Aankoop Muzeeum enige uitweg PZC PZC Hier krijg je soep én een toetje Roogaard Vêrf Plan voor hotel met congresruimte aan toegangsweg Goes LPV gaat strenger controleren op overschrijden budget Wethouder Poppe-de Looff ziet geen andere oplossing donderdag 1 december 2005 .13 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) heeft W. Hirdes weer op de eerste plaats gezet voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart volgend jaar. Een van de speerpunten van de partij is dat zij 'orde op zaken wil stellen op financieel gebied en daarvoor de juiste maatrege- len wil doorvoeren". „We gaan de tering naar de nering zetten. We doen niet aan vriendjespoli tiek en houden ons aan ons woord", zegt Hirdes. „Er moet vaker gecontroleerd worden op budgetoverschrijding." De LPV is in korte tijd behoor lijk gegroeid. „We hebben ruim vijftig leden en hebben veel des kundigheid in huis", merkt Hir des op. Op plaats twee staat M. Weug, op drie G. van Marion, op vier J. Kleinepier, op vijf G. Blankenburgh en op plaats zes P. Kraan. „Iedereen mag voor zichzelf opkomen in de verkie zingen en voorkeursstemmen proberen te halen." De LPV mag een brede laag van de Vlissingse bevolking willen vertegenwoordigen, de partij heeft geen enkele vrouw op een verkiesbare plaats staan. „We hebben veel moeite gedaan om een vrouw hoog op de lijst te krijgen. Een paar jonge vrou wen hebben lang getwijfeld, maar uiteindelijk hebben ze toch voor een plaats op de ach tergrond gekozen. Ze willen nu serieus gaan bekijken of ze over vier jaar wel in de raad willen." Hirdes zegt dat sommige kandi daten terugdeinsden voor een hoge plaats op de kandidaten lijst, omdat de financiële proble men van Vlissingen zo groot zijn. „Het is een zware taak om aan een gezonder Vlissingen mee te werken. Daar moet je veel tijd aan willen besteden en zin in hebben." idoor Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen komt volgend jaar miljoenen euro's te kort, maar blijkt - mede dankzij een half miljoen euro van de provincie - toch in staat het noodlijdende Muzeeum te redden door miljoe nen euro's uit te geven. Het is niet alleen de beste oplossing, maar ook de enige, vindt wet houder L. Poppe-de Looff. „Als wij dit als gemeente nu niet doen, hebben we onmiddel- lijk een liquiditeitsprobleem bij het Muzeeum. We lopen een reë le kans op een faillissement. En in dat geval is de bank de eerst- rechthebbende. Die zal dan be slag leggen op de panden. Dan hebben we als gemeente dus het nakijken", verklaart Poppe-de Looff. U bent als wethouder van cul tuur ook lid van de raad van toe zicht van het Muzeeum. Hadden u en de raad niet eerder kunnen, of misschien wel moeten ingrij pen? Poppe-de Looff: „We hebben de afgelopen jaren voortdurend gesproken over bijsturen. We hebben ons gebogen over de vraag: waar zit het venijn? Het werd ons steeds helderder dat de kapitaalslast van de ge bouwen te zwaar was. Er zat daardoor geen enkele spankracht in het museum. Ik heb eigenlijk nog bewondering voor de manier waarop ze alles tot nu toe hebben kunnen regelen. Ze kunnen geen geld reserveren voor het onderhoud én niet investeren in het mu seum." Slik in Hoppit VLISSINGEN - De Nederlands talige rock/metalband Slik treedt morgen op in het Vlissing se café de Hoppit. Het optreden begint om 21.30 uur. Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG. Korendijk 34. tel 0118-650024 VLISSINGEN. Gildeweg 25. tel 0118-431304 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl En het was met mogelijk eerder in te grijpen? „Nee. Sneller dan nu had niet gekund. Het museum is in 2002 geopend. In 2004 bleken de problemen echt groot te wor den. Daarom heeft de gemeente toen gevraagd om een onder zoek naar de oorzaken. Dat moest ook aantonen of het mu seum voldoende kracht heeft voor de toekomst. Vorig jaar was ik nog niet zover om over te gaan tot het aankopen van de panden van het Muzeeum. En het bestuur was dat toen ook niet." Waarom moet de gemeente het Muzeeum nu redden? „De provincie Zeeland stelt dat als voorwaarde voor een bijdrage van een half miljoen