AZ houdt het weer lang spannend Nog één keer een vol stadion voor David Zwamborn geen wonderdokter Dnjepropetrovsk Faillissement van Cambuur is nabij redt alleen de eer Whitaker en Lauber opgepakt in Hengelo Roulatiesysteem van Van Gaal is niet van invloed op resultaat 19 door Ruud Ramler LOVETSJ - AZ heeft zich door een 2-0-zege bij Litex Lovetsj net als de Bulgaren verzekerd van een vervolg in het Uefa Cup toernooi. Of de Alkmaarders dat doen als winnaar van groep D, wat een voorkeursbehandeling bij de loting geeft, moet in het laatste pouleduel blijken. AZ moet dan tegen Grasshoppers, op doelsaldo, afstand nemen van Middlesbrough. Louis van Gaal had het onlangs al aangekondigd in de kleedka mer. De trainer van AZ zou als het hem uitkwam meer en meer gebruik gaan maken van een roulatiesysteem. Dat hij er gis- teravond in de Uefa Cupwed- strijd in de provinciestad Lo- l vetsj al mee begon kwam niette- Middlesbrough in kwartfinale MIDDLESBROUGH - Middles brough heeft de kwartfinales be reikt van het toernooi om de En gelse League Cup. Viduka en Ne- meth hielpen de concurrent van AZ voor de eerste plaats in groep D van de Uefa Cup voor bij Crystal Palace: 2-1. De bezoekers uit Londen waren op voorsprong gekomen door een eigen doelpunt van de Frans man Queudrue. Boateng maakte de negentig minuten vol, Hassel- baink werd na een uur gewis seld. Manchester United had op Old Trafford, ook zonder Van Nistel- rooij en Rooney, niet al te veel moeite met West Bromwich Al bion. Cristiano Ronaldo (strafschop), Saha en O'Shea beslisten de wedstrijd binnen een uur. Elling ton bepaalde de eindstand op 3-1. Wigan Athletic won na twee ver loren competitieduels weer eens voor eigen publiek. Newcastle United was het slachtoffer: 1-0. Connolly benutte twee minuten voor tijd een penalty. ANP van onze sportredactie LEEUWARDEN - Een faillisse ment voor Cambuur Leeuwar den lijkt onvermijdelijk. Is er voor vanochtend tien uur nog geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van de voetbalclub, dan zal het faillisse ment of uitstel van betaling wor den aangevraagd. Bij het stadion en het gemeente huis van Leeuwarden protesteer den gisteren enkele tientallen supporters. Zij vinden dat de club in de steek wordt gelaten. De eerste-divisieclub kan de sa larissen over november niet be talen. Zowel de gemeente, de Ac- coladegroep - de beoogde koper van het stadion - als huisban kier Friesland Bank zijn niet be reid de club de helpende hand toe te steken. Wethouder Hetty Hafkamp van sportzaken: „Als Cambuur failliet gaat, dan is het niet anders." In een brief die op 18 november is verzonden zijn de betrokken partijen geïnformeerd over de fi nanciële stand van zaken bij Cambuur. Om de periode tot de winterstop te overbruggen is een bedrag van 350.000 euro noodzakelijk, waarna een sane ringsplan zou kunnen worden opgesteld. De Friesland Bank bleek uiteindelijk niet bereid om het krediet te verstrekken. De Friesland Bank heeft aan Cambuur meegedeeld dat het be reid was het extra krediet van 350.000 euro ter beschikking te stellen, mits in de erfpachtvoor- min als een verrassing. Shota Ar- veladze, Kenneth Perez en Tim de Cler klaagden over pijntjes en kregen rust van de trainer. De eerste twee, beiden met kuit problemen, hadden als de nood hoog was geweest kunnen spe len, de linksback niet. De Cler kreeg woensdagavond