Meer geld voor onderwijs Veiligheidsman op containerschepen PZC Philippinenaar kan lachen om stroomstoring Agressieve Hulstenaar moet vier maanden de cel in Delta noteert veel schademeldingenin Hulst 15 Kamer wil aanpak achterstanden op platteland donderdag 1 december 2005 Overleg over leenrecht bibliotheken door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het samenwer kingsverband christelijke biblio theken en de Stichting Leen recht gaan met elkaar in ge sprek over het betalen van ver goedingen voor uitgeleende boe ken. Beide hebben 'goede hoop' dat ze hun geschil begin vol gendjaar kunnen bijleggen. De Stichting Leenrecht wü dat de elf kleine christelijke biblio theken in Nederland - waaron der die in Zierikzee - voortaan 11 cent per boek afdragen aan leenrechtvergoeding. Dat is een aanslag op het budget van de bi bliotheken, die geen subsidie krijgen en veelal met vrijwilli gers werken. Openbare biblio theken krijgen een gemeentelij ke subsidie waarin rekening is gehouden met het afdragen van leenrechtvergoedingen. De chris telijke bibliotheken vrezen bo vendien een pittige naheffing over de jaren dat geen leenrecht vergoedingen zijn afgedragen. Een motie waarin SGP en Chris- tenUnie het kabinet vragen om vrijstelling voor de christelijke bibliotheken is dinsdag aange houden. Volgens SGP-Kamerlid Van der .Staay moet nog aan de tekst worden gesleuteld, wil de motie kans maken op steun van een meerderheid in de Tweede Kamer. Streep De christelijke bibliotheken wil len met de Stichting Leenrecht praten als een streep wordt ge zet onder het verleden. Het af dragen van een leenrechtvergoe- ding kan dan per 1 januari in gaan. Accountmanager C. Versluis van de Stichting Leenrecht staat open voor een gesprek. „Maar we gaan er niet op voor hand mee akkoord dat het verle den niet meetelt. Het is nooit de bedoeling geweest de christelij ke bibliotheken voor al die ja ren aan te slaan. We denken eer der aan een redelijke afkoop som. We willen niet dat er een bibliotheek aan failliet gaat. Voor volgend jaar kunnen biblio theken de leenrechtvergoeding in hun tarieven doorbereke- Zoetwaterschor helpt tegen vieze Schelde door Rinus Antonisse YERSEKE - De aanwezigheid van getijmoerassen langs de Schelde draagt bij aan verbete ring van de waterkwaliteit. De moerassen kunnen veel van de overvloedige en ongewenste voe dingsstoffen uit de rivier opvan gen. Tot deze bevindingen komen on derzoekers van het Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Yerseke en de universiteiten van Antwerpen en Brussel. De infor matie is van belang voor toekom stig natuur- en waterbeheer. De schoonmaakfunctie van de getijmoerassen komt onder meer tot uiting bij de vervuilen de stof ammonium. Daarvan kan tot meer dan 30 procent worden afgevangen. Bovendien kunnen de moerassen een be langrijk deel van het ammo nium omzetten in andere stof fen. Voor het overgrote deel lig gen de getijmoerassen - in feite een soort zoetwaterschorren - langs het Vlaamse deel van de Schelde tot aan Gent, de zogehe ten Zeeschei de. De onderzoe kers publiceren hun ervaringen in het nieuwste nummer van het gezaghebbende wetenschappelij ke tijdschrift Limnology Oceanography. Het is al algemeen bekend dat de kustzone zwaar wordt belast door grote hoeveelheden voe dingsstoffen als stikstof en fosfa ten. Die worden met name aan gevoerd door rivieren, zoals de Schelde. De vervuiling wordt veroorzaakt door steden, land bouw, fabrieken en mensen. De onderzoekers zijn nagegaan wat er onderweg met de vervuilende stoffen precies gebeurt. Ze stelden vast dat bodem en planten van