VUURWERK Vlanifest ondersteunt asielzoekers >ZC Jeugdkerk trekt volle zalen PZC Rechter vernietigt plan fietspad Zeepeduinen Eigentijdse manier van geloven Dorcas-voedselactie weer succesvol Boete voor klap in discotheek Verdachten inbraak aangehouden Celstraf voor Middelburger Vechtersbaas moet op cursus GIGA VUURWERKKRANT DIAMOND COLLECTION www.brammetjedump.nl Verkgroep Schouwen-Duiveland Solidair begint actie onder bevolking oorlezen bij e open haard 'antatedienst i Zierikzee linterklaas oekt donateurs oor intocht TYROS 2 Jongeren zingen tijdens een dienst van de jeugdkerk in Zierikzee door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Het is eigentijdser en toe gespitst op de belevingswereld van jon geren. De jeugdkerk Schouwen-Duive land zoekt het contact met jongeren door aansprekende thema's te behande len en opwekkingsliederen te zingen. En het werkt, zo blijkt, want de jeugd kerk trekt iedere keer volle zalen met gemiddeld 150 tot 160 bezoekers. Van heel het eiland komen jongeren naar Zierikzee, vertellen Dianne van den Heuvel en Sophie Bin. „En zelfs nog verder, want er komt ook een groep je vanuit Goes." De jongeren komen luisteren naar een spreker en zingen mee met de liederen die de band speelt. De jeugdkerk mag dan wel eigentijds van opzet en taalgebruik zijn, het bete kent niet dat de boodschap anders is. „We hebben bewust gekozen voor het evangelie", legt Sophie uit. „We hebben bands en sprekers, maar het is altijd toe gespitst op het geloof, om de blijde boodschap te brengen." De kerkdiensten zien er niet hetzelfde uit als een dienst in een reguliere kerk. De sfeer is meer ontspannen. „Met blij heid maar ook eerbied en er is ruimte voor aanbidding." Een ander groot ver schil is dat er geen dominee op de kan sel staat. De sprekers die uitgenodigd worden zijn over het algemeen geen pre dikant. Ze worden vaak gevonden door contacten met andere jeugdkerken. „Tij dens een dienst behandelen we een the ma. De laatste keer was 'relaties'. Het ging over vriendschap en vriendschap met God. Hoe doe je dat praktisch ge zien. Het gaat om het overbrengen van het enthousiasme van het geloof en de confrontatie met de leegte van de we reld want het evangelie heeft iets te bie den. Veel jongeren haken bij de regulie re kerk af vanwege de regels, maar het geloof is geen kwestie van regels." En daaraan ontleent volgens beide vrou wen de jeugdkerk het succes: het ent housiasme en de vriendschap die daar uit ontstaat. Want niet alleen op Schou wen-Duiveland worden volle zalen ge trokken. In heel Nederland zijn jeugd kerken opgericht om de jongeren bij de kerk betrokken te houden. De jeugdkerk is - zo benadrukken Sop hie en Dianne - geen vervanging van de gewone kerk. „Absoluut niet. Wij heb ben een brugfunctie, maar we willen be slist geen concurrent zijn van de gewo ne kerken en we willen jongeren niet uit hun eigen kerk halen. Je moet het echt zien als een kerk ernaast, want wij sti muleren de jongeren ook om naar hun foto Marijke Folkertsma eigen gemeente te gaan. De jeugdkerk waakt er angstvallig voor om zich te binden aan een bepaalde kerk. Volgens Sophie en Dianne komen de jongeren dan ook uit allerlei kerken. Van refor matorisch tot vrijzinnig of katholiek. „Daarom hebben we ook bewust geko zen voor diensten in het MFC." Een neu trale locatie zodat de jeugdkerk niet ver bonden wordt met een bepaalde geloofs gemeenschap. „En de drempel in het MFC is lager dan de drempel van een kerk." Sophie en Dianne staan met nog drie vrijwilligers voor de organisatie van de Schouwen-Duivelandse jeugdkerk. Eens per twee maanden wordt een dienst gehouden en dat vergt de nodige voorbereiding. „Vaker trekken we ge woon niet. Je moet een spreker benade ren, licht, geluid, de band, catering voor in de pauze en na die tijd. Er moet van