Kind heeft recht op bescherming I wart-wit geeft foto zeggingskracht Zeeuwse Prijs voor Ad van 't Veer 19 Aandacht gevaar vrachtverkeer Vuurwerkopslag in Heinkenszand Vrijspraak voor doorrijder GS schrappen verordeningen itj Benefietconcert voor Hospice woensdag 30 november 2005 ■HHNMMo» eilrenners in beeld gebracht door Edwin van het Westeinde. te Anita Tournois a} - Het merendeel i het tentoongestelde werk ri de Open Ateliercursisten rj Stichting Toonbeeld be- oit uit fotomateriaal. Vier van exposanten tonen met vier iken het artistieke kunnen op vlak. Hun werken zijn, net van de overige exposan- met schilderijen in pastel, fl, olieverf en aquarel, te be- litigen in de Grote Kerk in beuzen. Expositie laat zien dat samen ken binnen de Open Ateliers _tografie, aquarel en schilde- - niet per definitie betekent men ook dezelfde wegen in- t. Daarvoor is het getoonde k te verschillend. De discipli- otografie neemt een voorna- )laats in het geheel in. 'in van het Westeinde, Paul de Bergen, Rico van Leeu- en Ineke Peltzer presente- ieder een serie foto's van een laid thema in zwart-wit. De den winnen hierdoor aan gingskracht, omdat kleur in gevallen toch kan afleiden vaak afbreuk doet aan het geen gewenst is. Dit gegeven geldt voor al het beeldmate riaal, maar in het bijzonder voor de kinderportretten van Van de Bergen. De tedere beel den van kleine meisjes met een verwachtingsvolle blik hebben een sterke uitstraling. Ze roepen een bepaalde vorm van weerloos heid en onschuld op, maar refe reren tevens aan een vorm van een zekere vrouwelijke volwas senheid en bewustzijn. „Mijn passie ligt duidelijk bij het maken van portretten", zegt Van de Bergen. „Met mijn beel den wil ik emotie oproepen. Je kunt mijn manier van fotografe ren eigenlijk wel vergelijken met een gedicht, waar ook be langrijk is wat er tussen de re gels gebeurt. Om het gewenste effect te bereiken maak ik altijd zo veel mogelijk foto's om de persoon in kwestie - in dit geval mijn dochter en dochters van kennissen en vrienden - op hun gemak te stellen. Het resultaat is dat ze nog alleen puur zich zelf zijn, zonder elke bijkomen de vorm van emotie." De momentopnames van cou reurs in de achtervolging van Van het Westeinde zijn met een maximum aan beweging uitge beeld. Hiermee wordt de sfeer tijdens een dergelijke etappe met verve overgebracht en aan getoond dat dergelijke gebeurte nissen vaker werden gevolgd. Van het Westeinde: „Al van kinds af aan ben ik gebiolo geerd door het wielrennen. Door het werken met zo lang mogelij ke sluitertijden kreeg ik die ge wenste beweging." Vervormd Ook de werken van Van Leeu wen en Peltzer intrigeren, om dat men juist niet direct ziet wat is weergegeven. De beelden lijken of uitvergroot of ver vormd. Hier gaat het niet zozeer om de vorm van de afbeelding zelf, maar meer om schoonheid van compositie, belichten van het specifieke van materialen als glas en hout en het spel met licht en schaduwwerking. De schilderijen van de overige exposanten variëren van figura tief tot abstract. Bakkertje, een pastel, is bijvoorbeeld een gesti leerd vrouwenprofiel van Corrie Vet-Bakker en Gert een portret van een man in olieverf van Wopje van de Kamp. Irene Syne- sael toont een kleurrijk abstract vierluik in acryl. Geometrische vormen zoals vierkanten en rechthoeken zijn verwerkt tus sen vele lagen in een flink aan tal tinten. De vier elementen zijn verbonden door middel van twee donkere cirkels. Fraai is de bloemaquarel van Mia Valckx: een groen Zeeuws knoopje tegen een paarsblauwe achtergrond met zilver- en goud accenten. Sagrada Familia van Theo Strik werd niet geïnspi reerd door de kathedraal met diezelfde naam in Barcelona, maar laat een portret in aquarel zien van Jozef, Maria en het kind Jezus. Verder zijn er nog diverse stille vens, landschapjes, orchideeën, afbeeldingen van spelende kin deren, een ode aan de bescha ving in Egypte en een werk in grafische zwart-witmotieven over een speelbal op zee. Ge schilderd door Rina de Jonge, Janny Dekker, Luci Notschaele, Suus Sol, Bea Jurriëns, Wil Le- ijnse, Rian de Klerk en Iny den Engelsman. Tentoonstelling Hm 7 januari in de Grote Kerk, Noordstraat, Terneu- MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) wil