de getijmoerassen een belangrijke rol spelen bij het opvangen van voedingsstof fen Dat werd al vermoed, maar nu aangetoond. De onderzoe kers schatten in dat de moeras sen 20 procent van de jaarlijkse lading ammonium uit de Schel de kunnen halen (ofwel 573.000 kilo): veel meer dan werd ver wacht. De onderzoekers hebben de Vlaamse Schelde uitverkoren omdat het een rivier is met een overdaad aan vervuiling en daar mee aan voedingsstoffen. Er lig gen bovendien veel getijdenmoe- rassen. De oppervlakte neemt nog toe als net. als in Zeeland, ontpolderd wordt en nieuwe ge- lijgebieden ontstaan. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het platteland dreigt onvoldoende te profite ren van de nieuwe regeling die minister Van der Hoeven (CDA, Onderwijs) wil invoeren om on derwijsachterstanden aan te pakken. De Tweede Kamer wil dat corrigeren. In navolging van Friesland zijn de provincies Zeeland. Gronin gen en Drenthe in het geweer ge komen tegen de zogenoemde ge wichtenregeling van Van dei- Hoeven. Die is nog steeds gunsti ger voor stedelijke gebieden dan voor het platteland. Tol dusver telden allochtone leerlingen zwaarder als het ging om onderwijsachterstanden dan Nederlandse leerlingen van wie de ouders alleen de lagere school hebben doorlopen, Boven dien hikten kleine scholen aan tegen een te hoge drempel om budget te krijgen waarmee extra leerkrachten konden wor den aangenomen om leerachter- standen weg te werken. Van der Hoeven wil het onder scheid met allochtone leerlingen laten vallen en de drempel in de gewichtenregeling verlagen, maar dat biedt plattelandsscho- len te weinig soelaas. „Kleinere scholen hebben minder leerlin gen", legt E. Eshuis van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) uit. „Veel plat- telandsscholen komen nog steeds niet aan de drempel. Daardoor krijgen ze geen geld voor extra leerkrachten, terwijl ze wel leerlingen hebben met on derwijsachterstanden. In provin cies als Zeeland zie je een enor me spreiding van die doel groep." Voorstel Het voorstel van Van der Hoe ven is wel een verbetering, maar niet voldoende, betogen de plat telandsprovincies in een brief aan de minister. In Zeeland le vert de nieuwe gewichtenrege ling geld op voor zestien extra leerkrachten. Daar staat tegenover dat op an dere budgetten, zoals voor het gemeentelijke onderwijsachter standenbeleid, wordt bezuinigd. Ook is het onderwijskansenplan Zeeland met ingang van 2006 beëindigd, wat een verminde ring van 730.000 euro per jaar betekent. De winst van de nieu we gewichtenregeling wordt daardoor grotendeels tenietge daan. Kamerlid Slob (ChristenUnie) heeft daarom een motie inge diend om de drempel in de rege ling nog verder te verlagen (niet van 9 naar 6,4 maar naar 3 pro cent). WD en CDA zien dat niet zitten, omdat daarvoor 25 mil joen euro extra van de grote ste den naar het platteland moet worden verschoven. D66 twijfel de. Tot gisteren, omdat Slob zijn motie heeft aangepast. De nieuwe gewichtenregeling gaat in op 1 januari 2007. Hij wil de minister nu een jaar de tijd ge ven het benodigde geld te vin den. Dat betekent dat niet hoeft te worden geschoven in de be groting 2006 waarover de Ka mer deze week debatteert. Daar mee heeft Slob D66 over de streep getrokken en zijn motie aan een meerderheid geholpen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Hulst is gisteren in Mid delburg voor een aantal gewelds misdrijven veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaarde lijk. 240 uur werkstraf en 26 uur leerstraf agressiebeheersing. Politierechter G. van Unmk ty peerde de Hulstenaar als een