op de trai ning weer last van zijn ham strings. Met Danny Koevermans, Adil Ramzi en Michael Buskermolen als vervangers wilde Van Gaal ook de notoire bankzitters het idee geven dat ze als volwaardi waarden de bestemming 'voet balstadion' zou worden ver ruimd tot woningbouw. Het college van burgemeester en wethouders heeft echter beslo ten niet mee te werken aan ver ruiming van de erfpachtvoor- waarden die door de bank zijn voorgesteld. Vervolgens was de Friesland Bank niet bereid de aanvullende financiële vooi- waarden te verstrekken. Ook is gevraagd of de Accolade Vast- goedgroep bereid was de koopo vereenkomst met Cambuur prijs te geven, waardoor de mogelijk heid zou bestaan om het stadion aan een derde partij te verko pen. De Accoladegroep heeft aangegeven dat het de gemeente en Cambuur houdt aan het con tract, ook al zou dat het faillisse ment van de Stichting Cambuur tot gevolg kunnen hebben. Schuldenlast Accolade wil het stadion kopen voor een bedrag van 9,5 miljoen euro, om het vervolgens weer te verhuren aan Cambuur. De tota le schuldenlast van de voetbal club bedraagt op dit moment ruim 8 miljoen euro. Dat bedrag zal een stuk hoger uitvallen als Cambuur het seizoen in sportief opzicht tot een einde weet te brengen. Daar lijkt het nu niet op. Interim-directeur Harjan van Dam van Cambuur hield gis teren nog een kleine slag om de arm. „Het is nog geen donder dagmorgen tien uur. Maar er moet beslist geld binnenkomen, anders kunnen we onze verplich tingen niet nakomen." GPD ge selectiespelers worden ge zien. En met de terugkeer van Van Galen, afgelopen zondag ge spaard in de competitiewed strijd tegen Roda, liet de trainer tevens blijken oog te houden voor de huidige hiërarchie in de selectie. „Het gaat mij maar om één ding", gaf Van Gaal aan. „Ik wil straks als de play-offs aanbreken nog steeds over een topfitte selectie beschikken." Maar er zat nog meer achter zijn opmerkelijke opstelling van gis teravond. Hoewel nog steeds met het nummer tien op de rug, van onze sportredactie NIJMEGEN - De trainerswissel bij Willem II heeft niet tot di rect succes geleid. De Tilburgers verloren het eerste duel onder leiding van Kees Zwamborn, die de vorige week ontslagen Ro bert Maaskant opvolgde. NEC was gisteren in eigen stadion met 2-0 te sterk. Denneboom en Barreto maak ten de doelpunten. Door de vijf de achtereenvolgende nederlaag blijft Willem II op de voor laatste plaats staan. NEC daarentegen maakt een uit stekende periode door. De laat ste verliespartij dateert van 2 ok tober, toen AZ met 3-2 te sterk was. Uit de zes wedstrijden daarna pakte de ploeg van trai ner Lok zestien punten. Alleen Sparta wist nog gelijk te spelen tegen de Nijmegenaren, waar doelman Babos bovendien al bijna vijfhonderd minuten niet is gepasseerd. Willem Il-trainer Zwamborn zal het niet verkeerd uitkomen dat het duel van zijn ploeg met FC Utrecht dit weekeinde niet dooi-gaat. Tegen NEC bleek Wil lem II nog altijd in een stevige vormcrisis te verkeren. Het spel was niets beter dan tijdens de voorgaande wedstrijden. Zwamborn, die dit seizoen so wieso afmaakt als hoofdcoach, voerde twee wijzigingen door ten opzichte van het laatste duel onder leiding van Maaskant, thuis tegen Vitesse. Beiden wijzi gingen waren noodgedwongen. Wau (griep) werd vervangen door de ervaren verdediger zijn de dagen van Barry van Ga len op die