Bulgarije worstelt met de maffia Oude Shimon Peres keert Arbeiderspartij de rug toe PZC «I1 Nationaal erfgoed moet gratis zijn Opsporen via het internet is een zaak vol risico's PZC J Kerk Brazilië kreunt onder seksschandalen Nieuwe burgemeester Sofia wil eind maken aan macht criminelen 30 november 1955 woensdag 30 november 2005 door Frans Lindenkamp De adviezen uit het dagboek van priester Tarcisio Tadeu Spricigo zijn duidelijk. Als in structies. „Kom altijd overheer send over. Wees zachtaardig en overhaast je niet. Stel geen vra gen, maar gedraag je zelfverze kerd. Ga voor arme vaderloze jongens, die thuis liefde ontbe ren. Laat je echter nooit in met jongens uit het rijke milieu." De priester in kwestie werd ver leden week tot vijftien jaar ge vangenisstaf veroordeeld we gens seksueel misbruik van twee jongens, vijf en dertien jaar oud. Het dagboek wijst de katholieke kerk in Brazilië op feiten waarvoor de bisschoppen al jaren de ogen sluiten: pedofi lie binnen eigen gelederen. Spri- cigo's 'recept' voor het verleiden van jonge jongens was per onge luk in handen gekomen van een non. Die speelde het door aan de politie in het dorpje Agudos. In het 950 kilometer noordelijker gelegen Anapolis vormde het 'handboek' de ontbrekende be wijslast tegen Spricigo. Hij blijkt een onverbeterlijke pedo fiel. Want in 1995 zetten de bis schoppen hem hiervoor al twee jaar op non-actief. Maar zijn ge val kreeg toen geen ruchtbaar heid. Later in Agudos vergreep Spricigo zich opnieuw aan jong grut, waarna zijn superieuren hem naar Anapolis overplaat sen. En ook daar pakte Spricigo de draad op. Aantallen Pedofilie binnen de katholieke kerk in Brazilië is niet nieuw. Maar de laatste tijd neemt het aantal gevallen dat aan het licht komt, toe. Eerder deze maand betrapte de politie in de deel staat Maranhao een priester die zich met vier jongetjes amuseer de in een seksmotel. Bij zijn ar restatie meldde hij dat hij zeker twaalf collega's kent die ditzelf de uitstapje geregeld maken. In 2002 kreeg het land de perverse praktijken voorgeschoteld van een priester uit Sorocaba, een stad onder de rook van Sao Pau lo. Alfieri Eduardo Bapani (45) vergreep zich aan kinderen tus sen de zes en tien jaar oud uit de sloppenwijken. Hij hield een dagboek bij en filmde de seks- handelingen in een opvanghuis voor jonge drugsverslaafden bui ten de stad. Regina Soares Jurkwicz, verbon den aan de Katholieke Universi teit van Sao Paulo schreef een boek over seksueel misbruik van vrouwen door priesters. Zij stelt dat het aantal aangiften de laatste drie jaar met zeventig procent is gestegen. In Brazilië zitten op dit moment tien pries ters achter de tralies wegens sek sueel misbruik. Veertig zijn er voortvluchtig. De groeiende lijst aan seksschan dalen heeft de alarmbellen doen rinkelen binnen het Vaticaan. In september stuurde de paus een speciale commissie naar Brazi lië met de opdracht om in het grootste geheim onderzoek te doen naar de misstanden. Over de bevindingen van deze com missie worden geen mededelin gen gedaan. Het bezoek wordt officieel zelfs niet bevestigd. Toch is het rapport uitgelekt naar het Braziliaanse tijdschrift Istoé. Daaruit blijkt dat 1700 priesters - tien procent van het totaal - zich schuldig maakt aan sekseel misbruik. Bijna de helft van alle geestelijken lapt de ge lofte van kuishuid aan de laars. In de afgelopen drie jaar heeft de kerk ruim tweehonderd pries ters onder psychologische be handeling gesteld binnen eigen klinieken wegens seksuele mis dragingen. Maar de leiding van de katholieke kerk rept er met geen woord over. GPD door Marloes de Koning De moord op de Bulgaarse topbankier en verzekeraar Emil Kioelev, op 26 oktober midden in Sofia, maakt duide lijk dat de macht van de onder wereld in het land onvermin derd groot is. De Bulgaren heb ben hun hoop nu gevestigd op Bojko Borisov, de nieuwe burge meester van Sofia, om een einde