Ondernemer heeft het moeilijker PZC kea vestigt rich in Gentse kanaalzone Brand bij drugsproducenten linke soep Afgeschreven bomen Fonds helpt vernieuwing Zeeuwse landbouw TOP wil meer ruimte voor activiteiten burgemeester Lonink 17 nquête onder Brabantse en Zeeuwse werkgevers lanhouding op erdenking van elen brommer Biljartclub wil meer ruimte in De Lieve Tunnel geen-mooi-weer verbinding Soepeler regels vakantiehuisjes Aanvraag geld natuurbeheer open Vlissingse wil beste kroegtijger zijn Oliebollen voor Cliniclowns VOLVO woensdag 30 november 2005 lor Ben Jansen BNEUZEN - De provincie en boeren organisatie ZLTO heb- i gisteren de aanzet gegeven jr vernieuwing van de Zeeuw - landbouw. Tijdens de regio- g van ZLTO-Zeeland teken- a landbouwgedeputeerde A. ppelaars en A. Vermeer, alge- ten voorzitter van de Zuidelij- Land- en Tuinbouw Organi se, een overeenkomst die de rming van een fonds regelt iaruit boeren met creatieve ieën een steuntje in de rug anen krijgen. it fonds (de provincie steekt er om te beginnen 100.000 euro in en de ZLTO 50.000 euro) is, zoals Poppelaars het uitdrukte, een opmaat voor een Zeeuwse agrarische ontwikkelingsmaat schappij. Daar is - met dank aan de ontwikkelingsschets voor de Schelde - veel meer geld voor beschikbaar. De medewer king van Zeeland aan natuurpro jecten door ontpoldering wordt beloond met 13 miljoen euro voor de landbouw. De helft ervan is in principe voor kavelaanpassingswerken in gebieden waar die natuurpro jecten worden uitgevoerd. De an dere helft kan worden ingezet om investeringen mogelijk te maken die de positie van de Zeeuwse landbouw versterken. Daar is, onderstreepte voorzit ter P. de Koeijer van de ZLTO in Zeeland, in het licht van het Europese suikerakkoord van vo rige week meer dan ooit behoef te aan. „Het is vanzelfsprekend niet de redding van de Zeeuwse landbouw, maar we kunnen - juist in deze tijd - wel zinvolle ontwikkelingen stimuleren." Poppelaars en De Koeijer leg den uit dat het bedrag van 150.000 euro dat om te beginnen beschikbaar is, vooral zal wor den gebruikt om individuele boe ren te helpen vernieuwende idee ën uit te voeren. De Schelde-mil- joenen zijn bestemd voor inves teringen die de bedrijfstak als geheel versterken. Biobrandstoffen De gedachten gaan daarbij uit naar de teelt van biobrandstof fen als alternatieve energiebron nen, reststromenverwerking, zil te teelten, ontwikkeling en ver betering van afzet- en verwer kingsketens voor landbouwpro ducten en zoetwatervoorzie ning. De Koeijer ziet persoonlijk veel in mogelijkheden om Zeeuwse boeren mosselzaad en kokkels te laten telen. „Dat is natuurlijk een hele verandering voor ie mand die nu met plantaardige gewassen bezig is. Maar we moe ten op een andere manier gaan denken. Wat willen we als boe ren: aardappelen blijven verbou wen voor een verzadigde markt of iets nieuws doen waarbij je in elk geval verzekerd bent van de vraag. Want die is er, als het om mosselzaad en kokkels gaat. Het is een omschakeling, maar vol gens mij valt die stap wel mee. Of je nu gewassen verzorgt of schelpdieren, je blijft bezig met producten uit de natuur. Natuur lijk vergt het een ander vakman schap en we moeten misschien wel mikken op een nieuwe gene ratie boeren, maar er zit zeker toekomst in." De provincie en de ZLTO zoeken voor de ver nieuwing van de Zeeuwse land bouw naar samenwerking met onderwijs- en kennisinstellin gen, de Rabobank en Zeeland Seaports. lor Jeffrey Kutterink DES - Ondernemen is de laat- e tien jaar een stuk moeilijker worden. Toch is het nog eeds leuk, al