euro. Ook in de raad van toezicht is lang gekeken naar de gemeente, omdat wij de grootste subsidiegever van het maritiem museum zijn. De hou ding was daarom: gemeente, kom maar." „Tegelijkertijd is door de raad van toezicht lang gewacht op de provincie. Die wil nu uiteindelijk wel helpen, maar alleen op vooiwaarde dat de gemeente Vlissingen een structu rele oplossing biedt." U zit als wethouder dus klem tussen zowel het Muzeeum, de raad van toezicht als de provin cie. De gemeente kan geen kant op, behalve dan het museum te helpen? „Dat klopt. Maar je moet ook goed beseffen dat de hele gemeentelijke collectie deel uitmaakt van het Muzeeum. We hebben er dus ook belang bij. Het Muzeeum blijft zelfstan dig, het wordt niet weer een gemeentelijk museum zoals we dat vroeger hadden." „Aan de andere kant moeten we ons wel gaan afvragen of dit nog de idea le situatie is. Misschien moeten we af van een organisatie met een raad van bestuur en een raad van toezicht en meer ver antwoordelijkheid leggen bij de directie. De gemeente moet, vind ik, meer op afstand komen te staan. Dat was ook de bedoe ling toen we het Muzeeum heb ben opgericht, maar toch wor den we geconfronteerd met een situatie die lijkt op 'pappen en nathouden'. Dat moet verande ren." Het college van Burgemeester en wethouders wil het Muzeeum redden, maar verlangt ook dat het bestuur vervolgens zelf spon sors gaat zoeken. Dat is in het verleden al geprobeerd en niet gelukt. Waarom denkt u dat dat nu wel zal lukken? „Omdat het toen ging om eenma lige grote bedragen voor de op richting van het museum. Nu gaat het om kleinere bedragen die nodig zijn voor een kortere periode om een expositie te kun nen organiseren. Dat is veel overzichtelijker en goedkoper voor mogelijke sponsors." Souburgers buigen zich over hun middagmaal in woonzorgcentrum Nieuw Bachtenpoorte door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Maandag was er boerenkool met worst, dinsdag vis en gisteren groentesoep en kipkerry-ra- gout met rijst en Franse boontjes. Of met spinazie. Of met aardappelpuree. In Nieuw Bachtenpoorte kunnen kook- lamme Souburgers voortaan in de mid dag een warm hapje komen mee-eten. „Nou nou, dat doen ze normaal nooit hoor." Mevrouw de Pagter strijkt met haar handen over het hagelwitte tafel kleed. Kijkt verbaasd naar het plantje. „De krant is op bezoek, zie ik wel." Ze zegt het met een knipoog. Mevrouw is immers blij met de Open Tafel van Nieuw Bachtenpoorte. Elke woensdag ochtend, stipt om half tien, rijdt de Ro de Kruisbus bij haar voor in Ritthem. Die brengt haar naar de dagbesteding in het woonzorgcomplex. In de middag krijgt ze voor 5 euro 45 een Ter Reede- bordje eten voorgeschoteld. Ook mensen uit het complex eten mee. En voortaan mogen mensen uit de buurt ook aanschuiven. „Er zijn genoeg mensen die niet meer kunnen koken, of die een stukje gezelligheid zoeken", ver telt zorgcoördinator Jolanda Rijborz. Zij start de Open Tafel niet voor niets. „In de Zoute Viever en in de Gouwe Tuyn is het een succes. Daar eten zeker vijftien mensen mee. Toen dit complex opende, vroegen mensen gelijk of ook hier een Open Tafel zou komen." Terwijl vrijwilligers bordenwagens de zaal binnenrijden, gaan de bejaarden er eens goed voor zitten. Rolstoelen gaan met de armleuning stevig tegen de tafel gedrukt. Servetten met aan de ring een naamkaartje komen tevoorschijn. Een moment van stilte en dan gaan de dek sels van de borden. Vanaf de tafel stijgt een warme rijstdamp naar boven. Dan is alleen nog gesmikkel te horen. Het is stil, gepraat wordt er amper. Al leen mevrouw de Pagter kletst lekker door. Ze vertelt dat ze een tijdje terug is ontslagen uit het ziekenhuis. „Mijn hart deed het niet meer. Fietsen gaat lastig, maar ik heb geen zin om achter de gera niums te gaan zitten. Hier kom ik rum- mikuppen en hersengymnastieken. Daar heb ik gelukkig geen moeite mee. Maar dat eten is heel fijn. En straks trekken we allemaal onze schoenen uit. Gaan we lekker in een tuinstoel onder een dekentje liggen. Even bijkomen." De rest van de dagen eet mevrouw van de bordjes van tafeltje-dekje. Smaakt ook goed hoor, zegt ze. Maar ja, daar moet je kiezen tussen soep en een toetje. „Kijk", en ze haalt de deksels van een kopje groentesoep en een bakje caramel- vla. Knijpt in een mandarijntje. „Hier krijg je het allebei." De andere tafel, dan. 