toonaangevende posi tie definitief geteld. Met Ramzi als centrale middenvelder gaf Van Gaal de voorkeur aan een regisseur die in de eerste plaats taakbewust speelt en veel min der opvalt om zijn creatieve in gevingen. Afronding Toch was het vooral in de eerste helft de wedstrijd van Van Ga len. De routinier, die het liefste zijn voeten laat spreken en zijn hoofd alleen gebruikt om het Kreek. Daarnaast kon Zwam born niet beschikken over de ge blesseerde doelman Moens, die kampt met een peesontsteking aan zijn voet. Zois stond daar om onder de lat in Nijmegen. Uitgerekend Kreek stond na een kleine twee minuten aan de ba sis van het eerste tegendoel punt. De routinier liet zich ge makkelijk aftroeven door Worm die de bal prima opzij speelde naar Denneboom. Zois was kans loos op het harde schot: 1-0. soms te verliezen, zorgde kop pend voor het grootste gevaar. Zijn eerste actie leverde zo zelfs een doelpunt op. Hoewel de af ronding op aangeven van Koe vermans er ogenschijnlijk krach teloos uitzag, was doelman Vito- mir Vutov niettemin geslagen (0-1). Aan de andere kant teken de Van Galen ook bijna voor de gelijkmaker. AZ-keeper Henk Timmer taxeerde de onverwach te interventie na een corner van Novakovic echter uitstekend. Van Galen was ook nog betrok ken bij een opstootje met Popov. NEC bleef vervolgens de boven liggende partij en creëerde ook de beste kansen. Kort na rust be sliste Barreto de wedstrijd. Op fraaie wijze krulde hij de bal uit een vrije trap hoog in het doel: 2-0. Vechtlust toonde Willem n daar na nog wel, maar dat was lang niet voldoende om NEC ook maar enigszins in de problemen te brengen. NAC liet de overwinning in ei gen huis uit de handen glippen. De reactie van de Bulgaar, die een schoen op zijn vingers voel de, was goed voor rood maar de Oostenrijkse scheidsrechter Brugger volstond met een gele kaart voor beiden. Litex Lovetsj, dat zijn eerste twee wedstrijden steeds in de slotfase had gewonnen, kon voor eigen publiek geen indruk maken. Joris Mathijsen en Kew Jaliens hadden de zaken achter in tegen anderhalve spits makke lijk onder controle. En bij de spaarzame keren dat de Bulga ren wel gevaarlijk waren gaf de uitstekende Timmer geen krimp. Zoals hij voor rust liet zien bij een kopbal van Popov. En vlak na de hervatting toen Gentsjev niet buitenspel werd gegeven en zomaar oog in oog met de AZ-keeper kwam. Die opnieuw als winnaar opstond. Handsbal Dat AZ ook tegen de beperkte te genstander niet vroegtijdig ze ker was van een overwinning mocht de ploeg zich opnieuw zelf aanrekenen. Net als in de laatste competitieduels waren er kansen genoeg om een snelle beslissing te forceren. Koever mans en Ramzi raakten alleen voor Vutov slechts een schoen van de keeper. Buskermolen zag een inzet nog net uit de doel- mond gehaald. De spanning werd al minder toen Popov wegens een opzichti ge handsbal met zijn tweede ge le kaart van het veld moest. Ta- rik Sektioui maakte daarna ook aan het laatste beetje onzeker heid een einde (0-2). Litex Lovetsj (Bul) - AZ (Ned) 0-2 (0-1). 