Groot xtc-lab ontmanteld AVOND Amsterdamse politie plaatst foto's verdachten op internet DEZE WEEK praxTs Via klinker naar vrije parkeerplaats Eigen zaal voor Jeroen Krabbé in Dalfsen Dixons )orzaak schade an ruit Verdonk ilijft onduidelijk VdA wil hogere loetes bij lange troomuitval Recherche arresteert zes mensen in Limburg )nur Air eist estig miljoen an de Staat Kerk vraagt geroofde klok terug Arena verbetert akoestiek Vrouwen bidden meer dan mannen Twee Hells Angels vrijgelaten Recordbedrag voor doek Toorop Twee jaar celstraf en tbs voor groepsverkrachter de Bijenkorf^ woensdag 30 november 2005 lEN HAAG - Energiebedrijven loeten bij langere stroomuitval jgere vergoedingen betalen in hun klanten. Dat stelt het fdA-Kamerlid Crone voor om [drijven te prikkelen stroom- oringen sneller te verhelpen. rone deed zijn voorstel giste- n tijdens een debat in de Twee- Kamer over de stroomstorin- ji die zich het afgelopen week- nde voordeden in Hulst en aaksbergen als gevolg van win- >rse buien. Het PvdA-Kamer- 1 vindt de vergoeding van 35 iro die energiebedrijven aan on klanten moeten betalen te ag. „Waarom niet 35 euro jor een storing van zes uur, 70 iro voor een storing van twaalf ir, enzovoort? Dan worden be- ijven geprikkeld de schade zo iel mogelijk te herstellen." Mi- ster Zalm (WD, Financiën) (twijfelde of energiebedrijf Es- ent onder de dreiging van een agere boete sneller had gerea- eerd om de schade in Haaksber- en te herstellen. Zalm wees er- p dat Delta in Hulst vlot met aodoplossingen wist te komen. tVe moeten ook onze waarde- ng uitspreken over waar wel iel is ingegrepen." van onze redactie binnenland NEDERWEERT - De Nationale Recherche heeft gisteren naar aanleiding van invallen in een groot xtc-laboratorium in Ne- derweert en in een opslagruimte in Voerendaal zes verdachten ge arresteerd. Volgens een woordvoerster van het Openbaar Ministerie volgen waarschijnlijk later nog meer aanhoudingen in deze zaak. Op zeven locaties in Nederland en twee in België zijn invallen ge daan maar de woordvoerster kon daar verder nog niets over zeggen. „Dit is het eerste xtc-laborato rium dat dit jaar is ontdekt", zegt persofficier van justitie C. van Spierenburg. „Het is een fors lab, zoals tot nu toe zelden is aangetroffen." Hij wil niet zeggen hoe de Nationale Recher che het op het spoor is gekomen. De brandweer spreekt ook over een van de grootste xtc-laborato ria die ooit in Nederland wer den ontdekt. Een woordvoerder meent dat het transport van de in grote hoeveelheden gevonden chemische stoffen later nog een zware klus wordt. De politie be gon de inval gisterochtend om zes uur. In het laboratorium in een var kensstal van vijfhonderd vier kante meter waren op dat mo ment twee mensen aanwezig. Er stonden ook twee bedden. Professioneel Volgens het OM gaat het gezien de capaciteit en kwaliteit van de aangetroffen apparatuur ook om een zeer professioneel xtc-la boratorium. Er zijn inmiddels zeer grote hoeveelheden chemi caliën zoals waterstofgas, ace- ton en zoutzuur gevonden. Die zijn genoeg voor drie miljoen pil len. De productiecapaciteit van het laboratorium was goed voor in totaal twintig miljoen tablet ten. Het technisch onderzoek ter plaatse gaat zeker nog tot van daag duren. Ter ondersteuning van het onderzoek en de ontman teling van het laboratorium zijn allemaal speciale middelen naar Nederweert gebracht. De politie heeft in het laboratorium geen tabletten of machines voor de productie van tabletten gevon den. De plek van de productie van xtc-tabletten is nog niet ach terhaald. De politie is daar nu