vechtmachine die zijn agressie niet onder controle heeft. Ook officier van justitie II. Benaissa sprak over zinloos geweld. Zij verwees naar de opmerkelijke bevindingen van de psycholoog: „Het is een eigenlijk rustige jon gen. Zodra er drank aan te pas komt. is zijn ego gekrenkt en ver andert hij in een beest." Het geweld vond deze zomer plaats in het uitgaansleven van Hulst. De officier achtte twee pogingen tot doodslag en een mishandeling bewezen en eiste een jaar cel, waarvan de helft voorwaardelijk, 240 uur werk straf en de 26 uur leerstraf. Aanleiding De verdachte was op 30 juli in het centrum van Hulst betrok ken bij een vechtpartij. De aan leiding tot het incident was dat een man had uitgehaald naar een vriendin van hem Dat was het sein voor een groep jongeren om de man aan te pakken Getui gen hadden verdachte het slacht offer zien schoppen terwijl die op de grond lag. Ook besprong hij na een aanloopje het slachtof fer en liet hij zich bovenop hem vallen. „U bent doorgegaan met schop pen. Het was tot bloedens toe. Dus riskeert u dodelijk letsel", motiveerde de officier haar eis. Volgens getuigen was het een wonder dat het slachtoffer nog kon opstaan. Twee weken na het incident wil de het slachtoffer, zelf volgens de politierechter ook geen lie verdje, zijn gram halen. Hij had in zijn auto een paal liggen toen hij de verdachte volgde naar diens woning. Die pakte op zijn beurt thuis een mes en ging op hem af. De buurman, een politie man, schrok wakker, kleedde zich aan en ging naar buiten. Hij zag de verdachte stekende bewegingen naar de keel van de man maken. ..Ik steek hem lek, ik maak hem af", had hij geroe pen. De agent pakte zijn buur jongen beet en slaagde erin het mes af te pakken. De Hulsten aar bagatelliseerde zijn rol bij de incidenten, maar bekende wel een mishandeling op 16 juli, toen hij het in een dronken bui aan de stok kreeg met een ande re uitgaansvierder „We hadden gewoon ruzie", zei hij. Strafpleitster C. Kouijzer vroeg de rechter, haar cliënt wij te spreken van de pogingen tot doodslag en de straf iets te mati gen. Wel achtte ze pogingen tot zware mishandeling bewezen. De politierechter ging daarin mee, maar hij merkte wel op: „Zolang u in de gevangenis zit, is er minder geweld in Hulst." De Hulstenaar zei gebroken te hebben met zijn vrienden. Hij was ook onder de indruk van zijn detentie. „Nee, dit leven wil ik niet." Hulstenaren doen in de bus van Delta hun verhaal over de stroomstoring van afgelopen weekeinde. door Harold de Puysseleijr HULST - Tientallen inwoners van Hulst hebben gisteren de Infomobiel van nuts bedrijf Delta op de Grote Markt in Hulst bezocht om de schade te melden die ze hebben geleden door de langdurige stroomstoring in het afgelopen weekein de. „Het leek in eerste instantie een wij lusti ge dag te worden, maar na een uur kre gen we steeds meer aanloop", aldus Lin da Wijkhuizen, hoofd van de afdeling Ba lie van Delta. Het eerste schadegeval dat zich aandiende was meteen het opmerke lijkste van de hele dag. „Een meneer die als gevolg van de stroomuitval twaalf tro pische kikkers had verloren." Bij de vier Deltamedewerkers meldden zich daarnaast de nodige ondernemers die hun verhaal kwamen doen, zoals Dini Poppelaars en Neeltje de Jong van cafeta ria 't Zoutvatje aan de Zoutestraat in Hulst. „Normaal gaan we op zaterdag al tijd om elf uur 's ochtends open, nu kon dat pas om zes uur 's avonds. Dat heeft ons tweederde van onze omzet ge scheeld", legt Dini uit. „En om half vijf wordt het altijd net druk. Die piek waren we nu kwijt. Bovendien wisten veel men sen niet dat wij wel stroom