komt het gezin tor ondernemers meer en meer ide eerste plaats. blijkt uit de resultaten van onderzoek dat is gehouden ider ruim 4500 Zeeuwse en (abantse werkgevers. De con- iisies worden vandaag gepre- nteerd tijdens het congres van IS VAN GENT - De politie eft gistermiddag omstreeks ilf drie in de Beneluxstraat in van Gent een achttienjarige It die plaats aangehouden op van heling van een brommer. e politie stelde naar aanlei- mg van een tip een onderzoek bij de woning van de jongen, (ier werd een brommer aange- joffen die als gestolen stond ge- De brommer is over- naar het politiebu- au, evenals de jongen. Hij is in gesteld en is in af- achting van zijn verhoor. de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) 'Onderne men met lef' in het Eventron in Rosmalen. Ondernemen is een stuk moeilij ker geworden, zeggen onderne mers. Er worden, hogere eisen aan het ondernemerschap ge steld, oordelen acht op de tien. Dat komt doordat de techniek zich sneller ontwikkelt en er in- ternationaler en efficiënter moet worden gewerkt. Drie kwart stelt ook dat sneller geld verdiend moet worden. Resulta ten worden steeds vaker vergele ken met andere bedrijven en fi nanciële cijfers worden steeds belangrijker. Toch vinden bijna alle onder vraagden ondernemen leuk. Wel vindt ruim tachtig procent dat de overheid het ondernemer schap meer moet promoten. Scholen moeten jongeren en thousiaster maken voor het on dernemen. Al vindt eenderde van de ondernemers dat mensen ondernemen niet kunnen leren. Zeven op de tien vindt dat on dernemen in de genen zit. Hoewel ze hun vak leuk vinden, streven ondernemers naar een betere balans tussen werk en pri vé. Van de ondernemers tot 50 jaar is de helft het met deze stel ling eens. Bij de ondernemers van 50 jaar en ouder-is dat 35 procent. Bijna de helft zegt dat het gezin belangrijker is dan de zaak. Ook hier is dat voor de jon gere ondernemers belangrijker (51 procent) dan voor de oudere (39 procent). Geld verdienen is voor een groot 'deel (40 procent) niet het belang rijkste. Bij vier op de tien staat het genieten van de vrijheid als ondernemer voorop. Ondernemers in Zeeland en Bra- lor Wout Bareman ENT - De Zweedse meubelgi- ant Ikea vestigt zich in de Ka- aalzone. Het stadsbestuur van ent is akkoord gegaan met ieuwbouw van het concern op terreinen van Flanders Expo, :t hallencomplex bij Sint-De- ijs-Westrem. Over enkele jaren ordt aan de noordzijde van ent een tweede grote trekker ïrwacht: een factory outlet cen- ir. Ook daarmee is het stadsbe- uur al in hoofdlijnen akkoord igaan. aar verwachting levert de ves- g'ing van het meubelconcern ierhonderd arbeidsplaatsen op. laar elders in Oost- en fest-Vlaanderen zou het juist banenverlies leiden. Ikea eeft haast; het bedrijf aasde al mger op een locatie in het Gent maar moest wachten op een iudie naar de gevolgen voor de ieubelmarkt in de regio. Nu die afgerond wordt ernaar ge reefd uiterlijk half 2007 de euren te openen. Uit de studie ijkt dat vierhonderd personen >n baan zullen vinden bij de entse vestiging, waarvan er chtig worden ingevuld door edewerkers uit andere ea-vestigingen. Bij de leveran- ers zou het aantal arbeids- aatsen groeien met zeventig, e bestaande meubelzaken in ost- en West-Vlaanderen zou- door de komst van de tveedse concurrent honderd it driehonderd banen verloren en gaan. En ook de producen- n zouden zeker vijftig banen leveren. e onderzoekers gaan ervan uit ït klanten uit Oost- en est-Vlaanderen, die nu nog lar de Ikea-vestigingen in Wil- k of Ternat rijden, het straks :hter bij huis