alles geregeld worden." De eerstvolgen de dienst is op zondag 29 januari om 19.30 uur in het MFC Zierikzee. woensdag 30 november 2005 s 15 GOES - De hulporganisatie Dorcas Hulp Nederland heeft op de Bevelanden en Tholen afgelopen maand dankzij een inzamelingsactie in supermarkten 1485 voedselpakketten kunnen samenstellen. Over heel Nederland zijn dat er dil jaar 47.000 geworden, even veel als in 2004. De eerste voedselpakketten gaan volgende week dinsdag op trans port met vrachtwagens naar onder meer Oekraïne, Molda vië, Wit-Rusland en het Russische Noord-Ossetië. Het in gezamelde voedsel is bestemd voor de allerarmsten in die landen en wordt verspreid door lokale partners van Dor- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 26-jarige inwoonster van Kruiningen voor het uitdelen van een klap tot 200 euro boete. De vrouw bemoeide zich op 4 juni dit jaar in een discotheek in Goes met een incident tussen een van haai vrienden en personeel. „Hij doet geen vlieg kwaad", zei ze over haar vriend. De Kruiningse had gereageerd door de barman een klap te geven. Ze gaf toe dat het verkeerd van haar was dat ze zich in het opstootje gemengd had. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag twee mannen opgepakt die verdacht wor den van een inbraak. Ze werden rond drie uur aangehou den in de Lange Delft in Middelburg, na een melding van een inbraak bij een bedrijf in de Sint Janstraat. Eén van de mannen had een schroevendraaier op zak, in de auto van de andere man vond de politie nog meer gereedschap De twee zijn naar Torentijd gebracht, omdat ze geen ver klaring willen afleggen. Eén van de verdachten is een 23-jarige Middelburger, de ander weigert zijn naam te zeggen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een veertigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het weigeren van een blaastest en een diefstal bij verstek veroordeeld tot een maand cel en een jaar rijontzegging. De Middelburger is de laatste vijf jaar drie keer veroordeeld voor rijden onder invloed en ook een keer voor het weigeren van de blaasproef. „Hij is onverbeterlijk. Niets helpt", meende officier van justi tie L. Boogert. De man werd 14 juni dit jaar in Middel burg aangehouden op verdenking van dronken rijden, maar hij weigerde mee te werken aan het ademonder- zoek. Daarbij kwam ook de diefstal van enkele regenton nen aan het licht. De officier zag zijn eis ingewilligd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintigjarige man uit Stekene (B) voor twee mishandelingen in Koewacht zestig uur werk straf, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De man moet in zijn proeftijd een agressie-regulatietraining vol gen en onder toezicht van de reclassering blijven. De ver dachte was op 5 mei (Hemelvaartsdag) betrokken bij een vechtpartij in een feesttent. Nadat hij zich had laten be handelen bij de EHBO-post mocht hij van een toezicht houder de tent niet meer in. Dat leidde tot een schermutse ling waarbij hij de vrouw van de toezichthouder in haar gezicht raakte. Een maand eerder, op 9 april, had hij in de jeugdsoos een bezoeker met een bierflesje geslagen. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Middelburg, Achter de Houttuinen 34 Goes, Grote Markt 15 Nu af te halen bij Bram Bestel nu en ontvang GRATIS vuurwerk diverse aktie-artikelen in de voorverkoop groot assortiment SIERVUURWERK or Marcel Modde 5* IRGH-HAAMSTEDE - Een iep van acht inwoners van bouwen-Duiveland is een soli- riteitsactie begonnen voor de ■ivoners van het asielzoekers- itrum in Burgh-Haamstede. S i initiatiefnemers willen zo de ivoners een hart onder de m steken en laten weten dat het oneens zijn met de over- aste sluiting van de opvang. I actie spitst zich toe op de - latsing van een manifest in t huis-aan-huis-blad Ons Ei- id. Doel is dat