te maken aan de invloed van de maffia. Drie zwarte BMW's nemen met grote snelheid de bocht naar Pla net Club, hartje Sofia. Ze parke ren langs de stoeprand. Een ge blindeerde auto voorop, achter aan een derde auto half op de straat om de middelste aan het zicht te onttrekken. Vrijwel tege lijk zwiepen de portieren open. Een groep mannen in zwartle ren jas loodst een man en vrouw snel over de rode loper de club binnen. Nieuwsgierige buiten staanders worden resoluut te gengehouden door een 'kleer kast' met z'n hoofd diep in een capuchon. Hier feesten de rij ken, onder elkaar. Sinds de moord op Emil Kioelev is de spanning in de Bulgaarse hoofd stad te snijden. Kioelev was de achtste bekende Bulgaar die bin nen een paar maanden geweld dadig aan zijn einde kwam. Het gemeentebestuur van Sofia be antwoordt de golf van criminele afrekeningen met 'Operatie Res pect'. Sinds 31 oktober is de hoe veelheid agenten op straat ver dubbeld. In minder dan drie we ken zijn 486 arrestaties verricht, 65.369 auto's doorzocht en 56.752 mensen om hun papieren gevraagd. Uiteindelijk zijn vijf mensen vastgezet, onder wie de gebroeders Marinov. Officieel zijn zij actief in het verzeke ringswezen, bekender is het duo als handelaren in drugs, vrou wen en auto's. De moord op Kioelev kwam de autoriteiten erg ongelegen: een dag na zware kritiek van de Europese Com missie op het onvermogen van Bulgarije om de georganiseerde misdaad onder controle te krij gen. Eervol Terwijl de regering sussende woorden sprak, werd de zeer vermogende Kioelev op klaar lichte dag doorzeefd met kogels. Kioelev leek één van de weinige Het graf van Emil Kioelev in Sofia, de eind oktober vermoorde top bankier. fotoAleksander Ashimov/GPD 'eervolle' rijke Bulgaren. Top man van een onverdacht bedrijf, sponsor van verschillende sport clubs. „Een legale, populaire za kenman", bezweert zijn vriend Vassil Simov, directeur van Ei- bank en de Bulgaarse beurs. Si mov peinst er echter niet over bodyguards te nemen. „Als ik me opeens met figuren met zon nebrillen omring, denkt ieder een direct dat ik goede redenen heb om een afrekening te vre zen." Van de moordenaars ont breekt nog elk spoor. Bewijs ver zamelen lijkt niet het sterkte punt van de Bulgaarse politie. Volgens advocaat Penyo Grozev komt dat door een mengeling van corruptie, geldgebrek en on kunde. De inwoners van Sofia hebben hun hoop gevestigd op Boyko Borisov. Hij was tot voor kort de rechterhand van de mi nister van Binnenlandse Zaken bij de bestrijding van de georga niseerde misdaad. Zijn verkie zingscampagne stond bol van de kritische one-liners zoals 'de po litie pakt de criminelen, justitie laat ze gaan'. Hij zou het alle maal veranderen. De 'Bulgaarse Arnold Schwarze negger' wordt een prachtige poli tieke carrière voorspeld als Ope ratie Respect slaagt. Tot nu toe stond het merendeel van de ar restanten de volgende dag weer op straat. GPD pip Verkiezingsposter met een persoonlijke groet van de net gekozen nieuwe burgemeester van Sofia, Bojko Borisov. Borisov belooft de marktlui een harde aanpak van de criminaliteit. foto Aleksander Ashimov/GPD door Rob Rombouts en Malika Sevil VVD'er Annette Nijs wil dat de twintig musea die meer dan een miljoen euro rijkssubsidie ontvangen, gra tis toegankelijk worden, zo dat Nederlanders hun eigen erfgoed kunnen zien. Maar of dat helpt? Tanja van Veldhuizen (15) van het scholierenclub Laks denkt niet dat er bij gratis en tree meer jongeren naar het museum gaan. „Er zijn al voldoende moge lijkheden via het Cultureel Jongeren Paspoort of andere kortingen." Het grootste probleem zijn de tentoonstellingen. „De mees te zijn niet interessant, heb ben geen meerwaarde. Als je iets leuk vindt, ga je toch wel. Als je naar de bioscoop gaat, betaal je ook. Gratis is altijd leuk, maar het zei niet veel meer jongeren trekken." Bezoek aan een museum is nu min of meer verplicht, zegt Van Veldhuizen. „Met