Jeugdhonk loopt halve ton mis KEKSfi66MViiId»< J/jies Oude en nieuwe politiek botsen Klimmen, glijden en met pakjes gooien De Kraker stapt over van Goese Lyceum naar Nehalennia Activiteiten jongeren Nieuw-Middelburg op laag pitje Chinees Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 1 december 2005 vanaf a.s. zaterdag bloemenhuis 50 (Alleen Scheldestraat, Paspoortstraat, Dauwendaele, Konmar) '■IVMI-lillMJ Actie tegen bolwerkplan Joor Nadia Berkelder MIDDELBURG - Geld dat be stemd was voor het jeugdhonk in Nieuw-Middelburg is daar niet terechtgekomen. De activi teiten in het honk staan op een laag pitje. De gemeenteraad heeft vorig jaar 50.000 euro per jaar be schikbaar gesteld voor het jeugdhonk. Dat is onder meer besteed aan een tijdelijk wijkge- bouw, aan een nieuw onderko men voor skatepark Meker en voor een jongerenwerker in het honk, zegt H. Kilsdonk, direc teur van de Stichting Welzijn Middelburg (SWM). „Het geld is wel aan Nieuw-Middelburg besteed, alleen niet sec aan de jongeren." Kilsdonk is in het voorjaar aan gesteld. „Toen was de begroting al bepaald. Aan de andere kant was de gemeente bekend met on ze begroting. Wij hebben niet te horen gekregen dat het anders moest." PvdA-raadslid N. de Bont zegt dat het moeilijk te controleren is wat er met het geld is gedaan. „Ik ben het spoor bijster. Wat er in het verleden is gebeurd, daar wil ik me ook geen zorgen meer over maken. Ik heb de SWM wel om hun begroting voor volgend jaar gevraagd. Ik wil weten wat ze in Nieuw-Mid delburg gaan doen." Vrijwilliger E. Tisserand van het jeugdhonk is boos. „Er is ons altijd verteld dat er te wei nig geld was voor activiteiten." Ook de begeleiding door jonge renwerkers was onder de maat, vindt hij. „Dat gaat ten koste van de jongeren. Ons team ligt inmiddels uit elkaar en de over last in de buurt is aan het terug komen." Opbouwwerker M. Aal- ders is betrokken bij het project 'Burgerinitiatieven voor veilig heid' dat in de buurt loopt. Hij vindt dat er in heel Middelburg te weinig mankracht is om de leefbaarheid in wijken te verbe teren. „In mijn optiek is de be roepsmatige ondersteuning on voldoende. En dat is een politie ke keuze." „Wij hebben aan de bel gelrok ken omdat de kwaliteit van de begeleiding verband houdt met de onrust in de wijk. En niet al leen bij het Trefpunt vallen ga ten. De begeleider in de speel tuin dreigt te verdwijnen, het wijkondersteuningspunt is al een jaar niet meer bezet. Op die manier haal je alle pijlers onder de wijk uit." De SWM wil vanaf 1 januari 2006 anders gaan wer ken, vertelt Kilsdonk. „We wil len teams vormen van jongeren werkers, ouderenwerkers en op bouwwerkers. Vraagstukken zijn vaak breder dan één doel groep. We willen dat onze mede werkers van hun eilandjes afko men. Daardoor hopen we de vra gen die vanuit de wijken op ons afkomen beter te kunnen beant woorden. De SWM moet volgend jaar be zuinigen, terwijl de politiek steeds meer eisen stelt. „Dat is voor een deel ook wel terecht", vindt Kilsdonk. „We hebben misschien ook wel te weinig in zichtelijk gemaakt wat we heb ben gedaan." De stichting hoopt op geld van fondsen om projecten te kunnen betalen. deDRVKKERY De winkel van Sinterklaas vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met een buideltje met geitenkaas en boeuf of paddestoelen bourguignon en ijskoffie €12.50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30 uur Plat Zeeuws presentatie Zeeuwse vormgevers za. 3-12,11.00-16.00 uur 999 games OOST-SOUBURG - Je zult maar tweeënhalf jaar zijn en een pietengymdiploma krijgen. Jasmijn uit Oost-Souburg was een van de tachtig kinderen die gisteren in sportzaal Van Duyvenvoorde in Oost-Souburg lieten zien dat ze over daken kun nen lopen, door schoorstenen kunnen glijden, kunnen klimmen, touwtrekken en met pakjes kunnen gooien. De hulppieten gaven het goede voorbeeld. Met een di ploma op zak, mogen de kinderen de echte Sinterklaas deze week nog ter zijde staan als hij pakjes uitdeelt. Maar Jasmijn krijgt liever nog zelf cadeautjes. „Ik vind het gewoon spannend", zegt ze. 