meer aandacht voor de gevaren van vracht- en bestelwagens in het verkeer. Bedrijven moeten dit probleem erkennen en gedragscode in het le ven roepen die gericht is op een veiligheidscultuur. Om te kijken wat er aan de gevaren van vracht- en bestelver- keer kan worden gedaan is in samenwerking met de ver voersorganisatie EVO bij vijf bedrijven onderzocht wat haalbare en effectieve maatregelen zijn. In de loop van volgend jaar worden de resultaten van dat onderzoek ver wacht. In het werkplan van het ROVZ staat dat het vracht- en be- stelverkeer een van de speerpunten voor 2006 is. De ande re zijn de veiligheid van Fietsers in Zeeland, enkelvoudi ge ongevallen, rijden onder invloed van alcohol, drugs en medicijnen en landbouw- en bouwgerelateerd verkeer. Wat de enkelvoudige ongevallen betreft wacht het ROVZ op onderzoek van TNO Delft. De bedoeling is meer duide lijkheid te krijgen over de reden waarom auto's in de berm belanden. HEINKENSZAND - Bij het politiebureau aan cle Steneva- te in Heinkenszand mag de politie Zeeland een bunker plaatsen en gebruiken voor de opslag van in beslag geno men vuurwerk. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten daarvoor een gecloogbeschikking af te geven. In de specia le bunker mag maximaal 250 kilo vuurwerk worden opge slagen. In beslag genomen vuurwerk zal eerst op acht lo caties in Zeeland worden verzameld in brandvertragende kasten. Daar mag maximaal 25 kilo in zitten. Dan gaat het naar Heinkenszand. Ligt er meer dan 250 kilo in Heinkenszand, dan moet dit worden afgevoerd. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Heinkens zand is gisteren in Middelburg vrijgesproken van het doorrijden na een ongeval. Politierechter I. Woltring meende dat de man 14 mei dit jaar in Heinkenszand niet had kunnen weten dat hij schade had veroorzaakt aan een andere auto. Officier van justitie L. Boogert meende daarentegen dat verdachte was doorgereden nadat hij te ver op de linker- weghelft zat en bij de tegenligger de buitenspiegel had ge raakt. „Getuigen hoorden een flinke klap. Ook hebben ze een goede beschrijving van de auto gegeven en het kente ken genoteerd. De officier vond een boete van 250 euro passend, maar de politierechter sprak de man vrij. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten vier verordeningen te schrappen die toch al niet meer in gebruik waren. Dat is een van de resultaten van het Project Deregulering. Het gaat om de Duiksportverordening Zeeland 2002, de Taxiverordening Zeeland, de Verordening vervoersvoor- waarden, voorschriften en tarieven Provinciale Stoom boot Diensten 2001 en het Reglement gebruik aanlegplaat sen PSD. door Rolf Bosboom nrëor Claudia Sondervan (valli kinderen die op advies van twgpde Raad van de Kinderbescher- 1 ijing uit huis zijn gehaald en in pleeg wonen, krijgen een cadeau- Ter viering van het honderdjarig van de kinderbeschermings- 3seet in Nederland maken medewer- óVd^rs van de Raad morgen een estafette- n ojnde door de provincie. Ze halen geld 3 Q(j) bij hun relaties in en rond de jeugd- r'mffg- n 3 et resultaatbedrag wordt in cheque- overhandigd aan stichting AZZ, jtvoerder van de jeugdzorg in Zee- ind. Die neemt de jongeren ervan be op een outdoor-survivaldag. Ivocatenkantoren doen een duit in »t zakje. De jeugdreclassering heeft in de buidel getast. De teller is de Zejiizend euro voorbij en de toezeggin- 3|a[>n komen nog binnen, meldt mana- V Els Bokhorst van de Raad voor de n Kinderbescherming. Het is een gebaar in de Raadsmedewerkers naar hun moeten kinderen beschermd tegen hun eigen ouders. Tot Kinderwetten 905 kon een ouder zijn kind zonder ^jnwegen uit een tehuis ophalen. Met r gi? Kinderwetten uit 1905 ontstonden ie Voogdijraden. Die regelden de op- J°%ng van kinderen, zagen toe op de te- en adviseerden rechters. en restant van die Voogdijraden tot tien jaar geleden door in de p(aden voor de Kinderbescherming, negentien Raden in Nederland wa- zelfstandig, met toezicht van een van mensen uit het werkge- otyed, daartoe benoemd door de konin- Pin. Geen juristen of mensen uit jeugd- Drg, gewoon mensen die zich betrok- en voelden. Ik heb nog meegemaakt at de voorzitter van het college zijn