zullen zoeken. kleinere winkels in de anche zullen nauwelijks nade le gevolgen ondervinden van komst van de meubelgigant, tegenstelling tot andere keten- inkels en de grotere zaken, die eubelbouwpakketten verko- m. te Gentse schepen D. Termont eonomie) is enthousiast over ikomst van Ikea. Hij stelt vast dat bij andere vestigingen zeven tig procent van het personeel is geworven in een straal van tien kilometer rond de winkel en dat het gros daarvan op dat moment werk zocht. Als Ikea de vergun ningen binnen heeft, kan eind volgend jaar worden begonnen met de bouw. De Unie van Zelfstandige Onder nemers (Unizo) en de Belgische federaties in de meubelsector protesteren tegen de Ikea-vesti- ging, vooral vanwege het moge lijke banenverlies. Overigens heeft ook de Media Markt inte resse in vestiging bij Flanders Expo. Het stadsbestuur wil rond het hallencomplex vooral voorzieningen op het gebied van sport, vrije tijd, wonen en media concentreren. Er wordt gedacht aan tien- tot vijftienduizend vierkante meter verkoopopper vlak voor design- en meubelspe ciaalzaken en aan een bioscoop met 1600 zitplaatsen. In Gent-Noord, in het oude haven gebied, opent over drie jaar een groot outletcenter de deuren. De komst van dat complex van fa briekswinkels wordt met name in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone met argusogen bekeken. MIDDELBURG - Elke boom die weg moet op het bolwerk, heeft een etiket op zijn bast. Zo kan iedere Middelburger zich een voorstelling maken van hoe het park er straks uitziet. De bolwerken worden opgeknapt. Bomenkap is on derdeel van de renovatie. Een aantal bomen is ziek, anderen staan de molen op het Langeviele- bolwerk in de weg en een aantal belemmert de groei van andere bomen. De bolwerken moeten een parkachtige uitstraling krijgen, is het idee. Er worden ook weer nieuwe bomen aangeplant. Tijdens een informatiebijeenkomst over de plannen, beloofde de gemeente om de bomen die gekapt moeten worden te markeren. Inmid dels hangen er etiketjes aan. Daardoor is voor iedereen duidelijk te zien welke boom weg gaat en welke blijft. Belangstellenden kunnen zich bij de gemeente aanmelden voor een rondlei ding en een toelichting op de plannen. Op het bolwerk staan bijna negenhonderd bomen die daar doelbewust geplant zijn. Daarnaast zijn in de loop der jaren veel bomen spontaan ge groeid. Het is tot 6 december mogelijk om te reageren op het plan. foto Lex de Meester bant vinden dat ze het goed doen. Zeventig tot negentig pro cent vindt zichzelf erg ambiti eus, innovatief, marktgericht en creatief. Werkgevers beschik ken, vinden ze zelf, over specia listische kennis, kunnen goed prioriteiten stellen, hebben durf, lef, een duidelijke visie, durven fouten te maken en luis teren goed naar klanten en me dewerkers. Maar vier op de tien zeggen dat andere bedrijven te weinig aan vernieuwing doen. De helft noemt andere onderne mers te weinig innoverend en creatief. Ondanks dat zijn de toekomstverwachtingen optimis tisch. Bijna negentig procent verwacht dat de omzet in 2010 hoger is dan nu. Bijna drie kwart denkt dat over vijf jaar de concurrentiepositie is verste vigd. En ruim zestig procent denkt dat het eigen bedrijf in 2010 meer werknemers in dienst zal hebben. Vergeleken met de uitkomsten van een onderzoek van twee jaar geleden blijkt dat de bedrij ven nu een hogere bedrijfsomzet hebben. Deze is gemiddeld met twintig procent toegenomen. De concurrentiepositie is met vijf tien procent verbeterd. Ook heb ben de afgelopen twee jaar weer meer bedrijven extra personeel