een motie van de Christen- Unie moet er voor zorgen dat er meer geld naar rtj E* de plattelandsprovincies komt. Kwallen als kunstwerken Juwelen uit de zee, zo noemt Carla Kesteloo de kwallen die ze op duizen den foto's vastlegde. In de- Willem3 in Vlissingen expo seert zij de foto's, die sa men een beeld geven van de schoonheid van het dier: boeiende lijnen spellen en sub- Hj *y tiele kleuren. I M AZ overwintert in Uefa Cup AZ komt ook na de winter uit in het toernooi om de Uefa Cup. De Alkmaardeis wonnen gisteravond in hun derde groepsduel met 2-0 bij Litex Lovetsj. De goals werden gemaakt door Van Galen en Sektioui (foto). AZ eindigt daardoor altijd bij de eerste drie in de pou- le I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 24 j JÉ?* li; 9 MONTREAL - Het Kyoto-proto col om opwarming van de aarde tegen te gaan, is gisteren offici eel volledig in werking getreden tijdens de door de Verenigde Na ties georganiseerde klimaatcon ferentie in Montreal. Met het Kyoto-verdrag verplich ten 34 landen zich maatregelen te nemen om tot 2012 de uit stoot van gassen te beperken die het broeikaseffect veroorzaken. Het Kyoto-verdrag kwam in 1997 tot stand tijdens de confe rentie in de Japanse stad Kyoto. Het protocol trad in februari in werking, maar was nog niet ope rationeel, omdat het reglement nog niet formeel was goedge keurd. Dat is nu in Montreal ge beurd. De conferentie in de Ca nadese stad is de grootste verga dering over het klimaat sinds Kyoto. Enkele landen, waaronder de Verenigde Staten en Australië, hebben het protocol niet onder tekend. Een vertegenwoordiger van de VS zei dat Washington ook in de toekomst niet van plan is zich vast te leggen op klimaatdoel stellingen. ANP/AFP schip naar de haven van Bom- menede varen. Vervolgens heeft de eigenaar niets meer van zich laten horen. Wat er nu met de kotter gaat gebeuren is niet be kend. Jan Poortvliet als trainer terug bij Arnemuiden GOES - Jan Poortvliet keert als trainer terug bij Arnemuiden. De oud-speler van de zaterdag- eersteklasser gaat de functie combineren met het trainer- schap bij de Brabantse zondag- tweedeklasser Nuenen. De geboren Amemuidenaar woont in Eindhoven en speelde als prof bij onder meer PSV en het Franse Cannes. De negen- tienvoudig international was na zijn actieve loopbaan als trainer in het betaald voetbal actief bij onder meer FC Den Bosch en Stormvogels/Telstar. Jan Poort vliet is bij Arnemuiden de opvol ger van de ontslagen Ad Roo- vers en moet de club behoeden voor degradatie pagina 18 Arnemuiden moet weer lef uitstralen o Noiocrt u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibii éénmalig loeslemming voor lékeningnummer II heb de laatste res maanden geen W Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - UI per maand met automatische incasso l€ 20.551 O per kwartaal met automatische incasso 59.75) Cl per jaar mot automatische incasso 729.20). (posllbankrekemngnummar Ki/k op wvwvp 0600-02312. PZC. afdefng i 713. HBO m Goes 8"711688"555530" het alfabet van Zeeland Paso Doble: Mexicaans-Argentijns restaurant. reserveren: tel 0118 - 636960 slt93"9' BI) .(Onder de Lange Jan) HlÜHH I www.onderdetoren.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1