school of als je door je ouders wordt meegesleurd. Weinig kinderen gaan uit zichzelf." Tweede Kamerlid Annette Nijs van de WD, oud-staats secretaris, stelde het plan eer gisteren voor tijdens de be handeling van de kunst- en cultuurbegroting. Mocht gra tis toegang tot de grote mu sea een succes worden, dan gaat dat mogelijk ook voor andere gesubsidieerde musea gelden. Bestedingen In Groot-Brittannië zijn de musea ook gratis. Bij sommi ge kunsttempels daar is de be zoekersstroom zo gegroeid, dat de derving aan entree ruimschoots wordt goedge maakt door bestedingen in de museumwinkel en in het res taurant. De PvdA kwam eerder met het plan de musea een dag per week gratis toegankelijk te maken. Andere partijen toonden zich gisteren niet uit- 1 gesproken enthousiast over het plan van Nijs. Toch is de Kamer geïnteresseerd. Staats secretaris Medy van der Laan gaat het voorstel onderzoe ken. Ze noemde gratis entree eer: 'charmante gedachte', maar wees erop dat de mogelijkhe den voor gratis musea in 2002 ook al zijn onderzocht. Het vrij toegankelijk maken j zou een stijging van het aan tal bezoekers van dertig pro- j cent ten gevolge hebben, bleek toen, maar een inkom stendaling van 87 miljoen eu ro. Niets Onno Groustra, woordvoer der van de Museumvereni ging, tevens uitgever van de Museumkaart, vindt vrije toe gang maar niets. Hij ziet meer in het benaderen van specifieke groepen als jonge ren of allochtonen. Er zijn ook voorstanders. Ma- rius Girolami van de Jonge- ren Organisatie Beroepson derwijs noemt het idee 'abso- luut fantastisch'. „Maar ik denk dat je er daarmee nog niet bent. Jongeren vinden j musea niet cool. Ze zijn ge woon niet echt geïnteres- seerd in van die stilstaande j objecten. Dus ik denk dat jon geren met zo'n maatregel best een keer komen kijken- gratis - maar daarmee heb je ze nog niet gewonnen. Je zon ook kunnen proberen de .mu sea aantrekkelijker te ma ken." De Bond van Plattelandsvrou wen, Vrouwen van Nu, is al even enthousiast: „Ik denk dat de drempel lager wordl Dit idee is heel goed", aldus een woordvoerster. Onbekend is hoeveel Vrou wen van Nu op dit moment musea bezoeken. „Maar het gratis wordt, denk ik c er beduidend meer zullen gaan." GPD door Paul Vuqts De politie in Amsterdam zet foto's van verdachten op internet. Die wijze van op sporen is omstreden, want af beeldingen die eenmaal op in ternet staan, krijg je er nooit meer helemaal af. Het zoeken naar de grenzen van wat de politie allemaal wel en niet op internet mag zetten, is nog in volle gang. Mag ze zomaar beelden van verdachten op de site plaat sen, zonder balkje voor de ogen? Al jaren toont de poli tie van die beelden in opspo ringsprogramma's, en ook in kranten staat geregeld wat. Maar de meeste van die tv-programma's zijn eenma lig en in de krant gaat de dag na verschijning alweer de spreekwoordelijke vis. Maar wat op internet staat, krijg je nooit meer echt weg. De poli tie in Rotterdam zette eerder dit jaar foto's van relschop pers op het internet die be trokken waren geweest bij de hevige rellen met Ajax-fans en met de mobiele eenheid rond de wedstrijd Feye- noord-Ajax op 17 april in De Kuip in Rotterdam. De politie van Nijmegen plaatste beel den op internet van feestgan gers die rond de Vierdaagse hevig aan het knokken waren geslagen. Na een moord in Heerlen en ook na de Rotterdamse voet balrellen, stuurde de politie ook nog - al even omstreden - sms'jes naar iedereen die wel licht wat had gezien. Het Col lege Bescherming Persoonsge gevens, dat toeziet op de nale ving van de wetten rond de privacy, heeft het er maar druk mee. Na het geruchtma kende initiatief van de Rotter damse politie na de uit de hand gelopen klassieker in De Kuip, begon het college een grootscheeps onderzoek naar de grenzen van wat de politie aan privacygevoelige informatie op internet mag zetten. „Op dit gebied gebeurt de laatste tijd vreselijk veel. We