hadden en daardoor zijn ook klanten weggebleven", vult haar dochter Neeltje aan. Los van de omzetderving moesten de uitbaters van het cafetaria een hele diepvries vol ijsjes wegggooien omdat die zacht waren ge worden. „Het vlees in de koelcel buiten de zaak was gelukkig nog hard", vertelt Dini. Schrijnende gevallen Wijkhuizen noteert het verhaal van moe der en dochter op een schadeformulier. „U hoort op zeer korte termijn of we hier iets aan kunnen doen. We kijken zeer se rieus naar de schrijnende gevallen." Ehsebeth Biesbroeck stapt ook de Infomo biel binnen, maar doet dat niet om een klacht in te dienen. „Welnee, ik kom al leen even om zo'n lampje. Het is verve- door Emile Calon REVINGE - 'Brand' aan boord van het motorschip Anita. In de machinekamer, zo krijgt de Hulster commandant Jan Rijk te horen tijdens de oefening van Zeeuwse brandweerofficieren in het Zuid-Zweedse Rcvinge. Het bevalt hem wel, daar op het trai ningscomplex. Samen met colle ga's moet hij bewijzen dat hij niet alleen het brandweervak verstaat, maar ook andere hulp verleners goed kan voorzien van informatie. Want daar draait het toch vooral om; goed commu niceren met de anderen. De Amta zal wel nooit echt va ren. Het oefenschip is opge bouwd uit vier lagen containers, mooi op elkaar gezet en voor zien van iets dat in de verte op een boeg lijkt. Er kan echter goed op geoefend worden, en daar gaat het om, geeft de Huls ter commandant aan, Een paar maanden terug, tij dens de stranding van het con tainerschip Fowairet bleek maar weer eens dat een calami teit met een schip in het Zeeuw se niet ondenkbeeldig is. Rijk werd die bewuste ochtend om half zeven gealarmeerd. Veel te laat, luidt zijn oordeel. Het schip strandde immers om 5.15 uur. Door hem pas na vijf kwar tier in te seinen, is er kostbare tijd verloren gegaan, aldus Rijk. Het was niet de eerste maal dat de brandweer zo laat werd ge alarmeerd. Ook bij eerdere strandingen op de Westerschel- de was dat het geval. De brand weercommandant vindt dat daar iets aan gedaan moet wor den. Want, als het echt mis gaat, als er bijvoorbeeld een contai ner aan boord van zo'n schip scheurt en gas ontsnapt, telt el ke minuut. Zeker als een evacua tie nodig is. Toeslag Rijk weet nog steeds niet hoe het komt dat hij die ochtend zo laat werd gealarmeerd. Hij wacht de evaluatie af. Persoon lijk vindt hij dat aan boord van die grote containerschepen een veiligheidsman moet zijn. Ie mand die samen met de loods aan boord gaat. Die man moet de tussenpersoon worden tussen de kapitein en de veiligheids diensten aan wal. Hij moet, als er iets gebeurt, direct contact op nemen met die diensten en hen voeden met informatie. Hij moet de juiste ladinggegevens door sturen, vertellen waar er iets is gebeurd en wat gedaan kan wor den. Zo'n veiligheidsman hoeft volgens hem niet eens zo duur te zijn. „Een toeslag per vervoerde container van dertig cent." Hij beseft dat het voorstel maar door weinigen met gejuich zal worden ontvangen. Dat deert hem echter niet. „Want het gaat om veiligheid. Dat mag toch best een beetje geld kosten." Onderzoek tarieven nutsbedrijven DEN HAAG - Minister Brinkhorst verwacht begin maart van toezichthouder DTe te horen of de energiebedrijven ten onrechte de gratis verkregen rechten om kooldioxide uit te stoten doorberekenen aan hun klanten. Per huishou den zou dat gaan om 11 tot 25 euro. Een meerderheid in de Tweede Kamer toonde zich vorige week woedend over de 'woekerprijzen' van de nutsbedrijven. Gisteren dien den SP en GroenLinks een motie in, waarin het kabinet gevraagd wordt wettelijk te regelen dat in