wel naar op zoek. Inmiddels heeft de Nationale Re cherche in Voerendaal nog eens 50.000 liter grondstof voor xtc gevonden. Die grondstof lijkt volgens de politie toe te behoren aan dezelfde groep criminelen die van het laboratorium in Ne derweert gebruik maakte. Bij de ze inval werd niemand aange troffen. ANP IEN HAAG - Het Nederlands orensisch Instituut (NFI) en de olitie hebben niet kunnen ach- jrhalen wat de oorzaak is van e beschadiging van de ruit van [werkkamer van minister Ver- onk (Integratie). Dit maakte Et Openbaar Ministerie giste- (n bekend. fel is vastgesteld dat het on- aarschijnlijk is dat geschoten imet een vuurwapen, let NFI heeft proeven gedaan et verschillende projectielen ie op een raam zijn geschoten gegooid. Deze beschadigin- in zijn vergeleken met de be- hadigde ruit. e schade kan alleen zijn ont- aan door een hard voorwerp at met lage snelheid de ruit (akte. ANP De 21-jarige student Industrial Design aan de TU Eindhoven wint met zijn inzending 1500 eu ro. De jaarlijkse Theo Makkink- prijs is ingesteld door het Deven ter verkeersadviesbureau Goud appel Coffeng voor innovatieve ideeën op het gebied van ver keer, vervoer en ruimtelijke eco nomie. Roy bedacht met zijn 'Parking Jam' een ondersteuning voor na vigatiesystemen om automobilis ten gemakkelijk naar een vrije en goed gelegen parkeerplaats te begeleiden. Een klinker met ingebouwde sensor stuurt een signaal naar het navigatiesys teem als de plaats nog niet bezet is. Behalve dat dit voor de ronddo lende autobestuurders een ze gen is, zorgt Parking Jam ook voor efficiënt ruimtegebruik. Roy Damgrave geeft in zijn in zending een uitvoerige beschrij ving van dit systeem, de commu nicatietechnieken, de markt en de eventuele invoering. Volgens de jury blijkt uit dat laatste dat een daadwerkelijke uitvoering van het idee zeker denkbaar is. foto Reinier van Willigen/GPD CHIPHOL - De Turkse lucht- lartmaatschappij Onur Air lat een schadevergoeding van ogelijk zestig miljoen euro in lenen tegen de Staat, vanwege komstenverlies en imagoscha- t door het vliegverbod in mei Ijaar. at heeft advocaat Frans Vree- ïvan de prijsvechter gisteren ikendgemaakt tijdens de pre- ntatie van een rapport door it Engelse onderzoeksbureau a, dat concludeert dat het iegverbod geheel onterecht as. De directe schade door het iegverbod ligt rond de dertig iljoen euro. De totale schade volgens de advocaat het dub- le, omdat reizigers en reisorga- isaties de Turkse prijsvechter assaal de rug hebben toege- ffd. irecteur Esat Aksak van Onur ir zegt dat de maatschappij it komend jaar mogelijk de ilft van alle vluchten vanuit ederland schrapt. GPD DE LUTTE - Een klinker met sensor die automobilisten naar een vrije parkeerplaats loodst. Met deze lumineuze vondst heeft Roy Damgrave uit De Lut- te de Theo Makkink Parkeer prijs gewonnen. - --r- -?cv,T aa iIN AA 3E- H£GT ee/vf TotT,zeor J Voorafgaand aan de huldiging in Dalfsen speelde Jeroen Krabbé in Amsterdam de rol van Salieri in Amadeus. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een lintje had hij al, hij werd in 1999 benoemd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Waar mee dan Jeroen Krabbé (1944) te onderscheiden voor zijn veer tigjarige acteursjubileum? Krabbé was de foyer van het Amsterdamse theater ingelokt met de mededeling dat er vanwe ge de eerste avond in Carré ge feest zou worden. Voor Krabbé is Dalfsen al meer dan dertig jaar zijn tweede woonplaats en 'de meest fantas tische plek op de wereld', waar hij zich zo vaak mogelijk terug trekt. „Door zijn abstracte schilde rijen van Dalfsen