'De rateltafel', sneert een meneer. De bewoners van Nieuw Bachtenpoorte praten meer. „Het is gezelliger dan alleen eten", be gint mevrouw Nagelkerke. „En zelf ko ken mag niet meer van de kinders. Stel je laat het gas branden, zeggen ze dan. Dat begrijp ik best. Tja, ik ben ook geen twintig meer. En het eten smaakt foto Ruben Oreel goed." Absoluut, vindt mevrouw Den Engelsman. Zij is al lang bekend met de Open Tafel. „Ik ging altijd al naar de Gouwe Tuyn. Maar dan moest ik vier keer oversteken. Daarom ga ik nu liever hier." Tegenover haar zit mevrouw Krijger. Haar lepel rijst moet ze met één hand in bedwang houden. Haar rechterarm rust. „Ik heb mijn schouder gebroken. Drie maanden ben ik weggeweest. Voor taan kom ik maar hier eten. Want ko ken lukt niet. Niet eens een boterham smeren. Als de huishoudelijke hulp langskomt, laat ik haar alvast soepblik- ken openmaken voor in het weekend. Want dan is er geen Open Tafel. Wel jammer, hoor." Hoho, klinkt het aan de overkant. „Dat komt nog wel", zegt Cocky overtuigd. Weet de vrijwilligster iets wat de bewo ners nog niet weten? „Nee, maar dat denk ik. Dat kan niet anders." Tevreden scheppen de dames verder. „Heeft u keurig alles opgegeten, meneer Lijsse?", klinkt het van de andere tafel. Gauw wordt zijn haast leeggeschraapte bord weer bedekt met een deksel en meegenomen. Afwassen hoeft niet. Elf dagen cel voor bedreigingen MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoner van Goes is giste ren in Middelburg voor het bedreigen en beledigen van medewerkers van hel parket van justitie veroordeeld tot een straf gelijk aan het voorarrest van elf dagen. Het ac cent van de strafmaat lag op de twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, waarvan de proeftijd met een jaar verlengd. Tijdens de proeftijd moet hij zich houden aan een aantal strengere voorwaarden van de reclasse ring. De irritatie en de boosheid van de Goesenaar heeft te ma ken met zijn boot, die drie jaar geleden door het Open baar Ministerie (OM) in beslag werd genomen bij zijn zoon. De boot was door zijn zoon gebruikt voor criminele activiteiten. Omdat hij nog steeds zijn boot niet terug heeft gebeurt het dat de man door zijn alcoholgebruik ont spoort en zich afreageert op het OM in Middelburg. Die si tuatie deed zich 15 november ook voor toen hij dreigende telefoontjes naar parketmedewerkers pleegde. Officier van justitie G. Oosterveld kon zich wel iets bij de frustratie voorstellen, omdat de verdachte zijn enige vrijetijdsbesteding ziet worden afgenomen. „Maar u gaat er niet goed mee om. De telefoontjes zijn bij de parket medewerkers dreigend overgekomen. U bent in juni ook al veroordeeld voor bedreigingen tegenover justitie." De officier eiste een maand cel plus de verlenging van de proeftijd van twee maanden. Ze vond het van belang dat de maatregelen worden verscherpt, waarbij een behande ling voor zijn alcoholprobleem bij Emergis en een psycho logisch onderzoek vereist is. Celstraffen voor steekpartij azc MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 24-jarige asielzoeker uit Libië voor een steekpar tij veroordeeld tot zeven maanden cel. De man had 31 juli in het asielzoekerscentrum van Burgh-Haamstede met een mes ingestoken op een vluchte ling uit Armenië. Ook de zuster van het slachtoffer werd geraakt. Een 29-jarige man uit Benin kreeg voor zijn aan deel in de steekpartij vijf maanden gevangenisstraf opge legd. Paard van Troje deelt boeken uit GOES - Boekhandel Het Paard van Troje in Goes deelt in de week voor kerst, in samenwerking met Uitgeverij Lem- niscaat, prentenboeken uit aan kinderen die wat extra's kunnen gebruiken. Lemniscaat heeft dertig pakketten met twaalf prentenboeken beschikbaar gesteld. Het Paard van Troje zoekt organisaties, die werken met jonge kinderen. Iedereen kan ideeën inbrengen. De