nemen het Amsterdamse ver haal nu ook in dat onderzoek mee", zegt woordvoerder On- ne van de Klashorst van het college. „Nu is het het Open baar Ministerie dat de afwe ging maakt tussen het opspo ringsbelang in strafzaken en bijvoorbeeld de privacy van de verdachte. Driemaal raden wat dan het zwaarst weegt. Het gaat vaak zorgvuldig, maar wij vinden dat de afwe ging in elk geval serieus moet worden gemaakt. Iedereen moet zich goed realiseren dat internet heel groot is en wat er op staat, er niet meer af gaat." Aanbevelingen De officier van justitie die, als leider van het onderzoek, moet bepalen of de strafzaak of de belangen van de ver dachte zwaarder wegen. Het is inderdaad een wat vreemde constructie, oordeelden des kundigen al eerder. Alsof je de kalkoen laat beslissen over het kerstmenu. Het onderzoek van het colle ge moet begin februari klaar zijn. Dan worden de aanbeve lingen besproken met het col lege van procureurs-generaal. Op die conclusies wil Van de Klashorst niet vooruitlopen. Opmerkelijk aan het initia tief van de Amsterdamse poli tie is overigens dat de beel den van verdachten in allerlei verschillende soorten zaken op de internet zullen verschij nen. Van verdachten van dief stal, overvallen en autokra ken en ook van voetbalrellen, maar juist niet zo vaak van moord en doodslag. Dat klinkt vreemder dan het is, verklaart politiewoordvoer der Rob van der Veen. „In het buitenland zie je heel vaak juist vermeende moorde naars op dit soort opsporings sites, omdat ze daar de ern stigste zaken uitkiezen. Wij nemen willekeurige feiten. Bij moord en doodslag weten we over het algemeen al heel snel wie de dader is, zodra we een foto van hem hebben. Af gezien van de liquidaties dan. "GPD Shimon Peres schudt op deze foto van 16 november nog de hand van zijn vriend Ariel Sharon, die hem nu eigenlijk niet meer nodig heeft. Peres' politieke rol lijkt na zes decennia uitgespeeld. foto Jim Hollander/EPA door Ad Bloemendaal Na meer dan zestig jaar keert Shimon Peres de Israëli sche Arbeiderspartij de rug toe. Vriend en vijand verwachten dat de 82-jarige politicus van daag bekend maakt dat hij zijn carrière als onafhankelijke voortzet. Naar verluidt heeft premier Ariel Sharon hem een rol aangeboden in het vredespro ces met de Palestijnen. Voor waarde daarvoor is dat Sharons nieuwe partij, Kadima, bij de in maart te houden verkiezingen de grootste wordt. Het is niet waarschijnlijk dat Peres tot Ka dima zal toetreden. Sinds zijn onverwachte neder laag tegen vakbondsleider Amir Peretz in de leiderschapsverkie zing van de Arbeiderspartij, is Peres' politieke toekomst onder werp van drukke speculaties. De voormalige vice-premier kon vier dingen doen: in zijn partij blijven, overstappen naar Kadi- ma, verder gaan als onafhanke lijke of zich terugtrekken uit de politiek. De Arbeiderspartij bood hem weinig perspectief. In zijn over winningstoespraak richtte Amir Peretz zich nog tot de verslag- ene, met de woorden: „Shimon, ik wil je echt aan mijn zijde." Maar zijn concrete aanbiedin gen liepen uiteen van een cere monieel partijvoorzitterschap tot de 120ste plaats op de kies lijst. Peretz heeft geen zin de ver kiezingscampagne in te gaan met een eeuwige verliezer aan zijn zijde. De nieuwe leider weet boven dien dat de uit Oost-Europa af komstige gevestigde orde bin nen de Arbeiderspartij zijn Ma rokkaanse afkomst niet lust. De ze week nog vergeleek Shimon Peres' broer in een interview met de legerradio Peretz met de Spaanse dictator Franco, die de macht zou hebben gegrepen met de hulp van 'milities uit Noord-Afrika'. Nobelprijs Het was extra triest voor de met een Nobelprijs gelauwerde Pe res dat zijn vriend Ariel Sharon een week later evenmin de in druk gaf dat hij op hem zit te wachten. Toen hem op de pers conferentie bij Kadima's oprich ting werd gevraagd of er een rol voor Peres was weggelegd, hield de premier zijn antwoord