dit soort geval len kan worden ingegrepen op de tarieven. Brinkhorst noemde de motie 'buitengewoon voorbarig'. Dat vonden ook PvdA en CDA, die de 'windhandel' van de energiebe drijven wel een 'schande' vinden. Zij willen het onder zoek van de energiewaakhond afwachten. Overvaller bakker moet cel in MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een achttienjarige inwoner van Oost-Souburg voor een gewapende overval op een bakkerij veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. In de strafmaat werd ook een diefstal, een vernieling en wapenbezit meegenomen. Aan slachtof fers moet de Souburger 1586 euro schadevergoeding beta len. De bakkerij in West-Souburg werd op 6 augustus dit jaar voor cle tweede keer in korte tijd beroofd. Een ver koopster had de jonge overvaller aan zijn stem herkend. De dader was er samen met zijn kompaan met de buit van door gegaan, maar werd dezelfde dag aangehouden. Slepers bieden hulp aan bij ramp REVINGE - De sleep- en bergingsbedrijven Multraship en Union hebben de Zeeuwse autoriteiten laten weten dat ze sleepboothulp kunnen garanderen bij een calamiteit op de Westerschelde. Die slepers kunnen, indien nodig, ook ingezet worden als blusboten. Directeur Veiligheids regio F. Captijn ziet een pact met de beide bedrijven wel zitten. Daarnaast moet er een veiligheidsschip van de overheid gaan varen op de Westerschelde, zei hij gisteren in de marge van de oefening van Zeeuwse brandweeroffi cieren in het Zweedse Revinge. Het maakt hem niet uit wat dat schip in rustige periodes doet, als het maar direct inzetbaar is tijdens een calamiteit. De Frans Naerebout, de boeienlegger van Rijkswaterstaat, is niet het schip dat hij voor ogen heeft Dat schip kan nu bij een calamiteit worden ingezet. De brandweer brengt in zo'n geval een container met allerlei materiaal aan bood en zet het schip in. Captijn wijst er echter op dat de Naerebout lang niet altijd op de Westerschelde is te vinden. Daarnaast, zo be nadrukt hij, is het geen veiligheidsschip. Het kan dus niet echt dicht bij een schip komen dat bijvoorbeeld in brand staat. Celstraf voor verkrachten ex MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Hoogvliet wegens verkrach ting van zijn (ex-)vriendin twintig maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, opgelegd. Daar naast kreeg de man twee maanden cel extra, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De Hoogvlietenaar bezocht 21 ja nuari in Middelburg zijn partner en dochtertje. Tegen de zin van de ex bleef hij slapen. Na een ruzie verkrachtte de man haar, waarbij hij geweld niet had geschuwd. foto Camile Schelstraete lend geweest, maar dat hoef ik verder niet uit te leggen. Wat kun je er verder aan doen? Voorzieningen treffen voor een eventuele volgende keer, dat wel. Want we hebben er wel van geleerd. Zorgen dus dat je aanstekers, kaarsen en dit lampje bij de hand hebt." Alle bezoekers aan de bus krijgen zo'n dingetje op batterijen mee naar huis. een gebaar dat, met de 35 euro die particulie ren teruggestort krijgen, dient ter com pensatie voor het geleden ongemak. De Infomobiel staat vandaag van 9.00 uur tot 17.00 uur op het Marijkeplein in Kloosterzande. Morgen staat de truck op nieuw een hele dag op de Grote Markt in Hulst. De oefening rondom de Anita is heel wat complexer dan ge dacht, ontdekken de Zeeuwse brandweerlieden na een eerste inspectie. Het gaat niet alleen om een 'brand' in de machineka mer. Ook blijkt er een gevaarlij ke lading aan boord te zijn, een twintigtal illegalen, twee gewon de bemanningsleden en een dronken kapitein. Een hele klus dus, aldus