'Vlissingen in beweging' regelden met sta giairs van het Cios een speelmiddag voor alle kinderen tot acht jaar in Oost-Sou burg en Ritthem. foto Ruben Oreel Politici die lang geleden Vlissingen de weg wezen, rammelen weer aan de deur. En ze worden ge hoord. Op de kandidatenlijs ten van het CDA, de VVD en de PvdA prijken ex-wet- houders. In de twee laatste partijen is de opmars van de oude politiek niet zonder slag of stoot tot stand geko men. De richtingenstrijd van partijen onderling kan gevaarlijk zijn voor een ge meente die in de penarie zit. Ie politici die willen vernieuwen zich gedeisd of trekken zich te rug. De terugkeer van de oude meesters en de oude, politieke codes is hen te machtig. Er is een richtingenstrijd aan de gang, in een periode dat de gele deren van de partijen intern zich juist zouden moeten slui ten. De organisatie op het stadhuis is bestuurlijk en ambtelijk niet op orde. De nood is hoog om het gebrek aan begrotingsdiscipline te verbeteren. Het Vlissingse te kort kan niet zomaar zijn opge lopen tot bijna zes miljoen euro. Een extern adviseur oordeelde onlangs dat er snel moet worden afgerekend met de Vlissingse, vaak lakse handelwijze, die uit gemond is in een eigen Vlissing se cultuur. De vraag is of Vlissingen in staat is de koers te wijzigen als partijen zelf zoekende zijn of als er binnen een partij strijd wordt geleverd. De oudgedienden zien waar- analyse schijnlijk net als iedereen met le de ogen hoe Vlissingen afglijdt. Oude rot T. Meijers prijkt op plaats drie van de WD. De Pv dA kwam met ex-wethouder H. de Haas terug op plaats drie en het CDA met ex-wethouder A. Hoefkens op nummer zes van de lijst. De laatste twee zien zeker af van een wethouderschap, maar Meijers sluit niets uit. Deze politici willen nog steeds een bijdrage leveren aan Vlissin gen en denken dat nog goed te kunnen. Het gevaar ligt op de loer dat de oude lichting de nieu we lichting verwijt dat ze er een potje van heeft gemaakt en dat ze de partij-ideologie en het war me nest te grabbel heeft ge gooid. Ze vrezen iets van zich zelf kwijt te raken. En belangrij ker wellicht: de oude getrouwen willen weer meewerken aan het veiligstellen van hun partij, zo als die ooit was. Kunnen politici met een rijke er varing iets toevoegen aan de ge wenste cultuurverandering? Een cultuur die zij zelf jarenlang in stand hebben gehouden en waar zij zich thuis in voelden? Het antwoord is niet gemakke lijk. Zeker niet omdat de huidi ge coalitie niet graag invloed af staat. Vorige week nog werd een voor stel tot verandering van het be stuurlijk bestel door de coalitie van tafel geveegd. Dat gebeurde zonder discussie. De roep kwam vanuit de oppositiepartijen D66 en GroenLinks om met de ge meenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht de politieke benoe ming van de wethouders af te schaffen. Daardoor zouden niet meer al leen de grote partijen, maar de voltallige gemeenteraad inbreng hebben in onder andere de pro fielschets voor het wethouders team. Kwaliteit en deskundig heid moeten het uitgangspunt zijn. Of door deze wijziging ook de cultuur op het stadhuis direct zou veranderen, is de vraag. Maar het had een begin kunnen zijn van de nieuwe frisse Vlis singse wind, waarop de externe adviseurs doelen. Persoonlijke en partijbelangen en een richtin genstrijd binnen politieke par tijen leiden af van het gezamen lijke doel: Vlissingen weer ge zond maken. MIDDELBURG - De Stichting Tuin van Zeeland is een handtekeningenactie begonnen tegen het renovatieplan voor de bolwerken in Middelburg. De stichting vindt dat daarbij te veel bomen gekapt wor den. De Tuin van Zeeland wil bovendien dat er gewacht wordt met het rooien van bomen tot de effecten van de kastanjeziekte duidelijk zijn. Nu zou al de helft van de kastanjes op het bolwerk zijn aangetast. Vlissinger gewond na ruzie VLISSINGEN - Een negentienjarige Vlissinger is gister middag in zijn woonplaats gewondgeraakt tijdens een woordenwisseling met een achttienjarige plaatsgenoot. In zijn woning aan de President Rooseveltlaan was tussen hem en de plaatsgenoot een schermutseling ontstaan waarbij de negentienjarige zijn hand verwondde aan een mes. Hij is per ambulance overgebracht naar het zieken huis maar kon nadat de wond was gehecht, het zieken huis weer verlaten. De achttienjarige Vlissinger is in de woning aangehou den. Het mes werd in beslag genomen. Kans op nieuw leven Amac klein 's-HEERENHOEK - Curator S. van Boven uit Middel burg schat de kans op een doorstart van producent van aardappelrooiers Amac in 's-Heerenhoek, laag in. Van Bo ven is door de rechtbank benoemd tot zaakgelastigde, na