10. Van Galen 0-1, 85. Sek tioui 0-2. Scheidsrechter: Brugger (Oos). Rode kaart (2x geel): 70. Po pov (Litex Lovetsj). Gele kaart. Berberobic, Novakovic (Litex Lo vetsj), Jaliens, Van Galen, Timmer (AZ). Aantal toeschouwers: 5000. Litex Lovetsj: Voetov; Berberobic, Sjisjero, Caillet en Venkov; Popov, Jelenkovitsj, Correa, Gensjev (62. Loebenov) en Zlatinov; Novakovic. AZ: Timmer; Steinsson (73. Meer- dink), Mathijsen, Jaliens en Bus kermolen (86. Vlaar); Landzaat, Ramzi en Schaars; Sektioui, Koe vermans en Van Galen (81. Huyse- gems). GPD Een treffer van oud-NAC'er Sal mon hielp FC Groningen op de valreep aan een punt: 2-2. NAC was tot twee keer toe aan de lei ding gekomen. Eerst door Van Hooijdonk, na de gelijkmaker van Cornelisse door Slot, tien minuten voor tijd. FC Twente worstelde zich in de slotfase langs Sparta. Invaller Gerritsen benutte in de laatste minuut de enige kans in de slech te wedstrijd: 1-0. ANP van onze sportredactie ZURICH - De 3-2-overwinning die Dnjepr Dnjepropetrovsk gis teravond boekte op Grasshop per was er alleen één voor de sta tistieken. De Oekraïners waren al uitgeschakeld, maar sloten hun Uefa Cupcampagne na drie nederlagen alsnog met een goed gevoel af. Lazarenko opende de score ze ven minuten voor rust. Hij knal de, nadat Stepanovs spits Bala- banov net buiten het strafschop gebied had neergelegd, een vrije trap laag in de hoek. Kravtsjen- ko besliste het duel halverwege de tweede helft. De slotfase werd, hoewel Michailenko eerst nog voor 0-3 zorgde, nog even spannend door treffers van Touré en Renggli. Door dit resultaat gingen met AZ ook Middlesbrough en Litex Lovetsj door naar de laatste 32. Groep A: Slavia Praag - Monaco 0-2 (0-1). 11. Maoulida 0-1, 71. Maoulida 0-2. Scheidsrechter: Cor- podean (Roe). Gele kaart: Suchy (Slavia Praag), Sorliti, Evra (Mona co). Aantal toeschoutvers: 12.540. CSKA Sofia - Viking 2-0 (1-0). 35. Yanev 1-0 (strafschop), 48. Dah Za- di 2-0. Scheidsrechter: Kapitanis (Cyp). Gele kaart: Yurukov (CSKA Sofia), Gaarde (Viking). Aantal toe schouwers: 7.000. van onze sportredactie HENGELO - De politie van Hen gelo heeft de bekende ruiters Mi chael Whitaker uit Engeland en Stefan Lauber uit Zwitserland opgepakt. De twee maakten in de nacht van dinsdag op woens dag in beschonken toestand amok in een hotel in Hengelo, waarna de politie werd ingescha keld. In eerste instantie werd het tweetal uit het hotel gezet, toen later opnieuw een melding over de dronken ruiters binnen kwam, werd het duo aangehou den voor verhoor. De politie wil de namen van het tweetal niet bevestigen, maar spreekt van een 45-jarige En Groep B: Brondby - Espanyol (Spa) 1-1 (0-1). 42. Tamudo 0-1, 66. Skoubo 1-1. Scheidsrechter: Wegereef (Ned). Rode kaart: 79. Jo- hansen (Brondby/2x geel), 69. Fredson (Espanyol). Gele kaart: T.Rasmussen (Brondby), Domi, Ta mudo, De La Pena, Jarque, Luis Garcia, Zabaleta, Moises, Jofre (Es panyol). Aantal toeschouwers: 21.399. Maccabi Petach-Tikva-Lokomotiv Moskou (Rus) 0-4 (0-1). 27. Loskov 0-1, 47. Lebedenko 0-2, 48. Lebe- denko 0-3, 52. Ruopolo 0-4. Scheidsrechter: Kassai (Hon). Aan tal toeschouwers: 4.000. Bijzonder heid: 56. Bijz. Toama (Maccabi) mist strafschop. Groep C: Sampdoria - Hertha BSC 0-0. Scheidsrechter: Benquerenca (Por). Gele kaart: Tonetto, Gasbar- roni (Sampdoria), Basturk, Mad- lung, Kovac (Hertha). Aantal toe schouwers: 16.507. Steaua Boekarest - Halmstad 3-0 (1-0). 9. Radoi 1-0, 63. Goian 2-0, 71. Iacob 3-0. Scheidsrechter: Bo- zinovski (Mac). Gele kaart: Bosti- na (Steaua), Sahlman, Ingelsten (Halmstad). Aantal toeschouwers: 20.000. Groep D: Litex Lovech - AZ 0-2. Grasshoppers - Dnipro Dniprop- etrovsk 2-3 (0-1). 