andtekeningen op het rekest moest Els Bokhorst van de Raad voor de Kinderbescherming. foto Ruben Oreel zetten voor het maar de kinderrechter kon. Sommige mensen vonden het een regenteske toetsing, die plaatselijk grote verschillen in aanpak in de hand werkte", vertelt Bokhorst, vestigings manager van de regio Zuid-Hol- land-zuid en Zeeland, oftewel de vesti gingen Dordrecht en Middelburg. Handelwijze In 1995 gingen de raden, op in één lan delijke organisatie met 22 vestigingen en een uniforme handelwijze. „Nu worden zaken achteraf getoetst of ze volgens het beleid zijn verlopen. We vallen direct onder verantwoordelijk heid van de minister van Justitie. Van daar dat de Tweede Kamer zo dicht op jeugdzaken kan zitten." Na jaren van professionalisering krij gen de Raden nu weer ruimte voor de regionale belangen en omstandighe den. Terecht, vindt Bokhorst, er zijn grote verschillen tussen haar twee kan toren, in alle facetten van het Raads werk. Zeeland onderscheidt zich posi tief bij strafzaken met jeugdige ver dachten. „In het hele land is veel aan dacht voor veelplegers. Daarin lijkt Dordrecht veel op Rotterdam. In Zee land is het overzichtelijker. Hier is het mogelijk om in een overleg met politie en Openbaar Ministerie alle jongeren te bespreken die een proces-verbaal hebben opgelopen. Dat is in Rotter dam ondenkbaar!" Het onderscheid is negatief in de on derzoekstaak van de Raad bij echt- scheidings- en omgangszaken. „Dor drecht heeft samen met jeugdzorg al jaren een bemiddelingsprogramma voor ouders die er zelf niet uitkomen. De rechtbank verwijst ouders vanaf de zitting naar dat programma. Zoiets hebben we niet in Zeeland. Daardoor Mooie slag „Voor Zeeuwse gemeenten is het toe zicht op de leerplicht moeilijk uitvoer baar. Vaak is het een deeltaak van een ambtenaar. We kunnen een mooie slag maken met wederzijds gebruik van deskundigheid. In december is al de eerste speciale zitting", kondigt Bok horst aan. Ze maakt zich zorgen over de repres sieve tendens die te merken is in de sa menleving. Die roept om strengere straffen voor minderjarigen, gedwon gen opvoedingsondersteuning, eerdere uithuisplaatsing. Dat staat haaks op de uitgangspunten van de jeugdzorg: het behoud van de kind-ouderrelatie en zoveel mogelijk hulp in de thuissi tuatie. „Bij een nog niet volgroeid iemand hoort maatschappelijke genoegdoe ning niet voorop te staan, maar de re paratie van een jong leven. We hebben een verantwoordelijkheid voor minder jarigen. Beschadigingen van kinderen zijn zo oud als de mensheid. Zelfs in de Bijbel kom je zulke situaties tegen. Een kind heeft recht op iemand die voor hem opkomt." MIDDELBURG - Ad van 't Veer, de vertrekkende directeur van Nieuwe Muziek Zeeland, krijgt de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen. Van 't Veer meldde zich gisteren tegen het middaguur bij het pro vinciehuis voor een zogenaamde afspraak met een ambtenaar, maar kreeg toen te horen dat Ge deputeerde Staten eerder op de ochtend hadden besloten hem de prijs toe te kennen. Daar was geen uitgebreide dis cussie voor nodig geweest, ver klapte gedeputeerde Harry van Waveren glimlachend. „Het is heel terecht en zeer verdiend dat Van 't Veer deze prijs krijgt. Bovendien is het prachtige aan vulling op de lijst met een eerde re winnaars, ook vanuit een dis cipline die nog niet was verte genwoordigd." De laureaat toonde zich even verrast als verguld met de prijs, „Het is een heel mooie streep on der mijn carrière. Eigenlijk een halve streep, want ik ben nog niet helemaal klaar bij Nieuwe Muziek." De prijs bestaat uit een oorkonde en een gouden draagpenning, ontworpen door graficus Dirk van Gelder. Ook is er een bedrag van 2269 euro (5000 gulden) aan verbonden. Van 't Veer (64) is voorgedragen door Marianne Kleijwegt, oud-bestuurslid van Nieuwe Mu ziek. De voordracht is onder steund door andere, al dan niet voormalige bestuursleden van Nieuwe Muziek, maar ook door een groot aantal kunstenaars, musici en componisten, onder wie Moniek Toebosch, Willem Breuker, Reinbert de Leeuw, Louis Andriessen en Daan Man neke. Volgens Kleijwegt heeft Nieuwe Muziek een voortrekkersrol ge had in de hedendaagse muziek- praktijk. Van 't Veer heeft daar