dat Amac gisteren zoals verwacht failliet is verklaard. Op last van de bank is vorige week de poort van het bedrijf gesloten. „Als een doorstart mogelijk is", zei Van Boven, „heeft het management daarvoor vaak een idee. Dat is hier niet het geval." De vijfenveertig op non-actief gestelde werknemers moe ten er rekening mee houden dat zij vandaag worden ont slagen. Zij hebben nog salaris te goed. Het is gebruikelijk dat uitkeringsinstantie UVW die verplichting overneemt van een failliet bedrijf, maar, merkt Van Boven op, 'de uit betaling zal helaas nog zeker een paar weken op zich la ten wachten'. Hardrijder is rijbewijs kwijt KRABBENDIJKE - Een 26-jarige hardrijder uit Krabben- dijke heeft gistermiddag zijn rijbewijs moeten inleveren nadat hij betrapt werd door een videoauto van de politie. De surveillanten zetten hem aan de kant en vorderden het rijbewijs in nadat zij constateerden dat de automobilist met een snelheid van 160 km per uur over de N289 in Kruiningen reed. Daar is 100 kilometer per uur de limiet. door Maurits Sep MIDDELBURG - De stedelijke scholengemeenschap Nehalen nia in Middelburg heeft een nieuwe rector. Het bestuur heeft L. de Kraker uit Zoutelande be noemd. Hij zal waarschijnlijk op 1 maart aantreden. Leo de Kraker (49, Terneuzen) is nu nog sectordirecteur van het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) van het Goese Lyceum in Goes. Van uit die functie is hij ook lid van de centrale directie van de Pon tes Scholengemeenschap. Daar onder valt behalve het Goese Ly ceum ook het Pieter Zeemancol lege in Zierikzee. Het bestuur van Nehalennia heeft De Kra ker gekozen uit twee kandida ten die waren voorgedragen door twee selectiecommissies, één van de schoolleiding en één van de medezeggenschapsraad en de ouders. Beide commissies hadden een andere voorkeur. „De verschillen tussen beide kandidaten waren erg klein. Ze waren in feite gelijkwaardig. Daarom was de keuze voor ons best moeilijk", verklaart be stuursvoorzitter H. Kole. De Kraker zal bij Nehalennia als rector aan het hoofd staan van een directie met vier men sen. Behalve hijzelf zijn dat de drie locatiedirecteuren: één van de locatie Kruisweg en twee van de locatie Breeweg, die deze functie in deeltijd bekleden. De Kraker heeft een lange car rière in het Zeeuwse onderwijs. Hij begon in 1978 als onderwij zer op een basisschool in Oost- burg. Daarna volgden drie jaar op de christelijke lts in Axel. Vanaf 1984 vervulde De Kraker diverse functies op het Delta College in Middelburg. Na de fu sie met de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren bleef hij daar nog drie jaar actief. In 1998/1999 was hij directeur van Het Molenwater in Middelburg, school voor alleenstaande min derjarige asielzoekers. Totdat hij in 2002 aan de slag ging op het Goese Lyceum was hij sec tordirecteur vmbo op het Groen College in Goes. De Kraker is in Middelburg ook bekend uit de politiek. Hij zat van 1994 tot 1999 voor D66 in de Middelburgse gemeenteraad. Nog voor zijn vertrek had hij contacten met Leefbaar Neder land, maar hij is nooit actief ge worden voor die partij. Wel heeft hij zijn lidmaatschap van D66 opgezegd toen het eerste ka binet-Balkenende aantrad. De Kraker is daarop lid geworden van de PvdA. Een jaar geleden voorspelde De Kraker in een interview in de PZC al dat hij zijn pensioen niet zou halen op het Goese Lyceum, al was het wel zijn bedoeling nog een paar jaar daar te blij ven. „Maar voor hetzelfde geld komt er iets leuks op mijn pad", voegde hij daaraan toe. En: „Als ik zelf niet meer leer, dan ga ik me vervelen. Ik wil constant be zig zijn met nieuwe dingen." zeeuwse almanak Erg leergierig is hij, Stijn van vijf. Overal waar hij er moge lijkheden toe ziet, breidt hij zijn kennis uit. Zo had hij on langs enkele minder gewilde Yu-Gi-Oh kaarten geruild te gen exemplaren met Chinese tekens. „Ik kan Chinees schrijven", deelde hij zijn juf de volgende dag triomfantelijk mee. Die het kleine genie natuurlijk graag stimuleerde door hem die ochtend een tekenblad te laten vullen met schitterende Chinese karakters. Vader was uiterst trots toen Stijn hem later het bekrabbel- de blad liet zien. „En, wat staat daar nou?", wilde hij we ten. Stijn keek met een meewarige blik terug. „Ja dahag, ik kan toch geen Chinees lézen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11