39. Nazarenko 0-1, 61. Kravchenko 0-2, 83. Myk- haylenlco 0-3, 85. Toure 1-3, 90. Renggli 2-3. Scheidsrechter: Triv- kovic (Kro). Gele kaart: Semoch- ko, Kemozenko, Komilenko (Dnipro). Aantal toeschouwers: 1.808. Programma, donderdag 15 decem ber: Middlesbrough-Litex Lovech; AZ-Grasshoppers. gelsman en een 26-jarige Zwit ser. Zij waren volgens de politie luidruchtig en vervelend. In de lobby van het hotel werd een glas kapot gegooid en een com puter van de balie gesmeten. Agenten haalden hun spullen van de kamer, waarna de ruiters het hotel verlieten. Later die nacht kwam opnieuw een mel ding van overlast binnen. Op de parkeerplaats van het hotel brak een van de twee een spie gel van een auto. Daarna wer den Whitacker en Lauber opge pakt. Het is nog onduidelijk wanneer het tweetal weer wordt vrijgela ten. De ruiters waren in Henge lo in verband met de Expo Ta lent Sale, een paardenveiling. ANP donderdag 1 december 2005 AZ-aanvaller Barry van Galen, maker van het eerste doelpunt, duelleert met Stanislav Gensjev van Litex Lovetsj. foto Vassil Donev/EPA Vélo d'Or voor wielrenner Boonen BRUSSEL - De Belgische wielrenner Tom Boonen heeft de Vélo d'Or gewonnen. De trofee voor de beste wielren ner ter wereld gaat naar de man die afgelopen seizoen on der meer twee Touretappes, de Ronde van Vlaanderen, Pa- rij s-Roubaix en het wereldkampioenschap op de weg won. Boonen bleef in de rangschikking Lance Armstrong, die voor de zevende keer de Ronde van Frankrijk won, en de Italiaanse winnaar van de ProTour Danilo di Luca voor. Hij is na Johan Museeuw (1996) de tweede Belg die de prestigieuze prijs in ontvangst mag nemen. ANP/Belga Oefenduel Oranje met Ierland ZEIST - Het Nederlands elftal oefent in het najaar van 2006 tegen Ierland. Oranje speelt in de voorbereiding op de EK-kwalificatiereeks op 16 augustus in stadion Lans- downe Road in Dublin tegen de Ieren. De laatste wed strijd van het Nederlands elftal op Iers grondgebied was een klassieker. Op 1 september 2001 verspeelde Oranje in hetzelfde stadion de plaatsing voor het WK van 2002Ier- land won destijds met 1-0. ANP Selectie Ajax betaalt kaartjes fans AMSTERDAM - De selectie van Ajax betaalt de kaartjes voor Ajax-fans die de wedstrijd FC Eindhoven - Ajax wil len bezoeken. Het duel in het nationale bekertoernooi, het eerste van Ajax dit seizoen, wordt op 22 december ge speeld in Eindhoven. De spelers van Ajax willen met hun actie de fans tegemoet komen in de kosten. „Aangezien de maand december voor iedereen een dure maand is, wil de spelersgroep van Ajax de trouwe fans tegemoet komen door de kosten voor het kaartje van deze wedstrijd tegen FC Eindhoven voor zijn rekening te nemen", meldde de website van de Amsterdamse club. ANP Australië koestert penaltystip SYDNEY - Australië plaatste zich twee weken geleden vanaf de penaltystip voor het wereldkampioenschap voet bal in Duitsland. Dat is goed nieuws voor de stip, want die is inmiddels uitgestoken, wordt drooggevroren en voor de eeuwigheid bewaard. In Australië willen ze weten dat het land voor het eerst sinds 32 jaar weer op een WK aanwezig is. De historische strafschoppenreeks tegen Uruguay - die met 4-2 werd ge wonnen door de 'Socceroos' - moet een blijvend aanden ken krijgen in de vorm van de bewaarde stip. De komen de weken verdwijnt het relikwie in de vriezer om al het vocht te verdrijven. Daarna wordt hij ingepakt