boekhandel kiest uit de inzendingen welke organisaties prentenboe ken krijgen. Suggesties kunnen doorgegeven worden via e-mailadres hetpaardvantroje@hetnet.nl of via de invul- kaartjes in de winkel. Nieuwe stemcomputers in Tholen SINT-MAARTENSDIJK - Inwoners van de gemeente Tho len kunnen bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006 gebruik maken van nieuwe stemcomputers. Van daag sluit de gemeente Tholen als eerste van Nederland een contract met SDU-uitgevers voor de nieuwe verkie- zingsdienst New Vote. De oude stemmachines van de ge meente Tholen waren aan vervanging toe. Sinterklaasshow MIDDELBURG - Wijkvereni- ging 't Zand/Stromenwijk in Middelburg houdt morgen een Sint-Nicolaasshow, De show De Hulppiet met Eric Holm begint om 19.00 uur. De show vindt plaats in wijkgebouw De Vergul de Baars in de Baarsjesstraat. agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Veremginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur. Be wegen voor 55+; MIDDELBURG Kerken onder de Lan ge Jan, 15.00 -15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie. Goes/Ooslbury Juwelier t Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstra;!! 48 Oostburg, 8ury Buichisiraat 8-10) Sluis. uweller Dijkstra ZuidOijksiraai 4 Terneuzen. Juwelier Wijffels Noordslraal 103 Vlissmg ii Juwelier van Boven, Walsltaal 90 www.edox-watches.com (Advertentie) DOMBURG GOES Kleding van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant nu tot 30% korting door Harmen van der Werf GOES - De Goese ondernemer Gé, eigenaar van onder meer Chinees restaurant Nian Hao, heeft grootse plannen voor de ontwikkeling van een restau rant en hotel met congresruim tes aan één van de belangrijkste toegangswegen tot Goes, de 's-Heer Hendrikskinderendijk. Het project is gedacht op de plek waar momenteel onder meer het Natuursteenhuis is ge vestigd. Eigenaar van het per ceel, J Zandee uit Zoetermeer, heeft inmiddels een voorlopig koopcontract afgesloten met Gé. De huurovereenkomst met het Natuursteenhuis wordt eind 2006 beëindigd, is ook afgespro ken. Gé die nog geen toelichting wil geven, presenteert volgende week zijn ideeën aan de gemeen te Goes. Hij heeft eerder al wel bekendheid gegeven aan zijn plannen. Aan de 's-Heer Hen drikskinderendijk verrees een bord met de mededeling dat er een restaurantvoorziening met 888 zitplaatsen zou komen. Op last van de gemeente Goes moest de tekst eraf, omdat de aankondiging veel te voorbarig was. De gemeente moet zich nog over het project uitspreken. De plannen van Gé aan de toe gangspoort tot Goes staan los van de ontwikkeling van een congres- en horecacentrum in Colijnsplaat, vlakbij de Zeeland- brug. Het is én én. Het dagehjks provinciebestuur heeft deze week nog laten weten tegen het project bij Colijnsplaat te zijn, omdat dit in strijd is met het landschapsbeleid van de provin cie. Aan de 's-Heer Hendrikskinde rendijk gaat nog meer gebeuren. De Goese projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker heeft het bedrijfspand gekocht van Verkerk Keukens dat twee jaar geleden failliet is verklaard. De naam van Van Garderen en Dek ker staat groot op het gebouw. J. van Garderen meldt dat er een autoshowroom komt. Welke kan hij nog niet zeggen. Onder handelingen zijn gaande. Hij verwacht dat die binnen drie maanden zijn afgerond. Een bouwvergunning is volgens Van Garderen verleend. Het huidige pand gaat volledig tegen de vlak te. Goes heeft een autoboulevard op bedrijventerrein De Poel II. Van Garderen; „Niet iedereen wil daar zitten én het terrein aan de 's-Heer Hendrikskinde rendijk is een fantastische zicht- locatie." (Advertentie) HET BESTE VAN TWEE 'KOOK'EILANDEN... Marianne Co Simmers Ivoorheen Restaurant "De Waag' uit het Schouvvsc Serooskerke. 57e plaats in 'Lekker') en Michel Louws van Restaurant 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk vormen samen liet beste van twee toprestaurants ■-J Wolphaartsdijkse Veer I, Wolphaartsdijk. tel. Oil3-581326. www.veerhuis.net,veerhuis.vvolphaarlsdljk@hetnct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13