aangenomen. Het aantal bedrij ven dat in personeelsuitbreiding heeft geïnvesteerd is gestegen van 25 naar 40 procent. HULST - Het bestuur en de le den van Biljartvereniging De Lieve willen meer ruimte om in het gelijknamige dienstencen trum in de Hulster binnenstad hun hobby te kunnen beoefe nen. De zaal waarin ze nu biljar ten is te klein, vinden ze. De biljartvereniging heeft in De Lieve nu de beschikking over een zaal van ongeveer negen bij zeven meter. Daarin staan drie biljarttafels. „De ruimte is veel te klein om er drie biljarttafels zodanig te plaatsen dat er rond om de tafels voldoende ruimte is om ongehinderd te kunnen spe len", schrijft H. van Cauteren, secretaris van de biljartclub aan het bestuur van Stichting Wel zijn Ouderen (SWO) Hulst dat zetelt in De Lieve. De biljartver eniging wil het magazijn naast de biljartzaal annexeren. Zo wordt de biljartzaal een stuk groter en kunnen de tafels gun stiger worden opgesteld. Vol gens Van Cauteren zijn de biljar ters bereid te helpen met het af breken van de muur, het leggen van vloerbedekking en andere bijkomstige werkzaamheden. Directeur A. van den Abeele van SWO Hulst wil samen met de biljartvereniging een oplos sing zoeken voor het ruimtege brek. „We bekijken momenteel de mogelijkheden, samen met de gemeente Hulst." door Emile Calon REVINGE - Zwarte rookwolken stegen gisteren op uit de 'garage' op het oefen terrein voor de brandweer in het Zuid- Zweedse Revinge. De Zeeuwse brand weerofficieren werden geconfronteerd met een nogal complexe oefening. Een brand in een garage annex xtc-laborato- rium met gewonden. Want volgens het oe fenprogramma verdiende die 'garagehou der' flink wat bij door ook harddrugs te produceren. Brandweercommandant Koos de Feijter van het korps Tholen keek bedenkelijk toen hij met die oefening werd geconfron teerd. Net als vele andere brandweercom mandanten weet hij dat drugsproductie en brand geen ongewone combinatie is. Nog maar recent moest hij met meerdere voertuigen uitrukken voor een brand in een schuur tussen Sint Maartensdijk en Stavenisse. Daar werd, zo bleek, op grote schaal hennep verbouwd. De politie tel de, nadat de brandweer weer was inge rukt, maar liefst 4200 plantjes. De Feij ter heeft het niet zo op die illegale hen nepkwekerijen. En zijn collega's even min. Vooral omdat er in de regel ge knoeid is met de stroomvoorziening. Omdat het opkweken van deze plantjes veel energie vraagt, wordt meestal de elektriciteit illegaal afgetapt, En dat is het probleem, aldus de Zeeuwse brand weermannen en -vrouwen die deze week oefenen in het winterse Revinge. Want dat illegaal aftappen, gebeurt vaak niet echt deskundig, en kan voor vervelende veirassing'en zorgen. Commandant Jeroen Meijering (Terneuzen) rekent zelfs voor dat vijftig procent van de wo ningbranden in zijn gemeente veroor zaakt wordt door een storing bij hennep telers. In andere gemeenten wordt dat percentage niet gehaald. Maar Jan Rijk (commandant Hulst) geeft wel grif toe dat zijn mensen meerdere ke ren per jaar moeten uitrukken wegens kortsluiting in een hennepkwekerij. De commandanten van de korpsen boven de Westerschelde worden over het algemeen (veel) minder met dat probleem gecon fronteerd. Dolph te Paske (plaatsvervangend com mandant Middelburg/Vlissingen) kan zich zelfs geen recente brand in combina tie met een hennepkwekerij in zijn regio herinneren. Directeur Frans Captijn van de Veiligheidsregio is blij dat de hennep productie in het Zeeuwse niet het niveau heeft van een regio als Zuid-Limburg. Daar rukt de brandweer