die solidari- tsverklaring van te voren or zo veel mogelijk inwoners van Schouwen-Duiveland wordt ondertekend, legt A. Klein-Zoutendijk uit. „Vanuit het project wereldvrouwen ken nen wij veel van de mensen uit het azc persoonlijk. In die zin zijn we extra betrokken geraakt bij wat hen nu overkomt. Het manifest is vooral ook bedoeld om hen te laten voelen dat ze deel uitmaken van Schou wen-Duiveland." Klein koestert niet de ij dele hoop dat publicatie van de soli dariteitsverklaring de sluiting van het azc Burgh-Haamstede nog kan tegenhouden. „Dat is ook de intentie niet. Waar we wel op hopen is dat ze toch de kans krijgen om op een beetje menswaardige manier te ver trekken. Dat het centrum iets langer openblijft en de kinderen zo in ieder geval de kans krijgen hun schooljaar hier af te maken. We hopen ook dat de inwoners van Schouwen-Duiveland door het manifest goed nadenken over wat zich onder hun ogen af speelt en dit niet met de stille trom aan iedereen voorbij gaat." Het manifest is opgesteld als een 'verhuisbericht met onbe kende bestemming'. De verkla ring omvat zeven afzonderlijke punten. Het concept is op de in ternetpagina www.prager- stein.nl/manifest.htm te bekij ken. Sympathisanten hebben tot 13 december de tijd hun naam en woonplaats door te ge ven voor de (kosteloze) vermel ding onder het manifest. Dat kan door een bericht achter te la ten op het e-mailadres sd.solidair@zeelandnet.nlof door te bellen met het nummer 412075 van De Lichtboei in Zie rikzee. Hoewel de actie vanuit het sociaal-cultureel werk wordt gecoördineerd, opereren de werkgroepleden puur op per soonlijke titel, benadrukt Klein. Onzeker is of er na publicatie van de solidariteitsbetuiging nog iets met het manifest wordt gedaan. Vooralsnog is het niet de bedoeling de verklaring om te zetten in een petitie en die aan te bieden aan de betreffen de instanties, zegt Klein. „Dat is tenminste niet iets wat de werk groep gaat doen. Maar wellicht dat hier nog andere acties uit voortkomen?,, Het azc Burgh-Haamstede gaat maart volgend jaar dicht. Vanaf januari wordt een begin ge maakt met de verhuizing van de 270 bewoners. 1 ÏNESSE - Winterverhalen bij open haard. Annemarie Heij- - ;ers uit Renesse leest op vrij- ig 9 en 16 december voor in Unspriratum in Renesse. n 19.00 en 19.30 uur worden !I rookjes voorgelezen van Hans oïstiaan Andersen voor kinde- nvanaf zes jaar. Om 20.00 en ;30 uur is het tijd voor winter- rhalen voor volwassenen. ERIKZEE - In de rooms-ka- olieke kerk in Zierikzee wordt i zondag een Bach-cantate- enst gehouden. i dienst wordt geleid door pas- 'Erick van Brakel. jdens de dienst wordt de ad- ntscantate Schwingt freudig ich empor uitgevoerd. Aan de enst werken het vocaal ensem- e Luscinia en instrumentalis- n onder leiding van Wim Boer ee. disten zijn Klaartje van Veld- iven (sopraan), Jan Douwes ariton) en tenor Joost van der ulp. De dienst begint om .30 uur. ERIKZEE - De nieuwe Stich- ig Intocht Sinterklaas Zierik- e is op zoek naar donateurs n ook in 2006 een feestelijke inkomst te kunnen organise- n. e stichting werd dit jaar opge- cht en sprong daarmee in het t dat dreigde te ontstaan door n controverse met de plaatse- ke ondernemersverening. Za- i'dag 3 december houdt de ichting onder de Beuze een fo- isessie van Sinterklaas en zijn [echten. Vanaf twaalf uur kun- in kinderen met de Sint wor- :n vereeuwigd. De bijdrage die larvoor moet worden betaald, :ldt als donatie voor de volgen- intocht. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans BURGH - De gemeente Schou wen-Duiveland heeft ten onrech te een aanlegvergunning ver strekt voor een fietspad aan de rand van de Zeepeduinen. Dat heeft de rechtbank in Middel burg beslist. Tegenstandster van het eerste uur Jo Stoel is op getogen. Zij beschouwt de rech terlijke uitspraak als een belang rijke overwinning. Het plan voor een aanleg van het fietspad dateert uit 1998. In eerste instantie deed het plan weinig stof opwaaien, maar in 1999 luidde Jo Stoel uit Burgh alsnog de noodklok. Ze schreef de vingers blauw en bestookte verenigingen en instanties met telefoontjes. Dat fietspad mag er, vindt zij, nooit en te nimmer komen. Want dan is het gedaan met rust voor mens en dier en om een dergelijk pad te kunnen aanleggen moeten tientallen bo men gerooid worden. Zinloze vernieling vindt Stoel, die al sinds 1999 onafgebroken strijdt tegen het fietspad. Ondanks een handtekeningenac tie en andere protestuitingen werd gewoon doorgegaan met de voorbereiding van de plan nen. De gemeente Schou wen-Duiveland verstrekte een zogeheten aanlegvergunning voor het fietspad. Een besluit waar Stoel onmiddellijk be zwaar tegen aantekende. Be zwaar wat uiteindelijk door de commissie beroeps- en bezwaar schriften ongegrond werd ver klaard. Stoel herinnert het zich nog als de dag van gisteren. ,,Ik had echt het idee dat het nu gewoon gebeurd was, dat het verder geen zin meer had, maar ik kon me er gewoon niet bij neerleggen. En toen besloot ik om naar de rechter te stap pen." Medestanders Bij de rechtbank kreeg zij de raad medestanders te zoeken, een vereniging op te richten en de juridische strijd aan te gaan. En aldus geschiedde. Stoel vond in buurtgenoten Heieen en Hes- sel de Jong strijdbare medestan ders en samen met hen zette ze het gevecht tegen het fietspad voort. Tegen het ongegrond ver klaren van het bezwaarschrift tegen de aanlegvergunning feit dat er al een voetpad is en er daarmee sprake is van recrea tief medegebruik van het ge bied, doet daar volgens de STAB niets aan af. Een oordeel dat de rechter volgt in haar uitspraak. Volgens de Middelburgse rechtbank wordt in de planvoorschriften van het bestemmingsplan uitdrukkelijk bepaald dat de gronden waar het fietspad zou moeten komen te liggen alleen gebruikt mogen worden voor behoud en herstel van landschappelijke en cultuur historische waarden. Het recreatief medegebruik is, stelt de rechter, niet geregeld en om die reden is de aanlegver gunning voor het fietspad in strijd met het bestemmingsplan. In beroep Stoel beseft dat de gemeente nog tegen de rechterlijke beslis sing in beroep kan. „Als het no dig is blijf ik doorgaan. Het kan toch niet zo zijn dat zo'n mooi stuk natuur kapot wordt ge maakt voor een fietspad, alleen om de toeristen te plezieren. Dat zou echt een regelrechte ramp zijn en dat laat ik gewoon niet gebeuren." werd bij de rechtbank beroep aangetekend. Hetgeen voor de rechtbank aanleiding was het in middels gesloten onderzoek weer te heropenen. Een keer punt in de strijd tegen het fiets pad, blikt Stoel terug. De rechtbank vroeg advies aan de Stichting Advisering Be stuursrechtspraak (STAB) en pakte uit in het nadeel van de ge meente. De STAB oordeelde dat een aanlegvergunning in strijd was met het voor het gebied gel dende bestemmingsplan. Een bankje of een wegwijzer mag, maar een fietspad is net een brug te ver, stelde de STAB. Het Jo Stoel is al vanaf dag één tegen een fietpad door de Zeepeduinen. foto Marijke Folkertsma Telefooncentrales TELECOMMUNICATIE LEWESTRAAT 43. GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720, E-mail: info@colijnbv.nl Snelle communicatie bespaart geld - veel geld. Bel voor een kosteloos advies: tel. 0113-i Voice Over IP telefonie Data netwerken ADSL voor snel ISDN DONDERDAGAVOND 1 DECEMBER DEMONSTRATIE aanvang 19.30 uur van het nieuwste keyboard van YAMAHA Door Marco Riedijk onder het genot van een drankje en een hapje bij Den Dekker Muziek van der Biltlaan 69 Kapelle Graag inschrijven: telefonisch; 0113-330330 of via website: www.dendekkeniiuziek.coin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41