te presenteren op internationale exposities brengt Jeroen Dalfsen tot ver over de landsgrenzen", aldus burgemeester Elfers in zijn toe spraak. „Hiermee kan hij wel be schouwd worden als een bijzon dere ambassadeur voor de ge meente Dalfsen." In de 'jubi leumvoorstelling' Amadeus, waarin hij als componist Anto nio Salieri staat tegenover de foto Jeroen van Bennekom/GPD Mozart van Marc-Marie Huij- bregts, maakte Krabbé na twin tig jaar film zijn rentree op het toneel. GPD pagina 29 Jeroen Krabbé veertig jaar in het vak van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdam se politie zet foto's van verdach ten op internet. Het gaat om ver dachten van allerlei soorten mis drijven, niet per se van moord en doodslag. De politie is er gis teren mee begonnen. Dergelijke foto's worden al vaak verspreid via opsporingsprogramma's en kranten, maar nu zet het korps ze ook op de eigen pagina. De foto's die gisteren op het net zijn gezet, betreffen Ajax-hooli- gans, auto-inbraken, winkel overvallen en diefstallen. De po litie maakt gebruik van beelden die door bijvoorbeeld beveili gingscamera's zijn gemaakt, en bij voetbalrellen, ook van beel den die door de eigen camera's zijn opgenomen. Omstreden De fotolijst zal steeds tien af beeldingen bevatten, al is vol gens de politie geen sprake van 'een top tien van gezochten'. De foto's staan in een willekeurige volgorde op de pagina. De beelden zijn te zien via de website www.politie-amster- dam-amstelland.nl. Eerder al ex perimenteerden meerdere korp sen in het land met de plaatsing van foto's op internet. Die me thode is omstreden omdat de pri vacy van de gefotografeerden in het geding is. Anders dan bij bij voorbeeld het ophangen van pos ters zijn beelden die eenmaal via internet zijn verspreid, niet of nauwelijks meer te verwijde ren. Het College Bescherming Per soonsgegevens, dat toeziet op de naleving van de privacywetten, laat momenteel onderzoeken- waar de grenzen van deze opspo ringsmethode liggen. Het resul taat van dat onderzoek moet be gin februari bekend zijn. De politie meldt de foto's op de website geregeld te zullen ver versen, met name als de identi teit van de verdachte bekend is geworden of wanneer die is op gepakt. GPD pagina 4 opsporen via internet is zaak vol risico's Burgemeester Leo Elfers van Dalfsen, de Overijsselse gemeen te waar Krabbé een huis heeft, bracht gisteravond uitkomst. Na de voorstelling Amadeus in het koninklijk Theater Carré in Amsterdam, kreeg Krabbé gis teravond als eerbetoon een ei gen zaal toebedeeld in het in 2008 op te leveren nieuwe ge meentehuis van Dalfsen. Ambassadeur De Jeroen Krabbé-zaal, door de acteur, schilder en kersverse 'ambassadeur' van Dalfsen naar eigen artistiek inzicht in te rich ten. STADSKANAAL - De Hervormde Kerk van Stadskanaal heeft na ruim zestig jaar zijn kerkklok teruggevonden. De in 1863 gesmede klok werd in 1944 meegenomen naar Duitsland om te worden omgesmolten. Een Duitse histori cus vond hem onlangs terug in de katholieke kerk van het Duitse Neuscharrel, 50 kilometer van Stadskanaal. De predikant van de Hervormde Kerk gaat deze week naar Duitsland om de klok terug te vragen. „Het is een wonderlijk verhaal, erkent ds. Joan Tanghé. „De klok heeft echt cultuurhistorische waarde. Voor veel mensen kleven er nog emoties aan de klok: de Tweede We reldoorlog is nog altijd een open zenuw." ANP AMSTERDAM - De Amsterdam Arena wil af van het ima go dat het een belabberde geluidskwaliteit heeft bij con certen. Het stadion investeert 1,4 miljoen in de akoestiek en de geluidskwaliteit. Dat liet een