wekelijks meer dere keren uit om een brand in een hen nepkwekerij te bestrijden. In die regio zijn de kwekerijen, zeker de grote, in de regel ook nog eens 'be schermd' tegen invallen van concurren ten. Een blok beton boven een toegangs- MIDDELBURG - De fractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) in Provinciale Staten wil dat de afsluiting van de Westerscheldetunnel in verband met sneeuw vorige week, meegenomen wordt in het onderzoek naar de problemen die Zeeland het afgelopen weekeinde teisterden. Dat schrijft PvZ in een brief aan het college van Gedeputeer de Staten. De fractie is het absoluut niet eens met de woordvoerder- van de Westerscheldetunnel dat bij hevige sneeuval en harde wind de tunnel altijd afgesloten zal worden: „Ten eerste omdat er helemaal geen sprake was van buitenspo rig noodweer met hevige sneeuwval. Verder vinden wij het niet meer dan normaal dat de toegangswegen naar de tunnel bij sneeuwval, gladheid, ijzel of iets dergelijks bij voorrang dag en nacht schoon worden gehouden. De Wes terscheldetunnel mag niet op de kaart komen te staan als een 'mooi-weer-verbinding'. Die richting gaat het nu al uit. DEN HAAG - Minister Dekker (WD, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) verruimt de mogelijkhe den om in vakantiehuisjes te wonen. Onder bepaalde voorwaarden mogen gepensioneerden tot 1 november 2008 permanent in hun recreatiewoning ver blijven. Dat geldt alleen in gemeenten die tot nu toe niet 'helder en consequent' de illegale bewoning hebben aange pakt. In Zeeland speelt het probleem van illegale bewoning van recreatiewoningen vooral voor het zomerhuizenterrein Scharendijke in Schouwen-Duiveland en Park Oranje plaat in Middelburg. De gemeenten hebben daar wel op lossingen voorgesteld maar verschillen van mening met de provincie. Onderzoek van het Rijk wees begin dit jaar uit dat Reimerswaal, Tholen en Vlissingen de enige ge meenten waren die geen actief beleid voeren. Op het ogen blik onderzoekt het ministerie op welke manier gemeen ten illegale bewoning van vakantiehuisjes inmiddels heb ben aangepakt. Eind dit jaar worden de resultaten be kend. DEN HAAG - Vanaf morgen kunnen boeren die rijkssub sidie willen voor natuurbeheer daarvoor een aanvraag in dienen bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit. De inschrijving loopt tot 31 januari. Voor de toekenning geldt het principe 'wie het eerst komt het eerst maalt'. Voor de komende zes jaar heeft minister Veerman (CDA, Landbouw) in totaal 30 miljoen euro uit getrokken voor agrarisch natuurbeheer. In Zeeland heb ben tweehonderd boeren belangstelling voor de subsidie regeling. VLISSINGEN - Alice Bax uit Vlissingen is door het tijd schrift Aktueel genomineerd voor de landelijke verkie zing kroegtijgerin van het jaar. Elke provincie heeft een genomineerde naar voren gescho ven. Deze week staan de genomineerden in het tijdschrift. Voor Zeeland viel de keuze op Alice Bax, die bardame is van café Fun Pub in Vlissingen. In januari wordt via inter net en een sms-actie gestemd. deur, valkuilen, stroomdraden en hand granaten die op scherp staan. Dat soort zaken komt de brandweer nog niet tegen in het Zeeuwse. En echte groot schalige productie van xtc ook nog niet, aldus Captijn. Wel zo nu en dan eens een wat kleiner laboratorium. „Maar we moe ten dus wel voorbereid zijn op een brand inzo'n lab." Niet getest Het bestrijden van een brand in zo'n ille gaal bedrijf is zeker niet ongevaarlijk, omdat de apparatuur van deze fabrikan ten in de regel niet getest is en dus vreemd kan reageren bij bijvoorbeeld een fikse hitte. En ook is onbekend hoeveel en welke grondstoffen er liggen, zodat brandweer lieden bij een brand in zo'n lab, uiterst omzichtig te werk moeten gaan. Dat leer den ze gisteren maar weer eens tijdens de oefening. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink moet na de verkiezin gen de ruimte krijgen om Ter- neuzen economisch op de kaart te zetten. De burgemeester dient de portefeuille economie te behe ren, zitting te nemen in ha venschap Zeeland Seaports en de betrekkingen met Gent te ver stevigen. De lokale fusiepartij TOP/GB maakt de positie van de burge meester tot een van de speerpun ten van haar verkiezingspro gramma. „Terneuzen maakt veel te weinig gebruik van de specifieke kwaliteiten van haar burgemeester. Lonink is gepokt en gemazeld in het nationale en internationale bestuur. Hij was Kamerlid en werkte bij de Vere nigde Naties. We moeten daar veel meer van kunnen profite ren", stelt bestuurslid W. van Leeuwen. Behalve op 'werk, werk en nog eens werk' zet TOP/GB haar kaarten ook op het verder terug dringen van de bureaucratie. „Ondernemers moeten nog steeds aan een brei van regels voldoen voordat er zaken kun nen worden gedaan. Dat geldt natuurlijk voor heel Nederland, maar we willen zoveel mogelijk doen om het in Terneuzen zo soe pel mogelijk te laten verlopen", meldt lijsttrekker F. van Hulle. Ziekenhuis Om de Zeeuws-Vlaamse zieken zorg ook soepel te laten verlo pen en goede kwaliteit te blij ven waarborgen, mag de 'unieke samenwerking' tussen zieken huis Zeeuws-Vlaanderen en de Gentse ziekenhuizen niet verlo ren gaan. Creatie van een 'high-tech-cen- trum' in Goes of Middelburg mag niet ten koste gaan van streekziekenhuis De Honte. Zeeuws-Vlammingen kunnen tenslotte nu voor de meeste ge neeskundige behandelingen in hun eigen ziekenhuis terecht, terwijl ze voor meer bijzondere behandelingen ('vaak door Ter- neuzense specialisten') in Gent terecht kunnen. De Terneuzense Onafhankelijke Partij/ GemeenteBelangen zet zich verder onder meer in voor het op peil houden van het wo ningenbestand, de voorzienin gen en daarmee de leefbaarheid in alle kernen. De partij wil het gebruik van het openbaar vervoer voor oude ren stimuleren en de Schelde- boulevard meer betrekken bij de stad Terneuzen. In Sas van Gent moet een geluidswal bij Ce- restar zodanig worden ingericht dat de oude vestingstad weer enigszins tevoorschijn komt. TOP/GB staat open voor deelna me aan het college en. lijsttrek ker Van Hulle is - evenals voor malig wethouder J.Baart - in voor een zetel als dagelijks be stuurder. „Maar het heeft wei nig zin daar op te preluderen en te speculeren. We hopen natuur lijk op een goede uitstlag, maar we zullen de verkiezingen moé ten afwachten voor we verder uitspraken kunnen doen." Kandidatenlijst TOP/GB 1Frank van Hulle, Sas van Gent; 2. Ellen Mekkaoui-de Neef, Ter neuzen; 3. Peter Snoodijk, Axel; 4. Giel van Boom, Hoek; 5. Jo Baart, Terneuzen; 6. Jos Verdunnen, Zaamslag; 7. Bram Stoffels; 8. Ma rijke Hemelsoet-de Jaeger, West- dorpe; 9. Wies Luijcks, Koewacht; 10. Jan Leenhouts, Zaamslag; 11. Koos Cortvriendt, Axel. KLOOSTERZANDE - Leerlin gen uit de groepen 5 tot en met 8 van de openbare Sandeschool in Kloosterzande verkopen dins dag 6 december oliebollen langs de deur voor het goede doel. De helft van de opbrengst is voor de Cliniclowns, de andere helft voor spelmaterialen. De kinde-r ren komen de bestelling op oudejaarsochtend afgeven. ACTIE WINTERWIELEN 4 HALEN 3 BETALEN CA ICAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51