mee 'de Zeeuwse cultuur lande lijk en internationaal gezien op de kaart gezet'. De Raad voor de Cultuur Zee land, die het provinciebestuur adviseert, heeft dat volledig be aamd. Van 't Veer heeft met Nieuwe Muziek 'voor Zeeland en voor het Zeeuwse culturele le ven iets neergezet dat niet meer weg te denken is' en dat ook ver buiten de provincie uitstraling heeft. De raad prijst bovendien zijn persoonlijke inzet, doorzettings vermogen en gedrevenheid, ook krijgt de Raad hier met andere gezins situaties te maken dan in Dordrecht. Ik ben heel blij met dat brede hulppro gramma voor ouders en kinderen, tot en met een Omgangshuis waar ouders kun kinderen op neutrale grond kun nen ontmoeten. In Zeeland moet dat nog van de grond komen. Beland je als ouders hier in een juridische procedu re om de kinderen, dan kan je met lege handen naar huis", zegt ze spijtig. Achter de Zeeuwse schermen wordt al enkele jaren gewerkt aan de voorberei ding voor omgangsbemiddeling. Dat is nu klaar om vrucht op te leveren. „De provincie heeft beloofd een initia tief te steunen. Dat moet van Bureau Jeugdzorg Zeeland komen." De Raad in Middelburg wil meer naar buiten treden met haar deskundig heid, bijvoorbeeld om Zeeuwse ge meenten te helpen met hun leerplicht- toezicht. „Voortijdige schoolverlaters zijn een risicogroep. Hoe langer jongeren niet naar school gaan, hoe meer kans ze hebben het verkeerde pad te kiezen. We moeten samen proberen om zo snel mogelijk potentiële uitvallers te herkennen. Onverschillig of de ouders daar onmachtig tegenover staan of niet." al werd die 'niet altijd door ie dereen begrepen'. Nieuwe Mu ziek kwam in 1969 voort uit de Vereniging Jeugd en Muziek Zeeland en groeide onder aan voering van Van 't Veer uit tot een toonaangevende organisator van hedendaagse muziekconcer- ten, van onder anderen Leo Cuy- pers, Iannis Xenakis, John Ca ge, Morton Feldman, Geoffrey Madge en Willem Breuker. Vanaf 1976 werd het jaarlijkse Festival Nieuwe Muziek georga niseerd. In 1981 richtte Van 't Veer het Xenakis Ensemble op, dat concerten in binnen- en bui tenland geeft. Vertrek De uitreiking van de prijs wordt waarschijnlijk gecombineerd met het vertrek van Van 't Veer, die in februari 65 jaar wordt. Een datum voor een afscheids bijeenkomst is nog niet bekend. De dagelijkse gang van zaken bij Nieuwe Muziek, tegenwoor dig Muziekpodium Zeeland ge heten, heeft Van 't Veer inmid dels overgedragen aan inte rim-directeur en opvolger Wil lem Kniknie. Zelf besteedt hij de resterende maanden aan het ordenen en veiligstellen van het enorme muziekarchief dat hij heeft opgebouwd. Vrijwel alle concei'ten sinds 1969 heeft hij digitaal opgeno men, wat zo'n duizend banden aan materiaal heeft opgeleverd. Van 't Veer is bezig met het ma ken van een selectie daaruit voor een radioserie die Omroep Zeeland vanaf 1 januari dertien weken lang elke zondag uit zendt. De serie begint op nieuw jaarsdag met een programma van in totaal vier uur. Het is de veertiende en tevens laatste keer dat de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Weten schappen wordt toegekend. De prijs, die slechts in bijzondere gevallen en daardoor onregelma tig is uitgereikt, werd in 1956 in het leven geroepen door de toen malige Stichting Maatschappe lijk en Cultureel Werk. Win naars waren onder anderen Plans Warren (1971), Wim Rie- mens (1997, postuum) en Wim Hofman (2001). Het is de bedoeling dat de prijs wordt omgevormd tot een alge mene Zeeuwse cultuurprijs, die elke twee jaar wordt uitgereikt. ZIERIKZEE - Mezzo-sopraan en harpist Rachel Ann Morgan geeft op zaterdag 17 december een concert ten bate van het Hos pice Schouwen-Duiveland. Morgan komt uit Groot-Brittan- nië en heeft gestudeerd aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Morgan zingt kerst liederen uit verschillende lan den en bespeelt tussendoor een concertharp. Het concert is geor ganiseerd door de Odd Fellowlo- ge Schouwen-Duiveland en be gint om 19.30 uur in de Luther se kerk aan het Gat van West Noord Westen in Zierikzee. Ad van 't Veer, winnaar van de veertiende en tevens laatste Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Weten schappen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53