direc teur Frans Captijn van de Veilig heidsregio Zeeland. „Er moet goed worden nagedacht en veel worden overlegd met anderen, zoals politie, gezondheidsdienst, gemeente en havendienst." Hij kijkt met belangstelling hoe de brandweerlieden de klus uitvoe- door Rene Hoonhorst PHILIPPINE - Bang ge weest? Ben je gek. Een Philip pinenaar schrikt niet als de stroom even uitvalt. Boven dien had hij 's middags al warm gegeten en heeft hij het in die drie uurtjes nauwelijks koud kunnen krijgen. De 72-jarige René van Hoecke moet er een uurtje na dat de stroomstoring is opge heven een beetje om lachen. Natuurlijk heeft hij geen hulp gezocht. Hij keek eens naar buiten en zag dat het bij de buren ook donker was. Hij wilde wel naar de radio luiste ren, maar de batterijen van de transistor bleken leeg te zijn. Maar met een paar kaars jes was het best gezellig. Dat vonden meer dorpelin gen. Bij de familie Gardien in het Kanaalpark konden de waxinelichtjes en muggen- kaarsjes uit de kast. En doch ter Fleur mocht haar nieuwe zaklamp eindelijk eens echt in de praktijk testen. Koken doen ze op gas. Het kostte een klein beetje moeite en leverde enig gevaar op door onoor deelkundig omgaan met de elektrische ontsteker, maar biefstukjes bij het kaarslicht maakten er een feestelijke maaltijd van. Het echtpaar Tieleman at op eens ook luxueuzer dan ge dacht. Ze hadden karbonaad- jes en spitskool op het menu staan, maar ontvluchtten het donker en bekeerden zich tot hazenrug in Auberge des Mou- les. Niet echt feestelijk voor Carlos en Nina, omdat ze vóór ze het restaurant overde den aan dochter en schoon zoon al vaak genoeg in het res taurant aten. „Spitskool met een koteletje is heerlijk als je te veel verwend raakt." Profiteren Auberge des Moules zat maar heel even zonder stroom, want er ligt een redelijk nieu we kabel naar de overkant van de Kasteelstraat, naar het deel van het dorp dat to taal geen last had van stroom uitval. Manon Tieleman- „We profiteren er zelfs een beetje van, want we hadden vier ta fels met mensen die thuis niet goed uit de voeten konden in de keuken." Woensdag is de sluitingsdag van restaurant De Fijnproe ver, zodat alleen De Oude Ha ven met de gebakken peren zat. Marijke Vermeirssen werd er een beetje chagrijnig van. „We koken wel op gas. Maar als het afzuigsysteem het niet doet, kun je nog niet koken We hebben toch meer dan 25 klanten aan onze neus voorbij zien gaan", zei ze met een blik op de keurig gedekte, maar lege mosseltafels. Frituurvet Zelf zat Vermeirssen met fa milie en personeel aan de fri tes. Helemaal uit Sas ge haald, want het frituurvet van Henk Schiemans nering was een uur van de kook. „De stroom viel maar even uit, maar als de apparatuur uit valt, duurt het een uur voor het weer goed op tempera tuur en gebruiksklaar is. Net in het spitsuur, toen er een man of dertig wilde bestel len." Zaklamp De Terneuzense burgemees ter Jan Lonink woont in het getroffen deel van Philippine. Hij at gisteravond niet thuis, maar moest wel met een zak lamp een koffer kleren bij el kaar zoeken. „Ik moet morgen (vandaag, red) in Arnhem een toespraak houden over grensoverschrij dende samenwerking. Als Phi lippine echt lange tijd van stroomtoevoer verstoken was gebleven, was ik natuurlijk niet gegaan." Lonink heeft zich als hoofd openbare orde en veiligheid geen moment druk hoeven ma ken, meldt hij. „De rampenplannen liggen klaar. We hadden mensen die om een of andere reden beter niet thuis konden blijven, keu rig en comfortabel onderge bracht als de nood aan de man was gekomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15