vaag. Hij zinspeelde er zelfs op dat Pe res van plan was van zijn lang- verdiende rust te genieten. De harde waarheid is dat Peretz en Sharon geen van beiden met Peres de verkiezingscampagne in willen. Peretz is erop uit zijn Arbeiderspartij een nieuw elan te bezorgen en daarin is geen plaats voor iemand die hij ver antwoordelijk houdt voor de neergang. Sharon wil zoveel mogelijk kie zers aan de Likud onttrekken en wat dat betreft is een partner schap met Peres niet direct een troefkaart. In de Likud en de partijen rechts daarvan spreekt men nu al spottend over 'Kadi- ma' (voorwaarts) met Sharon en Peres1 Maandag maakte parlementslid Dalia Itzik bekend dat ze over stapt van de Arbeiderspartij naar Kadima. Itzik is een ver trouwelinge van Peres en vol gens onbevestigde berichten is haar overgang onderdeel van een akkoord met Sharon. Dat zou inhouden dat Itzik een gega randeerde plaats krijgt op de kieslijst van Kadima, terwijl Pe- D RINK WATER - Koningin Juliana heeft gisteren de Lek- duinwaterleiding in Bergam bacht in gebruik genomen. Ze deed dat door in de grote filter hal waar het Lekwater wordt gezuiverd, op een knop te druk ken. De installatie zorgt er voor dat Den Haag en omge ving voorzien wordt van drink water. VERJAARDAG - Sir Winston Churchill viert vandaag zijn 81ste verjaardag. Uit vele lan den stromen geschenken bin nen. Churchill is van plan de dag in familiekring door te brengen. BOKSTITEL - Bokser Bep vai Klaveren is er gisteravond nit in geslaagd de Europese titó in het weltergewicht te verove ren. De Rotterdammer moea in de Ahoy' zijn meerdere er kennen in de Franse titelverde diger Idrisse Dione. SCHIP - Het Engelse motor schip Hythe dat vaart tussen Antwerpen en het Engels Dewsbury is gisteravond 1 Rilland Bath aan de grond ge lopen. De kapitein sloeg hulp om los te komen af. Hij ver trouwde erop dat de boot bij vloed weer verder zou kunnes res zich op de achtergrond houdt. Als Sharon premier wordt, zou hij worden beloond met een vooralsnog onduidelij ke post, die iets te maken heeft met de ontwikkeling van achter standsgebieden en met het vre desproces. Commentaren In heel wat commentaren krijgt Shimon Peres de raad te kiezen voor de vierde mogelijkheid: het verlaten van het politieke to neel. Op zijn 82ste wordt hij im mers voornamelijk gebruikt als politieke speelbal. „Het is moei lijk aan te zien hoe de oudste staatsman ter wereld, voor wie overal de rode loper wordt uitge legd, hier in Israël jaagt op onbe nullige erebaantjes en de krui mels van de plaatselijke poli tiek, alsof hij het moet hebben van de afgekloven botten die de bazen hem toewerpen", schrijft Yaron London in het veelgele zen dagblad Yediot Acharonot. Hij besluit met dit advies: „Een wijze oude man als jij kan met de rest van zijn leven nog zoveel dingen doen. Maar laat ons er buiten, Shimon. Het is genoeg geweest. Jouw tijd is voorbij." Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315609 E-mail" lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Builenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail". redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail", web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v t per kwartaal: 6 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor h einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag. €1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden u overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)31552-9 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren uitgevoerd <t voor oi® Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van ht aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestan (abonnementen)admlnistratie en om u te (laten) informeren over vc ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecW- de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bi| PZC,lfr :e, Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4