in glas en voor het nageslacht bewaard. ANP Hingis is welkom in Melbourne MELBOURNE - Lang heeft Martina Hingis niet hoeven wachten op werk. De Zwitserse tennisster kondigde dins dag aan haar rentree te willen maken. Gisteren viel al een uitnodiging voor de open Australische kampioenschap pen in Melbourne op de mat. De 25-jarige Hingis kan van de organisatie een wildcard krijgen, zo deelde toernooidi recteur Paul McNamee mee. Het Australische evenement wordt gespeeld van 16 tot 29 januari. De voormalige num mer één van het vrouwentennis stopte in 2002 wegens blessures aan voeten en enkels. ANP/RTR Willem Il-coach Kees Zwamborn geeft aanwijzingen tijdens de met 2-0 verloren wedstrijd tegen NEC. foto Vincent Jannink/ANP door Robert Jan van der Horst UTRECHT - Supporters van FC Utrecht krijgen vanavond de kans af scheid te nemen van David Di Tomma- so. De herdenkingsbijeenkomst wordt gehouden in stadion Galgenwaard en begint om 20.30 uur. Di Tommaso overleed op 26-jarige leeftijd in de nacht van maandag op dinsdag in zijn slaap. Hoewel gister middag autopsie werd verricht op het lichaam van de Fransman, is over de precieze doodsoorzaak nog niets be kend. Steunbetuigingen stroomden daags na het overlijden van de populaire verde diger nog altijd binnen bij de club. Op het condoleanceregister op de internet site van FC Utrecht stonden gistermid dag al ruim 33.600 berichten van me deleven. Vanuit het hele land wordt ge reageerd. Ook bij het stadion houdt de stroom rouwenden aan. In de hal van Galgenwaard was tot gisteravond tien uur de mogelijkheid persoonlijk het condoleanceregister te tekenen. Voor het stadion ligt inmiddels een ware bloemenzee. Ook bij zijn voormalige clubs Sedan en AS Monaco is met ontsteltenis ge reageerd op de plotselinge dood van Di Tommaso. In de Bazeilleskerk van Sedan wordt ook een herdenkings dienst gehouden. Di Tommaso stond van januari 2000 tot medio 2004 onder contract bij de club die uitkomt in de eerste divisie. Ook AS Monaco, waar Di Tommaso van 1995 tot 2000 speel de, spreekt op de clubsite van een groot verlies. Trainer en technisch directeur Foeke Booy reageerde gisterochtend voor het eerst publiekelijk op het overlijden van Di Tommaso, die gedurende zijn verblijf van ruim een jaar bij FC Utrecht uitgroeide tot de lieveling van het publiek. „Ik hoop dat voor David het stadion nog één keer volstroomt." Woorden waarbij Booy zijn emoties niet kon onderdrukken, Grenoble Voetbal staat voor Booy en de selectie van FC Utrecht even op het tweede plan. De spelers kregen gisteren een extra dag vrijaf. Vandaag komt de groep bij elkaar, maar Booy wist nog niet welke invulling hij de dag gaat ge ven. „Wandelen, praten of misschien wat sporten. Voor dergelijke tragedies bestaan geen draaiboeken." Het is nog niet bekend wanneer Di To- masso in zijn geboorteplaats Grenoble wordt begraven. Dat hangt onder meer samen met de vrijgave van zijn lichaam. De voltallige selectie van FC Utrecht heeft aangegeven in Frank rijk afscheid te willen nemen van hun ploeggenoot. Gekeken wordt of dat haalbaar is. De dood van Di Tommaso is het twee de sterfgeval bij FC Utrecht waar Booy als trainer mee wordt geconfron teerd. In 1998 overleed Jong FC Utrecht-spe ler Adem Kök na een auto-ongeluk. Foeke Booy was destijds coach van het beloftenteam. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19