woordvoerster van het stadion gisteren we ten. De nagalm moet afnemen door duizenden vierkante meters geluidsabsorberend materiaal, dat aan de vaste dakconstructie wordt bevestigd. ANP NIJMEGEN - Vrouwen bidden uitgebreider, gemakkelij ker en vaker dan mannen. Dat concludeert Barbara Roukema-Koning in het proef schrift 'Als mannen en vrouwen bidden' waarop ze 12 de cember hoopt te promoveren aan de Radboud Universi teit in Nijmegen.Roukema-Koning deed onderzoek onder 473 leden van de Gereformeerde Kerken die reageerden op een vragenlijst. GPD AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft beslo ten opnieuw twee Hells Angels uit voorarrest vrij te laten. Dat zei gisteren een woordvoerster van de rechtbank. Er zitten voor zover bekend nu nog vijftien van de op 17 ok tober opgepakte 45 leden van de motorclub in voorarrest. Het Openbaar Ministerie verwijt de verdachten lid of be stuurder te zijn of te zijn geweest van een criminele orga nisatie. Een aantal van hen wordt beschuldigd van mis drijven, waaronder afpersing, mishandeling, bedreiging en handel in drugs. ANP AMSTERDAM - Jan Toorops portret van mevrouw M. J. de Lange heeft een recordbedrag opgebracht van 818.400 euro tijdens een veiling bij Christie's Amsterdam. Vol gens het veilinghuis werd nooit eerder een modern schil derij voor zo'n hoge prijs verkocht op een veiling in Neder land. De koper van het portret is Noortman Master Paintings. Het oude record werd gevestigd in 1999. Destijds ver kocht Christie's het doek Sint Jacobskerk van Winters wijk van Mondriaan voor 1.579.770 gulden (718.077 eu ro). Het nieuwe recordschilderij is een afbeelding van Ma rie Jeanette de Lange. Zij poseerde voor het doek in de winter van 1900. De Lange was voorzitter van de Vereeni- ging voor Verbetering van Vrouwenkleding. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 19-jarige Rotterdammer veroor deeld tot twee jaar cel en tbs met voorwaarden. De jongen is verantwoordelijk voor het meer malen verkrachten van zes meis jes tussen de 12 en 15 jaar oud. Hij deed dit alleen en in groeps verband met een aantal vrien den. Hij moet een behandeling ondergaan en zich houden aan de aanwijzingen van de reclasse ring. De veroordeelde stelde zijn vaders huis in Rotterdam-West ter beschikking aan zijn vrien dengroep, die zich de Cabo Pimp Unit (Kaapverdiaanse Pooiers Eenheid) noemde. In de woning werden minderjarige meisjes door de jongens gedwon gen tot seks. Justitie kreeg de groep vorig jaar in het oog door dat een 12-jarig meisje aangifte deed van een groepsverkrach ting. De Rotterdammer, die zichzelf de 'Cabo player' noemt, is ver oordeeld volgens het volwasse- nenrecht, ondanks dat hij een deel van zijn misdaden beging toen hij nog minderjarig was. De ernst en de hoeveelheid van zijn daden rechtvaardigen dat, aldus de rechtbank. Rechtbank-voorzitter E. Rutten: „Hij lokte meisjes naar zijn slaapkamer en dwong hen daar tot seks. Hij gebruikte daarbij geweld. Hij stelde zijn lustgevoe lens boven het belang van de slachtoffers. Dat moet voor hen een vernederende, kwetsende en pijnlijke ervaring zijn geweest." De slachtoffers waren vaak nog maagd. Het gaf de 19-jarige ver oordeelde een trots gevoel dat hij de eerste was. Een aantal meisjes raakte zwanger. De CPU telde naast de veroordeel de nog een aantal leden. Zeven van hen, minder- en meerderja rig, zijn veroordeeld voor deelna me aan groepsverkrachting(en). ANP (Advertentie) KOOP Don't miss it. Elke werkdag tot 21.00 uur geopend WOENSDAG, DONDERDAG EN VRIJDAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3